Vluchtelingenzorg DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER D UITSCHE TROEPEN KIEV BINNENGEDRONGEN Verduisteren *- vcor woningnood en financiëele bijstand 19.45 uur DRIE JAAR GEEISCHT TEGEN FIETSENDIEF Waarschuwing De verduistering VRIJWI EGIOEN D KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELER '2345,, (2 LIJNEN) Hel èumou, waa-i iedeAe qeöwcue&ide em ajien o-oa u-Uidl Werktempo met 100 procent verhoogd TITANENSTRIJD IN EEN REUSACHTIG GEBIED Ter dood veroordeeld wegens begunstiging van den vijand Politiemannen kochten zonder bon NIEUWE GEWELDIGE OMSINGELINGSSLAG VERBOUW VAN STOPPELGEWASSEN GEEFT 3 OOGSTEN IN 2 JAM en duurt tot morgenochtend 7.23 uur Verplichte levering van slachtschapen ER WAS EENS heldersche courant I - Z ATE R DAG 20 SEPIEMBER 1941 Hoofdredacteur: J BIJLSMA. Den Helder. Uitgave der Uitg.-My. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9341 Op de Oudegracht te Alkmaar, boven het distributiekantoor, bevindt zich het bureau „Vluchtelingenhulp Den Helder". De oude boom en wuiven met hun groene armen steeds voor het raam van de kamei van den direc teur. Het kantoor is veelzijdig, het is o.m. bouwbureau, hulpbureau, adviesbureau. Naast de kamer van directeur v. d. Pluym zit de administratie. Jongemen- ochen, die met veel animo hun werk doen, omdat ze weten, dat het goed werk is. Ze hebben iets begrepen van den nood die er is bij die duizenden Hel dersche menschen, die op een onzalig oogenblik uit hun huizen werden ver jaagd en toen in „beesten behuizingen" werden ondergebracht. Ze werken hard om de vraagstukken zoo snel mogelijk tot een oplossing te brengen. Hier moet geholpen worden. Niet pratep, maar doen. Geen ambtenarij, maar aanpak- kerij. „Mijn personeel zorgt, dat iederen dag het werk wordt afgemaakt", zoo roemt de heer v. d. Pluym zijn menschen. „Als ze niet klaar komen, dan verdeelen ze het werk en nemen het mee naar huis. Af moet het, an ders wordt het een chaos waar je niet meer uitkomt." Wij begrijpen het, als we de stapel pape rassen zien, die het bureau van den heer v. d. Pluym bedelven. Dat is de post van één dag. Een zee van klachten, van vragen, van moeilijkheden van allerlei aard. Dat moet dagelijks verwerkt, want het is van men schen, die iederen post opwachten, of er nog geen antwoord is uit Alkmaar. „De controleurs hebben juist vrijwillig aangeboden," zegt de directeur van vluchtelingenhulp, „om twee uur per dag extra te werken, omdat ze begrij pen, dat het bij het vroeger invallen van de duisternis noodzakelijk zal zijn, vroe ger te stoppen." Schrijfmachines ratelen. Terwijl de schrijfmachines ratelen, bekij ken de directeur en de man van dt krant de administratieve rompslomp, die verbonden is aan de organisatie van dit gloednieuwe bureau. De indruk, die we krijgen, is die van een prima organisatie. De controleurs gaan op stap met z.g. enquete-formulieren. Op deze formulieren worden alle vragen be treffende het gezin behandeld, zoodat men een goed beeld krijgt van de positie,waarin de evacué's verkeeren. De controleurs schrijven op deze enquete- formulieren hun advies ten aanzien van de noodzakelijke verbouwingen. Wanneer de enquete-formulieren op het kantoor aan de Oudegracht komen, worden er twee kaartjes van gemaakt. Het eene wordt lexicogra- phisch in een kaartenbak gezet, zoodat men alphabetisch een uitnemend overzicht krijgt van alle geregistreerde vluchtelingen, terwijl het andere kaartje op plaatsnaam en straat wordt ondergebracht, waardoor men oogen- blikkelijk kan zien, welke gezinnen in een bepaalde plaats en straat zitten. Succes met huurverlaging. Adviseert de controleur, dat de huur ver laagd moet worden, dan stelt men zich ©ogenblikkelijk in verbinding met den ver huurder en meestal heeft dat succes. Tien tallen gevallen worden behandeld en meer malen ging de huurprijs met 50 procent naar beneden. We zagen het cahier, waarin van deze verlaging aanteekening wordt gehouden en noteerden slechts enkele gevallen. Zoo werd de huur verlaagd van 5.50 tot 3.50, van 6.tot 3.50, van 4.50 tot 2.80, van 4.