èftadtoiieuwó ALBERT DE Ülêimom fatteUf&ó Oproep aan Aardappeltelers De Juttertjes zijn weer thuis Het sympathieke gebaar Advertentiën CASINO DAVOLA DAAN HOOYKAAS een flink Winkelmeisje* BETREKKINGEN Binnenbrandje in de Basstraat De Steenwijker affaire Albcrt de Booy komt Na 12 uur op straat Belangrijk besluit van den NW*B. Mannen - en ook Vrouwen 6n EMMASTRAAT 85 GOUD, ZILVER .EN JUWEELEN _lE¥uiïT~ TE HUUFT~~ TE KOOP TE KOOP DIVERSEN Hoe was het...? „Reuze...!" Gisterenmiddag, tien over vieren, aan het station. Ervoor, hij het puntige pallisaden-hek, een samendromming van vele moeders, vele va ders, vele ooms en tantes, vele broertjes en zusjes en vele vrienden en vriendinnen van de 100 Juttertjes, die de vorige maand voor een lange- vacantie naar Groningen gegaan zijn als gast van een aantal gastvrije Gro ninger menschen. Men zal zich ongetwijfeld nog herinneren, dat het afscheid plaats vond zonder al te veel tranen. Welnu, hetzelfde kan gezegd worden van de thuiskomst, die eveneens in het teeken van een groote blijmoedigheid stond. Dat was me daar een gedrang voor en op het perron. Ja, ook erop, want menige moeder had maar even een per ronkaartje gehaald, teneinde geen mi nuut langer op haar spruit behoeven te wachten dan strikt noodzakelijk was. De jongens voor het station klommen op de afrastering en deden zoo druk als alleen jongens maar kunnen zijn. De meisjes konden natuurlijk al evenmin hun ongeduld bedwingen. Zoo erg was het zelfs, dat de Chef, meneer Gouda, er bij moesf komen en olie op de golven gieten..^ Om kwart over vier kwam de trein *aan- denderen. Op het station stond het co mité uit Den Helder opgesteld. Zoo za gen wij daar wethouder L. F. van Loo, den heer Daalder, en voorts o.a. de hee- ren De Bpck, Kramer en Marinus. Di verse andere leerkrachten waren even eens aanwezig. Nauwelijks was de trein tot stilstand ge komen of de portierdeuren vlogen open en... daar waren ze! Dat werd me een welkom...! Het had er veel van of de jongens en meisjes niet naar Groningen, maar naar Zuid-Afrika geweest waren en dat moeder ze geen 6 weken, doch 6 jaar had moeten missen. Wat een omhelzingen... wat een klinkende -zoenen op allebei de wangen werden aaar uitgedeeld. Wat bekeken de moeders hun jongens en meisjes en... hoe blij waren ze allemaal, dat ze weer vereend zijn. 't Was een kostelijk schouwspel, die terug komst. Kostelijk, omdat heel die groep er uitzag of 'ze zoo uit Luilekkerland kwam. Daar waren blozende wangen en tintelende oogen. Dat was geen groep uitgeteerde of verhongerde Nieuwedispers, die thuiskwam, maar een doorvoede en „op voer" gezette groep. Brokstukken van gesprekken vingen wij links en rechts op. Halve vragen en halve antwoorden. Men vroeg dit en men vroeg dat. Men wilde eigenlijk die eerste oogen- blikken alles tegelijk vragen... Langzaam aan stroomde het perron leeg. De jongens en de meisjes met de armen om moeder geslagen en met vuurroode hoofden wan pure agitatie. Hoe kon 't ook" anders na zóó'n lange vacantie! Eén stond er druk mef een vriend te oreeren. Wij klampten hem aan en vroegen 'm naar z'n ervaringen. Een paar ferme jon- ger.skijkers zien ons aan en dan hooren we: „Hij was reuze, meneer, dik in orde, hoor!" Toe kreeg de vriend weer volle aandacht. Zoo keerden ze weerom uit Groningerland, Niet met leege handen lezfer. Indien ge dat denkt, vergist ge u zter. Want aan menige jongenshand bungelde een koffer, die uitpuilde. Aan menige meis- jesarm hing een pak, dat opbolde van de ex'ra-tjes, die de pleegmoeders in Gro ningen meegegeven hadden. Er waren ook kinderen, die heel voor zichtig kleine kistjes met zich meedroe gen. Daarin zaten grijze en witte bibber- neuzen... konijnen. Een levende herinne ring aan de vacantie in het Noorden. Buiten stonden de vrienden en vrien dinnen te kijken.