Het boerenerfrecht onder de loupe DUITSCHE LUCHTMACHT BLIJFT NUMMER EÉN Een kwart eeuw P.E.N. Marktberichten Het bnidige erfrecht deugt niet voor den boerenstand AAN HET OOSTFRONT EN IN AFRIKA Geen Briisch front in de Sovjet Unie Rijk petroleumgebied in Japansche handen Belangrijke aanwinst voor staatsboschbeheer Voor den boer Kruiswoord-puzzle Boekbespreking ctitfii S" 1 Voor den dagelijkschen bonvrijen maaltijd van bet Philips-personeel te Eindhoven komt heel wat kijken. Thans worden er in het Ontspan- ningsgebonw weer vijf nieuwe ketels aangebracht, waardoor het mo gelijk is ruim 3E00 liter erwtensoep of stamppot te bereiden. (Het Zuiden-Philips) HERZIENING VAN HET BQDEM- CREDIET WORDT ONDER OOGEN GEZIEN. Onlangs is de voorbereiding van tenige maatregelen aangekondigd, die van groote beteekenis kunnen zijn voor den toekomstigen Neder- landschen boerenstand. Als belang rijkste werd genoemd een regeling van het boerenerfrecht, welke be oogt te bevorderen, dat eigen boer derijen in eigen bezit blijven. In aansluiting daarop wordt een her ziening van het bodemcrediet onder oogen gezien, waardoor het moge lijk moet worden dat flinke boeren een pachtbedrijf,^ dat wordt aange boden, kunnen kóopen. Deze onder werpen zijn ten departemente thans in studie genomen. In een onderhoud met het A.N.P. heeft Prof. Dr. L. G. van Apeldoorn, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amserdam, er op ge wezen, dat hier te lande reeds be langstelling voor het boerenerfrecht -in den zin van een erfopvolging, waarbij de hoeve ongedeeld over gaat op een persoon aan den dag gelegd is, lang voordat in Duitsch- land in 1933 het Erbhofgesetz werd uitgevaardigd. In 1887 stelde o.a. de Amsterdam- eche hoogleeraar Mr. Moltzer, het vraagstuk aan de orde. In 1913 stelde de vereeniging „Het Nederlandsche Volk" opnieuw een onderzoek in naar het voortbestaan yan het boerenerfrecht. Deze onder- Zoekingen bevestigden het voortle ven van het boerenerfrecht in het Saksische gedeelte van ons land, vooral in Twente en den Gelder1 schen achterhoek. Vast staat ech ter, dat het ook in andere deelen van ons land hier en daar voor- komt. In Brabant echter, dat een ty pisch voorbeeld vormt van grond versnippering. vindt men daarvan geen sporen meer. Is het boerenerfrecht een Germaansche instelling? Ongetwijfelu leeft daarin een oud Germaansch beginsel voort, n.1. dat het onroerend goed in de familie moet blijven. Men zou zich echter vergissen, wanneer men dit boerenerfrecht als specifiek Duitsch (of zelfs Ger maansch) aanmerkte. Niet alleen vindt men in Noorwegen thans nog een levend en bij de wet geregeld Odels- en Aasate recht, maar ook in Frankrijk, Spanje, Zwitserland, Polen, Hongarije, enz. leeft het voort ten deele in de wet, ten deele in het volksrecht buiten de wet. Het huidige erfrecht deugt niet voor den boerenstand! Een gezonde boerenstand is voor de geheele volksgemeenschap' een belang van de allereerste orde. Voor de instandhouding van een gezonde boerenstand is noodzakelijk, dat de hoeve grondslag van het bestaan van den boer beschermd wordt te gen versnippering en schuld- bezwaring. Daarom acht prof. Van Apeldoorn een wettelijke regeling van het boerenerf recht ook voor ons land nood zakelijk. Zoodanige regeling zal steeds meer vruchten afwerpen voor de volksgemeenschap naarmate