De /uuctac&twachiec Woningbouw voor de Beldersche vluchtelingen Tegen c?andestieoen uitvoer van groenten NIEUWE INDEELING VAN FRANKRIJK Drie Sovjefschepen vernietigd Alkmaarsche Kaasmarkt Marktberichten Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart Wierinqen Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Ifaliaansch Weermachtbericht Rooscvelt vraagt nieuwe machtiging VERVAARDIGING VAN HOUTSKOOL. Ingevolge bekendmaking in de Nederlandsche Staatscou rant van 19 September 1941, no. 183, is het met ingang van 20 September 1941 verboden zon der vergunning van den Di recteur van het Rijksbureau voor Hout, hout tot houtskool te verwerken of te doen ver werken. Het Rijksbureau voor Hout is gevestigd te Amsterdam, Driekoningenstraat 4. Een keurige woonwijk zal ontstaan. Ondanks het feit, dat de onteigening ten fccnoeve van den bouw van woningen voor de Heldersche vluchtelingen in deze gemeen te nog niet officieel is uitgesproken (Dinsdag J.L konden nog bezwaren worden ingediend) Staan de plannen nu toch wel vast Maandag j.1. is men althans reeds met het "uitzetten der wegen en woningen en met de uitvoering van het grondwerk begonnen. Nader kunnen wij omtrent de plannen nog het volgende mededeelen. Het wegenplan is aldus: Het z.g. Viervoetspad wordt vanaf de Parklaan-tot een lengte van 75 Meter ver breed. De rest van dit pad komt te verval len. Het verbreede pad buigt dan, juist bij de woning van den heer J. Kool (voorheen de heer W. F. Lub) in een flauwe boo$- af naar Zandburen en komt daar tusschon de huizen bewoond door mevr. wed. Tajttes en den heer K. ten Boekei op den weg. Deze weg "wordt 13 Meter breed. Onmiddellijk aan de zuidkant van de woning van den heer Kool komt de zuidelijkste verbindingsweg naar den Slingerweg, welke precies evenwijdig loopt aan de Parklaan en Vangs de Wieler baan vlak langs de woning van den heer Ypma op den Slingerweg uitkomt. 10Ö Me ter verder, tegenover woningen van den lieer N. Kok, komt de. tweede weg uit. Deze loopt vanaf den Slingerweg 100 M. parallel met den Zuidelijkten verbindingsweg en buigt daarna flauw af naar den nieuwen ver bindingsweg Parklaan—Zandburen. Deze wegen worden 3 Meter breed. De Zuidelijkste weg is 200, de Noordelijkste 250 Meter lang. 100 Meter van en evenwijdig met den Slin gerweg zijn de nieuwe wegen met eikaar verbonden door een weg van enkele meters breed. De plaatsing der woningen. AaA den Slingerweg, tusschen de beide nie'/we wegen, 6 meter uit den weg; resp. een blok van 4, 6 én 4 woningen. Aan den Noord kant van den Zuidelijksten verbindingsweg, Jan West naar Oost, resp. blokken van 4, '4, 6 en 6. Aan de Zuidzijde van den Noor delijksten weg, van West naar Oost, blokken Van 4, 6, 6, 4, 4, 4. Ten Noorden van de wo ning van dèn heer Kool, een blok van 4. Ten iWesten van het verbreede Viervoetspad zijn dan nog 25 meter uit de Parklaan, 2 blok ken van 4 woningen geprojecteerd. Aan de Noordzijde van den Noordelijksten verbin dingsweg komen, van West naar Oost, resp. een blok van 2 (dit met het front naar het Westen) en nog 4 blokken van 4 woningen (front naar het Zuiden). Ruim 100 meter van deze zijde van dien weg (het meest Oostelijke gedeelte) blijft dan nog onbe bouwd. Op Zandburen komt nog 1 dubbel- •woonhuis, ten Westen van de woning van den heer G. Tijsen, zoodat deze zijde van Zandburen, vanaf de Nieuwstraat tot aan den heer Tijsen dan een aaneengesloten be bouwing geeft te ziei Het plan om ook ten Oosten van den heer Tijsen nog 2 dubbele woonhuizen te bouwen heeft men laten varen, zoodat deze bouwter reinen weer vrij zijn gekomen. Reeds gaven wij een omschrijving van het type te bouwen woningen. Als dit plan eenmaal werkelijkheid zal zijn geworden., zal