H,R,C.~Alcmaria Victrix Groot ruilverkavelingsplan EEN GRASDR0GER GELDIGE BONNEN in POLDER KOEGRAS Helder naar Zandvoort De Duitsche atletiekwedstrijden Brood, aardappelen en boter De melkdisfributie De eerste klassers In ons district DE DAAD BIJ HET WOORD 8-7-6 O-O in dc week van 21 Sept» t/m 27 Sept. 1941. 'Vodbaipïopamma <mï Zondag Morgen vangt de competitie ook tn de overige districten aan en we kunnen veilig aannemen, dat er in geheel Neder land weer lustig gevoetbald wordt. De generale repetities ztfn reeds achter den rug en morgen is het dus voile ernst. De strijd om de punten vangt aan! District I. In de Westelijke afdeeling I zien we de rterkste clubs weer ingedeeld en ook dit jaar achten we deze afdeeling krachtiger dan de tweede Westelijke afdeeling. In Amsterdam vindt een derby van groot gewicht plaats, n.1. DWSAjax. Zondag jJ. verloren de Spaarndammers met 3—1 van Ajax in het Aroltouriooi. De rood-witte Ajaxieden hebben dit jaar weer een aardig geheel, waaraan eenige jonge spelers en Drager niet vreemd zijn. Doch ook DWS heeft eenige jonge krachten en een gelijk spel is zeker voor de thuisclub te bereiken. iHet Haagsche ADO moet ook zonder West hoven van DOS kunnen winnen, in ieder ge val houden we het daar maar op. De nieuwe Haarlemsche eerste klasser EDO ontvangt Xerxes en de Haarlemmers kunnen de eerste punten in nieuwe omgeving bemachtigen. DFC zal met VUC wel raad weten, terwijl Feijenoord toch van Stormvogels wel zal winnen. District n. r 't Gooi ontvangt Blauw Wit en de Hilver summers hebben o.i. een klein kansje op de punten. VSV en Haarlem ontmoeten elkaar in Velzen en de Haarlemmers zullen zeker geen kans krijgen om evenals verleden jaar te zegevieren. Hermes-DVS heeft, als de voorboden niet bedriegen, een sterk elftal en Sparta, dat met *3 invallers moet spelen, zal ditmaal de punten wel in Schiedam moeten laten. Ook Emma heeft het niet slecht ge troffen, want RFC is toch niet zoo sterk, dat er voor de Dordtenaren geen succés in zit. HBS zal morgen tegen DHC wel een neder laag krijgen. 2e klasse A. HRC heeft een thuiswedstrijd en als gast fungeert Alcmaria. Wij voor ons beschouwen dezen wedstrijd als een derby en ook nu zal er door beide clubs fel gestreden worden om de punten, want de eerste klap is een daalder waard. Zou HRC het redden tegen de Alkmaarders Wij achten de roode ploeg momenteel nog niet op zijn sterkst, maar dat wil geenszins zeggen, dat er verloren be hoeft te worden. Juist een overwinning komt nu van pas, want het elftal waar HRC mee start heeft eenige wedstrijden noodig ter inspeling; slaat het zich er goed doorheen, dan verwachten we zeker goede resultaten en achten zelfs een verrassing niet uitgeslo ten. Dat er jongere spelers in het elftal zijn opgenomen is heel goed gezien en met 100 procent enthousiasme verwachten we een kleine overwinning voor Racing. KFC vangt aan tegen HBC en de mannen van Kick Smit zu'.len voor een zwaren wed strijd staan, doch KFC ook. West-Frisia en WFC konden de punten wel eens deelen. ZFC moet de punten uit Haarlem van RCH mee kunnen nemen, terwijl Xerxes van Santpoort kan winnen. Se klasse A. Succes moet naar de ex-tweede klasser VVZ in Zaandam en mochten de Wieringers 'met 1 punt thuiskomen, dan zijn wij best te vreden. QSC ontvangt ZW en 'n kleine over winning voor de Wormerveerders zit er wel in. Hollandia gaat naar Krommenie tegen GVO en de punten gaan weer mee naar Hoorn terug. Always Forward en KW gaan de punten