£le inAo-móttn- éftacUnieuwt Muótuiyl 941 De Steen wij ker affaire Vandaag Het Texelsche seizoen 1941 Het kind en het boek Drukkerij De Boer Jan Burger's laatste £jan9 Vondsten uit het Vliegend Blaadje Onze „slums" Inschrijvingen Handelsregister Slaapplaats voor stadgenooten De nieuwe heffing ni. De in het café ,formosa" opgevoerde, en zoo bij den eersten indruk knap gespeelde comedie door het Steenwijker kwartet, heeft, zooals te begrijpen is, het noodige stof doen opwaaien en de tongen in onze stad in bewe ging gebracht. In langen tijd had men een der mate „glashard" staaltje oplichterstechniek niet beleefd, terwdjil daarnaast de snelle arre statie van de bende eveneens tot de fantasie der bevolking sprak. Op enkele punten in deze affaire willen wij nog even terugkomen en dan in de eerste plaats op de hoofd-mtiraal, die aan dit alles in- haerent is, namelijk het groote gevaar waarin men zich begeeft indien men zich aan „de zwarte handel" gaat wijden. Deze zwarte handel" bloeit op het oogen- blik; het heeft geen zin zulks te ontkennen. Zij bloeit zelfs welig. Maar men verlieze daarbij niet uit het oog, dat in praktisch al deze ge vallen niét de cost voor de baet, doch de baet voor de cost uitgaat! Het moge eenmaal, het moge vijf, desnoods tienmaal, goedgaan eens Slaat Justitia toe en blijkt dat de aanvan kelijk zoo enorm lijkende winsten slechts het voorspel waren van een tragedie, die eindigt met een langdurige periode cellulair. Daarnaast is deze „zwarte handel" onsympathiek en zon der meer afkeurenswaardigomdat hier waar devolle producten aan een billijke distributie onttrokken worden. De hoeveelheid, die nóg in ons land aanwezig is, is ons aller eigendom, en niét dat van een uiterst kleine groep personen, die zfch de weelde kan veroorloven voor een pond thee 20 of 25 gulden neer te tellen. Deze bedragen zijn niet overdreven, want zij wer den gevraagd en geboden ook in de onderhavige zaak. De normale prijs voor een pond thee be draagt 1.50 tot 2.Een kleine berekening toont aan wélke winsten er op deze manier ge maakt worden door een kleine groep van handelaren Dat de recherche er in geslaagd is het com plot te ontmaskeren, stemt tot verheugenis. Het blijkt, dat men met een aantal vrij louche figuren te maken heeft, aan het hoofd waar van gesteld was de begeleider van de dame. Deze schijnt 'overigens meer oj> zijn kerfstok te hebben. De anderen zijn 5werktuigen in s-leiders hand en kan men rubriceeren onder het motto: avonturiers, die niet afkeerig waren van wat extra inkomsten. Dat er ook drie arrestaties in onze eigen stad moesten plaats vinden is te betreuren., Het is ons niet bekend welke precies de rol ge weest is die de beide Julianadorpers en de Tuindorper winkelier gespeeld hebben. Het kan echter niet anders of ook zij waren op onrecht matige winst uit, en hielpen mede de uiterst schaarsche thee uit Den Helder te doen ver dwijnen. Beroepsmisdadigers zijn het niet geweest. Daarvoor is door hem té goedgeloovig, tè on handig en tè naief opgetreden. Indien zij ge straft worden zal dit voor hen waarschijnlijk een heilzame correctie zijn, die hun hopenlijk meer sociaal inzicht schenkt. Nu speelden zij een vrij droevige rol van scharrelen, van twij felen en angstig sjaggeren, die den amateur verraadt. t Dat echter ook het Steenwijker kwartet niet in staat bleek een „perfecte misdaad" te plegen, wordt wel duidelijk door twee feiten be wezen. De eerste kardinale Jout werd gemaakt door de dame, die Zaterdagavond omstr. 