Duitsche oorlogsschepen Communistische aansiag op telefooncentrale DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER SJAH VAN IRAN AFGETREDEN Overvloedige palingvangsten Mr* Duys overleden - Verduisteren - 19.51 uur Gezond verstand Teheran zal worden bezet KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEPl '2,345 (2 LIJNEN) WOENSDAG 17 SEPIEMBER 1941 Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Den Helder. Oudste zoon volgt hem op Duitschland strijdt voor Europa 18 BOLSjEWISTISCHE DIVISIES VERNIETIGD in de Finsche golf De nieuwe sluis te Broek op Langendijk HOUDT DEN BODEM GEZOND Wieringen Kroatië MMeüe& Onderlinge wedstrijden der Duitsche weermacht en duurt tot morgenochtend 7.18 uur VERMOGEN Huis van Oranje Nassau VERBEURD VERKLAARD* VRIJWI EGIOEN HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-Mjj. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JA ARC». No. 9338 Instanboel, 16 Sept. (DNB). De zender van Teheran heeft heden om 12 uur 10 medegedeeld: „De Sjah is hedenochtend afgetreden." De zender-Teheran meldt over het aftreden van den Sjah, dat naar ver luidt diens oudste zoon hem zal op volgen. Dit besluit werd heden in een buitengewone zitting van het parlement genomen. Britsche en Sovjet strijdkrachten rukken op naar Teheran. Berlijn, 16 Sept. (DNB.) De Britsche be richtendienst meldt uit Teheran, dat de En- gelsche en Sovjet strijdkrachten besloten hebben Teheran te bezetten en dat zij reeds naar de hoofdstad oprukken. De Sovjets hebben Kratsj, dat op 28 mijlen van de Per zische hoofdstad ligt, reeds bereikt. Na de bezetting van Iran. Kaboel, 16 Sept. (DNB). Volgens hier ontvangen berichten bereidt de Sowjet Unie de bolsjewiseering in zeer snel tempo voor van de door Sowjettroepen bezette deelen v. Iran en van geheel Noord Iran. Daarbij wordt een zelfde tactiek gevolgd als des tijds in Finland. De Moskousche radio laat sedert verscheidene dagen steeds weer de zwaarste verwijten hooren jegens de tegen woordige regeering van Iran en vooral te gen het Iraansche leger. Zij wordt beschul digd van sabotage der voorwaarden van den wapenstilstand en roept de „arbeiders en boeren" van Iran op tegen het tegenwoor dige systeem op te staan en een nieuwe re- volutionnaire regeering te vormen. De Sow- jetiseering van het bestuur der groote en kleine plaatsen rond Tebris, die door de Sovjettroepen zijn bezet, is reeds in vollen gang. Zijn de kroonjuweelen veilig? Teheran, 16 Sept. (b.N.B.) ln het parle ment van Iran heeft een afgevaardigde aan den minister van financiën, Colchayan, een vraag gesteld betreffende geruchten omtrent de kroonjuweelen en omtrent de dekking Hoofdkwartier van den Fuehrer, 16 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: ln de Oekraine hebben formaties van het Duitsche leger op doeltreffende wijze ondersteund door de luchtmacht in dap pere aanvallen op de belangrijkste plaat sen bruggehoofden over den benedenloop van den Dnjepr gevormd. Nadat de brug gehoofden in gevechten, welke verschei dene dagen hebben geduurd, tegen verbit terde, sterke vijandelijke aanvallen, wel ke deels ondersteund werden door pant serwagens, in bezit gehouden en uitge breid konden worden, zijn thans de Duit sche divisies van daar over een breed front zegevierend verder naar het Oosten opgerukt. In het gebied ten zuiden van het Ilmen- meer zijn, zooals reeds in extrabericht is medegedeeld, de laatste weken sterke vijandelijke strijdkrachten van het 11de, 27ste en 34ste bolsjewistische leger door troepen van het Duitsche leger onder be vel van Generaloberst Busch met steun van formaties van de luchtvloot van Ge neraloberst Keiler op beslissende wijze verslagen. Negen vijandelijke divisies werden vorkomen vernietigd. Negen an dere divisies werden met de bloedigste verliezen voor den vijand verslagen. Meer dan 53.000 gevangenen vielen in onze handen. 