in dit gedeelte van Hippoly- tushoef een keurige woonwijk zijn ont staan. BURGERLIJKE STAND. van 6 tot 19 September 1941. Geboren: Geertruida, dochter van C. Kors- huize en van J. Verburg; Hiltje, dochter van L. Oldersma en van H. LObbers. Ondertrouwd: E. v. d. Laan en Z. IJzer. Getrouwd: M. Veenbaas en H. Douma; D. Raven en P. Kok. Overleden: F. Nieland, 9 maanden, zoon yan G. Nieland en van A. Heikens. Opvallend is de verbetering, welke in deze ziekte alhier kan worden geconstateerd, daar nog vorig jaar 349 boomen moesten worden verwijderd. BOUWVERGUNNINGEN. Door den burgemeester dezer gemeente zijn de volgende bouwvergunningen verleend. Aan den heer Th. H. Boersen tot het oprich ten van een woonhuis aan den Stroeërweg; aan den heer J. Oedzes tot het oprichten van een woon- en winkelhuis aan den Akkerweg; aan den heer J. W.'Koorn tot het oprichten van een woonhuis aan den Waterweg. POLITIE. Verloren: een portemonnaie met ritsslui ting, inh. eenig geld. Gevonden een ceintuur van gaberdine jas Inl. gem. bode. SUCCESNIEUWS. Ook voor Succes begint Zondag a.s. het of ficieele voetbaiprogramma, waarbij alle elf tallen in het veld komen. Succes I gaat in de volgende samenstel ling naar V.V.Z. te Zaandam, de vorig jaar gedegradeerde 2e klasser en oorspronkelijk afkomstig uit den R.K. bond: Posthumus, doel; Idema en J. Lont, achter; Montulet, Rijkers en H. Lont, midden; C. Lont, J. Do- ves, T. Schmitt, Jb. Kuiper en Venema, voor. Ondanks de groote opofferingen die van de Succcssers bij uitwedstrijden worden ge vraagd, wordt tóch aan het uitkomen in de 3e klasse, waarin men tenslotte thuis hoort, de voorkeur gegeven. We hopen dat ook binnen de witte lij nen 'n dergelijke wilskrachtige houding zal worden aangenomen, want, een vastberaden Succes blijft een gevaarlijke tegenstandster. De reserve-elftallen van Succes zijn ge ducht versterkt door nieuwe spelers, terwijl men voorts aanvulling heeft gezocht onder de grooter wordende adspiranten. De adspi- ranten hebben daardoor wel zeer aan sterk te ingeboet en momenteel kan dan ook slechts één representabel adspiranten-elftal in het veld worden gebracht. Wel kan thans weer een 3e elftal uitko men. ANNA PAULOWNA EERVOL ONTSLAG EN OVERLAATSING. Aan mej. A. Kater, die benoemd is bij het onderwijs te 's-Gravenhage. is op ver zoek eervol ontslag verleend tegen 1 Nov. Mej. J. Blok, thans onderwijzeres aan School III (Oostpolder), zal op dien datum de plaats van mej. Kater aan Sqhool I in nemen, waardoor dus een vacature aan School III ontstaat. BREEZAND. DE TROUWELOOZE ECKEHART. In dezen tiid eens hartelijk te lachen, schijnt ons voor de gezondheid even onont beerlijk als de vitaminen, waarbij we tegen woordig zweren. Wie er ook zoo over denkt, ga naar de verfilming van het amusante tooneelstuk „De trouwelooze Eckehart". een Tobio-pröduct, waarin o.a. Hans Moser en Theo Lingen eén uurtje de zorgen van den dag doen vergeten. Hans Moser is er de achtenswaardige cho coladefabrikant Fellner in, wiens e»ne doch ter getrouwd is met den voorbeeldigen, maar wat drogen Dr. Eckehart Bleibtreu. Een prachtrol voor Theo Lingen natuurlijk, voor al als hij door den juist geheel anderen a.s. zwager, Fritz Flotter (Rudi Goddon), over gehaald wordt een paar uur diens rol over te nemen, wanneer dit vlot en vroolijk type op z'n verlotingsdag in een lastige situatie raakt door een vroegere vlam, de danseres Susi Moor (Else Elster). Dan toch is de knoop gelegd, die tot bijna onontwarbare verwikkelingen leidt. Eer de handige Fritz Flotter echter voor een bevredigende ont knooping zorgt, is Eckehart in zooveel ver makelijke perikelen geraakt dat er volop gele genheid is geweest van de komische talen ten van Lingen en Moser te profiteeren. VERPLICHTE LEVERING VAN SLACHTSCHAPEN. Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd deelt het volgende mede: In verband met den onbevre- digenden aanvoer van slacht schapen zal op korten termijn een verplichte levering van slachtschapen worden inge steld. Als basis voor deze ver plichte levering zal in het alge meen worden genomen de on langs gehouden September-in- vöntarisatie. Mochten echter reeds vroeger omtrent een be paald bedrijf beschikbare ge gevens "daartoe aanleiding ge ven, dan kunnen in deze ge vallen die gegevens als basis voor de verplichte levering worden benut. In het algemeen zal van de in de September-telling 1941 vermelde categorieën „hamels" en „andere schapen" 1(XT ge leverd moeten worden. Nadere gegevens hierover zullen zoo spoedig mogelijk bekend wor den gemaakt. In verband met het boven slaande wordt den schapen- houders in hun eigen belang aangeraden eerst deze nadere bekendmaking af te wachten alvorens tot verkoop van scha pen over te gaan. De levering van slachtschapen aan de Ne derlandsche Veehouderijcentra le kan op de gebruikelijke wij ze blijven geschieden, daar hiermede met de verplichte le vering rekening zal worden ge houden. De schapenhouders dienen er echter zorg voor te dragen, dat zij de voor deze ge legenheid geleverde schapen uitgereikte afrekeningshewij- zen ontvangen van hun hande laren die verplicht zijn deze bewijzen aan den eigenaar te overhandigen. Deze afreke- ningsbewijzen moeten zijn voorzien van den naam van dengeen van wien 't geleverde schap afkomstig is en dient door herrt zorgvuldig bewaard Ie worden. Tenslotte zij medegedeeld, flat ten aanzien van de in de Septembertelling genoemde ca tegorie „fokrainmen, geboren voor 1941", ontheffing verleend wordt van het verbod tot ver handelen, afleveren en ontvan gen van schapen. Deze onthef fing geldt tot 20 October 1941. ONDERWIJS. Ten derde male is, thans door het bedan ken van Mej. C. Rubingh, onderwijzeres te Groningen, de functie van vaste 7e leer kracht aan de O. L. school te Hippolytusfooef opengevallen. Andermaal zullen sollicitanten naar deze betrekking worden opgeroepen. MINDER IEPZIEKTE. Wederom is door den deskundigen ambte naar van het Staatsboschbeheer uit Utrecht, in samenwerking met onzen gemeente-op zichter, in deze gemeente een onderzoek in gesteld naar de iepziekte. 68 boomen moesten als ziek worden gewaarmerkt. Deze zullen dus moeten verdwijnen. SCHAKEN. EUWE EN KMOCH OP GELIJKEN VOET. In het St. Willibrordushuis te Amster dam is gisteravond het E.N.P.S.-tournooi voortgezet met het uitspelen der verschil lende afgebroken partijen. Euwe zette zijn partij tegen Spinhoven in winst om. waardoor de nationale kampioen op gelijken voet kwam met H. Kmoch. dien hij in de laatste ronde met zwart ontmoet. Deze laatste partij zal dus de beslissing moeten brengen. In de laatste ronde worden a.s. Zondag gespeeld: Kmoch—Euwe. Scheffer—ir. Stee- wis en Spinhoven'Landau. Rome, 19 September (Stefani): In zijn weermachtsbericht no. 472 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende be kend: Noord-Afrika: Omtren'. den strijd te land niets nieuws te vermelden. De Engelschen ondernamen nieuwe luchtaanvallen op Benghasi en Tripolis. Buiten de vliegtuigen welke gisteren reeds als neergehaald in het weermachtbericht vermeld worden, zijn nog twee Engelsche machines omlaaggeschoten door onze koopvaardijschepen. Oost-Afrika: Onder begunstiging van een dichte mist heeft de vijand geprobeerd aan vallen te ondernemen op vooruitgeschoven stellingen in den sector Woltsjefit. Dank zij de snelle reactie van onze troepen en dé doeltreffende actie van orrze artillerie, werd de vijand op de vlucht gedreven met