'T JUTTERTJE van Dré Tob nooit RADIO BLUFT VAREN PROGRAMMA Per schip naar West-Afrika, dc U.S.A. en Argentinië 1939-1940 vin. Amico, Ulvenhout, 4 Sept. 1941 Hij is... Op 'nen oogenblik, da'k nie op 'm docht... lN 6C6 Laat ik 't oe zóó vertellen: Vrijdagavond 't weer was veul herfstig, zaten wij, op z'n Win- tersch, om de smeulende plattebuis, die zoo'n tC »2euren" lag op 'nen verkoolden turf. Trui had de smoor in. Vier weken aan één •stuk regen is trouwens zoo lollig nie! Haal- d-oewen boel maar binnen...! Nou heeft Trui veur 'n handje, als de zaken wat teugenzitten, om dan maar net te doen of we naar de schans gaan. Als ik dan b.v. m n derde pijp stop, dan ziet ze mee 'nen zucht naar m'n tabaksbuiltje. Stop ik m'n vierde, •dan bromt ze zooiets dat niemand verstaat •én... dan blaas ik 'nen dikken sliert smoor in heuren ontevrejen kop. Waarop ze, hoestende, kuchende, tranende begint te scheiden en me af te vragen „of. 't nie óp kan?!" „Of ik soms denk, dat zij ieverans 'n boomke heeft staan?" „Ofdat ze 't vaft heuren rug kan snijen En dan, als 'n tooverheks, die sjuust Joosje Pek gesproken heeft, orakelt zij onheilspellend: „daar komen nog andere tijen, manneke, let op m'n woorden!" „Wat veur tijen, Spook?" „Dat ge de haren uit oewen kop zult trek ken, dat g'oew forftuin de locht hebt ingeblazen, brassert!" „Eerst maar karen hebben, Kwebbel!" Dan 'nen zucht-op-afbetaling, zoo 'nen dra- matieken, dan...stilte, 'n Stilte lijk Trui schep pen kan, dik als mist, chagrijnig als 'nen mot regen. Ik hoonde de mannekes schrijven, druk doende aan huiliën administratie; ik hoorde den wind over den erf spoken, nou en dan kwakte 'n noot uit den zwartgeregenden noo- tenlèèr, ge kost de vrucht hooren rollen over 't paraiendak. Ik hoorde Trui fluitend deur haar neus asemen van inspanning over 't. stopv/erk. 't Was herfstig. Buiten en binnen. „5Zal 'k nog 'n half turfke op 't vuur doen, Trui'k Had al spijt da'k 't gevraagd had! Daarom zee ik er rap achteraan: ,,'t is zoo goed teugen oewen rimmeltiek! Ee?" „Oemm", knorde ze. Ik dèé 'nen turf op 't vuur. Dus vroeg zij na drie minuten: „nog 'n bakske leut?" „Oem", knorde-n-ik. „Guilie, jongens?" vroeg ze aan de man nekes. „Leut?" vroeg Dré III minachtend: „mneu, 'k pik 'n flesohke bier uit den kelder (Hij verkoopt ze, in z'n winkels) „Gij ook opa?" „Toemaar!" zee Trui, die mee heuren, in eens overbodigen koffiepot te schutteren stond. Dus nam ik huichelachtig leut...! Allee, m'nen brommert is ook zoo kwaad nie en dat slechte ween, ik had eigens moeite om de pest nie in fee krijgen! Koo kwam den vree in den huis 'verom. Ik vouwde den oorlog op, lee de krant onder m'n gewitwel, slurpte m'n kom leut leeg, gong dan 'ns op den erf zien.' De locht waaide uit malkaar. Hier en daar twinkelde 'n ster in puur nachtelijk blaauw. ZouDaar in 't Westenschoon zag 't er nie uit. Maar Jt wolkenspul leek 'nen troep dravende schapen. Misschien, als daarachter niks meer zat't Moest toch éénsIn 't Zuiën das den hemel proper. De maan glansde als nuuw goud. Me dunktZoo peinzende naar den rustelooze avondhemel, waar den vroegen Herfst deurhenen joeg mee stil geweld, zoo turende langs de witte sterren, die lijk klèère diamanten te fonkelen lagen op den donker- blaauwen zij van den Herfstnacht, zoo hopen dedocht ik ineens aan den Vic! In gin tijen had z'nen witten, scherpen kop, mee de troebele schildersoogen, zóó duidelijk veur m'n geest gestaan! Dank stond ik zoo te staren, naar omhoog. Maar ik zag den schoo- nen Najaarsnacht nie, 'k zag den Vic alleen. Eiken trek, eiken rimpel van zijnen edelen spotterskop. De twee groote veurtanden, die altij even te zien zijn. De „sterke", mooie