11 uur ,J?ormosa" optelefoneerde en naar een bekende van haar in Den Helder vroeg. Zij was daarbij zelfs zóó goedgeloovig, en zóó overtuigd dat er nog geen gevaar dreigde, dat ze haar adres in de plaats opgaf vanwaar zij opbelde. Voorts beging een dér anderen, zooals men weet, de domheid na het middernachtelijk uur een wil lekeurig particulier uit zijn bed te bellen om hem den weg te vragenI Dit jaar zult U niet in de gelegenheid zijn Uw visitekaarten tegen het einde van het jaar te bestellen. Na 15 Oct. is het n.1. verboden kaartjes te drukken. Wij raden U daarom aan eventueele tekor ten van Uw voorraad direct aan te vullen. Bij ons vindt U nog de groote sorteering van vóór den oorlog. Geef dus Uw bestelling ten spoedigste op aan Koningstraat. Het prettigst in deze geheele duistere affaire, waarover wij hier wellicht nog niet het laatste woord sprekenis wel het politiewerk dat hier gepresteerd is. Met inspecteur. Rooyakkers als centraal punt werd een uitgebreide politiemacht voor een snel onderzoek mobiel gemaakt. Van achter zijn bureau werkte deze jonge inspecteur zijn opgezet schema uit, dat eindigde met de arrestatie van het viertal. Een mooi succes voor de heeren Helder en Rooyakkers, maar niet minder voor de recherche en de a'gen- ten, die er by betrokken waren. Dat men hier voor onder de burgerij alle waardeering heeft, stemt tot verheugenis. Wat goede samenwerking vermag, dat heeft', men hier gezien. Ingeschakeld werden o.m. naast de politie in Den Helder, die in Alkmaar Behagen, Heiloo, Amsterdam, Haarlem, Hilver sum, Amersfoort, Eindhoven, Steenwijk en die van nog enkele anderè plaatsen. Dank zij het feA, dat er een ideale samenwerking mogelijk bleek, slaagde men er in zóó spoedig het viertal achter slot en grendel te hebben. Een mooi stukje politiewerk had hiermede zijn bekroning gevonden. Gistermiddag heeft op de algemeene be graafplaats, te Huisduinen, de ter-aarde-be stelling plaatsgevonden van Jan Burger, den .voorzitter van de afdeeling Den Helder van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis houders, Caféhouders en Slijters en eigenaar van het eens bekenae Kegelhuis. Voor de plechtigheid was groote belangstelling. Op den doódenakker zagen wij o.a. den alge- m-en secretaris van den Nederlandschen Bond, den heer Staalman, voorts van de afdeeling Alkmaar de heeren London en Molenaar, het voltallige bestuur van de afdeeling Den Helder, uit Schagen den heer Schenk en voorts leden van de Texelsche afdeeling. Tenslotte vrijwel alle leden uit Den Helder een groot aantal middenstanders en andere vrienden en bekenden. Wel duide lijk trad gisteren aan den dag, welk een populaire persoonlijkheid Jan Burger ge weest is. Te 2 uur arriveerde de stoet op het kerkhof. Woorden van waardeering en erkenning. Nadat de bejaarde zuster van den heen gegane haar broer herdacht had, speciaal diens voortvarendheid en aangeboren opti misme, was het de bonds-secretaris, de heer Staalman, die het woord nam. Deze memo reerde de werklust en de blijmoedigheid van Burger, twee eigenschappen, die ook het laatste levensjaar niet konden wegnemen. Burger is een indirect oorlogsslachtoffer ge weest. Het meest tragische in dit verschei den is het feit dat hij, na alles Opgebouwd te hebben, alleen maar op de puinhoopen kon neerzien. Het was hem niet gegeven nog eens den hernieuwden opbouw te beleven. Ook de heer Schenk uit Schagen, spreken de namens het Kringbestuur, roemt het werk van Burger. En noemt eveneens zijp vrien delijkheid en hulpvaardigheid karakteristiek Voor den heengjgane. Vervolgens neemt de heer Kreuger, secre taris van