deelen, terwijl Zaandijk na veel moeite van DTS kan winnen. Of niet, DTS'ers? Se klasse B. Helder start in zijn nieuwe omgeving en wel tegen de Zandvoortmeeuwen. Deze ver- ■feeniging is juist in de afgeloopen week ge boren en wel uit de sterke derde klassers Zandvoort en Zeemeeuwen. Ongetrvijfela is de nieuwe combinatie heel wat mans, maar de witjakken hebben getoond ook in goeden vorm te zijn en we denken dan ook in geen geval aan een nederlaag. In tegendeel, wan neer er weer serieus aangepakt wordt, ver wachten we van Helder een kleine zege. De overige wedstrijden zijn hier: Beverwijk Schoten, RipperdaKinheim, HPCDEM en TIJBBBloemendaal. De clubs hier ge noemd zijn ons nog onbekend, zoodat we met een voorspelling nog maar even wachten. Res. Ze klasse A. Zoo optimistisch als we van Helder 1 zijn, kunnen we helaas van iiet twfeede elftal niet zijn,' want het sterke VSV 2, de kampioen var» verleden jaar, komt naar Den Helder. Misschien vergissen we ons, maar de eerste nederlaag voor Helder 2 hangt in de lucht. Bewijst het tegendeel, witjakken! HRC 2 daarentegen heeft een vrij goed elftal en daarnaast nog wat routine; daarbij komt nog dat de roodjakken naar OSV 2 moeten en al is het een uitwedstrijd, ver wachten we toch zeker een gelijk spel. De andere wedstrijden zijn: Stormvogels 2 —EDO 2, WFC 2de Kennemers 2, Ajax 3 HFC 2. 4e klasse A. Voor deze afdeeling is geen wedstrijd vast gesteld en zullen onze vierde klasse vertegen woordigers dus nog een week moeten wachten. 1 D. KoedijkWinkel; SchoorlOudorp; VronePetten. 2.D. D.T.S. 2—Alkm. Boys 4; Bergen 2 Alkmaar 2; R.K. A.F.C. 2Alkm. Boys 3, 2.30 uur; Vios 2Berdos 2, 2.30 uur. 2 G. Succes 2—Dirkshorn I; Winkel 2 S.R.C. I, 2.30 uur; Z.A.P. ISchagen 2, 2.30 u. 3 E. Alcm. V. 5Vrone 2, 10 uur; Alkm. 3—Schoorl 2, 10 uur; D.T.S. 3—Koedijk 2, 10 uur; Gr. Schermer IEgmondia 2. 3 H. Barsingerhorn ISucces 3; Callants- oog IWinkel 3, Oudesluis 2W. waard 2, 2.30 uur. 4 M. B.K.C. 3—St. M.vlotbrug I, 10 uur; Schagen 3Winkel 4, 10 uur; Petten 2 Dirkshorn 2. Adsp. J. Bergen AD.T.S. A, 10.30 uur; C.S.V. AAlcm. Victrix A, 12.30 uur; Alkm. Boys BAlkm. Boys A, 10 uur. Adsp. K. d:T.S. BAlcm. Victr. D, 12 uur; Vrone A—D.T.S. C, 12.30 uur; Petten A Koedijk A, 12.30 uur; Alcm. Victr. CAlcm. Victrix E, 10 uur. Adsp. O. Callantsoog AOudesluis A, 12.30 uur; Succes A—Schagen A, 12.30 uur; B.K.C. AW. Waard A, 12 uur. Indien geen tijd vermeld is, beginnen de wed strijden om 2 uur. "aspr.re ïeVi nrtTts-gic rj sjh 5000 H.A. ten Oosten van de Eem erbij betrokken. Kosten ruim 2y2 millioen. Kilometer lange grasvlakten waarop geen menschelijke woning is te vinden noch een weg zich doorheen slingert, waar slechts weide- en watervogels zich ophouden, zie daar het beeld van den grooten eenzamen polder, welke in het centrum des lands, tus- schen Bunschoten, Hoogland en Baarn is gelegen en een oppervlakte beslaat van on geveer 5000 ha. Deze polder heeft nimmer veel tot de pro ductie bijgedragen. Hoofdzakelijk leverde hij hooi van een minderwaardige kwaliteit, De bodemverzorging was in vroeger jaren hoofd zakelijk in handen van de natuur. De jaar- lijksche overstroomingen van ,de rivier de Eem lieten vruchtbaar slik na, zoodat de boer volstond met slechts te oogsten. De afsluiting van de Zuiderzee heeft aan deze natuurlijke bemesting een einde ge maakt en zienderoogen ging de kwaliteit van hèt gras achteruit. De boer was niet in staat voor bemesting te zorgen. De polder is bijna Voeg de daad bij het woord! U hebt al zoo dikwijls gezegd, dat u sym pathiseert met het werk van de Nederland- sche ambulance. Maar nu moet de daad komen. Pakt een girobiljet en stort uw bijdrage, iets meer dan u missen kunt, op giroreke ning Nederlandsche ambulance, Koninginnegr. 