ADVERTEERT BREEZAND 0NVER3REEKBARE BANDEN ZWEMBAD Uf&S-'&W' zonden veigmnincf in dit blad Crisiscontroleur slaat goeden slag GEVARIEERD BIJPROGRAMMA SmóóJU HyJL&h h&Gh KOFFIE Ff. mnde Een volmaakte gelaatstint Vlootbasis Soerabaja uitgebreid Alle Sovjefsfrijdkrachfen in het vaar Clandestiens handel in schoenen opgespoord Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Zeep sparen? Gemakkelijker gezegd dan gedaan! - Toch niet - Haalt U eens één bus Klok-Poeder en U zult be merken, het ideale middel om zeep te besparen te hebben gevonden. Want Klok-Poeder reinigt alles. Voor binnen- en buiten boel of in de keuken, Klok-Poeder is een uit komst voor U! Officieele publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart Vitt afc 9ol. Heen Algemeene kennisgeving. Geboren: Anneke Martientje Petronella, ddchter van D. TRIJSBURG. NTRIJSBURGLeegwater. Balistraat 12. Tpd. adres: Noodziekenhuis Julianadorp. Algemeene kennisgeving. Heden overleed onze lieve Moeder, Behuwd-, en Grootmoeder, MARGARETHA NICOLAI, Wed. van Wijkman Aland. in den ouderdom van 59 jaa\. Den Helder, 11 Sept. 1941. De Ruijterstraat 52. Uit aller naam: K. ALAND. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben 'Maandag 15 September op de Alg. Be graafplaats te Huisduinen. Vertrek vanaf de Ruijter- straat 52, n.m. 1 uur. Wij hebben voor deze week beslag weten te leggen op iets zéér bijzonders en brengen U nu ZATERDAG- en ZONDAGAVOND acht unr en Zondagmiddag drie uur de uitermate spannende UFA-film: (HEIMAT) met de onovertrefbare filmactrice en zangeres ZA- RAH LEANDER als hoofdvertolkster. ZARAH LF.ANDER is een begenadigde, die als het ware een klasse op zich zelf vormt, en wier films overal, waar zij worden vertoond, overvolle zalen trekken. Als voornaamste nevenvertolkers wordt zij in deze ontroerende film bijgestaan door Heinrich George, Paul Horbiger, Franz Schaftbeitlin, Ruth Hellberg, Georg Alexander, Babsi Schultz, Leo Slezak, Lina Carstens, Hugo Froelicht e.a., vrijwel allen artisten van de eerste rang. Wie „ONVERBREEKBARE BANDEN" verzuimt, heeft iets schoons gemist! Toegang 18 jaar. DE DIRECTIE. zegt moeder Stientje. Daar zit nog echte koffie in. R.H.D. wordt zorgvuldig gemêleerd en gebrand. Het is uit de beste grondstoffen vopr koffiesurrogaat bereid en vermengd met 'n flink percentage echte, geurige koffie van R.H.D. De Burgemeester van Den Helder maakt bekend, dat met ingang van Donderdag II Sep tember a.s. de uren van open stelling van het zwembad aan den Dijkweg als volgt v zijn gewijzigd: Op alle werkdagen: v. 7.tot 8.u. voor heeren, v. 8.tot 9.u. voor dames, v. 9.tot 10.15 u. voor heeren, v. 10.15 tot 11.30 u. voor dames, Op Maandag, Dinsdag en Vrijdag bovendien: v. 14.tot 17.u. voor dames, v. 17.tot 20.u. voor heeren. Op Woensdag en Zaterdag bovendien v. 14.tot 15.u. voor meisjes, v. 15.tot 16.u. voor jongens, v. 16.tot 18.u. voor dames, v. 18.tot 20.u. voor heeren. Op Donderdag bovendien: v. 16.tot 18.u. voor dames, v. 18.tot 20.u. voor heeren. Den Helder, 9 Sept. 1941. arts HERVAT Zaterdag 13 September de praktijk. Een jeugdig-frissche huid verkrijgt men niet door het gelaat te bedekken met crè mes en poeder. Zorgt vóór alles dat de huid zelf ge zond is. D.D.D. doet de on regelmatigheden van Uw huid als bij tooverslag ver dwijnen. Enkele druppels zijn reeds voldoende om de huid te zuiveren en te be schermen tegen stof, vuil en ziektekiemen. D.D.D. is veel meer dan een schoonheidsmiddel - het is e&rr reeds tal van jaren be kend geneesmiddel tegen huidaandoeningen, dat de huidweefsels verfrischt en de natuurlijke schoonheid van het gelaat verhoogt. Flacons 75 ct., f 1.50 en f 2.50 bij Apothekers en Drogisten. A 2 Amerika levert machines voor tien nienwe hallen. De werkplaatsen