— tot 1.75, van 4.50 tot ƒ2.40. Zoo zouden we door kunnen gaan om aan te toonen, welk een zegenrijke instelling bureau Vluchtelingenzorg is voor de Heldersche ge- evacueerden. Ook zijn er vele gevallen waarbij steun- verleening noodzakelijk is. Al deze gevallen worden door den directeur persoonlijk be handeld. We noemen b.v. het geval van een middenstander, die door ue omstandigheden zijn clientèle verloren zag gaan en van een inkomen van 35 of 40 gulden per week terug viel .tot 12 gulden. Zoo'n gezin zou tot pau perisme vervallen, als het niet geholpen werd. Vluchtelingenzorg wint nu inlichtin gen in bij het gemeentebestuur van Den Helder of zoo noodig bij andere instanties en blijkt men inderdaad buiten zijn schuld in dezen staat van armoede gekomen te zijn, dan wordt het gezin gesteund met een be drag tot ongeveer het welvaartspeil van ▼oor den oorlog. Voorzichtigheid geboden. Dat men voorzichtig moet zjjn met het verleenen van dien steun bewijst het geval van een man, die in Alkmaar aan klopte en die bjj onderzoek nog een twintig duizend gulden aan bezittingen rijk bleek te zijn. Zoo'n geval maant tot voorzichtigheid en ernstig onderzoek. Ook doen zich gevallen voor, waarbij de ouders geëvacueerd qjn, die b.v. niet of moeilijk in staat blijken, hun kinderen naar Den Helder te sturen. In zoo'n geval steunt Vluchtelingenzorg, door betaling van het reisgeld. Waar komt het geid vandaan?: „Hoe komt u aan het geld," zoo vragen wij den heer v. d. Pluym. „Dat komt van het Departement van so ciale zaken. Men heeft mij van het Dep. van Binnenlandsche zaken de opdracht gegeven tot deze organisatie en was zich daar vol komen bewust van de moeilijkheden, die deze opdracht inhield en steunt nu royaal als wij tot dien steun adviseeren. Er is nog geen enkel geval, dat van hieruit geadviseerd werd, teruggewezen." „We doen hier trouwens nog goed werk voor het Centraal bevolkingsregister in Den Haag ook," zegt de heer v. d. Pluym, en hij toont ons een formulier in drievoud, waarop iedere evacué geregistreerd wordt. Eén exem plaar is bestemd voor Den Helder, één voor de gemeente waar de vluchteling tijdelijk woont en één voor het Centraal Bevolkings register in Den Haag. Zoo wasschen twee handen elkaar. Aan den achterkant van het kantoor aan de Oudegracht is de teekenkamer. Een van de teekenaars zit juist gebogen over het ont werp voor de tijdelijke verblijven op het land van den heer Lafere, aan den J. Verfaille- weg, waarover we het in ons vorig artikel hadden. „Hier wordt aan honderd projecten tegelijk gewerkt," zegt de heer v. d. Pluym. „Verbouwingen van steenen werkplaatsen, van kippenboeten, van bollenschuren, van stallen, worden hier allen uitgewerkt naar het schema van den controleur. En dat alles gebeurt met spoed. Voor den winter moeten de menschen in tochtvrije, waterdichte ver blijven zitten. We doen ons best en zetten alles op alles om dat doel te bereiken." We gelooven, dat men een heel eind zal komen. Waar met zoo groot enthou siasme gewerkt wordt is het mogelijk. We hopen het in de