JUTTERTJ fatteAtje. Dioopt kif cten (Keidetieken Middenstand Advertentiën v.v. H.F.C. „Helder" Voetbalver. H.R.G. VELDT RAINING GELD IN HUIS Geef Uw jongen een Oxford-costuum l Te huur Te koop Te koo f faMeAtjeb Boerenwacht in België Positie der handelsreizigers verbeterd Misbruik van bankbiljetten Jiuemmen. Nieuw wereldrecord van Ragnhild Hveger DIEVEN TREFFEN UITGESLAPEN HUISHEER Afschrijving op huizen Medische Analystenschool NUTSSPAARBANK IDVERIEHIElf 0BE1 VERKBOPfl Dc Heldersche Maatschappij tot Glasverzekering f aangeboden aangeboden gevraag 100% verkoopswaardel Sovjetaanspraken op Turksch gebied Portemonnaie met 3200 verdwenen College van rijksbemiddelaars bepaalt zoo noodig de voorwaar den. Gelijk berechtigd met het administra tieve personeel. Indien door werkgever en werknemer de positie van den handelsreiziger niet vol doende wordt geregeld zal het college van rijksbemiddelaars de arbeidsvoorwaarden vaststellen, ingevolge de verordening van den rijkscommissaris d.d. 28 November 1940 Het college zal bij de behandeling der verschillende gevallen de reizigers indee- len in de volgende groepen: 1. Zij, die een vast salaris genieten; 2. Zij, die vast salaris plus provisie ont vangen; 3. Zij, die uitsluitend op provisie-basis werken. a. Reizigers, in dienst van ondernemin gen, die volop in bedrijf zijn, maar die als reiziger gedeeltelijk of geen werk hebben, omdat hun functie in het distributieproces overbodig is geworden. b.Reizigers in dienst van ondernemingen, die niet meer volop in bedrijf zijn, en die als reiziger gedeeltelijk of geen werk heb- ben. c. Reizigers in dienst van stilliggende on dernemingen, die geen werk hebben. De grondgedachte bij de behan deling van deze verschillende ge vallen zal zijn dat de reizigers in het algemeen in hun sociale positie op een lijn moeten worden gesteld met vergelijkbare categorieën van het in dienst der betrokken onderne mingen zijnde personeel. Hiervoor zal als regel in aanmerking moeten komen het commercieele en admi nistratieve personeel. Er zal dus moeten worden gewaakt, dat de reiziger niet met het geheele risico wordt belast en daardoor in een ongunstiger positie wordt gebracht dan de bedoelde in de onderneming werk zaam zijnde employés. Reizigers met vast salaris zullen dit hou- den. In loonsverlagingen zal bij uitzondering bewilligd worden. Voor reizigers met gedeeltelijk vast sala ris of geheel provisie zal het netto inkomen moeten worden gewaarborgd, dat in de ja ren 1937, 1938, 1939 is verdiend. Hierop zal echter een aftrek van 15 pet. worden toegepast, opdat voord en betrokken reiziger een zekere prikkel tot uitbreiding van zijn werkzaamheden blijft bestaan. Met de te maken onkosten moet rekening worden gehouden. Bij bedrijven welke ge deeltelijk stil liggen zullen de reizigers niet afwijkend van het overige personeel behandeld mogen worden, evenals van be drijven welke geheel stil liggen. In gevallen, waarin een werkgever zijn reizigers niet, of minder dan 36 uur per week wil laten, werken, dan wel ontslag geven, dient hij hiervoor vergunning te vragen aan de arbeidsinspectie, ingevolge verordening no. 8-1940 van den rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied, betreffende het beperken van werk. Deze zal als regel aan het verleenen van deze vergunning de voorwaarde verbinden van een wachtgeldregeling naar analogie van de model wachtgeldregeling b van de „alemeene regelen betreffende het ver leenen van subsidie in uitkeeringen, ver strekt ingevolge wachtgeldregelingen" vast gesteld door het departement van sociale zaken of een daarmede overeenstemmende vergoeding. Het college heeft de verwachting uitge sproken, dat de ondernemingen, welke hier voor in aanmerking zouden komen, zoo veel mogelijk er naar zullen streven door het treffen van regelingen in onderling overleg met hun reizigers, ingrijpen