DE LUCHTR00VERS VAN H0ITIKA N. V. Bekendmaking B. DE SLAG IS GESTREDEN... Smokkelkoning veroordeeld Het competitie-rad gaat weer draaien! Zeerooverij io ouden stijl VOETBALPROGRAMMA VOOR ZONDAG Belangrijke loarnooien Ook van der Veen naar Hollandia 1 Bxdc&en De VuuctoMHwachiec De slag is gestreden. In wilde wanorde zijn de Sovjet-troepen gevlucht met achterlating' van vele hon derden dooden en gewonden. Gewonden Daar liggen zij kermend van pijn tus- schen dé brokstukken van hun in elkaar gefchoten bunkers en stellingen. De eigen kameraden hebben in overhaas te vlucht het veld moeten ruimen. Wat zal er van hen worden? Doch zie. daar komen reeds de Roode Kruis-soldaten van hun tegenstanders! Liefdevol wordt de gewonde vijand van straks opgenomen, op een draagbaar gelegd en naar de noodverbandplaats vlak achter de vuurlinie gebracht. Later, nadat het eerste verband gelegd ia. wordt hij verder getrans<porteerd naar het veldhospitaal achter het front Daar ontfermt de ambulance zich over hem i Zou er wel een mooiere taak te vervullen ziin dan te arbeiden in een ambulance? Want als er ooit sprake is van mensch- lievenden arbeid, dan is dat wel hier. Zij, die onder de witte vlag met het Roode Kruis werken kentien geen vriend en geen vijand. Zii kennen slechts den menscl), die in nood verkeert Aan het Oostfront is voor ons Nederlan- Sders een taak weggelegd. Aan het Oostfront zal straks een Nedter- ïandscho ambulance arbeiden. Aan het Oostfront zal Nederland bewij zen,. dat het nog steeds het kleine land is, tot groote daden in staat. Nederlanders, u moet mede werken aan de totstandkoming van deze ambulance! Stort uw bijdrage, iets méér dan u missen kunt op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance. Koninginnegracht 22. 's-Gravenhage. i.j Bloedig drama in China. Een bloedige tragedié heeft zich bij de Tse-Kiang kust afgespeeld toen zeeroovers zes visschersbooten hebben overvallen en ruim 100 menschen hebben ge-doodi, aldus S.P.T. uit Sjanghai. Het bericht van den overval werd bekend toen twintig over levenden. die zich zwemmend hadden ge red .totaal uitgeput op d§ kust van het eiland Toengmen gevonden werden. Meer dan honderd van hun familieleden en ka meralen waren onder de messen en pistolen der piraten ont het leven gekomen. Volgens de verslagen der geredden bevonden zich zes [visschersbooten en twee groote jonken op zee, toen de jonken der piraten aan den horizon opdoken. Zii naderden snel de vis- schersschepen en omsingelden hen. Met messen en pistolen bewapend bestormden de roovers de booten en dreven de beman ningen op het achterdek samen. Verdedi ging was niet mogelijk, want niemand van de visschersvloot was gewapend. De piraten plunderden de visschersvaartuigen en brachten daarna honderd jonge mannen aan boord van een van "hun schepen. De oudere mannen en vrouwen werden naar een van de jonken gesleept. De zes vis schersbooten werden in brand gestoken en zonken snel. Daarna ving op de boot, waar de jonge mannen waren samengebracht, een gruwelijke slachting aan. Schoten vie len. messen flikkerden. Vrouwen, onder den indruk van deze moordpartij, sprongen over boord en verdronken jammerlijk. Enkele jongemannen echter gelukte het te ontkomen. Sommigen van hen werden door de kogels der roovers gedood, maar twintig slaagden er in de kust van Toeng men te bereiken. De autoriteiten hebben het onderzoek terstond ter hand genomen. GEESTELIJKE IN CHINA DOOR COMMU NISTEN ONTVOERD. Sjanghai, 5 Sept. (ANP). De Duitsche geestelijke Alois Ehrmann is op 27 Juli in Tjinsian, in Westelijk Sjantoeng, door com munisten ontvoerd. Deze communisten had den eerst de kerk volkomen vernield. Ook een Chinees werd ontvoerd. Tot dusver heeft men niets meer van beide ontvoerden .vernomen. Alle mannelijke Rijksduitschers, die ge boren zijn in de jaren 1910 tot en met 1913, moeten zich voor keuring, en de dienstplich tigen, geboren in de jaren 1914 tot en met 1923, die bij de voorjaarskeuring 1941 nog niet verschenen zijn, voor inschrijving en keuring melden bij de volgende instanties: a. Uit de provincies Zuid Holland en Zee land bij de wehrmachtkommandantur Den Haag, Lange Voorhout 38, op 24 9 des voorm. 