320 pantserwagens, 695 stukken geschut van allerlei aard, alsmede een •groote hoeveelheid oorlogsmateriaal wer den buitgemaakt of vernield. In den strijd tegen de Britsche ravitail- leeringsscheepvaart vernietigde de lucht macht overdag ten Westen van de Hebri- den een tankschip van 7300 brt. In den afgeloopen nacht werden in het zeegebied rondom Engeland uit convooien twee groote koopvaarders, waaronder een transportschip, in brand geworpen. In Noord-Afrika hebben Duitsche troe pen aan het front van Solloem een suc cesvollen verkenningsaanval met pantser wagens uitgevoerd. Bij Tobroek werd na harden strijd een belangrijke heuvel geno men. Tijdens luchtgevechten en door de luchtdoelartillerie werden op 14 Septem ber in Noord-Afrika zonder eigen verlie zen acht Britsche vliegtuigen neerge schoten. Pogingen van Britsche vliegtuigen om gisteren overdag de Duitsche bocht en de Nederlandsche kust aan te vallen, bleven zonder uitwerking. Jagers schoten twee vijandelijke vliegtuigen neer. Britsche vliegtuigen wierpen in den af geloopen nacht op verschillende plaatsen in Noordwest-Duitschland bommen neer. De burgerbevolking leed, vooral in Ham burg, eenige verliezen aan dooden en ge wonden. Nachtjagers en luchtdoelartille rie schoten negen der aanvallende bom menwerpers neer. der bankbiljetten. De minister antwoordde: „Zooals wij reeds verklaard hebben, bevin den de betrokken juweelen zich in een ver zegelde kluis. Het ministerie van financiën beschikt over een volledige lijst van de ju weelen. De kroonjuweelen zijn even gaaf als toen zij in een museumzaal van het paleis Golestan tentoongesteld werden. Daar er echter onlangs in de omgeving van het pa leis gebouwd is. heeft men de juweelen op 26 Augustus jl. tijdelijk overgebracht naar de kluis van de nationale bank". Een andere afgevaardigde zeide: „Wij heb ben volledig vertrouwen in de regeering en in de betrouwbaarheid van de Bank. Ik verzoek den minister een dag te willen be palen, waarop alle afgevaardigden die daar belangstelling voor hebben, zich naar de bank kunnen begeven om de kostbare voor werpen te zien". De ministerpresident steun de dit voorstel. Sovjetstrijdkrachten bij Reval teruggetrokken Berlijn, 16 Sept. (D.N.B.) Forma ties der Duitsche marine zijn, naar het D.N.B. verneemt, na den met zware verliezep gepaard gaanden te rugtocht der bolsjewistische zee strijdkrachten uit het gebied rond om Reval in ononderbroken aan vallen het binnendeel van de Fin sche golf binnengedrongen. Des dags en des nachts werden, ondanks de moeilijke omstandigheden van zee en weer met succes mijnen ge legd, ondanks krachtige bolsjewisti sche luchtaanvallen. Intusschen werd binnen het bestek van de ver overingen van de Estlandsche kust door het leger de kustverdediging verder uitgebreid en nieuwe batte rijen werden opgesteld. De strijd rond Leningrad. Berlijn, 16 Sept. (D.N.B.) Tjjdens de ge vechten in het versterkte gebied rond Le ningrad heeft den 14en September een Duitsche divisie infanterie een door de Sowjets op hafdnekkige wijze verdedigde bunkerstelling doorbroken en een stadje ver- (Foto M. Kuiper). 