ARBEIDSDIENST De Nederlandsche De Belgische vrijwilligers Levensmiddelen voorziening De pioniers heden huiswaarts Wie vindt een nienwen rijwielband uit? De Jeugdstorm kampeert Vergoeding voor bet schrappen van aardappelen Belgische distributiezondaars wacht zware straf Nieuwe samenwerking TOKIONANKING BRIEF UIT PARIJS van Frankrijk baart geen zorg meer Verbod van Deensche communistische partij voorgesteld Amstcrdamsche effectenbeurs Het einde van generaal Blüchcr „Het mooiste in den arbeids dienst was de kameraadschap." VGRAVENHAGE, 20 Aug. (A.N.P.) Binnenkort hebben de pioniers van den Nederlandschen arbeidsdienst hun taak volbracht. Een half jaar geleden gaven zij zich vrijwillig op, omdat zij begrepen, dat zij met hun dienst in den Nederlandschen arbeidsdienst een heilzamen invloed zou den utoefenen op de vorming van karak ter voor hun toekomstig loven. Zij hebben elkaar in de zes maanden van werkend samenzijn leeren kennen, zij hebben elkan ders gaven leeren waardeeren, zij hebben vriendschap gesloten, welke in den arbeid werd bevestigd. Begin Maart van dit jaar werden de eers- gemeenschappelijken en kameraadschappe- 1 ij ken arbeid te geven als een wederdienst aan het vaderland, als een geschenk aan de gemeenschap, als een daad van toewijding aan hun volk. „Voor een houten barak ontmoeten wij elkaar", zoo zeide een wer ker ons. „Deze barak zou ons gezamenlijk verblijf worden, maar wij voelden er ons als in een wachtkamer bij den dokter, met slechts vreemden om ons heen. We waren met zestien in een woon- en slaapvertrek. Zestien man uit alle deelen van Nederland, zestien karakters. Wij allen hadden een andere opleiding, andere levensomstandig heden, andere herinneringen. Wij zagen el kaar aan, namen elkaar op met de uitge sproken vraag: wat zal ik dit halve jaar aan je hebben? Zestien vogels van verschillende pluimage, inderdaad. Maar het won derlijke was, dat deze menschen als Zang en muziek tijdens de rust in het kamp te Deurne van den Nederlandschen Arbeidsdienst te kampen van den Nederlandschen arbeids dienst geopend. Tevoren hadden er oplei dingen plaats gehad voor het benoodigde kader, maar de eerste vrijwilligers konden zes maanden geleden hun bestemming vol gen, welke zij met vreugde hadden geko zen om de zegeningen van den dienst aan lichaam en gëest te ondervinden. Het vastgestelde halfjaar spoedt thans ten einde, binnenkort stroomen de eerste kampen leeg. De pioniers hebben een heerlijk verblijf in de vrije natuur genoten met de weldaad van een regelmatige lichaamsoefening. Alle ervaringen behouden zij in hun hart en daarmede zijn zij geworden tot de beste pro pagandisten voor den Nederlandschen Ar beidsdienst in ons land. Wij zijn er van overtuigd, dat de kampen, niet leeg zullen blijven. Thans, na zes maan den gemeenschappelijken arbeid, wordt de arbeidsdienstgedaohte in woord en daad te midden van de Nederlandsche jeugd uitge dragen. Nieuwe vrijwilligers zullen op dit voorbeeld aantreden, omdat zij bereid zijn, na hetgeen zij tot dusver aan opvoeding en opleiding genoten hebben, hun krachten in (Polygoon-Ned. Arbeidsdienst) bij tooverslag veranderden toen zij hun burgerpakje hadden verwisseld voor het werkpak van den Neder landschen arbeidsdienst, voortaan onze dagelijksche kleedij. Daarmee waren de zestien man werkelijk tot een ploeg geworden. Het spreekt vanzelf, dat dit alleen de eenheid aan den buitenkant betrof. Saam- hoorigheid van binnen uit groeit langzaam. Er zijn kleine moeilijkheden, die ten alge- meenen nutte worden opgelost, noodig om tot elkaar te komen. En we hebben moei lijkheden gehad in de eerste weken van onzen arbeidsdienst. Samen overwonnen wij deze en zoo kwam er een sterk innerlijk verband in onze ploeg. Zoo groeide de kameraadschap, die niet opvalt, doch daarom niet minder krachtig en gezond is. Als men mij zou vragen: „wat vind je nu wel het mooiste in den arbeidsdienst?" Dan zeg ik zonder aarzelen: „het mooiste in den arbeidsdienst is voor mij de kame raadschap". EEN PRIJSVRAAG VOOR BEROEPS TECHNICI EN AMATEURS. 