de plaatselijke afdeeling, het woord. Het zijn woorden van grooten dank en har telijke collegialiteit, die men te hooren krijgt. Ook woorden van innige troost aan de na bestaanden. Nadat nog de heer Woud enkele woorden gesproken heeft, is het de oudste zoon, die namens de familie dankt voor 'té sympa thieke woorden, aan wijlen zijn vader gewijd, waarna de plechtigheid besloten wordt. Uil hel TlaCiUe hxijip,<x\.t BELEEDIGING. Een bewoner van de Ceramstraat deed aan gifte van beleediging, dewelke was geschied door een bewoonster uit die buurt. Dat mag niet. FIETS VERDWENEN. De politie werd medegedeeld, dat ten nadeele van een dame een fiets gestolen was. ACHTER DE BANDEN AAN. Rubber is goud waard op het oogenblik. Dat wordt eveneens bewezen door een weinig eer lijken man die zich dezer dagen vergreep aan een reserveband met velg van iemand, wonen de aan den Rijksweg. PORTEMONNAIE VERMIST. Een dame deed bij de politie aangifte dat haar portemonnaie met inhoud spoorloos ver dwenen was. Een onderzoek werd ingesteld. 4 KILO VET GESTOLEN. Tot de kostbaarste bezittingen van de huis moeders behooren de huisvoorraadjes vet, die men, beetje voor beetje, bij elkaar gespaard heeft. Als onbetaalbare schatten worden die voorraadjes bewaard. Kan men zich het verdriet voorstellen dat een huismoeder had toen zij bemerkte, dat haar 4 kilo vet gestolen waren? Dat gebeurde iemand van de Molengracht. Een minderwaar dige streek. COLBERTJASJE AAN DE HAAK GESLAGEN. Een juffrouw deed bij de politie aangifte, dat het colbertjasje van haar zoontje door een onbekende uit een gymnastieklokaal was meegenomen. Een onderzoek is ingesteld. FIETS GESTOLEN. Aangifte werd gedaan van de vermissing van een rijwiel. INBREKERS OP PAD. Inbraken blijven in Den Helder aan de orde van den dag zijn. Zoo geschiedde het eenige dagen geleden, dat iemand (of meerderén!) zich toegang, tot een woning in de Kroon- straat verschafte. Via het raam kroop men naar binnen. O. a. werd een japon vermisti lUMPi vij&u} fcun Door een onzer plaatsgenooten is dezer dagen een adres gezonden aan het Gemeentebestuur. In dat adres wordt gewezen op den treurigen toestand waarin het onbestraat gebleven ge deelte der 2e Molenstraat verkeert. Adressant doet uitkomen, dat genoemde straat door den aanbouw van perceelen in den omtrek, zooals in de Diaconie-, Breewater-, Weezen- en Kei zerstraat, niet meer is een plek, waar alleen de gchter-erven van de Westgracht uitkomen, maar dat die straat is geworden een algemeene verkeersweg. De vroegerebestemming als bergplaats van faecaliën moest zy dan ook al lang verloren hebben. Doch adressant toont aan, dat dit nog in het geheel niet het geval is. De openbare weg leidt over kuilen en modder poelen, vooral in de nabijheid der Palmstraat, langs onooglijke schuttingen en een tweetal terreinen, die gedeeltelijk tot berging van mest karren, worden gebezigd, gedeeltelijk met mest vaalten zijn bezet. Niet zelden staat, zoo ver zekert adressant, een vuile mestwagen dagen achtereen op den openbaren weg zijne bedenke lijke geuren verspreidende en den weg versper rende. Het bestuur van ,(Helder's Belang" Vereeni- ging tot verfraaiing en tot bevordering van den bloei dezer gemeente, heeft zich, naar aanlei ding van dit adres, tot Burgemeester en Wet houders gewend, met het doel, de opmerkingen en wenschen van adressant te steunen, 't Be stuur dringt mede op verbetering van den toe stand ten zeerste aan. Nieuwe zaken: Den Helder: C. Roomeijer, Ruijghweg 59, aannemer. Leesbibliotheek „Aberson", Emmastr. 