DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER INKRIMPING AMERIKA NIET NADER BIJ DEN OORLOG V Victorie, want Duitschland wint voor Europa op alle fronten* Verbetering der sociale voorzieningen Verduisteren 21.00 uur VOEDERTOEWIJZING PLUIMVEE De gas- en electriciteits- distributie Eén ei in de veertien dagen NED. JOURNALISTEN NAAR HET OOSTFRONT KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) M A A NDAG Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.28 uur Duitschland strijdt voor Europa f HELDERSCHE COURANT 18 AUGUSTUS 1941 Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Den Helder. ,pr M OQIO Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder e .O. Voedertoewijzing nog slechts aan erkende fok- en vermeerderings- bedrijven. In aansluiting op de verklaring van den directeur-generaal voor de voedselvoorzie ning, omtrent de slechte voederpositie, die o.m. noodzakelijk maakt de pluimveestapel belangrijk in te krimpen, deelt het Rijksbu reau voor de voedselvoorziening nog het vol gende mede: Met ingang van 15 September a.s. zal de voedertoewijzing voor kippen en eenden aanzienlijk worden verminderd. Van dien datum af zal practisch alleen een voedertoe wijzing worden uitgereikt voor het pluim vee op de erkende fok- en vermeerderings- bedrijven en voor het instandhouden van een aantal dieren van Oud-Hollandsohe ras sen e.d. De voederpositie maakt het nood zakelijk, dat ook het totaal aahtal der die ren op de fok- en vermeerderingsbedrijver aan een maximum te binden. Voorzoover dit aantal nog niet is bereikt, zal tot 25 Augus tus a.s. gelegenheid bestaan nog een nieuwe erkenning als fokker of als houder van ver- meerdernigsbedrijf aan te vragen bij de Ne- derlandsche centrale voor eieren en pluim vee te de Bilt. Anderen zullen geen voedertoewijzing ont vangen, doch wel in de gelegenheid worden gesteld, zelf een zeker aantal dieren te hou den om voedselresten en afvallen zooveel mogelijk tot waarde te kunnen brengen. Fokkers en houders van vermeer- deringsbedrijven zijn verplicht alle voor afzet beschikbare eieren in te leveren op door de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee aan te geven wijze. Niet voldoen aan deze verplichting heeft o.m. ten gevolge, dat geen verdere voedertoewijzing plaats vindt. Degenen, die een voe- dertoewijzing voor hiin pluimvee krijgen, zullen niet meer dieren mo gen houden dan het aantal waar voor voeder wordt toegewezen. Aan anderen zal, zooals reeds vermeld, om voedselresten en afvallen tot waarde te brengen, worden toegestaan een aantal kip pen of eenden te houden. Uit den aard der zaak kan dit aantal niet groot zijn en is bepaald op maximum 10 stuks per gezins hoofd. Alleen voor bedrijven met meer dan 10 HA. cultuurgrond is dit maximum op 15 stuks gesteld en voor landbouwers, die kun nen aantoonen, dat zij beschikken over vol doende afvalvoer en die geen apder vee kunnen houden dan pluimvee, kan een hoo- ger aantal door de Nederlandsche Centrale voor eieren en pluimvee worden vastgesteld Van 29 September af mag niemand meer kippen of eenden hebben dan het voor hem bepaalde aantal. De voedselresten en afvallen zullen over het algemeen weinig eiwit bevatten. In ver band hiermede zullen gedroogde garnalen, die eiwitrijk zijn, worden gedistribueerd. Voor landbouwers dus de bij een land- bouw-crisis-organisatie ingeschrevenen zal, ter aanvulling, van het rantsoen gelegen heid bestaan, op de registratiekaart van be gin September a.s. een toewijzing van ge droogde garnalen aan te vragen,. Degenen, die voor hun pluimvee geen of geen andere voedertoewijzing dan garnalen ontvangen, mogen de eieren voor eigen