het beginsel, boeren land in boerenhand, verwerke lijkt zal worden. Evenals op zooveel ander terrein heeft het gelijkheidsbeginsel der Fransche revolutie ook op dit ge bied veel onheil gesticht. Men scheerde alles over één kam, en vroeg zich niet af, of een en de zelfde regeling wel paste voor ver schillende bevolkingsgroepen en voor Verschillende zaken. Het wet telijk erfrecht maakt geen verschil tusschen een boerenhoeve en een tafel of een stoel, omdat het naar kapitalistischen trant alle goederen enkel en alleen beschouwt als dra gers van een Zekere geldswaarde. De practijk heeft geleerd, dat zon der een boerenerfrecht de grond dn korten tijd onverbiddelijk uit han den van de familie geraakt. Ongeveer de helft van den cul tuurgrond in Nederland is in han den van eigenaars, die niet zeiven grondgebruikers zijn. Hieruit volgt reeds, dat het aan tal. middelgroote bedrijven, dat thans onder een erfhoeve regeling zou vallen, voorloopig niet zoo heel groot zou kunnen zijn, te meer, om dat de helft der Nederlandsche boe renbedrijven kleiner is dan 5 ha. Intussehen zullen andere maatre gelen in dit opzicht, spoedig een gunstigen invloed uitoefenen. Zoo bijv. het voorschrift, dat landerijen in den regel slechts aan boeren mogen verkocht worden. Door de ze en andere maatregelen van de zelfde stichting zal het aantal zelf standige boeren op eigen grond ge leidelijk grooter worden. De boerenstand moet zelf meewerken! Het is te hopen, aldus besloot Prof. van Apeldoorn het onderhoud dat de boerenstand zelf steeds meer het groote belang van de in voering van een wettelijk boeren erfrecht zal inzien. De gedachte, dat alle kinderen even veel moeten erven, vormt in vele gevallen nog een hinderpaal De gebruikelijke redeneering is, wij houden van alle kinderen even veel en dus moeten zij ook evenveel van ons erven. Dit is de omzetting van een ideëel iets (de liefde) in klin kende munt, dus een materialis tische gedachte, die dan ook eerst in de 19e eeuw, de eeuw van het kapitalisme, gemeen goed gewor den is. De Saksische boer, die zegt: De hoeve gaat boven het kind, heeft zijn kinderen niet minder lief dan de anderen. Het is, ook uit ideëel oogpunt, van groote beteekenis, dat de boerenfamilie door duurzame verbondenheid met haar hoeve als het ware vergroeid raakt met den grond, waarop zij leeft en werkt! Den vijand onherstelbare schade toegebracht. BERLIJN, 2 Jan. (DNB.) In aanvulling op het weermachtbe- richt verneemt het DNB. van mili taire zijde het volgende: lederen dag en iederen nacht ge ven de bolsjewisten zich de groot ste moeite om door het in den strijd werpen van zeer sterke strijdkrach ten en het gereed houden van om vangrijke reserves de Duitsche li nies aan het Oostelijke front in te drukken. Zoo probeerden ook op 1 Januari een groot aantal bolsjewis tische troepen op verscheidene plaatsen aan het Oostelijk front een bres in het Duitsche front te slaan, waarbij op meedoogenlooze wijze menschen en materiaal in den strijd geworpen werden. Waar op enkele plaatsen de bolsjewisten, als gevolg van een geweldige over macht kleine, plaatselijke successen konden behalen, werden deze bres sen onmiddellijk gesloten. Ove rigens werden de bolsjewistische troepen in verbitterde alweerge- vechten teruggeworpen, waarbij de vijand talrijke gevangenen in Duit sche handen