Distributie Opplakvellen „Nieuwe geluiden" NEYT/'RECLAME Woensdag 3 September 1941 Tweede blad MadónLeuwj 60 Paar schoenen! Wie vond die vijftig gulden? Formulieren voor fietsbanden Ukat ïïLddenbtcuideM den laagsten prijs DRUKKERIJ DE BOER De kampioens-competitie Scheepsbouwers winnen met 3-2 Heeft U nog te kleine schoenen in Uw bezit? Een oordeel over Feike Asma Uil Piet Holilie. hjxp.pw.h.1 Aanvragen van schoenenbons Burgerlijke Stand van Den Helder verwijdert leelijken tandaanslag Woningen voor Helderschen in Harenkarspel Ensemble Ferry komt naar Den Helder .VERHOOGT UW OMZET. Inbraak firma Hoogenbosch, West- straat. De heer Hoogenbosch van de Westatraat kwam gistermorgen tot een zeer onprettige ontdekking, toen hij zijn winkeldeur ontsloot. In één oogopslag zag hjj, dat ongewenschte bezoekers zich dien nacht toegang tot zijn winkel hadden verschaft en een vrij groot aan tal paren schoenen hadden meegenomen. De leege doozen waren achtergebleven en getuig den tegen de(n) dief(ven), die dien nacht op bezoek waren geweest. Naar ruwe schatting zijn een zestig paar schoenen vermist. In hoofdzaak dames- en heerenschoenen. De inbreker heeft zich toegang tot het per ceel verschaft via de Keizersgracht, vanwaar hij, door middel van het losschroeven van een raam, zich in het kantoor kon begeven. Een schuifdeur geeft dan toegang tot den winkel. Waarschijnlijk zijn de schoenen in een grooten zak gedeponeerd. De doozen waren leeg ach tergelaten. Op dezelfde wijze was men kortgeleden bij den heer Kater aan de Hoofdgracht tewerk gegaan, die reeds eenige malen de(n) onge- wenschte(n) bezoeker(s) in zijn zaak heeft gehad.. Is hier dezelfde inbreker aan het werk geweest? De politie heeft de zaak in onder zoek en vingerafdrukken genomen. Laat ons hopen, dat men succes heeft bij zijn opsporingspogingen, opdat de da- der(s) spoedig achter slot en grendel zit. De Heldersche middenstand heeft het al zwaar genoeg te verantwoorden om op deze wijze van haar goederen verlost te worden. Krantenbezorger ernstig gedupeerd. Een van onze krantenbezorgers heeft een portemonnaie met een bedrag van pl.m. 50 gulden verloren. Daarmee is de jongeman ernstig gedueerd. Zijn inkomsten zijn niet van dien aard, dat een som van vijftig gulden een bagatel voor hem is. Integendeel, daarvoor moet hij heel wat bladen bezorgen en in zijn vrijen tijd heel wat schoenen repareeren, hij is n.1. schoenmaker. De jongeman heeft deze portemonnaie naar alle waarschijnlijkheid verloren, toen hij op weg was naar zijn evacuatie-oord, vermoede lijk Zondagavond of Maandagmorgen. Hij heeft daarbij den volgenden weg gevolgd: Gravenstraat, Keizerstraat, Fabrieksgracht, Ruijghweg, Bassingracht, Rijksweg tot aan de Spoorbrug. De portemonnaie bevatte o.m. vier briefjes van 10 gulden, zes van 1 gulden, een zilveren gulden, twee loten van Winterhulp, een post zegel van 7 y2 cent, vier oude reutourkaartjes KoegrasDen Helder. Wie heeft nu deze portemonnaie gevonden? We doen een ernstig beroep op den eerlijken vinder om den jongeman uit de zorg over dit bedrag te helpen. Hij zal daarvoor beloond worden als hij zijn vondst terugbezorgt aan het adres: G. Nottelman, Gravenstraat 38. Hij rekent er op. Voor noodgevallen aan te vragen tot 10 September a.s. Van den leider van den Distributiedienst vernemen wij, dat tot 10 September a.s. de mogelijkheid in staat tot het aanvragen van formulieren voor rijwielbanden. Men houde er echter rekening