DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verduisteren DE BETEEKENIS VAN LENINGRADS VERDEDIGING Zijn vrouw met een mes doodgestoken Zware aanval op Britsch convooi 20.01 uur KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELER' 2315 (2 LIJNEN) Z ATE R DAG Duitschers staan 45 K.M. van de voorsteden Dc verhooging der ouderdoms' en andere renten AANMELDING VAN AMERIKAANSCHE VERMOGENSWAARDEN Dc wijziging van dc winkelsluitingswet Twee jaar geëischt tegen een veedief Geen wapenstilstand met de Sovjets Toe'agen personeel v.m. Ned. weermacht Regeeringscommissaris voor bodemproductie HELDERSCHE COURANT 13 SEPIEMBER 1941 Hoofdredacteur: J BIJLSMA. Den Helder. Uitgave der Uitg.-Mjj. „Hollands Noorderkwartier" N.V te Den Helder 69e JAARG. No 9335 kAART VAN PE.t.T SOVJETAMBASSADEUR IN WASHINGTON SCHETST TOESTAND ALS ZEER ERNSTIG. AMERIKAANSCHE HULP IS DRINGEND NOODIG, De kaart geeft de onmiddellijke omgeving van St. Petersburg (Leningrad) weer alsook het versterkte eiland Kotlin, waarop Kroon- stadt gelegen is. De Oostzeevloot is thans opeengedrongen ip een kléin gebied in de Finsche golf; de hoofdzeemacht is gelegen tusschen Kroon- stadt en Ostrouw Kanoniersky. Weliswaar beschikt de Sovjet Marine nög over de vloot- basis Krooristadt en een twaalftal versterkte eilanden, maar volgens het weermachtsbe- richt van 10 Sept. verneemt het D.N.B. van militaire zijde, dat de toestand van de Sov- jetvloot in de Oostzee en Finsche golf (bij Kroonstadt) zeer netelig geworden is* De omsingeling van Leningrad gaat langs de rivier de Newa, in 'n rechte lijn geme ten, bevinden de Duitsche troepen zich on geveer '45 K.M. verwijderd van de voorstad Bolsje-Otsja (op de kaart ten Oosten van St. Petersbürg aangegeven). Voor de komende operaties in het gebied van Leningrad bevelen wij onze lezers aan de kaart uit te knippen. Boston, 12 September (D.N.B.) Volgens betrouwbare berichten heeft de Sovjetam bassadeur. Oemansky, in het onderhoud, Duitschland strijdt voor Europa Hoofdkwartier van den Fuehrer, 12 Sept. (DNB.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het Oosten vorderen de aanvals- operaties ondanks den slechten weers- toestand en moeilijke terreintoestanden goed. Zooals reeds in een speciaal bericht is bekend gemaakt, hebben duikbooten in het Noorden van den Atlantischen Oceaan een groot, door corvetten en torpedojagers zwaar beveiligd vijande lijk convooi aangevallen. Het convooi bestond uit ruim 40 schepen. In taaien, verscheidene dagen durenden strijd, hebben de duikbooten tot dusverre 22 schepen met tezamen 134.000 brt. tot zinken gebracht. Nog twee schepen met een inhoud van 11.000 brt. werden ge torpedeerd. Verwacht kan worden dat ook zij verloren zijn. De aanvallen op het vijandelijke convooi duren voort. In den strijd tegen de Britsche' ravi- tailleeringsscheepvaart heeft het lucht- wapen-in den afgeloopen nacht ten Zuidoosten van Great Yarmouth uit een beveiligd convooi drie vrachtschepen met in totaal 21.000 brt. tot zinken ge bracht. In dezelfde wateren is een lich te Britsche kruiser en ten Noordoosten van Alnwiek nog een koopvaarder met bommen beschadigd. Andere gevechts vliegtuigen plaatsten in scheervlucht treffers met bommen van zwaar kali ber op een hoogoven bij Middlesborough en in haveninstallaties aan de Oostkust van het eiland. In convooidienst zijnde patrouillebooten hebben in het Kanaal herhaalde aanvallen van een formatie Britsche motor-torpedobooten op het haar toevertrouwde convooi afgeslagen Zij brachten drie der aanvallende mo- tortorpedobooten tot zinken. Kustbatte- rijen der marine grepen in het gevecht in en verdreven de overige booten Al le vaartuigen van het convooi bereik ten onverlet hun plaats van bestemming Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met gering effect een aanval gedaan op het Noord Duitsche kustgebied. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewon den. Luchtafweergeschut schoot twee vijandelijke bommenwerpers neer dat hij gitseren met Roosevelt heeft gehad, medegedeeld, dat men in Moskou tot zeer verstrekkende militaire maatregelen moet besluiten, indien 't den westelijken mogend heden niet zou gelukken, de Sovjet-Unie zoo snel mogelijk hulp te verleenen. De Britsche luchtaanvallen op Duitsche steden kunnen een werkelijk krachtige hulp niet vervangen. De toestand aan de fronten is buitenge woon kritiek geworden, doordat men in vertrouwen op een ontlastingsactie van En geland al het beschikbare menschenrnate- riaal en alle uitrusting „in den smeltkroes" heeft, geworpen. Door de insluiting van Leningrad en het verlies van Kriwoi zijn de belangrijkste centra voor de wapening verloren gegaan, terwijl de productie van het Donetzbekken zeer te lijden heeft ten gevolge van de vernieling van den Dnjepr- dijk. Het industriegebied in den Oeral en Si berië biedt geen voldoende compensatie. Ten slotte heeft, aldus zegt men, Oemansky er op gewezen, dat men zich er onder deze omstandigheden niet over mag verwonderen wanneer door het uitblijven van een ener gieke actie van Engeland in de Sovjet-Unie het gevoel veld wint, dat men, evenals in den vorigen- oorlog, door de westelijke mo gendheden in den steek wordt gelaten. AMERIKAANSCHE PERS GERESERVEERD. N e w-Y o r k, 12 September (D.N.B.) Het vraagstuk van de Amerikaansche leve ranties aan de Sowjet-Unie wordt door de pers min of meer met reserve behandeld. Volgens de New York Times is de eerste Sowjet militaire commissie, welke geduren de verscheidene weken in Amerika vertoef de. onder leiding van den Sowjet-generaal Golikov weer naar Moskou vertrokken waarbij zij heeft verklaard, dat over de Amerikaansche leveranties vóór de confe rentie te Moskou niets definitiefs gezegd kan worden. Deze conferentie te Moskou zal echter, naar het blad- schrijft, nauwelijks voor begin October gehouden worden, waar bij als motief voor deze vertraging de groo- te afstand voor de Amerikaansche en Brit sche deelnemers wordt opgegeven. Naar uit Washington verluidt, zal ook de Sovjet-ambassadeur te Washington. Oemans ky. aan de conferentie te Moskou deelne men. In dit veRband doen opnieuw geruch ten de ronde, volgens welke Oemansky, die in officieele en officieuze kringen te Was hington niet zeer populair is, niet op zijn post zal terugkeeren. Niet van toepassing op de bel de ongevallenwetten. 's Gravenhage, 12 Sept. De onlangs afgekondigde tijdelijke verhooging van on derscheidene ouderdoms-, invaliditeits-, we duwen- en weezenrenten, toegekend uit hoofde van de ouderdoms- en invaliditeits wet, heeft er toe geleid, dat verscheidene personen, die een voorloopige, dan wel een definitieve rente genieten krachtens de be palingen van één der beide ongevallenwet ten, zich om inlichtingen tot het bestuur der rijksverzekeringsbank wenden met de vraag of dientengevolge ook de door hen genoten renten een verhooging hebben on dergaan. Ter vermijding van misverstand wordt er daarom de aandacht op gevestigd, dat de genomen maatregel niet van toepassing is op de heide ongevallenwetten. REPRESAILLEMAATREGELEN VAN DUITSCHLAND. Overeenkomstig de verordening, die in het Duitsche rijk is uitgevaardigd als represaille maatregel voor de ongewettigde excessen van het imperialisme van Roosevelt, die de Duitsche vermogensbestanddeelen in de V.S. heeft laten blokkéeren, naar men weet, be helst het nieuwe verordeningenblad een ver ordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over de aan melding van vermogensbestanddeelen der V.S. van Amerika, hun staatsburgers en be paalde andere personen in het bezette Ne derlandsche gebied. Voor 15 October 1041 moeten alle