achterliet. Deze zware afweergevechten van het leger wer den ondersteund door de Duitsche luchtmacht, die op succesvolle wij ze zich in den strijd mengde, voor al in den centralen en noordelijken sector van het Oostelijke front. Het gelukte de Duitsche lucht macht een bolsjewistisch koopvaar dijschip van middelbare grootte en een klein oorlogsschip tot zinken te brengen, alsmede enkele vracht schepen in brand te werpen en ver scheidene transportschepen zwaar te beschadigen, zoodat op deze plaats op de Krim de bolsjewisti sche pogingen om vrij sterke een heden aan land te zetten, met zwa re' verliezen voor den vijand wer den afgeslagen. Sebastopol bestookt. Andere formaties van de Duitsche luchtmacht bestookten de vesting Sebastopol met bommen, vernielden verscheidene verdedigingsinstalla ties en moderne artilleriefabrickorc en vernietigden munitie- en ben zineopslagplaatsen. Het feit, dat de Britsche lucht macht in de laatste week van het jaar. 1941 van de 58 verlo ren gegane vliegtuigen er 33 bo- ECM HOUOEM LAMMEER (xqx. i2..% WCOtNVCRKtCR5QCC,eUNO (Polygoon Seym) Alle beschikbare troepen naar Oost Azië. STOCKHOLM, 2 Jan. (DNB) United Press meldt: Groot Brittan nië heeft, naar men Donderdag ver nomen heeft, het plan verworpen betreffende opstelling van een Britsch front in de Sowjet-Unie, teneinde alle beschikbare krachten van het empire te kunnen dirigee ren naar de door Japan bedreigde posities in Oost Azië. De Britsche imperiale troepen, die men anders naar de Sowjet-Unie zou hebben gezonden om tiet Sowjetleger te versterken, zullen in plaats daar van naar Malakka en andere plaat sen in Oost Azië gaan. ven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika heeft verloren bewijst wel zeer duidelijk, hoe het de Duitsche luchtmacht ge lukt is in het gebied van de Middellandsche Zee het initia tief in handen te houden en de superioriteit in de lucht te ver overen. De hiermede vergeleken geringe Duitsche verliezen weerleggen het beste de door Churchill in het La gerhuis afgelegde verklaringen, waarin hij met veel grootspraak be weerde, dat de Britsche luchtmacht op de talrijke vluchten boven Nrd.- Afrika en boven de Middellandsche Zee slechts zelden Duitsche vliegers had ontmoet. Leverancier van millloenen KWH. electrische stroom. Het Provinciaal Electrische Net in Noord-Holland bestaat vandaag een kwart eeuw en dit jubileum is heden in het nieuwe administratie gebouw te Bloemendaal herdacht. De directeur van het P.E.N., ir. J. A. Wijnmalen, gaf een overzicht van de ontwikkeling van het be drijf, waarbij hij memoreerde, dat het eigen centralevermogen in 25 iaar van 6500 kwh. is toegenomen tot 105.000 kwh., terwijl momenteel een uitbreiding met 50.000 kwh. plaats vindt. Het aantal afgegeven kwh. steeg van 12 millioen tot 289 millioen en in 25 jaar zijn in totaal 3.1 milliard kwh. verkocht De in komsten van het bedrijf bedroegen in 25 iaar 150 millioen gulden, waar van in 1941 rond 10 millioen. Aan loonen is rond 26 millioen uitbe taald en aan rente 27 millioen. De Commissaris der provincie, A. J. Backer. herinnerde aan den enor- men arbeid, welke in 25 jaar is ver richt. Spr. verklaarde da«t het P.E N. een groote sociale taak verricht, waardoor het in de toekomst een steeds belangrijker plaats zal inne- hen. Hij bood het personeel een ge schenk aan in