mede, dat alleen in noodgevallen overgegaan zal kun nen worden tot het verstrekken van een toewijzing. Na den lOden September sluit deze aanvraag onherroepelijk. Na dezen datum behoeft men zich dus niet meer tot den Distributiedienst te wenden. inteMie&ït Wij drukten, in groote oplaag, Daarom betaalt U thans bij ons Opplakvellen MD 18 (bonnen groot form.): per 100 st 0.16 per 1000 st 1.50 per 5000 st. 1.45 (per 1000) Opplakvellen MD 268 (bonnen klein form.): per 100 st. 0;18 per 1000 st 1.70 per 5000 st 1.65 (per 1000) Uw eerste winst s de distributieopplakvellen van Koningstraat - Den Helder B.W.W. verdiende een geljjk spel. Hoewel wjJ dachten, en mèt ons waar schijnlijk velen, dat Scheepsbouw verre superieur zou zijn aan B.W.W., heeft de praktjjk anders bewezen. Eerst nadat na de rust de rood-witten den gelijkmaker 22 scoorden, wisten zij het Initiatief te nemen, dat tenslotte tot de overwinning leidde. Er speelden twee geheel verschillende elf tallen; probeerde Scheepsbouw zijn gewone spel te ontplooien, wat niet anders kon zijn dan hetgeen men van elf voetballers verwacht, daarentegen speelde BWW een dermate enthousiast spel, dat het voldoende was om Scheepsbouw te overspelen. De groen-witten hadden toen zelfs een prachtkans om de over winning vast te leggen, maar de beheersching daartoe ontbrak hen volkomen. Het groen-witte elftal viel ons bijzonder mee; de grootste kracht was in de verdediging gelegen, waar Buitenhuis weer op de links back stond opgesteld. Does stond rechts achter en deze Beverwijker zal zeker zijn plaats in de Heldersche voetbalwereld vinden, hoewel hij o.i. nog wel iets te ondoordacht speelt. De overige spelers moesten het meerendeels van hun enthousiasme hebben, wat hun overigens goed afgaat! Het Scheepsbouw-elftal kon, zooals reeds gezegd, niet goed los komen, doch toen het elftal ook eenmaal den vorm weer te pakken had, was het gebeurd met BWW. De wedstrjjd. Aanvankelijk zagen we een gelijkopgaanden strijd, hoewel de aanvallen van BWW toch gevaarlijker waren, speciaal door het open karakter. Het was toch Scheepsbouw, die de leiding nam, want toen De Boer op een foutje van Does goed reageerde, had hij weinig moeite om keeper Does te passeeren. Het was echter vreugde van korten duur, want een lange pass van Geervliet werd door den midvoor goed doorzien en hoewel hij het niet tot een doelpunt' kon brengen, was het toch grooten- deels zijn verdienste, dat Glas den gelijkmaker scoorde (11). Het was het begin van een BWW-offensief en nog twee doelpunten wer den hieruit geboren, doch beide werden ge annuleerd, hoewel het ons opviel, dat de grens rechter, die het verst weg stond, constateerde, dat de bal achter geweest was. Toch zou BWW nog voor de rust de leiding nemen, hoewel scheidsrechter Van 't Hoff hier toch zeker faalde, want het was een resoluut buitenspel- doelpunt. Na de rust had Peters al direct een angstig moment te beleven, maar het geluk was met hem. Langzamerhand verplaatste het spel zich echter naar de BWW-helft en onder luid ge juich werd de gelijkmaker geboren (22). Het werd zelfs veel spannender en de wedstrijd begon nu eerst te boeien. Goed opbrengen van Vink en De Boer zorgde voor het derde doel punt, wat de overwinning voor de Scheeps bouwers beteekende. Wel kreeg de midvoor van BWW nog een serieuze kans, maar het schot faalde hopeloos. Het was al vrij donker toen scheidsrechter Van 't Hoff het einde aan kondigde. Scheepsbouw