ge- zinsverbruik behouden. Voor dezen bestaat dus geen inleveringsplicht van eieren, even wel met dien verstande, dat eieren, die niet voor gezinsverbruik worden bebezigd, inge leverd moeten worden. Verklaring van Roosevelt na zijn onderhoud met Churchill „KNIEVAL VOOR S-TALIN". OOR DEELT DE DUITSCHE PERS. New York, 17 Aug. (D.N.B.) In de pers conferentie, die Roosevelt heeft gehouden, aan boord van zijn jacht Tex Ptomac, dit in Rockland (Maine) gemeerd had, heeft de president volgens Associated Press verzekerd, dat hij en Churchill het in alle problemen der oorlogssituatie eens zijn. De confrentie op den Atlantischen Oceaan heeft echter naar zijn mep- ning de Ver. Staten niet nader tot een deelneming aan den oorlog ge bracht. In ontwijkende antwoorden duidde Roosevelt aan, dat geen nieuwe maatregelen ontworpen zijn Vertegenwoordigers van leger en vloot en luchtwapen der Ver. Sta ten hebben met Engelsche militai ren, aldus Roosevelt, afzonderlijk en groepsgewijs, conferenties gehou den. 's-G ravenhage, 16 Augustus: Reeds vele malen is er op gewe zen, dat de rantsoeneering van gas en electriciteit nog onvoldoende be sparing ten gevolge heeft gehad. Het verbruik moet tot 75 pet. van het verbruik in de overeenkomstige periode van het vorige jaar terugge bracht worden en een ieder is ver plicht er zorgvuldig voor te wa ken, dat zijn rantsoen niet over schreden wordt. Hoewel het prijzenswaard is, dat vele verbruikers zich aan de opge legde beperking houden, zijn er daarnaast nog talloozen, die aan merkelijk meer gebruiken, dan waarop zij krachtens de distributie regeling recht hebben. De gevolgen hiervan zijn niet uitgebleven en in de afgeloopen twee weken hebben ruim 2.000 boeteheffingen plaats gehad en meer dan 100 afsnijdingen. Het Iaat zich aanzien, dat nog vele afsnijdingen in tal van plaatsen zul len moeten volgen. SPOEDIG NOG SLECHTS VOOR ZIEKEN. 's-Gravenhage, 16 Aug. De secre taris-generaal van het departement van landbouw eh visscherij maakt bekend, dat gedurende de week van 17 tot en met 23 Augustus a.s. de met „31 Eieren" gemerkte distri butiebon recht geeft op het koopen van een ei. Deze bon behoudt ook gedurende de week van 24 tot en met 30 Augustus a.s. zijn geldigheid. De aandacht wordt er op geves tigd, dat voor de week van 24 tot en met 30 Augustus a.s. geen nieuwe bon voor het koopen van eieren zal worden aangewezen. Wellicht komt er nog een keer een ei voor een maand. In het algemeen moeten de eieren gereserveerd worden voor ziekenhuizen en zieken. 'Vereveningsbelasting: Werkgever betaalt 3°l0, werknemer VU'b VEREVENINGSBELASTING. WERKGEVER BETAALT 3 DE WERKNEMER lA VAJH HET LOON. Betere regeling van het zieken fondswezen, en de uitkeeringen volgens invaliditeits- en ouder domswet - f55.bil bevallingen. Zeer kort na de groote rede van den commissaris van het N.V.V. den heer Woudenberg, zijn de verschil lende sociale maatregelen reeds in werking getreden. In het afgeloopen weekeinde zijn o.a. verschenen het ziekenfondsbesluit, het besluit tot verhooging van de ouderdoms- en invaliditeitsrente en het z.g. vereve- ningsbesluit, dat dient ter bestrijding van de meerdere kosten uit de be tere sociale maatregelen voort vloeiende. Hiertoe zal iA van de arbeidsloonen worden geheven, waar bij in het algemeen 3 ten laste zal komen van den werkgever en lA van den werknemer. HET ZIEKENFONDSENBESLUIT. In aansluiting op hetgeen de heer Wou-^ denberg heeft medegedeeld, ontleenen wij aan dit besluit nog het volgende: Ieder, wiens inkomen niet de bij de sta tuten van het ziekenfonds of bij eenig an der voorschrift vastgestelde inkomengrens te boven gaat. heeft het recht te