*.. Naar de meer dan 100 Nieuwediepers. die blij waren, dat ze zoo'n kostelijke vacantie hadden gehad en... blij waren nu weer bij moeder thuis te zijn. Op 't Raadhuis. Nadat de aankomst bij den trein beëindigd was, en men klaar gekomen was met het bewonderen van dié jongens en meisjes, die in 6 weken tijds van 5(tot 12 pond aange komen waren, vertrok het comité met de begeleiders en de vertegenwoordigers der Groninger Gemeenschap naar het Raadhuis, alwaar een hartelijke ontvangst plaatsvond. Brandweer mocht weer inrukken. Gisterenmiddag, te omstreeks kwart voor twee, werd brand geconstateerd in een huisje aan de Basstraat. Terstond werd de brandweer' in kennis met het gebeurde ge steld. Inmiddels zaten de bewoners en de buren niet stil. De deur werd geopend en het bran dende deel van het huisraad ging naar bui ten. Daaronder bevond zich o.a. een divan. Ernstig liet een en ander zich aanzien, zoodat de^ brandweer, toen die present was, terstond weer kon inrukken. De schade is niet groot. Onder het aanbieden van een verfris- sching werd door Burgemeester Rit meester hartelijk dank gebracht aan de Groninger Gemeenschap, in eerste plaats voor de sympathieke gastvrijheid, die zij de meer dan 100 kinderen be toond had en in de tweede plaats voor de wijze, waarop de kinderen ontvangen waren. De burgemeester noemde dit alles een daad van menschlievendheid, die door Den Helder nooit vergeten zal wor den. Hierna kwam de heer Boekhoven, adjunct secretaris van de G. G., aan het woord. Hrj bracht vriendelijk dank voor de gastvrije ontvangst ten raadhuize, waarna hij er op wees, dat de Groningers geen dank vragpn maar vermeenen zich opofferingen te moe ten getroosten ten opzichte van menschen uit de geteisterde gemeenten. De geest onder de kinderen was, zonder meer, uitstekend. Zoowel in de jeugd herberg te Appelscha als bij de Gronin ger pleegouders is flink genoten en dat is wel het beste resultaat. Nadat de heer -Boekhoven nog toegezegd had, dat Den Helder, moge de stad in moeilijk heden blijven verkeeren, ook in de toe komst öp de Groninger" Gemeenschap zal mogen rekenen, overhandigde spr. aan burgemeester Ritmeester een reusach tige Groninger koek als bewijs van vriendschap tusschen beide steden. In Bellevue werd den begeleiders een war me maaltijd aangeboden. Het was hier, dat wethouder Van. Loo als voorzitter van het Heldersche Comité dank bracht voor de aan gename samenwerking tusschen Groninger Gemeenschap en het Heldersche Comité en tevens voor de goede zorgen van de begelei ders, die de kinderen weer veilig thuisge bracht hadden. Op hartelijke wijze werden deze woorden beantwoord door den heer Boekhoven. TITINSCHENDERS. Aangifte bij de politie werd gedaan, dat van een veldje, achter een woning aan den Brakkeveldweg, een hoeveelheid' wortelen verdwenen was. Een onderzoek werd ingesteld. Een blijde verrassing voor een sanatorium patiënt. Zooals we verwacht hadden is niet een van de vriendelijke gevers en geefsters terug geweest om het geld, dat voor den Wijkbe- zorger gestort was. Er is zelfs nog een be drag van 1.50 bij gekomen, n.1. 