DE LUCHTR00VERS VAN H0ITIKA Reorganisatie De l/uudte&iwaMec Nederlandsche pers Verkoopprijzen voor kruideniers F 328.000 boete Warenhuizen afgeroomd Een nacht in sloot Radioprogramma van de Overspannen Italiaansch Weermachtbericht ik zal tevreden zijn, meer dan tevreden, als ze mij een klein weinigje kan geven van de 26 aan u verschuldigd is, want, - ,me' 'n luitenant Aagaard en in allen, u kennen, hebt u welsprekende getuigen, et gevoel van groote hoogachting, p CYRUS J. TRAILL. Een aantal bladen gedoemd om te verdwijnen. ■Op de persconferentie, gistermiddag ge houden op het departement van Volksvoor lichting en Kunsten, heeft de heer Max Blok zijl medegedeeld, dat per JL October a.s. een reorganisatie van de Nederlandsche pers zal plaats hebben in verband met de papierbe perking. Deze reorganisatie betreft in de eerste plaats de dagbladen, waarvan er een aan tal kleine zal' verdwijnen, omdat zij niet langer papier geleverd kunnen krijgen of wel van hun papiervoorraad geen gebruik mo gen maken. Voorts verdwijnt een aantal nieuwsbladen, die één of enkele malen per week versche nen. Tenslotte worden zeer vele tijdschriften op geheven. De heer Blokzijl deelde mede, dat de com missie voor de persreorganisatie maatrege len overwogen heeft om de getrofen uitge vers, directeuren en journalisten te steunen. Tijdens een onderhoud met den heer Max Blokzijl, hoofd van de afdeeling perswezen van het departement van volksvoorlichting en kunsten, tevens voorzitter van de com missie voor persreorganisatie, heeft deze ons de bedoelde maatregel nader uiteengezet. „Er versohenen in Nederland, ongeveer 140 dagbladen, hun zgn. kopbladen inbegrepen" aldus dö heer Blokzijl. „Hiervan zal een deel moeten verdwijnen. Er waren voorts ongeveer 650 eenige malen per week ver schijnende bladen, de zgn. nieuwsbladen, waarvan een zeker percentage zal blijven bestaan. De gratis-advertehtiebladen, die een ernstig nadeel waren voor de* bonafide dagbladen en voor andere waardevolle or ganen der openbare meening, zullen alle verdwijnen. Ook zal het aantal tijdschriften aanmerkelijk beperkt moeten worden. Van deze'soort uitgaven bestaan er ongeveer vierduizend. Rekent -men daar de vereeni- gingsbladen nog bij, uan komt men op een getal van tienduizenden. Laatstgenoemde bladen hooren echter meer thuis op het ter rein van den gevolmachtigde voor de niet- economische vereenigingen erf stichtingen, dan bij het perswezen. Practisch zal de papiernood dus ten ge volge hebben, dat, nu wij het papier moeten distribueeren, gedurende den tijd van den oorlog de overtollige bladen geen papier meer kunnen krijgen en van het voor hen nog voorradige papier geen gebruik meer mogen maken, dus met ingang van 1 Oc tober a.s. niet meer zullen verschijnen. De commissie voor persreorganisatie heeft in overleg met de voor de papierdistributie competente Duitsche en Nederlandsche in stanties een diepgaand onderzoek ingesteld, welke bladen thans nog voor papierievering in aanmerking kwamen. Zij is daarbij uit gegaan van het standpunt, dat ons land na deze reorganisatie zoo rationeel mogelijk voorzien moet worden van het nieuws uit binnen- en buitenland, zooals wij gewoon zijn, dat uit de couranten te vernemen. Hier toe was het noodzakelijk een soort van rayon verdeeling in te voeren. Daardoor komt een einde aan het eikaars gebied bestrijken zoo als dat tot dusver door tal van dag- en nieuwsbladen geschiedde. Het was bijv. een bekend verschijnsel, dat men in verschil lende plaatsen van ons land op bepaalde dagen dikwijls vier, vijf of zelfs meer plaat selijke- of