v.s. gaan over tot VetiJtcuJe ROND DE MSSSELTEELT Vreemde gedragingen Steeds oploopende prijzen Marktberichten Rede van Roosevelt actieve verdediging Hongaarsche rijksbestuurder bij den Führer handhaaft zijn kwaliteitsbeginsel onder alle omstandigheden! BESCHUIT V ICQEk;* BISCUIT BONBONS SUIKERWERK van Amsterdamsch politie-inspecteur Wieringen DE SCHAGER MARKT Amsferdamscbe effectenbeurs Washington, 12 Sept. (D.N.B.) Presi dent Roosevelt begon zijn radiorede (zie voor pagina) met een herhaling van de Noord Amerikaansche lezing van het incident met de „Greer". In strijd met de efficieele vDuit- sche constateering verklaarde hij, dat de Duitsche duikboot het eerst, zonder waar schuwing, op don torpedobootiager had ge vuurd. De Amerikaansche torpedobootjager bevond zich in wateren, die de Amerikaan sche regering had uitgeroepen tot wateren der eigen defensie. Uit deze handeling, zoo beweerde Roose velt, spreekt een politiek van ongebreideld geweld tegen ieder schip, dat de zeeën be vaart, onverschillig of het oorlogvoerend of niet oorlogvoerend is. Het betrof een daad van „zeeschuimerij". Het was niet de eerste Duitsche zeeschuimersdaad in dezen oorlog tegen de Amerikaansche vlag. Aanval is ge volgd op aanval. Roosevelt noemde in ver band hiermede het geval van de „Robin Hood", het geval van de „Sessa". en het ge val van de „Steel Seafarer" Bovendien be weerde hij, dat in Juli 1.1. een Ameri- kaansch oorlogsschip in Noord-Amerikaan- sche wateren geruimen tijd door een duik boot was achtervolgd. Vier van de schepen, die tot zinken gebracht of aangevallen zijn, voeren oder de Amerikaansche vlag. In het vijfde geval betrof het een schip, dat onder Panameesche vlag voer. Roosevelt zeide verder, dat de Ver. Staten desondanks hun zenuwen meester bleven en niet hysterisch werden. Het zou een groo- te natie onwaardig zijn een enkel incident te overdrijven. Het zou echter een niet te ver ontschuldigen dwaasheid zijn, wanneer men dergelijke incidenten wilde bagatelliseeren, gezien het bewijsmateriaal dat er duidelijk voor spreekt, dat dit incident niet op zich zelf staat, maar veeleer een „deel vormt van een alge-meen plan." In het verdere verloop van zijn rede sprak Roosevelt over „nazicomplotten" op het ge- heele Westelijke Halfrond en verklaarde, dat zoodra de wereld buiten het Amerikaansche continent onder de heerschappij der spil zou staan, de spilmogandheden aan scheepsbouw mogelijkheden de Ver. Staten verre zouden overtreffén. De Ver. Staten, zoo zeide Roosevelt, hebben een zeer eenvoudige fundamenteele politiek, n.1. die, dat geen enkele natie het recht heeft de Oceanen der wereld op grooten afstand van het eigenlijke oorlogstooneel voor den handel van andere landen onveilig te maken. De tijd is gekomen, dat het Amerikaansche volk moet inzien, dat „de veiligheid der Vjf. Staten wordt bedreigd" en dat dat zoo niet kan doorgaan. De „twee bolwerken der defensie" zullen in stand gehouden worden, en wel ten eerste de leverantielijn voor materiaal aan de vij anden van Hitier en ten tweede de vrijheid der zeeën. De tijd voor de „actieve verdedi ging" is thans gekomen. Ook de patrouille ter zee en in de lucht van de Ver. Staten heeft den plicht de Amerikaansche politiek van vrijheid der zeeën ten uitvoer te leggen en wel nu. Dat heteekent zeer eenvoudig èn duidelijk, dat de patrouilleschepen en vlieg tuigen alle koopvaarders zullen beschermen en wel niet alleen