Zeer belangrijke sociale maatregelen Critiek op confessioneele bonden Geldige bonnen voor voedingsmiddelen Woudenberg kondigt aan Zaterdag 9 Augustus 1941 Derde blad zelf- in de week van 10 Aug* t/m 16 Aug. J941. Op gebied van: ziekenzorg, invaliditeits- en ouderdomsrente De heer H. J. Woudenberg, commis saris van het N.V.V. heeft gister iin een bijeenkomst van functionaris sen van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen. in „Krasna- polsky" te Amsterdam eenige ur gente problemen van den dag be handeld en tevens eenige zeer be langrijke maatregelen van socialen aard aangekondigd. In deze bijeenkomst zeide de heer Wou denberg verheugd te zijn, thans mededoe- lingen te kunnen doen omtrent eenige ver ordeningen, die van verstrekkende beteeke- nis voor de werkende arbeiders en de trekkers van de invaliditeits- en ouder domsrente zijn en waarvan spr. de zeker heid had. dat ze binnenkort in werking zullen treden. Twee van deze verordenin gen betreffen den uitbouw van de wette lijke ziekteverzekering en een andere be treft financieele verbeteringen voor rente trekkers door het verleenen van toeslag op de thans geldende wettelijke regeling. Dat ik dit thans kan doen op een oogen- blik, dat er eenige beroering onder con fessioneel georganiseerde arbeiders is, is 's!tnij een groote vreugde, aldus spr. Nu dè leiding der confessioneele bonden duidelijk heeft bewezen, afwijzend te staan tegen over elk constructief werk. verschijnt daar mede wel in scherpe tegenstelling de hou ding van het N.V.V., dat onder alle om standigheden zijn taak met alle kracht voortzet Waar echter de actie, van confessioneele zijde gevoerd, dezen positieven optoouwen- den arbeid tracht te verbreken, acht ik mij verplicht van tevoren eenige opmerkingen te maken over mijn benoeming tot commis saris der confessioneele vakcentrales en vaktoonden Dat alle Nederlandsche arbeiders deel zullen uitmaken van één organisatie^ was en is het ideaal van haast alle arbeiders, die het ernstig met hun stand in het volk meenen Het is duidelijk, dat er voor de arbeiders maar één mogelijkheid bestaat, om zich voor hun volle waarde te doen gelden, d.w.z. een rechtvaardige plaats in het volk te verkrijgen. Deze mogelijkheid is een sterke en hechte organisatie ongeacht politiek inzicht of religieuze overtuiging. De praktijk heeft voldoende bewezen, dat er op sociaal economisch terrein geen reli gieuze botsingen ontstaan. Het kou de dwaasheid ten top gevoerd zijn, wanneer het mogelijk ware, voor katholieke, protes- tantsche of anders denkende arbeiders ver schillende arbeidsvoorwaarden te scheppen of te bestendigen. Het geld hier immers algemeene volks- en arbeidersbelangen. Deze overtuiging heeft altijd in de bij het N.V.V. aangesloten organisaties geheerscht, al móet weliswaar worden erkend, dat de nauwe verbintenis, die de moderne arbei dersbeweging had met de sociaal-de/nocra- tisöhe arbeiderspartij een belemmering was voor confessioneele arbeiders om zich daar bij aan te sluiten. Nu echter het N.V.V. los geraakt, is van <3ie politieke banden, kan ik zeggen, dat een groot deel der bestuurders en zeker ook der leden over deze verbreking niet rouwig gestemd zijn. De goede vakvereenigingsiman toch heeft zijn werkgebied steeds gevonden op het terrein, waar hij de sociaal-economi sche belangen van zijn leden kan behar tigen en verbeteren. Vanzelfsprekend kon de bezettende macht niet toestaan en niet riskeeren. dat de vak bonden als vijandig instrument tegen de bezetting zouden kunnen gehanteerd wor den. Op grond daarvan zijn maatregelen genomen, zoowel voor de vakbeweging als voor andere instellingen van algemeen volksbelang. Wanneer dan ook van kerkelijke zijde een voorstelling van zalfen wordt gegeven, waaruit men zou kunnen afleiden, dat der gelijke maatregelen in het biizondcr tegen katholieke instellingen zijn genomen, dan is dit bewuste misleiding met het doel. voor zich zelf een sfeer van martelaarschap te scheppen. Ik herhaal: Het N.V.V. ïs geen mantel organisatie van eenige politieke beweging. Ziin eenige ideëele ondergrond is het ver- lampen naar een srrnote