streekorganen in zijn bus kreeg Het spreekt vanzelf dat dit een hemelter gende papierverspilling was, welke in een tijd als deze papier is een der belangrijk ste grondstoffen in onze maatschappij op geen enkele wijze te rechtvaardigen is. Ook zonder deze directe oorlogs- noodzaak zou er op een goeden dag ingegrepen moeten worden, want het betrof hier misstanden, welke reeds jarenlang met toenemende ongerust heid gesignaleerd waren. Tijdens het onderzoek van' de commissie bleek, dat er slechts zeer weinig bedrijven waren, wier dag- of nieuwsbladuit gaven zelf rendabel waren. Al deze blaadjes concurreerden elkaar dood. wat tenslotte de slechtste gevolgen had, zoowel voor den lezer als den journalist, het bedrijfspersoneel en niet te vergeten den adverteerder. Er werd gewerkt met advertentieprijzen, welke nergens naar leken, terwijl de adver teerder in zooveel organen moest adverte ren, dat hij ondanks de lage prijzen, toch nog op veel te hooge kosten kwam. Economisch levert deze noodzakelijke be perking dus zeer zeker groote voordeelen op. Misschien zal het overigens in de toekomst weer mogelijk blijken tot een uitbreiding van het aantal persorganen over te gaan; de ongezonde toestanden, welke wij thans heb ben aangetroffen, konden echter geen langer uitstel verdragen. In Noord- en Zuid-Holland troffen wij b.v. plaatsen aan, waar letterlijk tientallen dag- en nieuwsbladen uitkwamen. Na deze reorganisatie zal het er in feite op neerkomen* dat ons perswezen geconcen treerd is. Deze maatregelen, aldus de heer Blokzijl, zijn van zeer ingrijpenden aard. Men mag ze echter op de hierboven omschreven gron den, niet te zeer beoordeelen naar hun on middellijke gevolgen. In de reorganisatie commissie hebben deskundigen een diep gaande studie er van gemaakt, hoe de ge volgen van deze concentratie het beste op te vangen zijn-. De voorbereidende maatre gelen daartoe zijn thans ver genoeg gevor derd om er eenige mededeelingen over te kunnen doen. i O.a. wordt de commissie voor reorganisatie in staat gesteld door middel van een steun fonds eventueele slachtoffers van de concen tratie tegemoet te komen en bepaalde bedrij ven, die zulks noodig hebben, over de moei lijkheden heen te helpen. Het zal mogelijk zijn, velen die thans getroffen worden, weer aanstonds in een soort gelijk bedrijf te werk te stellen. In andefe gevallen zal een her scholing noodig zijn om hen in andere be roepen te plaatsen. Tenslotte is het gelukkig zoo, dat er in bijna alle beroepen een sterke vraag naar werkkrachten bestaat. Allen die vragen of verzoeken om inlich tingen over deze kwesties hebben dit geldt zoowel voor uitgevers als journalisten, technisch- en kantoorpersoneel moeten zich wenden tot het bureau van de commis sie voor persreorganisatie, Smidswater 2, Den Haag. In verschillende gevallen, zoo besloot de heer Blokzijl, is het ons mogelijk gebleken, reeds aanstonds een concentratie tot stand te brengen door bladen bij elkaar te voegen. Ook hebben de uitgevers hiertoe zelf reeds het initiatief genomen, doordat zij met voor stellen kwamen van soortgelijke strekking. Tot de vraagstukken, welke wij nog op moeten lossen, behooren ook de moeilijkhe den, waarin sommige kleinere gemeenten zullen komen, waar het betreft de versprei ding van hun distributienieuws. Waarschijnlijk zal de oplossing gevonden moeten worden door het onderbrengen van dit nieuws in grootere streekbladen, door het uithangen van bulletins, of in dorpen door den ouderwetschen stadsomroeper. Hoe hard de hier geschetste maatregelen in vele gevallen ook schijnen het is