tPstadémeuuM Wat YïlidderiiJtcuideAö UitfieAiteAt £o£eAij/ ïlieuuM uit U/iJk Zout waterkrab t l ZameMu-ind KeJik en Distributie OpplakvelSen Vrijdag 15 Augustus 1941 Tweede Blad Uitreiking nieuwe boter en vetkaarten HJR*G pakt weer aan! Burgerlijke Stand van Den Helder den laagsten prijs DRUKKERIJ DE BOER De Jan Mens-Prijsvraag Uit het politie-rapport Resultaat der verkeers controle Visscherfl Waar zit Jan Mens Tijdschriften Thans worden de schikbaar gesteld. formulieren be- Gisteren werd door ons bekend gemaakt, dat Maandag 18 Augustus a.s. een aanvang zal worden gemaakt met de uitreiking van de nieuwe boter- en vetkaarten. Voor een vetkaart zullen in aanmerking komen diegenen, wier gezamenlijk gezinsinko men ligt beneden de hieronder vermelde normen. Aantal gezinsleden: Gezinsinkomen minder dan: I 1000— 2 1100— 3 1200— 4 1300— 5 1400. 6 1500. 7 1600— Uitsluitend zij, die volgens deze normen voor een vetkaart in aanmerking komen, kunnen vanaf heden een aanvraagformulier afhalen bij den distributiedienst, Spoorstraat 44, alhier. Het ingevulde formulier moet bij de uitrei king der kaarten worden overgelegd, tezamen met de distributiestamkaarten der gezins leden. Voor het verkrijgen van boterkaarten be hoeft geen formulier te worden ingevuld. De uitreiking der boterkaarten zal n.1. geschieden op vertoon van de distributiestamkaart. In de krant van a.s. Zaterdag zal een offi- cieele publicatie opgenomen worden, waarin men zal kunnen lezen wanneer de uitreiking van de bon-kaarten begint. Men lette hierop. Zaterdag 16 Augustus vangt de training weer aan. Eindelijk is het dan zoover, dat de Helder- sche roodjakken een begin kunnen maken met de, zoo hoog noodige, training als voorberei ding voor het ongetwijfeld zeer zware seizoen dat te wachten staat in de wel bij uitstek zware 2e Klasse A van den N.V.B. Dat het dit seizoen een zeer zwaren strijd zal worden staat vast voor ieder ingewijde in de plaatselijke voetbalwereld. Daarom is het ook noodig dat $eder rechtgeaarde H.R.C.-er zich tên volle geeft met de overtuiging dat er veel ge daan zal moeten worden om de zoo moei lijk verworven plaats in de 2e klasse met succes te kunnen verdedigen. De training, die door afwezigheid van trai ner Leavy, door eigen leden geleid zal worden, moet heel ernstig opgevat worden. Het be stuur rekent op aller medewerking en zal daarin zeker niet worden teleurgesteld. Opgemerkt zij nog, dat de veldtraining plaats vindt op het A-veld, des Donder dags van 79 uur en Zaterdags van 36 uur. Zie voorts de advertentie in dit nummer. BEROEP AANGENOMEN. Mejuffrouw K. van Drimmelen, theol. can- didate te Leidschendam heeft hare benoeming tot hulppredikster bij de Ned. Herv. Gemeente alhier aangenomen. van 14 Augustus 1941. BEVALLEN: J. van SchagenEverts, z. GEHUWD: W. van Beekhoven en A. de Jager. TEMPERATUUR ZEEWATER. Om 8 uur hedenmorgen 16.6° C. *Vij drukten, in groote oplaag, Jaarom betaalt U thans bij ons Opplakvellen MD 18(bonnen groot form.): per 100 st 0.16 per 1000st 1.50 per 5000 st. 1 45 (per 1000) Opplakvellen MD 268 (bonnen klein lorm.): per 100 st. 0.18 per 1000st. 1.70 per 5000 st 1.65 (per 1000) Uw eerste winst de distributieopplakvellen van Koningstraat - Den Helder Morgen sluit de inzending. Waar heeft Jan Mens z'n vacantie door gebracht U heeft het kunnen lezen in de zoute krabbels. In elk daarvan kwamen een of meer bijzonderheden voor betreffende dat aardige plaatsje aan de Noordzee Indien U het weet kunt U meedingen naar de drie uitgeloofde boeken, te weten „Mensen zonder Geld", „De Gouden Reael" en „Koen". Een