Kunstmatig Bijzondere cndietpeifing grasdrogen Engeland en Iran Burgerlijke schade vao militairen fe velde Brutale diefstal te Laren Bloeiende Dasylirion in „Artis Worden taxi-paarden slecht behandeld 1 Fraosch kardinaal over het communisme De beteekems voor Nederland voor hotel- en pension bedrijven Uaei&al Z.F.C» verliest een goeden speler TAGORE verascht Dc erkenning van Mandsjoekwo door Thailand Onder dezen titel publiceert het weekblad „Eeonomische Voorlichting"' van den econo- misctien Voorlichtingsdienst een interessan te beschouwing over dit voor onzen rundvee- «tapel zoo belangrijke voedsel. Hieraan wordt het volgende ontleend: Op drie plaatsen in Nederland is in 1938 op bescheiden schaal een begin gemaakt met het kunstmatig drogen van gras. Twee der drogers werden opgesteld in het groote wei degebied van Friesland, n.1. bij Burum op de grens van Groningen en Friesland en bij I-eeuwarden. De derde droger verrees in Stolwijk bij Gouda. De resultaten van deze proefnemingen wa- renren zoo gunstig, dat, met hulp van de centrale overheid in den vorm van subsi die- en crediet.verjeening, het aantal gras- drogers sterk kon worden uitgebreid. Thans zijn in Nederland reeds tachtig dro gers in bedrijf, die gezamenlijk over 104 in stallaties beschikken. Men verwacht dit jaar een productie van 30 tot 30.000 ton gedroogd gras, waarvan de, waarde kan worden gesteld öp ongeveer f 12 per 100 Kg., zoodat de voor dit jaar geschat te productie een geldswaarde vertegenwoor digt van rond 3.5 millioen gulden. Wanneer nrsn weef, dat in 1938 de productie nog geen KMO ton heeft bedragen, dan illustreeren de zoo juist vermelde cijfers de sterke ontwik- kaling die in de kunstmatige grasdrogerijen in zoo'n kort tijdsbestek werd bereikt. Wanneer men echter de totale krachtvoe- derhehoefte van den Nederlandschen rund veestapel zou willen vervangen door ge- droog^ gras, dan zou een millioen ton ge produceerd moeten worden. Ondanks de zeer snelle ontwikkeling van de drogers betee k-ent dit laatste productiecijfer, dat Neder land toch nog maar voor drie procent in zijn Behoefte kan voorzien. Op het centraal insti tuut voor landbouwkundig onderzoek te \Va- geningen geven evenwel Dr. Ir. H. J. Fran- kena, rijkslandbouwconsulent, en zijn klei ne staf van medewerkers hun kennis en energie om dit percentage in de naaste toe komst, zoo hoog mogelijk op te voeren. Er zijn drie belangrijke redenen om het kunstmatig drogen van gras te bevorderen en wel: I 1. Om het krachtvoer, met name voor het rundvee, doch gedeeltelijk; ook voor de var kens- en pluimveehouderij, te vervangen. 2. Om verliezen, die bij andere methoden van winning en bewaring optreden, te ver vangen 1 3. Om de kwaliteit van de Nederlandeche zuivelproducten nog hooger op te voeren. Bij de eerste proeven in 1938 was het oordeel van de toeschouwers aanvankelijk nogal verschillend. Sommigen achtten het niet mogelijk zulk jong gras tot den win ter te bewaren, anderen verwachtten, dat de kwaliteit zou tegenvallen, weer anderen vooden het al te duur, voordat zij één cij fer hadden vernomen. liet aantal te nslotte, «tot het initiatief van belang achtte, was vrij gering Totdat de winter kwam en het ge-lroogde gras gevoerd kon worden. Hoe wel er toch nog volop krachtvoeder was, bleek toch het gedroagde gras een gunsti- gen invoeld op de conditie van de dieren te hebben. Vermoedelijk moet aan gedroogd gras een bijzondere werking worden toege schreven. Óp het krachtvoeder kan belang riek gespaard worden. fcn 193(9 groeide dan ook de ^langstelling. Op twee plaatsen werd zelfs door particu lieren tot exploitatie van een grasdroger overgegaan. Dit vormde wel een bewijs, dat onder de toen heerschende omstandigheden het grasdrogen een toekomst hadi De hooge voedingswaarde van het gedroogde gras kan echter alleen worden verkregen