Open brief is Vereveningsbelasting verschuldigd? DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Het Oostfront na den val 'van Kief Verduisteren i 19.38 uur Duitsch soldaat in Parijs vermoord Düitsch op de lagere school GROOTE BRAND IN 1STANBOEL Een feestdag in Mill KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEH '23'4S, (2 LIJNEN) 23 SEPIEMBER 1941 aao den aartsbisschop van Canterbury Duitsch convooi voor Nederlandsche kast aangevallen Vanavond gaat de verduistering in om •en duurt tot morgenochtend 7.28 uür Vulkaan op Java werkt Verplichtingen van üen werkgever Wanneer men den belasting niet behoeft betalen HELDERSCHE COURANT DINSDAG Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Den Helder. Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9343 KEN FINSCHE GEESTELIJKE OVER DE GELOOFSVERVOLGING IN DE SOVJETUNIE, Helsink, 22 Sept. (A.N.P.) Het blad „Suotnen Sosialdemokraatti", het orgaan van de sociaal-democratische partij van Finland, heeft een open brief gericht tot den aartsbisschop van Canterbury. welke geschreven is door den aan het Finsche Oos" telijke front vertoevenden evangelischen geestelijke A. Rantamaa en iwelke in de Finsche openbare meéning sterk de aan dacht heeft getrokken. In dezen open brief wordt het volgende gezegd: „Met het oog op een door de bolsjewisten geschonden kerk schrijf ik dezop brief en richt hem juist aan u, als hoofd van de Anglicaansche kerk, omdat u zich in een zaak gemengd hebt. die ook mij als jeugdig Finsch geestelijke diep geschokt heeft. Ik heb een kerk gezien, waarin Christus' kruis was afgerukt. Waarom? Omdat hier twee jaren lang de bolsjewieken geheerscht heb ben. Wij Finnen, als naburen, kennen dat. Vanuit de verte zou het er wellicht anders kunnen uitzien.- Maar in de twintig jaren, dat de Sowjet-Unie bestaat, moet de mare van haar houding tegenover de kerk ook elders ter wereld wel bekend geworden zijn." De Finsche geestelijke beschrijft dan het geschonden godshuis; „Van het altaar werd een tooneel gemaakt, daarop een piano en roode beschilderde lappen. Op de plaats van de muurschilderingen kwamen leuzen vanden bond van goddeloozen; waar de banken gestaan hadden, verrees een dans vloer en aan den zijkant werd een bar in gericht. Voor het orgel werd ruimte ge maakt voor balalaika en harmonica's. De sacristie, waar de geestelijken zooals u, mijnheer de aartsbisschop wel weet, in stil te mediteeren. werd door de Russen als w.c! gebruikt. Ik heb foto's gemaakt opdat ik het bewijzen kan. Ook de parterre van den klokkentoren diende voor deze doeleinden. Ook dit hftb ik gefotografeerd, opdat de waarheid niet vergeten wordt. Maar dit is nog niet alles. Op een zijdeur waren af beeldingen geschilderd, die slechts afkom stig kunnen zijn uit een bordeel. Daar stond een tekst bij geschreven, die een scherp licht werpt op het beschavingspeil en de denkwijze van het bolsjewistische leger. Ook daar heb ik foto's van gemaakt. Ik geloof wel niet, dat zij ergens zullen wor den gepubliceerd, maar met duizenden an dere bewijsstukken, 'die het Finsche leger verzameld heeft, zullen zii een licht werpen op het moreel van het Sowjet-leger. Op het kerkhof een beeld van verwoesting en van de ergste grafschending. Maar er wa%nog iets anders, dat mij nog heviger griefde. Dat is uw oproep, mijnheer de Aartsbisschop, aan millioenen leden van de Engel sche kerk om in de godshuizen en thuis te bidden voor de oyerwin- ning en het succes van het „dap pere Russische leger" U hebt onwetende menschen verzocht te bidden voor de wapens, die juist onschul dige burgers in de Baltische landen gedood hebben, welke landen na den eersten we reldoorlog vooral door de Engelsche politiek in het leven geroepen werden Wij. Finnen, kunnen ons niet onderwerpen aan het bols jewisme, dat het gezinsverband uiteen rukt. de jrinderen van hun ouders weg neemt en de vróuwen laat vernederen en schandvlekken, zooals dit in de Sowjet-Unie gebruikelijk is, dingen, waarvan de EngeJ- sche diplomaten wel afweten. Ik als gees telijke vrees de ontzettende verantwoording, welke u als protestantsch bisschop op u genomen hebt, toen gij uw verzoek hebt ge richt tot millioenen menschen, die het ware karakter van het bolsjewisme niet kunnen weten. Er bestaat een God en die zal een maal» van ons allen rekenschap vragen. Dan zullen wij elkaar ontmoeten en zullen wij de duizenden geestelijken en christenen, die sinds het jaar 1917 .