DE LUCHTR00VERS VAN HOITIKA VenkcJe. APOLLO BIOSCOGP breezand mm Roosevelt vraagt zes milliard Radioprogramma „Ds trouwdooze Eckehart Verbetering .aardappel kaarten Terugloopende markt Marktberichten Duitsche sportwedstrijden io Nederland Itaiiaansch Weermachtbericht handhaaft zijn kwaliteitsbeginsel onder alle omstandigheden! BESCHUIT KOEK BISCUIT BONBONS SUIKERWERK WS»faE"w*T_ieC GEVARIEERD BIJPROGRAMMA Provinciale Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij SCHAGEN door Adriaan J. Huisman r SS- en Polizeisportgemeinschaft Niederlande zal in Olympisch Stadion te Amsterdam haar kun nen toon en. 's-Gravenhage, 18 Sept. Nadat de Deut- «chë Ordnungspolizei kort geleden in Oslo een groote demonstratie heeft gehouden, zal, cooals reeds bekend is gemaakt, tijdens het komende weekeinde de SS-und Polizeisport gemeinschaft Niederlande onder leiding van den SS-gruppenfuehrer Rauter, in 't open baar optreden met groote sportwedstrijden op het gebied van de lichte athletiek en van het marcheeren met volledige bepakking. Deze wedstrijden zullen in het Nederland- •che gebied op een wereldbekende sport- plaats een machtige demonstratie vormen van de lichaamsoefeningen in nationaal-so- cialistischen zin, waardoor door middel van lichamelijke training van het geheele volk de breede en hechte grondslag is gelegd voor lichamelijke recordprestaties van den enke ling. Evénals in Oslo zullen ook de wedstrijden in Amsterdam in de eerste plaats proeven vormen van de kundigheid op sportgebied van de formaties der SS en politie in Neder land. Aan den start kunnen verschijnen alle leden van de weermacht, van den rijksar beidsdienst, de Duitsche dienstp'ost en de sportgr'oepen van het rijkscommissariaat, die in Nederland in dienst werkzaam zijn. Bo vendien worden er prominente sportslieden der SS en politie uit Duitschland toegelaten. Van de Ordnunspolizei zullen o.m. deelne men hauptmann D. Sch. P. Woellke, Ber- lin; oberleutnant D. Sch. P. Lammers, Ber- lin; hauptwachtmeister D. Sch. Fritzsche, Dresden; oberleutnant D. Sch. F- Renóldi, Lu- blin, en overwachtmeister D. Sch. P. Dan- nek, Krakau, volgens de tot dusver ontvan gen berichter verder SS-Obersturmfuehrer Fromm en de Untersoharfuehrer Bongen en Honolka. De marsch met volledige bepakking gaat over 25 K.M. De speciale nummers geweer- schieten op 150 m. en het handgratiaatwer- pen naar doelen zullen 'n interessanten blik geven op den stand der geoefendheid op dit gebied van militairen sport. De wedstrijden in lichte athletiek zullen van 19 tot 21 September in het Olympisch stadion te Amsterdam worden gehouden. De marsch met volledige soldatenbepakking zal. Zaterdag 20 September, des ochtends gehou den worden. De rijksminister van binnenlandsche za ken, dr. Frick, de rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, rijksminis ter Seyss-Inquart en de bevelhebber der weer ma.cht in Nederland, de generaal der vlie gers Christiansen. hebben hun bijzondere aandacht gewijd aan deze wedstrijden der SS- und Polizeisportgemeinschaft Nieder lande. Er zijn verschillende eereprijzen beschik baar gesteld. Amsterdam stond reeds gisteren in 't tee- ken van de komende sportwedstrijden en verwacht meer dan 800 actieve deelnemers aan de wedstrijden Niet alleen de Duit- schers. maar ook de Nederlanders toonen groote belangstelling voor de wedstrijden. Rome, 18 "eptember (Stefani): In zijn weermachtsbericht no. 471 maakt het Itaiiaansche opperbevel het volgende be kend: Aan het front van Tobroek in