als in derdaad jong gras wordt gemaaid. Dan ls vooral ook het eiwitgehalte van het gras zeer hoog en het is heel moeilijk om een ander gewas te vinden, dat hij dezelfde op brengst ook nog een g roote hoeveelheid ei- wit levert Dit is zeer belangrijk. x omdat juéet voldoende eiwit de eerste voorwaarde voor een behoorlijke melkproductie is Dit eiwit is door andere conserveeringsmetho- <len zeer moeilijk te bewaren. Bii normale hooi winning gaat ongeveer een derde ver loren en bij broei in het hooi nog veel meer. Bij kuil. geconserveerd volgens de Friesrhe methode, is het verlies ongeveer 50 pet. en bij Finsche kuil 15 tot 20 pet.. Daar staat tegenover, dat de verliezen aan zekmeehvaarde en verteerbaar ruw eiwit bij hot kunstmatig drogen in vergelijking met dg andere methoden zeer gering zijn. Hieruit moge blijken, dat het kunst matig gras èn om de hooqe voeder- waarde èn om het hooge eiwitgehalte onder de huidige omstandigheden van groote bet eekenis Is. Men kan daaraan nog toevoegen, het behoud aan carotine, waardoor de winter- boter bij het voeren van gedroogd gras aan de koeien viermaal zoo rijk wordt aan vitamine A. Verdient het kunstmatig drogen van gras onder normale omstandigheden reeds alle aandacht, van veel grooter belang is het, wanneer, zooals thans, het streven gericht moet zijn op het krijgen van meer voer van eigen bodem. Immers door de verlie zen. die zich bij de bewaring voordoen, te beperken, wordt de opbrengst even goed verhoogd als door directe productie-ver meerdering. Dit blijkt ook uit de opbrengst aan voederwaarde. die een hectare grasland kan leveren in den vorm van gedroogd gras. Grasdrogen beteekent in de eerste plaats, dat men in den winter de beschikking krijgt over weidegras ter vervanging van krachtvoeder en ter aanvulling en verede ling van het hooi- en knilvoerrantsoen. Maar het heteekent bovendien vergrooting van de hoeveelheid door beperking der ver liezen. Het verhoogt de opbrengst. Voor het winnen van het te drogen gras kan het ge kozen perceel land vier tot vijf maal in den loop van 'n seizoen worden gemaaid De opbrengst per ha. geoogst gras bedraagt In bepaalde streken helpt de overheid om acute moeilijkhe den le overwinnen. 's-GRAVENHAGE, 8 Aug. Vanzelfspre kend gaat de oorlogstoestand ook het hotel- en pensionbedrijf in ons land niet onopge merkt voorbij. De moeilijkheden, welke hier overwonnen moeten worden, zijn vele en velerlei. Er zijn echter in ons land be paalde streken, welke in dit opzicht wel in een zeer uitzonderlijke positie verkeeren. Wanneer men eens een bezoek brengt aan de gemeenten als Valkenburg, Ubbergen (Beek) en Grocsbeek, zal men den uiterst moeilijken toestand, waarin het hotel- en nensionbedrijf in die gemeenten verkeert, kunnen constateeren. De oorlogstoestand heeft zich hier meer dan elders doen gevoe len en daarbij komt nog de excentrische lig ging, gepaard met de verkeersmoeilijkheden Het rijksbureau voor het hotel-, café, res taurant- en pensionbedrijf heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld en bij deze enquête bleek, dat inderdaad de toestand voor de nieste er hotel- en pensionhedrijven verre van rooskleurig was. De acute moeilijkhe den waren hoofdzakelijk toe te schrijven aan het slechte seizoen in de jaren 1939 en 1940. Als gevolg hiervan moest veelal een 2000 k 2500 kg. per snede of circa 10.000 kg. in totaal. Er werd reeds op gewezen, dat, om een hoogere voedingswaarde te verkrijgen, in derdaad jong gras moet worden gemaaid. Omdat gebleken is, dat door de grasdroge rijen lang niet altijd gras van goede kwali teit wordt verwerkt, krijgt het instituut voor landbouwkundig onderzoek te Wage- ningen van iedere partij gras, die wordt ge droogd, een monster. Zoo werden bijvoor beeld in de week van 23 tot 28 Juni 273 monsters ontvangen. Deze worden op kwali teit