neus, de blaauwe troebeloogen, die altij wijd weg kijken. De kerven in z'n veurhoofd, daarin ge groeid van 't peinzend kijken naai wije kleuren. Ik zag den witten stralenkrans om den deurschijnenden schedelde zware braauwen lijk witte bogen om die blaauwe oogen, die den eenen oogenblik zoo koster^ spotten, den anderen oogenblik zoo seerjeus peilen, dan weer lachen, dan weer dringen in 't diepste van oew zielement. Oogen, altij anders, altij goed, nooit streng. De maan flonkerde lijk nuuw goud. De sterren blonken wit, alleen, daar ten Qosten gloeide 'n rooie. En altij joegen grijze schapenkudden in draf achter malkaar, maar de kudden wierden iets losser. 'k Gong naar binnen. Seerjeus. Bijna zee ik: ,,'k heb den Vic gezien". Mokte er van: „mergen veur 't eerst schoon weer!" „Kén!" zee Trui, mij scherp aanziend mee blije oogen. Dan: 'k voel 't aan m'nen rimmel tiek, Dré; daar zit verandering in de locht De baaskes schreven nog wat door, die ge loofden in gin goei weer meer. De jeugd mot zien! Trui ruurde 'ns deur den pan, strooide veel suiker in de pan...! Ik dee m'n oogen toe, gong „klasjeneeren" mee den Vic! Wat was ie dicht bij me ge wistEn wrjdaf, tegelijk. Waar zou ie zwerven. Bij Johny, zijnen nuuwen vrind? Op z'nen Bostonschen atelier, meer Herman Misschiendeur de gevaarlijke lochten? Op de woelige Najaarszeeën in stikkedonker Feller kneep ik m'n oogen dicht. Maai 't lukte me nie 'm te „zien", 'm thuis te brengen! Eén ding wist ik: z'n gedachten, z'n hart, 't was alles hier! „Pap?" vroeg Trui. „Oem", knikte ik. Den anderen mergen was ik den Vic ver geten. Nouja, „vergeten". Maar ik docht nie meer om den schoonen Herfstnacht. Veur 't eerst na 'n maand scheen t zonneke. En de gedachten waren bij deh akker. B(f de kansen. De locht was twijfelachtig. D'n wind ruim. 't Kost nog alle kanten op mee t veur- uitzicht. Maar hoe wij er op den dag, hoe beter 't wierd. De gedachten waren bil den akker. Bij den laten oogst. Bij de kansenWas Zaterdag, 'nen drukken dag. Dubbelen dag veur den groentenwagel. Ook veur de baaskes, mee huiliën groentenauto, mee de winkels. Maar ook veur Trui. De vrouw is trouwens nóóit klaar! Al werkende rust zij van den vorigen arbeidLui mee vier, zes weken, wat zeg ik? twaalf weken vacantie per jaar, „werkdagen" van enkele uren en altij overspanning nabij, zulken mochten wel 'ns denken aan onze wijven, die altij werken, altij, zestien uren per dag, mee eeuwige zurgen om de kinders, om 't bedrijf, om de beesten, om de klanten, omwel altij om anderen. Zonder éénen dag vacantie in veertig, vijftig jaren van arbeid! Veul overspanning, veul zwakke zenuwkes ontstaan uit te weinig arbeidsinspanning. Onze vrouwen hebben zenuwen lijk rubber. Zuilie zijn straks in staat Onzenlievenheer in de oogen te zien. Dat doet haar ginnen over spannen luierik na! Al was z'n tractement nog zoo hoog, z'nen arbeid nog zoo deftig-gering, z'n laai van eereteekens nog zoo vol Maar genogt, 't zou afdwalen, 't Was 'nen drukken dag. En als teugen den avona 't maai gedaan was, dan was er één gedacht: den akker. Eén plan: den laten oogst. Eén hoop: de goeie kans nog. Eénen zurg: 't weer. En we dankten wat lankzamer veur ons maal! Rustten nog efkes. Ieder mee z'n eigen ge dacht. We keken lanks malkaar henen, de oogen klein van moeheid, ook v el '1. bietje van 't schransen. Want na 'n schaft van zooveul uren, negen, en mee den Zondag in 't veur- uitzicht, dan wordt er zooiets weggestouwd! „Juliën verschoon lee-d-op 't opkamerke", zee Trui teugen de baaskes. „En blijfde gij nie te lank onderweugen, Dré, als ge gaat scheren bij onzen Guust", dit teugen mg: „want ik mot nog de wei in, melken." „Zal ik 't tafelgerei wasschen, vrouw?" vroeg den Eeker: „dan kan den Dré éérst terecht?" „Da's goed, dan ga 'k metinne naar de koeien", zee Trui: „maar denk er aan, Eeker, 'k heb den achterhuis 'n Zaterdagsche beurt gegeven, mokt den boel nie te nat, jonk!" Zoo stonden allen op van tafel, ieder mee z'n taak. Den Eeker brocht me de krant. En toenm'nen rustigen hondebeest, m'nen braven Blek sprong overènd. 