nu eenmaal niet raadzaam te raken aan het geliefkoosde krantje van den Nederlander, maar hij reeds zooveel jaren aan gewend is. Het gaat hier alleen om de vervulling van een oorlogsnoodzaak, welke als goed gevolg heeft, dat zij de gezondheid van het Neder landsche perswezen ten goede komt. Dat is ongetwijfeld een belang van de eerste orde. OMZETBELASTING EN VERKOOPPRIJZEN Met ingang van 1 Juli 1941 is de omzet belasting, welke de kruideniers zijn verschul digd, verlaagd van zy2 tot 2 van den verkoopprijs. Deze verlaging heeft ten ge volge, dat de regeling, die per 1 April 1941 voor de kruideniers is getroffen ter zake van de afronding der verkoopprijzen, niet kan worden gehandhaafd. Deze regeling toch, die inhoudt, dat in afwijking van de geldende voorschriften de kruideniers de noodzake lijke afronding der verkoopprijzen naar bo ven mogen uitvoeren -voor artikelen met een verkoopprijs van 10 cent of meer, doch min der dan 20 cent, was gebaseerd op het oude vereffeningspercentage van 2% De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart heeft nu evenwel beslist, dat in afwachting van een nieuwe regeling het den kruideniers is toegestaan tot nadere aankondiging nog de per 1 April 1941 getroffen regeling toe te passen. DRASTISCH OPTREDEN TEGEN WAN TOESTANDEN IN DEN KAASHANDEL. 32 handelaren beboet. De consument heeft, voordat bij de regeling van 30 Juni j.1. een gedetailleerde prijsvast stellingvoor de verschillende handelsscha kels werd gegeven, herhaaldelijk gelegenheid gehad zich over exorbitante kaasprijzen in den detailhandel te verwonderen. In den kaashandel waren inderdaad groo te misstanden binnengeslopen; zij waren voornamelijk een gevolg van de groote vraag, welke naar dit artikel-bestond. Hierdoor ont stond vooral bij vele grossiers het beruchte „fooienstelsel": Zij verkochten de kaas te gen prijzen, welke volgens het zuivelbesluit 1940 (zuivelproducten) berekend mogen wor den, stelden echter tegelijkertijd een „fooi" vast, welke de koopers hun moesten geven en die in directe verhouding stond tot de verhandelde hoeveelheid kaas. Bij de inspecties voor de prijsbeheersching kwamen hierover allerlei klachten binnen, zoowel van detaillisten als van consumenten. Tot een krachtig optreden met name in het kaascentrum Bodegraven werd toen besloten éh een 8-tal accountants van de nspectie 's-Gravenhage heeft ruim 2 maanden noodig gehad om klaarheid in deze zaken te bren gen. Hierbij bleek, dat de boekhoudingen van eenige handelaren niet in overeenstemming wagen met de werkelijkheid, daar de fooien niet waren opgenomen. Door recherchewerk kwam men er achter, dat deze gelden in de privé-kassen werden verantwoord, waardoor dus ook voor deze handelaren de overtredin gen kwamen vast te staan. Tevens bleek, dat de overtredingen welis waar in hoofdzaak in Bodegraven plaats vonden, echter leidden er ook draden naar andere plaatsen. In' die richtingen wordt het onderzoek nog voortgezet. Wegens het berekenen van hoogere prijzen dan de volgens het prijzen- besluit 1940 (zuivelproducten) toe laatbare, werden door den inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gra venhage 32 kaashandelaren beboet. Het totaalbedrag dezer boeten be draagt ruim f328.000.