onderzocht, waarna het instituut in staat is aan de grasdrogers de noodige aan wijzingen te geven. Wanneer men de verdeeling van het aan tal installaties over de verschillende pro vincies nagaat, dan blijkt, dat Friesland, met 33 installaties, ver aan den kop staat. Zuid-Holland (met 19), Overijssel (met 12), Utrecht (met 10) en Groningen (met 9) ko men vervolgens goed voor den dag. Het is opvallend dat in Noord-Hol land ten noorden van het IJ in het grasland gebied, behalve de Lucer- ne-drogerij in de Wieringermeer en de drogerij in Bergen, nog geen en kele grasdrogerij is gebouwd, on danks het feit, dat een vooraan staande landbouwvereeniging in dit gebied de eerst uiteenzettingen van prof. B. Sjollema in een voordracht heeft kunnen vernemen. In Drenthe, waar de belangstelling uiter aard niet groot is, wordt de beteekenis van de grasdrogerij ten volle beseft. Er staan in dit gewest vier drogerijen, waarvan drie voor gras en e e n voor andere doeleinden wordt gebruikt. In Gelderland wordt dit jaar het grasdrogen nog maar zeer weinig toegepast. Men schat de productie in deze provincie voor 1941 op slechts 2700 ton, terwijl de oppervlakte grasland 183.000 ha. bedraagt en Gelderland na Friesland de tweede provincie is in de rij der gewesten in de volgorde van de oppervlakte grasland In de overige povincies, waarvan Zeeland en Limburg als overwegende akkerbouw- prpvincies uit den aard der zaak minder be teekenis hebben, zijn nog een drietal dro gers in bedrijf. Mogelijk waren in Limburg meer aandacht te besteden aan het drogen van voedergewassen. Wanneer men derhalve de kaar van Nederland thans beziet, dan zijn de voornaamste graslandcentra van grasdrogers voorzien, al is het stippen- veld nog veel te ijl. Doch het voor 1941 ver wachte resultaat van 30 tot 35.000 ton ge droogd gras mag genoemd worden en Ne derland zal waarschijnlijk wel aan de spits staan wat den omvang van de toepassing betreft. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP ONS LAND. 'sGravenhage, 8 Augustus. In den afgeloopen nacht vlagen eenige Brit- sche vliegtuigen boven ons land. Hier en daar werden blijkbaar zonder bewust doel en geheel willekeurig brisant- en brandbom men neergeworpen. In totaal werd aan een tachtigtal woonhuizen kleinere of groote schade, voornamelijk glasschade, toege bracht. Drie dooden zijn te betreuren, een man, een vrouw en een kind Jaap Mol voor vijf Jaar geschorst Jb. Mol, die zijn club, Z.F.C., ernstig du peerde door niet meespelen in de promotie- competitie, is, naar de Znldr., thans door den N.V.B. geschorst van 4 Augustus 1941 tot 4 Augustus 1946, alzoo voor den duur van 5 jaren, wegens poging op ernstige wij ze de Amateursbepalingen te overtreden. Mol had n.1. een „garantie" van f 250.ge vraagd voor het spelen van de beide wed strijden tegen K.F.C., een garantie die te voren reeds moest worden betaald. Zooals bekend werd hij toen onmiddellijk door Z. F.C. voorloopig geschorst, welke schorsing later op 5 jaren is bepaald en thans dus door den N.V.B. overgenomen. Practiscli is dit voor een speler op den leeftijd van Mol levenslang, terwijl het ge volg van déze straf mede is, dat de naam ten slotte toch geheel uit de Z.F.C.-admini- stratie zal verdwijnen. zeer onvoldoende bezetting van de voor lo geergasten bestemde ruimten worden ge constateerd. Aan de hand van de uitkomsten der en quête van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf werd daarop, in overleg met het departement van financiën, een steunregeling ontwor pen, welke beoogde de bedoelde bedrijven door middel van credieten door de grootste moeilijkheden heen te helpen. Voor steun in den vorm van credieten zullen in aamerking komen bestaande be drijven, welke geacht kunnen worden in de toekomst levensvatbaarheid te zullen hebben, doch die tengevolge van het door de huidige