Beschouwing van de „Diplo" Geldige bonnen voor voedingsmiddelen 8-7-6-0-0 Ziekenfondsen onder staatstoezicht Oproep medici Duüschland strijdt voor Europa Duitsche persstemmen Handel in goud en zilver beperkt Distributie van bloem Belangrijke besprekingen te Moskou Italiaanscfa weermachthericht de gemeenschappelijke verklaring van churchill en roosevelt Directe waarschuwing aan het adres van Japan in de week van 17 Aug* t/m 23 Aug. 1941, NIEUWE RECHTBANK VOOR POLITIEKE OVERTREDINGEN. Nepen verordeningen uitgevaar digd. Heden zal verordeningenblad nr. 34 ver schijnen. Het bevat de verordeningen nr. 153—161. Verordening nr. 153 is een verordening, volgens welke op instructie van den rijks commissaris aan universiteiten of hooge- scholen het beheer kan worden overgedra gen van het curatorium op den presidee- renden curator. Verordening nr. 154 behelst regelingen omtrent het joodsche grondbezit, voorzoover dit niet reeds als landbouwgrond onder ver ordening nr. 102/41 valt. Het Joodsche grondbezit met inbegrip van hypotheken moet voor 15 September 1941 aangegeven worden bi] het Nederlandsche kadaster in Den Haag. Dit is gemachtigd het beheer van het Joodsche grondbezit over te nemen. Bovendien wordt iedere wijziging in den eigendom of den toestand van Joodsch grondbezit onderworpen aan een goedkeu ring van den rijkscommissaris. Verordening nr. 155 behelst een aanvul ling op de bestaande verordening betreffen de het binnenreizen in of vertrekken uit het land. Er is een strafbepaling ingevoerd. Verordening nr. 156 behelst de vorming van enkelvoudige kamers bij bepaalde land- gerechten en van een politierechtbank ia Den Haag voor de uitsluitende behandeling van alle feiten, die de politieke rust binnen de volksgemeenschap in gevaar brengen of uit politieke beweegredenen worden ge pleegd. Verordening nr. 157 behelst een aanpas sing van den tekst der verordening op de Joonbelasting aan de verordening op de in komstenbelasting. Verordening nr. 158 voert een van den werkgever te heffen nivelleeringsbijdrage van het loon in. waarvan de opbrengst be stemd is voor dekking van de door de vol gende verordeningen ontstaande grootere uitgaven op het gebied van de sociale ver zekering. Verordening nr. 159 voert de verhooging in, van de uitkeeringen volgens de wet op de invaliditeit en op het ouderdomspensioen door toekenning van een specialen toeslag van 25 tot 50 die voor gezinsleden nog hooger wordt. Verordening nr) 160 vormt de principieele verordening betreffende de reorganisatie van de ziekenfondsen. De ziekenfondsen worden onder toezicht van den staat gesteld, er wordt een verplichte verzekering inge voerd en de prestaties worden verbeterd. Verordening nr. 161 brengt wijziging van de ziekteverzekeringswet door het invoeren van een bijdrage voor kraamvrouwenhulp voor de gezinsleden van den verzekerde. Tot nu toe heeft de organisatieleiding van de Nederlandsche ambulance oost front slechts eenmaal een oproep gedaan aan de Nederlandsche medici om medewer king. Velen hebben zich reeds opgegeven om daadwerkelijk mede te werken aan den menschlievenden arbeid, welke ginds wacht, doch vooral wat de chirurgen be treft zou de organisatieleiding over een grootere keuze beschikken. Immers deze ambulance moet de beste worden, die ooit door Nederland werd uitgezonden. Neder land zal met zijn ambulance zijn traditie hoog houden: een klein land met groote daden! Ondanks het feit, dat de voorbereidende werkzaamheden normaal voortgang vin den, is nog geen leider voor de Nederland sche ambulance aangewezen