achter lating van talrijke dooden. Tot uitbreiding leen- en pachtwet tot Sowjet-Unie. President Rooseveit zal, naar verluidt, volgens U. P., binnenkort van het congres een suppletoir bedrag vragen ten einde de hulpverleening op grond van de Leen- en Pachtwet tot 30 Juni 1943 te kunnen voort zetten. Tegelijkertijd zal de president het congres verzoeken hem te machtigen op grond van deze wet alle landen, welker ver dediging hij als essentieel voor de Vereenig- de Staten beschouwt, hulp te verleenen. In een boodschap aan het congres ver klaart Rooseveit: „Dq aanvullende som is thans noodig, opdat de stroom van hulp aan die landen, werker verdediging noodzakelijk is voor onze eigen defensie niet wordt on derbroken." Rooseveit stelt een snelle behandeling van dit verzoek voor. Onder de voorwaarden der machtiging, die Rooseveit van het congres verlangt, zal het in de toekomst in zijn macht liggen, ook aan de Sowjet Unie hulp te verleenen op grond van de Leen- en Pachtwet. In een begeleidenden brief verklaart de leider van het staatsbegrootingsbureau Smith, dat „geen deel dezer gelden zal wor den gebruikt om een salaris uit te keeren aan eenig persoon, dié actie voert of dia lid is van een organisatie, welke actie voert om de regeering door geweld ten val te bren- ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Berlijn, 20 Sept. (D.N.B.) Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van 19 op 20 September geprobeerd verschillen de steden in Noord-Duitschland aan te val len. De uitgeworpen brisant- en brandbom men veroorzaakten schade in woonwijken en eischte eenige slachtoffers aan dooden en gewonden onder de burgerbevolking. Hevig, goed gericht luchtdoelgeschut dwong den vijand zijn bommenlast van groote hoogte lukraak uit te werpen. Eenige vlieg tuigen. die tot Berlijn probeerden door te dringen, slaagden er niet in door de lucht doelversperring van de rijkshoofdstad heen te dringen. Een vijandelijk vliegtuig werd door het luchtdoelgeschut neergehaald. Strenge maatregelen tegen han delaars aangekondigd. 's-Gravenhage, 19 Sept. Het is aan de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale be kend, dat een gedeelte der op de groente veilingen verkochte of toegewezen producten wordt uitgevoerd zonder uitvoermachtiging van de Nederlandsche groenten- en fruitcen trale. Deze handelwijze kan door haar niet lan ger .worden geduld, daar hierdoor ernstige benadeeling van de aan de centrale opge dragen taak moet worden verwacht. De centrale zal daartegen dan ook de strengste maatregelen treffen en zij zal er niet voor terugdeinzen alle bij haar aange sloten handelaren, die zich hieraan direct schuldig maken, voor korten of langeren tijd te schorsen. Deze schorsing zou voor hen beteekenen, dat zij gedurende den bij de schorsing be paalden termijn, niet meer in de gelegen heid zullen zijn, waar dan ook, producten van den tuinbouw te koopen, terwijl" ver koop van producten van den tuinbouw aan hen verboden zal zijn. Negentien provincies. Parijs, 19 Sept. (DNB.) De twee com missies, die zich bezighouden met de uit werking van de nieuwe Fransche grondwet, hebben haar werkzaamheden, zoo goed als geëindigd, aldus mtildt Les nouveaux Temps Volgens dit blad zal Frankrijk in 19 provin cies worden ingedeeld. De Notre Dame zal het middelpunt van de provincie van Parijs zijn, die een middellijn van 70 km. zal hebben. De grenzen der ove rige provincies zijn nog niet nauwkeurig vastgesteld. De nieuwe grondwet zal als grondslag de gemeente als kleinste eenheid hebben, daar op volgen het kanton, het arrondissement, het departement en ten slotte de provincie, met een gouverneur aan het hoofd. Politiek zal het volk in het nieuwe Frank rijk door twee organen worden vertegen woordigd, nl. den „Grooten Raad" die uit 200 onafzetbare en door het hoofd van den staat benoemde leden bestaat en de Kamer, die zal bestaan uit 300 vertegenwoordigers der ge zinnen, der beroepsorganisaties en van het legioen. Deze twee volksvertegenwoordigers zullen ieder jaar eenmaal in een Nationale Vergadering bijeenkomen om een boodschap van het hoofd van den staat in ontvangst te nemen. Tot hun taak behoort o.a. benoeming van een nieuw hoofd van den staat en her ziening van de grondwet. Berlijn. 