8.30 u. de letters AP; op 25-9 des voorm. 8.30 u. de' letters QZ; b) uit de provincie Noord Holland bij de wehrmachtkommandantar Amsterdam, Mu seumplein, op 26-9 des voorm. 8.30 u. de letters A—P; op 27-9 des voorm. 8.30 u. de letters Q—Z; c) uit de provincies Friesland, Groningen, Drenthe en Overijssel bij de wehrmachtkom mandantur Zwolle, Westerstraat 5, op 29-9 des voorm. 8.30 u. de letters AP; op 30-9 des voorm. 8.30 u. de letters Q—Z; d) Uit de provincies Gelderland, Utrecht en Noordbranbant bij de ortskommandantur 's-Hertogenbosch, Julianaplein 2, op 2-10 des voorm. 8.30 u. de letters AG; op 3-10 des voorm. 8.30 u. de letters HO; op 4-10 des voorm. 8.30 u. de letters PT; op 6-10 des voorm. 8.30 'u. de letters UZ; e) Uit de provincie Limburg bij de wehr- machtskommandantur Maastricht, Vrijthol 46, op 8-10 des voorm. 8.30 u. de letters A—D; op 9-10 des voorm. 8.30 u. de letters EH; op 10.10 des voorm. 8.30 u. de' letters I—M; op 11-10 des voorm. 8.30 u. de letters N0; op 12.10 des voorm. 8.30 u. de letters RT; op 13-10 des voorm. 8.30 u. de letters UW; op 14-10 des voorm. 8.30 u. de letters XZ. 2. De personen, die zich moeten aanmelden, moeten legitimatiepapieren en twee pasfo to's van 37 bij 52 mm. genomen in burger- kleeding zonder hoofdbedekking medebren gen. Degenen, die een bril dragen, moeten het recept voor de bril medebrengen. Joden moeten niet verschijnen. 3. - Dengenen, die zich moeten aanmelden, wordt het reisgeld derde klasse bij de aan melding terugbetaald tegen vertoon v^in het reisbiljet. In geval van afwezigheid van langer dan 8 uur uit hun woonplaats ont vangen zij verder een vergoeding voor ver tering. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, de commissaris-generaal voor de openbare veiligheid, Rauter, SS-Gruppenfuehrer en luitenant-generaal der politie. Boete van meet dan franoe. millioen Rijssel, 5 Sept. (ANP). De rechtbank te Rijssel heeft een voorbeeld gesteld door een zekeren Louis Solas, die van smokkelhan del in levensmiddelen zijn beroep maakte, te veroordeelen tot een jaar gevangenisstraf en een boete van 1.330.000 frank. Solas had reusachtige winst gemaakt door den smok kelhandel aan de Fransch—Belgische grens. Bij boeren in Noord Frankrijk kocht hij le vensmiddelen, die hij in België verkocht met een winst van 300 tot 500 procent. Op zijn 17dèn tocht werd hij door Fransche gendar mes gearresteerd. Hij verklaarde op zijn tochten een winst van 400.000 frank te hebben gemaakt. EEN OUDE INCA STAD GECONDEN. Uit Lima wordt aan de N. R. Crt. be richt. dat een archeologische expedtiie in de nabijheid van de oude Inca hoofdstad, Cuzso een oude stad heeft ontdekt, die in archaeologisch opzicht buitengewoon be langwekkend is. De ruïnes van deze stad bevinden zich in goeden staat, de expeditie was midden Augustus bezig deze ruïnes bloot te leggen. Men had toen reeds vele duizenden kubieke meters grond afgegra ven. De stad werd door een toeval ontdekt, toen men gedurende opgravingswerkzaam heden op 14 badbassins stootte. De stad ligt 3000 meter boven den zeespiegel. JONGEN IN ZEE VERDRONKEN. Bij het spelen in zee is te ter Heide een 10- jarig zoontje van den heer F. v. d. Beukei in een diepe kuil geraakt. Toen de andere kin deren, die dit zagen, de reddingsbrigade aan het strand had gewaarschuwd, en deze ar riveerde, bleek het kind reeds verdronken te zijn. PRETTIGE LEVENSAVOND VOOR OUDE DAMES. De Nederlandsche Volksdienst koopt een gebouw aan. Naar wij vernemen is de Nederlandsche Volksdienst eigenaar geworden van een buitenverblijf in Dieren, dat is ingericht voor huisvesting van ongeveer vijf en twin tig oude dames. Het ligt in het voornemen er dames op te nemen, die in een mooie, rustige omgeving haar levensavond willen doorbrengen. De inrichting zal wellicht de ze maand nog in gebruik worden genomen. 