Amerikaansche schepen, maar schepen onder alle vlaggen, die handel drijven in Amerikaansche „verdedigingswa teren". Het. is geen oorlogsdaad van den kant van Amerika, wanneer men de zeeën verdedigt, die voor de Amerikaansche verdediging be langrijk zijn. „Van nu af aan", zoo zeide Roosevelt woordelijk. Joopen Duitsche of Ttaliaansche oorlogsschepen in deze wateren, welker bescherming voor de Amerikaansche defen sie belangrijk is, alleen op eigen risico bin nen. De bevelen, die ik als opperbevelheb ber van het Amerikaansche leger en de vloot heb gegeven, houden in. dat deze po litiek moet worden uitgevoerd, en wel ter stond. De uitsluitende verantwoordelijkheid berust bij Duitschland. Het zal niet tot een schietpartij komen, tenzij Duitschland daar naar blijft streven". Roosevelt beweerde ten slotte, dat dit de eenige mogelijkheid is om den defensiemuur in stand te houden, dien de Ver. Staten ver plicht zijn rondom het westelijk halfrond in stand te houden. Hij maakt zich geen illu sies ten aanzien van den ernst van dezen stap. RADIOBOODSCHAP AAN HONGAARSCHE VOLK. Boedapest, 11 Sept. (DNB). Minister-pre sident von Bardossy heeft in een radiobood schap aan het Hongaarsche volk o.a. .het volgende gezegd: Hongarije is thans voor de tweede maal in een strijd met het bolsjewisme gewikkeld Doch terwijl het den eersten keek, 22 jaar geleden, verzwakt door de bloedoffers van den wereldoorlog, in het eigen land hier mede moest afrekenen, strijdt Hongarije dit keer aan de zijde van de Duitsche weermacht tezamen met de zonen van vele andere vol ken. Vergezeld van den dank en den zegen van de geheele natie, weten de Hongaarsche soldaten zeer wel, waarvoor zij strijden. Zij zien toch in dezen tweeden oorlog, welk een leed en ellende de Sowjet-heerschappij met zich brengt. Het doel van deze worste ling is de bescherming van het Christelijke Avondland. Geheel Europa staat tegenover den duivel der godloosheid en vernieling. Onder de doelbewuste leiding der spilmo- gendheden heeft, de striid der Europeesche staten, zoo besloot von Bardossy. ten doel een nieuw Europa in het teeken van ware' sociale rechtvaardigheid en gemeenschap op te richten. DE SPRINGSTOFFENOPSLAGPLAATS IN DE ENGELSCHE LEGATIE IN BT"t ""ADO. Belgrado. 11 Sept. (D.N..) Eenigen tijd geleden was. zooals gemeld is. in de Engelsche legatie in Belgrado een uitge breide springstoffenopslagplatas gevonden. Aan talrijke verteenwoordigers der Servi sche pers is Woensdag gelegenheid gegeven de gevonden springstoffen te bezichtigen. Zij hebben zich er van kunnen overtuigen dat het Engelsche gezantschap de centrale vormde, vanwaar de aanslagen in de haven van Split en dé aanslag op de IJzeren Poort uitgingen. economischen toestand. Besprekingen over militairen en Hoofdkwartier van den Führer, 11 Sept. (D.N.B Op uitnoodiging van den Führer heeft de Hongaarsche rijksbestuurder. Hor- thy. van 8 tot 10 September een bezoek aan de Führer gebracht in zijn hoofdkwartier aan het oostelijk front. De Füher en de rijksbestuurder hebben besprekingen gehad over den politieken en den militairen toestand. Deze besprekingen waren gekenmerkt door den geest van de traditioneele wapenbroederschap van bei de volken, die thans in den gemeenschap- pelijken strijd tegen het bolsjewisme be krachtigd wordt. Aan deze politieke en militaire bespre kingen werd van Duitsche zijde deelgeno men door den minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop. en