Aanslag op Laval Duitsche gezant bij Iranscbe regeering Het is zoo eenvoudig... DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Spoedig ernstige crisis verwacht Verduisteren - Dc gruwelijke moord te Delft REVAL een rookende puinhoop 20.39 uur De Fransche oud-premier ernstig gewond DE STORMERS VOOR DE TOEKOMST VRIJW1 KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1941 Straatgevechten in WIBORG Verre Oosten Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.44 uur Ernstige vergiftigingszaak HELDERSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. BLTLSMA, Den Helder. Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9321 Parijs, 28 Ang. (DNB). De voor malige Fransche minister-president Tiaval is te Versailles als gevolg van een aanslag door twee schoten ern stig gewond. De leider van de natio nale volksbeweging, Deat, kreeg een schot in zijn rechterzijde. Verder werden een Fransche kolonel en een jongeman gewond. De dader, een 22-Jarige man, Paul Collet genaamd, die laatstelijk te Caen heelt gewoond, is gearresteerd. Hij heelt bekend met voorbedachte iade te hebben gehandeld. Parijs, 28 Aug. (DNB.) Met betrekking tot den aanslag op Laval en eenige leden van het Fransche legioen voor den strijd te gen het bolsjewisme heeft ambassadeur de Brinon, de algemeen gevolmachtigde van de Fransche regeering in het bezette gebied,' de volgende verklaring afgelegd: Ik was zelf getuige van het drama. In een kazerne te Versailles zou aan het Fransche vrijwilligerslegioen voor den strijd tegen het bolsjewisme de vlag worden overhandigd. De Fransche autoriteiten waren vertegen woordigd door mij, door generaal Bridour en door de prefecten van Versailles. Wij wisten niet, dat de voormalige minister-president Laval ook zou komen. Nadat de vlag was overgedragen werd een optocht gevormd om de kazernes te bezich tigen, waarin de Fransche vrijwilligers voor hun vertrek zijn gehuisvest. Op het oogen- blik waarop wij het gebouw verlieten, werd de aanslag gepleegd. Ik was vergezeld van gezant Schleier van de Duitsche ambassade en van den prefect van het departement Sei- ne et Oise. Vlak achter ons liepen Laval en Marcel Deat. Plotseling klonken vijf schoten Toen wij ons omkeerden, zagen wij, dat La val door Fransche legionairs ondersteund werd. Laval zeide: „Zij hebben me getrof fen." Onmiddellijk werd hij in mijn auto gedragen, waarin hij naar het ziekenhuis LAVAL. (Foto Pax-Holland). van Versailles werd overgebracht. Marcel Deat, die eveneens gewond was, werd ook naar het ziekenhuis gebracht. De ambassadeur voegde hieraan toe, dat hij onmiddellijk naar Parijs terugkeerde om tegenmaatregelen te nemen. Uit -de overige verklaringen van de Brinon blijkt, dat La val door een kogel in den rechter arm en door een tweede kogel in de rechterzijde van het lichaam is getroffen. Marcel Deat werd eveneens door een kogel in de rechterzijde getroffen. Ambassadeur Brinon besloot zijn verklaringen met te zeggen: „Wij hebben hier te maken met een terroristische organi satie. Om deze uit te roeien, kan slechts met geweld gebeuren. De dader van den aanslag. Parijs, 28 Aug. (DNB.) Over den aan slag op Laval wordt nog bekend, dat de dader zich als vrijwilliger voor het legioen voor den strijd tegen het bolsjewisme had opgegeven. Zijn eerste verklaring was, dat hij zich met doel om een aanslag te plegen voor het legioen had opgegeven. United Press seint uit Stockholm, aan zijn bladen, dat men daar gelooft, dat het lot van Reval (Tallin) op het oogenblik wordt beslist. De berichten van Sowjetzijde en ook an dere teekenen laten weinig ruimte voor de hoop, dat de op het oogenblik van het Zui den en het Oosten op de Estlandsche hoofd stad aanrukkende Duitsche troepen meer dan rookende puinhoopen zullen vinden van deze eens schoonste