omstandigheden beperkte be zoek in liquiditeitsmoelijkheden zijn komen te verkeeren. Het te verstrekken crediet zal uitslui tend kunnen dienen voor de betaling van bedrijfsschulden, voorbereidingskosten voor het eerstkomende seizoen, vaste lasten en in dringende gevallen ook voor levenson derhoud. De credietverleening zal een zakelijk ka rakter dragen. De rentezal als regel 5°/o be dragen, terwijl de aflossing binnen vijf jaar zal moeten plaats vinden. Zooveel mogelijk zal naar het verkrijgen van persoonlijke of zakelijke zekerheid worden gestreefd. Met de tenuitvoerlegging van bovenom schreven regeling kon in Juli j.1. een aan vang worden gemaakt. Een betrekkelijk groot aantal aanvragen werd ingediend, welke aan de plaatselijke commissies zeer veel werk verschaften. Thans zijn 19 aanvragen afgehandeld, waarvan 15 werden toegewezen en 4 afge wezen, terwijl nog een aantal fin voorberei ding is. Totdusver 1000 uitbetalingen; over een jaar gereed. (Van onzen I-Iaagschen correspondent) Op 1 Augustus was -die termijn gesloten voor het aanvragen van een schade enquête for mulier bij de commissie welke heeft te be slissen over de zoogenaamde burgerlijke schade van militairen te velde, waaronder, zooals wij reeds gemeld hebben ook het personeel varf de zeemacht valt. In totaal zijn ruim 76000 van zulke formulieren ver zonden, waarvan reeds 62.000 bij de commis sie zijn terugggekomen. Elke week worden een kleine 4000 formulieren geregistreerd, waartoe een uitgebreid kaartsysteem dient, waarin thans ongeveer 23.000 schadegeval len reeds zijn ingeschreven. De commissie doet. in overleg met het Departement van Financiën, dat de algemeene richtlijnen voor de schadevergoedingsbeoordeeling heeft vastgelegd, wekelijks ongeveer 1000 zaken af. In rond 1000 gevallen, behoorende tot de zoogenaamde voorrangsrubriek, is reeds uitbetaling geschied, met name aan fami lie van gesneuvelden, aan oorloginvaliden en eenige andere spoedeischende gevallen. In verband met voorgenomen personeels uitbreiding hoopt de commissie nu over on geveer een jaar met haar arbeid gereed te zijn. Schade ten bedrage van minder dan een week loon van den reclamant, wordt niet vergoed. Om deze reden en wegens het feit dat de gereclameerde eigendommen buiten de regeling vallen, is totdus ongeveer 17% der behandelde aanvragen afgewezen, voor namelijk van officieren. VERBOD VAN DEN VERKOOP VAN vVLEESCH EN VLEESCHWAREN OP MAANDAG EN DINSDAG. Uitzonderingsgevallen. 's-Gravenhage, 8 Augustus. Het Rijks bureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd vestigt er nogmaals den aandacht op, dat het verbod betreffende verkoop en afleveringen van vleesch en vleeschwaren op Maandag en Dinsdag niet geldt voor 1. Afleveringen aan de Duitsche weer macht op Bezugscheine en weermachtsmar ken. 2. Ziekenhuizen e.d.. instellingen en zie ken, voor zoover aan deze in stellingen, en personen wordt geleverd of verkocht, op voor zieken beschikbaar gestelde rantsoen bonnen vleesch. Deze rantsoenbonnen vleesch worden alleen verstrekt op dokters verklaring. DE BEVOLKING VAN D*N HAAG. 's-Gravenhage, 8 Aug. Op 1 Mei van dit jaar bedroeg het aantal inwoners van Den Haag 516.219 tegen 504.040 op Mei van het vorig jaar. Groots partij gouden en platina sieraden buitgemaakt. Woensdagmorgen deed de heer H. B., huisknecht bij mej. L. aan Prinsenbergen no. 2 te Laren (NH), bij de politie aldaar aan gifte, dat vermoedelijk was ingebroken in de villa van mej. L. Toen zij 's morgens bij de villa, die tijdelijk onbewoond was, arri veerde, bemhrkte hij, dat een ladder tegen den muur stond bij een open raam. Hij waar schuwde direct de politie, die een uitgebreid onderzoek instelde. Deze kon voorloopig vast stellen, dat de inbreker een ladder uit een schuur gehaald en tegen den muur geplaatst had, waardoor hij door een venster, dat