De week in Feiten en Fantasieën KLEIN IQURNAAL Stadsnieuws Oudejaarsavond Jaawi&setih# De groote Parade Zaterdag 3 Januari 1942 DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tweede blad Tekort op gemeente- begróoting 1942 Bijna een half millioen Een gouden huwelijksfeest Een vrouw met pit In memoriam Albert van Weelde Instituut Mercurius eervol ontslag. TEXEL cocksdorp. 1 februari weer praten. Predikb i politie. Predikbeurten kerknieuws. 200 opcenten op Personeefe belasting De Burgemeester van Den Helder maakt bekend, dat door hem, op grond van art'kei 3 van de Achtste Verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende bijzondere maat regelen op administratiefrechtelijk gebied en artikel 2 van de Eerste Beschikking ter uitvoering van ge noemde verordening, ter waarne ming van de taak van den Ge meenteraad de ondervolgende be sluiten zijn vastgesteld: L Besluit van 12 December 1941, tot het vaststellen van de be grooting der inkomsten en uitgaven deze gemeente voor het dienstjaar 1942, tot een totaal bedrag aan Inkomsten van den gewonen dienst van 3.250.885, Uitgaven van den ge wonen dienst van „3.695.371, Nadeelig saldo van 444.486, Inkomsten van den kapitaaldlenst van Uitgaven van den kapitaaldlenst van Saldo 1 977.664,— 977.664,— nihil. 2. Besluit van 24 December 1941, tot het vaststellen van een Verorde ning op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belas ting, waarin vordt bepaald, dat er voor het belastingjaar 1942, ten be hoeve dezer gemeente, op genoemde hoofdsom 200 opcenten zullen wor den geheven. De bij raadsbesluit van 20 December 1940 vastgestelde verordening op de heffing van op centen op de hoofdsom der perso neele belasting wordt met ingang van _1 Januari 1942 ingetrokken, doch blijft van kracht ten aanzien van de aanslagen, welke nog inge volge die verordening verschuldigd zijn. 3. Besluit van 24 December 1941, tot het, met ingang van 1 Januari 1942, benoemen van den heer T. P. Katoen tot leeraar aan den Machi nistenavondcursus te Den Helder in tij lelijken dienst. Den Helder, 30 December 1941. Het echtpaar Wezelman 50 jaar in den echt verbonden. Op 14 Januari a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer J. Wezel man en mej. A. W. Koenen in het huwelijk traden, zoodat op dien datum het gouden huwelijksfeest ge vierd zal worden. Het echtpaar Wezelman woont in de Brouwerstraat no. 37. Zuster Smits ging heen. 't Stond in de krant en het zal dus wel waar zijn. Er stond ook in, dat zij naar Utrecht is vertrokken, het geen beteekent, dat wij haar defi nitief kunnen afschrijven. En omdat zij waarschijnlijk deze regels toch niet meer onder de oogen krijgt, daarom kan het geen kwaad er eens op te .wijzen, dat dit nu een zuster was, zooals men zich die gaarne voorstelt: resoluut, door tastend en kordaat. Een zuster, die wist wat er van haar gevergd werd en die men, haar aan het werk zien de, niet tot „de zwakke sexe" kon rekenen. Integendeel. Menig mans persoon kon van haar een lesje lee- ren inzake aanpakken en doorbijten als 't er op aan kwam. Zuster Smits was, dat schreven we al, een persoonlijkheid. Ze had een eigen meening en een eigen in zicht. Eigenschappen, die nu een maal altijd persoonlijkheden plegen te bezitten. Slappe figuren kunnen dit blijkbaar niet best verstouwen en plegen dan te zeggen dat de per soon in kwestie dictatoriaal, eigen machtig, eigenwijs en star is. Het is echter- in het leven zóó dat de wereld niet door de slappe ren kan blijven draaien, doch door de anderen. En daartoe behoorde zonder twijfel zuster Smits, die, helaas, door de omstandigheden ge dwongen, naar de Dom-stad is moe ten verhuizen, teneinde de lijdende menschheid ajdaar bij te staan. Uit het oog, uit het hart, zegt het spreekwoord. En het zal wel zóó zijn, dat we nooit meer iets van zuster Smits hooren. Als dat zoo'is, dan houden wü toch een herinnering aan een vrouwdie haar taak op loffelijke wijze verrichtte en waarvan menig vrouws- en... manspersoon veel on leeren. De herinnering aan een vrouw met pitl Onze populaire Heldersche bas-bariton zanger Albert van Weelde is overleden. Dit verscheiden treft de tal rijke zangersvrienden ten zeer ste. Altjjd stond Van Weelde op de bres, wanneer het mannen- zang gold. 