groot aantal lezers zond hun in zending reeds in. Wilt U ook nog een kans maken op een der bovengenoemde drie prijzen? Zoo ja, stuur dan nog vandaag of uiter lijk morgen Uw inzending in. Zaterdag sluit de termijn van inzenden en is Uw kans op het krijgen van een der drie hier boven genoemde romans verkeken. AANGEHOUDEN EN OPGESLOTEN. De recherche legde de hand op een persoon, die er van verdacht wordt een fiets gestolen te hebben. WIENS FIETS IS DAT? Een bewoner van de Binnenhaven deed aan gifte dat hij in het bezit is van een gevonden rijwiel. Personen, die meenen recht te kunnen doen gelden op dat karretje kunnen zich aanmelden aan het Hoofdbureau aan de Kerkgracht. FIETS VERDWENEN. Een bewoner van de Hoogstraat deed aan gifte dat zijn fiets spoorloos verdwenen is. Een onderzoek wordt 'ingesteld. BANDEN EN WIELEN GESTOLEN! Alles kan men tegenwoordig gebruiken. Dat bleek onder meer uit het feit dat iemand bij de politie aangifte deed dat men zijn fiets van de beide wielen plus de banden ontdaan had... Een onderzoek wordt ingesteld. BIJTENDE HOND. Een bewoner van de Buys Ballotstraat deed aangifte dat een jongetje door een hond was gebeten en dat dusdanig, dat het zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. FIETS VERDWENEN. Een bewoner van de Javastraat deed de politie mededeeling van het feit dat zijn fiets spoorloos verdwenen was. Vermoedelijk door diefstal. TE GOED. Iemand die in het Alg. Politieblad gesigna leerd stond terzake de verplichting dat hij nog 6 gulden of 2 dagen af te lossen had, werd door de politie aangehouden. Nadat de man de boete betaald had werd hij heengezonden. HOOIBROEI AAN DE LANGEVLIET. De politie werd gemeld dat er hooibroei was ontstaan in een boerderij aan de Langevliet. Door het hooi naar buiten te rijden werd erger voorkomen. AAN DE LANGEVLIET. Een bewoner van de Langevliet deed aan gifte dat zijn fiets op onverklaarbare wijze verdwenen was. De politie stelt een onder zoek in. INBRAAK. Een bewoner van de Keizerstraat, eigenaar van een winkel, deed bij de politie aangifte dat er bij hem was ingebroken. Bij onderzoek was vast komen te staan dat een heerencostuum meegenomen was. De recherche stelt een onderzoek m. Menige overtreder op de bon. Zooals men weet werd in de afgeloopen dagen een verkeers-contröle gehouden, uit gaande van de politie. Hoewel iedereen wel kennisgenomen zal hebben van deze controle blijkt toch dat er nog steeds velen zijn, die zich van de daarin gegeven adviezen niets aantrekken en het verstandiger vinden een verbaal te riskeeren. Wij laten hier nu een stukje bloemlezing volgen uit het politierapport, dat voor zich zelf spreekt. 5 Personen bekeurd terzake het niet geven van een teeken met de arm bij richting veranderen; 2 idem wegens het niet behoorlijk rechts houden; 2 idem wegens het rijden aan de linker weghelft; 1 wegens het rijden met een bespanning in verboden richting; 1 wegens het links omslaan van een vluchtheuvel; 1 motorrijder wegens het rijden zonder in het bezit te zijn van een motorrijwiel belastingbiljet; 2 personen wegens het niet geven van een teeken bij het richting veranderen; 2 idem wegens het fietsen in verboden richting; 1 idem idem; 2 personen wegens het fietsen, zonder daarbij minstens één hand aan het stuur te hebben; 3 personen wegens het niet geven van een teeken bij richting veranderen; 1 persoon terzake het rijden op een afge sloten rijweg. Zooals men ziet: een keurcollectie ,A"e' daagsche" overtredingen, waarvoor men thans boete zal kunnen betalen! Ik heb ze zien staan. Vóór het loterijkan- toortje. Achter