19 Sept. (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben 18 September naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt hun succesvolle aanvallen op een heden van de Sowjet-oorlogs- en koopvaar dijvloten in de Zwarte Zee voortgezet. Een luchtafweerkruiser en een kleiner oorlogs schip liepen door bomtreffers zware be schadigingen op. Drie Sowict-koopvaardij- schepen van tezamen 10.000 brt. werden eveneens ?waar getroffen. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Per 1 October a s. moeten alle maten en gewichten van het goedkeuringsmerk zijn voorzien. Er wordt nogmaals de aan dacht op gevestigd, dat alle ma ten en gewichten op 1 October 1941 voorzien moeten zijn van het goedkeuringsmerk n. Maten en gewichten, die dit goedkeuringsmerk nog niet dragen, behooren zoo spoedig mogelijk en in elk geval vóór 1 October a.s. aan 'n ijkkantoor ten herijk te worden aangebo den. Er was deze week al heel weinig veran dering. Met 43.000 Kg. was de aanvoer weer met ongeveer 3000 Kg. gestegen, wat gezien de vrij scherpe teruggang van verleden week zonder dat daarvoor bepaalde oorzaken wa ren aan te wijzen, eenigszins in de lijn lag. De melkgift blijft individueel per koe goed, zoodat ook voor de komende weken een behoorlijke aanvoer wordt verwacht. De prijzen waren natuurlijk onveranderd f 56.en f 43.50 voor 40 pi. en 20 pi., bij een vlotte markt. De kwaliteit was dooreen ge nomen weer zeer goed, wat bij dezen tijd van het jaar en bij het heerschende weer weinig verwondering behoeft te baren. De dóorsneeprijzen lagen dan ook weinig onder het hoogst. Uit vrees voor een T.V. werd in den regel een centje minder geno teerd, maar daarbij bleef het voor de goede soorten, die daartegen vlug van de hand gingen. De hoeveelheid aankoopconsent was blijkbaar zeer voldoende. ALKMAAR. 19 Sept. Andijvie f 7 per 100 Kg., appelen f 10—35 per 100 Kg., augurken f 3—27 per 100 Kg., bloemkool T f 9—12. idem II f 7.20 per 100 stuks, boerenkool f 2.S0—3.10 per 100 Kg., bieten f 4 per 100 Kg., druiven f 4055 per 100 Kg., gele kool f 3.50 per 100 Kg., groene kool f 3.50 per 100 stuks, kropsla f 2.403 per 100 stuks, knolselderie f 4.209 per 100 tuks. komkommers f 213.50 per 100 stuks, meloenen f 816.50 per 100 stuks, peren f 10 45 per 100 Kg., prei f 7—9 per 100 Kg., peterselie f 0.50—1.20 per 100 bos. postelein f 0.480.60 per bakje, pruimen f 1227 per 100 Kg., rabarber f 4.20—5 per 100 bos, raap stelen f 0.502.S0 per 100 bos, radiis f 1.20— 2.70 per 100 Kg., roode kool f 3.50 per 100 Kg., selderie f 1.202.20 per 100 bos. spina zie f 0 43—0 96 per 16 p. bak, spruiten f 12. 26 per 100 Kg., snijboonen f 1015 per 100 Kg., enkele spercieboonen f 21 per 100 Kg., dubbele idem f 1215 per 100 Kg., tomaten f 16 per 100 Kg., nier. f 3.50 per 100 Kg., witte kool f 2 per 100 Kg., breekwortelen f 270—3.40 per 100 Kg., wortelen f 5 per 100 bos. NOORDSCHARWOUDE, 20 Sept. 8100 Kg. uien f 3.50, stekuien f 2"2.30, 21800 Kg. peen f 1.60—6, 18100 Kg. snereieboonen f 15, 3000 Kg. roode kool f 3.5Ó, 66100 Kg. witte kool f 2. 3300 Kg gele kool f 3.50, 300 bos wortelen f 5, 100 Kg. andijvie f 7, 300 Kg. gele kool f 3.50. BROEK OP LANGENDIJK. 