alles om vattinne, organisatie van arbeiders, die. hoe wil ons de toekomst ook denken, in elke nieuwe ordening een noodzakelijkheid zal ziin. Daartoe ben ik als commissaris -van het N.V.V. benoemd en onlangs ook tot com missaris van het R.K. Werkliedenverbond en van het Christelijk Nationaal Vakver bond Niet de rijkscommissaris en niet ik, maar ieder, die in deze dagen met geestelijke dwangmaatregelen den arbeiders aanraadt, om niet langer lid te blijven van hun orga nisatie, berooft den arbeider van alles, wat hij in lange jaren moeizaam tot stand heeft gebracht. De arbeider.' die er gevolg aan geeft er^ voor dwangmiddelen zwfcht, be rooft zich zelf. Wie wegloopt, verbeurt zijn deel. Het N.V.V. heeft nu nu maandenlange voor bereiding en talrijke verhandelingen en be sprekingen het zoover weten te brengen, dat de goede gedachte, die al in art 50 van de Ziektewet tot uiting komt, in die daad kan worden omgezet Art. 50 van de Ziektewet bepaalt: „dat recht op ziekengeld niet bestaat, \vanneer de verzekerde geen lid^is van een door de ziekenfondswet erkend ziekenfonds." De tegenstand is overwonnen en met de komende verordeningen, die wij dezer da gen kunnen verwachten en die binnenkort in werking zullen treden, is de weg gebaand voor een goede geregelde wettelijke ziekte verzekering. De inhoud van deze beide 'verordeningen is in het kort de volgende: Van de in werking treding der verordening af moet de verzekeringsplichtige arbeider (werknemer) naar de voorschriften van de Ziektewet lid zijn van. een erkend zieken fonds. Is hij geen lid van zulk een zieken fonds, dan kan hij in de toekomst'ook geen ziekengeld krijgen, mgar in tegenstelling met den huidigen toestand behoeft de werknemer de kosten voor het ziekenfonds niet alleen te betalen. Ook de werkgever heeft zijn deel bij te dragen, doordat hij wettelijk verplicht wordt de helft van de premie, dat zijn de halve kosten voor het ziekenfonds te betalen. De contributie of de premie worden niet meer naar het aantal verzekerden per ge zin berekend, maar in procenten van het ar beidsloon daardoor wordt bereikt, dat de eco nomisch zwakkere in verhouding niet meer belast wordt dan de beter gesitueerde. Dit contributie-systeem belast iederen ver zekerde naar zijn economisch vermogen en is daarom sociaal rechtvaardiger. Door het feit, dat de werkgever mede moet betalen, wordt de werknemer ontlast, d.w.z. hij zou voor de verzekering voor zich en zijn ge zin minder betalen, dan tot nog toe het ge val was. De ongetrouwde arbeider moet hetzelfde betalen als de getrouwde en deze weer even veel als de arbeider, die een groot gezin te onderhouden heeft. De contributies in dezen zin vast te stel len, spruit voort uit de, bij de sociale ver zekering ten grondslag gelegde gemeen schapsgedachte, die in één zin samen te vat- ten-is, één voor allen en allen voor èèn. Het is toch billijk en juist) dat de onge huwde arbeider niet minder betaalt dan de gehuwd, die met hetzelfde of dikwijls met minder loon een gezin te onderhouden heeft. Hier mede te helpen is de ethische plicht van kameraadschap en sociale solidariteit van de werkende menschen. Tenslotte kan de ongehuwde arbeider, wan neer hij later hoofd van een gezin is gewor den, de juiste oplossing^yan dit vraagstuk zelf ondervinden. De uitkeeringen zijn in de verordening duidelijk omschreven; zij bevatten zieken verpleging en uitkeering bij sterfgeval. 1) Ziekenverpleging: Dokters met inbegrip van specialisten en tandartsbehandeling, verloskundige hulp van dokter en vroedvrouw, ziekerohuis-sana- toriumverpleging; 2. De*benoodigde geneesmiddelen en hulp middelen tot genezing, met inbegrip van alle middelen, die noodig zijn ter voorko ming en behandeling van ziekte of gebre ken en dié tot herstel van de arbeidsge schiktheid dienen; 3. Bij overlijden ontvangt de verzekerde of zijn nabestaanden een bepaald bedrag. Tegenover den tot stand gekomen rechts toestand brengt deze nieuwe regeling voor de werknemers een werkelijk socialen po- litieken vooruitgang, dien wij in het kort als volgt kunnen formuleeren: 1. De verzekerden hebben tegenover de ziekenfondsen zonder meer recht op afslui ting der verzekering. 