^loor de bolsjewisten vermoord zijn' en wier bloed om wraak roept, ontmoetten. Wij zullen ook de gees telijke ontmoeten, wiens kerk hier geschon den staat en die in dezen oorlog voor vrij heid en christendom zijn leven heeft gela ten. Ter verantwoording zullen ook die machtige heeren geroepen worden, die dui zenden menschen in het ongeluk gestort hebben. Dan zal ook de vraag heslist wor den of men de zaak van het bolsjewisme in Christus' naam mag zogenen." Drie Britsche bommenwerpers neergehaald. B e r 1 ij n, 22 September (D.N.B.) s Naar het D.N.B. van militaire rijde verneemt, heeft op 20 September een vrij groote formatie Britsche bom menwerpers een Dnitsch convooi voor de Nederlandsche knst aange vallen. De Duitsche marine-artillerie legde een gordijn van vnur rond de schepen m schoot drie Britsche bom menwerpers neer, welke door de ver sperring trachtten heen te vliegen. DERTIG SOVJETDIVISIES VERNIETIGD. WAARDEERING /AN ENGELSCHE ZIJDE VÓÓR DE DUITSCHE KRIJGSTACTIEK. Zooals nit de Dnitsche weermachts- berichten blijkt, hebben in de Zui delijke Oekraine'de Duitsche troepen via Nikolajew en Cherson den Jnjepr overschreden en de zee van.Azof be reikt. De zwarte lijn op het kaartje geeft de stand der militaire operaties aan het Oostfront weer vanaf de Fin sche Golf tot aan de Zwarte Zee. De eilanden Oesel en Moon, twee zuide lijke eilanden ten noorden van Riga, rijn genomen, om de twee noordelij ke eilanden Dagö en Worms wordt nog gestreden. afkomstig zijn uit 34 verschillende Sowjet- divisies. De Duitsche omsingeling van Kiew is een der „moeilijkste en meest grandioze" onder nemingen, waartoe in het geheele verloop van den veldtocht tegen de Sowjets is ge komen, verklaart de Londen&che Times. Het blad constateert dan. dat reeds groote bolsjewistische productiecentra onder den voet zijn geloopen en dat de bedreiging van nogx vitalere gebieden acuut is geworden. De verliezen van de Sowjets aan oorlogs- I materiaal en productiemiddelen moet reeds groot genoeg zijn om de verdediging moei lijkheden te bereiden. Het zou zinloos zijn te^beweren, dat aldus het blad, volgens het D.NJï. verder, in een veldtocht van zoo'n omvang aanvoeren van buiten op pas sende wijze de eigen ravitailleering der Sowjets zouden kunnen vervangen, wan neer hun oorlogsproductie zou worden ver lamd. In zake de mededeelingder Sowjets, dat Kief geevacueerd is, verklaart de Britsche berichtendienst: „De toestand der Sowjets is thans veel erger dan veertien dagen gele: den." Naar uit Helsinki wordt gemeld, heeft de Sowjet berichtendienst eerst thans het ver lies van Kief toegegeven. In den strijd om de verdedigingswerken van Leningrad heeft op 21 September naar het D.N.B. verneemt, eeri Duitsche divisie in fanterie een doorbraak bewerkstelligd door een door de bolsjewisten taai verdedigde bunkerlinie. Stormenderhand namen de Duitsche infanteristen een plaatsje en een in de nabijheid gelegen belangrijke hoogte. Bij hun verderen opmarsch overschreden de troepen van deze .divisie een rivier en won nen verder terrein. KAART VAN PELT DERTIG SOVJET-DIVISIES VERNIETIGD. B e r 1 ij n, 22 September (D.N.B.) In het omsingelde gebied tusschen den Dnjepr en de Desna rijn, naar het D.N.B. van welingelichte zijde verneemt, in. de tot dusver geleverde gevechten ongeveer dertig Sowjet-divisies vernietigd. Uit welke uiteen- loopende onderdeelen de Sowj et-formaties in het omsingelde gebied ten Oosten van Kief thans reeds bestaan, hlijkt uit het feit. dat op een plaats gevangenen zijn gemaakt, die Twaalf communisten als repres- saille doodgeschoten. Parijs, 22 Sept. (D.N.B.) De militaire bevelhebber in' Frankrijk heeft via de pers bekend /gemaakt, dat op 16 Sept. een laffe moord is gepleegd op een Duitsch soldaat. Als verdedigingsmaatregel zijn twaalf met name genoemde communisten, die wegens agressieve handelingen jegens Duitsche sol daten, daden van sabotage, verspreiding van communistische pamletten en het dragen •van wapenen gearresteerd waren, doodge schoten. De militaire bevelhebber kondigt voorts aan, dat indien een nieuwe aanslag gepleegd.wc^-dt, een aanzienlijk grooter aan tal communisten zal worden doodgeschoten Oproep van maarschalk Pétain. Vichy, 22 Sept. (DNB.) De chef van den staat, gnaarschalk Pétain, heeft zich door den omroep tot de Franschen van het bezette In het ze^nde leerjaar. 