den vorm van twee weken loon of een halve maand salaris. Ir. Wijnmalen, eerevoorzitter van de jubileumcommissie, bood namens het geheele personeel een gedenk raam aan voor den hoofdingang van het gebouw. De directeur van het Prov. Wa terleidingbedrijf bood ter comple teering van de gebrandschilderde ramen een aanvulling voor de deur vlakken aan. Jhr. G. C. Quarles van Ufford, die 25 jaar geleden reeds deel uitmaak te van den raad van toezicht, bood een geschenk aan voor de groote vergaderzaal. DE STRIJD IN OOST-AZIë. Leden der communistische partij op Malakka moeten mobili9eeren. De vijandelijke verdedigingslinies zijn reeds doorbroken. Militaire kringen merken naar aanleiding hiervan op, dat de zoogenaamde Popham-linie, welke bestond uit versterkte stellingen in Noord-Ma- lakak en gericht was tegen een uit Thailand naar het Zuiden opruk- kenden vijand, niet meer bestaat. De nog aanwezige achterwaartsche linies bestaan voornamelijk uit krachtig versterkte wegversperrin gen, die aan beide zijden begrensd worden door het oerwoud of dichte rubberplantages. Aan de westelijke kust zullen de komende gevechten om Kuala Loempoer, de hoofdstad van Selan- gor met ongeveer 150.000 inwoners en een sterk Britsch garnizoen, ge leverd worden. Japansche legervliegtuigen heb ben op den eersten Januari een groep vijandelijke transportschepen in de Straat van Malakka aange vallen. Zij brachten daarbij een schip van 2000 brt. tot zinken en be schadigden een schip van 3000 brt. Bovendien brachten- duikbommen werpers een motortorpedoboot tot zinken en stelden drie andere bui ten gevecht. Voorts hebben de Ja panners op 1 Januari boven Malak ka een bommenwerper van het ty pe Martin 139 neergeschoten. Naar uit Singapore gemeld wordt heeft de officieele berichtendienst van Singapore een manifest aan de Chineesch-Communistische partij van Malakka gepubliceerd. Terwijl tot dusver de communistische cel len. die vooral een groot deel der arbeiders en kleine neringdoenden onder de Chineesche bevolking van Malakka omvatten, verboden waren en aan de scherpste vervolgingen blootstonden, worden de leden der Chineesche communistische partij thans uitgenoodigd, zicb voor de verdediging van Malakka te mobi- liseeren en te bewapenen! TOKIO, 2 Jan. (DNB.) Berich ten uit Melbourne melden, dat de Britsche strijdkrachten op Britsch Borneo volkomen uit Serawak zijn teruggetrokken en naar Neder- landsch Borneo zijn gevlucht. De verovering van Serawak door Ja pansche landingstroepen heeft een der rijkste petroleumgebieden ter wereld in Japansche handen ge bracht. STEEDS MEER BOSCH IN STAATSBEZIT. De tot het Staatsboschbeheer be- hoorende gronden hebben in de afgeloopen maand een belangrijke uitbreiding ondergaan. In de eerste plaats is het complex onder Leersum, door drie aankoo- pen met in totaal ongeveer 77 ha. bosch en heide vergroot. Deze gron den zijn vereenigd tot de bosch- wachterij „Leersum", welke een oppervlakte van pl.m. 420 ha. be slaat. Mede ten behoeve van de oplei ding van de boschbouwingenieurs (houtvesters) aan de Landbouw- lioogeschool te Wageningen is aan gekocht het landgoed „Oostereng", groot circa 197 ha. gelegen aan weerszijden van den weg van Ben- nekom naar Heelsum. Het bestaat in hoofdzaak uit grove dennenbos- sch ;n van verschillenden, leeftijd. Ter uitbreiding van het reeds