VLUCHTELING HING IN EEN ROOKHOK „Gier^ Wally" BREEZAND Geëvacueerdcn toonen hun dankbaarheid DEN HELDER Slecht weer en weinig bezoek Marktberichten Noodlottig einde van een uitstapje Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijver» heid en Scheepvaart W ARMENHUIZEN H. de Jongh GEVARIEERD BIjPROGRAMMA DE SCHA6ER MARKT In Alkmaar ontvlucht, In Pur- merend gegrepen. Opschudding en niet zoo'n beetje w^s er in de Nieuwstraat tegenover de Bo- terwaag te Purmerend. Marechaussees zoch ten erven af, openden en doorzochten schu ren, verrichtten huiszoekingen, maar von den niet dien zij hebben wilden. „Een ont snapte fietsendief....", gold het door de steeds groeiende massa nieuwsgierigen. Veel wijzer werden al die kijkers, die de raz zia druk bespraken, echter niet, daar de vluchteling niet voor den dag kwam. Tot dat te kwart voor negen slager P. Korver voor de ontknooping zorgde, aldus begint de ProV N.H.C. het volgende spannende .verhaal. De voortvluchtige was de. bekende Maar ten O. uit Alkmaar, die indertijd met zijn handel in valsche gouden tientjes sensatie op de markt veroorzaakte. De man, een dertiger, was gedetineerd te Haarlem, doch werd Maandag voorgeleid te Alkmaar, als verdacht van medeplichtigheid aan een frauduleuze slachting. Het was in de Kaas stad, de omgeving welke hem zoo vertrouwd is, dat het verlangen naar de vrijheid der mate in hem levendig werd, dat hij een poging deed aan zijn bewakers te ontsnap pen. Een poging die slaagde. Wel werd een klopjacht op den vluchteling georganiseerd, maar het vlugge mannetje, eenmaal ont komen, vond men niet meer terug.... In minder dan geen tijd functionneerde het politie-apparaat van Alkmaar voor de volle honderd procent Agenten, recher cheurs, marechaussees, inspecteurs en ande ren waren in touw en dit legertje speurders kwam na intensief recherchewerk aan de weet, dat de voortvluchtige handelaar op een fiets van zijn zwager in de richting van Purmerend was vertrokken. Tevens had de politie aanwijzing gekregen, dat Maarten probeeren zou een café in de Nieuwstraat te bereiken, waar „Truus" zijn geliefde, als buffetjuffrouw dient. Inmiddels was het zes uur geworden. Klomp wees den weg. Alkmaar belde de marechaussee van de brigade Purmerend, welke onmiddellijk op onderzoek uitging en den man op het spoor kwam. In de nauwe steeg, achter het be wuste café en de aangrenzende perceelen, vond men de geleende fiets, terwijl bij het café ook O.'s klompen stonden. Een der klompen was bij de hiel stuk dat klopte met het signalement. De vluchteling moest dus binnen zijn. De marechaussees verschaften zich toe gang tot het perceel en kregen hier absolute zekerheid omtrent des vogels aanwezigheid. Juffrouw Truus smeekte hen namelijk haar Maarten niet te slaan Met bekwamen spoed begaven de dienaren der wet zich naar boven, toen zij beneden niets vonden. Zij doorzochten alle kamers, kasten en hoeken, maar wie en wat zij vonden, niet den gezochte deserteur. Die was blijkbaar opnieuw ontkomen via een achterbalcon, waar men eenig gestommel had gehoord. Zoo vlug zij kon ging de poli tie naar buiten om de naaste omgeving af te zoeken: Uren duurde dit onderzoek. Alle mogelijke schuilplaatsen werden van onder tot boven geinspecteerd, maar zonder resul taat. De vogel was gevlogen Slager als Sherlock Holmes. Omstreeks kwart voor negen kwamen sla ger Korver en zijn vrouw, die naast het café wonen, thuis. Buren vertelden wat er gaan de was geweest en zeiden, dat de marechaus see tot vier keer toe hun slachtplaats had den doorzocht. De heer Korevr wilde hier meer van we ten en begaf zich naar het binnenplaatsje, waar hij afdrukken van voetstappen zag in zijn tuintje. Eenige Afrikaantjes en bolbe- gonia's