eerste plaats voor onze Heldersche vluchtelingen en in de tweede plaats voor den heer v. d. Pluym en zijn staf, voor wie het een groo te vol doening zal zijn, als alle menschen, die nu nog in niet menschwaardige wonin gen verblijven, behoorlijk onderdak zul len zijn. In een slotartikel vertellen we nog een en ander over ons bezoek aan verbouwde schu ren en boeten, waar de bewoners met groote dankbaarheid het werk van vluchtelingen zorg prijzen. POLTAWA OP 120 K.M. VAN CHARKOV VEROVERD. Hoofdkwartier van den Fuehrer, 19 September (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht maakt bekend: Binnen het bestek van de heden bekend gemaakte omsingelingsope raties is ook de aanval op de Oe- krainsche hoofdstad Kiew ingezet Na een stoutmoedigen doorbraak door de uitgebreide, sterke fortifica ties op den westelijken oever van den Dnjepr zijn onze troepen de stad binnengedrongen. Op de citadel wappert sedert hedenochtend de rijksoorlogsvlag. Poltawa veroverd. Hoofdkwartier van' den Fuehrer, 19 Sept. i'D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Duitsche troepen, die na den overtocht over den Dnjepr bij Krementsjeeg. den aan val ook naar het Noordoosten voortzetten, hebben Poltawa, op 120 km. ten zuidwesten van Charkow gelegen, veroverd. Berlijn, 19 September (D.N.B.) Van Duitsche militaire zijde wordt aan het D.N.B. medegedeeld: Een indruk van den omvang van den grooten slag, die in de om geving van Kief wordt gestreden krijgt men, wanneer men weet, dat het gebied waardop strijd geleverd wordt, en dat zich uitstrekt van de Desna (in het noorden) tot den Dnjepr in het westen en zuidwestep, tot 200 kilometer ten oosten van Kief,een opper vlakte beslaat gelijk aan den driehoek Mün- chenKeulenStettin. Verder wordt medegedeeld, dat Duitsche gevechtsvliegtuigen den 19en September de ten oosten van Poltawa terugtrekkende Sow- jet afdeelingen met succes hebben aangeval len. Gemotoriseerde colonnes werden door scheervluchten uiteengejaagd en vernietigd. Belangrijke spoorlijnen en knooppunten in het gebied van den terugtocht der Sowjets werden vernield. On den centralen sector van het oostelijk front waren de aanvallen van het Duitsche luchtwapen den 19en September vooral ge richt op de spoorwegverbindingen der Sow jets. Een belangrijke spoorlijn werd op ver schillende plaatsen door bomtreffers onder broken, verscheidene treinen tot ontsporing gebracht. Op een Sowjet vliegveld ontston den na een aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen uitgebreide brandea in hangars en barakken. Bij aanvallen van D itsche gevechtsvlieg tuigen op Sowjet vliegvelden in de omge ving van Leningrad, werden den 19en Sep tember, volgens tot nu toe ontvangen berich ten, 24 Sowjetvliegtuigen op den grond ver nield. Bovendien werden zes toestellen in luchtgevechten neergeschoten. Goede vorderingen in den strijd om Leningrad. Berlijn, 19 Sept. (DNB). In den strijd om de vestinglinies van Leningrad hebben de Duitsche troepen op 18 Sept. weer goede vorderingen gemaakt. In een sector hebben Duitsche infanteristen een vrij groote plaats ingenomen en daardoor de verbinding met naburige formaties tot stand gebracht. Bolsjewistische tegenaanvallen mislukten met bloedige verliezen voor de Sovjets. Politieke moeilijkheden in Mos kou. Ankara, 19 Sept. (ANP). Toonaangeven- dg Turksche instanties hebben berichten uit Moskou ontvangen, volgens welke in Moskou zoowel als in de industriegebieden in den Kaukasus en het Donetzbekken toenemende politieke moeilijkheden merkbaar worden. De Gpoe wordt daar meedoogenloos