93, leesbibliotheek. Opheffingen Den Helder: De Heldersche Expresse, Keizersgracht 44, expeditiebedrijf. Bouwbedrijf M. J. Cornelissa^ Laan 29, bouwbedrijf Gemeub. slaapkamer, 2 4 personen, Rpksweg 83, bij halte Koegras. Wanneer het 15 September was geworden, maakten we oudergewoonte belans op, aldus schrijft de „Tex. Courant". Dan gingen we r.a, wat „het" seizoen voor Texel had opgeleverd. Maar nu is daar al een paar jaar leelijk' de klad in gekomen. Eerst stak de piobilisatie van 1939 een spaak in het wiel, waardoor een groot aantal baugasten ontij dig hun biezen pakte; toen kregen we het oorlogsjaar 1940 met alle ellende, welke dat ook voor ons eiland met zich bracht. De reis lust werd geremd. De bootdienst werd inge krompen. De toegang tot Texel werd aan strenge voorschriften onderworpen. Onze VVV, anders zoo actief, werd tot werkloos heid gedoemd; aan deelnemen aan de Jaar beurs werd zelfs niet gedacht. Éen nieuw jaar brak aan, 1941, maar nog had Mars zijn zwaard niet opgeborgen; in tegendeel. De oorlog nam nog in hevigheid toe. Naarmate de zomer naderde, bleek noch tans de lust om op reis te gaan bij velen in den lande sterker en sterker te worden. Men had ontspanning noodig, wilde „er uit", weg van de dagelijks terugkeerende zorgen voor bonnen voor dit en voor dat, maar nam na tuurlijk zijn bonnenmap mee in de koffer... „Besteedt uw geld in eigen land" was de slagzin, die zgn uitwerking (voor menigeen noodgedwongen) niet kon missen. Voorjaar '41 brachten we uit de beste bron de heugelijke tijding, dat Texel weer een redelijke kans had gasten te kunnen ontvangen. De toègangsbepalingen zouden soepeler worden gemaakt; Texel zou weer eenigermate het gastvrije eiland van voor heen kunnen worden. Maar de vreugde was van korten duur. Slechts eenigen tijd wer den op vrij groote schaal verblijfsvergunnin gen uitgereikt. Toen kwam het bericht, dat slechts bij hooge uitzondering nog verlof tot het betreden van Texel zou worden gegeven en tenslotte de mededeeling, dat aanvragen maar geheel achterwege moesten bleven. Neen, van een „seizoen" is de beteekenis, die we daaraan de laatste tientallen jaren mochten hechten, was ook dit jaar geen sprake. Hoe druk was anders het bezoek aan vogel broedplaatsen. Deze week spraken we vogel wachter Stark, de man van De Muy. Weet u. hoeveel bezoekers hij dit jaar noteerde? Eén, lezer, niet meer' dan één! En toch was een bezoek aan De Muy juist dit jaar loo- nender dan ooit. Wel 120 lepelaars hadden er hun nest gebouwd en groot was het aantal jongen, dat daar werd uitgebroed en groot gebracht. En juist dit jaar kon men daar zij het op eenigen afgtand zoo mooi getuige van zijn, omdat vanwege den hoogen waterstand de nesten hooger waren aange legd dan anders het geval was. En het weer, dat zoo'n belangrijke rol speelt? Dat heeft ons ook wel leelijk in de steek gelaten. Tientallen jaren moeten we terug gaan om een beschrijvingte vinden van een zoo verregende Augustusmaand als die van 1941. September leek aanvankelijk" de schade zoo goed mogelijk te willen herstell- len, maar ook dat liep op een teleurstelling uit. De Almanak sloeg de plank heelemaal mis, want die voorspelde voor Augustus notabene: „Er komt veel warm weer. Deze maand- zal de warmste en mooiste van het heele jaar zijn. Er zullen minder regendagen voorkomen dan normaal..." Wanneer de voor speller ons op het tegendeel had voorbereid, had hij precies gelijk gekregen! Neen, seizoen 1941 laat niets dan misra- bele herinneringen na; vraag het aan den ijsco-man, de fietsenverhuurders, aan de man nen van