openstond, in een der kamers kon komen Hij had daarna uit het paneel van de bin nendeur een plank gebroken, zoodat hij deze aan de .gangzijde kon openen. Vervolgens werden alle kamers doorzocht en een kast. die in de voorkamer stond, werd geforceerd, Hier werden alle laden doorzocht. Door af wezigheid van de bewoonster kon de polifie niet vaststellen, wat vermist werd. Thans, nu de bewoonster is teruggekeerd, is komen vost te staan, dat een groote en kostbare partij gouden en platina sieraden door den inbreker was buitgemaakt. Hierbij waren o.m.: een langwerpig stukje jade met ring, een wit-gouden clip, een gouden broche met drie schakels, een gouden zegelring met steen van Japansoh jade, een parelketting met 182 parelen, een stoffen tasch met gou- AMSTERDAM, 8 Aug. „Artis" terecht beroemd om zijn representatieve soorten- rijke dierlijke levende have in tuin en aqua- rium, om van de museumcollectie niet pe- wagen, geeft ook op plantkundig gebied velerlei moois en merkwaardigs, niet zelden ook groote bijzonderheden te zien. Zulks is bij voorbeeld nu weer het geval, daar het prachtige exemplaar van Dasyli rion Acrotrichum, meer bekend onder den ouderen naam Bonapartea Gracilis, een le- lie-achtig gewas uit de heete en dorre vlak ten van Mexico, is gaan bloeien. Iedere „Artis"-bezoeker heeft stellig dezen won derlijken „Egelboom" wel eens nader be keken, die des zomers in Jiet gazon voor den ingang van het zoologisch laboratorium staat, om tegen het najaar weer naar de serre in den achtertuin te verhuizen. Veel zeldzamer dan de bekende Agave Americana, eveneens een opmerkelijke en stoere verschijning uit de warme woestijn gebieden van zuidelijk Noord-Amerika, die verkeerdelijk nog altijd met den naam „honderdjarige Aloe" wordt betiteld, krijgt men den Dasylirion of Egelboom te zien, waarbij de biaderen als een bolvormigen bundel van gestekelde pijlen uitstralen van een z.g.n. wortelrozet, die echter bij oudere planten op een min of meer hoogen tronk komt te staan, doordat de oudste, onderste bladeren afsterven en ruitvormige lidtee- kens nalaten, die als een soort plantaardig mozaiekwerk den schijnbaren stam beklee- den. Boven uit den kop wordt de bloei wijze ge vormd, een lange, spiesvormige bloemsten gel van op den duur pluimvormige gedaan te, "wanneer de binhen veertien dagen al een paar meter opgeschoten bloemstengel zich tot een gesloten, smalle bloempluim heeft ontwikkeld, bestaande uit-den hoofdstengel en tal van kleine zijstengeitjes, die dicht met kleine, bleekgele bloempjes zijn bezet. Die zijstengels zijn aanvankelijk stijf tegen den hoofdstengel aangedrukt en bedekt door een groot, spits toeloopend schutblad, maar la ter staan ze vrijer *en losser, zoodat de bloempjes goed zijn te onderscheiden. Het „Artis"-exemplaar de dasylirion is n.1. „tweehuizig" is een manneiijke plant, met bloemjes, die uit een zesblacRg bloemdek en zes meeldraden bestaan. Alvorens de dasylirion gaat bloeien, kan hij vele tientallen van jaren oud worden, want hij groeit maar zeer langzaam, en kan dan, evenals de vucca's, dracaena's, cordy- line's en andere lelieachtige gewassen, na "den bloei doorgroeien en later opnieuw gaan bloeien, hoewel zwakke exemplaren na den bloei kunnen afsterven, welk „doodbloeien" echter met de soortgelijke eigenschappen niets heeft uit te staan. Jaren geleden, in Augustus van het jaar 1915, heeft dezelfde dasylirion ook in „Artis" gebloeid. Voor natuurliefhebbers is er dus weer iets zeer bijzonders te zien in de komende we ken, iets, dat men zoo licht niet weer zal te zien krijgen. den beugel, een witgouden armbandhorloge, drie gouden armbanden, een gouden scha kelarmband met 6 groene cgrjsofrase steenen een goude broche met diamanten, 4 gouden oorbellen met onyxsteenen, een gouden ze gelring, een platina ring met 6 briljanten, een