—. De boeten, welke zijn opgelegd, werden in elk geval afzonderlijk vastgesteld en houden uiteraard verband met de door de ontoelaatbare praktijken ver kregen extra-winsten, zooals deze door de accountants zijn berekend. Tevens werd natuurlijk in het oog gehou den, dat er grove overtredingen der prijs- voorschriften hadden plaats gehad. De firma F. N. zag zich veroordeeld tot f 75.000.boete, de firma v. d. B. tot f 40.000, M. K. tot f20.000.De 29 andere overtre ders kregen kleinere boeten. Een lid van het personeel van een waren huis in de binnenstad betrapte een vrouw, op het feit, dat zij uit een stand een arm band en een paar suikerschepjes wegnam. De vrouw en drie vriendinnen, die in haar gezelschap verkeerden, werden» uitgenoodigd even mee te gaan naar het bureau. Daar werden de groote boodschappentasschen, die zij droegen, aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Te voorschijn kwamen daaruit: fantasie- kleedjes, gummihakken, sierspelden, arm banden, ringen, dressoirloopers, babytruitjes enz.. Een gedeelte van dezen voorraad bleek reeds uit een ander warenhuis te zijn ont vreemd. Twee harer pleegden de diefstallen, de twee anderen deelden in de buit. Het il lustere viertal bleek afkomstig uit twee ge meenten in de omgeving van Den Haag. De vrouwen waren allen gehuwd. Voorts heeft een bezoekster van een bar in de binnenstad bij de politie aangifte gedaan van het feit, dat haar een handtaschje was ontstolen, dat zij even aan de leuning van haar stoel had gehangen. In het taschje zat niet minder dan f 1350. mm Feuilleton door Adriaan J. Huisman 30. Hij richtte zich op en keek Dagmar aan met een blik, die haar haastig haar hand deed terugtrekken. Zij kreeg het gevoel, alsof hij op het punt stond haar in zijn armen te nemen zonder een woord te zeggen. Maar opeens scheen de betoovering gebroken; hij begon te glimlachen, zoo zacht en innig ver heugd, dat haar vrees verdween. Kinderen, zei hij langzaam, ik heb een oogenblik in een parachute een tochtje door de oneindige ruimte gemaakt. Maar ik ben nu weer heelemaal in orde! Weer heele- maal in orde! Maar ik ben wat dof in mijn hoofd... door de reis met de parachute! Als ik terugkom en ik ben de naam vergeten en de plaats, waar ik het laatst heb gewoond, be denkt dan, dames, dat ik u eens heb bemind! En daarmee wandelde hij de keuken uit. Die brief was van zijn oom, denk ik, zei Hildur verschrikt. Er moet iets heel dramatisch instaan, antwoordde Dagmar, dat hij zoo vreemd doet Waarom is hij weggeloopen? Was hij bang om het ons te vertellen? Er was een ongewone klank in Dagmar's stem die haar zusters oor niet ontging. Dagmar, zei Hildur rustig, zoo zeker als Björn van mij houdt, zoo zeker is hij verliefd op jou. Hildur...! Maar het andere meisje lachte hartelijk; haar natuurlijk gevoel voor humor scheen geheel teruggekeerd met de verbeterde om standigheden. Waarom keek hij anders daarnet zoo vreemd naar je? Dacht jij ook niet dat hij op het punt s£ond om je om den hals te vallen? Wees eens eerlijk! Het was niet naar mij, dat hij zoo keek. Niet op de manier, die ik bedoel. Naar mij keek hij alsof ik een spookverschijning was. Toen jij zijn arm aanraakte, ontwaakte hij. Het was alsof hij geslapen had en jou opeens vlak bij zich zag. Het verwondert me, dat hij niet zei: geef me een kus, liefste, dan zal ik er zeker van zijn, dat ik niet droom. Dagmar had weinig lust om verder op dit onderwerp door te gaan. Heb je een brief van Björn gekregen, dat je zoo uitstekend kunt vaststellen, wat er in het gemoed van andere menschen om gaat? vroeg ze ontwijkend. Neen, Björn heeft niet geschreven. En ik weet nu ook waarom. Zijn moeder schrijft, dat zij hoopt, dat hij de eerste zal zijn om haar gelukwen- schen over te brengen. Vader wist het en meneer Payne ook. Daarom deden ze zoo geheimzinnig! Payne had de keuken-verlaten om linea recta naar Axel Olsen te gaan, maar toen hij het verblijf van