Cyrenaica zijn aanvallen van vijandelijke afdeelingen afgeslagen. Duitsche vliegtuigen hebben de vesting Tobroek gebombardeerd, waarbij au tomobielen en barakken getroffen werden. Ook in den afgeloopen nacht zijn Tripolis en Benghasi het doel van vijandelijke lucht aanvallen geweest. Er vielen eenige slachtof fers en er werd lichte schade aangericht. De bevolking van deze beide steden, die steeds bijzonder 't doel zijn van de aanvallen der vijandelijke luchtmacht, onderscheidt zich door haar rustige en waardige houding. In de verschillende sectoren van het gebied van Gondar was activiteit van onze vooruitge schoven posten en van de artillerie. Vijan delijke vliegtuigen hebben stellingen .n Woitsjefit aangevallen.. Een der machines werd door ons luchtdoelgeschut neergehaald. Gisteren hebben Engelsche vliegtuigen bom men laten vallen en met machinegeweren geschoten op Licata (Agrigento), waardoor een tiental personen gewond werd en onbe- teekenende schade werd aangericht. Een van 29. Maar die duwde hem verder, recht op een kajuit af, welke geheel van glas scheen te zijn. Binnen zag hij eenige mannen zitten en direct daarop stond hij reeds in de kajuit. Pedro liet Piet los en maakte een militair saluut. Een van de mannen zette een ver vaarlijk groote bril op. met zwarte randen als potlood zoo dik en keek Piet doordringend aan. 30. „Nu zal je het heb ben." dacht Piet. Ik ben benieuwd, of ik 't taaltje van dezen sin jeur zal kunnen be grijpen. Doch de „bril- aap". zooals Piet den man bij zichzelf reeds had gedoopt, deed geen mond open. Hij schoof Piet een papier toe en maakte een beweging van „schrij ven". '■•f- -Ww onze koopvaardijschepen heeft een vijande lijke machine biandend omlaaggehaald. Een duikboot onder bevel van den corvettenkapi- tein Emilio Berengen heeft in de Middel- landsche Zee met kanonschoten een vijande lijk vrachtschip van 3000 ton, geladen met automobielen tot zinken gebracht. Voor de leen- en pachtwet. In een boodschap, in den vorm van een brief aan den voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, heeft president Roosevelt het Congres verzocht, een nieuw bedrag van 5.985.000.000 toe te staan voor de ten uit voerlegging-van de leen- en pachtwet. NV'9ra''°® «,„.t hebben-^ de tiaie ZATERDAG 20 SEPTEMBER. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Grampfoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor dc huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.00 Ernstige muziek (opn.). 12.00 Utrechtsch Stedelijk orkest (opn.). 12.15 Koor van de Nede"rlandsche Bachvereeniging, het Omroep orkest en solisten (opn.). 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 1.30 De Romancers. 2.00 Kamerorkest „Ars Nova! et Antiqua" en soliste. 3.00 Causerie „Nederland sche muziekfiguren in den vreemde". 3.15 Het Amuse mentsorkest en solist. 3.55 Leden van het Utrechtsch Ste delijk orkest (opn.). 4.00 Bijbellezing (Voorbereid door de Chr. Radio Stichting). 4.20 Utrechtsche Mannenzang- vereeniging en pianoduetten. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, econo mische- en beursberichten. 5.30 Omroeporkest en solisten. 6.10 Cabaretprogramma. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Re portage. 8.00 Utrechtsch Stedelijk orkest. 8.30 Causerie „Nederl. Kerkmuziek". 8.45 Toonkunstkoor, Utrechtsch Stedelijk orkest en solisten. 9.15 Orgelconcert (opn.). 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 B.N.Ö.: Nieuwsberichten. 