'Nen anderen hond stond te kwispelstèèrten in 't deurgat. Blek gromde. En den Eeker hakkelde: „èhèh......èh?" 't Manneke kost nie spreken, wees naar den vrimden hond, dien ik van achter de tafel nog steeds nie heelemaai zien kost: „eh...... eh?" Wat was dat coch.,.7 Den Eeker sprakeloos! M'nen Blek, die den indringer nie wegbeet'k Stond op. EhHer...man...?! Ik kost ook nie spreken eerst! Je... ja..., dieën witten boxer mee den bril op, mee die twee zwarte ringen om de oogen..., dat moest..,, dan kón nie anders... Eindelijk kost ik zeggen: „Herman!" Werendig! Den beest schoot onder de tafel deur, die efkes wegschoof van Herman z'nen zwaren romp, dan stond ie, den braven hond, vlak veur me, kwispelend, hijgend, big! 'k 'Wierd koud. Tranen sprongen in m'n oogen. „Herman!" Meteen sprong ie teugen m'n borst. Sloeg z'nen natten tonglap deur m'n gezicht! Viel omlaag weer. „Herman!" Wéér sprong ie teugen mg op jankend van plazier. „Wa... wa... waar is den baas dan, jongen?" „Die komt!" blafte Herman, liep weer naar de deur. „Dré, Trui!! riep ik, luid en zenuwachtig. Daar kwam den Dré, in z'n flanelleke, den kop in 't schuim van den scheer zeep. Ook Trui kwam aangeloopen uit den stal, 't juk al over den schoeft. Maar Herman was toen den erf al weer afgerend. „Wat is er toch opa?" vroeg den Dré 'n bietje betutterd. „Ja?! Wat is er aan de hand?!" vroeg Trui zenuwachtig. „Eh..." zee ik. „Eh..." Dan gong ik zitten, 't Was me te veul. „Eh..., Herman", zee den Eeker. „Herreman...vroeg Trui, wie is dat?" Herman...? Van... den... Vic?" vroeg Dré Hl. Ik knikte, zonder 'm aan te zien. 'Nen groo- ten kearel mee natte oogen, sodejuu, 't is zoo'n broerd gezicht. „Meneer Zonneveld z'nen hond?" vroeg Trui. „Ja Vrouw! Ik zag 'm 't eerst, zee den Eeker. „Déar stond ie! Hjj kende ons allemaal terug. Mijn, Blek, den basis!" „Guilie zijt gek", zee Trui. ,,'t Heeft er veul van, ja", zee Dré Hl, die onderwijl mee den schuimkwast over z'n ge zicht draaide. Maar daar kwam Herman wéér binnenge rend. Sprong naar Trui. „Hij... hjj is 't", riep Trui verbaasd. Weer gong den beest naar bui ten. Kwispelend, rennend, éénen zenuw! Dan zette Trui 't juk teugen den leuning van 't op- kamertrapke aan, commandeerend: „allee, Dré, ga dan toch den weg 'ns op!" „Ik ben in 't weergaren, Trui, 't is flaauw misschient, maar..." Ik droogde m'n oogen, snoot m'n kokker, gong naar buiten, 'k Had kou. Maar 't zweet stond op m'n veurhoofd. Buiten haalde-n-ik diep asem. Dan rende ik den erf af, den tnrij deur en op den hoek, daar bonsden den Vic en ik teugen malkaar! „Drré!" galmde z'n geweldige stem deur de poort: „onsterfelijke vriend!!" „Vic! Kearel!" Daar stonden we. De knuisten in malkaar. Ja! Den eigensten kop als ik pas, gisteren avond gezien had. In den Najaarshemel! „Vic!" „Drré!" Hij keek me in m'n ziel. „Dré, Goddank, daa'k weer hierr ben! Maarr, ik moet naar Hanneke, naaarr... den kleine Victorr!" Ik schudde den kop. „Ze zijn sjuust vertrok ken, Vic. Frank mot weer naar z'n school. Eergisteren zijn ze weggegaan". Toen liet ie m'n handen lós. „VerdHij leunde even tegen den muur. Zette z'nen grooten flambard af, liet den kop koelwaaien. Keek naar den grond, mee veul troebele oogen. „Allee, Vic, kom binnen!" Daar was Trui al. „Méar, meneer Zonneveld...! Wat 'n feest, wat 'n féést! Kom er toch in, astemblief, wat zal ik klaarmaken?" Roets! Den Vic was over z'n teleurstelling henen, zeilde zijnen grooten hoed omhoog, de dakgoot in. „Trruike! Kom hier!" En hij spreidde z'n ermen, kuste Trui op de wangen dat 't klapte! 