22, 's-Gravenhage. Niet om topprestaties te doen, doch demonstratie van saamHoo- righeid. Gistermorgen werd een aanvang gemaakt met de athletiekwedstrijden van de SS-und Polizeispörtgemeinschaft Niederlande in het Olympisch stadion te Amsterdam. Èen uitgebreid programma met ruim 900 deelnemers stelde hooge eischen aan de wedstrijdleiding. Deze bleek volkomen voor haar taak berekent. De verschillende num mers werden stipt op tijd afgewerkt. Deze eerste ochtend bracht uitsluitend voorwedstrijden op de nummers kogelstoo- ten 110 M. horden, handgranaatwerpen, 100 M. sprint, verspringen en 1500 m. loop. Op den voorgrond traden de verrichtingen der kogelstooters Hans Wöllke met 15.17 m. en Trippe met 15.31 M. Op de 100 M. startte onze landgenoot, de SS-bewerber T. Osendarp. Hij noteerde even wel niet den besten tijd, 11.1 sec. De middagwedstrijden. In het Olympisch Stadion zijn gistermid dag de onderlinge wedstrijden van het S.S. und Polizei Sportgemeinschaft Niederlande voortgezet. Series, die afgewerkt werden, met uitzondering van een beslissende hindernis wedstrijd, over '200 meter, waarin behalve de snelheid ook de vaardigheid een woordje meesprak. Eenerzij ds een attractie voor de toeschou wers, aan den anderen kant een bewuste testproef, waarbij de deelnemers moeilijkhe den kregen te overwinnen, waarvoor zij ook in werkelijkheid meer dan eens zullen ko men te staan. De hindernissen bestonden uit het opzetten van een gasmasker, springen over een laag geplaatste balk, duiken on der een slechts enkele centimeters hooge ver schansing door en tenslotte „sprietloopen". De oberwachtmeister der Schutzpolizei Hoefener (Ordnungs-olizei) maakte op dit aparte nummer den snelsten tijd met 42.8 sec. Uit athletisch oogpunt bezien, waren de veldnurpmers belangrijker, hoewel de presta ties eenigszins tegenviel. Geen der 400 m. loopers slmigde er in be neden de 50 sec. te komen. Rekening hou dende met alle omstandigheden, kan men echter de 52.2 sec. van Postrat Müth zeer be hoorlijk noemen. Men dient déze wedstrijden niet in de eerste plaats te zien in het licht, waarin wij onze nationale ontmoetingen beschouwen. Topprestaties zijn in de eerste plaats niet hel doel. Deze massale demonstraties, welke niet anders dan als een zeldzaam evenement voor ons land beschouwd mogen worden, zijn er echter om te bewijzen, dat in alle lagen der bevolking, die hier toch zeker door alle mi litaire rangen vertegenwoordigd worden, saamhoorigheid en eenheid leven, de grond vesten voor een goede samenleving en het kenmerk van een gezonde oefening! 's-Gravenhage, 19 September. De secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt met betrek king tot de distributie van brood, aardappe len en boter het volgende bekend. Bij de uitreiking der aardappelkaarten in de komende weken zullen aan personen van 14 tot en met 20 jaar bonnen, recht gevende op 28 rantsoenen brood, worden verstrekt, welke hoeveelheid dient als extra-rantsoen voor het tijdvak van 21 September tot en met 27 December a.s. Na afloop van den geldigheidsduur van de thans geldige bonnen van de boter- en vet kaarten zullen twee bonnen van deze kaar ten worden aangewezen, op elk waarvan ge durende een