in 1938 aangekochte westelijke ge deelte van het landgoed „Groene- veld" bij Baarn, is thans ook, als gemeld, het Oostelijk gedeelte van dit landgoed met den zeer fraaien parkaanleg en het kasteel „Groene- veld" aangekocht. Het is gelegen aan den Rijksweg BaarnLaren en heeft een oppervlakte van circa 88 ha. De totale oppervlakte van de boschwachterij ..De Vuursche" waartoe deze gronden behooren, is daardoor ongeveer 625 ha. groot geworden. Op deze gronden zal het hoschbouw-arboretum worden ge sticht. In eigendom van het Staats boschbeheer zijn voorts overgegaan de tegenover het kasteel Door- werth. op de Zuidelijke helling van de Veluwe gelegen Doortwerthsche bossrhen. met een oppervlakte van ongeveer 110 ha. Zij vormen een onderdeel van de fraaie boschhel ling tusschen de Hunnenschans 'Dnnol en Doorwerth en bestaan bijna geheel uit loofhonthoseh var beuk en eik. dat vroeger als hak hout werd geëxploiteerd. De uit snanning ..De Zalmen" ligt in dit bosehterrein. Tenslotte is het beheer van de grootendeels uit bosch bestaande Staatsdomeinen bii Het Loo aan Stantboschheheer opgedragen. Dit betreft o.a. de houtvesferii „Hoog Sneren" en bet park Het Loo, met een oppervlakte van 3992 ha. DagelijkschtS radio-uit zendingen. HILVERSUM, 31 Dec. De persdienst van den Nederl. Omroep verzoekt ons er de aandacht op te willen vesti gen, dat van 2 Januari af iede ren werkdag van des middags 1.00—1.15 uur over den zender Hilversum 1 een uitzending zal worden verzorgd, welke be oogt voorlichting te geven aan boeren, tuinders en visschers, en daarnevens andere bevol kingsgroepen nader met deze takken van bedrijf en met het boerenleven in het algemeen in aanraking te brengen. Des Zondags zal van 8 45 9.00 een uitzending worden verzorgd, die den zin van het boerenleven tot uitdrukking wil brengen. De prijs voor de oplossing van de kruiswoord-puzzle werd de laatste maal gewonnen door: Mej. B. WESSEL, Molenstraat 40. Den Helder. De oplossing luidde als volgt: Horizontaal: 1. ferm; 4. wedstrijd; 11. Lea; 13. bot; 14. U.l.o.; 15. ar; 16. aar; 18. pre; 19. To; 21. jus; 23. Baobab; 25. ieder; 27. arm; 28. kron kel; 31. re; 33. ion; 34. Ot; 35. spie gel; 38. era; 39. flank; 40. mergel; 42. heg; 43. e.v.; 45. tik; 47. net; 48. li; 49. els; 51. gat; 54. patrones; 55. plag. Verticaal: 1. flambard; 2. eer; 3. ra; 5 eb; 6. dop; 7. streek; 8. R.U.; 9. rjlt; 10. doos; 12. kajak; 17. ru briek; 20. gom; 22. wel; 24. are; 25. innemen; 26. den; 29. oog; 30. stal ling; 32. opa; 34. öre; 35. sla; 36. indigo; 37. leger; 38. ego; 41. leep; 44. vla; 46. kan; 48. Lea; 50. St.; 52. te; 53. el. Hellend Vlak door Jan Mens of „De Misdaad in miniatuur". N. V. Uitgevers Mg Kosmos" te Amsterdam. Jan Mens is een vaardig schrijver en dat is iets wat speciaal de lezers van dit blad bekend zal zijn. Daarbij is Mens een gevoelig schrijver. Iemand, die zich speciaal aangetrok ken voelt tot de minder bedeelden, de verschoppelingen en de paupers. Vandaar was het niet zoo te ver wonderen dat Mens gedurende ge- ruimen tijd de zittingen van den Am- sterdamschen politierechter bijwoon de en dat het resultaat van die be zoeken thans een serie schetsen blijkt te zijn, uitkomende onder den naam „Hellend Vlak". Mens be schrijft hierin „de kleine misdaad". De misdaad, zooals die iederen dag voorkomt en waarvan men hoog