2 De verzekering moet alle bedoelde uit keeringen omvatten, die het doorvoeringsbe- sluit naar maat en omvang vaststelt 3. Kostenvergoeding in de plaats van daad werkelijke levering der voorgeschreven be- noodigdheden, uitgezonderd gevallen, waar in levering in natura niet mogelijk is, is niet geoorloofd. 4. De verzekering moet alle leden van het gezin omvatten. 5. Alle leden van het gezin hebben dezelfde rechten en aanspraken als de verzekerde In aansluiting daarop is het noodig geble ken, de geldelijke uitkeeringen, zooals wij die kennen uit de ziektewet, te vergrooten. De Nederlandsche wet bepaalt, dat vrou welijke verzekerden bij bevalling minstens zes weken vóór en zes weken na de beval ling ziekengeld tot het wettelijk vastgestel de bedrag ontvangen. De echtgenoote van een verzekerden werknemer krijgt in zulk een geval thans echter niets. In par. 1 van de nieuwe verordening is echter bepaald, dat de echtgenoote van den verzekerde bij bevalling een bedrag ineens van f 55.ontvangt. Deze wettelijke .maat regel spruit voort uit de gedachte, het ge zin zooveel mogelijk te beschermen. Organisatie. Ook de organisatie-opbouw wordt in de verordening geregeld. Het ziekenfondswezen in ons land is tot een ontwikkeling gekomen, waarbij niet meer de zekerheid aanwezig is, dat de fond sen hun oorspronkelijk gedachte taak kun nen vervullen. In den loop van den tijd is het aantal van deze fondsen door nieuwe oprichtingen zoo buitengewoon groot gewor den, dat een sterke centraliseering van de thans bestaande instellingen van dezen aard onvermijdelijk is geworden en wel daarom, omdat de overwegende meerderheid van deze fondsen op den duur niet in staat zou zijn, aan de eischen, die de nieuwe tijd stelt, te voldoen. Tegelijkertijd wordt in de ver ordening ook de noodige voorzorg getroffen, dat tot verzekering van den werknemer wel een naar verhouding klein, maar des te daadkrachtiger aantal van zulke zieken fondsen de wettelijke taak zal vervullen. Invaliditeits- en ouderdom s- r en t e. Er is nog altijd een aantal ouderdoms rente-trekkers, die bij het begin van de in werking-treding van de invaliditeits- en ou derdomswet den 65-jarigen leeftijd bereikten en op grond daarvan kosteloos ouderdoms- rechten genieten, en die door de verordening ook van de verhooging zullen genieten. Het is in den loop van den tijd gebleken, dat alle rente-betalingen onvolkomen zijn en sedert langen tijd geeft dit reeds tot gerecht vaardigde- klachten aanleiding. De uitkeeringen voor de invaliditeitsverze kering waren berekend op de minimale en allernoodzakelijkste kosten voor levensonder houd en in deze dagen kunnen deze uitkee ringen zelfs aan dit zeer bescheiden doel niet meer beantwoorden. Het was een zaak van sociale rechtvaardig heid, deze betreurenswaardige ar{>eidsvete- ranen te helpen. Daar het niet mogelijk was, door de tegen woordige tijdsomstandigheden een volkomen omvorming van de geheele invaliditeitsver zekering te organiseeren, werd de weg van een voorloopigen maar direct werkenden noodmaatregel gekozen, zonder daarmede de gedachte aan een grondige herziening van deze verzekeringstaak te laten varen. Integendeel, de tot einde 1942 begrensde maatregel mag in geen geval als een even tueel nog te verlengen regeling worden be schouwd, maar is genomen als een uitgangs punt voor nieuwe plannen ten opzichte van de verzorging van den werkenden mensch. Bij deze nieuwe plannen deed zich de vraag voor of hier de verzekerings- of de verzorgingsgedachte den voorrang zou heb ben. In Duitschland is die,vraag reeds ten gun ste van de verzorgingsgedachte beslist op grond van de nationaal socialistische we reldbeschouwing, die tot de erkenning voert, dat de plicht van iederen volksgenoot moet zijn, het zijne bij te dragen(om den ouden of tot arbeid ongeschikten mensch, die zijn ge heele arbeidskracht en zijn gezondheid aan het welzijn van de volksgemeenschap gege ven heeft, een van zorgen bevrijden levens avond te verzekeren. Deze gedachte, die op een daadwerkelijke socialisme steunt, en die iedere volksgenoot