tijdvak van 19 dagen 250 gram boter kan worden verkregen. De vooruitzichten ten aanzien van de vee voederpositie maken een voorzichtige han teering van de vettoewijzingen gewenscht. Men heeft zich daarom gedwongen gezien, het vetrantsoen te verlagen en wel door de perioden, waarin de aangewezen bonnen geldig zijn, te verlengen. Om echter de daling van de beschikbare hoeveelheid in het bijzonder voor jeugdige personen zoo gering mogelijk te maken, heeft men besloten in de periode van 24 Sept tot en met 28 Dec. a.s een half rantsoen vet extra toe te wijzen aan personen van 14 tot en met 20 jaar. Een bijzondere regeling voor ge meenten waar geen taptemelk verkrijgbaar is. 's-Gravenhage, 20 September' De secre taris-generaal van het departement van land bouw en visscherij maakt het volgende be kend met betrekking tot distributie van melk. In enkele gemeenten bestaat tot dusverre niet de mogelijkheid tot het ontroomen van melk. Het gevó. hiervan is, dat in deze ge meenten geen taptemelk verkrijgbaar is. In verband hiermede zal in die gemeen ten aan personen boven 14 jaar een roode melkkaart worden uitgereikt, waarop volle melk kan worden verstrekt. Zoodra iet mogelijk zal zijn gebleken in de gebieden,, waarvoor de bovenomschreven régeling wor$t getroffen, tot ontrooming over te gaan, zullen de roode „melk I"-kaarten ongeldig worden verklaard. Onder de gemeenten, waarvoor deze rege ling geldt, valt ook Urk. ontoegankelijk en te ver van de boerenhoe ven gelegen. De polders zullen door een groot aantal wegen worden doorsneden, waarvan één weg een directe aansluiting zal geven op het Gooi. Voorts zal een .ruilverkaveling gele genheid geven tot stichting van nieuwe boe- ee»-bedrijven? waaraan groote-behoefte be staat in deze streek De kostep dezer ruilver kaveling worden begroot op f 2.602.000, waar van ongeveer de helft zal worden verloond. RUILVERKAVELING. 's-G ravenhage, 19 September: De Nederlandsche Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, waarbij wordt bepaald,dat op ruilverkavelin gen, waarvan het besluit tot ruilverkaveling is genomen vóór het in werking treden van dit besluit, alsmede oii ruilverkavelingen ten aanzien waarvan de kennisgeving bedoeld in het eerste lid van art. 37 der ruilverkave- lingswet. 1938, zooals die vastgesteld is op 20 Mei 1938, heeft plaats gehad, de ruilverkave- lingswet 1938, zöoals die is vastgesteld op 20 1938, toepasselijk blijft. Principe-besluit van de Holl. Mij. van Landbouw, na inleiding van den heer Schroevers. De vergadering van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, Afdeeling Den Hel der, werd geopend door den heer N. Hoorns man, voorzitter. De heer Schroevers, leeraar R.L.W.S. te Schagen, hield daarna een inleiding over het grasdrogen. Het probleem grasdrogen stamt uit den tijd dat de crisis in de bedrijven zijn intrede deed. Reeds ift die dagen wees de Rijksvoorlichtingsdienst op de wenschelijk- heid van narekenen of het drogen van gras voordeelen opleverde in vergelijking met het kuilen van gras en waarschuwde deze Dienst nadrukkelijk tegen een overdreven voorstel ling van de voordeelen. Aan het bezwaar van de groote aanschaf fingskosten werd tenslotte tegemoet gekomen door het verstrekken van subsidie van Rijks wege. Toch bleef men bij den Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst, zoowel als bij de prac tici, gezien de groote exploitatiekosten, eenigszins huiverig tegenover het kosten- probleem. Deze houding is thans