van het college overbodig te maken. Stellen van opschriften maakt bankpapier ongeldig. Amsterdam, 14 Augustus: De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het is gebleken, dat het door haar uitgegeven bankpapier in den laatsten tijd wederom wordt misbruikt door het stellen van op schriften, enz. Naar aanleiding hiervan wordt er de aan dacht op gevestigd, dat de Nederlandsche Bank soortgelijke biljetten als beschadigd bankpapier behandelt. Heden overleed mijn lieve Vrouw, CATHA.RINA DENKER geb. Sonstral. C. J. F. DENKER. Voorburg, 14 Aug. 1941. Laan van Leeuwen- stijn 72. Geen bezoek. De verassching zal plaats hebben Zaterdag 16 Augustus a.s. in het crematorium te Velsen, na aankomst van trein 14.46 uur halte Drie huis Westerveld Ver trek vanaf Laan van Leeuwenstijn 72, on geveer 12.30 uur. OF DE 800 METER. Kopenhagen, 14 Aug. (A.N.P.) De veel voudige Deensche wereldrecordhoudster Ragnhild Hveger heeft gisteren, nadat het ongeveer een jaar geleden was, dat zij een record verbeterd had, weer van zich doen spreken. Te Kopenhagen wist zij het reeds sinds 3 Juni 1936 op haar naam staande re cord op de 800 meter borstcrawl te verbe teren. Met den prachtigen tijd van 10 min. 52,2 sec. bleef zij niet minder dan 19,2 sec. on der haar oude record. Eigenaar van beddenmagazijn sliep in zijn winkel. Onaangena me verrassing voor twee dieven. Twee inbrekers wilden in den afgeloopen nacht hun slag slaan in een beddenmaga zijn aan de 2de Anjeliersdwarsstraat te Am sterdam. De deur werd geforceerd en de hee- ren stapten naar binnen, doch daar wachtte hun een onaangename verrassing. De winkelier, die zijn eigen zaak boven een ander oord als rustplaats verkoos, was wakker geworden door het gerucht op gestaan en wachtte achter de deur de nach telijke bezoekers op. Deze gaven er echter de voorkeur aan, de beenen te nemen en, gevolgd door den win kelier, zetten het op een loopen. In de eer ste Tuindwarsstraat had de achtervolging succes en werd een der inbrekers, met be hulp van een agent, gegrepen. Het bleek een 27-jarige wijnkoopersknecht te zijn, wonende in de Rozenstraat. De man werd gearresteerd en naar het bureau Raampoort gebracht. Zijn collega, die wist te ontkomen, zal wel spoedig door de politie worden achterhaald. ZAL 10 PCT. VAN DE HUUR WAARDE MOGEN BEDRA GEN. Enkele weken geleden is het Hsb. de vraag gedaan, welk bedrag men in aftrek zou mogen brengen op het inkomen voor afschrijving op huizenbezit. Een positief antwoord hebben wij toen niet kunnen ge ven. zegt dit blad, daar wij verwachtten dat van de zijde van de Belastingadiministra- tie allicht een percentage vor deze afschrij ving zou worden genoemd. Naar wij thans vernemen, zal toegestaan worden om het af te schrijven bedrag te stel len op 10 van de huurwaarde. In het al gemeen zou deze huurwaarde dan zijn die. welke in aanmerking komt voor de Per- soneele Belasting. eHt hier genoemde percentage ziet op woonhuizen in eigen gebruik of verhuurd aan derden Het gelcjt dus niet voor b.v. winkelhuizen en andere bedrijfspanden. Worden zulke perceelen verhuurd, dan zal de eigenaar al licht een hooger bedrag mogen afschrijven in verband met de waardevermindering Plaatselijke kennisgeving. Heden overleed na een langdurig doch geduldig gedragen lijden onze lieve Vrouw, Moeder, Zuster en Behudwzuster, Mevr. Grada Johanna Christina Kelholt. Echtgenoote van W. J. Ox, in den ouderdom van 53 jaar. Den Helder, 14 Aug. 1941. De Ruijterstraat 14. Uit aller naam: W. J. OX. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Maandag 18 Augustus op de Algm. Be graafplaats te Huisduinen. Vertrek van het sterfhuis de Ruijterstr. 