het pretentielooze raam met de eenvoudige kruisroeden hangt 'n vuillrose kartonnetje, waarop met onregelmatige zwarte blokletters „Gelukskantoor" staat geschreven. Pél hieronder, als 'n rij saucijsjes, hangen de loterijbriefjes in lange slierten naar beneden. Aan de deur staat 'n dikke mijnheer in hemdsmouwen en kijkt geïnteresseerd naar het voor zijn huis verzamelde groepje men- schen. Het geluk van deze loterijbaas, zooals wij hem vakkundig zullen noemen, ligt kenne lijk niet in het materieële, want ik ontdek in zijn bontgekleurde overhemd twee gaten precies onder de boordpunten, terwijl daaren boven ettelijke op z'n met lappen verstelde, broek aanwezige vlekken, blijk geven van 'n onoordeelkundig vetverbruik. De belangstelling van het groepje men- schen gaat uit naar de, naast de deur, in een goedkoop lijstje, bengelende loterrjlrjst. Ik zit in de eerste klas van de lagere school. Onze meester is 'n nog jonge man en hij kijkt bijwijlen afwezig naar buiten. Daar regent het. Beter gezegd het giet en door de grijswitte regenvlagen lijkt onze school ge huld in een hoes van allemaal verticale kraal- snoeren, welke bij het néérkomen op de glim mende straatsteenen, meedoogenloos uit el kaar worden geslagen. De regen gèeft een intieme sfeer in de klas en onze jonge, doch levenswijze meester schijnt dit óók te beseffen en vertelt, dat hij bijwijze van verrassing een verloting zal houden. Wég regen, weg school, wég saaie middag! Verloting!! Als menschenkinderen van geven aardbolwentelingen zitten wij in één slag midden in de gokkerij. De bedoeling is, dat wij sommen uit het hoofd maken en degeen, die deze het best oplost krijgt zes griffels en een sponzendoos. De meester gunt ons een blik in dit sponzenverblijf en wij zien een kletsnatte groote bruineboon, omgeven door lange gele slierten wortels, door welke de boon wreed tegen de blikken wand wordt gedrukt. Wij moeten raden hoeveel twee plus één is en direct vallen er een „sloot" af. In de finale wint mijn buurmeisje met „somlengte". De opgave twee maal twee lost zij elegant op door te raden: drie en eindigt nummer één, omdat zij er het dichtste bij is... Nu sta ik bij dit loterijkantoortje en ik overpeins, dat de geschiedenis zich alleen maar herhaalt. Het is net als die saaien middag óp school. Jaren terug. Toen het regende Loterij. Ziet ze staan. De mijnheer met de actetasch, de ruige bootwerker, het dienst meisje, de oude juffrouw die nooit wijs kan worden uit de gecompliceerde lijst en het in de krant véél makkelijker vindt en het jochie dat voor z'n vader, die om één of andere duistere reden zelf niet komt, de nummers af komt lezen. De arme duvels. Allemaal met dat ééne fictieve idee, dat zij eens deelgenoot zullen zijn in 'n vette prijs. Dat zij eens één keer 'n uitgave kunnen doen waarvoor geen andere opgeschort behoeft te worden. Eéns tegen moeder de vrouw te kunnen zeggen. „Nou laat je de boel voor wat de boel is, want wij trekken er Zaterdag en Zondag fijn tusschen uit"! Jé wel! dan is het meestal een „krats" en de zuinig bij elkaar gespaarde driehonderd vijf en zestig centjes zijn vertrokken. Foetsie! En tóch doen wij steeds mee en als maar zien wij de menschen staan voor een loterij- kantoortje met het al of niet op vuilrose kar ton geschreven lokwoord „Gelukskantoor". Het geluk ligt op straat zeggen ze. Larie! Maken moet je het. Met twéé handen en een stel beenen waar je .stevig mee in dit tranendal staat! M'n loterijclub heeft een prijs! 