den chef van het opperbevel van de weermacht, generaal- veldmaarschalk Keitel, van Hongaarsche zijde door Bardossy en Szombathely. Gedurende zijn verblijf in het hoofdkwar tier van den Führer heeft Horthy een be zoek gebracht aan den opperbevelhebber van het leger, generaal-veldmaarschalk von Brauchitsch. Voorts bracht hij een bezoek aan rijksmaarschalk Göring in diens hoofd kwartier BRITTEN WILLEN SCHADE IN IRAN VERGOEDEN. Sovjets betalen niet Teheran, 11 Sept. (D.N.B.) Naar Radio- Teheran meldt, heeft de minister van bui tenlandsche zaken gisteren omtrent de En- gelsch-Bolsjewistische vredesvoorwaarden nog bekend gemaakt, dat Engeland een on derzoek zal doen naar de schade, ontstaan door de ontruiming van het land door de Iraansche troepen., doch dat de Sowjets dit hebben geweigerd, daar de schade huns in ziens een gevolg is van den Iraanschen te genstand. De bolsjewiki zullen de gebieden aan de Kaspische Zee niet ontruimen en iedere po ging tot het weren van de Sowjet-regeerings- methoden uit de plaatselijke bestuursorga nen onderdrukken. Volgens mededeeling van den minister heeft Iran in zijn antwoord verklaard: wij koesteren de hoop, dat alle hinderpalen kunnen worden overwonnen en dat de troe pen der twee landen Iran zoo spoedig mo gelijk zullen ontruimen. Een der afgevaardigden uitte tijdens de zitting zijn verbittering over de houding van de Engelsche en de bolsjewistische re geering en verlangde, dat zij de rechten des lancjs zouden respecteeren. De premier antwoordde, dat de harten der Iraniers bloeden, maar dat zij gedwon gen zijn dit lot te aanvaarden. Hij stelde jJe portefeuillekwestie. De meerderheid van net parlement sprak daarop haar vertrou wen in de regeering uit. DRONKEN GEWEEST OF UIT PUTTING NA DE MEIDAGEN? Zaak voor den Centralen Raad van beroep. Utrecht, 11 Sept. In den nacht van 23 op 24 Mei van het vorige^-jaar werd door Amsterdamsche politie-agenten den 41-jari- gen inspecteur van politie eerste klasse P.R.A.R. evjenens uit A'dam. in hoogst zonderlingen toestand in den tuin van een pastorie gevonden. De inspecteur van politie verkeerde in bewusteloozen toestand, terwijl hij ontdaan was van zijn bovenkleeding. Kort nadat de inspecteur naar een der po- litiebureaux was overgebracht keerde zijn bewustzijn terug en uit het verhoor bleek, dat hij zich in het geheel niet meer kon herinneren, hoe hij in een dergelijken toe stand was gekomen. Uit het nader onder zoek kwam vast te staan, dat de inspecteur den avond tevoren twee bekende café's te Amsterdam had bezocht en dat hij in het een café twee glazen bier en twee borrls had gebruikt, terwijl hij in het andere an- deralf glas bier had gedronken. Een en an der was wel geschied in zijn vrijen tijd, doch uit prestige overwegingen achtte de toenmalige burgemeester van Amsterdam op grond van rapporten van den hoofd commissaris en andere daarbij betrokken personen het wenschelijk. den inspecteur, zij het eervol, uit den dienst te ontslaan. Tegen dezen gang van zaken kwam de in specteur in verzet bij het ambtenarenge recht te Amsterdam, welk college klager in het ongelijk stelde. Hierop ging de in specteur in hooger beroep bij den centrale raad van beroep hier ter stede, welk college gistermorgen uitvoerig deze zaak in behan deling heeft genomen. Door den president van den centralen raad werd allereerst gehoord de moeder van appellant, die verklaarde., dat haar zoon tot zijn