's-Gravenhage. 21 Augustus. Welk Is het beste middel om zonder normale ban den toch van de fiets gebruik te kunnen maken? On deze vraag zal het Nederland sche intellect, zoowel van beroepstechnici als van amateurs zich werpen als gevolg van de prijsvraag, die het centraal instituut voor industrialisatie heeft uitgeschreven. Voor de beste oplossingen zullen prijzen worden beschikbaar gesteld. Uiteraard zullen de voor een prijs in aan merking komende oplossingen speciaal on der de huidige omstandigheden uitvoerbaar moeten zijn. Vernuftige ideeën, waaraan door grondstoffensehaarschte geen gevolg kan worden gegeven, zal de jury naast zich neer moeten leggen. Voor bruikbare gedach ten zijn de volgende prijzen beschikbaar: een eerste prijs van f 250.een tweede prijs van f 100.vijf prijzen van f 50. Ook eenvoudige, niet gedetaileerd uitge werkte ideeën, mits zij een bruikbaar ele ment bevatten, komen voor een prijs in aan merking. Een ieder, die meent over het probleem van de rijwielbanden iets te kun-- nen zeggen, dat tot de oplossing daarvan kan bijdragen, wordt uitgenoodigvi zijn ge dachten op papier te zetten en ter kennis van de jury te zenden. Inzendingen, bij voorkeur vergezeld van teekeningen of schetsjes, dienen, onder mot to, te geschieden voor 1 October.1941 hij het Centraal Instituut voor Industrialisatie, Be- zuktenhou tsch e we g 81. 's Gravenhage. In het kaderheem te Ommen. 's-Gravenhage, 20 Aug.. „Jeugd geleidt de Jeugd" dat is het ideaal, waarnaar men bij den Nationalen Jeugdstorm streeft. Met waarlijk stormachtige snelheid is deze jeugdorganisatie thans de eenige officieele erkende hier te lande binnen een jaar tij<te gegroeid van 1300 tot 13.000 leden. Zulk een groei stelt zware eisohen aan de kader vorming en daarom zijn eenige centrale lesrgangen voor jeugdkader ingericht. De leergangen worden in vier soorten ge geven: een algemeene, die om zoo te zeggen „van alles wat" verschaft voor schaar- en vendelleiders, een vormingsleerging voor hen, die zich speciaal met de vorming wil len bezighouden, een sportleergang en een voor de beoefening van het veldwerk. De leergangen zijn niet tot de zomermaanden beperkt, zij gaan in alle seizoenen door en met het oog daarop is de kampeerboerderij voorzien van centrale verwarming. De deelnemers aan den leergang overnach ten in het voormalige Welpenhuis, waar een 26-tal metalen kribben met kleeding- en uit rustingskastjes ter beschikking staan. De jeugdkampers beginnen den dag om half zeven met een kwartiertje ochtendsport dan volgen huisdienst en „schouw" (wan neer bij de schouw iets niet in orde blijkt, dan kan de zondaar rekenen op een rede lijke bestraffing), vervolgens wordt plechtig de jeugdstormvlag geheschen en om acht uur zit men aan het gezamenlijk ontbijt. De rest van den dag wordt, al naar den aard van den leergang, besteed aan exerci tie, theorie, vorming, zang, sport, gymna stiek, veldwerk enz. Het middagmaal wordt te half één, de avondboterham te zeven uur n.m. genut tigd. De avonden worden aan ontspanning van allerlei aard besteed of voor studiedoelein den gebruikt. Voor het invallen van de duisternis wordt plechtig de vlag gestreken, waarbij geza menlijk het Wilhelmus wordt gezongen, en om tien uur in den avond is het „taptoe". Nieuwe groepen vertrokken. Brussel, 20 Aug. (A.N.P.) Maandag zijn nieuwe groepen van het Waalsche vrijr willigerslegioen naar het oostelijk front vertrokken. Van de Vlaa/msche vrijwilligers komen de eerste frontberichten reeds binnen Door welk een strijdvaardigheid deze mannen van de Standarie Westland bcheerscht worden, blijkt uit een brief