'n Honderdje op 'n twintigje met z'n der tigen. D'r moet geld bij! Wijo. URK, 12 Juli 1941. Door 85 vaartuigen werd heden aan den vischafslag aangevoerd: 6298 kg kuilpaling, 74 ct per kg, van 52 tot 335 kg per vaartuig; 154 kg lijnaal, 68 tot 154 ct. per kg; 1151 kg snoekbaars, 68 ct. per kg; 150 kg baars en voorn, 14 tot 36 ct. per kg en 170 manden nest, 33)4 ct. per mand URK, 13 Augustus 1941. Door 80 vaartuigen werd aan den gemeente lijken vischafslag aangevoerd: 4015 kg aal en paling van 51 tot 250 kg per vaartuig, 74 ct. per kg; 1050 kg snoekbaars, 68 ct. per kg; 232 kg voorn en baars, 14 tot 36 ct. per kg en 280 manden nest, prijs 88y2 ct. per mand. Wegens het ruwe weder *is de gehee!e vloot binnen. BESTE SNOEKBAARSVISSCHERIJ OP KOMST! Indien de voorteekenen niet bedriegen, schijnt er een goede snoekbaarsvisscherij voor de herfst en den winter op komst te zijn. De vangsten zijn belangrijk beter dan verleden jaar. Daar het voor de lijn of beugaalvisscherij te ruw weer is, hebben al velen deze visscherij verwisselt met de snoekbaarsvisscherij. De eerste resultaten waren bevredigend te noemen. DROEVE HERINNERING. Het is al maanden geleden, sinds men iets van de bemanning van de U.K. 83 vernam. Velen vreesden dan ook het ergste en alge meen was de gedachte dat de U.K. 83 en haar bemanning als verloren kon worden be schouwd. Thans heeft een der Noordzeevis- schers het koffertje, waarin het Zondagsche pak van den schipper van de U.K. 83 was ge borgen, gevonden. De schipper van de U.K. 83 was Gerrit Korf. Ergens in Nederland, Woensdag. „Tja", zegt Aris Krab, ,,'t leven zit vol snode dingen Heb ik je al 'es verteld van 't stranden van de Kinderdijk?" „Nee, Aris „Nou, dat is kijke dat zal 'n dikke moet de rum uitstekend gesmaakt hebben... Och ja, hoe gaat dat: je sjouwt de boel uit T het ruim, en dan valt er wel 'es wat over- boord, da's de risico van de arbeid. Of er valt 'n vat aan diggéls, daar kan je niet ff nl-Hart nisovotvt D<yn Zrnrf 1~ o nrtnyt mno— ik was pas uit dienst, nou ik d'r an denk herinner ik 't me als de dag van gister 't Mot in November of daar omtrent geweest zijn, want 't was bar slecht weer en we beleefden 'n slechte tijd met de vangst. Arremoed en nog 'es arremoed, en er gebeurde niks op zeeTot op een vroege morgen jee van 'n strandschuimer de boodschap kregen: „d'r zit een schip op strand, pal bij Castricum!" „Een blijde boodschap, Krab f" „Och, wat zal 'k je zegge, meneerD'r waren geen mensenlevens bij in 't spel, en da's altijd een geluk. Want al zijn 't nou Engelsen of Denen of wat dan ook: 't zijn en blijven je evennaaste, waar of niet waar Afijn, wij d'r op af in onze bommetjes en we kwamen mooi op tijd. De lading most geborgen worden, en dat was nèt 'n kar weitje voor ons De Kinderdijk was een ijzeren bark, 'n goed schip, en toen 't leeg was, hebben ze t' weer vlot gesleept". Aris kijkt me aan en er tintelen lichtjes in 'z'n grijze ogen. „En was 't een goed karwei, Krab?" ,J3est!" zegt Aris uit de grond van z'n ouwe hart. „Wat die skuit al niet in had is niet na te vertellen'n Bende stukgoe deren, maar ook een grote lading vijgen en sinaasappelen. Wil je geloven meneer, dat verscheidene vrouwen uit de Mussenbuurt er een goed centje aan verdiend hebben?" „A an die sinaasappelen t" ,yAan die sinaasappelen. We laaiden de boel in de bommen, en de bommen brach ten de zaak naar IJ muiden. Maar je weet hoe vrouwen zijn, vooral als ze een paar kwaje maanden achter de rug hebben. Vóór IJmuiden hadden ze de sinaasappelen al te pakken. En die verkochten ze netjes op de markt in Alkmaar. Twee cent per stuk, meneer ,JSn de vijgen wil ik graag weten. ,J)e vijgen waren niet zó