1.van de wed. A. v. R. tet Sittard en 0.50 van W. T. Met deze giften mee, is het bedrag, dat over is 25.64. Wij zuilen dit dus be stemmen voor een patiënt, die reeds meer dan een jaar in een sanatorium ligt en voor wien dit bedrag inderdaad een vreugde en een verrassing zal zijn. Vandaag wordt het geld overgemaakt. Wij weten zeker, dat we uit zijn naam spreken, als we allen danken, die zoo spontaan bij droegen om een gedupeerd jongmensch te helpen. Het was een zonnestraal in dezen donkeren tijd. Stadgenoot gearresteerd. Naar wij vernemen, is bij onderzoek van de verdachten in de Steenwijker affaire, aan het licht gekomen, dat nog een partij thee, een derde dus, verhandeld geworden is en wel door een der 3 personen in Den Helder aan de Steenwijkers. In verband hiermede is de verkooper, die behoort tot het drietal, dat reeds verhoord werd, gearresteerd. De Steenwijkers bevinden zich allen nog in verzekerde bewaring op het Hoofdbureau van Politie. Zij zijn nog niet naar Alkmaar overgebracht. Zondag om half drie precies wordt in het Casino een vroolijke bonte middag gegeven,ter gelegen heid van het 20-jarig artistenjubileum van den populairen zanger en humorist Albert de Booy. Men zal zich ongetwijfeld kostelijk amuseeren. Albert de Booy brengt een vroolijk repertoire, met tal van populaire liedjes. Men zal naar hartelust kunnen meezingen. Verder is er een amusante variété-attractie en als gast de gevierde conferencier Daan Hooykaas, die ook voor stemming en amusement zal zorgen. Een heel septet. Dat men precies twaalf uur binnen moet zijn, blijkt nog maar steeds niet ten volle begrepen te worden door tal van stadgenoo- ten," die dan met schade en schande wijs worden, als ze door de surveilleerende politie van 12 tot 4 uur opgeborgen worden. Zulks overkwam ditmaal niet minder dan 6 personen tegelijk. Een van dit septet bleek bovendien niet in het bezit van een identi teitsbewijs te zijn, weshalve hij dubbel op de koffie kwam. Een ander reed doodleuk met Zijn auto langs 's heeren wegen, net of ook dè.t tegenwoordig weer toegestaan is. HANDWAGEN VER>nST. Bij de politie werd- aangifte gedaan van de vermissing van een handwagen. Dit vehikel had gestana in een steeg bij de Hoogstraat. SLAAPPLAATS VOOR STADGENOOTEN. P. Renooy, Molenvaart 185, Anna Pau- lowna, voor 4 personen. 5 Minuten vanaf station. Bedrijfscom petitie Programma: Voor de kampioenscompetitie wordt hedenavond op het H.R.C.-terrein gespeeld: B.W.W.—W.T.B. Aanvang: 18.30 uur, scheidsrechter: M. Huising. Door de overwinning van W.T.B. j.1. Dinsdag is de spanning nog weer vermeerderd en zal de beslissing voor het -uiteindelijke kampioenschap eerst in de laatste wedstrijd vallen. De verliezer van hedenavond is practisch uitgeschakeld, voor beide partijen dus een aansporing om hun beste beentje voor te zetten, en voor het publiek een spannende wedstrijd in het vooruitzicht. Naar wij uit zeer goede bron vernemen, hebben onze plaatselijke voetbalvereenigingen van den N.V.B. bericht ontvangen, dat elke speler, die een tijdelijke overschrijving had verkregen naar een andere vereeniging, met. ingang van het nieuwe seizoen weer voor de oude vereeniging moet spelen. Dat beteekent dus, dat alle spelers, onver schillig waar hun domicilie momenteel is, hetzij in Den Haag. Beverwijk, Sneek, IJmuiden, Hoorn, Alkmaar, Schagen of Wieringen. weer kunnen voetballen, doch alléén voor een Heldersche voet balvereniging. Dat beteekent dus tevens, dat Himpers niet voor de Kennemers, Dissel niet voor