Wijziging in het winkelsluitingsbesluit DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER - Verduisteren 19.31 uur Wild-West in Noordbrabant De N.S.B. cn de N.S.N.A.P. VOOR HET „LAND VAN NOORDSCHARWOU" 30 ELF VIJANDELIJKE SCHEPEN VERNIETIGD CONVOOI GROÜTEJNDEELS VERLOREN GEGAAN Maisky geeft noodtoestand der Sovjets toe Stadion Feifertoord Sn gevaar Opnieuw 3% Kg. aardappelen gesmolten runcivet KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEfl gjtf J,V(2 LIJNEN) V R IJ D A G 26 SEPIEMBER 1941 Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9346 I Duitscbland strijdt voor Europa Wanhopige nitvalspogingen der Sovjets bij Kief Nederia&d ftiêt kon blijven liggen als een De pantser- en rijwielatdeelingen heb ben een belangrijk aandeel gehad in de verovering van het gebied van Aunus in Oost Karelië (Suomen-Holland) Stille armen Dappere, moedige mannen De toestand in Argentinië Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.33 uur HELDERSCHE COURANT Hoofdredacteur: 3. BLTLSMA, Den Helder. SCHERPER OMLIJNT) EN GROOTER MO GELIJKHEID TOT ONTHEFFING VERPLICHTE OPENSTELLING. 's-Gravenhage, 25 Sept. Eenigen tijd ge leden is in werking getreden het winkelslui tingsbesluit. Bij de uitvoering daarvan zijn enkele moeilijkheden aan den dag getreden en vragen gerezen. In verband hiermede bleek het gewenscht dit besluit en de op grond daarvan uitgevaardigde uitvoerings beschikking op enkele plaatsen te wijzigen en aan te vullen. In de eerste plaats kunnen zich gevallen voordoen, waarin de naleving van de ver duisteringsvoorschriften voor 'n bepaalden winkel op bijzondere bezwaren stuit. Dit kan het geval zijn bij sommige van di? winkels, welke thans verplicht zijn tot 6 uur nm. open te blijven, bv. groote kleedingmagazijnen. Om hieraan tegemoet te komen, is aan deh burgemeester de bevoegdheid gegeven om voor die winkels ontheffing te verleenen van de verplichting tot openstelling voor het tijdvak van half zes tot zes uur nm. voor de dagen, dat het tijdstip van zonsondergang .voor 6 uur valt. Voorts is de mogelijkheid in het leven ge roepen om winkeliers die op grond van gods dienstige overwegingen op bepaalde dagen hun winkel plegen te sluiten, van de ver plichting tot openstelling van dien winkel voor die dagen, ontheffing te verleenen. De mogelijkheid om gedurende ten hoogste 12 werkdagen in het jaar van de verplichting tot openstelling van winkels vrijstelling te verkrijgen, zal verder slechts gelden, voor zoover de winkelier van deze dagen mede-' deeling doet aan den burgemeester van de gemeente, waarin de winkel is gelegen, t De uitvoeringsbeschikking van het winkelsluitingsbesluit is thans zoo danig gewijzigd, dat.de verplichting tot openstelling in den vervolge niet meer uitsluitend zal gelden voor de zg. speciaalzaken, doch voor alle za ken, waarin de met name vermelde waren worden verkocht. Dit betee- kent, dat deze verplichtihg o.rrt. ook zal komen te gelden voor de waren huizen. Ten slotte is de omschrijving van de kle dingwinkels gewijzigd waardoor scherper is omlijnd, welke winkels tot deze groep wor den geacht te behooren. De beide laatstgenoemde wijzigingen tre den eerst met ingang van 6 October as. in werking. DANKBAARHEID DER AMERSFOORTERS. '*.v< n Wnq? Vrtqen j .I :5 T|Wr ii San iL "v kW-'' -<^4 f 1 j "zU&r-'- l-l Sv"3 -Si (Foto de Keyzer). Door cMe Amersfoorters, welke gedurende de oorlogsdagen bij hun evacuatie naar Noordscharwoude, gastvrijheid in deze ge meente hebben gevonden, zijn gelden voor een blijvend gedenkteeken bijeengebrachte Dit bestaat uit een olieverfschilderij van groote afmeting, in houten lijst, voorstellen de het eeuwenoude Sluisje van Amersfoor en bevat de Wapens van Amersfoort, Neder land en Noordscharwoude. Het zal aan het Gemeentebestuur van Noordscharwoude