ver mogensbestanddeelen in het bezette Nederlandsche gebied, die juridisch of economisch toebehooren aan de V.S. of hun bezittingen, hun staats burgers en andere personen, die op het gebied der V.S. of van hun bezit tingen zijn gevestigd of verblijf hou den volgens den stand van 30 Sep tember 1940, benevens van 30 Juni 1941' worden opgegeven. Bij latere verwerving volgens den stand van den dag van verwerving. De plicht tot aanmelding heeft ook betrekking op vermogensbestanddeelen van rechtspersonen en groepen van per sonen, inrichtingen, stichtingen en vermogens met een bepaalde bestem ming, voor zoover zij hun zetel of voornaamste plaats van vestiging in het gebied der V.S. of hun bezittin gen ligt of hun oorspronkelijke rechtsbevoegdheid berust op het recht der V.S. en tenslotte van alle personen met betrekking op de af- deelingen, die zij in het gebied der V.S. hebben. Tot de vermogensbestanddeelen, waarvan de aanmelding verplicht is, behooren uiter aard ook de vorderingen op schuldenaars, die aan genoemde voorwaarden voldoen, en de rechten en aanspraken, die in een Ne- derlandsch openbaar register zijn ingeschre ven. De plicht tot aanmelding rust niet slechts op de bezitters der bedoelde vermo gensbestanddeelen, maar ook op de beheer ders daarvan, benevens op de leiders van rechtspersonen en groepen van personen, waartoe een bezitter van een vermogen in den zin der verordening behoort. BEKNOPTE SAMENVATTING VAN DE REGELING. 's-Gravenhage, 12 Sept. Aangezien uit vele ontvangen vragen blijkt, dat er nog eenig misverstand bestaat, volgt hieronder een beknopt overzicht van de voornaamste bepalingen van de nieuwe regeling inzake de winkelsluiting, welke, zooals reeds eer der is medegedeeld, met ingang van Maan dag 15 September, in werking treedt. 1. Het tijdstip van sluiting der winkels wordt: In het tijdvak van 1 October1 April: eerste vijf dagen 18 uur. Zaterdag 19 uur. In het tijdvak van 1 April—1 October: eer ste vijf werkdagen: 19 uur: Zaterdag 20 u. 2. Kappers- en babierszaken mogen op alle werkdagen tot 20 uur geopend zijn. doch na .vorengenoemde sluitingstijdstip pen alleen voor he verrichten van kappers- en barbierswerkzaamheden. PINK IN DE WEIDE GESTOLEN Op 31 Juli jl. bood een inwoner van Dinx- perlo de 28-jarige J. H. ten H. voor f230.— een koe ten verkoop aan op de Zutphensche veemarkt, een prijs, welke de adspirant- kooper abnormaal laag vond. Daarom ver trouwde hij de zaak niet en waarschuwde hij de politie. Na een aanvankelijke ontkenning, deelde de Dinxperloër ten slotte aan de politie me de, dat hij des ochtends vroeg een pink uit de weide van den landbouwer Schoemaker te Baak, gemeente Steenderen, uit de weide had gestolen. Voor de Zutphensche rechtbank, waarvoor hij terecht stond, nam hij een zeer onver standige houding aan. Hij ontkende opnieuw den diefstal en beweerde, dat hij het koe beest gekocht had van iemand uit Doesburg De bekentenis voor de politie zou hem met behulp van een gummiknuppel zijn afge dwongen, terwijl hij verder pertinent vol hield, dat hij niet door den rechter-commis saris was verhoord, van welk verhoor even wel een door hem medeonderteekend proces verbaal op de rechtszitting aanwezig was. De president deed den verbalisant voorge leiden, die daarop mededeelde, dat de Dinx- perloer uit vrijen wil een bekentenis had afgelegd. In verband met verdachte's houding in deze zaak en verder omdat hij reeds een ge vangenisstraf van een jaar achterd en rug heeft wegens veediefstal, was de officier van justitie, mr. des Tombe, van oordeel, dat de man ditmaal maar eens gevoelig gestraft moest worden. Hij requireerde twee jaar ge vangenisstraf. Over veertien dagen volgt de uitspraak. FINLAND. Berlijn weet niets van wapenstil stand. Ten aanzien van de geruchten, die in het buitenland de ronde