tiende iaar veel last gehad had van slaapwandelen, alsmede van hoofdpijn en oorpijn. Zijzelf leed aan sui kerziekte. waaraan haar moeder was over leden. terwijl verder kwam .vast te staan, dat zij op 42-iarigen leeftijd, evenals haar zoon. in een plotselingen toestand van bewusteloosheid was geraakt. waarvoor ook zij geen verklaring kon geven. Twee hoogleeraren, als getuige ge hoord. waren na langdurige ohser- veerine van appellant en mede uit zijn verklaringen tot de overtuiging gekomen, dat de toestand vdn be wusteloosheid zeker niet alleen ge komen was door gebruik van alco hol, en dat men in dit geval zelfs niét mocht spreken van dronken schap. De professoren verklaarden bii verschillende andere menschen na den tienden Mei 1940 dezelfde verschijnselen te hebben geconsta teerd. als die waren opgetreden in den bewusten nacht van 23 op 24 Mei bij appellgnt. Verder is komen vast te staan, dat de hoe veelheid alcohol, door appellant den vorigen avond gebruikt, niet voldoende was, om op grond daarvan bewusteloos te geraken. In specteur R is naar de meening van de hoog leeraren voor korten tijd psychisch gestoord geweest, een storing, welke meer toe te schrijven valt aan de doorgemaakte ang stige oorlogsdagen, dan wel door het ge bruik van alcohol. Voor herhaling achten de hoogleeraren geen gevaar. Nadat de verdedigers van appellant op juridische gronden het ontslag veroordeeld hadden, was het woord aan den heer Hu- berts, die de zienswijze van den burgemees ter van Amsterdam verdedigde. Spr. bestreed de meening, als zou de burgemeester dit ontslag niét in volle vrijheid hebben geno men, en als zou deze niet goed zijn ingelicht door den hoofdcommissaris van politie en anderen. Volgens spreker is door het ge beurde de gezagspositie van inspecteur R. dusdanig ondermijnd, dat er geen andere weg openstond dan ontslag uit den dienst. Het z.g. ziekteverschijnsel uitd en nacht van 23 op 24 Mei houdt toch tenminste verhand met zijn gedragingen van den avond te vo ren. Bezwarend voor R. is ook, dat hij zich niet ziek heeft gemeld. De uitspraak werd bepaald op heden over drie weken. De ronde, maar sluwe Zeeuw houdt het oog op de toekomst. De „koffieboontjes" zijn het duurste. Reeds hebben wij er op gewezen hoe ver schillende maatregelen en tenslote de onbe perkte zaadvischerij de mosselstand op de Wadden bedreigen. Bij deze visscherij op jonge mosselen moet men de vangst met het oog op het le vend houden en het bederf,'vooral bij warm weer. in enkele dagen (hoogstens twee) bij elkaar zien te krijgen. Het transport moet onmiddellijk geschieden hetgeen veelal door den visscher zelf geschiedt, die daar voor een reis van 3 k 4 dagen naar Zeeland en terug maakt, zoodat men voor de vangst van 2 dagen een week in touw is. Het gaat de Zeeuwsche afnemers bijkans nog niet vlug genoeg, want men heeft zelfs een premie gesteld voor hen die 4 vrachten in de drie weken afleveren. Het zaad wordt buitengewoon goed be taald, n.1. f t 25 tot f 1.50 per ton (100 kg.) Dit is nog niet eens de hoogste prijs, want onder de vangsten hier bevindt zich ook veel jarig goed. Voor het kleinste goed, jonge mosselen van dit jaar z.g. „koffieboontjes" betaald men het meeste Hoe kleiner het formaat hoe meer mosseltjes per ton, dus.... des te grooter de gewichtstoeneming bij het vol groeien. De sluwe Zeeuw houdt het oog op de toekomst. Bij gelukkige visscherij. uitgeoefend met z.g. „korren" (sleepbeugel) kan