wo - den aangeboden, met een bijbehoorende Oor konde en een plaats krijgen m de Raars- zaal. SUCCESVOLLE AANVALLEN VAN DUIK- BOOTEN TEN ESTEN VAN AFRIKA. Uit het hoofdkwartier van den Füh- rer, 25 Sept. (D.N.B.): Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Dnikboofen hebben ten westen van Afrika een aanval gedaan op een naar Engeland varend convooi van twaalf schepen. Ondanks krachtige bescherming door torpedojagers werd het konvooi vernietigd. Slechts een klein schip wist te ontkomen. Elf schepen met tezamen 78.000 brt. wer den tot zinken gebracht. Toen het convooi werd ontdekt, bestond het uit twaalf schepen, die zwaargeladen naar het Noorden voeren. De Ehgelschen moeten de lading zeer belangrijk geacht heb ben, want het convooi werd geaëscorteerd door vier torpedojagers en drie bewakings vaartuigen. Een groot tankschip werd voort durend door twee jagers beschermd. Volgens Hoofdkwartier van den Führer, 25 September (D.N.B.): Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Wanhopige uitvalspogingen van de laatste nog in het gebied ten oosten van Kief ingesloten vijandelijke strijd krachten werden met bloedige verlie zen voor den vijand afgeslagen. Bij de zuivering van het slagveld werd het lijk van den in den strijd gesneuvel den opperbevelhebber van het zuidwes' telijke front der Sowjets, kolonel-gene raal Kirponos, gevonden. Zijn staf, als mede de staven van het vijfde en 21ste Sowjet-legercorps werden in de pan ge hakt. De luchtmacht bombardeerde in den afgeloopen nacht met goede uitwer king militaire installaties in Moskou en bewapeningsibedrijven bij Tula. Zooals in een extra bericht is mede gedeeld, hebben duikbooten ten wes ten van Afrika een naar Engeland va rend convooi van twaalf schepen aan gevallen en het ondanks de krachtige bescherming door torpedojagers vernie tigd. Elf schepen met tezamen 78.000 brt. werden tot zinken gebracht. Aan de Schotsche oostkust plaatste de luchtmacht overdag bomtreffers op ver schillende spoorlijnen. Gevechtsvlieg tuigen vielen in den afgeloopen nacht het havengebied van Dover aan. In Noord-Afrika schoten Duitsche ja gers ten oosten van Solloem zonder ei gen verliezen, zeven Britsche jacht vliegtuigen en een bommenwerper neer. De vijand heeft overdag noch 's nachts militaire acties bov?,n het Ouitsche rijksgebied ondernomen. een uitgewerkt plan zetten de Duitsche duik booten den aanval in. Onmiddellijk werden twee schepen getorpedeerd. Daarna kwam er beweging in het convooi. De jagers voeren wild heen eriweer. De vrachtschepen wijzig den hun koers tegelijk met de bewakings vaartuigen, doch dit hielp niet. Bij den vol genden aanval gingen drie schepen verloren. Nu verzamelden zich alle jagers om het groote tankschip, dat niettemin getorpedeerd werd. Intusschen was het convooi tot de helft ingekrompen. De duikbooten bleven de schepen achter- -olgen tot den volgenden dag en nog vijf schepen werden tot zinken gebracht. Slechts een klein schip ontkwam aan den onder gang, door te vluchten toen de duikbooten met grootere schepen b zig waren. De escor teschepen, die aanvankelijk naar alle wind streken verstrooid waren, concentreerden zich tenslotte om dit eene kleine schip. Steeds onomwonden bekentenissen.. Berlijn, 25 September (D.N.B.): De Britsche nieuwsdienst meldt, dat de ambassadeur der Sovjets te Londen, Maisky, in verband met den val van Kiew heeft toe gegeven, dat dit de somberste uren in den oostelijken veldtocht zijn. Voorts heeft hij toegegeven, dat de inter alleen de precaire situatie der Sovjetunie niet kan redden. De aan het begin van de week bekend ge maakte smeekbede van den Sowjètambassa- deur te Londen, Maisky, aan Engeland: „Wij hebben pantserwagens noodig, meer pantser wagens, en nog eens nantserwagens, stuurt ze snel en