10.00 10.15 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Dutch News Reel". Hilversum II. 301,5 m. 6.458.00 Zie Hilversum I. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. .10.20 Lichte avondprogramma's (opn.). 12.00 Boyd" Bachinan en zijn orkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische be richten. 1.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 1.40 Voor de jeugd. 2.00 Otto Hendriks en zijn ■orkest. 2.45 Stad en land 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 De Melodisten, soliste en het kleine Omroep-mannenkoor. Als intermezzo: Pianospel. 5.00 Bijbellezing. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Luchtvaart cursus. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N.S.B.). 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Orgelconcert (opn.). 7.00 B.N.O.: Groningsch praatje. 7.10 B.N.O.: Nieuwsberichten. 7 20 Ensemble Bandi Balogh. 7.45 Causerie „Als ik 't voor 't zeggen had". 8.00 Bonte Avond. 9.15 „Wie zingt daar?" gramofoonplatenprogramma. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 10.00 Dagsluiting (Voorbereid door de Chr. Radio Stichting). 10.0510.20 Causerie „Brandende kwesties" (opn»). INTERESSANTE GREPEN: Ernstige muziek: Het Nederlandsche Radiomuziekfeest wordt vandaag besloten met een uitvoerig programma, dat aanvangt te 14.00 uur en wordt voortgezet om 15.15, 16.20, 17.30, 19.30 en besloten wordt om 20.15 uur over den zender Hilversum I. Aan het einde van dit feest zal den luisteraar gebleken zijn, dat alle gebieden van de Nederlandsche Toonkunst op verscheidene en boeien de wijze vertegenyroordigd was. sassa^ jït =ND :r sa-s sprankelende TOBIS-filmcomedie (Der ungetreue Eckehart) Deze film is een aaneenschakeling van zotte si tuaties en dwaze verwikkelingen vol kostelijke vondsten en onverwa chte gebeurtenissen, waarin HANS MOSER, de eeuwige komiek,, de titelrol ver vult. Als voornaamste nevenvertolkers treden daarnaast Theo Lingen, Lucie Ennlisch, Rudi Godden, Hedwig Blcibtreu, Ethel, Reschke, Else Elster, Victor Jan sen e.a., in deze daverende klucht op den voor- grónd. „DE TROUWELOOZE ECKEHART" is een vroolijk pittig eh oergeestig gegeven, waarom herhaaldelijk en van harte gelache.n wordt. Toegang voor eiken leeftijd. DE DIRECTIE. Een rectificatie op het bericht van gisteren. 's-Gravenhage, 18 Sept. De secretaris generaal van het dep. van landb. en vissche rij maakt bekend, dat er in het persbericht omtrent de uitreiking van nieuwe aardap- peikaarten een onjuistheid is geslopen. In het schema, waar dë diverse categorieën van personen slatin genoemd, met de hoe veelheid kaarten, waarop zij recht hebben, staat onder A in de tweede kolom vermeld: Geboren na 1 October 1938. Dit moet zijn: geboren na 1 Januari 1938. Dus personen, die geboren zijn na 1 Januari 1938, ontvangen een U-kaart en een V-kaart. LAGERE PRIJZEN. FLAUWE STEMMING. De. aanvoer van slachtvee-voor de vleesch- distributië was de laatste weken zeer goed wat de kwaliteit betreft. Alhier waren er gisteren 167 stuks aangevoerd, waaronder 20 stieren. De markt was overigens flauw, wat het gebruiksvee betreft; de tijdkoeien noteer den wij nu hoogste f 375.De geldekoeien nu tot f 400.Wat een groot verschil bij de vorige week- Kalfkoeien heelemaal niet aan gevoerd. Deze terugslag heerschte vrijwel overal. Alleen hielden de pinken nogal de zelfde prijs zij de vorige weken, nu tót f 375. de hoogste noteering en deze handel was re delijk. De handel in graskalveren was stug; de markt liep dan ook zeer slecht af. Nuch tere kalveren