20 Sept. 1941. 20.000 kg. uien f3.50. 43700 kg. peen f3.40 —6, 3500 kg. spercieboonen f15. 12000 kg. kroten f2.50—4, 24500 kg. roode kool f3.50, 220000 kg. witte kool f2. 10600 kg. gele kool f3.50, 500 st. bloemkool f 12. Feuilleton door Adriaan J. Huisman 25. Wat vreeselijk! Ja, ontzettend. Ik was toen zes jaar. Mijn oom verloor zijn vrouw en kind, toen de „Esmeralda" verongelukte. Het heeft jaren geduurd voor hij het te boven is gekomen. Maar sinds hij mevrouw Vansittart heeft leeren kennen, is hg weer aan hertrouwen gaan denken. Maar zooals lk al heb verteld, wil ze daar niet van weten, waarom weet mijn oom niet. Er schijnt iets geheimzinnigs in haar verleden te zijn, dat het belet. Maar dat neemt niet weg, dat mijn oom haar toegewijde vriend is; het feit, dat hij hier in de buurt s, bewijst dat voldoende. A propos, nu je het toch over haar hebt: mevrouw Vansittart wou me gisteren spre ken, maar ik kon geen oogenblik voor haar vrij maken en daarom heb ik haar maar een beleefde boodschap gestuurd. Ze vertelde aan Dagmar dat ze dacht, dat ze me kende. Dat is niet heel waarschijnlijk, glim lachte Payne, als u bijna uw geheele leven op vuurtorens hebt doorgebracht! Ik bedoelde niet dezen indruk bij je te vestigen! Maar jaren geleden heb ik wel Iemand gekend, die net zoo heette als haar overleden man. Die was toch niet op de een of andere manier familie van u? Hoe kom je daar bij? vroeg Axel Olsen verbaasd. Het ls gek, zei Payne langzaam maar het trof me, dat ze op uw dochter lijkt op uw oudste dochter niet zoozeer het gezicht, maar vooral de gestalte. Zehebben haast dezelfde gracieuse houding. Dergelijke toevallige gelijkenissen komen veel voor. Zoo doet jouw uiterlijk me bepaald denken aam dat van Hildur. U wordt bepaald complimenteus, schert ste Payne. Het geloei van een stoomfluit bereikte zwak hun ooren moeilijk herkenbaar tusschen het bulderen van den wind. Een van onze bezoekers, zei Olsen, en wij zitten hier te praten alsof we> gezellig met een whlsky-soda in gemakkelijke stoelen bij den haard zitten. Htj ging haastig naar de galerij terwijl hij een oliejas aanschoot. Payne volgde hem. Nu was het de „IJgdrasil" alleen, die met behulp van een lantaarn seinde, dat het 't best was geoordeeld om verdere pogingen tot den volgenden middag uit te stellen. Het getij bij het aanbreken van den dag zou er niet ge schikt voor zijn. De boot wendde daarop den steven en de beide mannen keerden terug in de veilige be schutting van de dienstkamer. Olsen verbood verdere conversatie. Payne moest nu rusten en hem om drie uur aflossen. De jonge man had geen veeren bed noodig; hrj lag nog niet goed'en wel op den grond of hg sliep al. Het was nu stil geworden in den toren; alles was in diepe rust en Olsen gaf zich over aan zijn gepeinzen. Hij overdacht den toestand van al die menschen, die hier aan zijn hoede waren toevertrouwd, hg overwoog de kansen op redding. Ook zijn eigen leven ging aan zijn geestesoog voorbij in dezen stormachtigen nacht, de oude dingen stonden op uit hun gra ven en wekten bitterheid en weemoed; maar ook aan betere dingen dacht hij; hoe zijn beide meisjes opgegroeid waren. En daarop kwam de folterende angst weer dat zg beiden, door een allerongelukkigst toeval op den toren ver zeild geraakt, daar een vreeselijken dood zou den vinden. Hij schudde de nachtmerrie van zich af»en zocht bezigheid in het controleeren en bijstel len der lamp. Daarop ging hij naar de galerij om te zien, hoe het weer was. De lichten van het Lindesnüs-lichtschip kon hij duidelijk zien. Dat was een goed teeken! De wind kwam daar vandaan en ofschoon hij met donderend geweld machtige golven voor zich uitdreef, was het toch een bevestiging van de