vorderen, dat hij tot het sluiten van een verzekering, als in artikel 1 bedoeld, wordt toegelaten. Het ziekenfonds is echter bevoegd het toetreden tot de verzekering afhankelijk te stellen van het voldoen aan andere bij de statuten vastgestelde vereischten. Ziekenfondsen, welke de verzekering uit voeren van personen, die volgens de Ziek tewet verzekeringsplichtig zijn, behoeven bovendien toelating. Ziekenfondsen, welke deze toelating heb ben verkregen, zijn verplicht zich te noe men „algemeen ziekenfonds". Het voeren van deze benaming, zonder daartoe gerech tigd te zijn, is strafbaar. De ziekenfondsen zijn onderworpen aan een staatstoezicht. Dit toezicht strekt zich mede uit over het geldelijk beheer van het ziekenfonds. Het toezicht wordt uitgeoefend door den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken. Deze is bevoegd ziekenfond sen te vereenigen of te ontbinden. De secretaris-generaal van sociale zaken is bevoegd den directeur-generaal der volks gezondheid van genoemd departement met het toezicht op de ziekenfondsen te belas ten. Deze heeft in die hoedanigheid dien ti tel van „commissaris, belast met het toe zicht op de ziekenfondsen" Hij wordt bij dat toezicht bijgestaan door eert raad van bijstand- Oimtrent zijn persoonlijke besprekingen met Churchill, die langer dan een dag hebben geduurd, verklaarde Roosevelt, dat men, inlichtingen heeft uitgewisseld over heden en toekomst. Voorts heeft men de kwestie besproken, hoe de wenschen van de Sowjets betrokken kunnen worden in het bestaande program. De Sow jet unie krijgt geen hulp op grond van de wet op de hulpverleening aan En geland, maar zal contant betalen. Aange zien de Sowjets volgens de meening van Roosevelt den winter nog zullen doorstaan, hebben zij voor den veldtocht van den vol genden zomer alle beschikbare materiaal noodig. Op een vraag van een journalist beves tigde Roosevelt, dat Churchill niet naar Amerika zal komen, evenmin als hij zelf voor den eerstvolgenden tijd plannen heeft voor een bezoek aan Engeland. Over Frankrijk en Japan zal hij morgen met den staatssecretaris Huil confereeren, zoo deelde de president verder mede. Ten slotte verklaarde hij. dat het verlangen naar een ontmoeting met Churchill reeds in Fe bruari jl. was opgedoken. De uitvoering van het plan moest echter uitgesteld worden wegens de veldtochten in Griekenland en op Kreta. Engelsch-Amerikaansche politie ter zeel Boston, 17 Aug. (DNB). Het punt in de verklaring van Roosevelt en Churchill be treffende de vrijheid ter 'zee wordt door den kortegolfzender Boston aldus toegelicht, dat dit practisch een Engelsch-Amerikaansche politie ter zee beteekent. Ook ten aanzien van de ontwapeningsclausule geeft de Bos- tonsche zender een beperkende uitleg en verklftart: „Eerst zullen eens Duitschland, Italië, Japan en eventueel nog andere ag- gressoren ontwapend worden, later zal een volkenbondspolitie komen. Omtrent' de verwezen lijking van de maat regelen op internationaal gebied kan men wel twisten, zoo merkt radio Baston op, maar daar is nog veel tijd voor. Als eer 5 practische resultaat van de bijeenkomst op den Atlantischen Oceaan stelt de *e"de^ d in Moskou te houden driemogendhedencon- ferentie in het licht Voorts spreekt men er van, dat de Ver. Staten zich zouden hebben verplicht met hun vloot bij wijze van spre ken den Stillen Oceaan voor hun rekening te nemen. Hieraan knoopt radio Boston eenige dreigementen tegen Japan vast. Een nota aan Stalin. New York, 17 Aug. (DNB.) Naar Asso ciated Press uit Moskou meldt, heeft Stalin, de ambassadeurs van de Ver. Staten en Groot Brittannië in het Kremlin ontvangen. Zij overhandigden hem een gemeenschappe