't Wierd feest! Den Eeker gong melken, den afwasch bleef staan. Trui schepte weer op. Kookte, braaide, schonk in, 't liefste dat ze doet. En den Vic vroeg. Stelde duuzend vragen! Hanneke, Vicske, Vicske, Hanneke. Toen m,oest in 'm vertellen 't Boschhuis te hebben gekocht. Den kaerel z'n oogen wier den rood. Maar dan had ie winnen rust meer. Hij moest en zou er even naar toe. Nou! We zijn gegaan. Da's iets gewist. Als ie z'nen atelier veromzag. Mee 't... ouwe Me- vrouwe, z'n Lien. Kapot was den kearel. En in de woonkamer! daar stond 't beddeke van den kleinen Vic! Den kuil van 't kleine baaske zat nog inu 't matraske. Lank stong ie zwijgend te zien. Bleek, ont roerd. Dan vond ie op den vloer 'n wollen kouske. "t Gong in z'nen portefeuille. „Morgen ga 'k er heen, Dré. Morgen. Heb je 'n spoorboekje?" Maar als we verom thuiskwamen, dan was er al antwoord op ons telegram. „Komen morgen eerste gelegenheid alle drie! Hanneke, Frank, Victor! Hoerah, Welkom, welkom, lieve Vader!" Na dit telegram is den Vic alleen gaan zitten, in de mooie kamer...! 'n Uur lank. Als ie veromkwam sprak ie heesch. Zoo brocht ik 'm weer naar 't Boschhuis. Zwijgend. Den kearel was kapot van geluk. En ik? 'k Kost ouderweugen, verom naar huis, wel dansen, nou ik wist dat den Vic, dat den witten Toovenèèr weer verom was in 't Boschhuis! 'k Was laat bij den Guust. Hij heeft me in de keuken geschoren. Vol. Veul groeten van Trui, Dré III, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. Dré. VERGETEN. Vergeetachtigheid is geen eigenschap die er toe bijdraagt om onze populairiteit te ver- hoogen. Iedereen kent wel zoo'n „hij" of een „zij" aan wie hij nooit zou opdragen, om een eenigszins belangrijke brief te posten, omdat hij de overtuiging heeft, dat die persoon het toch vergeet! Onwillekeurig komt men tot de conclusie, dat een vergeetachtig mensch een oppervlak kig mensch is, omdat hjj blijkbaar nergens veel aandacht voor heeft. En toch is die con clusie niet altjjd juist. Ook verstrooide men- schen zijn meestaai vergeetachtig. Zij hebben weinig aandacht voor hetgeen tegen hen of om hen heen gezegd wordt, meestal omdat ze doorloopend' verdiept zjjn in hun eigen ge dachten. Men kan ternauwernood spreken van „vergeetachtig" in hun geval het meeste nemen ze, daar hun aandacht doorloopend op andere dingen gericht is, niet in zich op, en men kan niet onthouden wat men nimmer in zich opgenomen heeft. Het kan ook voorkomen, dat men zich zoo sterk concentreert op een bepaalde uiting van iemand, als die uiting ons sterk treft, dat wij iets anders wat hjj bij dezelfde ge legenheid gezegd heeft, later vergeten bljjken te zijn. Maar de grootste categorie van de regste vergeetachtigen zijn zij, die in hun gedachten voortdurend met meer dan een ding tegelijk bezig zjjn, die nooit geconcentreerd zjjn op hetgeen zjj onderhanden hebben. Terwijl ze een brief schrjjven denken ze aan een andere nog te schrjjven brief, aan een te verwachten telefoon-gesprek, aan de inkoopen voor mor gen, ja aan wat niet al. Daardoor ontstaan de adressen met een verkeerde plaatsnaam erop, de onvolledige adressen, de brieven die ongefrankeerd in de brievenbus belanden, en nog vele andere kleine en grootere vergissin gen. Door .die verdeelde aandacht ofwel dat gebrek aan concentratie komt het, wanneer een avondje bij kennissen voor u vergald wordt door de gedachte