Avonturen op Lauwerzee, in 'tMolen gat en Oudeschild preinhbeurteti AFGEKEURD DE WEEK Tweede blad Met mijnen meegesleurd in 't ijs en naar open zee afgedreven Precaire arbeid gedurende de ongunstigste weersomstandigheden m. Uitreiking nieuwe aardappelkaarten Distributie-nieuws voor winkeliers Een thee-praatje met een staartje lil Feiten en Fantasieën Wat Philips thans brengt op radio-gebied DIE ZIJN GOED Projectielen des doods Zuid-Wester storm...! De zee is als een op hol geslagen horde wilde beesten, die wegvluchten voor een verschrikking in panischen angst. De golven donderen over elkaar heen, grauwe golfdalen worden gevuld door nieuwe lawines water, en dat alles Stort zich op de dijken aan de kust. Dan gebeurt het in deze dagen altijd, dat bovenop de witgekuifde brekers zwarte ballen drijven. Zware, zwarte lichamen, die meerijen op de golven en meegesleept worden naar het strand en den dijk. Dat zjjn de mijnen Iedere mijn bezit enkele honderden kilo's trotyl. Een enorme hoeveelheid ver- nietigingsstof, ergens in een ver land klaargemaakt voor een ander ver land, waarmede men in oorlog is. Mijnen zijn bestemd voor de schepen van oorlogvoerende landen, 't Zijn de stille soldaten van de zee, de lugubere machine-menschen, die in den nacht en overdag hun helsch werk verrichten. De mjjnendien- srten zijn er echter om de burgers te verlossen van deze stalen duivels, die het op hun bezit tingen gemunt heb ben. Zij hebben een moeilijk en zwaar werk in deze dagen en het is goed dat men weet, dat daar in de komende maan den weer veel ge vaarlijk werk aan onze kust verzet zal moeten worden. Wat bij Oude schild gebeurde. Het is de leider van den mijnendienst, de heer Van de Poel, die oiis er van ver haalde. Die vertelde van 5 December 1939, toen hij, met een col lega, op Oudeschild was. Het „regende" die dagen-mijnen aan de kust. En waar er een zware storm uit het Zuid-Westen stond, was het verre van plezierig daar aan het Texel- sche strand. Enkele mijnen had men reeds weten te overmeesteren. Na urenlang werk was men er in geslaagd verscheidene der stalen mon sters aan den kant te krijgen en onschade lijk te maken. Enkele anderen waren gedeto neerd en hadden in 't dorp zware ravage teweeggebracht. Dien dag naderde echter een mijn, die in grootte alle voorgaande overtrof. Een beest van 500 kilo, vertelt de heer Van de Poel. Ineens was hij bij den dijk en ineens ook za gen wjj tot onzen schrik, dat hij daar lag te rijen en te slaan op de steenen. Ieder oogen- blik kon hij springen en het kön niet anders, of de reeds door enkel voorgangers zwaar- beschadigde dijk zou ook dezen voltreffer te incasseeren krijgen. Wat moesten we doen...? Hem kalm laten stooten op het bazalt en een aantal Texe laars wéér zware schade berokkenen Dat nooit! En dus wij er op af. De branding in, ondanks dat het water vlijmend-koud was en we zoowat driekwart bevroren. 't Viel niet meer. Want de storm poogde ons op alle manieren neer te slaan en In zee te doen verdwijnen. 't Bleek niet mogelijk zonder lijnen en lijfseizings er bij te komen. Toen we die omgegord hadden, en onszelf zoo aan de mjjn konden binden, is het ons gelukt het onwillige monster te temmen en het mee naar den dijk te nemen. Dat het echter was of we een mallemolen tot stil stand poogden te brengen, daar in de kokende zee, en dat we, eerlijk gezegd, ieder moment een explosie verwachtten... da's waar. Maar ook tóen lukte het! Weer was het geluk met ons mee ge weest. In de Lauwerzee. Een ander, allesbehalve prettig, avontuur hadden we in de Lauwerzee. Er was daar ergens een mijn gerapporteerd en dus gin gen we er heen. We kregen een bootje tot onze beschikking en hoewel een visscherman ons een paar maal waarschuwde om daar niet heen te gaan in verband met den- ster ken stroom, die in de Lauwerzee staat, gin gen we toch onzen eigen weg. We gaan nu eenmaal niet zoo héél gauw opzij