en ook daar om is het van belang, dat men de beschik king heeft over een groot aantal aanmel dingen. Het zal ook hier zijn: de juiste man op de juiste plaats! Onder zijn lei ding en onder die van de beste Nederland sche doktoren en chirurgen, zal de ambu lance uit deze lage landen in het oosten spoedig tot de beste hulpexpedities behoo- ren, die daar arbeiden. Het zij hier nog maals uitdrukkelijk vermeld, de ambulan ce vraagt in de eerste plaats medici: zij vraagt niet naar een politieke of geloofs overtuiging. Zij, die onder de witte vlag met het Roode Kruis arbeiden vragen niet naar richting, geloof, rang of stand Nederlandsche medici. Een schitterende taak wacht U! Geeft U zoo spoedig mogelijk op bij de Nederlansche ambulance! Schriftelijke aanmeldingen met uitvoe rige inlichtingen kunnen gezonden wor den aan de organisatieleiding ambulance oostfront, KONINGINNEGRACHT 22, DEN HAAG. Telefoon 113142. 's-Gravenhage, 15 Aug. Ter aan vulling van het wekelijksch bonaan- Wijzingsbericht maakt de secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij bekend, dat onder de bonnen, welke na Zater dag 16 Augustus niet meer geldig zijn, nog dient te worden vermeld 30 bloem (bloem, brood of gebak). Tevens wordt medegedeeld, dat met 25, 26, 27, 28 en 29 bloem gemerk te bonnen van de bonkaart diversen niet voor het koopen van distribu tiegoederen zullen worden aangewe zen. Deze bonnen kunnen derhalve worden vernietigd. ACTIVITEIT TER ZEE. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 15 Augustus (D.N.B.): Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Zooals reeds in een extra bericht is bekend gemaakt, werd Odessa door Roe- meensche, Nikolajef door Duitsche en Hongaarsche troepen ingesloten. Ten Oosten van de Boeg hebben snelle Duit sche formaties in onophoudelijke achter volging van den verslagen vijand, het be langrijke ertsgebied van Kriwoi Rog ver overd. Ook aan de overige deelen van het Oostelijke front verloopen de gevechten met succes. In den strijd tegen de Britsche ravitail- leeringsscheepvaart heeft het luchtwapen voor de Oostkust van Schotland een vrachtschip van 5.000 b.r.t. vernietigd en een ander groot koopvaardijschip ernstig getroffen. Andere gevechtsvliegtuigen brachten oostelijk van Cromer en Great Yarmouth twee koopvaardijschepen met tezamen 15.000 brt. tot zinken, die deel uitmaakten van konvooien. Twee vracht schepen werden ernstig beschadigd. An dere luchtaanvallen waren gericht op ha venwerken aan de Oostkust van Enge land. In Noord-Afrika plaatsten gevechts vliegtuigeheen voltreffer op een Britschen torpedojager, ten noorden van Sidi el Bar- rahi bij den aanval van een vrij sterke Duitsche gevechtsformatie. Op het vliegveld Ismailia in den nacht van 13 op 14 Augustus, ontstonden groo te branden in hangars en barakken. Aan de kust van het Kanaal schoten jagers en luchtdoelartillerie gisteren negen Brit sche jachtvliegtuigen omlaag. De vijand liet vannacht op verschillen de plaatsen in Noordwest- en Noord- Duitschland brisant en brandbommen vallen. Nachtjagers en luchtdoel artillerie schoten tien der aanvallende Britsche bommenwerpers neer. Conferentie van Sovjet militai ren en Engelsche en Amerikaan sche vertegenwoordigers ver wacht. NEW YORK, 15 Aug. (D.N.B.) De bla den bevatten een groot opgemaakt bericht uit Londen volgens hetwelk Roosevelt en Churchill voornemens zijn Stalin een voor stel te doen tot een bespreking te Moskou tusschen Sovjet militairen en hooge Brit sche en Amerikaansche vertegenwoordigers. Niet alleen de kwestie der leveranties