de rijwielstallingen, aan de hotel-, café-, en pensionhouders, aan den verhuurder van strandtenten... het is altegaar „niks gedaan" geweest. Hierna beter, zullen we hopen. Wij houden het met Paul Kruger op „Alles sal reg kom"! Wie weet hoe gauw. ÏUeuuDó uil lOiA URK, 15 September 1941. Dor 9 vaartuigen werd heden aan den visch- afslag alhier aangevoerd: 34Ó kg kuilpaling, van 2059 kg, per vaartuig, prijs 74 ct. per kg, 340 kg snoekbaars, 68 ct. per kg en 25 kg voorn 20 ct. per kg en 60 manden nest 33% ct. per mand. URK, 16 September. Door 60 vaartuigen werd heden aan den vischafslag alhier aangevoerd: 7219 kg kuil paling, van 43343 kg per vaartuig, 74 ct. per kg, 343 kg lijn- of beugaal, 681.54 per kg en 168 kg fuikaal, 1.02 per kg, 1120 kg snoek baars, 68 ct. per kg, 125-kg roode baars, 36 ct. per kg, 700 kg voorn, 29 ct. per kg, 650 man den nest 33 >4 ct. per mand en 30 manden poss 2.50 per mand van 27% kg. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Klaas, z.v. G. Nentjes en J. Bak ker; Cornelis, z. v. H. Brouwer en E. van Urk; Lummetje, d. v. J. Romkes en J. Romkes Hiltje, d. v. Sj. Bakker, en E. Koffeman. ONDERTROUWD: f. Kramer en J. Kramer. GEHUWD: R. Kramer en A. Visser; G. Rom kes en P. Romkes. ,,'k wil een boek hebben!" dreinde .het kind. „Ja, Jantje," zei ik% „we gaan saampjes een mooi boek koopen." „Géén mooi boek!" kreet Jantje. „Ik wil een boek met olifanten!" „Zeker, een boek met olifanten," suste ik, blij dat de keuze al gedaan was. „Maar niet met die kleine, maar met groote olifanten!" „Ja, met groote," antwoordde ik gelaten. „Met hééle groote," zei Jantje nu inhalig. „Zoo groot als je wilt," zei ik met een zicht. „Nee, net zulke groote als in den dieren tuin," begon Jantje opnieuw. „Voor mijn part zoo groot als een kerk," zei ik, en het was meer voor me zélf bedoeld. „Da ken nie," zei Jantje, en hij sprak ineens erg plat, wat ie altijd doet als hij zijn vertrou wen in me verliest. Gelukkig waren we nu bjj den boekwinkel aangekomen. Jantje op een hol naar binnen, roef, roef aan de toonbank. Ik wat kalmer. „Hebt u," zoo vroeg ik aan den boekverkoo- per, „een kinderboek met iets van olifanten er op of er iri?" „Niks geen kinderboek!" brulde Jantje, ter wijl hij een stapel tijdschriften van de toon bank duwde, „ik wil een echt boek met echte olifanten!" „Goed meneer," antwoordde de boekverkoo- per en hjj deed een greep in de boekerijen boven zijn hoofd. „Hij heb geeneens olifanten," merkte Jantje smalend op, nu het wat lang duurde. Hij wend de zich af, of de zaak hem niet' meer interes seerde. De boekverkooper kwam met een boek. Ik sloeg het open. „Kijk eens, Jantje!" riep ik enthousiast. „Dat ben geen olifanten, dat ben kameelen," zei Jantje gemelijk. „Goed geraden!" antwoordde ik zoetsappig, inwendig woedend omdat mijn list mislukt was. De boekverkooper draaide zich om en kroop langzaam tegen een ladder op. „Late we weggaan, oom," zei Jantje opeens. „En de olifanten dan?" vroeg ik met een lichte dreiging in mijn stem. Dat was waar. Jantje zweeg. De boekver kooper daalde. Een armvol boeken. Hij spreid de ze uit op de toonbank. Jantje er haastig bij, nerveus bladerend. Hij maakte vouwen en kreukels. „Kalm toch!" riep ik vermanend. „D'r staan toch geen olifanten in," schreeuw de Jantje, alsof hij daarmee zeggen wilde, dat de boeken voor zijn part wel verscheurd kon den "Worden. Inderdaad. Reigers, kaketoes, dromedaris sen, zebu's apen en lammergieren. Maar geen olifanten. De boekverkooper zuchtte. Draaide zich om, verdween. Kwam terug met een nieuwen sta pel. Jantje had het opgegeven, probeerde een vulpotlood dat hij uit een houder genomen had. De boekverkooper en ik bogen ons over nieuwe stapels boeken, zochten olifanten. Er waren er geen. Weg weer de boekverkooper. Nieuwe sta pels. En dan ineens het verlossende prentje. „Jantje!" kreet ik. Geen antwoord. Ik keek om. Jantje stond buiten bij een groentenkar. Ik tikte tegen de ruit. Hij kwam. „Hij staat er maar half op," zei hij en liep weer naar de deur. 