lagen tegen de aarde. Ook de politie had deze sporen ontdekt, Vandaar haar herhaalde recherches in het slachthok. Den slager, hier natuurlijk beter thuis, viel het op dat de plaatijzeren deur van het rook- hok op een kier stond. Hij opende deze deur en zag dat in de stookplaats eenige verkool de restjes platgetrapt waren. „Haal es gauw m'n zaklantaarn", riep hij tot zijn vrouw. En toen Korver even later in het rookhok (een soort afgesloten vierkante schoorsteen) naar boven scheen, keek hij tegen de sokken van een manspersoon aan! De langgezochte 0. hing boven in het nauwe hok aan een paar latten. Hij liet zich bij zijn ontdekking dade lijk vallen, maar Korver, ook niet van gis teren, smeet de deur dicht en zorgde er wel voor dat de „fietsendief" daar hield men O. voor niet ontsnappen kon. Toen de marechaussees, die dadelijk gewaarschuwd waren, arriveerden, stond slager Korver nog steeds op zijn post. Hij hield de deur tegen, die de Alkmaarder met alle geweld wilde openen, 't Was ook geen pretje opgesloten te worden in zoon kleine ruimte met de be nauwde rooklucht Het slot is vlug verteld: De arrestant werd onder groote belangstelling naar het politie bureau op de Kaasmerkt overgebracht en later op transport gesteld naar zijn tijdelijk adres: het Huis van Bewaring te Haarlem. Zijn vrijheid was van korten duur geweest! MAN EN VROUW JAMMERLIJK VERDRONKEN. Een droevig ongeval is te Hoogkerk ge beurd, waar twee menschen te water zijn geraakt en verdronken. Het echtpaar J. Veenstra-Huizinga was met buurtbewoners in rijtuigen een uitstapje gaan maken. Na afloop brachten zij gezamenlijk te Vierver- laten in een café nog eenige oogenblikken door. Toen de man en de vrouw om elf uur, na sluiting van het café, te voet naar huis terugkeerden, het was toen noodweer met zwaren storm en regen, zijn zij vermoede lijk tengevolge van de duisternis bij de brug over het Hoendiep te water geraakt en ver dronken. Toen hun vijf kinderen, die alleen thuis waren, den volgenden morgen wakker werden, misten zij vader en moeder. Zij waarschuwden de politie, die na een inge steld onderzoek is gaan dreggen in het Hoendiep. Bij de brug haalden zij het li chaam van den 50-jarigen vader op, later dat van de 45-jarige vrouw. TREINSTORING DOOR LOSGERAAKTEN KABELBALLON. Woensdagavond omstreeks half tien werd de electrische leiding boven de spoorbaan DelftSchiedam, nabij het station Delft door den kabel van een losgeraakten kabelballon vernield. Daardoor werd het treinverkeer in beide richtingen stilgelegd. Oogenblikkelijk is men echter met het herstellingswerk begon nen, zoodat gisterochtend vroeg de dienst kon worden hervat. STRAATROOF TE AMSTERDAM. Een dame, die Woensdagavond op het Muzenplein te Amsterdam wandelde, zag plotseling een man op haar toeloopen, die, na haar een klap in het gezicht te hebben gegeven, haar handtasch uit de handen rukte. De tasch hield o.a. f150.aan contanten in. De vrouw kon de politie slechts een vaag signalement van den dader geven, met be hulp waarvan de politie dezen thans tracht op te sporen. AMERSFOORTERS BIEDEN EEN GEVELSTEEN VOOR HET RAAD HUIS AA.N. „NIET ALLEEN MET HUIS EN TAFEL, MAAR OOK MET HET HART." Ondër groote belangstelling van de bevolking heeft gistermorgen de oudste inwoner, de 88-jarige heer Maarten Mosch een gevelsteen in het raadhuis onthuld, aangeboden door het deel der Amersfoortsche IMPORT, HANDEL EN VER BRUIK VAN ZWAVEL. De Directeur van de Sectie Pyriet en Zwavelzuur van het Rijksbureau voor Chemische Producten te 's-Gravenhage, daartoe gemachtigd door den Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, maakt bekend: Met ingang van 1 Augustus 1941 geldt de dispensatie van het verbod tot het koopen van