best. Die waren met het zeewater in aanraking geweest, vat je. Maar naar ik heb horen vertellen, altijd voor wezen. Om kort te gaan, me neer: we hebben an de Kinderdijk 'n goeie gehad, de schoorsteen kon roken en da's heel wat waard". „En, Krab vertel 'es: ben je wel 'es in Den Helder ge weest „En of! Verscheidene keren wel. Als we ons eigen dorp niet konden halen, en de.vis moest weg, dan liepen we 't Nieuwe- diep binnen. Vergeet niet, We voeren nog niet met ijs aan boord, de vis moest op tijd verkocht worden". ,yEn maakte U goeie prijzen in Den Hel der?" „Gaat wel, we hoefden ze niet voor 'n appel en 'n ei van de hand te doen. Ja, 't liefst verkochten we onze vangst op onze eigen plaats, maar Tienstra en Jan Mens uit 't Nieuwediep betaalden een goeie prijs". Waarlijk, het doet mij deugd m'n over grootvader zo te horen prijzen. En als ik Aris verklap, nog in „de permetatie" te zijn, wordt hij enthousiast. Hij verklapt me vele bijzonderheden uit het leven van mijn voor vader, wiens graf ik weet op het oude kerk hof in Huisduinen ,Ja", zegt hij, „alles kan ik me niet meer herinneren, want als je oud wordt, wil de kop niet zo goed meer. Maar het geeft je 'n grote steun in de ouderdom, dat je weet altijd goed voor je evenaaste te zijn geweest". Altijd goed voor je evenaasteHoe- velen zouden dit later kunnen zeggenLaat ons hopen van velen, laat ons ons best doen, dat wij het ook kunnen zeggen in onze na-dagen. Als ik naar huis loop, waait er een halve orkaan. De zee draagt witte schuimkoppen, die brullend stukslaan op het strand. Uit het Zeebad-hotel weerklinken de slepende klanken van een tango, badgasten zitten met verveelde gezichten te luisteren. En ik denk zo bjj m'n zelf hoe goed het zou zijn, indien zy óók eens moeite deden wat te weten te komen van de bevolking, in wier midden zij vertoeven. Want zo'n tango is maar schijn; alleen de zee, di e is echt Jan Mens. t Langs de haven, waar de vrijheid Van de zee begint, Waait langs ranke bottermasten Frisch een stoere wind. Fuiken spelen langs de kaden, Waaiend heen en weer, 't Spel van netten, wind en draden, Al maar op en neer. •Kost'lijk blauw, met witte koppen Rolt de zware zee; 't Hollandsch hart begint te kloppen, En deint levend mee. Met de meeuwen, lustig zwierend Wild om tuig en touw; Met de verre visschersschepen, Hangend tegen 't blauw. Van de lucht, die klinkt van leven En van zomerlust Der natuur op zee en duinen, Over Hollands kust. 't Is een dag van ruischend zingen Der natuur, 't is méér 't Is een dag van zonnig leven, Heerlijk Hollandsch weer! W. A. REHABILITATIE. De algemeene synode der Nederlandsche Hervormde kerk heeft het verzoek van dr. M. H. A. van der Valk te Rotterdam om reha bilitatie ingewilligd en hem weer als predikant toegelaten. DUITSCHE EVANGELISCHE KERK IN BELGIE. Het Belgische ministerie van justitie heeft aan de Duitsche Evangelische gemeenten te Brussel en Antwerpen de eigendommen terug gegeven die haar na den wereldoorlog van 191 j1918 waren ontnomen. DE PREDIKANTSTRACTEMENTEN. De kerkvoogdij van de Nederlandsche Her vormde gemeente Vreewijk (Rotterdam) heeft in verband met de aanhangige voorstellen in zake de predikantstractementen een adres tot dealgemeene synode gericht, waarin zij het betreurt dat de aanhangige voorstellen niet officieel ter kennis van de lagere beheers organen zijn gekomen. Kennismaking van de voorstellen, hebben haar nu doen blijken dat al de bezwaren, welke de thans geldende voorschriften in de laatste jaren voor eigen gemeente hebben gebracht niet zijn weggenomen, doch veeleer in ver- grooten