't Was inderdaad maar een halve kolos. We zochten verder. Eindelijk, de heele olifant. We hadden geen moed meer om te juichen. Ook de boekverkooper niet. Diens hoofd stak nog juist boven de boekenstapels uit. „Jantje," zei ik mat. Jantje kwam. Boog zich over het boek. Keek. Keek nog eens. Zei dan, tergend beslist en langzaam: „Oom, het is een héél mooie olifant, maar mag ik niet liever dat vulpotlood hebben?" Ik keek naar den boekverkooper. „Trekt u het zich niet aan, meneer," zei deze met een toonlooze stem.' „Met sommige klanten, die hier een roman komen uitzoeken, daarmee heb ik heel wat méér last..." (Uit de Weekrevue). t KfiA tri Ttndmq, GEREFORMEERDE KERK AMSTERDAM- ZUID. De Gereformeerde kerk te Amsterdam-Zuid heeft een stuk bouwterrein van de gemeente Amsterdam gekocht, dat gelegen is aan de Vogelensangstraat. Deze grond is bestemd voor den bouw van een kerk, waarmede tot uiter lijk midden 1947 begonnen moet zijn. NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND. Voor de Nederlanders in de omgeving van Dilren Rijnlandwerd onlangs voor de eerste maal een godsdienstoefening in het Ncdcr- landsch gehouden. Het maakte op de talrijke aanwezigen merkt/har diepen indruk, na lan gen tijd de psalmen en gezangen van het vaderland weer samen te kunnen zingen en de prediking in de eigen landstaal te kunnen hooren. door W. L. DE VRIES. Voor degenen die, zooals in het verleden, ook nu uitsluitend in de Inkomstenbelasting vallen, is de zaak eenvoudig. Ze hebben geen uitstel van betaling gehad, en hebben dus de aanslag 1940/41 geheel vol daan. Hun zal ambtshalve een ontheffing van 1/3 worden verleend, welke ontheffing op hun voor- loopige aanslagbiljet zal worden uitgetrokken. De voorloopige aanslag zal dus al dadelijk met deze ontheffing verminderd worden. Voorts zullen er onder de lezers zijn, dié op hun verzoek om ontheffing een afwijzende be schikking hebben gekregen. Dit zijn bijvoorbeeld zij, die vdörheen een eigen bedrijf hadden en daarnaar voor het be lastingjaar 1940/41 werden aangeslagen, terwijl ze in Januari 1941 in loondienst waren en daar in toen hun hoofdbestaan vonden. Deze catego rie van personen kon krachtens de bepalingen van het Besluit Loonbelasting geen ontheffing krijgen, teajvijl ze toch al dadelijk voor 1941 betalen, namelijk door de op hun loon ingehou den loonbelasting. Zij allen zullen een ambtshalve ontheffing krijgen, welke op hun aanslag in mindering zal worden gebracht. Z ij behoeven het bedrag van de ontheffing dus niet op den ouden aan-, slag aan te zuiveren, omdat zij geen neiuwen aanslag meer krijgen en de ontheffing daarop dus niet in mindering kon worden gebracht. Tot zoolang hebben uitstel van betaling. Velschil in financieelen toestand 1940 en 1941. We zagen in het bovenstaande dat de voor loopige aanslagen waarop voor 1941 alvast be taald moet worden, zullen worden berekend naar de inkomsten van 1940. Het zal nu vrij dikwijls voorkomen, dat de inkomsten van 1940 die van 1941 verre overtreffen. Men zou dan belasting gaan betalen rritar een bedrag, dat bjj den dennitieven aanslag over 