11. Hij hoorde hoe zijn ontvoerder iets riep en een onbekende stem- in vreemde klanken iets antwoordde. Weer bonkte het bootje tegen iets harde aan. hij hoor de golven klotsen, een geluid of touwen wer den neergesmeten, en hij werd heen en weer geslingerd als in éen ton. Plots had hij het gevoel alsof het bootje weer door het water cleed, ofschoon de mo tor stil stond. 12. Piet wist wel het een en ander van boo ten af, en hij begreep, dat het bootje waarin hij gevangen zat, door een ander schip werd voortgetrokken. Hij kon zijn nieuwsgierig heid haast niet bedwin gen. Onophoudelijk trachtte hij de knoopen uit de touwen te krij gen. voor zoover zijn hand ondier het zeil door kon. Hij gluurde onder een spleet door... ONTVLUCHTE ZENUWPATIËNT AANGEHOUDEN. Gisterennacht werd door de politie te Soesterberg een man aangehouden, wiens optreden oorzaak werd, dat men hem naar het politiebureau overbracht. De man, de 57- jarige H. uit Amsterdam, bleek uit een ze nuwinrichting, waarin hij ter verpleging op genomen was, te zijn ontvlucht en te voet naar Soesterberg gekomen te zijn. Tijdens zijn overbrenging naar de cellen kreeg hij een toeval. De gemeente-arts, dr. Splinter, verleende assistentie, waarna de man den volgenden dag in erhstigen toestand naar Amsterdam werd vervoerd. Wanneer men de Sportkroniek van Maandag jl. raadpleegt, dan is het duidelijk in één oog opslag te constateeren, dat het gesloten seizoen voorbij is en zelfs meer dan dat, want het com petitie-programma voor a.s. Zondag vermeldt reeds de wedstrijden in het Zuiden. Alles wjjst er op dat het competitierad weer gaat draaien, want niet alleen dat de Sport kroniek weer zooveel voetbalnieuws bevat, dat de omvang weer met vier pagina's kon wor den uitgebreid, maar ook de aard van het nieuws verraadt dat de competitie in aan tocht is. Programma's worden reeds vermeld, elftal len staan gepubliceerd en bekertournooien wor den aangekondigd. Overal wordt nog de laatste hand gelegd aan een formatie 'van het elftal en Zondag zal de generale repetitie van dat elftal plaats vinden. Nu gaat het nog niet om de punten, doch het wordt toch volle ernst, want 21 September vangt de competitie over heel Nederland aan en deze korte tijd van voor bereiding dient dus wel serieus opgevat te worden. De competitie Zooals gezegd, gaat de competitie in het Zui den aanvangen en reeds direct staan er ver schillende belangrijke wedstrijden te wachten. Longa uit Tilburg, dat verleden jaar, of lie ver gezegd in de vorige competitie zoo'n pittige eindspurt had, ontvangt P.S.V. De kampioenen moeten zonder hun doelverdediger Bouman uit komen, daar deze eminente crack zijn verdien de rust gaat nemen. Voorspellingen" zijn nu vanzelf uiterst moeilijk, hoewel o.i. een gelijk spel niet ver van de werkelijkheid zal zijn. Roermond zal de punten aan N.A.C. moeten laten, in ieder geval achten we de Bredenaars daartoe in staat. Evenzoo zal Juliana het wel met Roermond klaar spelen. De nieuwe eerste klasser Picus ontvangt M.V.V. en de Eindho- venaren kunnen nu al demonstreeren wat ze waard zijn. Mochten ze winnen, dan zullen zij zeker een rol van beteekenis gaan spelen. Eind hoven en N.O.A.D. konden de punten wel eens gaan deelen, hoewel de thuisclub weer behoor lijk voor den dag zal komen dit seizoen. De laatste wedstrijd is B.V.V.Willem n en de thuisclub zal het terreinvoordeel zeker weten uit te buiten. Al met al een aardig begin-pro- gramma waarvan we zeker met interesse naar het eindresultaat verlangen. Overige wedstrijden In Amsterdam vindt op het A.F.C.