'overd. In totaal werden door de troepen de zer divisie 91 Sowjet bunkers buiten ge vecht gesteld. Meer dan achthonderd Sow- jetsoldaten werden gevangen genomen. Bo vendien vernietigden de Duitsche troepen verscheidene Sowjet pantserwagens en ver nielden zij talrijke stukken geschut en lich te wapens der infanterie. Duitsche luchtactie in'het hooge Noorden. Berlijn, 16 September (D.N.B.) Duitsche vliegtuigen hebben gisteren met succes Sow- jetstellingen in den noordelijken sector aan gevallen. Sterke afdeelingen Stuka's bom bardeerden in de streek van Moermansk de bolsjewistische stellingen. Gevechtsvliegtuigen hebben gisteren met goed gevolg Sovjetschepen in de noordelijke IJszee gebombardeerd. Twee transport schepen, een van 2000 en een van 1000 ton, werden tot zinken gebracht. Een ander schip van 100 ton werd ernstig beschadigd. HET OOGSTFEEST DER AGRARISCHE JONGEREN. Assen, 16 September: Op den door de Agrarische jongeren beweging van het Ned. Agr. Front, Zaterdag 20 September te elf uur v.m. in het oude, bekende dorp Rolde te hou den, grooten landdag,' zal een drietal spre kers het woord voeren. Verder wordt door een groep agrarische jongeren uit de omge ving van Norg een historisch Drentsche boe renbruiloft opgevoerd, de z.g. „Wasschop" en verder een oogstspel gespeeld, dat als titel draagt: „Maar de akkers geven brood". Tal van schoone boerengedichten van den Zeeuwschen dichter Martien Beversluis, zijn in dit spel opgenomen. VAH t»37 TOT 1940 WERDEN OP 19X139 BEDRIJVEN NIEUWE ME5TBEWAARPCAATSE» EN «JtERKELDEftS AANGELEGD. KUNSTMESTVEREkRUIK: 1958/53 8AM1U.I06N TON 1958,59 A7HIIUOENTON (Foto Polygoon v. Bilzen). Het eerste donker is goed. De palingvangsten in het eerste donker blijven naar wensch verloopen. Zoo om de twee dagen gaat de visscher de fuiken lich ten en de aanvoer was de laatste dagen overvloedig. Donderdag was er. zooals wij meldden, plm. 15000 pond. Vrijdag de enorme hoe veelheid van omstreeks 25000 pond. Daarna weer iets minder. Zaterdag plm. 17000 pond en Maandag j.1. beteekenend minder. Kwam men de eerste dagen bij normale vangsten 0p 7001000 pond1, thans plm. 400 A 500 pond per bedrijf. Voor den contanten maxi mumprijs van 51 ct. p. p. worden daarmede echter nog uitstekende besommigen ge maakt. waarvan de op z.g. „deel" visschen- de bemanning haar aandeel naar rato krijgt. Een visscher bracht als vangst van twee dagen 5000 pond binnen. Eén zijner fuiken bevatte 900 pond. I>e maximum capaciteit per fuik is pl.m. 1000 pond. Ook aan de Oostzijde van den Afslutidijk schijnen de vangsten eroot te zijn. In Mak- kum worden ndg grootere hoeveelheden aan den afslag (Kornwerderzand) aangebracht Het is alles prachtig gelijkmatig soort, waarin selrhts weinig zwaarder goed van 61 en 77 ct. p. p. wordt aangetroffen. Het sor- teeren levert dus geen moeilijkheden op. Tot einde dezer week worden nog ruime aanvoeren verwacht, Bii nieuwe maan loopt de vangst direct zey terug, maar niette min kan het bedrijf dan nog loonend zijn Het wachten is dan weer op het tweede donker, omstreeks half October. döt even eons zeer goed kan zijn. Ag ram, 16 September (D.N.B.)Zondag middag is van communistische zijde een aanslag gepleegd op de telefooncentrale van Agram, waarbij eenige schade werd aange richt. Naar verluidt, wijst het onderzoek er op, dat de daders betrekkingen onderhielden met Engelsche agenten, die in het Britsche consulaat te Agram een opslagplaats van ontplofbare stoffen bezaten. Rede van Pawelitsj. Agram, 16 September (D.N.B.): De Kroatische staatsleider heeft ter gelegenheid van de decoratie van leden der Oestasja