vorm terugkomen. De ring past haars inziens niet in de ker kelijke organisatie. De consulent wordt door den ring benoemd. Kerkeraad noch kerkvoog dij van de gemeente, wier predikant consulent is geworden, wordt gehoord. Wei krijgen zij te voorzien in de vervulling van de opengevallen predikbeurten en het honoreeren daarvan. Een financieel niet draagkrachtige gemeente wordt alzoo belast voor een vacature van een ge meente, die wel draagkracht heeft. Bovendien brengt het vervullen van de ringbeurten van den plaatselijken predikant een belangrijke derving van inkomsten wegens lagere op brengst van collecten en zitplaatsengeld, ter wijl zijn komst in de vacante gemeente niet altoos begeerd wordt. Maar ook in geval zij zelf een vacature krijgt heeft de plaatselijke gemeente groote finan- cieele offers te brengen, zoo inzake het be- roepingswerk, de restauratie van de pastorie en de verhuiskosten, welke in den huidigen tijd zeker op 1.000.zijn te stellen. Bepaald onjuist wordt het geacht, dat het rijkstractement, dat verleend is voor de gees telijke bearbeiding ter plaatse, bestemd wordt voor de bezoldiging van predikanten, die reeds over een eigen inkomen beschikken. Eveneens wordt niet juist geacht dat de vaceerende ge meenten, welke toch reeds bijzonder zwaar worden belast, nog zouden moeten bijdragen ten behoeve van de algemeene weduwen en weezenbeurs en de kas tot aanvulling van het rijksemeritaatspensioen. De middelen daarvoor behooren uit alge meene heffingen te komen. Wanneer in een gemeente door ziekte, ver trek of overlijden van haar predikant moeilijk heden mochten komen, dienen de naburen te helpen. Maar dan niet, zooals thans, op haar eigen kosten. Weekrevue „De Prins". Uitgave N.V. Uitg. Mij. „De Prins", Ga- briel Metsustraat, Amsterdam. Behalve* di verse zeer geslaagde pagina's fotomontage (er zit een vakman aan „De Prins", die weet wat opmaak is!) zijn daar bijdragen als „Voor een gezond nageslacht", waarin de vraag gesteld wordt of keuring vóór het hu welijk gewenscht is. De rubriek ,;Pak aan" is frisch en origineel, terwijl ook de boeken pagina een gedegen indruk maakt. Het Julinummer van „De Wandelaar". Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren N.-H. verscheen het Juli-nummer van „De Wandelaar", geïllustreerd maandblad, ge wijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heemschut, geologie, folklore, buitenleven en toerisme onder leiding van A. V. Fey. De bijdragen in dit Vacantienummer zijn geheel gewijd aan de afwisselende schoonheid van ons land. Het eerste artikel brengt ons naar Hollands plassen, waar T. Tieleman Jr. zijn tent had geplaatst bij het nest van een zwarte stern. Het kostte hem een paar stijve beenen, eer hij dat ranke, blauw-grijze vogeltje verschalkt had, maar de voldoening over het slagen van de opnamen was er niet minder om. Vogeltrek en bloemen in den hooitijd is het onderwerp, waarover Joh. A. M. Warren ver schillende aardige waarnemingen deed en ver slag uitbrengt op aantrekkelijke wijze. Waar men vroeger onder rieten-dakjes pan nekoeken at en melk dronk, bevinden zich nu asfaltwegen, luidt de verzuchting van W. Stam. Maar wie dezer dagen een bezoek zou brengen aan het „gemoderniseerde" Brou- werkskoikje, zou de uitspraak, dat elke ver andering nog geen verbetering is, terecht kunnen aanvallen. De Korte Wandeling blinkt dit keer bijzon der uit, mede door de met den eersten en tweeden prijs bekroonde foto's, die werden op genomen in dit ook overigens fraai geïllus treerde Vacantienummer.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5