had met 32 gewon nen en heeft voorloopig dus een goede kans op den kampioenstitel. Werktuigbouw komt a.s. Vrijdag in 't veld en het zal ons benieuwen wat deze Werfmannen in het kader der kam pioenscompetitie presteeren. Schenkt ze den Distributiedienst. Zoo als men elders op deze pagina leest, bestaat er weer de gelegenheid tot het aanvragen van schoenformulieren, waar op na onderzoek een bon beschikbaar ge steld kan worden. In dit verband vestigen wij er de aan dacht op, dat ten Distributiekantore nog steeds de gelegenheid bestaat tot het af geven van schoenen, die hetzij te klein, hetzij door andere oorzaken, door den eigenaar niet meer gedragen kunnen worden. Indien men deze schoenen (waarbij voornamelijk gedacht wordt aan kinder schoeisel) afstaat aan den Distributie dienst, verricht men een goed werk. Deze instantie toch zal, zoodra het natte sei zoen invalt, de schoenen uitreiken aan het minder kapitaalkrachtige deel der bevolking. Men kijke de kasten nog eens na en late de overtollige schoenen niet nutte loos daar staan. Help er Uw mede-bur gers mede, die ze straks hard noodig hebben! INBRAAK IN DE LANGESTRAAT. Diverse goederen ontvreemd. Bij de politie werd aangifte gedaan, dat dezer dagen bij een bewoner van de Lange- straat door onbekenden ingebroken is. Deze inbraak geschiedde ten tijde dat de be woners niet in het perceel aanwezig waren. Bij onderzoek kwam vast te staan dat diver se meubilaire en lijfgoederen ontvreemd waren. Een onderzoek door de recherche werd inge steld. TE LATE DAMES.. Men moet klokslag 12 uur 's nachts „binnen" zijn. Dat is reeds gedurende verscheidene maanden het geval. Sommige lieden schijnen dit nog steeds niet ten volle te beseffen tenge volge waarvan ze in niet geringe moeilijkheden komen. Twee dames, die dezer dagen ook na het klokje van gehoorzaamheid op de open bare straat aan het wandelen waren, werden door surveilleerende politie in de kraag geno men en mochten tot 4 uur 's morgens ten poli- tiebureele verblijven. Tot den 10 den September a.s. Tot 10 September a.s. is de gelegenheid geopend tot het aanvragen van formulie ren, welke recht geven op een schoenen bon. Iedere aanvraag wordt apart behandeld en diegenen, die in aanmerking komen voor een bon krijgen daar bericht van. Krijgt men geen oproeping van den Dis tributiedienst, dan beteekent dit dat de aanvraag is afgewezen. Hierop wordt niet meer teruggekomen. 1 September. BEVALLEN: H. J. LastdragerBreeuwer, d., H. G. van Steijn—Spierings, d. OVERLEDEN: M. KrapRensmaag, v. 73 jaar. 2 September. BEVALLEN: H. Brouwer—Kwast, J. F. Buurmanvan Laar, d. ONDERTROUWD: P. Bakker en A. Vader, C. A. Segeren en C. H. Steevens, S. van der Gaag en S. Poeste, P. Dirks en C. van Berkum, W. Vos en J. P. Looij. Groote belangstelling in Den Haag voor zijn concerten. De in Den Helder nog welbekende orgelist Feike Asma, die enkele jaren geleden 'benoemd werd tot bespeler van een der bekendste kerk orgels i'n ons land, namelijk in Leiden, geeft momenteel in Den Haag regelmatig concerten. Het was ons bekend dat er voor het spel van onzen oud-stadgenoot groote belangstelling be- f stond, hetgeen, gezien zijn groote kennis en kunstzinnigen inslag, geen verwondering mag baren. Interessant is het echter te vermelden, dat er een dermate belangstelling bestaat voor zijn spel, dat men zich verdringt om een plaats in de kerk te verkrijgen. Dezer dagen vonden wij in de Haagsche Cou rant een