zooveel mogelijk", bevat, zegt men in Berlijn, reeds een Ae indrukwekkende bekentenis omtrent de geweldig verminderde productiecapaciteit der Sowjets. Met den toenemenden ernst van den toe stand aan het bolsjewistische front ziet Maisky zich gedwongen tot nog openlijker en onomwondener bekentenissen. Mislukte bankroof in Oisterwijk Woensdagmorgen in de vroegte werden de bewoners van de kom van de gemeente Oisterwijk opgeschrikt door bet aanhoudend loeien van de alarminstallatie van hot ge bouw van het correspondentschap van de Rotterdainsche Bankvereeniging in de Sta tionsstraat. aldus lezen wij in „De Tijd". Toen de waker en de politie in den don--; keren nacht bij het gebouw kwamen, bleken de voordeur en het hek van khtiskelder met een sleutel geopend. Aan de kluis ze)t was niet geraakt. Het alarm had den dief verdreven. Aan deze mislukte poging tot diefstal was echter een drama voorafgegaan. De kantoorhouder vap het correspondent- schap van ie Robaver. de heer Rertens, die aan den Gem oliehoek er weg woont, werd omstreeks vijf uur in den morgen wakker door e<>n gerucht op de gang Hij wilde het licht aansteken dat evenwel weigerde. In het donker liep hii rip gang op. werd daar aangevallen met een hamer er liep daar bij eenigp klappen op. Rif een worsteling viel hii van de trap Zijn echtgenoot? rieri naar buiten om hulp en werd eveneens door den inbreker mishandeld. Voor de nolitie kwam. was dp onverlaat verdwenen. De toestand van de gewonden is bevred;°-end. Verhoudingen spitsen zich toe. - Felle beschuldiging van Ir. Mus- se rt. Ir Mussert licht in „Volk en Vaderland" de kwestie .welke is gerezen tusschen de N.S B. en de N.S.NA.P.. de partij welke ons land in het groot-Duitsche geheel wil zien opgenomen, als volgt toe: Het oogenblik is nu gekomen, om den sluier geheel op te lichten, om duidelijk het drijven van de N.S.N.A.P. (de partij van Van Rappard) in het licht te stellen. Het gaat ons niet om een hand vol lieden, die wegens onbruikbaarheid of onbetrouwbaar heid uit de N.S.B. zijn gezet, maar om de onzichtbare krachten, die daarachter steken (in het Duitsch zou men zeggen: de Hinter- maenner) die een welvoorbereide actie op touw, hebben gezet, waarin geld geen rol speelde en waarvoor de N.S.N.A.P. als in strument diende. Het doel dezer actie was om ons volk tegen het Duitsche volk op te zetten, de positie der N.S.B. te verzwakken en de politiek van, den Fuehrer, die de sa- menwerking van de beide volkeren wil, daardoor dwars te zitten en zoo mogelijk te beletten. Het behoort tot de taak der N.S.B. zulk een complot te verwijderen. Wij wisten, dat Duitschland niet hier was gekomen, om ons te overweldigen. n?aa£ om" dat de Europeesche revolutie en de Euro- peesche oorlog dit noodzakelijk maakte en Do categorie stille armen is in ons land schrikbarend groot. Winterhulp Nederland zal ook hen, even als in den afgeloopen winter opspeuren en steunen. Maakt dit mogelijk door werkelijk te offe ren bij de begin October te houden lijsten- collecte. Dappere moedige mannen zijn het, de Ne derlandsche vrijwilligers, die in de S.S. Stan daard Wést] and hun leven hebben ingezet voor de verdediging van Europa tegen het bolsjewisme, den geheelen veldtocht in Sov jet Unie hebben zij réeds meegemaakt en vele staaltjes van ware doodsverachting heb ben zij betoond, daarmede het bewijs leve rend, dat zij Hollandsche zonen zijn. nazaten van een roemrijk geslacht. Neemt een voorbeeld dan deze Nederlan ders en toont dat ook gij niet achter blijft als er een befoep op u wordt gedaan. U kunt thans ook een steentje hjjdragen aan hef geweldige werk, dat ginds in het. Oosten verricht wordt. Steunt, gij de Neder landsche ambulance, die straks uitgezonden wordt om de gewonden, vriend zoowel als vijand en aan de in nood