van de vlootbasis Soe rabaja zullen aanzienlijk worden uitgebreid. In totaal zullen tien nieuwe hallen worden gebouwd, waarvan de kosten meer dan 2 imillioen gulden zullen bedragen De ma chines zullen door de Vereenigde Staten "worden geleverd. In verband met het feit, .volgens Europress, dat de Vereenigde Sta ten echter niet vlot leveren, verwacht men, dat het eenigen tijd zal duren, voordat de nieuwe installaties in gebruik zullen wor den genomen. Vier geslachte en 56 levende var kens in beslag genomen. Op vermoeden, dat er fraude gepleegd was met een veeboekje, stelde een crisiscontro leur een onderzoek in bij den veehouder J K. in de gemeente Mijdrecht. Inderdaad werd fraude geconstateerd, want in het veeboekje stond vermeld, dat een aantal varkens was afgeleverd aan een veekoopman in Noord- Holland, doch deze was in die provincie niet bekend. Het bezoek van den crisiscontroleur heeft iechter nog verdere gevolgen gehad. Hij zag n.1. vier geslachte varkens hangen, waar aan geen aangifte was gedaan bij den vee- keuringsdienst. Terstond werden politie en de keurings dienst gewaarschuwd, waarna het geslachte vee in beslag werd genomen. De veehouder K. gaf alles toe en deelde mede, dat hij sa menwerkte met zekeren J. H. van der S., die bij de politie bekend staat als fraudu leus slachter. Voorts trof men bij K. nog 56 in leven zijnde varkens aan, welke eveneens in beslag zijn genomen. K. en van der S. zijn beiden in arrest ge steld. Geen reserves meer. Berlijn. 11 September (D.N.B.) Naar van welingelichte zijde vernomen wordt, is een bevel aan de bolsjewistische troepen in handen van een Duitsche afdeeling ge vallen. In dit bevel wordt gezegd, dat een aantal commandanten den ernst van den toestand der Sowjet-Unie niet heeft begre pen. Ofschoon het bestaan der Sowjet-Unie op het spel staat, hebben deze commandan ten. aldus het bevel, gefaald en hun af- deelingen niet tijdig voor den strijd ge reed gemaakt. Op bevel van Timosjenko en den bevoegden politieken commissaris zijn vier sreneraals-majoors gearresteerd en voor den krijgsraad gebracht. Naar van militaire zijde wordt medege deeld, heeft een bolsjewistisch luitenant der pioniers, die bij Garmanja gevangen was genomen, verklaard, dat thans alle strijdkrachten van het Sowjetleger in den strijd zijn gebracht. Ook in Siberië heeft men geen reserves meer. Ingeval van een Japanschen opmarsch zou tegenstand daar volkomen onmogelijk zijn. De luitenant verklaarde voorts, dat sedert het voorjaar van 1941 uitgebreide voqrbereidselen voor den oorlog tegen Duitschland werden ge troffen. Na het binnenhalen van den oogst, eind Augustus of op z'n laatst begin Sep tember. zouden de Sowjets tot den aanval zijn overgegaan. De oorlog moest op Duit- schen bodem gevoerd worden. Vijf schoenfabrieken gesloten. Duizenden schoenen in beslag ge nomen. Bij een in samenwerking met het rijks bureau voor huiden en leder te Amsterdam gehouden controle bij schoenwinkeliers te Zwolle, kwam de gemeentepolitie een uit- gebreiden clandestienen handel in schoenen op het spoor. Bi., den schoenwinkelier O. werd gecon stateerd, dat schoenen fn den handel ge bracht waren op andere wijze dan een bonafide schoenfabriek deze ond^r de thans geldende voorschriften behoort af te leveren. Dit leidde tot aanhouding van O., die daarna bekende een kleine twee duizend schoenen frauduleus gekocht te hebben. Niet ajleen voor d. schoenwinkelier zul len de gevolgen onaangenaam zijn, doch ook de schoenfabrikanten, 5 in get^l, plukken thans reeds de wrange vruchten van hun bedrijf, daar zij onmiddellijk na het bekend worden van hun handelwijze hieromtrent gehoord zijn. terwijl hun fabrieken gesloten zullen worden. Verdere arrestaties staan nog te wachten. De vooréaad van den winkelier O. is in beslag genomen. Tevens zullen de koopers, die schoenen zonder bon van deze winkelier hebben be trokken, hiervoor worden vervolgd. ZAAIZAADREGELING 1941/1942. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat voor de Zaaizaadregeling 1941/'42 de volgen de richtlijnen zijn vastgesteld. Als algemeene regei geldt, dat alleen granen, peulvruchten en zaden, welke de Nederlandsche Algem. Keuringsdienst te velde en op partij heeft goedgekeurd, als zaaizaad mogen worden ver handeld. Slechts wanneer van eenig gewas of ras niet voldoende zaai zaad, door den N.A.K. te velde en op partij goedgekeurd, aanwe zig is, zal onder nader te stellen voorwaarden, de handel in zaaizaad, door den N.A.K. niet te velde maar (alleen) op partij goedgekeurd, worden toegelaten. Zoowel het te velde en op partij als het alleen op partij goedgekeurde zaad wordt door den N.A.K. geplombeerd. Tijdig /.al worden bekend gemaakt, van welke gewassen en rassen de handel in zaaizkad, dat slechts op partij is goedgekeurd, zal wor den toegestaan en op. welke voorwaarden dit zal geschieden. Aankoop van ongekeurd zaaizaad is tot nader order ver boden. Het verhandelen van zaaizaad van granen, peulvruchten en zaden zal slechts aan erkende handelaren worden toegestaan. Erkenningen zijn thans nog niet uitgereikt. Opdat echter de handel in winterzaabrranen voortgang kunnen vinden zullen voor loopig zij, die met d' Nederlandsche Akkerbouwcentrale 'n over eenkomst inzake zaaigranen hebber! aangegaan, hun handel kun nen voortzetten, totdat de definitieve erkenningen zullen zijn uit gereikt. Echter beteekent het feit, dat men een overeenkomst heeft afgesloten, geenszins, dat men ook als zaaizaadhandelaar zal worden erkend. Zij, die een overeenkomst met de Nederlandsche Akkerbouw centrale hebben aangegaan,/worden geacht, een aanvrage voor een erkenning te hebben ingediend. Zij, die nog geen overeen komst hebben aangegaan en een erkenning wenschen, kunnen hiervoor een aanvrage indienen bij de Nederlandsche Akker- bouweentr., Bezuidenhoutscheweg 15, 's-Gavenhage. met opgave van hun omzetten van den oogst 1938. 1939 en 1940. Hierbij moet van elk product (winterrogge, wintertarwe, wintergerst, haver, zomergerst, enz.) de omzet afzonderlijk worden opgegeven. Te vens moet worden vermeld, welke hoeveelheid in het binnen land verkocht en welke hoeveelheid geëxnorteerd werd, alsmede voor welke groep (zaaigranen, peulvruchten of zaden) een er kenning wordt gevraagd. De thans voor den handel geldende vervoersvoorschriften blijven in hoofdzaak gehandhaafd. Nadere mededeeling hierom trent zal per circulaire aan de handelaren worden gedaan. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat thans nog slechts winterzaaigranen mogen worden aangekocht. Voor de telers Mijven de voorschriften, welke het vorige jaar hebben gegolden, van kracht. Zij kunnen dus gebruik maken van zaaizaad van eigen oogst, ongeacht, of de Nederlandsche Algemeene Keuringsdienst dit heeft goedgekeurd. Verhande ling van ongekeurd zaad door de telers is daarentegen verbo den. Gebruikt een teler zaad van eigen oogst ,dan vraagt hij hiervoor een bon „toewijzing uit eigen oogst" bij den plaatselij ken bureauhouder. De teler moet dezen bon zorgvuldig bewaren teneinde hem bij een voorraadscontröle als bewijs te kunnen overleggen. Wanneer de teler zaaizaad wil aankoopen, vraagt hij hier voor eveneens bij den plaatselijken bureauhouder een bestelbon welken hij aan zijn leverancier opzendt. Telers, die van hun eigen goedgekeurden oogst leveren a'/n andere telers, hebben hiervoor ge/en erkenning noodig. Zij mo gen echter slechts afleveren, na een bestelbon te hebben ont vangen. Zij leveren dezen bestelbon in bij den plaatselijken bu reauhouder, die hun een geleidebiljet verstrekt voor dekking van het vervoer. HOOFDLIJNEN DER POOTAARDAPPELREGELING 1941/'42. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt het volgende bekend. Voor cle pootaardappelregeling 1941/'42 zijn de volgende richt lijnen vastgesteld. 1'. In principe zal enkel de handel in door den N.A.K. goed gekeurd pootgoed zijn toegestaan. De Nederlandsche Tnkóopcentrale van Akkerbouwproducten heeft echter de bevoegdheid hiervan ontheffingen toe te staan. Wanneer van een bepaald ras de aanwezige goedgekeurde voorraad niet voldoende blijkt te zijn om aan de binnenlandsche vraag te voldoen; zal zoo mogelijk niet direct worden overge gaan tot het vrijgeven van ongekeurd pootgoed van dat ras, doch zal in de eerste plaats getracht worden het goedgekeurde poot goed van een ras, dat als vervanger kan dienen, ingang te doen vinden Bij rassen, welke sterk voor degeneratieziekten gevoelig zijn, zal onder geen omstandigheid worden overgegaan -tot het vrij geven van ongekeurd pootgoed. Wat de overige rassen betreft, zal ras voor ras nagegaan wor den, of zoo noodig tot het vrijgeven van ongekeurd pootgoed kan worden overgegaan. 2. Gelijk reeds hekend gemdakt is, worden de sorteeringen beperkt tot de maten 25/28 mm. 28'35 mm. 35/45 mm. en 45 mm. opwaarts, terwijl voor groep 'I (Eersteling, Roode Eersteling, Fruehmoelle. T.imosa, Ideaall de maten worden vastgesteld op 25/28 mm., 28/35 mm. en 35/55 m.m. De maat 45 mm. opwaarts kan slechts met vijf- of veelvou den van 5 mm. naar hoven worden afgeleverd, mef dien ver stande, dat steeds wordt begonnen met 45 mm, tenzij de Neder landsche Algemeene Keuringsdienst na overleg met de Neder landsche Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten hiervan ont heffing verleent. De Nederlandsche Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten kan voor elk ras afzonderlijk vaststellen tot ^welke maximum- maat opwaarts kan worden geplombeerd. Voorloopig geldt 60 mm algemeen als maximum-maat. De Nederlandsche Alsremepné Keuringsdienst kan bij wijze van uitzondering een andere sor teering toestaan voor vroeggerooid pootgoed van klasse A. Gelijk bekend gemaakt werd. is het verkoopen van sneciale selecties van vroeggerooid N.A.K. goedgekeurd pootgoed van klasse A door verbouwers aan pootgoedtelers (al of niet door bemiddeling van den handel), voorloopig toegestaan, nadat de Provinciale Voedselcommissaris hiertoe een vergunning heeft uit gereikt. Het betre/t hier maat 28/60 mm. of veldgewas. y 3. De Nederlandsche Inkoopcentrale van Akkerbouwproduc ten stelt voorloopig van alle rassen, maten en klassen vast de hoeveelheid welke per goedgekeurde ha. mag worden geplom beerd. Zoodra de geplombeerde hoeveelheden grootendeels ge plaatst zijn, wordt nader bekend eemaakt, hoeveel verder, per goedgekeurde ha. mag worden geplombeerd. 4. De handel in N.A.K. goedgekeurd pootgoed zal worden gequoteerd. Nadere mededeelingen hieromtrent zullen volgen. Voorloopig mogen handplaren, die gewoon waren van telers te betrekken 'al of njet middels een commissionnair) dit thans wederom, doch slerhts tof een quantuin. dat niet overschrijdt: a. de gemiddelde jaarli.iksehe aankoop van telers van N.A.K. gekeurd en/of ongekeurd pootgoed, in de jaren 1936, 1937 en 1938. bestemd voor het binnenland. b. De gemiddelde jaarli.iksehe verkoop in het binnenland van N.A.K. gekeurd en/of ongekeurd pootgoed in diezelfde pe riode. (Het quantum, dat aangekocht mag worden, wordt be- jaald door het kleinste van de onder a. en b. bedoelde quanta). Het aankoopen van goedgekeurd pootgoed voor export is voorloopig verboden. Hiertoe' zal de Nederlandsche Inkoopcentrale van Akker bouwproducten eerst toestemming verleenen, nadat vaststaat, dat er sprake van export