recensie van het laatste concert, door Feike Asma uitgevoerd. Enkele citaten geven wij daaruit weer, waaruit de waardeering voor den kunstenaar aan den dag treedt. Vele van onze lezers zullen zich hiervoor ongetwijfeld interesseeren. Op het muzikaal-opvoedkundig karakter dezer orgelconcerten hebben wij meer de aan dacht gevestigd, en daarbij hebben wij ook belangstelling gevraagd voor nieuwere orgel muziek. Welnu, gisteravond is aan onzen wensch belangrijk tegemoet gekomen, door dat Asma het concert opende met de Sym- phonische Fantasia in fis mineur van Flor Peeters. Het programma van gisteravond heeft overigens weer de waardeering doen uitko men, welke Asma gevoelt voor de Fransche orgelmuziek. Franck en Widor hadden hun plaats gekregen beiden weer met frag menten en Bonset staat in elk geval onder Franschen invloed. Bij den laatste proefde men soms ook iets van den Russischen neo romantiek. Besloten werd met een viertal geestelijke liederen, door den concertgever zelf voor orgel bewerkt. Men kent den stijl van den componist Asma, een stijl, waarin hij zich een toegewijd volgeling van Zwart pleegt te betoonen. Op enkele kenmerkende eigenschap pen, zooals den rijkdom aan verbindingsaccoor- den en het gebruik van modulatiemogelijkheden waarvan men in deze muziek in schier elke maat voorbeelden kan aantreffen, hebben wij daarbij de aandacht gevestigd. Déze muziek heeft, al is ze niet, zooals deze of gene misschien meent, modern, de groote verdienste, dat zij van velen de liefde voor de orgelmuziek heeft opgewekt of verlevendigd. Het wil ons voorkomen, dat de groote belang stelling voor de orgelconcerten van den heer Asma hiermede zeker verband houdt. De op merking in het programma, dat de bewerkin gen van gisteravond niet de minste muzikale pretentie hebben, schijnt ons intusschen van een wat grooter bescheidenheid te getuigen. DE PRUIMENDIEF. Aan een boom zoo vol geladen mist men 5, 6 pruimpjes niet, zong jaren geleden een bekend vaderlandsch dichter. Een juffrouw te dezer stede, die tot de ontdekking kwam dat kwajon gens zich over de pruimen van haar boom ont fermd hadden, dacht er echter blijkbaar anders over en liep naar de politie. Hetgeen haar goed recht is, want wie zou zooiets wel „nemen"? VERKEERSOVERTREDINGEN. lederen dag weer leest men in het politierap port van verkeersovertredingen. Men leert het blijkbaar nooitEnkele personen gingen ook dezer dagen voor de bekende vergrijpen tegen veilig verkeer op de bon. DISTRIBUTIEBESCHEIDEN ONTSTOLEN. Btf de politie werd aangifte gedaan dat bij twee stadgenooten door verduistering distribu tiebescheiden verloren gegaan waren. Een on- derzoek'wordt ingesteld. PALENDIEF OP PAD. Bij de politie werd gemeld, dat ten nadeele van een bewoner van de Goudsbloemstraat van diens erf 2 drie meter lange palen spoorloos verdwenen waren. DEUREN GESTOLEN. Weer een andere stadgenoot, een bewoner van de Breewaterstraat, kwam z'n nood klagen over het feit dat dieven een paar deuren van zijn erf ingerekend hadden. Ook hiernaar wordt een onderzoek ingesteld. FIETS GESTOLEN Een bewoner van de H. A. Lorentzstraat deed aangifte dat zijn fiets spoorloos verdwe nen is. De politie stelt een onderzoek in. Ook in Harenkarspel zullen eenige woningen voor de Heldersche vluchtelingen worden ge bouwd, schrijft de Alkmaarsche Courant, n.1. vier enkele en twee dubbele woonhuizen. Als plaats ervoor is aangewezen het land van dr. Groenhart te Dirkshorn. Het