lijke nota van Roosevelt en Chift-chill. Stalin deelde den beiden ambassadeurs mede, dat hij bereid was de noodige stappen te doen voor de voorgestelde conferentie in Moskou. Molotov, de Sowjetcommissaris van buiten- landsche1 zaken, was bij de ontvangst aan wezig. Volgens radio-Moskou, aldus het D.N.B.,- is aan de Sovjet-Unie elke hulp en steun van de Vereenigde Staten en Engeland toege zegd. B e r 1 ij n, 16 Augustus (D.N.B.) Onder het opschrift „Knieval voor Sta lin" levert de Berliner Boersenzeitung com- m.ntaar op den brief van Roosevelt en Chur chill aan Stalin. Roosevelt en Churchill, al dus het blad, maken door dezen brief het bolsjewisme tot officieelen deelhebber aan het door hen uitgevaardigde mandaat tot het vestigen van een paradijs op aarde. Zij nemen het plechtig op in de rij der „verde digers van de beschaving" en verklaren, dat zij in een Sowjetoverwinning ook hun zege zouden zien. Het blad gaat dan in op het plan voor een conferentie te Moskou, waar op de positie van de Sowjet-Unie na den oor log moet worden besproken en„een overeen komst' moet worden getroffen voor de in vloedssferen en de komende ideologische ge daante van West-Europa. Nauwelijks hebben Churchill en Roosevelt verklaard, zoo zegt het blad, dat zij den weg willen effenen voor de vrijheid en het zelfbeschikkingsrecht dei- volken, of zij laten reeds weer weten, dat zij over het hoofd der volken in kwestie heen de „invloedssferen" en de „ideologische ge daante" van West-Europa met het bolsjewis me willen verhandelen. De Deutsche Allgemeiene Zeitung merkt op, dat de knieval voor Stalin meer dan alle woorden bewijst, hoe de werkelijke oorlogs toestand is. De raad van bijstand bestaat uit op het gebied der volksgezondheid, der sociale ver zekering en der privat verzekering deskun-, dige ambtenaren, vertegenwoordigers der verzekerden en uit vertegenwoordigers der geneeskundigen en van de kringen der andere personen, die bij het verleenen van de onderscheiden onderdeden der genees kundige verzorging hun medewerking aan de ziekenfondsen hebben te verleenen Het aantal van de vertegenwoordigers is voor elk dezer drie groepen hetzelfde en bedraagt ten minste drie en ten hoogste zes Het besluit treedt op 1 November 1941 in werking. DE OUDERDOMS- EN INVALIDITEITSRENTEN. Zaterdag is in werking getreden een be sluit waarbij de- ouderdoms- en invaliditeits- renten worden verhoogd. De verhoogingen gelden voorloopig van 1 Juli 1941 tot 31 De cember 1942. 1. De bijzondere toeslag bedraagt: Voor renten, toegekend ingevolge de arti kelen 74. 369. 370 en 374 der invaliditeitswet en ingevolge artikel 28 der ouderdomswet 1919. 25 ten honderd. Voor renten, toegekend ingevolge artikel 71 der invaliditeitswet. 50 ten honderd; in dien echter de ontvanger eener zoodanige rente bij de toekenning diaarvan den 65- jarigen leeftijd heeft overschreden, bedraagt de toeslag 25 ten honderd. Indien degene, die in het bezit is van een rente, als in het eerste lid bedoeld, gehuwd is, wordt de bijzondere toeslag met 25 ten honderd verhoogd. Hetzelfde geldt, ingeval de rentetrekker weduwnaar is of van echt is gescheiden en hij kinderen heeft die bij zijn overlijden naar de bepalingen der inva liditeitswet aanspraak zouden hebben op weezenrente. Ingeval de rentetrekker kinderen heeft, als in lid 2 bedoeld wordt de bijzondere toeslag verhoogd met 20 ten honderd voor elk kind. tot ten hoogste voor zes kinderen. BIJDRAGEN IN KOSTEN VAN BEVALLING. Aan artikel 37 der ziektewet wordt een nieuw lid toegevoegd, luidende: Aan de echtgenoote alsmede aan de doch ters. stief- en pleegdochters van den verze kerde. die in diens gezin leven, wordt