hoopvolle beloften, die het weer van de laatste paar uur had gehouden. Toen Olsen uit de kamer was gegaan had het binnenkomen van een kouden tocht door de open deur Payne gewekt. De jonge man was wreed gestoord in een zoeten droom, waarin Dagmar een rol van beteekenis had vervuld. Hij rekte zijn stijve ledematen uit en ging overeind zitten. Juist wilde hij in zijn zak naar zijn pijp voelen, toen hü het hoofd en de schouders van een vrouw boven de trap zag verschijnen. Hij dacht bij den eersten biik, dat het Dag mar. was en hjj vroeg zich af, waarom zij haar gezicht verborg in den hoogen kraag van een wijden mantel, maar de nachtelijke bezoekster aarzelde toen haar middel op gelijke hoogte was met den vloer. Ze uitte een lichten kreet van verbazing. Jij, Carlie, vroeg ze, want ze had er op gerekend den torenwachter alleen te vinden en wenschte geen derde persoon btj hun on derhoud. Ik dacht dat jij in de keuken slifep. Neen, mevrouw Vansittart, ik ben hier bijna altijd. Maar wat...? Ik kan niet slapen, legde de dame haas tig uit. Als ik nog langer bij al die vrouwen had moeten blijven, had ik het uitgegild. Wat is het hier heerlijk rustig! Waar is mijnheer Olsen Ik denk, dat hij buiten is, om naar het weer te kijken. Maar komt u heelemaal bin nen. Ik kan u een stoel aanbieden; mijnheer Olsen wil u ontmoeten en dit is een rustig uurtje om te praten. Hoe kent hij mg Wat zei hij Mevrouw Vansittart drukte haar linker hand tegen haar borst, met de andere hand hield zij den hoogen kraag over haar mond en haar wangen. Payne kon alleen maar de oogen zien en de uitdrukking van angst en schrik, die daarin lag, deed zijn verwondering over haar onverwachte tegenwoordigheid nog toe nemen. Het komt mg voor, dat, als u nog vier treden hooger komt en op een stoel gaat zit ten, u hem dat beter zelf kunf vragen! Heb je over mij gesproken met hem? Ik noemde toevallig uw naam. En zei hg, dat hij mij kende? Neen, mevrouw. Hij zei niets van dien aard. Maar wat is er voor mysterieus aan dit alles? Mysterieus Hoe kom je daarbij Ik heb me vergist. Ik heb hem nooit ontmoet. Ik kwam juist om hem dat uit te leggen. Oh... Ze dook plotseling omlaag, toen de deur van de galerij openging. Olsen zag alleen nog maar een verdwijnende gedaante. Wie was dat? vroeg hij. Payne had zijn pijp gevonden en was bezig die te stoppen. Mevrouw Vansittart, antwoordde hij. Zeker om haar lang-'aangekondigde be zoek te brengen-. Ik moet zeggen, dat ze een raren tijd heeft uitgezocht. Dat dacht ik ook al. Maar ze stak juist haar hoofd boven de trap om te vertellen, dat ze u op stuk van zaken heelemaal niet kent. Olsen glimlachte. Arme ziel! zei hij. Ze is van streek en in de war; maar dat zijn we tenslotte alle maal. Maar ze lijkt me van nature wel erg nerveus. Als hij mevrouw Vansittart had gezien, ge knield achter de deur van haar verblijf, zou hij niet zoo gemakkelijk een oplossing van het mysterie van deze vrouw hebben gevonden. Ze schreidde zachtjes; het gezicht verborgen in haar handen. HOOFDSTUK XIV. Zeehelden. Payne kwam de keuken binnen om de meis jes het laatste nieuws te berichten. Er zijn twee sleepbooten, de „IJgdrasil" en een dienstvaartuig van de kustverlichting op een halve mijl afstand en de dichtstbijzijn de klippen staan zwart van de menschen. Bij half-tij zullen ze een nieuwe poging onder- nemen, hebben ze geseind. Dagmar had echter iets op het hart. dat haar nog meer interesseerde dan het nieuws, dat hij bracht. Meneer Payne, zei ze met een bezorgd gezicht, denkt u, dat iemand in de voorraad kamer kan zijn geweest in den afgeloopen nacht? Ik zou het niet met zekerheid kunnen zeggen. Hoe komt u daar zoo bij (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3