Hollandia, Wage naar en Krab niet voor Stormvogels, De Vries niet voor D.T.S. kan spelen. Voor de betrokken clubs inderdaad een misrekening, maar voor onze vereenigingen, die toch al zoo zwaar gedupeerd zijn, is het een meevaller, dat de N.V.B. deze kwestie zoo serieus behandeld en volgens de ge nomen besluiten te werk gaat. Het was n.1. de bedoeling, dat de spelers direct voor een andere vereeniging konden spelen, maar ook weer direct lid waren van de Heldersche vereeniging, zoodra die weer ging spelen. Misschien geeft dit besluit nog wel een verrassing in de samenstelling der elftallen. Voetballend Den Helder wordt van alle kanten gesieund en we hopen, dat de spelers dit naar waarde weten te schatten, opdat de punten Zondag a.s. in Den Helder blijven, resp. naar Den Helder komen. ïlieuupi uit tOiÈ VISSCHERIJ. URK, 17 September. Door 35 vaartuigen werd heden aan den vischafslag alhier aangevoerd: 3963 kg kuilpaling, van 12320 kg per vaartuig, 74 ct. per kg; 356 kg lijn- of beugaal, 68f 1.54 per kg; 194 kg fuikaal, 68f 1.54 per kg; 1238 kg snoekbaars, 68 ct. per kg; 862 kg voorn en baars, 2036 ct. per kg; 270 manden nest a 33J^ ct. per mand; 15 manden poss, 2.50 per 17^/ kg. DE EERSTEN. Dezer dagen zijn de eerste schapen, die in den Noord-Oostpolder bij Urk waren geboren en daar zijn opgefokt, per Urkerboot naar Kampen ver trokken. Deze beesten waren het eigendom van den heer Stoel, welke een boerderij op het Kamper eiland heeft. 38 stuks werden er vervoerd. Dit vervoer van deze eersten had zeer veel bekijks. DE VIER TON GEPASSEERD. Werd het vorige jaar aan den vischafslag te Urk voor een bedrag van 225.000 verhandeld, nu is een dezer dagen reeds de 400.000 ge passeerd. Het aantal ponden aal en paling, dat nü wordt aangevoerd, is ook meer dan dit verleden jaar het geval was. UtaaA ut-eAcl fam iacm Solen ytboAen? Uit Het Algem. Handelsblad vonden wij en kele dagen geleden een bericht waarin de vraag gesteld werd, welke de geboorteplaats is van den zeeheld Jan van Galen. Het was de bekende geschiedkundige, professor J. C). M. Warnsirtck, die deze vraag in Het Algem. Handelsblad, beantwoordde. „Arnold Montanus vertelde in zijn biografie van Van Galen, die reeds eenige maanden na den" dóód van den zeeheld verscheen, dat Van Galen is geboren in 1604 te Essen, in het graaf schap' Mark. Dit graafschap lag in Duitsch- land, midden tusschen het bisdom Münster, het graafschap Kleve, het graafschap Berg, en het hertogdom Westfalen. Van der Aa nam dit over in zijn Biografisch Woordenboek van 1850'7, controleerde de drukproeven echter niet nauwkeurig, en schreef, verwijzende naar Montanus, dat Van Galen was geboren in Eisen, in het graafschap Mark. Winkler Prins zonder controle Van der Aa naschrijvende, en misschien geen raad weten de met het graafschap Mark, schreef in zijn Encyclopaedie, dat Van Galen 'geboren was in Eisen (Mark). die de veertig zijn gepasseerd en lijden aan Rheumatische pijnen, moeten noodig maat regelen nemen, om te voorkomen, dat ze de dupe worden van... hun leeftijd. Want met de jaren verslappen de bloedzuiverende organen, verzwakt ook de spijsvertering. Dan gaan zich onzuiverheden vormen in het bloed, en die hoopen zich op; men gaat zich onbehage lijk voelen, niet fit meer, vaak met een on gezond pafferig gevoel en neiging tot cor pulentie. Zulke menschen moeten Kruschen Salts nemen. Kruschen houdt de bloedzuive rende organen jong, onzuiverheden in het bloed krijgen geen vat op het gestel, omdat