bij bevalling voor eenmaal een bijdrage in de kosten dier bevalling, groot 55 gulden, toe gekend. Voorts treedt artikel 50 der ziektewet met ingang van 1 November 1941. waarop dit besluit in werking treedt, buiten werking. De vereveningsheffinq. Deze heffing wordt naar de maatstaf van het loon geheven. Niet als loon wordt aan gemerkt belooningen uit de vroegere dienst betrekking, als commissaris eener vereeni- ging of andere rechtspersoon, wegens ver richten van huiselijke diensten in de huis houding van private personen, van beloo ningen van hen die door het rijkspensioen zijn verzekerd en indien invaliditeits- en ouderdomsvoorzieningeil zijn getroffen wel ke voldoen aan art. 38 van de invaliditeits wet. Voorschotten worden als uitbetaald loon aangemerkt. Loon- en inkomstenbelasting worden slechts geheven over het bedrag dat over blijft na aftrek van de bijdrage van 1A door den werknemer. De werkgever mag deze lA slechts inhouden wanneer hij daarvoor toestemming heeft van het colle ge van rijksbemiddelaars. De heffing wordt voor de eerste maal geheven naar de maatstaf van de loonen over loon tijdvakken, welke na 31 Augustus 1941 eindigen en wordt niet meer geheven naar den maatstaf van de loonen over loon tijdvakken, welke na 31 December 1942 eindigen, De gemachtigde voor de prijzen vestigt er nadrukkelijk de aandacht van de werk gevers op, dat deze heffing van iA resp. 3 procent onder geen voorwaarde tot prijs verhoQgrng aanleiding zal mogen geven. Onder zeer veel belangstelling is Zaterdag middag de z.g. P. K. afdeeling van het Ned. vreemdelingenlegioen 50 journalisten en fotoverslaggevers naar het Oostelijk front vertrokken om deel te nemen ana den strijd tegen het bolsjewisme en als verslag gevers van de Ned. Pers ons volk Voor te lichten. Verschillende autoriteiten hielden redevoeringen. Voor een volledig verslag zie men pag. 2 van het 2e blad. BELANGRIJKE INDUSTRIESTAD INGENOMEN. ONTBINDING DER SOVJETLEGERS ZET ZICH VOORT. Hoofdkwartier van den Führer, 17 Aug. (D.N.B.): Het opperbevel van de weermacht deelt mede: In het zuiden van de Oekraine hebben Duitsche troepen in samenwerking met Hongaarsche formaties de ook als vloot- steunpunt belangrijke groote industriestad Nikolajew ingenomen. Onder den druk der rustelooze achter volging ten oosten van de Boeg gaat de verslagen vijand steeds meer tot ontbin ding over. -De buit aan oorlogsmateriaal en het aantal gevangenen stijgen voort durend. Ook in de overige deelen van het ooste lijke front verloopen de operaties met succes. In den strijd tegen Groot-Brittanje is een doeltreffende dagaanval van het luchtwapen gericht op bewapeningsfabrie- ken in Noord-Schotland. In den afgeloopen nacht hebben ge vechtsvliegtuigen voor de oostkust van Engeland twee koopvaarders tot zinken gebracht met een inhoud van tezamen 5000 brt. en treffers geplaatst op 3 groote vrachtschepen. Voorts zijn verscheidene vliegvelden en haveninstallaties in het oosten van het eiland gebombardeerd. Bij gisteren ondernomen pogingen om de kust van het KanaaL«aan te vallen, heeft het Britsche luchtwapen in lucht gevechten 15 vliegtuigen verloren. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht op eenige plaatsen in West-Duitschland een gering aantal bri sant en brandbommen neergeworpen. Er ontstond geen militair-economische of mi litaire schade. Nachtjagers en luchtaf weergeschut schoten elf der aanvallende vliegtuigen neer. De Führeir aan het Oostfront. Adolf Hitier "temidden van zfln officieren bij zijn aan komst op het vliegveld van een der Zuidelijke legerafdeeHngen. (Atlantic-Holland).

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1