1941 blijkt langn iet schuldig te zijn. De Inspecteur is in die gevallen bevoegd de voorloopige aanslag lager vast te stellen. De opmerkzame lezer zal in dit verband het volgende hebben opgemerkt: Iemands aanslag 1940/41 werd opgelegd naar zijn inkomen b.v. uit bedrijf over 1939. Zijn definitieve aanslag 1941 (en daar komt het tenslotte uitsluitend op aan) wordt opge legd naar zijn inkomsten in 1941. Dus: de inkomsten 1940. zijn voor de belas tingheffing in beginsel niet van definitieve beteekenis. Er zijn nu een relatief klein, maar absoluut groot aantal Menschen, die in '1940 groote som men gelds hebben verdiend. Het heeft nu niet in de bedoeling van den fiscus gelegen, deze menschen van hun extratje niet te laten be talen. Er is voor deze gevallen een regeling ge troffen, die ik het best in een voorbeeld kan toelichten: Een aannemer verdiende in 1940 50.000. In 1941 verdiende hij maar 5000.Het ver schil is nu 45.000.t Voor den aanslag 1941 zal nu dit verschil worden geacht, op 1000. na, op 1 Januari 1941 te zijn genoten. Deze 1000.zijn in aftrek toegelaten, om kleinere fluctuaties van inkomsten buiten beschouwing te laten. De definitieve aanslag voor den aannemer over 1941 zal dus bedragen: 5000.b 49.000.— 54.000.—. Hier komt dus tot uiting, dat, al is het in komen 1940 in beginsel niet van beteekenis, er toch' in voorkomènde gevallen rekening mede moet worden gehouden. Het zal dus in een flink aantal gevallen niet van beteekenis zijn of de voorloopige aanslag al lager wordt gesteld dan het in 1940 ge noten inkomep. Dit is alleen van beteekenis voor iemand die in 1940 b.v. 3000.verdiende en in 1941 b.v. maar 2000.Dit verschil (dat de 1000.— niet te boven gaat) wordt niet geacht iri 1941 5 te zijn genoten en de definitieve aanslag 1941 zal dan ook naar een bedrag van 2000 worden opgelegd. Ik geloof, dat ik hiermede de aansluiting van het nieuwe aan het oude voldoende heb toegelicht. We kunnen nu overgaan naar het Besluit zelve. LEGAAT. Wijlen mevr. D. StamHogenhout te Ouder kerk aan den Amstel vermaakte aan de Ne- derlandsche Hervormde gemeente aldaar een bedrag van 2000.dat verdeeld moest wor den tusschen diaconie en kerkvoogdij. DE KERK IN DE OEKRAÏNE. De prachtige Evangelische beweging (Lu- thersch en Hervormd) die na den wereldoor-, log van 19141918 in de Oekraïne was ont staan en inzonderheid in de laatste jaren veel van zich deed spreken, was in 1939, toen de Russen Galicië bezetten, te niet gedaan. De meeste Evangelischen vluchtten naar het door de Duitschers bezette gebied en de bolsje wieken vernietigden de rest. Thans begint men aan den wederopbouw. De leider van het kerkelijk bureau voor buiten- landsche aangelegenheden te Berlyn bisschop dr. Th. Heckél hield daartoe zeer belangrijke besprekingen met den secretaris van het Zweedsche hulpcomité voor de beweging in de Oekraïne, dr. Lars Wollmer uit Lund en met de leiding van den Martin-Lutherbond. Dr. Wollmer verzekerde, dat de Zweedsche kerk wederom met alle kracht helpen zal om de kerk in de Oekraïne te herbouwen en te ver sterken. Plannen voor de samenwerking leer den vastgesteld. Met het werk zal dadelijk begonnen worden. GIFfEN. Ds. A. A. Wildschut, Ncderlandsch Her vormd predikant te Rotterdam ontving van een onbekende een gift van 700.bestemd voor den herbouw, van de Groote Kerk aldaar. De Nederlandsche Hervormde gemeente te Ede ontving een legaat van f 500.en de Gereformeerde kerk aldaar 1000.van een te Ede overleden lid der Gereformeerde kerk aldaar.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3