die zich voortdurend op dringt: „heb ik nu het gas inderdaad uitge draaid of heb ik het willen uitdraaien? Onwillekeurig wennen wij ons aan, om aller lei kleinigheden die dagelijks terugkeeren, werktuigeljjk te doen, d.w.z. zonder aandacht en geheel of bijna onbewust. Nu mogen wij daardoor op een oogenblik tijd winnen op iemand, die alles aandachtig en nauwgezet doet, op den duur zal het na- loopen van dingen, die wjj half of geheel ver keerd deden ofwel vergaten, ons een veel grooter verlies aan tijd kosten. Wanneer u van die lastige vergeetachtig heid bevrijd wilt worden, begint dan met orde op uw gedachten en op uw tijd te stellen. Begint met uzelf de vraag te stellen: „wat heb ik te doen en hoeveel tijd vergt elk van die respectievelijke bezigheden ongeveer?" Deelt dan uw bezigheden planmatig in, eerst dit, dan dat. Begint niet aan een volgen de bezigheid voor u met de vorige geheel gereed bent, en denkt ook uitsluitend aan hetgeen u onderhanden heeft. Alles wat u moet of wilt doen heeft recht op uw volledige geconcentreerde aandacht. Wanneer u deze ook geeft aan gemakkeljjke en vervelende werkjes, zullen deze u des te minder tijd kosten. En bovendien wordt door deze methode vergeetachtigheid onbestaanbaar. Wat men met bewuste aandacht gezegd, aangehoord of gedaan heeft, vergeet men niet. U kunt uzelf bevrijden van die onaangename hebbelijkheid, „vergeetachtigheid" die aan uzelf en anderen veel ergernis berokkent en u daarenboven veel tijd kost. Bovendien zult u tal van aardige momenten beleven, die vroeger aan uw slecht half-geconcentreerde aandacht ontgingen... Nadruk verboden. Dr. Jos de Cock. ZONDAG 7 SEPTEMBER 1941. Hilversum 1. 415,5 m. 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Orgelconcert (opn.). 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 12.00 De Melodisten en solist. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Nederlandsen Verbond voor Sibbekunde: Wapens van boerengeslachten. 1.15 Eerste Nederlandsche Radiomuziekfeest voor harmonie- en fanfare-orkesten. Als intermezzo: Declamatie en gramofoonmuz. 3.15 Radiotooneel. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.40 Vervolg van 1.15. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.30 De Romancers en soliste. 5,10 Orgelconcert. 5.30 Voor.de jeugd. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.10 Sport van den dag. 6.35 Otto Hendriks en zijn orkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Cabaretprogramma (gr.pla). 8,10 Radiotooneel. 8.50 Orkest Boyd Bachman. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: „An American sees Holland". Hilversum II. 301,5 m. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Zondagmorgen zonder zorgen. 12.00 Cyclus „Eens Christens reize naar de Eeuwigheid in dezen tijd" (opn.). (Voorbe- HOLLAND Veel had ik over huizenhooge golven ge hoord, maar veel geloof hechtte ik er niet aan. want wat ik tot nog toe gezien had. lag wel beneden mijn verwachting, ook al kon de zee soms zeer wild zijn. Maar hier op de Noord-Atlantic was dat inderdaad zoo. ook al was er niet veel wind en de zee betrekkelijk rustig, stond er zoo'n ge weldige deining, dat die groote grauwe watermassa's indruk moesten maken en 't wordt ons dan pas duidelijk welk een kracht er in zoo'n rollende massa moet zitten. Het bleek dat we nog maar weinig zoet water aan boord hadden en er werd be sloten om de leiding af te sluiten, wat wel een heel ongerief was. wanneer men steeds stroomend water in iedere hut ge wend is. We kregen telegrafisch bericht uit Hol land. dat we niet naar Amsterdam, maar ■naar Rotterdam zouden gaan. Tevens hoor den we van het vergaan van de Slmon