men zijn vaartuig in één dag volkrijgen. en gaat men met een vracht van 40.000 kg. zaad naar Zeeland De maximum capaciteit is dus 400 tpn per schip Gezien de intensiviteit van deze vissche rij is het duidelijk dat reeds enorme hoe veelheden zaad aan de Wadden zijn ont; trokken. Er was dit iaar veel zaad en de visscherij daarop is zeker zeer winstge vend. doch het eigen belang wordt daarbij over het hoofd gezien. Onherstelbaar verlies. Wie even doordenkt beseft het on herstelbaar verlies dat aan de mos selstand is toegebracht, tedere ton zaad van thans (ad f 1.25) is na ver loop van tijd meerdere tonnen vol wassen mosselen ad f 3.— en meer. Gewicht en prijs vermenigvuldigen zich bij de groei Thans verzekert de Zeeuw zich de volle winst en hij schakelt meteen een concurrent uit. De winst zou den Wieringers tot profijt kunnen strekken, als men de jonge mossel maar rustig op de Wadden liet liggen. Een overvloed van mosselen zou dan hier aange bracht kunnen worden. Tot dusverre is echter nog niets onder nomen om ook voor Wieringen een aandeel in dit profijt te verzekeren. Reeds is de toe stand zoo dat de jonge mossel geen tijd wordt gelaten om te volgroeien. Mogelijk zijn de voorwaarden voor een gezonde ont wikkeling van de ijiossel op sommige deelen van de Wadden nfinder gunstig, doch men mocht verwachten dat tenminste pogingen waren gedaan om deze teelt te bevorderen. Door proefnemingen had men zeker eenj- ge goede perceelen kunnen kweeken, waar mede het behoud van deze visscherij voor Wieringen was veilig gesteld. Het is eep dringende eisch dat dit alsnog geschiedt. Met medewerking van de Ne- derlandsche Visscherijcentrale is ten deze zeker eenig resultaat te bereiken. Dit on derdeel harer bemoeiingen is weliswaar vrijwel geheel in Zeeuwsche handen ge legd, doch wij mogen niet veronderstellen, dat met het scheppen van een monopolie voor Zeeland, waarop het thans practisch neerkomt, de belangen van allen naar be- hooren worden gediend! „ZEEMANSVROUWEN". Hét Tournéegezelschap Bouber gaf in Cinema de Haan te Hipppolytushoef een voorstelling van haar tooneelstuk „Zee mansvrouwen". De geheel gevulde zaal heeft van uitstekend tooneelspel kunnen genieten en getuigde hier dan ook van door haar hartelijk applaus aan het einde van ieder bedrijf. Vooral de rol van ..Leen' en „Manke Mie" werden uitstekend' ver tolkt. Zou het niet mogelijk zijn, dat wij derge lijke tooneelavonden in het komende win terseizoen meer zagen? Wij hopen het van harte! (H. Wilims). WEG, KERSTBOUT! De heer C. Doves, alhier kwam vorige week tot de ontdekking dat een van z'n beste konijnen 's nachts van eigenaar was verwisseld; helaas is er van dezen nieu wen eigenaar geen sfioor te vinden.. ANNA PAULOWNA KEUZE GENOEG. Voor de betrekking van onderwijzeres aan School I (vacature mej. Kater) hebben zich 19 sollicitanten aangemeld. BREEZAND HET ONDERWIJS AAN DE OPENBARE SCHOOL. Metmedewerking van de besturen der bijzondere scholen kan Maandag 15 Sep tember. het onderwijs aan de kinderen van de openbare school weef voortgezet worden. Voorloopig is de regeling: de leerlingen van den heer Van Dijk vinden onderdak in de R.K. school en krij gen les zoowel 's morgens als 's middags op de gewone schooltijden. Juffr. Zelvetder egeft les in het R.K. Gezellengebouw, hal ve dagen, beginnende Maandagmiddag 1 uur met een verlengden schooltijd tot 4 uur. De heeren Brinks en De Wilde verhui zen met hun leerlingen