stad van de Balti- sche kust. Uit Helsinki seint dit persagentschap dat van betrouwbare zijde verluidt, dat in Wi- borg straatgevechten tusschen Finsche en Sowjet-troepen plaats vinden. De stad is echter nog niet volledig in Finsche handen. De Finnen veroveren Kiestinki. Helsinki, 27 Aug. (D.N.B.) Naar van welingelichte zijde wordt gemeld, is het plaatsje Kiestinki in den Noordelijken sec tor van het Finsche oostelijke front in Finsche handen. Tijdens de gevechten tus schen Sohjena en Kistinki hebben de Sow- jets, die daar dikwijls tot den laatsten man Voor de toekomst van Europa bestormen millioenen jonge mannen de stellingen van de bolsjewisten, die zij steeds verder naar het Oosten terugwerpen. Het zijn de stormers voor de toekomst van Europa, dappere onversaagde strijders, die zich geworpen hebben op den doodsvijand van de beschaving en die niet zullen rus ten, voordat deze dodsvijand volkomen ver nietigd zal zijn. Het is een geweldige strijd waarin deze moedige kerels gewikkeld zijn. Het is een strijd met een inzet, zoo hoog, dat geen man gemist kan worden, dat allen moeten helpen de gelederen van deze stor mers te versterken. Reeds hebben duizenden landgenooten hun plaats in die gelederen ingenomen, vele anderen maken zich gereed hetzelfde te doen. Reeds is de Nederlandsche .propa- ganda-kompagnie" vertrokken om ons in woord en in beeld verslag uit te brengen over hun daden, maar dat is niet genoeg. Er zijn nog duizenden Nederlanders wier plaatsen open zijn, daar in het Oosten waar de strijd woedt. Neemt Uw plaats in, gij die Weet wat er op het spel staat, gij die be grijpt dat het ook Uw plicht is U te mel den bij het Koninginnegracht 22. 's-Gravenhage. tegenstand hebben geboden, tweehonderd man verloren. Kiestinki ligt aan een zijlijn, welke bij Louhi op den Moermanskspoorweg aan sluit en ligt op ongeveer zestig kilometer afstand van den Moermansk-spoorweg. De spoorlijn was aangelegd voor een aanval op Finland. Het plaatsje Kiestinki vormde het belangrijkste en sterkste steunpunt voor een Sowjet aanval op Karelie aan de Witte Zee. Het plaatsje telt verscheidene honderden houten huizen, waarvan het grootste deel door de Sowjets bij hun af tocht in brand is gestoken, zoodat het centrum van het plaatsje geheel vernield is. Bij de gevechten om Hyrsyla in de uiterst oostelijke punt van het oude Finland zijn de Finsche troepen, voortdurend strijdende, waarbij zij groote terreinmoeilijkheden moe ten overwinnen, in twee dagen tijd meer dan veertig kilometer opgerukt. De buit is aanzienlijk. Een spoorbrug en een houten brug vielen onbeschadigd in Finschen han den, hoewel de Bolsjewisten reeds ladingen dynamiet hadden aangebracht. De vijand heeft op een plaats een doorbraakpoging ondernomen, welke echter werd afgeslagen. De Sowjets lieten hierbij ongeveer 500 ge sneuvelden op het slagveld achter. In bevoegde Duitsche kringen ver klaart men, aldus U. P. uit Berlijn, dat de Duitsche gezant in Iran von Ettel met de Iransche regeering in verbinding is getreden. Hij heeft met deze regeering de situatie bespro ken, welke is ontstaan door den in val van Engeland en de Sowjet-Unie in Iran. In de bedoelde Duitsche kringen worden de berichten, volgens welke Duitschland hulp aan Iran zou heb ben toegezegd, wanneer dit land een maand lang stand zou houden, een „proefballon", genoemd. Voorts wordt het bericht bevestigd, dat de Iransche gezant te Berlijn, Moessa Noeri Es- fandiari, een bezoek heeft gebracht aan het Duitsche ministerie van buitenlandsche za ken. Over dit bezoek worden echter geen bijzonderheden medegedeeld. De berichten over een reis van von Papen naar Duitschland Warden niet bevestigd. Principieel noemen de bedoelde kringen den Engelsch-bolsjewistischen inval in Iran een actie, waarbij Engeland