voor een beetje werk. We roeiden er met de jol heen en lang duurde het niet, of we kregen het beest in 't vizier en maakten 'm vast met een lijn. Toen we evenwel terug wilden keeren, bleek, dat dit niet meer noodig was, aangezien de stroom ons al te pakken genomen had en met een harde vaart regelrecht de Lauwer zee uit en de Noordzee op trok. Daar gingen we: twee man met een jol, vastgebonden aan een mijn. En met een stroom onder je van wat ben je me. We hielden scheepsraad, maar niemand die wist hoe we dit probleem moesten omzeilen. Te gen den kanjer van een stroom viel niets te beginnen en we moesten maar afwachten tot er, op de een of andere manier, hulp kwam opdagen. Juist ten we veronderstelden, dat onze uren geteld waren, en we eenzaam de Noordzee zouden opdrijven, kreeg men ons in de kijkert. En wel op Ootmarsum. De reddingboot daar werd meteen in zee gezet en toen duurde-het niet al te lang, of we waren in veiligheid. De mijn heb ben we echter niet laten schieten. Die ging mee terug en hebben we later laten detoneeren. Het was dus geen vergeef- sche reis geweest. In 't Molengat. Op zee kom je voor de meest onverwach te sensaties te staan, vervolgt de heer Van de Poel. Zoo herinner ik me uit den winter van '39 een geval dat we in het Molen gat zaten te werken. Het was hartje win ter en het vroor dat 't kraakte. Een mijn iat dicht jnder de kust en wij waren er met een bootje heengevaren. Nauwelijks hadden we het projectiel echter te pakken of het drijf-ijs begon te kruien en nam ons mee. Dat was een ongezellige ervaring en we' deden al ons best uit die precaire positie te geraken. Maar dat was ge makkelijker gezegd dan gedaan, want te- Foto Crone. G. M. van de Poel, die in deze artikelen vertelt van zijn ervaringen bij den mijnendienst in Den Helder gen kruiend ijs op zee doe je maar weinig. Zoo werden we voortgesleurd met bootje en mijn en wie weet waar we terecht, geko men zouden zijn in die woestenij van klom pen en schotsen drijfijs, als ze in Nieuwediep geen lont geroken hadden en in een hurry een M-bootje van de Marine naar ons toe Ook schriftelijk kan het geregeld worden. Zooals men in een advertentie in dit num mer kan lezen, worden van 22 tot 27 Sep tember a.s. nieuwe aardappelkaarten op het Distributiekantoor uitgereikt. Welke kaarten er uitgereikt worden leest men in genoemde officieele publicatie. Het is van het grootste belang, dat men die nauw keurig leest, zoodat fouten vermeden worden. Tevens leest men, wie voor extra kaarten in aanmerking komen. De uitreiking vindt plaats voor hen, wier geslachtsnaam begint met: A, B, C, D, Maandag 22 September. E, F, G, H, Dinsdag 23 September, I,- J, K, L, Woensdag 24 September, 1 M, N, O, P, Q, Donderdag 25 September, B, S, T, U, Vrijdag 26 September, V, W, X, V, Z, Zaterdag 27 September. Koegras en Julianadorp komen aan de beurt Maandag 29 September in café Doorn, van 912.30 en van 25 uur. Personen, die op genoemde dagen en uren niet instaat zijn de kaarten af te halen, kun nen op een anderen dag komen. Ook deze dagen vindt men in de advertentie genoemd. Is het iemand heelemaal onmogelijk de kaarten af te halen, dan dient hij, als hij in Den Helder In het bevolkingsregis ter ingeschreven staat, zijn distributie stamkaart aangeteekend op te zenden aan het Distributiekantoor, waarna voor toezending van de kaarten zorggedragen wordt. Van belang is tenslotte nog het volgende: indien men verzuimt op den goeden dag z'n kaarten af te halen, berokkent men zichzelf niet geringe moeilijkheden. Het is namelijk niet mogelijk, dat men enkele dagen daarna nog de kaarten verstrekt. Dit beteekent, dat zij, die niet verschenen zijn, eerst veel later instaat gesteld worden hun aardappelkaarten af te halen. Op een tijdstip, dat de kaarten dus reeds eenigen tijd geleden zjjn ingegaan. Men houde hier rekening mede. RIKS VERDWENEN. Een bewoner van de Tuinstraat deed aan