doen, volgens welke de Finnen zouden trachten met de Sovjets tot een wapenstilstand te komen, werd heden, volgens S.P.T. van gezaghebbende zijde in de Wilhelmstrasse verklaard, dat hiervan in Berlijn niets bekend is. Voorts is men er van overtuigd, dat Finland geen stappen van dien aard heeft ondernomen. Men ver moedt, dat de geruchten hun oorsprong heb ben gevonden in die kringen, welke gaarne een breuk tusschen Duitschland en zijn bondgenooten zouden zien. Met nadruk werd er tenslotte nog op ge wezen. dat een wapenstilstand met de Sov jets niet mogelijk is, daar „met het bolsje wisme geen pact kan worden gesloten. Het moet vernietigd worden." 3. Op grond van bijzondere omstandig heden vastgestelde plaatselijke afwijkende regelingen blijven onverminderd gelden. 4. De gewone, in de winkelsluitingswet vermelde uitzonderingen gelden ook hier (o.a. cafés, apotheken, e.d.) 5. Verplichte openstelling zonder onder breking op alle werkdagen van de zeven reeds eerder bekend gemaakte groepen van winkels van 1018 uur. 6. Uitzonderingen op deze laatste ver plichting gedurende ten hoogste twaalf werkdagen per jaar (wegens vacantie) en voorts voor bijzondere gevallen, hetzij voor een geheele groep winkels door den bur gemeester vast te stellen, hetzij voor een afzonderlijken winkel door den burgemees ter toe te staan. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.12 uur 's Gravenhage. 12 September. Het verordeningenblad bevat een besluit van het hoofd van het afwik kelingsbureau van het departement van defensie nopens maatregelen ten aanzien van de bezoldiging en verzorging van militair en burger lijk personeel der voormalige Neder landsche zee en landmacht. Bij dit besluit worden verschillen de op grond van het Kon. Besluit van 4 December 1933 toegekende ambtstoelagen ingetrokken. doch daarnaast wordt bepaald,, dat de militairen die ten gevolge daarvan in inkomsten achteruit zouden gaan, in het genot worden gesteld van een persoonlijke toelage, gelijk aan het bedrag der tot dusver genoten ambtstoelage. Deze persoonlijke toelage wordt verminderd met ingang van den datum, waarop de jaarwedde van den belanghebbende wordt ver hoogd of opnieuw een ambtstoelage wordt toegekend, en wel met het bedrag dier jaarweddeverhooging of nieuwe ambtstoelage. Dit besluit treedt heden in wer king met terugwerkende kracht tot 1 April 1941. De heer G. J. Ruiter vervangt Ir. Roebroek. De secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij heeft aan ir. A. L. H. Roebroek te Den Haag, met ingang van 12 September eervol ontslag verleend als regeeringscommissaris voor de Bodemproductie. Met ingang van denzelfden datum is be noemd tot regeeringscommissaris voor de Bodemproductie de heer G. J Ruiter, direc teur-generaal van den Landbouw te Den Haag. EVACUATIE JAPANNERS UIT NED.-INDIë. Batavia, 12 Sept. (A.N.P.) Meer dan. duizend Japansche onderdanen zullen mor gen met de „Sikama Mam" uit Ned.-Indië vertrekken, als gevolg van de toenemende spanning in het Verre Oosten. Vijfhonderd van de vertrekkenden hebben zich te Soerabaja ingescheépt, waarna de „Sikama Mam" naar Tandjong-Priok is vertrokken voor het aan boord nemen der overigen. Hiermede zijn in een maand tijds 3000 Japanners naar hun land teruggekeerd. Ongelukkig huwelijk leidde tot een gewelddaad. TIEN JAAR GEVANGENISSTRAF GEËISCHT. Op Maandag 3 Februari j.1. heeft zich in de Benkoelenstraat te Amsterdam een gru welijk drama afgespeeld. In een woning al daar had een man, woonachtig in de Java- straat, zijn vrouw, die in de nabijheid op be zoek was, door messteken om het leven ge bracht De man was na zijn gruwelijk mis drijf naar het politieposthuis aan den Zee burgerdijk gèloopen, waar hij zichzelf had aangegeven. Gisteren stond de dader, een 44-jarige klin ker, terecht voor de vierde