is. 5. De handel in pootaardappelen wordt slechts toegestaan aan door de Nederlandsche Inkoopcentrale van Akkerbouwpro ducten erkende hanrtelaren. Deze erkenningen zijn thans nog niet uitgereikt. Om den handel echter voortgang te doen vinden, zullen de hij de Ver- eeniging ter Behartiging van den Ncderlandschen Aardappel- handel (V.B.N.A.) in een aparte groep aangesloten handelaren in pootaardappelen. voorloopig hun handel in pootgoed voort mogen zetten, terwijl anderen, die hiervoor in aanmerking ko men, voorloopig een vergunning vart de Nederlandsche In koopcentrale van Akkerbouwproducten kunnen hekomen. Telers, die rechtstreeks aan gebruikers N.A.K. gekeurd poot goed wenschen te leveren, dienen hiervoor een vergunning aan Kp 205 te vragen bij den Provincialen Voedselcommissaris in hunne provincie. Voor volkstuinhouders, die pootgoed 'wenschen te betrekken, zal een nadere regeling worden bekend gemaakt. In de desbetreffende vakbladen zijn de nadere bijzonder heden opgenomen, inzake de aflevering van en den handel in pootaardappelen en de aflevering van pootaardappelen door den handel aan den uiteindelijken verbruiker. HOUT EN HOUTPRODUCTEN. Nadrukkelijk wordt nogmaals gewezen op de inschrijvingsplicht. Krachtens de in de Nederlandsche Staatscourant van 30 Juli 1941 no. 146 afgekondigde wijziging van de Houtbeschikking 1939 no. 1, welke beschikking evenals de Houtbeschikking 1940 no. 1 is vervangen door de Houtbeschikking 194-1 no. 1 (Nederlandsche Staatscourant van 3 September 1941 no. 171), zijn de navolgende ondernemingen verplicht zich bij het Rijksbureau voor Hout ter inschrijving aan te melden. 1. Die ondernemingen, die van den handel in hout, van het verzagen, het bewerken of verwerken van hout hun normaal be drijf maken en die ondernemingen, die geregeld hout verzagen, bewerken of verwerken ten behoeve van hun eigen bedrijf (b.v. de aannemer). Onder hout wordt in dit verband verstaan al dan niet gebruikt hout, triplex, fineer, vezelplaten, kurk, rotting en bamboe. 2. Die ondernemingen, die van den handel in, het bewerken of verwerken van houtproducten hun normaal bedrijf maken en die ondernemingen, .die geregeld houtproducten bewerken of verwerken ten behoeve van hun eigen bedrijf. Onder houtpro ducten wordt verstaan die producten, welke geheel of voor het grootste deel uit hout, rotting, bamboe of kurk bestaan. 3. De agent, de commissionnair en de makelaar^in hout. Het Rijksbureau voor Hout vestigt in verband hiermede en met verwijzing naar de in de bladen verschenen desbetreffende officieele publicatie -van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart van 30 Juli j.1, nogmaals nadrukkelijk de aandacht van die ondernemingen, welke tot nog toe ter zake in gebreke zijn gebleven, op dezen inschrijvingsplicht. Er wordt op gewezen, dat het niet-voldoen aan deze verplichting voor de betrokken onderneming onaangename gevolgen kan hebben. De aanmelding dient te geschieden bij het Rijksbureau voor Hout te Amsterdam op formulieren, welke door genoemd Rijks bureau worden beschikbaar gesteld. Deze formulieren kunnen nog tot uiterlijk 18 September a.s. bij di-t bureau worden aange vraagd, terwijl zij binnen een week nadat zij door het Rijksbu reau zijn afgegeven of verzonden, moeten zijn ingediend. De verplichting tot inschrijving geldt niet voor onderne mingen, welke den detailhandel in kurk, bamboe of rotting of fabrikaten daarvan of den détailhandel in houtproducten uit oefenen, zooals winkeliers in houten- of rotting-meubelen, houten speelgoederen, huishoudelijke artikelen uit hout vervaardigd, houten schoenzolen en -hakken, klompen, e.d. jrkte voorraad Spoorstraat 17-19 Den Helder Mient 29 - Alkmaar

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3