voor de Centrale waren er slechts 10 stuks. De veulens werden nogal verkocht, die handel' was goed en de prijzen zeer hoog. De noteering was van f 75Ó—f 900. Wat de prijzen op de wolveemarkt betrof, deze zijn gehandhaafd wat betreft de weide- schapen. De handel was aan den stuggen kant. Met de lammeren was dat wat anders, da handel was zeer gedrukt en heel wat la ger in prijs dan de vorige week. Er waren nogal bokken en geiten aangevoerd; deze handel w'as goed, noteering tot f60. De biggen gelijk e vorige week, tot f24. deze handel was zeer stug, slecht te verkoo- pen! Magere varkens handel matig, hoog ste noteering tot f38.De handel in konij nen én kippen was goed, prijshoudend. Lichte Muze: In een gevarieerd programma over den zender Hilversum II van 20.00—21.15 uur zullen de Ram- blers. Jack en Connie Willard en een Hawai-ensemble op treden, alsmede de Duitsche voordrachtskunstenares Mimy Thoma. Voor de jeugd: Van 13.40—14.00 uur Hilversum II be spreekt Drs. J. O. van Wjjck in een uitzending: „Wat wil je later worden?" het schilders- en meubelmakersvak, waarbij hy zakelijke inlichtingen geelt over opleidiries- en toekomstmogelijkheden. Reportage: Van 19.30—20.00 uur Hilversum I wordt een reportage uitgezonden in het kader van het Radiomuziek- leest getiteld'. „Als de Beiaard speelt van alle toren transen De Reporter Herman Felderhof bespreekt het typisch Nederlandsche muziekinstrument, het carillon AFWIJKEND VEEVOEDER. De Voedselcommissaris voor Noordholland maakt bekend, dat voor rundvee van bedrijven met weinig of geen weidege- legenheid, nogmaals afwijkend veevoeder, afkomstig van de Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproduóten, ter be schikking wordt gesteld. Veehouders, die voor een toe- ivijzing in aanmerking wen- schen te komen, moeten vóór 29 September 1941 schriftelijk een aanvraag indienen bij het Bureau Voedselcommissaris voor Noordholland, Afdeeling Veevoëderdistributie te Alk maar, onder opgaaf van: aan tal melk- en kalfkoeien en jongvee, H.A. grasland, organi satie-nummer en naam en adres van den leverancier, door wiens bemiddeling het afwij kend veevoeder wordt betrok ken. De veehouders worden er na drukkelijk op gewezen, dat een aanvraag, waarin boven staande gegevens niet worden verstrekt, niet in behandeling wordt genomen. SCHAGEN. 18 Sept. 4 Veulens f 750—900. 66 geldekoeien (ma- gere) f 310400, 167 idem (vette) voor de Centrale. 12 tijdkoeien f 300—375, 10 pinken f 225375, 6 graskalveren f 125—200, 10 nuchtere kalveren voor de Centrale. 98 ma gere schapen f 70—80, 174 lamineren f 30- 40. 9 bokken en geiten f 10—60. 16 magere varkens f 24—38, 44 biggen f 16—24, 45 ko nijnen f 1—6. 20 kippen f 2—3.50. NOORDSCHARWOUDE, 19 Sept. Schotsche Muizen f 3.65, Eigenheimers f 3.90, bi. dito f 3.90; Bintjes f 3.65; Geelblom f 3.65; Bevelanders f 3.90; Koopmans blauwe f 3.90-3500 Kg. uien f 3.50; stek f 2.10—2.50, 15300 Kg peen f 3.20—3.40 8000 Kg. spercie- boonen f 15; 300 bos peen f 5, 75 Kg. kroten f 4, 5800 Kg. roode kool f 3.50, 64100 Kg. witte kool f 2, 700 Kg. gele kool f 3.50. BROEK OP LANGENDIJK, 19 Sept. 76000 Kg. aardappelen: Schotsche Muizen f 3.65; eigenheimers f 3.90, bl. dito f 3.90; Bintjes f 3.65; Bevelanders f 3.90; 5000 Kg. uien f 3.50; 19000 Kg. poen f 3.40; 4-200 KA spercieboonen f 15; 14500 Kg. roode kool f 3.50; 85000 Kg. witte kool f 2, 7700 Kg. gele kooj f 3.50, 2400 Kg. tomaten f 16, 4800 Kg- druiven: Alicant f 45, Frankenthalers f 40.10 —50, Golden Champion f 60. Veiling