aan de Sovjet zou worden besproken, doch ook de strategische positie van het Sovjetleger, met inbegrip van Siberië. Verder nog de positie der Sovjet-Unie in de wereld na den oorlog, alsmede de invloedssferen en de toekomstige ideologische vorm van West Europa. De voorzitter der militaire commissie van het huis van afgevaardigden de democraat Reynolds, heeft de hulpverleening aan de Sovjets van de hand gewezen en heeft ver klaard zijn stem niet te zullen geven voor gelden voor dat doel. BENSINEDEPOTS OP CYPRUS GEBOMBARDEERD. Rome, 15 Aug. (Stefani) In zijn weer- machtsbericht no. 437 maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend: Eenheden van het Italiaansche luchtwa pen hebben gisteren doeltreffend opslag plaatsen en benzinedepots op het eiland Cyprus gebombardeerd. Des nachts hebben andere Italiaansche vliegtuigen bommen van groot kaliber laten vallen op de vlieg velden van Malta, waarbij treffers werden geplaatst op de gestelde doelen. Noord-Afrika: ln den sector van Tobroek activiteit van vooruitgeschoven posten en artillerie. De luchtmacht van den as ging voort met haar doeltreffende actie. De ver dedigingswerken en haveninrichtingen van de vestigen Tobroek en Mersa-Matroe wer den getroffen, alsook een koopvaardijschip van 3000 ton in de wateren van Marsah- Luch en een torpedojager ten noorden van Sidi el Barrani. Britsche vliegtuigen deden een aanval op Tripolis. Oost-Afrika: In den sector van Gondar hebben detachementen van een onzer stel lingen een stoutmoedige verkenning onder nomen, waarbij zij vijandelijke groepen ont moetten en op den vlucht dreven. Engelsche vliegtuigen bombardeerden weer woonwij ken van Gondar. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen Catania en Au- gusta aangevallen. Te Catania vielen drie dooden en twintig gewonden. De onmiddel lijke en hevige reactie van ons luchtdoel geschut noopte den vijand zijn meeste bom men in zee te laten vallen. Een der toestel len werd brandend neergeschoten en stortte in zee. „DUITSCHLAND EN ZIJN BONDGENOO- TEN, GEWAARSCHUWD DOOR BIT- TER£ ERVARINGEN, STRIJDEN THANS DEN STRIJD VOOR HET BEHOUD VAN DEN EUROPEESCHEN CULTUUR". Over de ontmoeting tusschen Roosevelt en Churchill, die het bij een geheime samen komst in volle zee volgens een officieele me- dedeeling van het Witte Huis te Washington eens zijn geworden over een „gemeenschap pelijke verklaring omtrent het oorlogsdoel", schrijft de Deutsche Diplomatisch-politische Korrespondenz (de „Diplo"), dat deze ge meenschappelijke verklaring van de beide staatslieden een slecht plagiaat is van de punten van Wilson, dat alreeds daarom geen aantrekkingskracht kan hebben, omdat de opstellers dezelfde menschen zijn, die, nau welijks 25 jaar geleden de wereld hebben be dingen door hun voorspiegeling van niet ern stig bedoelde beloften en die sindsdien door hun handelingen al lang weer hebben be wezen hoe het in waarheid gesteld is met hun eigenlijke gezindheid en politieke doel stellingen. De bewering van Churchill en Roosevelt, dat hun landen noch terroriale, noch eenigerlei andere verrijking nastreven kenmerkt de Korrespondenz als een brutale leugen. Evenals in den wereldoorlog, zoo gaat zij voort, streeft Engeland er ook thans naar vreemde volken, die vrij wenschen te Eijn aan zich dienstbaar te maken. En wat de politiek van Roosevelt betreft, het is juist ook van zijn program een essentieel punt, öe economische en militaire supprematie niet «Uleen op het Westelijke halfrond, maar ver buiten dit gebied te veroveren. Overigens toont het volgende