mevrouw Vansittart pas seerde, vond hij deze dame toevallig in de deur staan. U hebt een brief van mijn oom gehad, hè? zei Payne onverschillig. Ja, een heel hartelijke brief. Maar ik begrijp er eigenlijk niet veel van. Hij schrijft, dat iets heel belangrijks en verbazingwek kends hem in Christiansand zal vasthouden, nadat wij daar aangekomen zijn. Heb jij eenig idee, wat dat kan zijn? Hij heeft jou toch zeker ook geschreven? Heeft hij er jou niets van verteld? Ik heb maar een kort briefje van hem gekregen. Eigenlijk alleen maar een vriende lijken groet. Maar neemt u mij niet kwalijk, ik moet even naar meneer Olsen. Ik ben be nieuwd, wat dat voor een verrassing zal zijn, als we in Christiansand komen. En met een vriendelijk knikje vervolgde hij zijn weg naar boven. In het dienstvertrek vond hij Axel Olsen bezig om rustig en me thodisch een lamp schoon te maken. De heele zending uit de sleepboot was naar beneden geëxpedieerd en de sleutel van de voorraad kamer was weer aan den purser ter hand gesteld. Ik ben bljj, dat je even hier komt, be groette de vuurtorenwachter den jongen Amerikaan. Doe me een plezier en ruim die kast even leeg, en breng de levensmiddelen, die ik „geleend" heb, weer terug. Als de purser om een verklaring vi^-agt, vertel hem dan de waarheid. Payne merkte op, dat Olsen's brieven op een stapeltje lagen op den schrijflessenaar. Op twee na waren ze ongeopend. Olsen had even naar de onderteekening gekeken en toen hij had gezien, dat ze van volslagen vreemden afkomstig waren, had hij ze ter zijde gelegd, tot 's avonds, wanneer hij tijd en rust zou hebben om zijn correspondentie door te lezen. Dat wil ik met genoegen doen, ant woordde Payne, maar er is iets, wat ik graag met u zou bespreken, terwijl er een kans is, dat we niet worden gestoord. Mijn oom schreef me, dat hij u een brief had ge stuurd. Mjj? 39. Prachtig, dacht deze Vliegen dat geeft mij een kansje op ont snappen. en meteen stapte hij naar de deur toe. Pedro pakte hem echter bij de arm en- bracht hem nu langs een anderen weg op het grooUe vlakke dek. Piet stond paf van verbazing. Zoo'n groot vliegtuig had hij nog nooit gezien. 40. Zonder veel compli menten werd hij in 't toestel geduwd, een deurtje ging op slot. en voorloopig zat onze held in het donker. Hoe lang het wachten duurde wist hij niet. Eenksklaps hoorde hij stemmen, daarna het aanslaan van motoren, het toestel bewoog, en eensklaps tuimelde hij achterover. Hij vloog. Droevig ongeluk te Prlncenhage. Tengevolge van de duisternis reed de 42- jarige landbouwer F. F., te Princenhage, Maandagavond omstreeks half elf op den Rijs.bergschenweg met zijn rijwiel in een die pe sloot. Hij kwam rpet zijn hoofd tegen den kant van de sloot en bleef liggen. Hij miste de macht om zich uit de sloot te werken en kon ook geen. geluid voortbrengen. In volle be wustzijn was hii gedoemd om in de sloot te blijven liggen en werd den volgenden mor gen omstreeks half zes door een boeren knecht gevonden. Met behulp van anderen werd F. naar zijn woning vervoerd. Direct, werd geneeskundige hulp ingeroepen, waar-* na overbrenging naar het Ignatiusgesticht plaats vond, alwaar de ongelukkige Woens dagvoormiddag overleed. De man laat een vrouw met 6 kinderen achter. Rome, 25 September (Stefani): In zijn weermachtsbericht no. 479, maakt hei Italiaansche opperbevel het volgende be kend: Noord-Afrika: Groote activiteit in de lucht in de Marmarische' woestijn en aan de grens van Syrenaica en Egypte. De Duitsche lucht macht haalde acht vijandelijke vliegtuigen neer. De Engelschen ondernamen luchtaan