gifte, dat door onbekende oorzaak een rijks daalder uit de portemonnaie van z'n vrouw was verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. GESLAAGD. Onze stadgenoote, Mej. L. N. Kwast, slaagde 17 dezer te Amsterdam voor het examen voor apothekers-assistente. gestuurd hadden. Dat zag kans het ijs te doorboren en ons te ontzetten uit een vrij netelige positie. Netelig vooral ook, omdat je nooit weet wat dat kruiende jjs met de mijn uitspookt. Enfin, dat is het risiko van den arbeid. Wat den heer Van de Poel bjj de Frie- sche kust overkwam op een der zand platen, vertellen wij in het laatste arti kel, hetwelk wij over enkele dagen op nemen. Wel duidelijk treedt echter aan den dag, wót er gevraagd wordt van een mijnen-demonteur, wiens arbeid men zeer zeker niet mag onderschatten en die, juist in de komende weken en maanden weer, zjjn leven ln de waagschaal stelt ter beveiliging van de kust, en düs ter beveiliging van de eigendommen der bur gers. Distributie van eieren «fc Met ingang van 15 September 1941 zal geen nieuwe bon van de bonkaart „Diversen" voor eieren meer worden aangewezen. De g'ldigheidsduur van bon „33 eieren" is echter verlengd tot 20 September 1941. Na 20 September 1941 mogen uitsluitend eieren worden verkocht tegen inlevering van rantsoen- bonnen „Eén Ei", Wehrmachtsmarken „Ein Ei", toewijzingen voor eieren, uitgereikt op of na 15 September 1941. De rantsoenbonnen „Eén Ei" zullen uitsluitend worden verstrekt voor zieken. De Wehrmachtsmarken „Ein Ei" blijven even eens galdig voor het koopen van eieren. De in wisseling van Wehrmachtsmarken zal op de ge bruikelijke wijze blijven geschieden. Deze Wehr machtsmarken zullen in het vervolg ook slechts in bijzondere gevallen (zieken e.d.) worden af gegeven. Inlevering bonnen en uitrei king toewijzingen Bon „33 eieren". De inlevering van bon ,33 eieren", kan ook nog geschieden gedurende het tijdvak van 22 t/m 26 September 1941. Bij de ingeleverde bonnen „33" mogen peen.rantsoenbonnen „Een Ei" worden in geleverd. De bonnen „33" kunnen ingeleverd worden met een minimum aantal van 10 stuks, daarboven uiter aard in veelvouden van 10. De bonnen „33" moeten met een afzonderlijk ontvangstbewijs MD 201c worden ingeleverd, waarvoor geen toewijzingen zullen worden uitge reikt. Rantsoenbonnen „Een Ei". Met ingang van 15 September 1941 dienen de door detaillisten ontvangen rantsoenbonnen voor eieren, op de voor iederen detaillist vastgestelden dag, op aparte opplakvellen en met gebruikmaking van een afzonderlijk ontvangstbewijs MD 201c te worden ingeleverd, in veelvouden van 10 met een minimum van 10 stuks. Bevoorrading detaillist. De detaillisten kunnen met ingang van 15 Sep tember 1941 uitsluitend eieren betrekken op toe wijzingen, welke een vervaldatum hebben, gelegen vóór 15 October 1941, geen eieren meer kunnen worden betrokken. Indien de detaillisten niet voldoenden voorraad hebben, om op de aangeboden rantsoenbonnen en Wehrmachtsmarken voor eieren te leveren, dienen zij zich te wenden tot de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee, Utrechtscheweg 298, De Bilt U.telefoon 28141, Utrecht. Inlevering „diverse distributiebescheiden" Na 15 September 1941 mogen slechts verzamel- toéwijzingen worden verstrekt voor toewijzingen met een vervaldatum, gelegen op of na 15 October 1941 en toewijzingen voor eieren, door het Centraal Distributiekantoor uitgereikt ten behoeve van ziekenhuizen e.d. De in het bezit van grossiers zijnde toewijzingen met een vervaldatum vóór 15 October 1941 en toewijzingen van andere instellingen dan zieken huizen e.d. dienen in afzonderlijke enveloppen MD 258, met een afzonderlijk ontvangstbewijs MD 257, te worden ingeleverd. Hiervoor zullen geen verzameltoewljzingen wor den verstrekt. In verband hiermede móeten de toewijzingen met een vervaldatum op of na 15 October 1941 en toe wijzingen van ziekenhuizen e.d. eveneens met een