hand in hand met de bolsjewisten den oorlog uitbreidt en bovendien Iran aan de bolsjewisten uitlevert. Oorlogstuig voor Sowjets uit V. S. naar Perzische Golf. Reis via Singapore Later transport door Iran. Naar uit Washington verluidt, zullen de Amerikaansche convooien met oorlogsmate riaal thans, als gevolg van het Engelsch- Sowj et-Iransche conflict, koers zetten naar de Perzische Golf. Onderweg zal o.a. Sin gapore worden aangedaan. De ladingen zullen aldus S.P.T., in een haven aan de Perzische Golf aangekomen, door Iran en over de Kaspische Zee naar het zuidelijk gedeelte der Sowjet-Unie ge voerd worden. Deze Amerikaansche lezing wordt beves tigd door het Engelsche blad de „News Chronicle" dat de Engelsche aanval op Iran volkomen onafhankelijk noemt van de hou ding van Iran, zuiver om redenen van mili taire doelmatigheid. Het blad schrijft als volgt: Wij hebben tot dusver de verbinding met de Sowjetunie slechts heel boven in het noorden tot stand kunnen brengen. Dit beteekent in den winter een gevaarlijke ver binding en bovendien al te verwijderd van het hoofdtooneel van den strijd. Een andere verbinding bestond er over Wladiwostrok, dat nog verder verwijderd ligt en zich bin nen den radius van een elk oogenblik moge lijke Japansche interventie bevindt Iran daarentegen geeft ons een onafgebroken weg van de Perzische golf naar de Sowjet- nie het geheele jaar door. In denzelfden geest wijst de Daily Express erop, dat thans, d.w.z. na een verovering van Iran, troepen en materiaal naar de bolsjewisten gestuurd kunnen worden via Basra. Uitgebreide troepentransporten in de V.S. op komst In militaire kringen te Tokio is men. volgens S.P.T.. van oordeel, dat de spanning in den Stillen Oceaan door het vraagstuk van de Ameri kaansche leveringen aan de Sowjet- Unie toeneemt en dat men reeds spoedig een ernstige crisis kan ver wachten. Men is van meening, dat de actie tegen Iran niet zonder in vloed zal zijn op de situatie in den Stillen Oceaan. Amerikaansche spoorwegen moe ten passagiersverkeer beperken. W as h i n g t on, 27 Aug. (D.N.B.) Het federale verbood der Amerikaansche spoor wegen heeft al zijn leden verzocht het pas sagiersverkeer te beperken teneinde zoo ma teriaal ter beschikking te hebben voor uit gebreide troepentransporten welke te ver wachten zijn. Japan in delicate positie. Helsinki, 27 Augustus (D.N.B.) Volgens de Sowjetradio heeft de Japansche ambassadeur te Moskou, Tatekawa, den com missaris van buitenlandsche zaken, Molotow, een verklaring overhandigd, waarin hij ver klaarde, dat de Japansche regeering door het zenden van petroleum en benzine van Ame rika naar de Sowjet-Unie in een zeer deli cate en moeilijke positie is gebracht, vooral omdat deze transporten zeer dicht onder de Japansche kusten vervoerd moeten worden. De Japansche ambassadeur verzocht de Sowjet-regeering deze kwestie ernstig te be- studeeren. De Sowjet-commissaris Mototow heeft hier op, naar de Sowjetradio verder meldt, den Japanschen ambassadeur medegedeeld, dat de Sowjet-regeering op 23 Augustus door haar ambassadeur te Tokio, Emetanin, den Japanschen minister van buitenlandsche za ken, Tojoda, de volgende mededeeling heeft doen toekomen: De Sowjet-regeering is van meening, dat er voor de Japansche regeering geen aanleiding tot ongerustheid be staat. De Sowjet-regeering zou een poging van de Japansche regeering om de normale handelsbetrekkingen van de Sowjet-Unie met Amerika te belemmeren, als een onvriendelijke daad beschouwen. Japansch protest bij de Ver. Staten. Tokio, 27 Augustus (D.N.B.) De Japansche avondbladen publiceeren on der vette koopen een protest wegens de ver scheping van benzine uit de Vereenigde Sta ten naar Wladiwostok. In de opschriften wordt tot uiting gebracht, dat het protest een waarschuwing