verkeerénde bur gers hulp te verleenen. Stort uw bijdragen op girorekening 8-7-^0 O Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Sioopers bieden een bedrag. belangrijk voorpost van F.ngeland oh het vasteland van Europa Na mijn ontvangst door den Fuehrer in B'erlijn. nu een iaar geleden. Wist ik. dat ons onvoorwaardelijk vertrou wen. dat wij al deze moeiliike jaren in ons hart hadden gedragen, niet zon worden he schaamd. De Fuehrer. de man. die met Mus solini het lot van F.uropa draagt, wil hej Nederlandsche volk niet inViven of knech ten. wil dat het Nederlandsche volk zich vrij en gelukkig zal voelen in het nieuwe Europa .dat wordt gebouwd. Wij kecren ons tegen de annexlonisten die voor het hereiken van hnn doel de N.S.N.A.P gebruiken, die voor 15 Mei 1940 practisch alleen bestond in Duitsrhland De opdracht .die de N.S.N.A.P. heeft, is: 1. Hef Nederlandsche volk tegen het Duit sche volk in het harnas te jagen. 2. Het gezag van de N.S.B. te ondermij nen. 3. De verzoenings- en sartvenwerkingspoli- tiek van den Fuehrer dwars te zitten. Ir. Mussert teont dan met voorheelden aan, op welke wijze de partij van Dr. v&n Rappard zich vari haar taak heeft gekwe ten, en noemt het geval, tenslotte een be- leediging van het voorgeslacht van het Duitsche volk. inlijvingspolitihk tegen de samenwerkingspolitiek en georganiseerde sabotage. Wij zouden, aldus besluit de lei der der N.S.B.. den naam van nationaal socialisten niet waard zijn. als wij dit zoo maar goedsmoeds zouden blijven aanzien. Wij zijn de eer en het geweten der natie, zeker in dezen tijd. Daarom ging de kwast er over, daarom het strenge verbod om met deze saboteurs eenige aanraking te hebben. De honden blaffen, de karavaan trekt ver der. Leek het eenigen tijd geleden, dat de moei lijkheden- waarin het Stadion Feijenoord zich Revond, vborloopig waren opgelost, dóór dat. de gemeente Rotterdam had besloten een leening te verstrekken, thans blijkt, aldus de Sportkroniek, dat Haagsche autoriteiten de goedkeuring aan het desbetreffende raadsbe sluit hebben onthouden De groote vraag zal nu zijn of fnen uit de impasse zal komen, te meer daar er een belangrijk aanbod van slooperszijde gedaan is. Het zou wel een droevmig slot zijn van dit zoo grootsch opge zette project, dat zelfs in normale omstan digheden al niet rendabel geweest zou zijn, doch thans .uiteraard ten zeerste te lijden beeft onder tijdsomstandigheden, die o.a. tot het uitvallen van internationale en -andere bijzOndeje wedstrijden hebben geleid. Hope lijk is, er nog een modus te vinden om het gevaar van slooping althans af te wenden, want het zou in elk geval te»betreu'ren zijn als deze prachtige sportinrichting zou moe ten verdwijnen. Geruststellende verklaringen van ministers. Buenos Aires. 25 Sept. (D.N.B.) In verhand met de a'armeefende geruchten en met de maatregeU-n der regeering tegen een beweerden militairen opstand. - heeft de vice-president van Argentinië aagt jour nalisten verklaard, dat er in het land ab soluut rusi heerscht Op eeen enkel tijdstip heeft er een ernstig gevaar gedreigd. Niet temin hepft de regeering voorzorgsmaat regelen moeten treffen tegen eventueele be doelingen van bepaalde personen om de orde te verstoren. Deze personen worden nu permanent gecontroleerd. De maatrege len in Cordoba en Parana zijn uitsluitend bedoeld geweest als voorzorg en zullen vermoedelijk spoedig worden opgeheven. De vire-nresident verklaarde, dat het niet noodzakelijk is den staat van beleg te ver lengen. Als bewijs voor het feit. dat hij zich niet beaorgd maakt, zeide de vice-pre- Bonaanwijzing voor de komende week. Voor het tijdvak van Zondag 28 September tot en met Zaterdag 4 October zijn als nieu we bonnen aangewezen: voor brood of ge bak, vleesch. of vleeschwaren en melk de nummers 37 en voor aardappelen bon 38 re servé, waarop wederom 3% kg. wordt ver strekt. Na Zaterdag 27 September zijn de bonnen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren en melk genummerd 36 en bon 37 reserve aard appelen, niet meer geldig. Distributie van Voor houders van vetkaarten. 