duurt voort! Feuilleton De \Zuudtee*iwaclUec '24. De deur van den toren ging naar het Oosten open, zoodat de wind en de massa's schuim, die deze opwierp,» tegen de tegenovergestelde zijde aankwamen en de sterke granietrots vormde ook nog een soort beschutting voor den ingang. Het plan, dat van de boot geseind was, was uitstekend. Alleen een krankzinnige zou pro- beeren de rots zelf te naderen, maar er was kans, dat het vlot dicht genoeg bij de deur zou komen om het mogelijk te maken om uit den toren een dreg te werpen naar de lijn, die de dappere vrijwilliger op het vlot om zijn lichaam had. Diens taak was het dan, om de twee touwen te verbinden en het zóó mogelijk te maken, dat met een steviger kabel een verbinding tus- .schen het dienstvaartuig en den toren tot stand werd gebracht. Een andere weg was er niet. op den vuurtoren bevond zich geen lijn, die lang genoeg was, om door het vlot mee teruggenomen te worden naar de boot, zon der dat menschelijke bemiddeling noodig was. Dit was het kunststukje, dat men wilde uit halen. Als een kat wilde het vreemdsoortige, platboomde vaartuig binnen het bereik van den toren sluipen. Maar plotseling werd het een speelbal in het geweld van de branding, het werd als een veertje opgenomen door den storm, terwijl de beide kabels waarmee het met de dienstboot verbonden was, afknapten als draadjes. De hulpvuurtoren wachter, die drijvende werd gehouden door zijn zwemvest, werd, half verdronken, met de lijn aan boord getrokken dwars door het verstikkende schuim heen, ter wijl de golf, die het hulpelooze vlot had .opge tild, een spijtige tong krulde en er bijna in slaagde een aantal mannen, die in de poort opening van den vuurtoren stonden, mee te sleuren. Met groot geraas viel de ijzeren deur weer toe en toen de zeeman gered was, stoomde het dienstvaartuig weg om te trachten het vlot in veiligheid te brengen. Het falen van deze eerste poging scheen een somber voorteeken en de eenige, maar zwakke troost, was het afscheidssignaal van de boot. Zullen het bij het volgend getij weer pro- Rppypn HOOFDSTUK XIII. Voor den dageraad. De discipline begon dien nacht angstwek kend te verslappen. De voornaamste oorzaak daarvan was, dat Cronstedt ziek werd. Of schoon hij gewoon was aan de ontberingen en vermoeienissen van het zeemansleven en den strgd tegen de elementen, was er nooit te voren van hem verlangd om geweekt brood te eten en gecondenseerden stoom met een ver- nis-smaak te drinken, met spekzwoord als meest substantieel deel van het dagelijksch menu! Daarbij kwam het gebrek aan bewe ging en frissche lucht en het voortdurend rondloopen in niet geheel droge kleeren. Het gegrom en de ontevredenheid namen toe, vooral onder de bemanning van de „Dovrefjeld" en het gevaar van een aanval op de voorraadkamer was verre van denkbeeldig. Zegt u maar, wanneer we den boel moe ten gaan barricadeeren, zei Payne tegen Olsen, toen hij de dienstkamer binnentrad. Vanavond nog niet, was. het korte ant woord. Beneden kan de hel ieder oogenblik los breken. Is er iets bijzonders gebeurd? Ja. De boel loopt verkeerd. Een van de mannen heeft een hoeveelheid methyl-alcoho) in de werkplaats gevonden. Genadige hemel! Heeft hij er van ge. dronken Ja. Hij en zijn makkers hebben de bus leeggedronken. Acht |Zijn ër stomdronken en. de andere zijn grommerig en recalcitrant. Ik vrees elk oogenblik een stormloop op de voorraadkamer. Maar waarom heeft de tweede officier me daar niets van gezegd? Hij dacht, dat u al zorgen genoeg aan uw hoofd