stens enkele regels in het avond blad te lezen krijgt. Omdat ze zoo onbelangrijk is. Maar Mens hoort en ziet dat even anders dan de ver slaggever. Hij peurt het leed en de humor, de misère en de groteske uit dit alles. Hij ziet steeds, in iede- ANNA PAULOWNA BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hermanus Christoffel, zoon van J. B. Berndt en M. op 't Ende. Johanna Maria, dochter van A. N. Nolten en C. Moras. Antonius Johannes, zoon van Joh. A. Rosloot en Joh. Punt. Joseph Nicolaas Her manus, zoon van M. Vroone en Jor. M. v. d. Star. Anna Helena Maria, dochter van J. J. de Vries en C. Zwirs. Jannetje, dochter van J. J. Vergouwe en M. Kouseband. Maria Anna, dochter van P. Mole naar en M. A. Boelsma. Ondertrouwd: G. de Leeuw en N. Boontjes. Overleden: J. Buter Ld., oud 10 dagen. M. Wissekerke oud 80 jaar. Loop der bevolking. Ingekomen personen: J. J. van Noort en gezin, Zandvaart 69 van Voorburg, Heerenstraat 132; J. Wij- ma en echtg., Molenvaart 157a v. Den Helder, Krugerstraat 117; T Elzinga-Bakker, Boermansweg 11 van Zijpe D 110; mej. H. W. II, Derksema, Molenvaart 32 van 's-Gravenhage, Kranenburgweg 39 mej. E. Vlaming, Middenweg 33, v Avereest, Balkbrug, Ommerweg 278. Vertrokken personen: Mej. T. Holkema naar Wieringermeer, Oos terterpweg K. 14. Joh. Duijzer en echtg. naar Vlis- singen, Bloemenlaan 7; S.. Wilms en gezin naar Wieringen. Den De- ver. Zwinstraat 57; F. Ashoff, naar zelfde adres: T. Zon, naar Den Hel der, Joubertstraat 11, T. J. Purmer- Geensen, naar Den Helder, Juliana- dorp, Schoolweg 62a, mej. H. A Kraak naar Den Heldere Binnen haven 18; mej. A. M. Lenting, naar Zijpe; H. Lammerse naar Benne broek, Schoollaan 80: mej. A. P van Hoeve naar Den Helder, W. Beu- kelsz.straat 17; J Spaanderman naar Noordwijk, Piet Heinstraat 5 mej. Joh Tiessen, n. Valburg, Zetten Wageningschestraat 55; Jac. A Schaatsenberg naar Texel, Oude schild. Buurtje 228; mej. S. C. Meer- se naar Den Helder, Begoniastraat 79; S. P. Vessies naar Den Helder Doggersvaart 27: A. van Hien, Steen wijk. Verlaatscheweg 132; N. de Boer naar Ermelo, Nunspeet, Sta tionslaan 39ij H. van der Beek naar Den Helder, Spechtstraat 13: M. C Kooij naar Texel: J. van der Zee naar Antwerpen. St. Rochusstraat 16III; mej. E. F. Dekker naar Am sterdam. Lucellstraat 5: mej. A. C van der Bent, naar iWieringer- waard A 13: H Veldkamp naar Has selt. Eigenlaan D 173. H. J. Semp naar Lisse, 1ste Poellaan 24: Glim naar Den Helder. Keizerstraat 86; J. M. van de Werken naar Texel Den Burg. Hollewalsweg 14: mej. T Huisman, naar Wonseradeel, Uit- marsum. Schoolplein 7ij R Kramer en gezin naar Amsterdam. Velser- weg 284: P. Taconia. naar Franeke radeel. Tzum 147. BREEZAND. STAND VAN DE DAMCOM- PETITIE D.O.S. G. G. R. V. P A. Huiberts 7 4 3 0 11 J. Koomen 7 5 1 1 11 Jac. Weijers 7 5 1 1 11 H. J. Rohbe 8 3 2 3 8 J. v. d. Berg 6 2 3 1 7 T. Brouwer 10 3 1 6 7 P. Hogeboom 4 1 0 3 2 C. Smiers 7 0 0 7 0 HULPKEURMEESTERS. Opleidingscursus te Arnhem en Leiden. In de gemeenten Arnhem en Lei den zal, krachtens besluit van den Secretaris-Generaal van het Depar tement van Sociale Zaken, in 1942 een cursus voor de opleiding tot hulpkeurmeesters van vee en vleesch worden gehouden. ren delinkwent, den mensch, dat wonderlijke conglomeraat van goede en slechte eigenschappen, en een veelal willig werktuig van