ze regelmatig en langs natuurlijken weg worden afgevoerd. Niet zonder reden wordt Kruschen over de heele wereld erkend als het middel tegen rheumatische pijnen en als voorbehoedmiddel tegen ontijdige ouderdoms- kwaaltjes als corpulentie, trage stoelgang, auto-intoxicatie; schijnbaar onschuldig in aanvang, maar pijnlijk en sloopend. - Daar om, wapen U intijds, neem iederen dag de kleine dosis Kruschen - het oude beproefde recept sinds 1889. - Bij alle Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. De heer J. A. van Galen te Rotterdam, trotsch op zijn afkomst van den zeeheld, ont dekte een gehucht of buurtschap Eisen nabij Markelo, vond dat Markelo veel geleek op Mark, en vroeg nadere inlichtingen aan het ge meentebestuur van Markelo. Het gemeentebestuur van Markelo kon deze inlichtingen niet geven en vroeg raad aan zijn gemeentenaren, en aan andere Twentenaars. In afwachting van het resultaat van het Twentsche onderzoek, bllijf ik gelooven, dat Montanus het bij het rechte eind had-. Toen hij in 1653 zijn biografie van Van Galen schreef, woonde hij in Schellingwoude, waar ook Van Galen tot kort voor zijn vertrek naar de Middellandsche Zee herhaaldelijk had ver toefd; bovendien, had hij het mis gehad, dan zou hij het zeker in zijn spoedig verschenen tweeden druk hebben verbeterd". (3ë>(3S)(Së)<5ë)<SS>®(d&&S><3&e Den éden October hopen onze Ouders en Grootouders, /0 J. P. UYLEMAN J. UYLEMAN—BAKKER 10 den dag te herdenken, dat (8 zij voor 25 jaar in het huwe- Ujk traden. Hun liefhebbende iy Kinderen en Kleinkind, f) Den Helder, jg le Vroonstraat 21. Heden overleed, na een langdurig, doch geduldig ge dragen Hjden, onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, CORNELIA BUDDE, Echtgenoote van J. W. London, in den ouderdom van ruim 80 jaar. Uit aller naam: J. W. LONDON. Den Helde?, 18 Sept. 1940. Emmastraat 88. De teraardebestelling zal I plaats hebben Maandag 22 September a.s. op de Alge- meene Begraafplaats te Huisduinen. Vertrek vanuit het sterfhuis, Emmastraat 88, n.m. 1.30 uur. Voor de vele blijken van deel- neming, ondervonden bij hét overlijden van onzen lieven Man en Vader, JOHAN J. AREND, betuig ik, mede namens de familie, mijn welgemeenden dank, in 't bijzonder aan het personeel der „V. B." en de buren. - Wed. D. AREND—BONTES. Den Helder, 12 Sept. 1941. Officieele mededeeling. De leider \an den distributie kring Den Helder vestigt er de aandacht op, dat de beroeps aardappeltelers een aanschrij ving hebben ontvangen, dat zij verplicht zijn op een der onder staande dagen te zijnen kantore, Spoorstraat 44, alhier, te ko men, met medebrenging van de distributiestamkaarten van al hun gezinsleden en van hun inwonend personeel, n.1. op: Vrijdag, 19 September a.s. of Zaterdag, 20 September a.s. Deze verplichting geldt echter eveneens voor niet-ingeschreven aardappeltelers, die 5 Are of meer kleigrond en voor hen, die 10 Are of meer zandgrond be bouwen. Indien aan dezen oproep geen gevolg wordt gegeven, stellen de telers zich er aan bloot, bij ver strekking van nieuwe distribu tiebescheiden niet in aanmerking te komen voor het ontvangen van deze nieuwe distributiebe scheiden. Den Helder, 17 September 1941. De Leider voornoemd, EVERARDS. KOOPT NOG STEEDS TEGEN HOOGE PRIJZEN etr Zondagmiddag 21 September, 2.30 uur precies Een vroolijke bontemiddag t.g. 20-jarig artistenjubileum Schitterend repertoire, o.a. het populaire Laat ie fijn zijn Carolientje. Daverende lachsalvo s. Amusant