14, n.m. 1 uur. Verzoeke geen bloemen. ZONDAG 17 AUGUSTUS algemeene Ledenvergadering in het Clublokaal, aanvang 10.30 u. Aller opkomst gewenscht. Agenda ter tafel. Tevens bestaat er gelegenheid voor te trainen, Donderdagsavonds 6.30 u. en Zaterdagsmiddags >4.30 uur. HET BESTUUR. Geef Uw vóór e middags 4 uur op aan ons bureau. Ingaande Zaterdag a s. van 3—6 uur. Donderdags van 7—9 uur. HET BESTUUR. van Dr. S. A. Steensma Opleiding tot Medisch (clinisch) analyste. 2-jarige cursus voor hen, die in het bezit zijn van het eind diploma H.B.S.-b of Gymna- sium-b. 2 3-jarige cursus voor hen die een andere schoolopleiding hebben genoten. (Minimum eisch: M.U.L.O., liefst met Algebra). Nadere inlichtingen bij? Dr. S. A. STEENSMA, Apollo- laan 78, A'dam Z., tel. 22956. zonder veilige berg plaats vermeerderen de zorg en verminderen het inkomen (renteverlies) Heeren- en Dames rijwiel, Haard kachel, Wringer, Kinderfietsjes, Auto, Stopflesschen om In te maken, Dames- en heeren schoenen, Boeken, enz. Oranjestraat 43. Elk jongenscostuum kost 40 punten, óók zoo'n ijzèrsterkOxford-pakEndaar U weet, hoe vlug een speelsche jongen door „gewone" kleeren héén is, koopt U liever 'n OXFORD voor Uw punten. De Oxford-jongenspakken zijn nog gemaakt uit echte, prima natuurwol! Alléén: wees er vlug bij, want er zijn dit jaar minder Oxfords dan vroeger. Laat er voor alle zekerheid alvast een reserveeren gevestigd Middenstraat 18-20-24-28 te Den Helder, opgericht 1904, maakt bekend, dat vanaf heden, met goedkeuring van den Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën, de glaspremies van gewoon, gekleurd, gewapend, hartlijnglas enz. met 30 en van spiegelglas, gepolijst, facet enz. met 40% verhoogd zijn. Den Helder, 8 Augustus 1941. Directie: GEBRS. HOOGERDUIJN. Groot brood- en banketbakkersbedrijf met filialen vraagt FLINKE DAMES, met veel ambitie voor het zakenleven om als filiaalhoudsters te worden geplaatst te Den Haag. Goede be staansvoorwaarden. Winkel op Zondag gesloten. Opleiding voor vereischte diploma's voor het broodverkoopersbedrijf ingevolge vestigingswet gratis. De betrekking kan worden waargenomen door 2 of 3 zusters of vriendinnen. Leeft. 2035 j. ongehuwd. Woning beschikbaar om in gezinsverband te wonen, eventueel met een moeder voor de huishouding te verzorgen. Verplichting tot het ondergaan van een geneeskundig onderzoek en het stor ten van een waarborgsom k 300.welke desgewenscht in termijnen kan worden gestort. Br. met uitv. inlicht, betreff. vroegere en/of tegenw. werkkring ond. nr. 842, a. h. Bur. v. d. B. Te huur het mooie Perceel Sternstraat 16, tijdelijke huur prijs f 4.00 per week. Te bevragen bij Mak. BOSCH, Weststraat 100. Te koop z.g.a.n. BOEKEN, le klas R.H.B.S. Te bevragen: Berkhout 300, bjj Hoorn. Te koop Electr. Slijpsteen, teakh. Waschtobben, 3 M Trom mels met band en stokken. Na 5 uur. Adres: Sluisdijkstraat 23. Te koop eenige jonge Konijnen, 2 3 maanden oud. Adres: Langestraat 24. ZIJDEN FUIKEN te koop, 80 mazen, na 6 uur. Adres: Limburg Stirumstr. 39. GELDBELEGGING. Te koop Woonhuis met ruiiQ 1 H.A. bouwland. Adres: Rijksweg 7a. Te koop gevraagd Burger* woonhuis, omgeving Sportlaan, Boerhavestraat, Brakkeveldweg. Brieven onder nr. 843, aan het Bureau van dit blad. WEGGELOOPEN: een bruine FOXTERRIER. Tegen belooning terug te be< zorgen: Kanaalweg 56. tengevolge van het gebruik. Hetgeen even eens van toepassing zal zijn, als de eige naar zelf een bedrijf of beroep uitoefent in het perceel, of indien men te doen heeft met een bedrijfmatie verhuring van woon huizen. Voor perceelen in den laatsten zin be doeld zegt n.1. art 11 van het Besluit In komstenbelasting: bij gebouwen, welke voor de uitoefening van het bedrijf of be roep worden gebruikt, kan telken jare een zoodanig gedeelte op de werkelijke aan- schaffingskosten als afschrijving in aftrek worden gebracht als overeenkomt met het aandeel van het jaar in de waardevermin dering tusschen het begin van het jaar en het einde van den gebruiksduur. Langs de verkeerswegen in het Sovjet-gebied ie het een voortdurend heen en weer trek ken van de colonnes, die aan den opmarsch der Duitsche troepen deelnemen. 