's-Gravenhage. 22 Sept. De Nederland sche staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding. Wetenschap en Cul tuurbescherming. waarbij o.m. wordt* be paald. dat aan het leerplan van een school voor gewoon lager onderwijs, voor wat be treft het zevende leerjaar, het vak Duit sche taal wordt toegevoegd. De vakken Fransche taal en Engelsche taal mogen behoudens goedkeuring door den secretaris-generaal van 't departement van Opvoeding. Wetenschap en Cultuur bescherming. in het in het vorig lid ge noemde leerplan niet aan het leerplan worden toegevoegd. Het leerplan van een school voor gewoon lager oinderwijs wijst aan. dat in het ze vende leerajar drie uren adn Duitsch zul len worden besteel. gebied gericht om hen er op te wijzen, dat aanslagen, op soldaten van het bezettings leger gepleegd, misdadig zijn en Slechts on geluk teweeg kunnen brengen. De regeering keurt de aanslagen in eiken vorm af, en ver zoekt de bevolking de opsporingswerkzaam heden zooveel mogelijk te bevorderen. Het Nederlandsch-Indische Persbureau Aneta meldt, volgens U.P., een uitbarsting van den vulkaan Smeroe op Midden-Java. Een aschregen heeft den hemel boven Ma- lang volkomen verduisterd. Honderd huizen en twee kleine moskeeën in de asch gelegd. Istanboel, 22 Sept. (D.N.B.) Als gevolg van een zwaren brand in de stads wijk Faner zijn behalve twee kleine mos keeën in totaal honderd woonhuizen totaal vernield. Vijfhonderd personen zijn dakloos geworden. Een 70-jarige bezoekster van een moskee is het slachtoffer van dezen brand geworden. Het gebouwencomplex van het patriarchaat heeft zwaar geleden. De gebouwen, waarin verschillende autoriteiten gehuisvest zijn. zijn vernield, alsmede een deel van de patriarchale kerk. Verder zijn de vergaderzalen van de heilige synode en de eetzalen van den orthodoxen clerus ver nield De oude archieven, de schatkamers en de vertrekken waarin kostbare gewijde va ten en kerkgewaden worden bewaard heli- ben van - het bluschwaier te lijden- gehad Behalve kostbare schilderijen zijn ook de nieuwe acten en documenten, welke terug gaan tot 1923. verbrand. Over ije oorzaak van den brand tast men nóg in het duister. Het Verordeningenblad van 16 Augustus 1941, stuk 34, Staat wel in het teeken der sociale voorzieningen. In dit blad zijn toch afgekondigd een verordening, waarbij bij zondere toelagen worden toegekend aan rente trekkers ingevolge de Invaliditeits- en Ouder domswet: een verordening tot regeling van het Ziekenfondswezen; een verordening tot wjjziging der Ziektewet, waarbij aan. de echV genoote en inwonende dochters van een ver zekerde een bijdrage in de kosten van een bevalling wordt toegekend, alsmede de hier te bespreken Vereveningsbelasting. In de verordening staat niet vermeld voor welk doel de middelen, door deze belasting verkregen, zullen worden aangewend, maar volgens de mededeelingen van den Commis saris van het N.V.V. zullen met de middelen de verhoogde ouderdoms-; invaliditeits-; weduwe- en weezenrenten worden gefinan cierd. Tevens is het doel der belasting de hoogere sociale lasten, welke de Duitsche werkgevers hebben te dragen, te nivelleeren. Vandaar, dat de belasting de naam van nivel- leeringsbelasting, in plaats van de door som migen juister geachte naam van vereffenings belasting, draagt. Voor alle loonen verschuldigd. De werkgever is volgens de vereve ningsbelasting de belastingplichtige. Hjj is 41/2 van het loon verschuldigd op het tjjdstip, waarop het loon is uitbe taald, verrekend of op eenigerlei andere