zwavel als bedoeld in art. 6, lid 1, der Pyriet- en Zwavel zuurbeschikking 1939 no. 1 slechts voor hoeveelheden van minder dan 1000 kg. Hoeveelheden van 1.000 kg. of meer mogen alleen gekocht worden op schriftelijke vergun ning van den directeur van bo vengenoemde sectie. Met ingang van 1 Augustus 1941 geldt tot nader order voor ingeschrevenen bij de sec tie Pyriet en Zwavelzuur een dispensatie van het verbod tot verkoopen en afleveren van zwavel onder de voorwaarde, dat verkoop en aflevering van hoeveelheden van 1.000 kg. of meer geschiedt tegen in ont vangstneming van een door den directeur van bovengemelde sectie afgegeven koopvergun ning Aangezien een dispensatie uitsluitend geldt voor inge schrevenen bij genoemde sectie, dienen niet-ingeschreven im porteurs, handelaren en agen ten ten spoedigste een verzoek tot inschrijving te richten tot de sectie Pyriet en Zwavel zuur van het Rijksbureau voor Chemische Producten te 's-Gra- venhage, Laan Copes van Cat- tenburch 16. Er zal een heffing van f2.— per 1.000 kg. zwavel verschul digd zijn: 1. Over de op 1 Augustus 1941 aanwezige voorraden zwavel. Deze heffing is ver schuldigd per 1 Augustus 1941. 2. Over na 1 Augustus 1941 geïmporteerde hoeveelhe den zwavel. Deze heffing is verschuldigd op het oogen- blik van aflevering of ver werking door den impor teur. Autoslooperij en Metaalhandel Noord 19 A - Schagen. Maakt bekend, dat hij weer steeds aanwezig is te Bassingracht 151, of Binnenhaven 125. Telef. 890, Dag en Nacht. APOLLQ BIOSCOOP Ditmaal brengen wij U ZATERDAG- en ZONDAG AVOND ACHT UUR en ZONDAGMIDDAG drie uur de overal geroemde sterke en imposante TOBIS- lilm Deze machtige film, waarin HEIDEMARIE HAT- HEYER de titelrol vervult, brengt ons een drama tische schildering van een jonge vrouw, die door drift en wanbegrip bijna tot een misdaad wordt gedreven. Sterk en onbeheerscht in haar liefde, stug en hard tegen hen, die haar trots krenken, vecht GIER WALLY zich den weg tot het geluk. Sepp Rist, Eduard Köck, Leopold Esterle, e.a. vervul len in dit aangrijpend gegeven de voornaamste bij rollen. Verzuimt deze geweldige film nietl Toegang boven 14 jaar. DE DIRECTIE. bevolking, dat in de Meidagen in Warmenhuizen was gehuisvest. De fraaie in roode zandsteen uitgevoer de tegel stelt voor de Koppelpoort, een zeer oud bouwwerk te Amers foort en de burgemeester van War menhuizen, de heer Nolet. zeide in zijn dankwoord aan de geëvacueer- den hierin de symbolische beteeke- nis te zien van het samenkoppelen der Amersfoortsche en Warmenhui- zer bevolking. De plechtigheid ving aan met een bijeen komst in de raadszaal, waar tegenwoordig waren het college van B. en W„ met den secretaris, de ambtenaren, enkele raadsle den, de commissie uit de ingezetenen van Amersfoort, waaronder enkele dames, inge zetenen van Warmenhuizen, die destijds belangrijk werk verrichten voor- de eva cuatie, enz. Reeds om vier uur waren de Amersfoortsers het bed uitgestapt om tegen het afgesproken uur van half elf aanwe zig te kunnen zijn. Na een kort openings woord van burgemeester Nolet verkreeg de heer van Weenen uit Amersfoort het woord. Hij schetste allereerst den tijd tusschen het uitbreken van den grooten oorlog en den dag waarin ons land daarin werd betrok ken, en de omstandigheden waarin Amers foort als vestingstad al dadelijk verkeerde. Maakte zich eerst een soort angstpsychose van de bevolking meester, toen het de re gelingen vernam voor eventueele inunda tie en evacuatie, later beschouwde men de maatregelen meer als een „je kunt nooit weten' en „het zal onze deur toch wel voor bij gaan". In 44 wijken was Amersfoort ver deeld, elk met een wijkleider. die weer voor elke groep van 50 menschen een groepleider aanstelde. Zeer