vallen op Tripolis, Benghasi en Bardia, waar een ziekenhuis getroffen werd. Drie patiën ten werden gedood en zes gewond. In Tri polis werd een bommenwerper door het luchtdoelgeschut neergehaald. Oost-Afrika: Een afdeeling nationale en koloniale troepen uit 't garniozen van Cul- quabert heeft een versterkte positie van den vijand aangevallen. Na een hevigen strijd werd de vijand verdreven. De vijand leed groote verliezen aan menschen, bewapening en materiaal. In de andere sectoren van het gebied van Gondar: activiteit van de artille rie en gevechten tusschen vooruitgeschoven afdeelingen, welke voor onze troepen gun stig verliepen. In den afgeloopen nacht hebben Engelsche vliegtuigen boven Palermo gevlogen en een aantal brisant- en brandbommen laten val len, die schade hebben verricht aan woon wijken. Tot dusver werd geen melding ge maakt van slachtoffers. Ons luchtdoelge schut heeft een vijandelijk vliegtuig bran dend neergehaald. Eenheden van de Italiaansche luchtmacht hebben de laatste nachten luchtbases op het eiland Malta aangevallen en een klein vij andelijk schip in het oostelijke bekken van de Middellandsche Zee beschadigd. ZATERDAG 27 SEPTEMBER. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.00 Ernstige muziek (e.o.). 12.00 Gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ensemble Bandi Balogh en zang met pianobegeleiding. 2.00 Voor het gezin. 2.20 Gevarieerd programma. 3.50 Gramofoon muziek. 4.00 Bijbellezing. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Herdenking van de oprifthting van de Nationale Jeugdstorm. 5.00 Voor de binnenschippers. 5.15 B.N.O.: 'Nieuws-, economi sche- en beursberichten. 5.30 50ste debutantenconcert in het Gementemuseum te Den Haag. 6.00 Reportage. 6.15 Causerie: Lofwaardig werk onzer voorouders eeuwen ge leden. 6.30 Rotterdamsch ka^ner ensemble. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Herfstprogramma. 9.25 Gramofoonmuziek. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B.N.O.; Engelsche uitzending: Dutch News Reel. Hilversum II. 301,5 m. 6.45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 8.15 Grapiofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Lichte muziek (e.o.). 12.00 Cello, piano en gramofoon muziek. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Boyd Bachman en z(jn orkest. 1.40 Voor de jeugd. 2.00 Gooisch Strijkorkest. (Om 2.45 Voor de plattelands- jeugd). 4.00 Vroolijke weekeindklanken. 4.50 Gramofoon muziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Luchtvaartcursus. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Cyclus: In een nieuw licht bezien (Voorbereid door de N.S.B.). 6.15 Ramblers (opn.). 6.45 Als ik 't voor 't zeggen had, causerie. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Piano- vooDdrabht. 7.45 Reportage. 8.00 Fluit> hobo en piano. 8.45 Causerie: Ontaarde kunst. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.45 B.NO.: Nieuwsberichten. 10.00 Dagsluiting (Voorbe reid door de Christelijke Radio Stichting). 10.05—10.20 Brandende kwesties, causerie (opn.). INTERESSANTE GREPEN: Ernstige muziek: Te 20.00 uur Hilversum II kan men 1 «r» W PeltkamP-Stotijn-Kettlng, (fluit, hobo beluisteren in een programma van achttiende- eeuwsche componisten. potterdamsch Kamer-ensemble (a capella-koor) 52fL E Ketting,van 18.15—1845 uur Hilversum II Prrnrrf 8X1 madriSalen van Dufay, Sweelinck, Eccard, Hassler en anderen. doorCh^nmN^,L,?®„'„ntlLede Lari het herfstjaargetljde wordt ?1 as Nederlandschen Omroep vanavond van 20.00— gememoreerd met een bijzonder programma, vocale be?taat u't meer'^rnstlge muzikale en A ?