afzonderlijk ontvangstbewijs MD 257 in een aparte enveloppe MD 258 of 258c worden ingeleverd. Bevoorrading grossiers De grossiers dienen evenals tot dusverre eieren te betrekken op de van den distributiedienst ont vangen verzameltoewljzingen. Indien een grossier niet in staat is te leveren, of geen eieren op zijn toewijzingen kan betrekken, kan hij zich in verbinding stellen'met de Neder landsche Centrale voor Eieren en Pluimvee boven genoemd. Na al de kruimeldiefstalletjes van het laatste jaar, na al de kleine gemeenheid- jes en geniepige dieverijen, na de dui- zend en één stiekeme inbraakjes en kraakjes, en evenzoo vele verduisterin- getjes, die voor de politie ondoenlijk zijn op te lossen, juist omdat ze vaak zoo onbenullig zijn, eindelijk dan weer eens een gróóte affaire. Eindelijk 'weer eens een cause célèbre, een zaak van formaat, waaraan de politie de handen vol heeft en waaraan de gezamenlijke gemeente naren zich de vingers aflikken. En dat is begrijpelijk. Want niet glleen prees men zich gelukkig thans eens te kunnen smullen van een der mate omvangrijke zaak, daarnaast schept de burger moed uit het feit, dat er, ook in het goeddeels geëvacueerde Nieuwediep, nog zoo wel een losse kor rel thee aanwezig is. Thee, beschikbaar dus voor den burgerman, en die thans ut de grijpklauwen van de Steenwijker ''en Nieuwedieper!) theejakhalzen ge- ed is. Het kostelijke genotmiddel gaat 'as niet de stad uit, doch blijft gereser- eerd voor onszelf. Een nieuwe hoop oor al diegenen, dié sedert lang op den odem van hun theepot staren! Zoo gezien beschouwt men de des- betreffende grossier reeds nü als een Sinterklaas-in-spé, die straks zal zorgen dat we ons zoo bezwaarlijk te missen „tassie thee" weeromme krijgen. Zoo zij het! Prettig daarnevens is, zooals het Donderdag terecht in de krant stond, dat de politie hier zoo'n flink figuur ge slagen heeft. Er zijn nu eenmaal van die klassieke paaltjes, waartegen de ge meenschap bij voorkeur aanp (laat ons het woord, netheidshalve, niet ge bruiken) U kent ze wel. nietwaar? De kranten de trein en bovenal: de politie. Nu kan zulks de politie gevoe gelijk koud laten, maar het is verheu gend. dat van de week een wapen uit menige burgerhand geslagen is. waar mee men onze plaatselijke politie en recherche volgens geijkte gewoonte te lijf pleegde te gaan. Een woord van eerbiedige hulde aan de Groninger Gemeenschap, die be wezen heeft naast alleen Groninger ook een algeméén-denkende Gemeen schap te zijn. En die mede bewees te bestaan uit mannen, die niet alleen ten bate van het representatief baantje zit ting namen, maar die waarachtiglijk den naaste in nood wenschen te helpen. Bravo Groningers! Wij zullen Uw hulp in zware dagen niet vergeten en het zal ons tot een oprechte vreugde zijn eens de gelegenheid aan te vatten dezen prachtigen dienst op de een of andere wijze te vergoeden. Het kan wel haast niet anders, of ook de giganteske Groninger koek die de Groningers onzen burgemeester aangeboden heb ben, zal ter zijnertijd door den ontvan ger terugbetaald worden met een ton netje eqhte Nieuwediepsche „nieuwe", of met eenige andere, specifiek Helder- sche, delicatesse. Dat blijft dus in petto voor n a den oorlog. Besluiten wij deze regelen met een enkele opmerking over het plotselinge verscheiden van „Oome Jan", voorheen major domo in 't Kegelhuis. 't Is inder daad tragisch, dat hij aan 't einde van z'n leven alleen maar op puinhoopen mocht neerzien en in dit opzicht doet denken aan den Bijbelschen Job. Zal eenmaal de gouden morgenstond van den vrede aanbreken, en zal daarmede een gelukkiger periode in ons aller, thans zoo grouwe, leven ingezet wor den, dan zal ook „Oome Jan" behooren tot de groep geboren en getogen Jutters, wien het niet gegeven was den nieuwen tijd te beleven. En dat stemt treurig! ZONDAG 21 SEPTEMBER 1941. Westerkerk (Helden der Zeeplein). V.m. 10.30 uur, Mej. K. van Drimmelen. Geref. Kerk (Bethelkerk). •V.m. 10 u., Ds. Tollenaar. N.m. 3 u., Ds. Veenhuizen. Herst, Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). V.m. 10.30 uur, Prop. J. L. J. Meiners. Chr. Geref. Kerk, aan de Steengracht. V.m. 10 u. en n.m. 5 u., de lieer J. Rebel. Evangelisatie (Palmstraat). V.m. 10.30 uur, de heer v. Dijl, te Am sterdam. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) V.m. 10.30 uur en n.m. 7 uur, Dienst. N.m. 12.30 uur en 2.30 uur, Zondagsschool. Woensdag n.m. 7.30 uur, Bijbellezing. Leger des Heils (Zaal Spoorstraat 7). V.m. 10 uur, godsdienstoefening. V.m. 12 uur, Zondagsschool. N.m. 7 uur, godsdienstoefening. Leidster: S. R. Boogaard. A.s. Dinsdag 7.30 uur, Schriftlezing. A.s. Vrijdag, Maj. G. Claeijs, van Amster dam. Ned. Herv. Gemeente. HUISDUINEN. Geen dienst. JULIANADORP. Geen dienst. DIENSTEN IN DE OMGEVING. Ned. Herv. Kerk. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Kapteyn. St. Maarten, nam. 3 uur, de heer Kalis. Wieringërwaard, voorm. 10.30 uur, de heer Kalis. 11.45 uur Zondagsschool. Schagerbrug, voorm. 10.30 uur Ds. Witkop. Noordscharwoude, geen dienst. Oudkarspel, nam. 3 uur, Ds. H. Kreb, van Hoogwoud. Oude Niedorp, geen dienst. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Heerhugowaard, geen dienst. Oosterland, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Westerland, 's avonds 7 uur. Ds. Van Beek. Groet, voorm. 10.30 uur, Ds. A. C. de Regt. Schoorl, zie Groet. Anna Paulowna, voorm. 10.15 u., Ds. Vorstman Doopsgezinde Gemeente. Nieuwe Niedorp, nam. 2.30 uur. Ds. Ooster- baan. Barsingerhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. Ooster- baan. Hippolytushüef, géén diénst. Broek op Langendijk, voorm. 10.30 u., Ds. R. L. de Lange, van Aalsmeer. Geref. Kerk. Julianadorp 6 uur nam., Ds. Veenhuizen. Anna Paulowna-polder, 5.30 uur n.m. Ds. Tollenaar. Schagen, voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur, Cand. J. v. d. Mye, hulpprediker. Kolhorn, voorm. 10 uur. Ds. Visch. Nam. 3.30 uur, Ds. Visch. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur, Cand. Beneder. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug, voorm. 10.15 uur en nam. 2.30 uur, de heer F. van Rossum. Nieuwe Niedorp (gebouw Ned. Herv. Kerk) voorm. 10 uur samenkomst. Schagerbrug, Chr. Jongemannenvereeniging. Geen bijeenkomst wegens vacantie. Vrij Evangelische Gemeente. Alkmaar, Verdronkenoord 94, voorm. 10 u. en 's avonds 6.30 uur, Ds. Ruijs. E. V. „Maranatha". Bergen (Dr. van Peltlaan 1), voorm, 10.30 uur, de heer Dun, van Alkmaar. The Star of Hope Mission. Julianadorp, 's avonds 7 uur, de heer A. Vries van Den Helder. Bij De Zeeuw opgesteld Het is merkwaardig, dat een bedrijf als dat van Philips, ondanks de ongunst der tij den, niet bij de pakken neer blijft zitten, doch, integendeel, ook thans tracht iets nieuws en... iets beters aan de markt te brengen. Met niet minder dan 9 toestellen komt Philips dit jaar naar voren en het is bij de firma. P. A. de Zeeuw (de radio-dokter), Weststraat 67, dat men deze nieuwe mo dellen kan bezien en beluisteren. Enkele tech nische verbeteringen mogen hier genoemd worden. In de eerste plaats de toepassing van een geheel nieuw type radiobuizen, de z.g. Philips Sleutelbuizen. Voorts is daar het Mul- tiblok Chassis, een geheel nieuwe uitvoerings vorm van het chassis. Daarna de inclinator stationsschaal, een uit glas vervaardigde sta- tionsschaal van groote afmeting, draaibaar gemonteerd op de bovenzijde van de kast. Deze schaal wordt van de zijkanten verlicht. Hierdoor lulafe het een zeer aesthetischen kastvorm te verkrijgen. Mogen wij voorts nog noemen de radio- gramofoonkast (type 91 OA) met automa tische platenwisselaar en kristal piek up, en de Philips draagbare electrische gramofoon. worden honderden Pj\SP0T0'S Behalve van WERNER CRONE, Koningstraat 29.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5