'Zijn onverwoestbaar metaal geluid, in alle registers sonoor van klank, zullen wij noode moeten missen. Ondergeteekende, die het voorrecht had veel met hem te mogen samenwerken, getuigt gaarne dat zijn steun, welke hij aan de baspartij gaf, haast on misbaar was. Wat straalde er een enthousiasme uit zijn prach tige stem en wat wist hij de confraters te bezielen. Wanneer Ab zijn solistische gaven ten beste gaf, was hij steeds van het succes verzekerd zijner toehoorders, spontaan gaf hij zijn gaven waar nfj kwam en was. Als Helders Mannenkoor of het dubbel mannenkwartet „In- ter Nos" ter respectievelijke zangwedstrijden trok, kon men steeds ervaren dat de baspartij met onzen Van Weelde geen zorg meer baarde. Wanneer Helders Mannenkoor naar wij verwachten spoedig de repetities wederom gaat hervat ten, zullen wij de steun onzer populaire zanger noode missen. Albert van Weeide, rust in vrede! A. J. LEEWENS, Directeur van Helders Mannenkoor. Nog ruim zestig minuten en wij beginnen weer 'n nieuw jaar. Drie honderd vijf en zestig dagen hebben wij geleefd in vreugde, verdriet, succes en tegenslagen. Midden in het volle leven hebben wij gestaan en wanneer ik dit over peins zit ik alleen. Alleen met m'n bureaulamp, op Oudejaasavond De lamp werpt 'n vuilgele glans op het gebloemde kopje, dat te koketeeren staat op de niet bijpas sende schotel. De radio geeft gra- mofoonmuziek van welke de om roeper als slotnummer aankondigt „de Oriënt-express". Het monotone rythme van deze suggestieve muziek brengt mij ver weg van m'n tafel met alléén maar de bureaulamp en Het gebloemde theekopje. Brengt mij terug naar andere Oudejaarsavonden. Oude jaarsavonden met tallooze ooms en. neven en nog meer gedegen tantes met onwrikbare opvattingen van deugd en fatsoen. Terug naar één van de Oudejaars avonden toen je nog jong was. Dan bakte moeder oliebollen en appel flappen. Dan stond je uren om de pan heen te „hengelen" alléén, maar om, door die leuke ronde zeef, het poedersuiker ovfer al dat wonderlijke gebak te mogen strooien. ...Oudejaarsavonden, later, waarop zoo'n gedegen onkreukbare tante met gulzige lippen je 'n zoen op je wang trachtte te prangen, vergezeld gaande van 'n „En jjj vooral 'n voorspoedig Nieuwjaar hoor jongen". Alleen omdat het je toevallig die ongelukkige driehonderd vijf en zes tig dagen niet zoo bar meegeloopen was, werd je er op deze fijngevoe lige manier, in volle familiekring, aan herinnerd dat je per saldo toch maar 'n nietsnut was. Zoo'n soort slappeling waar de familie, doch speciaal de tante in feite, mee op gescheept zaten. Oudejaarsavonden waarop je, als de torenklok buiten haar twaalf dreunende slagen liet hooren, plotse ling onwankelbaar vertrouwen in je eigen kunnen kreeg. Welk vertrou wen je eenige dagen er na als je weer aan jezelf overgeleverd wa", meedoogenloos voelde ontglippen. De wijzers van mijn geluidlooze electrische klok kruipen tergend langzaam naar het nieuwe jaar en nog steeds zit ik alleen. Alleen met het vuilgele licht op het gebloemde kopje, waarin het koud geworden drabbige surrogaat nutteloos poogt dezen Oudejaarsavond kleur bij te zetten. Het is 'n avond voor intieme ge dachten. Gedachten en geheimen welke je voor geen goud prijs zou willen geven. Gedachten en gehei men welke tot het kostbaarste in je leven behooren en het hunne er toe bijdragen je op de been te houden. Sterk te zijn in deze wereld en be stand tegen zooveel ellende en men- schelijk verdriet. Nog 'n paar seconden in de eeuwigheid. Zal 'n nieuwe episode baren, 'n Episode van driehonderd vijf en zestig dagen. Wat zullen deze dagen ons brengen? Wij weten het *niet, doch zullen het aanvaarden in de vaste over tuiging, dat