wtfze ter beschikking van den werb- nemej of van een derde is gesteld. Voor schotten worden als uitbetaald loon aan gemerkt. Opgemerkt zij dus, dat het er niet^oe doet, hoe hoog het salaris of loon bedraagt. Ook voor salarissen boven 3000.welke niet onder de sociale wetten^, vallen, Is vereveningsbelasting" verschuldigd, evenals voor zeer lage loo nen, die niet In het tarief der loon belasting vallen. r Het bedrijf, dat niet gemechaniseerd is en derhalve veel loon moet betalen een z.g. loon-intensief bedrijf staat ten opzichte van deze belasting derhalve in een ingun- stiger ipositie dan een gemechaniseerd bedrijf. Hetis zelf mogelijk, dat eerstgenoemd be drijf door deze belasting niet meer „Kon- kurrenzfahig" blijft. Vandaar, dat in art. 4, 2e lid der verordening de bepaling is opge nomen, dat met toestemming van het College van Rijksbemiddelaars, de werkgever op het loon van den werknemer 1M mag inhouden Behalve op de financieele structuur der onderneming, zal het College hierbij natuur lijk ook op de grootte der loonen acht te slaan. Verplichtingen van den werkgever. De werkgever is verplicht de vereve ningsbelasting tegelijk met de loonbelas ting af te dragen. Hij moet het bedrag der vereveningsbelasting en het loon. waarover deze belasting is berekend, af- y zonderljjk op het formulier der loon belastingaangifte vermelden. De loonbelasting en de inkomstenbelasting wordt berekend over het loon, dat overblijft, nadat eventueel de ingehouden korting van 1% op het loon van den werknemer, is afgetrokken. Een werknemer verdient een maandloon van 100.De werkgever heeft vergunning 1% van het loon af te hoifden. Loonbelasting en inkomstenbelasting wordt dus over 98.50 berekend. Gevallen waarin geen verevenings belasting wordt geheven. In 9 gevallen wordt geen verevenings belasting geneven. Ie. Voor belooningen, welke uit een vroe gere dienstbetrekking van den genieter of van een ander wordt genoten. Pensioenen, weduwen- en weezenpensioen zijn dus vrij gesteld van vereveningsbelasting. 2e. Voor belooningen, welke als commis saris van een vennootschap, vereeniging of ander rechtspersoon worden genoten. Een commissaris heeft een toezichthoudende taak Neemt een commissaris bijkomstig ook de bestuurstaak deel, dan blijft zijn honorarium vrijgesteld. 3e. Voor beiooningen, welke worden ge noten uitsluitend of nagenoeg uitsluitend wegens het verrichten van*huiselijke diensten in de huishouding van private personen. Het loon van een dienstmeisje is dus in het al gemeen onbelast. Het loon van een kamer meisje in eèn hotel belast. Indien een dokter een meisje in dienst heeft, nagenoeg uitslui tend voor zijn practijk en hij het loon ten aanzien van de inkomstenbelasting onder zijn beroepsonkosten rangschikt, is dit loon, ten opzichte van de vereveningsbelasting, belast. 4e. Voor beiooningen, welke anders dan ingevolge een arbeidsovereenkomst uit een publiekrechtelijke dienstbetrekking worden genoten. Het salaris van een ambtenaar, wiens positie geregeld is bij of krachtens de Ambtenarenwet, is onbelast. Is de rechts positie van een ambtenaar echter geregeld bjj een arbeidscontract, dan is zijn salaris belast. 5e. Voor belooningen, welke als leerkracht in dienst bij een inrichting of instelling van onderwijs worden genoten, indien den leer kracht door het Rijk pensioen is verzekerd. Salarissen van onderwijzers aan openbare en bijzondere scholen zijn dus onbelast. Salaris sen van leerkrachten aan particuliere onder wijsinstellingen (zooals instituten tot op leiding voor examens in talen, boekhouden enz.) zijn belast. 