dito met parelen, een dito met safieren, deze laatste ter waarde van f 350. Voorts heeft de inbreker zich in een ande re kamer meester gemaakt van een partij levensmiddelen, w.o. koffieboonen, cacao, enz., terwijl hij en passant op twee gele le deren handkoffers beslag legde, vermoede lijk om de buit te kunnen vervoeren. Uit alles blijkt dat de inbreker zeer bru taal te werk is gegaan en zich voor een be drag van eenige duizenden guldens heeft toegeëigend. De Sophia-vereeniging stelt een onderzoek in. De Sophia-vereenigin-g schrijft qns: Bij het bestuur der Sophia-vereeniging komen den laatsten tijd van de zijde van het Amsterdamsche publiek klachten in over het gebruik en de behandeling der paarden, die gebezigd worden voor de "Ver schillende taxi's. In het algemeen komen deze klachten hier op neer, dat bedoelde paarden veelal door ouderdom, gebreken, slechten voedings toestand of anderszins niet als geheel vol waardige arbeidsdieren aangemerkt kunnen worden, terwijl ook 'de zweep te veel ge bruikt wordt- Eon voornaam punt is ook, dat sommige dezer paarden, die tot middernacht bij den weg plegen te ziin. ook overdag reeds gebe zigd zouden worden door groenteventers of andere neringdoenden. Komen ze dus van hun eigenlijke dagtaak terug, dan moeten ze weer voor een taxi. Dat leidt natuurlijk tot oververmoeidheid der dieren, die tenge volge daarvan soms spoedig, struikelen of vallen. Wat dan in het bijzonder de ponie-taxi's betreft, wordt niet ten onrechte de klacht vernomen dat de ponies waaronder in derdaad zeer kleine, lichte dieren dik wijls te zwaar werk moeten verrichten. Ze zij nu eenmaal niet geschikt om eenige vol wassen personen voort te trekken, nog wel in versneld tempo. Het bestuur der Sophia-vereeniging stelt er zeer veel priis op. dat het publiek even- tueele klachten in deze aan haar kenbaar, maakt, en verzoekt zooveel mogelijk nadere omschrijving en gegevens, onder opgave van het nummer dat desbetreffend voertuig heef*, opdat de „Sopbi a-vereen icing een be- hoorliik overzicht krijgt en dan dienover eenkomstig zal kunnen handelen. Sneciaal gaat het ons daarbij natuurlijk om die fei? ten. welke onzen inspecteurs mogelijk kun nen ontgaan, zooals het reeds vermelde ge bruik van paarden overdag zoowel als des nachts Het is de Fedo-l'nn d-> na-Men- ta™« ompoifl'itk te wken of de das.rWJ be trokken personen te duneegen. do-b slechts om misbruiken teqen te gaan. Klachten kun nen gericht worden aan het kantoor der Sophia-vereeniging. N.Z. Voorburgwal 153 te' Amsterdam (C.) Istanboel, 8 Aug? (ANP) De berichten over den Engelschen druk op Iran worden door de "geheele Arabisc-he wereld met de grootste belangstelling gevolgd- Men ver klaart, dat achter de Engelsch® politiek do, wensch staat, het Iraansche petroleumgebied. van Abadan op de grens van Irak in han den te krijgen. Voorts verklaart men in Ara bische kringen, dat Engelands politiek in het Oosten cle geheele Mohamedaansche we reld groot leed heeft berokkend. De Islami tische leiders in Iran bereiden zich voor op uitroeping van den oorlog en zijn voorne mens standvastig te blijven tegen de Engel sche dreigementen. Parijs, 8 Augustus (D.N.B.): Kardinaal Baudvillard, rector van het Roomsch-Katholieke instituut in Frankrijk en lid van de Academie Fran<;aise, schrijft in het tijdschrift „Toute Lavie", dat het com munisme overal, waar het aan de macht ge komen is, met alle middelen heeft gestreefd naar de volkomen vernietiging van bescha ving en christelijken godsdienst. Woordelijk schrijft de kardinaal: „Ik heb de verschil lende fazen der christenvervolging in d® Sowjet-Unie bestudeerd en ik weet, dat d® Sowjets voor het vernietigen van den gods dienst nu eens gewelddadige, dan weer hei melijke middelen toepassen. Alle Pausen hebben het communisme ver oordeeld. Met het bolsjewistische regime