een rede gehouden, waarin hij zich scherp tegen het bolsjewisme keerde en verklaarde, dat Kroatië onwrikbaar aan de zijde van zijn groote bondgenooten staat en er trotsch op is, een bijdrage te kunnen leveren in den strijd voor de nieuwe orde en zijn eigen vrijheid. In den ouderdom van 66 jaar is, naar „Het Vaderland" meldt, overleden mr. J. E. W. Duys, sedert kort vrederechter en oud-lid der Tweede Kamer, waarin hij vele jaren de S.D.A.P. heeft vertegenwoordigd. De heer Duys, die op 21 Februari 1875 te Nijmegen is geboren, werd na aanvankelijk als lichtmatroos te hebben gevaren, opge leid tot candidaat-notaris. In die kwaliteit was hij sinds 1900 op verschillende kantoren werkzaam, totdat hij in 1903 adjunct-com mies werd aan de Rijksverzekeringsbank. Aldaar werd hij belast met het archief en de bibliotheek. Intusschen had hij zich bij de SDAP. aangesloten; hij trad als propagan dist op. In 1905 vestigde hij zich te Zaandam, waar hij in 1906 lid van den raad en in 1912 wethouder werd, wat hij tot 1923 is ge weest. In 1909 werd hij in de Kamer gekozen 's-Gravenhage, 12 Sept. Onder leiding van den bevelhebber van de Ordnungspoli- zei in Nederland worden van 1821 Septem ber a.s. in het Olympisch Stadion te Am sterdam en verschillende aangrenzende ter reinen athletiekwedstrijden gehouden door de S.S.- en Polizeisportgemeinschaft Nieder- lande. Deze wedstrijden hebben tot doel naast de lichamelijke oefening der man schappen op de Nederlandsche sportvelden een duidelijke demonstratie te geven van de in nationaal-socialistischen geest inge richte Duitsche lichaamsoefeningen, om te toonen, dat men door de lichamelijke op voeding van het geheele volk komt tot een breede en hechte grondslae. ter opvoering van de individueele lichamelijke toppresta ties. De in Nederland aangetreden leden van het leger, de S.S., de rijksarbeidêdienst en van de politie, alsmede de hier op het rijks commissariaat werkzaam zijnde Duitschers zullen in een sportieven kamp getuigenis afleggen van de onbedwingbare kracht en den onbuigzamen wil van Duitschland om te overwinnen. Naast de gebruikelijke wed strijden zal ongetwijfeld de lange afstands- marsch op Zaterdagmorgen 20 September a.s. bijzonder interessant zijn en veel belang stelling weten te trekken, daar de deelne mers hierbij bijzondere moeilijkheden heb ben te overwinnen, zooals schieten, het wer pen met handgranaten en het nemen van hindernissen. Eveneens zullen de aan de athletiekwed strijden nog toegevoegde demonstraties, als voetbal en handbalwedstrijden tusschen spe ciaal hiervoor samengestelde ploegen van de S.S. en de politie, speciale demonstraties met motoren en motorrijtuigen, alsmede massale gymnastiekuitvoeringen zeer veel belangstellenden weten te trekken. Reeds hebben zich meer dan 900 deelnemers voor deze wedstrijden opgegeven. In alle onder- deelen kan men dus spannende ontmoetin gen verwachten. Vanavond gaat de verduistering in om 's-Gravenhage, 16 Sept. Het Rijkscom missariaat deelt mede: Wilhelmina van Oranje-Nassau houdt, zonder iets geleerd te hebben uit den loop der gebeurtenissen, halsstarrig vast aan het bolsjewistisch-kapitalistische front en plaatst zichzelf daarmede buiten de ge meenschap van het nieuwe Europa. Zij richt tot het staatshoofd en de weermacht van het Groot-Duitsche rijk verbazingwekkende scheldwoorden. Zij spoort uit de verte de Nederlanders op onverantwoordelijke wijze aan tot het plegen van daden van geweld tegen de bezettende macht, welke slechts de hardste represailles tengevolge