bijprogramma met Komisch Illusionist. De populaire Conferencier met schitterend repertoire o.a. Sherlock Holmes. Prijzen der plaatsen: 1.00, 0.75, 0.50 a. i. Plaatsbespreking vanaf Vrijdag dagelijks van 1-3 u. Tel. 2066 Vteeschloes vandaag. dat hoort U vaak. De kip gaat met pensioen. Verlicht, o huisvrouw. toch Uw taak. Laat 't Albumona doen OC PER PAKJf •33 I ZONDER BON Werkelijk iets bijzonders! albumona, een hulp voor de huisvrouw bij veel nieuwe gerech ten. Vraagt Uw winkelier ons gratis receptenboekje met 70 recepten. tiet nieuwe W.A.Sctwtten pfaxiuct! AARD»?i»tm«UAMISKCHGRONiNOtN fo«H<?i 6e TREKKING HAIGHTON CO. WETTIGE FREMIELEENING 1912 4e KLASSE. 3e LI]ST TREKKING VAN DONDERDAG 18 SEPTEMBER IS! HOOGE PREMIËN 1 100.— 632 PREMIËN VAN ƒ65.— 494 512 885 1067 1272 1375 1663 1728 2351 2544 2650 2894 3195 3354 3572 4123 4390 4476 4597 4806 4934 5108 5349 5387 5605 5678 6012 6498 6538 6974 7060 7214 7341 7500 7554 7767 7833 7838 7880 7924 8394 8678 8733 8866 8983 9032 9474 9580 9853 10071 10078 10329 10484 10553 106U3 10752 '0869 11117 11204 11665 12015 12343 12396 12475 12649 12743 12830 13176 13314 13357 13529 13718 13765 14175 14563 14593 14671 15358 15360 15503 15700 15702 15770 15964 16099 16476 16583 16676 16697 17031 17269 17344 17548 19063 19527 19560 19665 19789 20085 ONGECORRIGEERD Gevraagd voor direct: CENTRUM HAL, 1e Vroonstraat. Damesrijwiel, Autoped op dikke banden, Haardkachel, Kachels in soorten, Boeken, Kinder fietsjes, ORANJESTRAAT 43. Te koop een Damesregenjas (Falcon), flinke maat, en een wollen Heerenjas, z. g. a. n. Adres: Shilsdtjkstraat 70. Voor goedkoope reparatie naar MOLENSTRAAT 95. Nog te koop tw.h. heerenrtJwiel, en eenige nieuwe, compleet. In- en verkoop van tw.h. rijwielen en motoren. Nog 2 beste motorwielen met banden voor aanhangwagen. Geopend Zaterdagmorgen 9 uur. aangeboden Direct gevraagd nette Huis houdster (arbeidersgezin), 32 tot 42 jaar (kind geen bezwaar). Brieven aan J. F. Steigstra, Westerland, Wieringen. Gevraagd een flinke Jongeman voor plant- en ander werk, bjj P. Duivenvoorden, Bloem- bollenkweeker, Doggersvaart 10, Julianadorp. Terstond gevraagd: EEN NET MEISJE, voor dag en nacht, bij G. H. Limpers, Wieringerwaard. NET MEISJE gevraagd voor halve dagen. Balgweg 77, Breezand. gevraagd Tè huur gevraagd: PAARD EN WAGEN, voor vliegveld. Brieven met prijsopg. J. Nook, Balgweg 77, Breezand. aangeboden Per 1 Oct. Zit-SIaapkamers, met of zonder pension te huur. Adres: Javastraat 100. Te huur: Slaap- of Woongelegenheid. Adres: Rijksweg 68. WOONGELEGENHEID aangeboden voor net, kl. gezin. Geen kl. kind. Liefst Chr. beg. Brieven onder letter C, aan het Postkantoor Breezand. gsvraagd Te koop gevraagd-: 20-els VLOERKLEED en Huisameublement. Adres: Bureau van dit blad. Te koop gevraagd: Een Pakhuis en/of Opslagplaats liefst aan vaarwater. Brieven onder No. 934, aan het Bureau van dit blad. Te koop gevr. een goed Huis, in of nabij Den Helder. Brieven met opgaaf van prijs en omschrijving onder No. 969, aan het Bufeau van, dit blad. aangeboden Te koop prima, goed onder houden emailie Haard, donker rood, voor 30. Adres: Reigerstraat 34. Te koop: HEERENFIETS, met oude banden. Adres: Ruyghweg 345. Na 6 u. MOSSELEN TE KOOP. Hoek Vijzelstraat, steiger Swaters of Bakker, Jan in 't Veltstraat 130. Rijkswerkman 9 zoekt net KOSTHUIS, liefst buiten, in klein gezin, geen beroeps. Brieven onder No. 967, aan het Bureau van dit blad.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3