veel werk werd in Amers foort verzet, zeer veel werk echter ook in de Noordhollandsche gemeenten, welke als evacuatie-oord in aanmerking kwamen. Dat werk bleek goed geweest te zijn, want toen men na den zenuwsloopenden dag van de bittere ernst in Warmenhuizen arriveerde, stond de bevolking als één man klaar de vluchtelingen te ontvangen. Men gaf, aldus de heer Van Weenen. niet alleen zijn huis en zijn tafel, men gaf ook zijn hart en juist daarom zijn de Amersfoorters zooveel dank verschuldigd. De wijze van ontvangst was boven alle lof verheven. Hoewel de burge meester van Amersfoort reeds zijn dank aan den burgemeester van Warmenhuizen heeft overgebracht namens de geëvacueerden, meenden deze toch hun dank in een stoffe lijk blijk van waardeering te moeten omzet ten. Den oudsten inwoner, den heer Mosch werd verzocht dit blijk van waardeering, een gevelsteen aan de Zuidzijde van het raadhuis aangebracht te willen onthullen. Rede van een burgemeester. Burgemeester Nolet zeide in antwoord op de rede van den heer van Weenen. dat on danks alles, de herinneringen aan het eva cuatietijdperk van aangenamen aard zijn. Was men eerst geschrokken toen men ver nam, dat Warmenhuizen een aantal vluch telingen moest herbergen tot 80 van de bevolking, toen de nood eenmaal aan den man kwam bleek dit te kunnen. De bevol king in Noordholland, dus ook in Warmen huizen, toonde volkomen begrip te hebben voor de moeilijkheden en des nachts ston den alle mannen en vrouwen, welke gemo biliseerd konden worden, gereed aan het station. Wij in Noordholland, aldus burge meester Nolet. zijn niet uitbundig in onze uitingen, maar het doet mij genoegen dat U getuige hebt kunnen zijn van de groote hartelijkheid en het medeleven der Noord hollanders, in tijden toen beleefd. Voor mij is de herinnering aan die dagen vooral aan genaam, omdat daaruit sprak gevoel van saamhoorigheid en naastenliefde. (Applaus). Het gezelschap begaf zich daarna naar buiten, waar de heer Mosch door het weg trekken van een gordijn den fraaien steen onthulde. De heer van Weenen deelde nog een en ander uit de geschiedenis van Amersfoort mede, nogmaals dankte de bur gemeester en hiermede was de plechtigheid afgeloopen. Een ongedwongen samenzijn, bij een kopje koffie in café Slikker volgde. Menige oude herinnering werd weer opge haald! ANNA PAULOWNA ONTPLOFFING IN BAKKERSOVEN. Door het springen van een buis ont stond een ontploffing in den bakkersoven van den heer Groenewoud. Met een hevi- gen knal werd de geheele stookoven uit z'n voegen gerukt, zware steenen slingerden de bakkerij in en een buitenmuur werd ge deeltelijk ontzet. Ook de ijzeren deur voor het stookgat sloeg stuk en open, waardoor gloeiend gruis de bakkerij in stoof. De heer Groenewoud, die er vlak bij stond, kreeg hierdoor lichte brandwonden op den rug, maar had toch nog de tegenwoordigheid van geest kleine brandplekken in de bak kerij terstond te blusschen. hoewel hij bij dit werk ook nog sterk gehinderd werd door het zwarte stof, dat zien bijna onmo gelijk maakte. Kon de bakker dus verder onheil voorkomen, het ongeval is toch een leelijke schadepost voor hem, daar hij wel tegen brand, maar niet voor dergelijke on gevallen verzekerd is. Toch zal herstel van den oven een flink bedrag eischen. De heer Groenewoud, die meende dfjt het ongeval te wijten was aan het gebruik van andere brandstof dan hij gewend was, zal voorloo- pig bij collega's moeten bakken. BREEZAND. VACANTIE VERKORT. De vacantie van de openbare school zal niet 26 Augustus eindigen, maar is verkort tot Maandag 18 Augustus. Het onderwijs wordt dan voortgezet in de R.K. school, waar van de leerlingen nu vacantie hebben ge kregen. „GIER WALLY". De film, die deze week