zouden hebben. In opdracht van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft dientengevolge de commissaris-generaal voor de veiligheid op grond van artikel 1 der verordening no. 33/1940 omtrent het ver beurd verklaren van het vermogen van per sonen, die een anti-Duitsch of tegen het Duitsche rijk gericht streven bevorderen, bepaald, dat die vermogenswaarden van de levende leden van het Huis Oranje-Nassau worden verbeurd verklaard, welke zich in bezette Nederlandsche gebied bevinden. De verbeurd verklaring wordt door hare openbare bekendmaking van kracht (arti kel 4, alinea 1 van de verordening no. 33/1940). De verbeurd verklaarde vermogenswaar den zullen krachtens artikel 4 alinea 2 van de genoemde verordening voor doeleinden ten algemeenen nutte in het bezette Neder landsche gebied gebruikt worden, voor zoo ver deze waarden niet voor den duur van den oorlog voor de bezettende macht noo- dig zijn. Hij is lid gebleven tot 1936, dus 27 jaar. In 1935 verliet hij de soc. dem. fractie we gens hevige geschillen met de partij o.a. door zijn brochure. „Ter oriënteering, eenige beschouwingen naar aanleiding van enkele vragen der democratie", welke zelfs tot voor stellen tot royeering als lid der SDAP. leid den. De voorstellen werden ingetrokken. De heer Duys werd evenwel 7 December van dat jaar door het Partijbestuur geroyeerd. In 1923 had hij zich te 's-Gravenhage ge vestigd, waar hij ook korten tijd lid van den raad is geweest. De wijzigingen in het Aca demisch Statuut maakten het mogelijk, dat hij in de rechten kon gaan studeeren. In 1926 promoveerde .hij en hij werd pleiter in straf en civiele zaken Niet lang nadat hij de Tweede Kamer had verlaten, is de heer Duys uit 's-Gravenhage vertrokken. Hij vestigde zich toen in Lochem In 1938 is hij lid» van de N.S.B. geworden en nog pas kort geleden, 19 Augustus, toen het vrederechterschap werd ingesteld, is hij tot vrederechter te Arnhem benoemd. Wie heeft er ooit aan durven denken, dat men zou twijfelen aan het gezonde ver stand van een groote groëp landgenooten? Wie ter wereld zou het voor mogelijk ge houden hebben, dat er landgenooten zouden kunnen zijn, meenend dat het bolsjewisme „niet-zoo-erg-is". Wie zou het ooit in zijn hoofd hebben ge haald, te verkondigen, dat er een tijd zou komen, dat Nederlanders, zich christelijk noemende Nederlanders, hopen op de over winning van bolsjewistische misdadigers, over hen, die onze godsdienst en onze be schaving en onze cultuur verdedigen? Nie mand. Gezond verstand. Door de eeuwen heen is dit een bezit van ons volk geweest. Hier door heeft het zich een eereplaats in Eu ropa kunnen veroveren. Dat deze plaats niet verloren zal gaan, dat Nederland in het nieuwe Europa met opgeheven hoofd kan staan temidden van de anderen, daarvoor zorgen duizenden en duizenden Nederland sche mannen, die nu strijden aan het oost front. Nederlanders, uw gezond verstand zegt u, dat dit de eenige weg is naar een betere topkonjst. Schouder aan schouder met de Duitsche weermacht, met de daarmee verbonden le gers. met de vrijwilligerslegioenen strijden tegen het bolsjewisme en zoodoende een ge lukkige toekomst verzekeren voor ons volk en vaderland. Uw gezond verstand zegt u, dat dit uw plicht is en daarom: nogmaals op uw eep en uw moed. Schaart u in de gelederen van,' hen, die begrip hebben voor het gevaar, dat dreigt, maar ook voor de gelukkige tooi komst die ons deel kan zijn: Meldt u aam bij het Koninginnegracht 22, 's Gravenhage.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1