-terrein het jaarlijksche Arol-beker tournooi plaats, waaraan de volgende clubs deelnemen: A.D.O., Ajax, D.W.S., H.B.S., A.F.C., U.V.V., Zeebur- gia en Hercules. De loting heeft het volgende resultaat gehad: A.F.C.Hercules, Ajax— U.V.V., D.W.S.A.D.O. en ZeeburgiaH.B.S. Een aardig programma dus en een stevige trai ning voor de clubs. In Rotterdam De zilveren bal wedstrijden zijn vanzelf ook weer present en. ook dit tournooi is stevig be zet. Het programma luidt: Sparta—Quick (Den Haag), S.V.V.—D.F.C., FeijenoordH.V.V., HeraclesR.F.C., N.E.C.— Overmaas en de winnaar van SpartaQuick tegen den winnaar van S.V.V.D.F.C. Om den Zilveren Pont Volewijckers organiseert wederom het popu laire tournooi om den zilveren Pont. Het tour nooi opent met: HilversumB.F.C. en Vole- wfjckersVriendenschaar. Verschillende elftallen Verschillende vereenigingen publiceerden reeds hun waarschijnlijk elftal. V.S.V. komt volgens de Sportkroniek met het volgende elftal uit: Michel, Broek, v. d. Gevel of Voet, Poulus, de Vries, Van Osch, Godschalk, Balvers, v. d. Lugt, v. d. Kuil en Sterk. Hieruit blijkt dus dat Jaap Godschalk niet voor Helder zal uitkomen. E.D.O. komt evenals Emma met hetzelfde elftal uit als verleden jaar. D.W.S. heeft eenige veranderingen moeten ondergaan en ziet er nu als volgt uit: Klein, Caldenhove, van Stokken, Trock, Melchers, Fanger, Snijders, Van der Hoeven, Dijkstra, Bulder en Ruyneman. De voorhoede bestaat uit jonge krachten, o.a. is Bulder een junior en Snijders een adspi- rant. Feijenoord heeft zijn voorloopig elftal als volgt samengesteld: Vlietstra, v. d. Lely, v. d. Heide, Paauwe, Kappen, Sinke, Bens, Zaanen, Herwijnen, de Vroet en Linssen. Vrauwdeunt ontbreekt nog daar deze speler voorloopig geschorst is voor het meespelen met een bedrtjfselftal, waarvoor geen vergunning was. Bovenstaande groep is vanzelf een kleine op somming van elftallen en volgende week hopen we ook van ons district de opstellingen en namen te kunnen vermelden. Hoewel van zelf vereenigingen als B.K.C., Schagen, Oude- sluis en Wieringerwaard anders weinig of geen veranderingen hebben, zullen er dit jaar, nu de vereeniging H.R.C. en Helder weer spelen, toch wel eenige open plaatsen zijn gekomen en zal het interessant zijn te kunnen vermelden wie deze eer te beurt is gevallen. Daarnaast zal het vooral een vraag zijn hoe de Heldersche clubs zelf aan den start ver schijnen. Hollandia uit Hoom, de bekende oude derde klasser gaat waarschijnlijk een gunstig seizoen tegemoet. Werd eerst Westhoven van A.D.O. lid van de roodwitten, nu weer lezen we in de Sport kroniek, dat v. d. Veen, de nationale rechts binnen zich in Hoorn heeft gevestigd en de kans groot is, dat ook deze kracht voor Hol landia uitkomt. Daarnaast zal Dissel, de links buiten van H.R.C., wanneer hij niet voor de Helderschen uitkomt, ook in Hollandia gaan spelen. Over versterkingen gesproken! Tournooi voor Duitsche soldaten. 's-Gravenhage, 5 Sept. De eerste wed strijden van het bokstournooi, dat in het kader der ontspanning voor de troepen in Nederland is georganiseerd, worden op 6 September te Vlissingen gehouden. De wed strijden beginnen des middags om vier uur. De. volgende partijen worden gebokst: Stary tegen Kampeis (weltergewicht); Seissler tegen Reppel (weltergewicht); Scheder tegen Quoss (middengewicht.') De tweede voorwedstrijd wordt op 10 Sep tember te 15 uur in het Olympisch stadion te Amsterdam gehouden, de eindstrijd op 14 September op het Malieveld te 's-Graven hage. Daar bokst de winnaar der voorwèd- strijden tegen den Duitschen kampioen mid dengewicht, Gustav Eder. Ook van Nederlandsche zijde bestaat groo te belangstelling voor dit tournooi. Te Parijs en in België werden dergelijke wedstrijden door 30.000 menschen bezocht. Voor het tournooi 'in Nederland zijn reeds 10.000 plaatsen besproken en vijf extra, trei nen aangevraagd. Feuilleton door Adriaan J. Hulsman 13. Toen de passagiers bemerkten, dat zjj in