in de Apollo- bioscoop draait,, speelt in het prachtige bergland van Tirol. Wally is de dochter van een boer, die haar, daar hij geen zoons heeft die hem zullen opvolgen, als een jongen op voedt. Toch ziet hij haar niet voor vol aan. Om te bewijzen, dat zij toch heusch haar mannetje staat, bindt Wally, na zich langs een steilen rotswand te hebben laten zak ken, den strijd aan met een gier. Wellicht had zij dezen strijd tegen den grooten roof vogel duur moeten bekoopen. maar Josef, de jager, doodt het dier. Hij noemt haar dan spottend: Gier-Wally. Terwille van Josef wijst Wally een huwelijk met den rijken Vinzens van de hand, en wordt om haar koppigheid naar een hut boven in het ge bergte gezonden. Josef heeft intusschen een buitenechtelijk geboren, volwassen dochter bij zich in huis genomen. Ieder en ook Wally, die haar afkomst niet kent, denkt dat tusschen beiden een liefdesverhouding bestaat en als Wally na haar vaders dood de boerderij gaat beheeren, lijkt een huwe lijk tusschen Wally en Josef dan ook onmo gelijk. Toch, na verscheidene dramatische gebeurtenissen, vinden zij elkaar en als de jonge gier, die zij indertijd uit het nest haalde en steeds bij haar bleef, wegvliegt, verdwijnt daarmee als 't ware voor goed de noodlotsschaduw, die over Wally's leven hing. ALKMAAR IW anV.h d-r «oslpold.r Kb» Waar andars da bloemen bij tienduizenden van hand tot hand gaan, In de hallen te Aalsmeer, worden nu eenige malen per week de groentenveilingen gehouden, waarbij de producten uit de in groentenkweekerijen omgewerkte bloemenkassen worden verhandeld (Pax-Holland-De Haan m) TE KOUDI Het bestuur van de Alkmaarsche Water ratten deelt mede, dat het zich, met het oog op de lage temperatuur van het water in het Zomerbad, genoodzaakt heeftg ezien de voor Zondag a.s. uitgeschreven nationale wedstrijden af te lasten. Het was gisteren geen bijzonder drukke dag. Wat aanvoer en bezoek betrof, veroor zaakte het gure weer van gisterenmorgen dit wel. Voor de Centrale waren er 69 stuks koeien aangevoerd en geleverd. Stieren waren er nogal veel en beste Eén kalfkoe moest opbrengen f500.In gelde koeien ging het nog wel; deze handel was goed. Hoogste noteering f425.Giste ren waren er ook weer bonnen uitgereikt. 25 Nuchtere kalveren voor de Centrale ge leverd. De handel in fokkalveren was aan den stuggen kant. Deze tijd raakt ook weer over. Voor de veulens waren wel veel kijkers, maar geen koopers, dus bijgevolg weinig handel. Deze noteering was van de f 400— f500.—. Al de melkschapen werden gauw verkocht, hier was een vlugge, handel in. Ze golden van de 5064 gulden, dus dat was naar wensch. De lammeren werden ook vlug verkocht van 2435 gld. In tijden al niet geschreven van een vluggen handel. Met den handel in de biggen was het niet rooskleurig, genoemd werd stug. Evenzoo de handel in schrammen; de beste schrammen konden de f 45.halen. Bokken en geiten van 2030 gld., handel matig. Kippen en konijnen prijshoudend; ge woon was de handel. SCHAGEN, 14 Aug. 4 veulens f 400—500 37 geldekoeien (ma gere) f 350—425 69 id. (vette) Centrale; 25 nuchtere kalveren Centrale 5 fokkalveren f 2030; 89 schapen (magere) f 5064 84 lammeren f 2435; 3 bokken en geiten f20- 30; 6 varkens (magere) 32—45 81 biggen f 1324; 58 konijnen f 15; 80 kippen f 23 BROEK OP LANGEDIJK, 15 Aug. 500 kg. uien f 6; drielingen f 6; gele nep f 6; 1550 kg. peen f 4; kleine peen f 6; 500 kg. spercieboonen f 14; 850 kg. qroten f 6; 110.000 kg. roode kool f 4.50; 18000 kg. witte kool f 3; 9000 kg. gele kool f 4.50. NOORDSCHARWOUDE, 15 Aug. 9000 kg. spercieboonen f 1.45; 42800 kg. witte kool f 3; 500 kg. gele kool f 4.50; 310 st. bloemkool f 9—f 12.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3