naar de School met den Bijbel aan de Zandvaart en beginnen ook Maandagmiddag om 1 uur (tot 4 uur) weer met hun onderwijs. Laatstgenoemden rouleeren resp. met de heeren Kramer en Van Neerden; mej. Zelvelder met mej. Buijkes. De leerlingen van mej. Buijkes en van de heeren Van Neerden en Kramer krijgen dus eveneens halve dagen les. ONVERBREEKBARE BANDEN. De vereerders en vereersters van Zarah Leander hebben Zaterdag en Zondag gele genheid hun geliefde ster te hooren in de film: Onverbreekbare Banden. Als de beroemde/Amerikaansche zange res Maddalena dull' Orto zal zij medewer ken aan een festival in het romantisch vor stendom Ilniingen. Iedereen is er vol van en de prins in hoogst eigen persoon ont vangt haar. Maar., de groote zangeres met den uitheemschen naam wordt door een nicht herkend. In werkelijkheid is ze Mag- da von Schwartze. dochter van een overste. Na een twist met haar vader heeft ze in dertijd het ouderlijk huis verlaten, maar wordt nu weer in de familiekring opgeno men. Toevallig echter ontmoet ze. ook weer Von Keiler, den man, die haar in den vreem den eerst tot steun was, maar met wien het tot een breuk kwam, toen ze een kind van hem verwachtte. Zij haat en vreest hem. Alle doorgemaakte ellende staat haar weer voor den geest, haar strijd voor haar kunst en haar kind. Met moeite gehikt het Mag- da's vrienden haar over te halen te blij ven; zelf vreest ze een nieuwe breuk met haar vader. Niettegenstaande alles speelt ze haar rol in de opera „Orpheus en Euridice" voortreffelijk en haar succes is dan ook groot. Haar vader hoort echter van Von Keiler wat er tuschen hem en zijn dochter is ge passeerd. Hij wil haar tot een huwelijk dwingen met den man, dien ze haat, want de eer van de familie moet gered worden. Maar Magda wil dit offer niet brengen. Plotseling echter wordt zij daarvan ook ont slagen: Von Keiler, na speculaties in het nauw gedreven, heeft zich van het leven beroofd. HEER-HUGOWAARD VIER FIETSEN GESTOLEN. Een viertal fietsen, die bij het station te Heerhugowaard onbeheerd stonden, wa len, toen de respectievelijke eigenaars naar hun karretje om kwam zien. met .onbekende bestemming" vertrokken. CALLANTSOOG DS. FRANCE 40 JAAR PREDIKANT. Op 15 Sept. a.s. hoopt ds. France. thans woonachtig als emeritus predikant te Jisp, den dag te herdenken, waarop hij voor 4-0 iaar als predikant bevestigd werd. Ds. France heeft o.m. in Callantsoog en Pet sen gestaan. Voor de Centrale waren gisteren 130 stuks rundoren aangevoerd. Kalfkoeien niet aangevoerd, de/,» willen de boeren liever houden. De handel in tijd koeien was heel goed, hoogste noteering tot Na willige opening onder benij terugloopende noteeringen. Indi. sche fondsen en schepen sterk gevraagd- Industrieelen kalm, Beleggingen prijshoudend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem roet bel fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 VK. L.K. 100 3/16-100% 100 5/16-10014 101 7/16 101% 3 IOOV4 100 5/16 101 7/16 101% 94%-94% 9*%-94% 97 97 96 96 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 1 3% 95% 95% 's Grav. '37 I 3% 97% 98 N Holl. '38 3 89 91 N.-Holl '38 11.(3%) 3 94 94% R'dam '37 I III 3% 95 95% Z.