wel gewijzigd. Er worden op het oogenblik kleine installaties aangeboden, die goede resultaten opleveren en die zeer economisch werken. Te Bergen is een dergelijk bedrijf in werking. Waar de kosten zoo ongeveer neerkomen op f3.50 pet 100 K.G., lijkt het stichten van een drogerij verantwoord. Echter blijft er bij het maken van propaganda een bezwaar, dat ook voor Koegras geldt, n.1. de toevoer van materiaal. Een grasdroogbedrijf toch moet zijn een con tinubedrijf. Het bedrijf te Bergen heeft een overeen komst met het vliegkamp aldaar. Ook hier is een vliegveld. Spr. zou als eerste voor waarde willen stellen de zekerheid van me dewerking van de betreffende autoriteiten Kan deze medewerking niet worden verkre gen, dan zou spr. het oprichten van een drogerij afraden. Men moet wel bedenken dat het eindproduct in deze en komende tij den een redding kan beteekenen. Het gaat erom nu geen eiwithóudende voedermidde len worden ingevoerd, de eiwitbehoefte uit eigen bedrijf te dekken. Met grasdrogen hangt nauw samen het vraagstuk van de kunstmestvoorziening. Op de lichte gronden van Koegras komt dat wel heel erg tot uiting. Toch, ook al laat de ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: Beschikbaar per persoon 0 t/m 3 jaar 4 t/m 13 jaai 14 t/m 20 jaar vol was senen eenheid 21 Sept. t.m. '27 Sept. 1941 4 rants. 1/2 rantsoen i/s ram sou ri 1 rantsoen i3A liter 31/2 kg. 36-4 brood 36 brood 36 vleesch 36 vl.waren 36 melk I 37 reserve brood of gebak vleesch of vleeschwaren melk aardappelen 7 Sept. t.m. 4 October 1941 114 algemeen 115 algemeen 116 algemeen 16-37 !bloem C rijst C havermout 117 algemeen 118 algemeen 11-9 algemeen 34-35 36-37 kaas 34-35 boter 34-35 vet 1 Sept. t.m. 30 Sept. 1941 113 algemeen B zeep (bonkaart P) B-zeep (bonkaart Q) B-toiletzeep Textieibon I 1 Kg. suiker 1 1 1 1 kg 250 gram koffie-surrogaat 250 250 250 250 gram >00 gram jam 500 500 500 500 gram V2 rantsoen bloem, brood of gebak 4 4 4 4 rants. 250 gram rijst 250 gram 250 gram havermout 250 gram 250 gri.ni havermout 250 250 250 250 gram 250 gram gort 250 250 250 250 gram 100 gram vermicelli of maizena 100 100 100 100 gram 100 gram kaas 400 400 400 400 gram Sept. 1941 in tijdvak van 18 dagen I 250 gram boter 250 500 500 500 gram 250 gram boter met reductie 250 500 500 500 gram in tijdvak van één week 9 18 20 18 rants. 1 3 3 3 rants. 7 3'/2 liter 3'/j 3'A 3'/2 3'/2 kg in tijdvak van vier weken 1 rantsoen 1 rantsoen zeep 1 rantsoen 75 gram toiletzeep 50 gram scheerzeep 24 Juni t.m 31 December 1941 0103 bonkaart J 0104 bonkaart K 0111 bonkaart L 0507 bonkaart J 0508 bonkaart K 1 eenheid vaste brandstof 1 eenheid turf ÉÉN RANTSOEN brood gebak bloem rijst havermout gort vermicelli maizena vleesch vleeschwaren jam Brandstoffen Zeep 100 gram brood 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes óf 140 gram speculaas, koek óf 300 gram cake óf 400 gram gevuld klein korstgebak. óf 500 gram gevuld groot korstgebak. óf 600 gram taart, gebakjes 70 gram tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, -gort, aardappelmeelvlok- ken, gruttemóel, (gemengd meel) 250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gruttemeel, (gemengd meel) 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti 100 gram maizena. sago, aardappelmeel, óf 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsaus- poeder 100 gram vleesch. gewicht van been inbegrepen 75 gram gerookt of gekookt vleesch, óf 75 gram gerookte worstsoorten, óf 100 