had. Als hij zeker wist, dat hij op de andere mannen rekenen kon, zou hij de erg- sten binden. Idioten, mompelde Olsen. En juist nu het begint te veranderen! Wat bedoelt u Luister! Axel Olsen wees naar de glazen wanden van de torenkamer rondom. Zware druppels dropen er aan den buitenkant langs; het leek op schuim, maar Payne riep met onderdrukte blijdschap in zijn stem: Is dat regen? Ja. Ik was juist op het punt de mannen van de wacht te roepen om te helpen alle pot ten en ketels te vullen. We moeten er stukken zeildoek overheen leggen en als het hard blijft regenen, kunnen we voldoende voorraad op doen. Bóvendian zal de zee kalmer worden als het blijft regenen. Weet je wat dat betee- kent, kerel? Dat beteekent redding! Dus bind dat stelletje zwakkelingen en laten alle nuch tere mannen je helpen. In een wip was Payne de deur qit. Op de trappen ontmoette hij Dagmar, die naar boven kwam om haar vader goeden nacht te zeggen, voor ze haar moede ledematen uitstrekte op den harden keukenvloer. Ze heeft eigenlijk nooit geweten, wat er op dat moment eigenlijk precies gebeurde. Ze had het gevoel, dat ze stevig tegen iemand werd aangedrukt en ze zag Payne's gezicht eigen aardig dicht bij het hare. Het regent! riep hij opgewonden. Zorg, dat alle potten en pannen buiten worden gezet! Zijn opwinding was overigens wel 'n beetje overbodig, want de regenbui duurde niet zoo heel lang en er waren nog al wat moeilijk heden aan verbonden om het water te ver zamelen. De vuurtoren was er op gebouwd om het hemelwater juist zoo veel mogelijk af te weren en het heele kwantum frisch drink water, dat ze konden opgaren, bedroeg niet meer dan ongeveer vier en een halve L Maar toch deed die kleine hoeveelheid veel goed Zii deed menig gezicht opklaren; voor Olsen was zij een soort voorteeken, dat er een kentering op til was en het deed zijn hoop-rijzen, dat de reddingspogingen van den volgenden dag meer succes zouden hebben dan die van den vongen. ULn Later zaten Payne en Axel Olsen in het dienstvertrek genoegelijk samen te praten u dlt leven prettig? informeerde de jongen Amerikaan. Ik heb de laatste jaren van mijn leven op deze wijze gesleten. Payne rookte een pijp, die Olsen hem ge* leend had. Rooken was een troost en deed tegelijk den honger minder voelen. Dus met andere woorden: wilt u zeggen, dat u een soort raadsel bent? opperde Payne, terwijl hij dikke rookwolken uitblies. Je kunt het opvatten zooals je wilt, maar de dienst bevalt me. O, maar dat kan ik me best voorstellen. Ik heb me nooit zoo gelukkig gevoeld als toen ik als vierde machinist een reis maakte op een vrachtboot in de Golf van Florida. Maar daarom had ik toch liever niet de rest van mijn levensdagen in de machinekamer go- sleten. Ben je scheepsmachinist vroeg Olsen belangstellend. heb mijn diploma gehaald, alleen voor de mop. ik heb altijd liefhebberij gehad voor techniek. Maar van mün beroep ben ik leeg- looper! De vuurtorenwachter lachte zóó hartelijk en natuurlijk, dat de jonge man zich gevleid voelde. Beleefd ongeloof kan een compliment zijn! Een leeglooper Ik geloof toch niet, dat je jezelf daarmee geclassificeerd hebt. Toch is het zoo. Mijn grootvader Is zoo vriendelijk geweest een paar dollar te steken in een schapenfokkerij op de plaats, waar nu manhattan Avenue ls. Mijn oom erfde de eene helft; mijn moeder de andere. Zijn je beide ouders overleden? Ja, al jaren geleden. Ook op zee omge komen: met het jacht van mijn vader. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2