1 (Atlan tic-Holland). Eens sprak Molotov aldus Berlijn, 14 Aug. (ANP.) Naar aanleiding van de gemeenschappelijke verklaring van Engeland èn de Sowjet-Ünie, die Woensdag te Ankara is afgelegd en volgens welke bei de landen zoogenaamd geen aanspraken op Turksch gebied wenschen te maken, ver klaarde men vandaag in de Wilhelmstrasse, dat de officieele instanties te Berlijn con crete en overduidelijke bewijzen hebben, die de aspiraties van de Sowjet Unie ten aan zien van Turksch gebied onomstootelijk doen vaststaan. Die bewijzen zijn afkomstig van Molotov, toen hij zijn laatste bezoek aan Berlijn bracht. Als de Sowjet Unie, aldus verklaart men in officieuze kringen te Berlijn, het thans wil doen voorkomen, alsof zij dergelijke voorne mens nooit heeft gehad, dan ligt volgens Duitsche opvatting aan deze houding slechts een koel-berekenend opportunisme ten grond slag. De aspiraties van de Sowjet-Unie ten aanzien van bepaalde Turksche gebieden maakten eh maken een integreerend bestand deel uit van de buitenlandsche expansiepo litiek van het Kremlin. Dat Engeland zich bij de Sowjetverklaring te Ankara heeft aan gesloten, acht men hier niet van groot be lang. Men ziet daarin slechts een tactische manoeuvre. Strijkster streek het op. De directrice van een atelier aan de Nieu we Uilenburgerstraat te Amsterdam had voor haar portemonnaie, die f 3200.be vatte, geen veiliger bergplaats weten te be denken dan een onderbande zijnde japon. Toen zij eenige uren later weer naar haar eigendom omkeek, bleek de japon nog wel aanwezig, doch de portemonnaie ver dwenen te zijn. Van deze manipulatie ver dacht zij een 45-jarige strijkster, die de be treffende japon had behandeld, weshalve zij de politie hiervan in kennis stelde. De strijkster werd aangehouden en heeft inmiddels den diefstal bekend. Het geld en de portemonnaie waren nog in haar bezit. Ter bescherming van de oogst tegen diefstal. Brussel, 14 Aug. (ANP.) Den 24sten Juni is voor geheel België bij verordening een boerenwacht ingesteld. Deze moet den eigendom der boeren, zooals vee en verder gewassen voor en na den oogst tegen dief stal beschermen. De boerenwacht was nood zakelijk gebleken, daar den laatsten tijd de diefstallen op den akker en op de boerderijen in ontstellende mate toenamen. Tot nu toe zijn meer dan 100.000 vrijwilli gers tot deze organisatie toegetreden. Zij staat onder leiding van een algemeen-com mandant, die wordt bijgestaan door een re cherchedienst, een juridische en een propa- ganda-afdeeling, alsmede door een cultuur- raad. Daar de huidige sterkte der boerenwacht niet voldoende is, om een gelijkmatige ^con trole in alle plaatsen uit te oefenen, is op 4 Augustus een besluit verschenen, dat de burgemeesters der plattelandsgemeenten machtigt de mannelijke inwoners tusschen 18 en 60 jaar daarvoor op te roepen. Daartoe wordt alleen overgegaan, indien zich niet genoeg vrijwilligers hebben aangemeld. De sterkte derafdeelingen moet één man per hectare bebouwde oppervlakte uitmaken. De leider der boerenwacht, Dalle, heeft verklaard, dat de openbare meening spoedig er van overtuigd moet zijn, dat de dienst in zijn organisatie geen heerendienst is, doch een eerenplicht. Wanneer door middel van deze verplichte deelneming alle gemeenten van België eens haar bewakingsafdeeling zullen hebben, zoo zeide hij verder, dan zou aan de diefstallen der laatste weken op de finitieve wijze paal en perk kunnen wor den gesteld. In verband daarmede is ook ©en nieuw® verordening van belang, waarbij de straffen voor diefstallen op den akker en op de boer derijen worden verhoogd. De groote bloemenhal van de Aalsmeersche veiling, vol tomaten, gereed voor den ver koop- (Pax-Holland-De Haan m)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 4