Bolivar. in de buurt van de gevreesde Downs. a Het eenige wat we op defe reis tegen kwamen, was een eonvooi van 3 schepen We kregen door middel van den marco nist aanwiizipgen over gebieden van mii nengevaar en gesignaleerde drijvende mii nen. De electricien werd naarmate we de Downs naderden, steeds zenuwachtiger en vertelde op een morgen dat hii van zinoen- de mijnen had gedroomd en nrommt ver scheen er in dP scheepscourant van Radio Holland een bericht dat er zingende mi'nen aan dc Rcheldemond waren aangetroffen die steeds „Ik kom naar je toe!" zongen. We kwamen nu dichter in de buurt van de Engelsche kust. wat voor ons alleen merkbaar was aan het talrijker rortd- drijven van wrakhout en- bovendien zagen we iets bijzonders in de verte: we voeren er heen en toen we naderbij kwamen, bleek het een onbemande, halfvol met water ge- loopen. griisgeschilderde sloep te zijn. Wat voor tragedie zou zich daar hebben afgespeeld? We werden er allen stil van Om 6 uur ving de marconist een S.O.S.- bericht op. en werd ons verzocht de omge ving af te zoeken naar een sloep met 12 man. van een verongelukt schip. Den heelpn narht kruisten we de aange geven omgeving af. tot bij de Fransche kust. Allen waren opgebleven, om even tueel frpfi,i2p van de redding te ziin. Tenslotte moest het opgegeven worden er was niets t.e vinden en er moest worden verondersteld dat het de leege sloep was. die we 's middags gepasseerd waren! We zetten nu weer koers naar de be ruchte Downs. Opdertusschcn namen we ook de noodige maatregelen. De redding- sloepen werden huiten boord gedraaid en naast de kooi. waar de meesten nu gekleed in lagen legden we een tasch met hei aliornnndzskoiiikstp klaar. Dinsdag 21 Nov. kwam de F.ngelsche kust in zirht en we ontmoetten nu ook meer srhenen. Van slapen kwam er niet veel meer en zelfs na de wacht van 812 's avonds hlpven we pog tof ruim 2 uur praten F>ndeliik. Woensdag 22 November, om 10.50 kwamen we in de Downs aan. We werden door een gewapende trawler aan gehouden en naar onze lienlaats geleid. Tk had tuist wacht en toen ik boven kwam. legen we al voor anker. Tk keek rond en kreeg tegelijk een gevoel van trots en ergernis. Trot«j. omdat het grootste ge deelte van alle hier aangehouden schepen (c.a. 100) Hollanders waren, die ondanks de groote gevaren bleven varen. Maar er gernis door het feit, dat we ons dit au moesten laten welgevallen, om onze vloot hier eenvoudig weken te laten ophouden en onwillekeurig dacht ik toen aan de tijden van de Ruvter en Tromp. Overal om ons heen lagen schepen en ook zelfs enkele in den grond geboorde schepen. We lagen ta melijk dicht onder de Engelsche kust en zagen duidelijk de monding van de Theems. De papieren werden door de Britsche ma rine vön boord gehaald en zelfs het motor journaal ging mee naar Londen. We waren blij, dat we het tot zoo ver goed hadden volbracht, al moest het ergste nu nog ko men. maar het was in ieder geval nog slechts eep kor.t stukje varen, en we hoop ten spoedig te kunnen vertrekken .daar we een zeer eenvoudige lading hadden, die toch wel vlug gecontroleerd zou ziin en die bovendien voor de Nederlandsche regeering was. Maar zoo vlot bleek het toch niet te gaan we lagen verschillende dagen doelloos Ie wachten en duizenden eeruchten deden weer de ronde. Veel gewerkt kon er ook niet worden, daar we toch ieder oogenblik .wel konden vertrekken. Ook de hoofdmotor moest steeds bedrijfsklaar blijven. Dit werd bewezen toen het op een nacht wat ruw weer werd en er gevaar bestond, dat het anker los zou schieten, zoodat we met de hoofdmotor moesten manoeuvreeren. Om dezelfde reden konden de wachten niet uit gesnikt worden en hieven we