gebruikt om het regeeringsgezag te handhaven. Stockholm, 19 Sept. (DNB). Te Londen doet volgens hier ontvangen berichten, het gerucht te ronde, dat de fabrieksarbeiders te Leningrad geëischt hebben, dat de stad zal worden overgegeven. De politieke com missarissen zijn echter met de scherpste middelen opgetreden om de defaitischc stroomingen te onderdrukken. Volgens constateeriegen van het Letland- sche Roode Kruis bedraagt tot dusver het aantal tijdens de bolsjewistenheerschappij in Letland weggevoerde, geartesteerde en om gebrachte personen 25.950, waarvan 16.237 mannen, 5950 vrouwen en 3315 beneden de 16 jaar. Slechts 351 personen konden terug gevonden worden. Aangezien voortdurend nog gevallen bekend worden, raamt men het aantal slachtoffers op het dubbele van het reeds bekende aantal. 's-Gravenhage, 19 September:- Het Kriegsgericht heeft vijf Nederlanders, die hulp verleend hadden aan Engelsche vliegers, die na een noodlanding hadden trachten te ontkomen, wegens begunstiging van den vijand ter dood veroordeeld. Het Drie maanden gevangenisstraf. Voor den econ. rechter te Rotterdam heb ben terecht gestaan twee gewezen agenten van politie te Rotterdam, wegens het koo- pen zonder bon van koffie, boter, kaas, bak meel, puddingpoeder, zeep, rijst, enz. De mannen gaven de feiten toe. Zij ver klaarden een en ander te hebben gekocht om arme familieleden te helpen. De officier merkte op 'dat de ex-politieman nen zich binnenkort zullen hebben te ver antwoorden voor een door hen in dienstbe trekking beganen misslag, namelijk het op zettelijk opmaken van een onjuist proces verbaal, dat betrekking had op de hande lingen van een winkelier, waaraan •zij ver plichtingen hadden. Voor het koopen zonder bon eischte de of ficier tegen ieder 3 maanden gevangenis straf met bevel tot onmiddellijke gevangen neming. De oeconomische rechter veroordeelde de beide verdachten conform den eisch. Duitscbland strijdt voor Europa RING OM VIER SOVJETLEGERS GESLOTEN. Hoofdkwartier van den Führer, 19 September (D.N.B.): Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De geconcentreerde aanvalsopera- ties van de legercorpsen van generaal- Veldmaarschalk von Rundstedt en van generaal-veldmaarschalk v. Bock, heb ben thans, zooals reeds in een extra- bericht is bekend gemaakt, geleid tot een nieuwen geweldigen omsingelings slag. In aansluiting op den slag bij Gomel waren sterke strijdkrachten op gedrongen nam- den boven- en beneden loop van den Desna om in hardnekki ge gevechten den overgang over de ri vier te forceeren. Van hier uit werd de aanval naar het Zuiden voortgezet om een verbinding tot stand te brengen met een afdeeling, die den Dnjepr aan weerszijden van Krementsjoeg onder de moeilijkste omstandigheden over een breedte van 120 kilometer haa overwon nen en in den strijd was geworpen voor een aanval naar het ..oorden. Sedert 13 September is de vereeniging van deze strijdkrachten, tweehonderd kilometer ten Oosten van Kief voltooid. Zoodoen de is de ring om vier Sovjetlegers ge sloten. Hun ernietiging is in vollen gang. Aan 't schitterende verloop van deze operaties hebben de luchtvloten van den gjeneral-oberst Loehr en van den generaal-veldmaarschalk Kessel- ring een groot aandeel. Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 18 on 19 September Moskou alsmeue de stad en de haven Odessa met goede uitwerking aangevallen, er ontstonden talrijke branden. Aan de Britsche Oostkust bombardeer den gevechtsvliegtuigen verschillende belang ijke militaire inrichtingen. Bij pogingen van den vijand om gis: termiddag naar Nederland en de bezet te gebieden aan het Kanaal te vliegen, schoten jagers, luchtdoelartillerie en mijnvegers twintig Britsche vliegtuigen, waaronder vier bommenwerpers om laag. De vijand heeft noch ovèrdag, noch des nachts, geen militaire acties boven het Duitsche gebied ondernomen. vonnis is voltrokken door middel van den kogel. Naar aanleiding van het bovenstaande wordt de bevolking er opnieuw op gewezen, dat in dergelijke gevallen ook in de toe komst de hardste straffen zullen worden opgelegd. STOPPELGEWASSEN 1»3< ooo.oooha. 13 4.0 2.1Jfc3.000 ha. (Foto Polygoon y. Bilzen). Vanavond gaat de verduistering in om SEPTEMBER INVENTARISATIE ALS BASIS. Naar het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd ons mededeelt, zal in verband met den onbevredigenden aanvoer van slachtschapen op korten termijn een verplichte levering van slachtschapen wor den ingesteld, waarvoor in het algemeen als basis zal worden genomen de onlangs gehou den Septemberinventarisatie. Mochten echter reeds vroegere omtrent een bepaald bedrijf beschikbare gegevens daartoe aanleiding ge ven, dan kunnen in deze gevallen die gege vens als basis voor de verplichte levering worden benut. Voor nadere bijzonderheden wordt verwe zen naar de in de bladen opgenomen offi- cieele publicatie. 's-Gravenhage, 19 September: In den nacht van 15 op 16 September is een Nederlandsch burger, die zonder daartoe de bevoegdheid te hebben een militaire in richting in de omgeving van Amsterdam na derde, door een wachtpost doodgeschoten, daar hij op sommatie niet bleef staan. Dit voorval bewijst weer eens duidelijk, hoe gevaarlijk het is, wanneer men, zonder daartoe verlof te hebben, militaire inrichtin gen nadert. Het zij tevens een dringende waarschuwing voor hen, die meenen op lichtzinnige wijze militaire verbodsbepalip- gen te kunnen negeeren. Reeds 12 jaar in de gevangenis doorgebracht. De 45-jarige Haarlemmer B. J. P. van L., die reeds 12 jaar in de gevangenis heeft doorgebracht, heeft zich in Juni van dit jaar opnieuw aan diefstallen schuldig ge maakt. In Halfweg stal hij tetxielgoederen uit een school en twee fietsen uit een berg plaats van de pastorie. Voorts nam hij uit een schur in Overveen twee heeren- en twee damesfietsen weg. Gister stond de man voor de Haarlemsche rechtbank terecht. De eisch luidde drie jaar gevangenisstraf. Licht, dat aa.. de achterzijde van uw woning zichtbaar ie, is even gevaarlijk als dat,.dat uit on voldoend afgeschermde ramen in den voorgevel van uw woning schijnt. Controleer uw woning ook aan den achterkant en helpt uw buren een nalatigheid herstellen door hen te waarschuwen als er licht zichtbaar is. Wie binnen zit, bemerkt zijn fout niet. Een vriendelijke waarschu wing kan een proces-verbaal voor komen. Wij staan allen voor dezelf de moeilijkheden. Waarom zouden we dan elkaar niet helnen? Er was eens een macht, die gereed stond een aanslag te plegen op de Westersche be schaving en alleen aan het ingrijpen van één man werd het gevaar bezworen, want op zijn bevel wierp een nog grootere macht het gevaar terug. De nachtmerrie is geweken, de zucht van verlichting is geslaakt en voor het geluk kig einde en een betere toekomst strijden nu millioenen dappere mannen tegen de macht, die eens dreigde en nu vernietigd wordt, tegen het bolsjewisme. Voor een betere toekomst voor.Europa, dus ook voor ons land. vechten nu Nede®» landers Zij sitrijden in de gelederen van ons vrijwilligerslegioen. Koninginnegracht 22, 's Gravenhago.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1