beteekent, daar deze ver scheping door Japan niet stilzwijgend kan worden aanvaard. Het betreft hier een prestige-aangelegenheid van het Japansche keizerrijk. Waarschuwing aan schepen. uitvarende Delft, 27 Aug. De commissaris van politie te Delft maakt het volgende bekend: Aangezien het niet onmogelijk is, dat de beide verdachten van den moord op Hugo de Man, te Delft gepleegd, genaamd van Bier- kom en Hugenholtz, zullen trachten met be hulp van valsche papieren, hetzij ais blinde passagiers, hetzij vermomd of anderszins, ons land te verlaten, worden de betreffende scheepvaartmaatschappijen, kapiteins en al le leden der bemanning van uitvarende sche pen, hetzij vracht-, hetzij passagiers- hetzij visschersschepen er met klem op gewezen, dat zij vóór de afvaart hun schepen behoor lijk hebben te doorzoeken en strenge con trole hebben te houden en geen onbekenden op hun vaartuig hebben toe te laten. Zij stel len zich aan strenge straffen bloot indien zij dezen plicht verwaarloozen of door onvol doende maatregelen de ontsnapping der bei de verdachten mogelijk maken. Twee personen in arrest. 's-Gravenhage, 27 Augustus: De Haagsche politie is, dank zij een waar schuwing van medische zijde, een ernstige vergiftigingszaak op het spoor gekomen, wel ke een 58-jarige vrouw te Scheveningen bijna het leven had gekost. Toen de hulp van den arts voor deze vrouw werd ingeroepen, was haar toestand zorg wekkend. De verschijnselen wezen op vergif tiging door middel van arsenicum. Daar de patiënte zich niet bewust was, op een of an dere wijze arsenicum tot zich te hebben ge nomen, werd aan misdadig opzet van der den gedacht. De vrouw, F. H. W„ geb. C. A. N., gehee- ten, werd ter verpleging in 't gemeentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal opgenomen en inmiddels werd Zondag j.1. de politie van een en ander in kennis gesteld. Deze ging Zondagavond over tot aanhou ding van de 33-jarige mej. O. F., die als huishoudster reeds geruimen tijd bij mevr. W. inwoonde. Uit het verhoor van de huishoudster kon worden opgemaakt, dat op haar aanraden de echtgenoot, de 55-jarige F. H. W., sedert en kele maanden telkens een zeer geringe dosis arsenicum toevoegde aan de thee, welke des ochtends voor zijn vrouw bestemd was. Daarop werd Maandagochtend j.1. ook de echtgenoot gearresteerd. Beiden hebben thans in hoofdzaak bekend. Omtrent het motief tot deze vergiftiging is het onderzoek echter nog gaande. Het meest voor de hand ligt de veronderstelling eener ongeoorloofde verhouding tusschen den echt genoot die werkzaam is als huismeester en de huishoudster. De toestand van mevr. W. is thans van dien aard, dat geen direct levensgevaar meer aanwezig is. Echtgenoot en huishoudster worden in ver zekerde bewaring gehouden. Het gevaar voor landmijnen vergt bij den opmarsch der Duitsche troepen langs de wegen in het Sovjet-gebied de uiterste voor zichtigheid. Nauwkeurig wordt een verdachte plek onderzocht en een hinderpaal uit den weg geruimd, waarna de tocht kan worden voortgezet (Orbis-Holland) Het is zoo eenvoudig. U neemt een girobiljet en vult even in: Nederl. Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-G ravenhage. Dan vult U het bedrag in. dat U wenscht te besteden als bijdrage voor de uitzending van de Nederlandsche Ambulance, die straks naar het Oostfront zal vertrekken. Want U zult natuurlijk ook aan de tot standkoming van deze ambulance willen medewerken. Daarvoor bent u Nederlander, daarvoor weet U te goed, dat ons land niet achter kan blijven als het gaat om de ver zorging van gewonde strijders, die vielen op het slagveld in Oost-Europa. Daarom neemt U Uw giroboek en vult in: 8—7—«—0—0 Nederl. Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-G ravenhage.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1