6e. Voor belooningen voor verrichte ar beid, indien den werknemer te dier zake door het Rijk pensioen is verzekerd. Dit geval zal zich voordoen, als de werknemer in dienst van een Staatsbedrijf is. 7e. Voor belooningen, welke in dienst van een publiekrechtelijk lichaam worden ge- Wederopbouw van door oorlogs geweld vernielde huizen is hier practisch beëindigd. Mill, 22 Sept. Zoo zwart en zoo droevig als de bladzijde is, waarop de geschiedenis van Oost Noord-Brabant geschreven staat ge durende de rampzalige oorlogsdagen van Mei 1940, zoo prettig en zoo ^goed is die, welke de gebeurtenis beschrijft, die op dezen schoo- nen herfstdag in het centrum van de Bra- bantsche Peel heeft plaats gehad en welke in £le analen van het vriendelijke dorpje Mill ongetwijfeld met gouden letters besciireven zal worden. Zij zal het nageslacht verhalen van den wederopbouw van 77 voor oorlogs geweld en defensiemaatregelen verwoeste woningen en het herstel van 54 door dezelfde oorzaken beschadigde huizen. Zij zal de plechtigheid beschrijven, welke op dezen dag in. de raadszaal van het gemeentehuis plaats had. Een gedenkwaardige plechtigheid. Zij had als hoogtepunt de overdracht der weder opgebouwde woningen aan de besturen der gemeente Mill, Linden. Oploo en andere om-1 liggende dorpen, welke overdracht geschied de door den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en voor de bouwnijverheid, Dr. Ir. J.' A. Ringers. Er was hoe kon het anders een feeste- ijke'stemming in'het dorp. Van vele huizen waaiden vlaggen en rorfti het gemeentehuis heerschte een gezellige drukte. In de raads zaal was geen plaats onbezet. Hier waren ve le autoriteiten tezamen gekomen en werden vele redevoeringen gehouden. Na de plechtigheid in het gemeentehuis, beziciitigde de genoodigden der herbouwde fineer-, houtwol- en klompenfahriek van de gebr. van Hout. Tijdens de bezichtiging werd eeri glas- in-lood-raam en een gedenktee- ken onthuld. Na afloop vam den rondgang werd een film vertoond, welke o.m. een histo risch overzicht geeft van den wederopbouw en zijn ontwikkeling in deze omgeving. noten, indien den werknemer bij een verorde ning, welke voldoet aan de in art. 36 der i Invaliditeitswet gestelde voorwaarden, pensi oen is verzekerd bij invaliditeit en ouderdom. Het salaris van eeh werknemer is dus on belast, als deze op arbeidscontract in dienst is bij de Staat, provincie, gemeente, water schap enz., terwijl het publiekrechtelijk lichaam ten behoeve van den werknemer een pensioenregeling heeft vastgesteld, welke voldoet aan de eischen, gesteld in de Invalidi teitswet. 8e. Voor belooningen, welke in dienst van een ondernemer van een spoorwegdienst, als bedoeld bij de Spoorwegwet, worden genoten, indien voor den werknemer een regeling, be treffende pensioen bij invaliditeit en ouder dom is getroffen, welke voldoet aan de in art. 38 der Invaliditeitswet gestelde voor waarden. 9e. Voor belooningen, welke ingevolge een dienstbetrekking worden genoten, waarbij ten aanzien van pensioen bij invaliditeit en ouderdom een regeling is getroffen, welke voldoet, hetzij aan de in art. 39 der Invalidi teitswet, hetzij aan de in art. 40 der Invali diteitswet gestelde voorwaarden. In genoemde artikelen der Invaliditeitswet is omschrevee, dat arbeiders in dienst van, ondernemingen, die éen door de overheid goedgekeurde pensioenregeling voor ouder dom en invaliditeit hebben, niet verzekerings- plichtig zijn. De pensioenregeling moet, om voor goedkeuring in aanmerking te komen, aan bepaalde eischen voldoen. De bepalingen, omtrent navordering, be zwaar en beroep zijn overeenkomstig de des betreffende bepalingen van het Besluit op de Loonbelasting, door mij reeds eerder in deze courant besproken. Ik wil er echter nog op wijzen, dat, indien een werknemer meent, dat hem ten onrechte een korting ingevolge het Besluit op de Vereveningbeiasting door den werkgever is opgelegd, -het indienen van een bezwaarschrift bjj den Inspec teur weinig zal baten. Immers de korting draagt niet het karakter van „inge houden belasting", zooals bij de Loon belasting' het geval is. De werkgever, zal in dit geval langs 9en weg der civiele procedure, zijn recht moeten gaan zoeken. Ten slotte zjj nog vermeld, dat de ver eveningsbelasting van tijdelijken aard is. Zjj tfordt voor het eerst geheven over het loon der loontijdvakken, welke na 31 Augustus 1941 eindigen en wordt niet meer geheven over het loon der loontijdvakken, welke na 31 December 1942 eidigen. f Alkmaar. P. Hajonides v. d. Meulen. (Lid v. d. Bond van Belastingconsulenten)*

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1