van een jongen Vlaming aan zijn ouders, velke door Volk en Staat gepubliceerd wordt. De jongeman schrijft: Wii cunnen mans bewijzen, dat wij geen winstmakers zijn, maar voor onze idealen willen vechten en metterdaad willen deel nemen aan den strijd, dien Duitschland voor een nieuw Europa voert. De dienst was z raar en het offer groot, maar nu de pliehi reent mag geen bewust Vlaming ter zijde SU3P- 's-Gravenhage, 20 Augustus: De gemachtigde voor de prijzen maakt bekend, dat in een officieele publicatie, welke op 19 Augustus in de avondbladen is verschenen, mel ding is gemaakt van de vergoeding, betreffende groenten en fruit, welke door detaillisten aan het publiek in rekening mocht worden gebracht voor het schrappen van aardappelen. Hieraan is evenwel ten onrechte de mededeeling toegevoegd, dat de aard appelen eerst na het schrappen moch ten worden gewogen. Het spreekt van zelf, dat dit niet juist is. De detail listen, die bij wijze van dienstver- leening aan de klanten bereid zijn, de aardappelen te schrappen, mogen ze wegen voordat zij deze bewer king hebben doen ondergaan. Nieuwe verscherpte bepalingen. Brussel, 20 Aug. (ANP). In het Staats blad van 20 Aug. zijn verscheidene belang rijke verordeningen van het ministerie van landbouw verschenen, welke een aanzien lijke verscherping bevatten van de straffen voor de overtredingen tegen de wettelijke disti'ijjutiemaatregelen. In een algemeene inleiding wordt gezegd, dat de autoriteiten, die verantwoordelijk zijn voor de openbare voedselvoorziening aan den vooravond van een dreigenden winter maatregelen moesten nemen, die ernstig genoemd kunnen wor den. Teneinde iedereen tegen matige prijzen een levensminimum te verschaffen, dienden alle in het land ter beschikking staande bronnen ten voordeele van de geheele natie te worden aangeboord, waarbij eigen belang noodzakelijkerwijze achter het algemeen be lang diende te komen. De verordeningen hebben derhalve ten doel, het ontdekken van de betrokken overtredingen te vergemakke lijken en die personen te treffen, die mis bruik maken van den algemeenen nood om zich te verrijken. De verordeningen bepa len, dat na afloop van den vastgestelden ter mijn, iedereen die op onwettige wijze een belangrijk voedingsproduct achterhoudt en daarover beschikt, zich aan zware straffen blootstelt, waarvan het minimum zes maan den of een jaar gevangenisstraf is, al naar gelang het voorwerp der overtreding de waarde van duizend francs niet bereikt of overtreft. Opvallend in de verordeningen is, dat vooral de bepalingen over de persoon lijke vrijheid en over de onschendbaarheid van de woning aanzienlijk beknot worden. VERKLARING VAN SADEUR HONDA. AMBASSA- In een verklaring aan de Japansche pers zeide de Japansche ambassadeur bij de Nanking-regeering dat de Japansche ambas sade in Nanking van plan is de verschil lende door Japan begunstigde organisaties in het bezette Chineesche gebied te conso- lideeren, om haar onkosten tot het noodza kelijkste te beperken en geschillen uit te schakelen. Japan zal zich, volgens U.P., in de binnenlandsch-politieke problemen van de Nanking-regering niet mengen. De am bassadeur noemde in dit verband de func tiewijzigingen, die onlangs hebben plaats gevonden en waarbij een groot aantal ver tegenwoordigers van de Kwo Min Tang of ficieele posten kreeg. VLIEGTUIG IN BRAZILIË VERONGELUKT. Rio'de Janeiro, 20 Augustus (D.N.B.) In de nabijheid van Sao Paulo is een vlieg tuig der Pan-American Airways verongelukt. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn vier passagiers en de tweede bestuurder omgekomen. JAPANSCHE HERDENKING DER AARD BEVING VAN 1923. Tokio, 20 Augustus (D.N.B.) De groote aardbeving van 1923, die vooral te Tokio talrijke slachtoffers eischte, zal op 1 September in het geheele land herdacht worden. Bij die gelegenheid zullen de Japan ners op de hoogte worden gesteld van maat regelen tot het voorkomen van branden, voor al bij luchtaanvallen. VOORUITZICHTEN VOOR DEN OOGST OVER HET ALGEMEEN GOED. Bebouwbare oppervlakte over het geheele land uitgebreid. PARIJS, Augustus. Het zag er inderdaad niet rooskleurig uit met de levensmiddelen voor mensch en dier in Frankrijk! De groote behoefte, die hieraan allerwege bestond, speelde een belangrijke rol in het voedselvraagstuk van het geheele vasteland van Europa. In de dertien maan den, welke zijn verloopen sinds het sluiten van den wapenstilstand, is inmiddels veel gedaan, om de productie van den bodem te verhoogen. De bebouwbare oppervlakte is sterk uitgebreid in vergelijking met het voorafgaande jaar. Het is vooral van groote beteekenis dat men veel meer aandacht heeft besteed aan de hak- vruchten dan in het afgeloopen jaar, hetgeen voor een groot deel te dan ken is aan de omstandigheid, dat de toenmaals gevluchte bewoners van het platteland intusschen reeds lang weer in hun woonsteden zijn terugge keerd. Voor de eerste maal is in Frankrijk met man en macht de coloradokever bestreden. Zooals men weet, werd deze plaag voor den aardappeloogst in andere landen reeds lang met goed gevolg zorgvuldig zooveel moge lijk uitgeroeid. Voor zoover de uitstekende Fransche wei degrond niet kan worden gebruikt voor het laten weiden van vee bij gebrek aan runde ren, is het gras gemaaid en zal het hooi in dezen winter dienen om de overgebleven die ren te voederen. De oogst van graan wordt beschreven als middelgoed tot goed, in enkele streken des lands staat zij er zelfs zeer goed voor. Mis schien zal zich 't gebrek aan voldoende mest doen gevoelen, doöh dit zal eerst bij het dor- schen moeten blijken. Men heeft bijzondere zorg besteed aan het wintergraan dat in den herfst wordt uitgezaaid. Zoowel de Fransche oogst van dit jaar als de voorbereidingen, welke zijn getroffen om den landbouw en de verzorging van den bodem op een hooger peil te brengen, zullen er in hooge mate toe bijdragen, om den toestand te verbeteren en verdere moeilijkheden op het gebied van de verzorging met levensmiddelen te voorko men. Vrees voor benadeeling der Deen sche belangen. KOPENHAGEN, 20 Aug. (D.N.B.) In de heden gehouden eerste bijeenkomst van het folketing na de zomervacantie heeft de minister van justitie een wetsontwerp ingediend, krachtens hetwelk een verbod van de communistische partij en van elke communistische actie en agitatie in Dene marken verlangd wordt. Ter motiveering \yordt o.a. gezegd: Communistische acties en communistische vereenigingen over het geheel genomen be- teekenen onder de tegenwoordig heerschen- de verhoudingen een bijzonder gevaar voor veiligheid en welvaart van den staat. De communistische partij is een onderdeel van een internationale organisatie, waarvan de opperste leiding zich in een land bevindt dat op het oogenblik in oorlog is en waar mede Denmarken de diplomatieke betrek kingen heeft verbroken. Tengevolge van de nauwe verbondenheid der communistische partij met deze vreemde mogendheid ligt het gevaar voor de hand, dat de leden en aanhangers dezer partij hier te lande tot steun van deze vreemde mogendheid han delingen verrichten, die onwettig en tot schade der Deensche belangen zijn. Een paar dagen heeft dit „smakelijke" geval in een smerig schuurtje gehangen. Het was een dorado voor de vieze zwarte vliegen. Het is bestemd voor de menschelijko consumptie. Het wès er voor bestemd, want gelukkig werd het vleesch bij den clan- destienen slachter in beslag genomen. (Foto Profilti.) Kalme handel. Weifelende markt Onregelmatige koers beweging. Nederlandsche beleggingen rug. tig. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3 Oost Indiê 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 99 15/16-1001/16 100-1001/16 100% 100 9/16 99 15/16 99 15/16 100% 100 9/16 92 13/16-93 1/16 93%-92% 94 11/16 94 13/16 93% 935/ PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 93% 94 's Grav. "37 1 3ya 96% N Holl. '38 3 B8I/2 88% N Holl '38 II (3%) 3 92% 92 R'dam "37 I lil 3% 92% 9254 Z.-Holland 1937 3 95 95% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 31/2 98 3/16 AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 197 Ned. Ind. Handelsb. A 137 Ned. Handel Mij. c.v. A 153 98 192 138 154y2 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 1481/2-147% 148-146% Centr. Suiker Mij. 230 Fokker g. A 227% 220 Lever Bros en Unilever cv.A 142%-144% 144-142 Ned. Ford 344% 343 Philips G B.v.A. 247%-254 247-251% Philips pref. A. 161 162 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. 272%-278 275-271 SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A. 138%-143% 139-141% Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat bez. v. A. 185-187 187%-185 Kon. Paketvaart A. 260 258-256% Ned Scheepv. Unie A. 198%-202 195-198 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.VA. 460-466 458%-454 Javasche Cultuur 265 N.l.S.U. 245% 244% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 248-250 244-241 Deli Mij. cv. A. 295%-297 293-289 Senembah 239-240 237-232 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 294-310% 2971/2-293 Dell Batavia Mij. A. 234%-236 236-238 Doodgeschoten in een Sovjet-Rus sisch concentratiekamp. B e r 1 ij n, 21 Aug. (V.P.B.) Het Berlijnsche avondblad Angriff publi ceert vandaag een sensationeel bericht over het einde vap den bekenden opperbevelheb- ber van het Roode leger in het verre Oosten, generaal Blücher. Zooals bekend ligt reeds sedert jaren een sluier over het lot, dat deze buitengewone Sovjet-Russische legeroverste ondergaan heeft. Het bovengenoemde Berlijn sche blad geeft een bericht weer, van een ze keren journalist Ernst Covotta, die uit een Sovjet-Russisch concentratiekamp te Haba- rowsk, waarin hij in 1938 opgesloten werd, ontvlucht is. In dat kamp ontmoette hij vele prominente gevangenen, o.a. ook generaal Blücher. De generaal trok onder de gevange nen sterk de aandacht door zijn forsche fi- guur en door het feit, dat hij ondanks de ge vangenschap zijn gemoedsrust bewaard had. In hetzelfde kamp bevonden zich ook zijn vrouw en kinderen. De zware mishandelin gen, waaraan zijn vrouw werd blootgesteld, konden de generaal er niet toe brengen be kentenissen af te leggen, welke de G.P.Oe gaarne van hem wenschte. Blücher werd toen tenslotte in een woud, dat in de nabij heid van het kamp lag, dood geschoten. Ook de echtgenoote van Blücher werd terecht ge steld. Over het lot van de kinderen is niets bekend. DE 200.000STE BELGISCHE ARBEIDER NAAR DUITSCHLAND. Brussel, 20 Augustus (A.N.P,): In een kleine plechtigheid op het bureau voor de arbeidsbemiddeling, heeft zich gister ochtend de 200.000ste Belgische arbeider aan gemeld voor werk in Duitschland. Het aan tal Belgen, dat zich vrijwillig voor den arbeid in Duitschland hebben opgegeven, is daar mede gestegen tot een hoogte, die een jaar geleden nog fantastisch genoemd zou zijn. Dit feit bewijst ook, welk een groot vertrou wen de Belgische arbeidersbevolking intus schen in Duitschland heeft gekregen. Ter wijl onmiddellijk na den wapenstilstand een betrekkelijk gering aantal bereid gevonden werd zich naar Duitschland te begeven, steeg het cijfer na het aankomen van de eerste be richten uit Duitschland met sprongen. D® betere arbeidsvoorwaarden, de uitstekende sociale omstandigheden, die niet met°die in België vergeleken konden worden, de hoo- gere loonen, de goede verzorging en de menschwaardige behandeling, dat alles wa* ren factoren, die de Belgische arbeiders bil duizenden en nog eens duizenden nasr Duitschland trokken.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2