ligt in de bedoe ling een straat aan te leggen, welke begint over de ringsloot tegenover de protestantsche kerk en eindigt naast de woning van D. Keppel in den Voorpolder. Aan deze straat zijn de wo ningen geprojecteerd. Het is een mooi, riant, plan, hetwelk zeer zeker tot verfraaiing van het dorp zal bijdragen. Voor de Heldersche uitgewekenen is het een uitkomst, aldus de Alkm. Crt., want de huisvesting van nu is absoluut onhoud baar. En komen de normale toestanden weer terug, dan is het een welkome aan vulling van het woningtekort in deze ge meente, waarvan de inwoners zullen profi- teeren. Zondag 7 September komt' het gezelschap Ferry een cabaret-middag geven in Casino. Opgevoerd wordt de komische Cabaret revue „Lach je zorgen weg". Ferry is de man, die reeds tal van jaren de teksten en muziek componeert van de succes repertoires van Willy Derby, Lou Bandy, Tini Lavell, enz. Hij is de auteur van vele succes- revue's en filmliedjes. Zijn opus reikt ver over de 5000. Men zal dezen populairen figuur nu op het Casino-tooneel kunnen bewonderen in zijn bij zondere gaven als conferencier. Het ensemble Ferry brengt meerdere eerste krachten. In de eerste plaats Albert Klein, de bekende humorist en revue-komiek, die in Ferry's nieuwste geestesproduct „Lach je zor gen weg" groote successen oogst. Dan Tini Lavell, de bekende „Bonte trein"- kracht, de goudblonde cabaret-ster, die tal van groote successen lanceerde, welke Ferry voor haar schreef. Tevens vermeldt het programma het optre den van den internationalen piano- en accor deon-virtuoos Jean Dantine. Het belooft een gevarieerde middag te wor den. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Tot de moeilijkste, ondankbaarste en tevens verantwoordelijkste opgaven in de litteratuur behoort nog steeds het verzamelen, het bloem' lezen. Moeilijk, omdat men de gave moet bezit ten juist détgene te selecteeren wat van ken merkende, karakteristieke beteekenis is voor het doel dat de bloemlezer nastreeft. Ondank baaromdat ieder ander bloemlezer het on getwijfeld anders (en z.i. beter!) gedaan zou hebben. Ondankbaar tevens, omdat er nog altijd lieden (en dat zijn er vélen) gevonden worden, die meenen dat 't bundelen van ge dichten het eenvoudigste werk ter wereld is, waaraan de eerste de beste litteraire beun haas zich wijden kan, waar en wanneer hem dat invalt. Verantwoordelijk, omdat alleen hij een bloemlezing kan samenstellen, die kun stenaar is en zeker litterair kunstenaar. Hij moet voelen, diep in zijn ziel, wat meegenomen moet worden en wat achterwege dient te blij ven. Hij mag geen concessies doen aan eenige persoonlijke voorkeur en hij moet pogen, met pijnlijke nauwkeurigheid, een volmaakt objec tieve „Querschnitt" te geven van de te behan delen materie. Slaagt hij daarindan is hij een voortref felijk bloemlezer. Jammer alleen, dat zoo wei nigen dit erkennen. Zoojuist verscheen bij Van Loghum Slaterus' Uitgevers Mij. te Arnhem de vijfde herziene en bijgewerkte druk van Dirk Coster's „Nieuwe Geluiden". Hierin poogt Coster een beeld te geven van de Nederlandsche poëzie sinds 1910 van de nieuwe generatie dichters. Deze bundel is voldoende bekend en zij mag zich verheugen in een voortreffelijke reputatie. Dat is geen wonder. Coster behoort tot onze zéér consciën tieuze critici, die nimmer lichtvaardig, doch steeds uiterst nauwgezet, tewerk gaan. Iedere verschijning in poëtisch Nederland wordt ge wogen en al dan