kan noch een blijvende noch een tijdelijke over eenkomst worden gesloten. De geheble we reld dreigde door de communistische pest vernietigd te worden. Plotseling waait er een frissche wind. De geheele christelijke en be schaafde wereld sluit zich met ongekende geestdrift aaneen ter verdediging van de christelijke orde tegen het bolsjewistische gevaar. Hoe zou de Fransche geestelijkheid, hoe zou ook maar één Franschman op een dergelijk beslissend oogenblik kunnen weige ren zijn steun te verleenen aan den door Duitschland geleiden, gemeenschappelijken strijd ter bevrijding van Rusland, Frankrijk» Europa, ja van de geheele wereld?" Volgens den Hindoe-ritus» S j a n gh ai8 Augustus (D.N.B.) Het stoffelijk overschot van den beken den Indischen schrijver en dichter Rabind- ranath Tagore is, naar uit Calcutta gemeld wordt, Donderdagmiddag in het bijzijn van: cjuizenden- menschen naar Hindoeritus ver ascht aan de oevers van de Hoogiy. Te Cal cutta waren alle regeeringsgebouwen geslo ten, terwijl het Bengaalsche parlement zijn vergadering verdaagde. Ook te Bombay Ma dras en in talrijke andere steden waren d® openbare gebouwen gesloten. Tokio, 8 Aug. (DNB.) De Engelscü— Amerikaansche waarschuwingen resp. pro testen tegen de erkenning van Mandsjoekwo door Thailand worden door de geheele Ja- pansche pers beschouwd als tevens- tegen! Japan gerichte dreigementen en scherp van! de hand gewezen. De verklaringen van EdenJ en Huil, aldus de „Kokoemin Sjimboen", be wijzen, dat Amerika en Engeland Thailand willen gebruiken als schakel in de omsinge lingsketen en dus voor zelfzuchtige doelein den. Beide landen vreezen, dat Thailandi zijn medewerking zal verleenen bij het tot standkomen eener nieuwe orde in Öost Azië. De „Jomioeri Sjimboen" spreekt van een! EngelschAmerikaansche poging om nieu we onrust in het Verre Oosten te zaaien en schrijft, dat Engeland, met zijn strijdkrach ten in Birma en Malaya Thailand bedreigt. WAARSCHUWING VOOR DE SCHEEP VAART IN DE OOSTZEE. Be r lijn, 8 Aug. (D.N.B.) Naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, zijn den laatsten tijd in de Oostzee herhaaldelijk stoomschepen, die zich niet hadden gehouden aan de hun van Duitsche zijde verstrekte koersaanwijzingen, op mij nen geloopen. Eenigen tijd geleden is ten noorden van Bornholm een stoomschip ver gaan en in den vroegen ochtend van den. len Augustus hebben Duitsche bewakings vaartuigen de overlevenden opgenomen van een stoomschip, dat kort tevoren op een mijn geloopen en gezonken was in het gebied ten zuiden van Bormholm, waarvoor gewaar schuwd was. Onder deze omstandigheden kan aan all® koopvaarders in de Oostzee slechts de drin gende raad gegeven worden, zich streng aan den voorgeschreven koers te houden. Het spreekt vanzelf, aldus wordt van Duitscha zijde verklaard, dat men geen aansprake lijkheid kan aanvaarden voor oorlogsgeva ren, waaraan zich een koopvaardijschip moedwitlig blootstelt door de verstrekte aan wijzingen niet op te volgen. SOVJET-PRANC-TIREURS ERKEND. Helsinki, 8 Aug. (ANP.) De officieel® erkenning van den franc-tireur door de hoog ste Sovjet-autoriteiten wordt officieel uit Moskou gemeld. In twee decreten van den oppersten Sovjet der U.S.S.R. worden voor het eerst in den oorlog bolsjewistische franc- tireurs onderscheiden. Twee franc-tireursl werden benoemd tot helden der Sovjet-uni® en kregen de Lenin-orde en die van de roo- de vlag. ENGELSCHE EN AMERIKAANSCHE BUR GERS VERTREKKEN UIT INDO-CHINA. SAIGON, 8 Aug. (D.N.B.) De Engelsch® en Amerikaansche burgers in Indo-Cchina hebben van hun regeeringen opdracht ge kregen, het land te verlaten. Vandaag zijn 35 Amerikanen naar Manilla vertrokken met het s.s. „Marechal Joffrc". Op 11 Augustus zullen 15 Engelschen met de „Compiegne" naar Singapore vertrekken.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2