kamer van de arrondissementsrechtbank te Amsterdam, beschuldigd zijn 32-jarige echtgenoote opzet telijk van het leven te hebben beroofd, al thans haai met voorbedachten rade zwaar lichamelijk letsel te hebben toegebracht Verdachte, die zeer doof is, kan slechts met moeite door den president van de rechtbank. Mr. J. Boon. worden beschreeuwd en maakt een afgetrokken en argwanenden indruk. Allereerst wordt gehoord Dr. van Leusden van het Binnengasthuis, die de lijkschou wing heeft verricht en als doodsoorzaak ver bloeding tengevolge van messteken een 14-tal toegebracht in hart, longen en nie ren, heeft vastgeseld. Deskundigen verklaren, dat hier sprake is van een „crime passionel",' waarbij ver dachte geleid werd door een dubbelen ge- dachtengang: zijn vrouw te verwonden of wat wellicht reeds voor zijn oogmerken voldoende was haar slechts schrik aan te jagen. „Ik heb mijn vrouw gedood". Hierna worden eenige politie-beambten ge hoord. Het blijkt, dat verdachte op 3 Febru ari pl.m. om 1 uur, op het politieposthuis Zeeburgerdijk kwam, een mes op tafel gooi de en zeide, zijn vrouw gedood te hebben. Bij de huiszoeking, weike na het misdrijf is verricht, is van eenige vechtpartij niets gebleken. Volgens de verklaringen van de buur vrouw, in wier woning het drama is ge schied, was het slachtoffer bij haar op be zoek, toen haar echtgenoot kwam informee- ren, of zijn vrouw daar was. Nadat de man een ziekenkaart en vervolgens geld van zijn vrouw had gevraagd de vrouw had haar portemonnaie reeds uit haar tasch gehaald was er ruzie ontstaan. De man had zijn vrouw eerst een por met het heft van het mes gegeven, en had haar daarop eenige steken toegebracht. In angst was de buur vrouw, om hulp roepende, de straat op ge vlucht. De bewering van verdachte, dat er een verhouding bestond tusschen zijn thans verslagen vrouw en den zwager van de buurvrouw, is volgens deze laatste volko men onwaar. Meermalen bedreigd. Uit verdere getuigenverklaringen komt naar voren, dat beklaagde zijn vrouw den laatsten tijd eenige keeren licht mishandeld en meermalen bedreigd had. Twee dagen vóór den noodlottigen Maan dag had de man zijn vrouw opnieuw met een mes bedreigd en van een woning, waar zij was binnengevlucht, de deur ingetrapt, hetgeen reeds tot ingrijpen der politie aan leiding had gegeven, 's Zondags was de man naar zijn moeder gegaan, die hem nog waar schuwde. geen gekke dingen te doen. Het Teqnisitoir. De officier van justitie, mr W. P. Bak hoven, begint zijn requisitoir met te wijzen op het bijzonder moeilijke karakter van ver daohte wiens verstandelijke vermogens weinig ontwikkeld zijn en die daarbij een zeer nadeeligpn invloed heeft ondervonden van zijn doofheid. Reeds voor dat l)ij trouwde, heeft hij een meisje, met wie nij omgang had mishandeld en later een man, met wien hij haar ontmoette, eenige messte ken toegebracht. Zijn thans verslagen vrouw was als echtgenoote te eenenmale voor hem ongeschikt. Beklaagde is een stil en in zichzelfgekeerd man. zijn vrouw hield veel van uitgaan en kleedde zich graag op zichtig. Er zijn verschillende verzachtende om standigheden. Verdachte is meer gevaarlijk dan slecht en heef) in vele nnziehien een ongelukkig leven Rekening houdende met al deze factoren doch anderziids met den ernst van het gepleegde misdrijf. eischt sur. een gevangenisstraf voor den tijd van tien iaren. De verdediger pleitte clementie. Verdachte, het slotwoord verkrijgend, aegï de daad niet met voorbedachten rade te hebben gepleegd. Ongewild heeft hij zijn vrouw met het mes geraakt pp is door den gil. welke zii daarop slaakte, hevig ge schrokken. Het werd donker voor zijn oogen en hi herinnert zich niet, wat hij daarop heeft gedaan. Op 26 September a.s. zal de rechtbank uitspraak doen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1