gram gekookte worstsoorten, óf 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood, óf 150 gram bloedworst, zure zult 500 gram jam. siroop, honing, enz. 1 H.L. (max. 75 kg.) anthraciet, steenkolen, industrie- of eier- briketten of 2% H.L. kolenslik of 2 H L. (max. 100 kg.) cokes (ook gascokes) of 110 Kg. bruinkoolbriketten of 450 Stuks (200 kg baggert.urf of 300 Stuks (195 kg perst.urf of 200 Kg. overige soorten turf lbO gram toiletzeep (samenstelling na 1 September) of 90 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (samenstelling vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (samenstelling na 1 Januari 1941) of 100 gram zachte zeep (samenstelling na 31 Augustus 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder Voor de overige artikelen is het rantsoen gelijk aan de in bovenstaande lijst melde hoeveelheden. ver- ATTENTIE! DE VOLGENDE BONNEN ZIJN NA ZATERDAG 20 SEPT. NIET MEER GELDIG 35 brood 35 vleesch 35 vleeschwaren 35 melk I 36 reserve 33 eieren brood of gebak vleesch of vleeschwaren melk I aardappelen eieren De bonnen, welke met ingang van den Zondag zijn geldig ver klaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwa ren, mogen reeds op den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwaren in winkels op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. kunstmestvoorziening veel te wenschen over acht spr. het mogelijk met de op het bedrijf beschikbare gier iets te bereiken. Ook daar om zou spr. de stichting afhankelijk willen stellen van de leverantie van het vliegkamp waar men onder andere omstandigheden werkt. Ver vooruit kan men niet zien, doch de financieele kant van de zaak in aanmer king nemende, acht spr. het risico niet zoo heel groot. Verschillende vragen worden gesteld, de discussies blijkt o.a. dat de overheid een subsidie geeft van maximaal f 9000.— voorts kan een crediet worden verkregen voor stichting van gebouwen enz. van maxi maal f 2.iOpO.per f 9000.tegen 4 pet 's .'aars. af tc lossen in 10 jaar Als zeer voor- loopige raming worden voor een droger ter i-™ d£ kosten in totaal geraamd op plm f toOOO Een. aanbieding voor levering van het apparaat voor de som van rond f 9=tfó is reeds ingekomen. Nadat nog uitgebreid van gedachten is o-e wisseld over het. kunstmestprobleem de toe komst-mogelijkheden van gedroogd gras het vervoervraags uk en de bedrijfsvom (Coö peratief), vestigt de voorzitter de Mn dacht op de wenschelijkheid dat heden een prin cipe-besluit wordt genomen. Voorloopig wordt tot oprichting beslo ten. In de commissie worden benoemd heeren D. J. de Graaf Pzn., R. Hoogsla gen, J. J. Kistetnaker. en S. L. de H&rt' Rondvraag. De secretaris, de heef Henderikx wijst op do geringe belan#s^' ling van de zijde der werknemers uen landbouwcursus. Naar zijn meenin* nicnen de werkgevers hun personeel &ee tot bezoek te animeeren. Voor den cursus Verhooging van de J demproductie geven zch nog een vJe'r. deelnemers op. zoodat het totaal thans draagt 29. De heer D. J. de Graaf vraagt het nogmaals te willen wijzen op de hoog^ - iv nivu u ij uuii vr- onbevredigende kunstmesttoewijzing. Bestuur heeft reeds stappen in die rl ting gedaan. De heer J. Sleutel Pz. wijst op de df tiscbe maatregelen inzake veeleverinP> verband met het feit. dat het land Koegras minder geschikt is voor bouwia- Na aan den heer Schroevers dank hebben gebracht voor zijn uiteenzei sluit de voorzitter de vergadering.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2