de salons niet meer veilig waren, bestormden zij de deuren om tenminste ruimte te hebben en niet als ratten in een val te moeten omkomen. Olsen, die door jarenlange training ook in het donker meer kon zien dan de meeste an dere menschen, meende den kapitein en eenige officieren achter de overeind staande wanden van de bibliotheek te zien vluchten. Een lan ger verblijf op de brug zou een onnoodig spe len met den dood zijn geweest. De passagiers bereikten het dek, doordat één hunner de sloten van de deuren met zijn revolver kapot schoot. Op hetzelfde oogenbllk wierp zich weer éen huizenhooge golf over het schip en sleepte behalve een aantal passagiers het zeil van het promenadedek mee. Daardoor zagen de opvarenden den granieten kolos plot seling en spookachtig in zijn volle lengte voor zich oprijzen. Veel hoop gaf hun dit echter niet, daar er tusschen het schip en den toren een maal stroom van een meter of vijftien was. En zelfs als ze hier over heen zouden komen, wat zou het dan nog baten? De ijzeren deur van den vuurtoren was op het oogenblik ruim tien meter boven den zeespiegel en de ijzeren klin ken, die als trap dienst deden, werden telkens met zoo'n kracht door het water overspoeld, dat het niet mogelijk was zich daaraan vast te houden. Er was nog maar één middel om. de opva renden te redden en het was geen zeeman, die het probeerde. Het eerste, wat Olsen van deze poging zag was, dat een jonge mar den voor mast inklom. De dappere jonge kerel, die nu het middel punt van alle belangstelling was, had een lijn met zich meegenomen. Langzamerhand be greep Olsen, wat zijn bedoeling was. Hij wilde niets meer of niets minder dan de"h top van den voormast bereiken en vandaar een lijij naar den omloop van den vuurtoren werpen. Er bestond werkelijk een groote kans, dat dit hem zou lukken, want er waren oogen- blikken, dat de top van den mast niet meer dan een vijftal meters van den omloop was verwijderd en de wind zou de lijn zeker in de goede richting sturen. Het kwam er dus slechts op aan haar goed te werpen. Enkele sterke mannen zouden zich zeker wel langs deze lijn weten te redden. In elk geval waren er dan een paar minder, die door deze ramp om het leven kwamen. Hooger en hooger kwam de jonge man. Ein delijk bereikte hij den top van den mast en een zwak gejuich van beneden vermengde zich met de opgewonden kreten van Hildur en Dagmar. De onverschrokken klimmer legde zijn armen over den top et bleef zoo een kort oogenblik zitten vóór hjj zijn worp waagde. Hij werd net door de onderste stralen van den vuurtoren beschenen en de drie hadden dus de gelegenheid te zien, dat het een jonge man was met flinke trekken, zwart haar. dat door den wind in wanorde was gebracht en met een bijna vierkante wilskrachtige kin. Pas op de lijn, hoorden ze hem duidelijk roepen, want zijn stem werd door den wind naar hen toegedragen, maar het was duide lijk, dat hij niets verstond van Olsen's ont- woord: Zal haar vastmaken! Ik kan geen woord verstaan, riep hjj, nadat Olsen nog tweemaal een poging had gedaan den afstand te overschreeuwen. Als u mij verstaat, steek dan uw hand op. Olsen gaf onmiddellijk aan dit verzoek ge hoor. Vang de lijn, riep de ander weer. Er zit een blok aan. Haal in en maak vast. De scheepsroeper! ripp Olsen naar Dag- mar, die oogenblikkelijk het verlangde ging halen en toen de man in den mast met goed gevolg een lijn had overgeworpen, kwam zij met het instrument terqg. Waarom komt u hier niet langs? riep Olsen er door, en toen, in het Engelsch, het antwoord kwam „Ik versta u niet," herhaalde de torenwachter zijn vraag in dezelfde taal. Er zijn vrouwen en kinderen, die eerst gered moeten worden, was nu het bescheid. In orde, stuur mij een paar zeelui, we komen hier menschen te kort. Goed, riep de ander opgewekt, ofschoon hij niet begreep, hoe het mogelijk was, dat drie vuurtorenwachters het