aanleg, opvoeding en erfelijkheid. Het zijn interessante schetsen, deze beschou wingen over de glibberige paden van de kleine misdaad, nu eens opwek kend, dan weer somber stemmend. Maar altijd lezenswaardig, zooals de boeken van Mens tot nu toe steeds lezenswaardig geweest zijn. De illustraties van Dick Lammers zijn uitstekend en passen zich volko men bjj den tekst aan. A. C. van Kampen. Melodie in de schemering roman door Maria van Gogh. Uit gave Em. Querido te Amsterdam. Ziehier... de eerste roman van de dochter van Anna van GoghKaul- bach, de schrijfster met het groote oeuvre en waarvan de vorige en een deel van deze generatie zeer ver knocht waren. Het blijkt, dat de dochter eveneens het metier ver staat, want de roman, die zij als eersteling de wereld inzendt, bezit tal van goede eigenschappen, en zal zeker een groo.ten lezerskring weten te boeien. Een boek, waarvan de structuur degelijk in elkaar zit en dat zich kenmerkt door het weer-* geven van zeer zuivere stemmingen. Daarbij: een boek van dezen tijd, al thans van den tijd van vlak voor den oorlog. Het is deze trouwens, die als een zware schauuw over 't einde van het boek ligt. Een eerste boek, dat zeker als een belofte gekenschetst mag worden en dat met kop en schouders uitsteekt boven het ge middelde gehalte van de amuse- ments-lectuur. Het Wonder Gerucht door K. van der Laan. Uitgave van Bigot Van Rossum N.V. te Am sterdam. „Het wonder gerucht" is een volksverhalen-boek en als zoodanig kan het niet anders of het zal, in dezen tgd van hernieuwde belang stelling ten aanzien van heemkunde en folklore, die belangstelling trek ken, waarop dit werk aanspraken mag doen gelden. Ko van der Laan verzamelde hier die verhalen, welke sedert jaar en dag in sommige dee len des lands van vader op zoon voortverteld worden. Behalve uit de Nederlandsche provincies t-effen wij ook verhalen uit Vlaanderen aan en zeker rijn deze niet de minsten. Dit boek ademt lieide voor dit land en omdat het met zooveel enthousias me en liefde voor het onderwerp ge schreven werd mag geconstateerd worden, dat hef een in zijn soort voortreffelijk boek geworden is. Vol van verhalen, die specifiek Neder- landsch zjjn en die voor alle tg den hun waarde behouden. Nu eens ern stig, dan weer grotesk of geestig, krijgt men een volledige doorsnede van ons nationaal bezit aan volks verhalen. Waar daarbij deze bundel uitstekend geïllustreerd werd en oo in typografisch opzicht aan hooge eischen voldoet, mag hier van een geslaagde uitgaaf gesproken worden. A. C. van Kampen. ALKMAAR. 2 Jan. Andijvie f 12.80—16, Bloemen, daler kool f 6.80 per 100 Kg., boe renkool f 4.80—6 per 100 Kg., gele kool f 4.80 per 100 Kg., groene kool f 4.806 per 10 OKg., knolselderie f 48 per 100 stuks, prei f 4.20— 7.50 per 10 OKg., peterselie f 2.10— 6.10 per 100 bos, postelein f 1.55 p. bakje, roode kool f 4.40—5.80 per 100 Kg., selderie f 1.60—5.10 per 100 bos, spruiten f 0.15—0.25 per Kg. waschwortelen f 8.50 per 100 Kg., witlof I f 12.50. idem II f 10 Der 100 pond. ™°FK 0F LANGENDIJK. 2 Jan. 12300 kg. roode kool f 5.80, 12900 kg. gele kool f 5.60, 21000 kg. D. witte kool f 3.80, 5300 kg. savoye kool f 6, 600 kg. uien f 5 10 NOORDSCHARWOUDE 2 Jan 15700 kg. roode kool f 5.80, 19200 kg *el« J 5.60, 38800 kg. D. witte

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3