-Holland 1937 3 953% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 99% AANDESLEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 205% 206% Ned. Ind Handelsb. A 145 146% Ned. Handel Mij. c.v. A 157% 158 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. .15334-152% 153%-15114 Centr. Suiker Mij. 222 225 Fokker g. A 228 231 Lever Bros en Unilever cv.A166%-168i/4 167-169% Ned. Ford 549% 346 Philips G B.v.A. 287%-284% 291-286 Philips pref. A. 171% 171 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. 300-3043% 312%-309 SCHEÉPV AART-MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A. 147%-148% 151-147 Kón. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 187%-189 199-194 Kon. Paketvaart A. 273 278 Ned. Scheepv. Unie A. 204-2083% 212%-210% SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. .468-472% 486-482 Javasche Cultuur 278 286 N.l.S.U. 266 273 TAB AKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 259-263 258-262. Deli Mij cv. A. 301-300 301-304 Senembah 255-257 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 300-302 306%-303i/2 Deli Batavia Mij. A, 252 252-253 f 450.-"-. Ook was de handel best in gelde* koeien. Deze noteering was f 500.Pinken, duur, van f250f400. De handel in graskal* veren goed; hoogste noteering f 200.Zoo ziet men, dat de prijzen nog maar steeds aantrekken. De mate van verplichte leve* ring speelt daarbij natuurlijk ook een be* langrijke rol, want het ligt voor de rand, dat de boer zooveel mogelijk zijn productieve beesten wil behouden en opruimt wat hij het liefste wil missen. Zoo gaan de prijzen van het goede, zoowel het minder goede vee om* hoog. De handel in fokkalveren van geen be* teekenis. Voor de Centrale maar 11 stuks aangevoerd. De handel in weideschapen redelijk, maar duur,-noteering tot f80.Lammeren no* teerden wij iets minder bij de vorige week, nu tot f56.de duurste. Ramlammeren f30f 45. Op de schapenmarkt blijven de aanvoeren vrijwel beperkt, maar de koop* lust blijft aardig bestaan. Bokken en geiten waren iets duurder, nu tot f 52.de hoogste noteering. handel re delijk. De aanvoer van biggen' wel yan beteeke* nis, de handel was aan den stuggen kant Lichte schrammen golden tot f30.—; han del als van de biggen. De hoogste noteering van konijnen was f 1.hooger bij de vorige 'week, terwijl de kippen een kwartie lager noteerden. Han del gewoon. SCHAGEN. 11 Sept. 3 Paarden f 8001250. 2 veulens f 700. 52 geldekoeien magere) f 360500. 13® idem (vette) vijor de Centrale, 25 koeien f 365—450. 8 ninken f 250—400. 7 graskalvc- ren f 120200. 11 nuchtere kalveren voor de Centrale. 103 magere schapen f 5080. 1®; lammeren f 40—56. 6 bokken en geiten f 10 —50. 8 magere varkens f 22—30. 100 bigK011 *222. 33 konijnen f C.756. 103 kippen f 1.50—3.25. BROEK OP LANGENDLTK. 12 Sept. Aanvoer: 90.000 Kg. aardappelen: Souve für f 3.65, Schotsche muizen f 3.65, eigen heimers f 3.90. hl. dito f 3.90 7000 Kg. uien f 4.o0, drielingen f 4.50. gele nep f 4.50. 4W" Kg. peen f 3.50—6. 1100 Kg. kroten f 4. 344W Kg. roode kool f 3.50. U2300 Kg. witte kom J 2. 6700 Kg. gele kool f 3.50. 1500 stuks bloemkool f 12. 6600 Kg. druiven: Al'fan f 50. Frankenthalers f 23.30—36.70. Golden Champion f 65. Westfrisia f 29. NOORDSCHARWOUDE. 12 Sept. Aanvoer: 140900 Kg. aardapj>elen: scnoi sche muizen f 3.65. eigenheiemrs f 3.90. dito 1 O.DO, t. lil 1 O 1 p. f 3.90. bintje f 3.65, geelblom f 8.6». I vel anders f 3.90. Koopmans blauwe f 67' '2800 Kg. uien f 4.50. drielingen f 4.50. nep f 4.50. 300 Kg. peen f 3.20. 12500 ■'•perciehoonen f 15, 600 bos peen f Kg. roode kool'f 3.50. 29800 Kg. witte koo» f 2. 1200 Kg. gele kool f 3.50.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2