overeenkomstig zijn economische kracht tot de middelen laat bijdragen, is zonder twij fel ook de toekomst gedachte voor het Ne derlandsche volk. De verhooging van de rente geschiedt vol gens de voorschriften in de verordening in den vorm van toeslag. Overeenkomstig de in validiteits- en ouderdomswet en overeenkom stig de wet voor de vrijwillige ouderdomsver- zekering en voor de invaliditeitsrente be draagt de toeslag 25 procent op de wettelijk vastgestelde rente, voor die rentetrekkers, die het 65-jarige levensjaar hebben bereikt. Voor trekkers van invaliditeitsrente, die het 65-jarige levensjaar nog niet hebben be reikt, bedraagt de toeslag 50 procent en voor het geval de rentetrekker gehuwd is, komt daarnog een toeslag van 25 procent bij. Deze verhooging treedt dan ook in wer king, wanneer de rentetrekker weduwnaar geworden is of gescheiden en nog kinderen te onderhouden heeft, die den vereischten leeftijd nog niet hebben bereikt. Voor ieder kind, dat aan deze eisch vol doet, komt er bovendien nog een toeslag van 20 procent bij, met dien verstande, dat deze kindertoeslag hoogstens voor zes kinderen wordt gegeven. Als maximum kan dus een totale toeslag gegeven worden van 50 procent 25 procent 6 X '20 procent 195 procent boven de wettelijk vastgestelde rente. Op het wedu wen- en weezenpensioen wordt een toeslag van 50 procent gegeven. In het geval dat weduwen- en weezen- rente gelijktijdig bestaan, wordt de toeslag verhoogd voor iedere wees met 25 procent, weer maximaal voor zes weezen. Wanneer echter alleen weezenpensioen wordt uitge keerd, wordt 50 procent toeslag gegeven. Op grond van deze verhoogingen, kunnen wij zeggen, dat de ouderdomsrente ver hoogd zal worden met in doorsnee 40 pet. de invaliditeitsrente met 65 pet.-en de we duwen- en weezenrente met 52 pet. Van belang is nog de bepaling, dat deze toeslagen op de wettelijk bepaalde rente buiten beoordeeling blijven bij een onder zoek naar behoeftigheid. Rentetrekkers, die naast de wettelijk vast gestelde rente nog andere ondersteuning genieten, behouden deze uitkeeringen on verkort Volgens de uiteenzetting, die ik hier ge geven heb, aldus de heer Woudenberg, is het boven eiken twijfel verheven, dat deze nieuwe maatregelen op het gebied van de sociale verzekering, den verzekerden en den rentetrekkers belangrijk materiaal voordeel brengt, die hun directe uitwerking hebben, maar nog grooter is de ideele waarde van deze maatregelen, want zij zijn opgebouwd op de gedachte van de volksgemeenschap, en brengen daardoor een rechtsidee in de Nederlandsche sociale verzekering, die in de toekomst als grondslag voor alle sociale ver zekeringen moet gelden. Tenslotte zou ik nog willen opmerken, dat OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. Bericht No. 18. De volgende prijzen mogen in de periode van heden tot en met 31 Augustus ten hoogste in rekening worden gebracht aan den gebruiker; Aardappelen: Sorteering 28 mm vierkantsmaat en grooter Kleiaardappelen f0.08 per kg Zand- en veenaardappelen (met uitzonde-" ring van duinzandaardappelen) f 0.07 per kg Duinzandaardappelen f 0.08 per kg Bij thuisbezorging mag een cent per kg meer worden berekend. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: 10 10 Aug. t.m. 16 Aug. 1941 30-4 brood 4 rants. 30 brood 1 rantsoen 30 bloem Y2 rantsoen 30 vleesch y2 rantsoen 30 vl.waren 1 rantsoen 30 kaas 100 gram 30 eieren 1 stuks 30 melk I 1% liter 6 Sept. 1941 lKg. 250 gram 500 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 3 Aug. t.m. 20 Aug. 1941 |te>0 gram 1250 gram Aug. tm. 107 algemeen 108 algemeen 109 algemeen 110 algemeen B rijst 111 algemeen B havermout 112 algemeen 26-27 boter 26-27 vet jbrood of gebak bloem, brood of gebak j vleesch of vleeschwaren kaas eieren melk suiker koffie-surrogaat jam rijst (havermout of gort vermicelli of maizena boter boter met reductie Beschikbaar per persoon 0 t/m 3 jaar 4 t/m 13 jaar 14 t/m 20 jaar vol was senen eenheid in tijdvak van één week 10 1 1 100 1 7 20 1 3 100 1 3 24 1 3 100 1 20 1 3 100 1 rants. rants. rants. gram stuks liter in tijdvak van vier weken 1 250 500 500 500 100 