groteske pro grampunt, aldus de „Diplo" de opheffing van de door het geheele Duitsche -volk ge wilde leiding van Adolf Hitier dat het den beiden mogendheden, voor wie volgens hun eigen woorden naast de democratie geen plaats is voor autoritaire regeeringssyste men, in 't geheel niet te doen is om ware zelfbestemming. Dit punt bewijst bovendien, dat Roosevelt en Churchill een organische, een eenheidvormende samenvatting van Eu ropa, zooals juist de politiek die in het oog heeft gevat met alle middelen zouden wil len verhinderen, ten einde evenals in het verleden in den zin van hun thans gemeenschappelijk imperialisme de naties van de oude wereld opnieuw tegen elkander te kunnen uitspelen. Ten aanzien van het „sirenengezang" van Churchill en Roosevelt over het probleem der toekomstige economische samenwerking der volkeren, schrijft de Korrespondenz, dat Engeland en de Vereenigde Staten, die zelf in het bezit zijn van alle rijkdommen, niet willen toelaten, dat andere mogendheden economisch onafhankelijk worden. In het be zit zijnde, ook van de grootste goudvoorra den en goudproductiegebieden misgunnen zij het den anderen volkeren om door andere middelen dan met goud hun handelsruil te verwezenlijken, teneinde ze ook langs dezen indirecten weg steeds te controleeren en in de hand te hebben. Economische vrijheid voor de anderen kent hun systeem niet, maar alleen een hoogst immoreele en onverdragelijke afhankelijk heid, waarin alle andere volkeren gebracht moeten worden. De wereld, zoo schrijft de Diplo, kan daar om Roosevelt en Churchill slechts dankbaar zijn, dat zij zoo open en brutaal hun be geerten van almachtigheid hebben onthuld Een door niets meer belemmerde opperheer schappij zou volgens dit program het einde der vrijheir' voor allen beteekenen. Overigens is het kenmerkend, dat in dit program tol tot verbetering van de wereld de rol, die aan het Russische bolsjewisme in Europa is toe gedacht, zorgvuldig gespatieerd .wordt. De Deutsche Diplomatisch-Politische Kor respondenz besluit haar beschouwingen als volgt: „Duitschland en zijn bondgenooten. gewaarschuwd door bittere revaringen strij den thans den strijd voor het behoud van den Europeeschen cultuur, die door het bols jewisme met steun van Churchill en Roo sevelt bedreigd wordt. Zij zijn echter ook bereid tot een strijd tegen een ieder, die den volken hun hoogste goed, in vrijheid te leven en te werken, wil ontrooven en onthouden met de methodes van slavenhouders". Duitsche persstemmen. Volgens een D.N.B.-bericht uit Berlijn noe men de Duitsche bladen zonder uitzondering Berlijn. 15 Aug. (D.N.B.) De Lon- densche nieuwsdienst heeft heden ochtend gemeld, dat men de verkla ring van Roosevelt en Churchill moet beschouwen als een directe waarschuwing aan het adres van Japan. De Sowjetunie is, volgens Londensche kringen, op de hoogte gehouden omtrent de bijeenkomst. Waar de bespreking gehouden werd. Washington, 15 Aug. (D.N.B.) Het Wit te Huis maakt bekend, zoo meldt Associa ted Press, dat minstens een der besprekin gen tusschen Roosevelt en Churchill heeft plaats gehad aan boord van het Britsche slagschip „Prince of Wales". de gemeenschappelijke verklaring van Roo sevelt en Churchill bluf. Ook zij schrijven, dat het Duitsche volk zich nog duidelijk her innert het groote wereldbedrog, dat een pre sident der Vereenigde Staten reeds eenmaal jegens hen heeft gepleegd. De „vrijheid der zee" heeft het Duitsche volk in en zelfs na den wereldoorlog be taald met den hongerdood van honderddui zenden van zijn mannen en kinderen. De „vrijheid" die Churchill en Roosevelt echter bedoelen, moet in den vorm van de blok kade thans definitief het volk der 90 mil- lioen Duitschers aan de vernietiging prijs ge- v n. Het loont de moeite niet tegenover de verklaring van Churchill en Roosevelt za kelijke argumenten te stellen, z n schrijft de Voelkis.cher Beobachter, welk blad nogmaals herinnr -t aan de vredespolitiek van den Führer en aan zijn pogingen om een ontwa pening tot stand te brengen. De domheid en leugenachtigheid der En gelsAmerikaansche verklaring, aldus de Boersen Zeitung, kan slechts vroolijkheid wekken de volken van Europa, evenals die vpn het Verre Oosten hebben Churchill en Roosevelt niet om hun raad gevraagd. De aandeelhouders van den oorlog hebben zich verrekend, zoo schrijft de.Lokal Anzei ger. Zii hebben den oorlog ondernomen, zoo als men een groote zaak onderneemt. Thans willen zij er de coulissen van idealen voor schuiven. Het bankroet der oorlogsaansticli- ters is gekomen. ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: 17 Aug. t.m. 23 Aug. 1941 1 rantsoen j brood of gebak 1/2 rantsoen bloem, brood of gebak rantsoen vleesch of vleeschwaren 1 rantsoen 100 gram kaas 31-4 brood 31 brood 31 bloem 31 vleesch 31 vl.waren 31 kaas 31 melk I 10 Aug. tan. 6 107 algemeen 108 algemeen 109 algemeen 110 algemeen B rijst 111 algemeen B havermout 112 algemeen 1% liter melk Sept. 1941 1 Kg. 250 gram 500 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram suiker koffie-surrogaat jam rijst (havermout of gort vermicelli of maizena 3 Aug. t.m. 20 Aug. 1941 26-27* boter 26-27 vet 250 gram 250 gram boter boter met reductie Beschikbaar per persoon 0 t/m 3 jaar 4 t/m 13 jaar 14 t/m 20 jaar vol was senen eenheid in tijdvak van één week 10 20 24 20 rants. 1 1 1 1 rants. 1 3 3 3 rants. 100 100 100 100 gram 7 3 »/2 liter in tijdvak van vier weken 1 250 500 1 250 500 1 250 500 1 250 500 kg gram gram 500 250 250 250 gram 500 250 250 250 gram 100 100 100 100 gram in tijdvak van 18 dagen 250 250 500 500 500 500 500 500 gram gram ÉÉN RANTSOEN brood 100 gram gebak 75 gram 140 gram 300 gram 400 gram 500 gram 600 gram bloem 70 gram rijst 250 gram havermout 250 gram gort 250 gram vermicelli 100 gram maizena 100 gram 1ÖÖ gram vleesch 100 gram vleeschwaren 75 gram 75 gram brood beschuit, wafels, biscuits, koekjes óf speculaas, koek óf cake óf gevuld klein korstgebak, óf gevuld groot korstgebak, óf taart, gebakjes tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, gruttemeel (gemengd meel) havermout, -vlokken, -bloem, aardappelvlokken gort, gortmout, grutten. vermicelli, macaroni, spaghetti maizena, sago, aardappelmeel, óf zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsaus- poeder vleesch, gewicht van been inbegrepen gerookt of gekookt vleesch, óf gerookte worstsoorten, óf gekookte worstsoorten, óf leverartikelen, tongeworst, nierbrood, óf bloedworst 100 gram 125 gram 150 gram 500 gram jam, siroop, honing, enz. jam Voor de overige artikelen is het rantsoen gelijk aan de in bovenstaande lijst melde hoeveelheden. ver- ATTENTIE! DE VOLGENDE BONNEN ZIJN NA ZATERDAG 16 AUGUSTÜS NIET MEER GELDIG 30 brood 30 bloem 30 vleesch 30 vleeschwaren 30 eieren 30 melk I 29 reserve brood of gebak bloem, brood of gebak vleesch of vleeschwaren vleesch of vleeschwaren eieren melk aardappelen N.B. De bonnen 30 en 31 voor KAAS blijven geldig t.m. 6 September 1941. De bonnen 30 voor AARDAPPELEN blijven geldig t.m. 23 Augustus 1941 De bonnen, welke van 17 Aug. 