werk niet af konden. Terwijl de moedige Jongen zich liet zakken, haalden Olsen en de meisjes het touw naar binnen. Het was geen licht werk om een zwaar blok en bijna honderd meter kabel op te hijschen. Meer dan eens vreesden zij, dat de eerste dunne lijn zou breken, maar geluk kig was deze van goed materiaal en na eenigen tijd hadden zij het blok aan de zware ijzeren leuning van den omloop bevestigd. Voor de zekerheid liet Olsen Dagmar het overgebleven touw om het oog van het blok en de klinken, waarmee de leuning aan het lichaam van den toren bevestigd zat, vast maken. Ondertusschen zagen Hildur en hij tot hun verbazing, dat het touw, zonder dat zij er aan kwamen, door het blok liep. Uit de duisternis zagen zfl een lichaam naar den toren komen. Ze grepen het en brachten het zoo in veilig heid. Het was een van de Jongere scheeps officieren en Dagmar voelde een vage spijt bi) zich opkomen, dat het nfet de dappere jonge man was, die straks ln den mast was ge klommen. De nieuwaangekomene was het type van den zeeman. Hij was een Noor, het was een Noorsche boot, die tegen de rotsen te pletter was geslagen. Dank u, zei hij. Dat had ook niet veel gescheeld. Hebben jullie hier een lantaarn? Telkens als er een veilig aangekomen is moeten wij een sein geven. Hildur bracht een kleine lantaarn en de ander zwaaide deze twee keer heen en weer. Toen het touw voor den tweeden keer bij hen aankwam, was er een matroos aan vast gebonden, die geen woord zei maar zoodra hij vasten grond onder zijn voeten had, bukte om een schoenveter vast te maken. Hoeveel zijn er nog aan boord? vroeg Olsen den officier. Ongeveer tachtig met Inbegrip van vrou wen en kinderen. Allemaal doornat? Ja, en een paar bewusteloos, misschien wel dood. Kunt u' het nog uithouden? Ja, dat zal wel gaan, maar als u een slok cognac voor mij heeft... Ik zal dadelijk wat laten halen, maar we hebben nu nog wat anders te doen. De twee die hier bi) mij zijn, zijn mijn dochters. Dit was zelfs voor dezen kalmen, flegmatie- ken scheepsofficier te veel. Hij keek van de een naar de ander. Die andere begreep ad niet wat er aan de hand was, toen u zei, dat u geen mannen genoeg bad! Een vormloos pak bereikte de leuning. Het bevatte twee kleine meisjes, stevig aan elkaar vastgebonden en in een deken gewikkeld. Zoo zou men zeker allen, die niet zelf naar den vuurtoren konden komen, transporteeren. Olsen's eerste werk was de krachten, waar over hij beschikte, zoo economisch mogelijk te verdeelen. Hildur werd naar beneden ge stuurd om zoo vlug mogelijk als het ging een groote hoeveelheid warme cacao te maken. Dagmar zou alle schipbreukelingen, die over kwamen, een kleine dosis alcohol toedienen en hun den weg wijzen. De vrouwen en kinde ren kregen de beide slaapkamers. Als er ge vallen waren van eenigszins ernstige verwon ding of algeheele uitputting zouden de patiën ten in de kamer, die gereserveerd was voor den controleur, als deze op den vuurtoren kwam, worden behandeld. De mannen, die in staat waren voor zichzelf te zorgen, zouden over de trappen, den ingang, de werkplaats en het kolenhok worden verdeeld. De keuken, de voorraad- en dienstkamer moesten vrij blij ven. Tachtig! Olsen maakte aldoor kleine ver menigvuldig- en deelsommen en de uitkomst was, dat er voor ieder ongeveer drie vierkante meter ter beschikking was. Ook aan boord van het wrak was iemand die zich met vermenigvuldigen en deelen bezig hield: de jongeman, die zooveel voor de red ding van zijn medepassagiers had gedaan. Hij had op zijn horloge gekeken en gezien, dat er elke twee minuten twee aan elkaar ge bonden vrouwen of kinderen na&r de andere zijde van de kokende zee gingen. Met deze gegevens ging hij naar den kapi tein, die hem op zijn vraag, hoe lang het schip het nog zou uithouden, een vermoedeljjken tijd van een half uur noemde. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7