niet te licht bevonden. Zoo is het dus te verklaren, dat datgene, wat men in de „Nieuwe Geluiden" aantreft, tot het beste van het beste behoort en zoo het al niet „best" is, toch in ieder geval interessant, karakteris tiek of curieus is. Het gaat niet aan in dit kort bestek een, ook maar eenigszins volledige, weergave te geven van datgene wat den lezer in deze nieuwe ge luiden ten gehoore gebracht wordt. Laat ons ermede mogen volstaan er op te wijzen dat dit belangrijke werk van Coster ook thans nog niets aan zijn groote innerlijke waarde en ac tualiteit heeft ingeboet en dat men deze bundel zeker blijvend zal moeten rekenen tot de best- gedocumenteerde litteraire bronnen, waaruit men den tijd der „jongeren" kan leeren kennen. A. C. van Kampen. „Het menscheljjk lichaam", door W. Boe lens, chirurg no. 4. „Practica-Encyclopedi sche Bibliotheek", 80 pag. en 25 pag. illustra ties; Urbi et Orbi, Amsterdam. Dit instructieve, overzichtelijke en practi- sche boekje sluit geheel aan bij de vorige deeltjes van „Practica-Encyclopedische Bibli otheek". Handelden de vorige deeltjes resp. over in secten, geschiedenis en óver land- en tuin bouw, dit boekje biedt weer een heel ander onderwerp, kort, maar duidelijk beschreven: het menschelijk lichaam. Een onderwerp, waar welhaast iedereen zich voor interesseert. Het is altijd moeilijk geweest het zoo ingewikkelde samenstel, het menschelijk lichaam, te beschrijven op een wijze, dat de belangstellende leek het lezen en begrijpen kan. Meestentijds komt het hier op neer, dat men of een droog schoolboekje voor zich heeft, óf een boekje, dat „van bo venaf" geschreven werd, n.1. door iemand die de stof geheel beheerscht, maar die er niet in geslaagd is de ingewikkelde bouw en func ties van en in het menschelijk lichaam voor iedereen kort en duidelijk te beschrijven. „Het menschelijk lichaam" is „van onderaf" geschreven. De schrijver stelde zich ten doel de toch al zoo moeilijke stof te behandelen op een wijze, die bevattelijk is, zonder aan de wetenschappelijke waarde ook maar in het minst afbreuk te doen. Wanneer wij iets omtrent ons lichaam wil len weten, dan raadplegen wij eenvoudig het zeer uitgebreide register, dat ons terstond de juiste plaats in den tekst wijst. In dit boekje wordt niet alleen de morpho- logie, d.w.z. de bouw van het menschelijk lichaam besproken, ook aan de physiologie, de functie en werking der verschillende or ganen, wordt groote aandacht besteed aan de hand van de ter plaatse besproken inrichting van die organen. In het kort moge hier de volgorde van be handeling worden weergegeven. Na een in leiding over de cel en celweefsels volgen het skelet, het beenweefsel, de huid, de weeke deelen van het hoofd, de weeke deelen van de romp, de spieren en peezen, de klieren, het bloed en het zenuwstelsel. Naast den tekst verwijzen cijfers naar de illustraties, gedeeltelijk geteekend door A. M. J. Evers, welke in een los achterin liggend platenatlas- je zijn opgenomen. Het atlasje, dat uit niet minder dan 25 pag. met 87 illustraties bestaat, kan men bij het lezen van den tekst naast het boekje deponeeren. Al met al: hier is een boekje, waarin het menscheljjk lichaam beknopt maar toch voor iedereen begrijpelijk wordt beschreven, een boekje, dat iedereen gaarne zal willen bezit ten om het dikwijls te kunnen raadplegen. KeA& en Zending, EEN EXPERIMENT. In Hervormd Nederland schrijft de heer N. G. J. van Schouwenburg te Amsterdam: ,Jn een subcommissie, gevormd door en ten deele samengesteld uit leden van de synodale commissie: de Hervormde Jeugdraad, welke speciaal opgedragen is haar wegen te zoeken om het contact met de van de kerk verafstaan- den te vinden, is breedvoerig gesproken over de eigenlijke noodzakelijkheid om de jongeren, die in den zomer en op Zondag de stad uittrekken, met de boodschap de kerk te trachten te be reiken ter plaatse waar zij zich ddn bevinden. Dus: in het Gooi, aan de Loosdrechtsche- of Kagerplassen, aan het strand, etc. Er zijn plannen gemaakt en er is naar mogelijkheden van uitvoering dier plannen ernstig gezocht, doch ten slotte was de tijd van voorbereiding te kort. Gevolg, hoofdzakelijk, van de omstan digheid, dat genoemde subcommissie eerst ver in het voorjaar haar werkzaamheden aanving. Intusschen is toch een proef genomen en daar bij is dankbaar gebruik gemaakt van een ini tiatief, dat kwam van de zijde der Amstèrdam- sche Maatschappij voor Jongemannen te Am sterdam, binnen wier kring men ook vroeger reeds over deze noodzakelijkheid had gedacht. De A.M.J.V., bekend door de „Zondagochtend bijeenkomsten voor jongeren", welke in haar zaal worden gehouden, heeft het comité, dat deze samenkomsten belegt, verzocht in de ge& schetste richting te zoeken. Zoo werd het oog naar Blaricum gericht met zijn prachtige, stijl vol gerestaureerde kerk. Er is slechts om de Ij dagen dienst (de andere week in Laren) daar zou iets mee te doen zijn, zoo midden in het knooppunt van uitgaand Amsterdam! De kerkvoogdij van Blaricum verleende onmiddel lijk haar medewerking, en op Zondag 27 Juli is de proef genomen. Het dagblad heeft van den dienst melding gemaakt en langs den weg, in de omgeving van het kerkgebouw werden een uur voor den aanvang strooibiljetten uit gereikt aan trekkende fietsers, met 't gevolg, dat toen de dienst te kwart vóór elf aanving, de kerk van Blaricum geheel was gevuld. De „preek" werd gehouden, na een korte, inleidende lithurgie, door ds. F. M. Kooijman, secretaris van den Hervormden jeugdraad, die goed bleek te verstaan, welk gehoor hij kon verwachten: trekkers en kampeerders. En deze groepen waren er ook. Sommigen bezoe ken buiten de zomermaanden regelmatig de diensten der A.M.J.V. te Amsterdam. Zij waren nu hier. Anderen het was aan houding en rondzien duidelijk kenbaar waren nooit in een kerk geweest. Vrijwel allen: jongeren, slechts zeer weinig aangevuld met de „ge meente Blaricum". Om half twaalf was de dienst geëindigd en zag men de fietsende groote stad zich naar alle richtingen door het Gooi verspreiden, „de na tuur in". De proef mag dus geslaagd heeten. Zy wordt nog twee keer op 10 en 2j Augustus herhaald, en wie tóch dien Zondag gaat fiet sen, moet den dienst maar eens gaan bijwonen. De kerk heeft hiermede op Zondag zich ge meld, waar de menschen zijn. Dit is het belang rijke en het verheugende. Naar wij meenen: ook het goede voor hen, die hun dag-in-vryheid drie kwartier voor haar Woord afzonderen". GIFTEN EN LEGATEN. De theologische Hoogeschool te Kampen ont ving een gift van 200.bestemd voor het studiefonds. Ds. F. E. Huizinga te Leeuwarden ontving een gift van 500,bestemd voor de inwen dige zending der Unie van Baptiste gemeenten. LEGAAT. De Doopsgezinde gemeente te Oldeboorn ontving een legaat van 500.van wijlen den heer A. H. Loods, in leven gemeenteontvanger van Utingeradeel. t

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5