1 250 500 250 250 100 1 250 500 250 250 100 1 250 500 250 250 100 kg gram gram gram gram gram in tijdvak van 18 dagen 250 250 500 500 500 500 500 500 gram gram ÉÉN RANTSOEN brood 100 gram gebak 75 gram 140 gram 300 gram 400 gram 500 gram 600 gram bloem 70 gram rijst 250 gram havermout 250 gram gort 250 gram vermicelli 100 gram maizena 100 gram 1ÓÖ gram vleesch 100 gram vleeschwaren 75 gram 75 gram 100 gram 125 gram 150 gram jam 500 gram Voor de overige artikelen is melde hoeveelheden. brood beschuit, wafels, biscuits, koekjes óf speculaas, koek óf cake óf gevuld klein korstgebak, óf gevuld groot korstgebak, óf taart, gebakjes tarwebloem,-meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, gruttemeel (gemengd meel) havermout, -vlokken, -bloem, aardappelvlokken gort, gortmout, grutten. vermicelli, macaroni, spaghetti maizena, sago, aardappelmeel, óf zetmeel, verwerkt in puddingpoeder df/puddingsaus- poeder vleesch, gewicht van been inbegrepen gerookt of gekpokt vleesch, óf gerookte worstsoorten, óf gekookte worstsoorten, óf leverartikelen, tongeworst, nieftirood, óf bloedworst jam, siroop, honing, enz. het rantsoen gelijk aan de in bovenstaande lijst ver- ATTENTIE! DE VOLGENDE BONNEN ZIJN NA MEER GELDIG ZATERDAG 9 AUG. NIET 29 brood brood of gebak 29 vl.waren 29 vleesch vleesch of vl.waren 26-29 kaas kaas 29 eieren eieren 2? melk melk I 105 algemeen 104 algemeen 03 suiker koffie-surrogaat 103 algemeen jam 10 bloem bloem, brood of gebak algemeen rfjst 102 A rijst A havermouthavermout of gort 45 algemeen gort 54 algemeen vermicelli 55 algemeen maizena N.B. De bonnen 30 voor KAAS blijven geldig t.m. 6 September 1941 De bonnen 29 voor AARDAPPELEN blijven geldig t.m. 16 Augustus 1941 De bonnen, welke van 10 Aug. 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 9 Aug. 1941 worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwapen in winkels op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. deze verbeteringen in de bestaande sociale toestanden, den aanmerkelijk verhoogden uitkeeringen ten goede komen van alle Ne derlandsche arbeiders, die daarvoor in aan merking komen. Deze op sociaal terrein tot stand gebrachte utibouw van de sociale ver zekering was alleen mogelijk, omdat het N.V.V., de grootste arbeiderscentrale in Ne derland, zich daarvoor inzette en de volle kracht van zijn aanhang deed gelden'. Deze verbeteringen, die zooals ik zei allen betreffenden, ook den niet-georgani- seerden arbeiders, ten goede komen, waren niet door te voeren geweest zonder organi satie. En hieruit blijkt hoe nuttig en noo dig het is, dat de arbeider in een zoo groot mogelijke organisatie vereenigd is, om zijn invloed uit te oefenen bij het tot stand ko men van nieuwe sociale wetten. Hoe grooter en omvattender deze organisatie is, des te sterker is haar invloed en des te sneller kunnen nieuwe sociale wetten, die bij het N.V.V. reeds in voorbereiding zijn, worden doorgevoerd. De vroegere vakbeweging kon gezamenlijk niet meer tot stand brengen dan de sterkste organisatie alleen. De vakbeweging in Nederland zal meer bereiken, nu de versplintering, en daardoor haar verzwakking van haar krachten, is op- geheven, mits de arbeider begrijpt, dat hij de organisatie, die zijn eigen organisatie is, mogt steunen. De zeer belangrijke rede van den heer Woudenberg werd met groote belangstel ling aangehoord door de hooge functionaris sen van het N.V.V., de afdeelingschefs. de chefs, de districtsbestuurders van het NVV. en de voorzitters van de vakbonden en hun medewerkers. De Rijkscommissaris was ter vergadering vertegenwoordigd door Dr. Hellwig. DE SLAG OP DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Berlijn, 8 Aug. (DNB). De eerste lordi der Britsche admiraliteit, Alexander, heeft, naar de Engelsche berichtendienst meldt, gisteren in New Castle een redevoering uit gesproken, waarin hij er voor waarschuwde den slag op den Atlantischen Oceaan reeds als gewonnen te beschouwen. Wat Groot Brittannië dringend noodig heeft, dat zijn meer snelle torpedobootjagers, corvetten en andere schepen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 9