dus onze nor male wachten ioopen. die nu natuurlijk uiterst saai waren en tot overmaat van ramp erharmetiik kond. Zoo brachten we den 'iid maar door met wat te^ verven op de wachten, want iedere machinist levert graag pen keurig onderhouden machine kamer af bö aankomst. Na pen Avpek hipr gelegen te hebben, za gen we de prachtige Nederlandsche sleep- hoof Zwarte 7ee" op ons afkomen, die de .Sihalak" vsn Holland naar de Downs had gebracht. De kapitein vroeg, of we den vol genden morgen mee voeren in eonvooi. Onze nanieren waren er echter nog steeds niet. Het was wel een teleurstelling, het leek zoo veilig achtpr deze sleenbont met zi'o naravanes. naar Holland te varen. Fen uur daarna kwam evenwel bet napie ren-bootte" en tof onze vreugde konden we d<us toch den volgenden morgen varen. reid door de Christ. Radio Stichting). 12.15 Bachcantate (opn.). 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. I.00 Gerard Lebon en zijn orkest en gromo- foonmuziek. 2.00 Causerie „Taal bij den weg". 2.15 Nederlandsch Kamerorkest, soliste en gramofoonmuziek. 4.00 Wijdingswoord (Voorbereid door de Christ. Radio-stichting. 5.30 ANP: Sportberichten. 5.35 Rococo-octet. 6.00 Declamatie. 6.10 Salonorkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Reportage. 7.45 Omroeporkest en solite. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG 8 SEPTEMBER 1941. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6,50 Ocfttendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Morgenwijding. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.40 Wiesbadener Collegium Musicum (gr.pl.). 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. II.00 Amabile-sextet. 11.25 Declamatie. 11.45 Amabile-sextet. 12.00 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. I.00 Utrechtsch Strijkkwartet en gramofoon muziek. 2.00 Otto Hendriks en zijn orkest en gramo foonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Omroeporkest en solist. 6.15 Voor de vrouw: Reportage: 6.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Omroep-Symphonie-orkest en solist. In de pauze: Causerie over Dvorak. 8.55 Declamatie. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00—10.15 BNO: Engelsche uitzending: „Things worth knowing about Holland"i Hilversum H. 301,5 m. 6,45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 Nieuwsbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (Voorbereid door de Chr. Radio-Stichting). 10.20 Gramofoonmuziek. II.00 Declamatie. 11.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 12.00 De Gooilanders. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 De Ramblers. 1.30 Orgelspel en zang. 2.00 Gramofoonmuziek. 4.00 De Melodisten en soliste. 5.00 Declamatie (Voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beurs berichten. 5.30 Zang, claveclmbel en cello. 6.00 Wijdingswoord. 6.15 Orkest Boyd Bachman. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Politiek weekpraatje. 8.00 Amusementsorkest en het Vroolijke Kla verblad. 8.30 Voor den boer. 9.00 De Romancers, söllst en dameskoor „Aethercharme". Als intermezzo: Orgelspel. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 Gramofoonmuziek. Direct werden er plannen gemaakt, hoe we de dagen in Holland zouden besteden en voorspellingen gemaakt over het uur van aankomst. Den volgenden morgen, dus op 30 Novem ber om 7 uur zoodra het licht werd. ver trokken we achter de ..Zwartp Zee" aan en met ons dp ..Raam" en de „Bilderdiik.". De „Maaskerk". die een deel van onze beman ning aan boord had genomen, opdat ze eerder in Holland zouden zijn. lag nog in de Downs te wachtenl (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3