's Gravenhage, 25 September. De secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 14 October tot en met 1 November a.s. de consumenten, die in het bezit zijn van een vetkaart op een van de beide bonnen van die kaart, welke voor bedoeld tijdvak geldig zullen worden verklaard, desgewenscht in plaats van bo ter gesmolten rundvet zullen kunnen koo- perf. In verband hiermede is bepaald, dat van Dinsdag 14 October tot en met Zaterdag 1 November a.s. de met 39 genummerde bon van de vetkaart naar keuze recht zal geven op 250 gr. boter of 200 gr. gesmolten rund- vet. De aandacht wordt er op gevestigd, dat uitsluitend gesmolten rundvet. dat verpakt is in bekers of tabletten, waarop de woor den zuiver gesmolten rundvet zün aange bracht, op genoemden bon zal mogen wor den verkocht. De prijs hiervan is vastge steld op f 1.25 per* kg., d.i. dus f025 per rantsoen van 200 gram. Het aldus in distri butie te brengen vet bestaat voor 100 pet. uit zuiver gesmolten rundvet, van versche en goede kwaliteit. In verband daarmede is dan ook de per bon beschikbare hoeveel heid gesteld, op 200 gr., d.i. dus het normale vetrantsoen. gelijkstaande met 250 gram bo ter. Houders van vetkaarten, die gesn >1- ten rundvet op hun bonnen wi- schen te betrekken, dienen de met 39 genummerde bon van de vetkaart zoo spoedig mogelijk, doch in ieder, geval voor Zondag 5 October a s bij hun slager in te leveren, waarvoor zij desgewenscht een ontvangstbewijs kunnen verlangen Na 14 October zal de consument dan de 200 gram vet per bon bij den slager in ontvangst kunnen nemen. Na 4 October a.s. mogen geen vetbonnen meer bij de slagers worden ingeleverd. Degenen, die op bon 39 van de vetkaart geen gesmolten rundvet betrekken, kunnen hierop in het tijdvak van 14 October tot en met 1 November a.s. 250 gram boter koopen, waarop de normale reductie zal worden ver leend. Met nadruk wordt er op gewezen, dat voor 1 October a.s. geen boter op bon 39 mag worden afgeleverd. Wellicht ten overvloede wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat de met „39" ge nummerde bon van de vetkaart geen extra bon is, zoodat daarnaast voor het. tijdvak van 14 October tot en met 1 November a.s. nog slechts een bon van de vetkaart zal worden aangewezen, voor het koopen van 250 gram boter. Voorts zullen voor dat tijdvak twee bonnen van de boterkaart worden aangewe zen, elk recht gevende op 250 gram boter, doch niet op rundvet. Voor de houders van boterkaarten brengt de bovenomschreven re- geliing dus geen enkele wijziging in den normalen gang van zaken. In een officieele publicatie zijn enkele na dere bijzonderheden welke voor de detaillis ten van belang zijn, vermeld. sident dat hii a.s. Zaterdag naar San Ni- colas zal reizen om aan een regeerings* olechtigheid deel te nemen. De minister van oorlog ad interim schout-bii-nacht Fincati. heeft gisteravond tegenover journalisten den achtergrond en den omvang der gebeurtenissen in den boezem van de Argenfijn.sche weermacht uiteengezet De minister bevestigde de ar restatie van verscheidene officieren van de luchtmacht, onder wie den cocmnandant \%n de opleidingsschool voor vliegers te Cordoha. luitenant-kolonel Sitstaita. Tot deze arrestaties, zoo verklaarde Fincati. is men overgegaan tijdens een onderzoek we* gens het verdwijnen van 34 kisten munitie uit legervoorraden. Daarop heeft men reeds verscheidene dagen geleden alle munitie van de militaire vliegvelden weggehaald.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1