ïessl" ™rtolkt "oor het Omroeporkest o.l.v. vv-elavl Theo Baylè, zang, een gemengd koor tér'witl he"t e? f,hll'P Ia Chappelle, declamatie, noemd wl- SeJeeke, cie Melodisten, het bovenge- van den ^uchtfgen kant1 bezien 6 declamatOT den tagés beoótenZ°df„en' getlteld: "Wording", Deze repor- r?ng bH teghre^e„mensch„begrip en derhalve waardee- In derc e£«£g^. J, zUn schePPende medemensch. een roman ffetnnnH vï w?rdt ons het Ontstaan van roman getoond. Reporter ls de Heer Paul de Waart. 13 W-H 0n J,m?dt,PrS' J' S van W«k behandelt van later worden"" v?cJ rtrSUn de rub«ek ..Wat wil Je worden? voor de rijpere jeugd de kantooropleiding. Ja. En het gaat over iets heel belang rijks. Het staat met Hildur in verband. Traill heeft mij geschreven over Hil dur? herhaalde Olsen, terwijl hjj ophield met poetsen, om te zien of Payne hem misschien voor de mal hield. Het is zoo. Kijkt u maar, hier is zijn brief. Ik geloof, dat het beter is, dat u hem direct leest. De jonge man nam een brief uit het sta peltje op de schrijftafel en overhandigde dien aan Olsen. Deze schoof een lampenglas en wat poets gereedschap op zij en begon onmiddellijk te lezen. Behalve dat zijn lippen wat verstrakten en zijn gezicht wat bleeker werd, was er geen uiterlijk teeken van de beroering, die de ge schreven woorden in zijn ziel moesten teweeg brengen, want dit was het, wat zijn ver baasde oogen lazen: Zeer geachte heer Olsen, Ik hoop spoedig persoonlijk kennis met u te maken. Ik zal het als een eer beschouwen een man te leeren kennen, die zooveel ge daan heeft voor twee menschen die mjj dier baar zijn, maar er is één ding dat mij bij zonder begeerig maakt naar onze kennis making en dat is iets zeer bijzonders, iets wat u zoo weinig kunt vermoeden, dat ik het als mijn plicht beschouw u met een en kel woord voor te bereiden. De omstandigheden hebben mij in gezel schap van luitenant Aagaard gebracht en deze flinke jongeman heeft direct miin groote sympathie gewonnen. Ik hoorde dat hij op het punt stond zich publiek te ver loveni met uw pleegdochter Hildur Trvevas- son. Natuurlijk praatte hij veel over het meisje, dat hij lief heeft en hij vrr^lde mi iets van haar geschiedenis. Hij beschreef mij e broche die op haar kleeren werd gevon den en een zekere Andersen, een oud-vuur torenwachter, die tegenwoordig was, toen het kind door u van een wissen dood werd gered, heeft me verteld, dat haar linnengoed gemerkt was met de initialen H.T. Dez^ feiten, gecombineerd met den onge luksdatum en de beschrijving van de boot, waarin het kind zich bevond, doen mij ge- looven, dat het kind niemand anders is dan mijn eigen dochter, Helen Traill, die u ge lukkig hebt gered om de oogen te verheugen van een vader, die haar dood en dien van haar moeder negentien jaar lang heeft be weend Voorloopig kan ik niets anders zeg gen. Ik geef geen beweringen ten beste, die ik met in staat ben deugdelijk met bewijzen e s aven. Ook maak ik geen vaderlijke aan spraken om u te berooven van de genegen- i 66n heve dochter, die door u met Tt Üf en toewijding is groot-gebracht. Laat ik hieraan nog toevoegen, dat ,a y.e u en mijn neef niemand hiervan me- ontvangt. Wat de jongedames in e da.gen op de rots hebben meegemaakt, op zichzelf al meer' dan voldoende om haar Krachten op de proef te stellen. Als gelijk verwacht luitenant Aagaard de eerste •V,T' c'ien u ontmoet, zal hij zich geheel i »ken naar uw instructies of van dit alles iets zal worden verteld aan Hildur, aan mijn Helëh, vóór ze aan land gaat. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2