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 16 Aug. 1941 worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwaren in winkels op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. 14 karaat het maximum. In het algemeen oud goud en zilver in leveren bij aankoop van gouden en zilveren voorwerpen. Geen „verguld zilver" meer van zil ver! Een rijksregeling is getroffen betreffende de vervaardiging en aankoop van gouden en zilveren werken. Daarin is o.a. bepaald dat het gebruik van goud en zilver voor de ver vaardiging van gouden en zilveren siervoor werpen beperkt dient te worden. Het zal ondernemingen o.a. verboden zijn, goud en zilver te verhandelen zonder vergunning van den directeur van het rijksbureau voor nonfenometalen. Niet meer vervaardigd mogen wor den: gouden brillen en binocles, zil veren jardinières, damestasschen, stok- en parapluiknoppen. Trouwringen mogen niet meer wegen dan 4y2 gram, armbanden 25 gram, fantasierin- gen 12 gram enz. 14 karaat zal het maximum gehalte mogen zijn. Het publiek wordt tengevolge van de be palingen dezer beschikking verplicht bij den aankoop van nieuwe ongebruikte, wer ken een gelijke hoeveelheid oud goud c.q. oud zilver in te leveren. In het algemeen wordt onder oud goud verstaan gouden werken, waarvan de waar de aan goud tenminste 1/3 van de totale waarde, welke de verkooper voor het voor werp ontvangt, vertegenwoordigt, alsmede verbroken gouden werken, onder oud zilver: verbroken werken en zilveren afvalmateri- aal. Bedoelde levering van oud goud en oud zilver door het publiek heeft ten doel de industrie van en den handel in gouden en zilveren werken hier te lande op gang te houden. Zoo behoeft het publiek bij aan schaffing van gouden trouwringen geen oud goud in te leveren, indien een door bevoegde instantie afgegeven bewijs van ondertrouw kan worden overgelegd. Ook is geen inleve- i ing noodig bij aankoop van voorwerpen van het gebruikelijke tweede gehalte zilver Aangezien de regeling tot inlevering van oud goud en oud zilver alleen geldt bij aan koop van nieuwe, dus ongebruikte, is be doelde inlevering uiteraard niet noodig bij aankoop van gouden en zilveren werken op publieke veilingen, noch bij aankoop van banken van leeningen of voorschotbanken. Ten slotte nog een belangrijke bepaling. Een die een einde maakt aan de verwarren de benamingen, waarin vooral het woord „zilver" in verbinding met een eigen- of fa- brieksnaam voorkomt. In de beschikking wordt kort en goed verboden de woorden goud, zilver of edel metaal te gebruiken om voorwerpen, welke verguld of verzilverd zijn, „ónder de aan dacht yan het publiek te brengen." ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND. Twee dooden en een gewonde. 's Gravenhage. Gisternacht vlo gen verscheidene Britsche vliegtui gen boven ons land. Vele brisant- en brandbommen werden omlaag geworpen. Een woonhuis werd ver woest.. In een stad kregen verscheidene honderden huizen glasschade. In to taal znij twee dooden en een ge wonde te betreuren. nf* e.n h.,a K e' 15 Augustus: De Nederlandsche ambulance, die straks naar het Oostfront zal ver trekken, moet gesteund en ge schraagd worden door het geheele i ederlandsche volk. Eerst dan kan m k 1!ec van een Nederlandsche ambulance gesproken worden. Het is daarom zaak, dat iedere ^Nederlander medewerkt aan de tot standkoming van deze hulpexpe ditie, die voor gewonde strijders van beide partijen zulk een heil- zamen arbeid kan verrichten. Hoe men kan medewerken? Heel eenvoudig, men storte een bijdrage op het bekende gironum mer 876—00. NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2