de wereld geen duim breed wijken zal uit de koers die de machten voor haar bepaald hebben... De wijzers van mijn klok staan op twaalf en de torenklokken galmen zwaaf en indrukwekkend hun zware slagen over de verduisterde stad. Het nieuwe jaar is begonnen en uit de luidspreker klinkt het „Wilt heden nu treden...". Wijo. RIJWIELDIEFSTAL. Ee bewoner van de Pe Ruyter- straat en iemand uit de Sternstraat deden aangifte van vermissing van hun rijwiel. ONTVREEMDING. Een bewoner van de Vijzelstraat deed aangifte, dat op Oudejaars avond van een vrachtauto een ban- denpomp, een sleutel en een ther- mosflesch ontvreemd is. ALWEER TUINHEKJES VERDWENEN. Een bewoner van den Singel deed aangifte, dat eenige tuinhekjes ver dwenen waren. Dat wordt vreemd in den Ouden Helder! NOG MEER DIEFSTAL W j Een bewoner van de Weezenstraat deed aangifte, dat uit een stal in de Paardenstraat een hoeveelheid hooi weggenomen was. Het sinds 1932 gevestigd instituut Mercusius, opgericht door den heer J. Bregman, is zooals men gelezen zal hebben over gegaan in handen van den heer H. R. Kousbroek, de bekende accountant. In het onder- wijs-programma van het instituut brengt dit geen veranderingen en aHe vakken, welke tot dusver onder wezen werden, zullen gehandhaafd blijven. Wel is het voor velen van belang te weten, dat thans weer gelegen heid bestaat in de avonduren les te nemen. De abnormale toestand had dit tijdelijk tot stilstand gedwon gen, doch de heer Kousbroek meende aan de aanvragen daartoe gehoor te moeten geven. De heer Kousbroek, die lid is van het N.I.V.A., blijft zijn normale accountantswerkzaamheden waar nemen. Bij "'besluit van den secr.-gen. van het Dep. van Justitie van 30 Dec. 1941, is met ingang van 1 Jan. 1942 op zijn verzoek eervol ontslagen: G. J. Lovink, als kantonrechter-pl.v. in het kanton tien Helder. GESLAAGD Bij het op 27 Dec. j.1. te Utrecht gehouden examen behaalde 't diplo ma typen, mej. F. Bogaards. Onlangs slaagde bij het te Am sterdam gehouden examen voor di ploma typen mej. C. Meskers. Bei den waren leerlingen van den type cursus verbonden aan de St. Maria- school, Oen Helder. DE HEER C. GRAAF TREEDT AF ALS KASSIER VAN DE BOERENLEENBANK. Eergisteren lag de heer C. Graaf, die ruim 18 jaar kassief van de Coöp. Boerenleenbank is ge weest, zijn functie neder, hjj wordt opgevolgd door zijn zoon, den heer Th. Graaf. De heer Graaf heeft zich in de 18 jaar, welke hij aan 't hoofd van de Texelsche Boerenleenbank heeft gestaan, door zijn buitenge woon welwillend optreden zeer veel vrienden verworven. De bank is in den tijd, dat kf 't financieel beheer heeft- gevoerd, nog belangrijk in omvang toegenomen, waaraan de aftredende zeer veel heeft bijgedra gen. We hopen dat de heer Graaf, die nu pensioen zal ontvangen, nog zeer 'angen tijd zijn welverdiende rust zal kunnen genieten. De Nederlandsche Bond van Ar beiders in het Landbquw-, Tuin bouw- en Zuivelbedrijf heeft aan de landbouworganisaties op het eiland Texel voorgesteld den opzeggings datum van het bestaand collectief arbeidscontract te verschuiven tot 1 Februari a.s. Dat voorstel is mede gedaan in verband met dé pogingen van arbeiderszijde om te komen tot de afsluiting van een landelijk man telcontract. Indien do werkgevers organisaties zich met dat voorstel niet mochten kunnen vereenigen, beschouwt de Nederlandsche Land- arbeidersbond het bestaand contract als opgezegd. ZONDAG 4 iRI. Ned. Herv. jente. Den Burg, n.ip. 7.3( Ds. Wessel- dijk. Oosterend, v.m. 10.30 u., Ds. Kok. Waal, geen dienst. Den Hoorn, v.m. 11 u., Ds. Wessel- dijk. De Cocksdorp, v.m. 11 u., Ds. Salm. De Koog, geen dienst. Oudeschild, v.m. 10.30 u., Ds. Tin- holt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10.30 u., Ds. Knot. Geref. Kerk. Den Burg, v.m. 10.30, Cand. Wouda. N.m. 3.30 uur, Ds. v. d. Leer. O osterend, vra 10.30 uur, Ds. v. d. Leer. N.m. 3.30 uur, Cand. Wouda. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10.30 en n.m. 3.30 u., Ds. v. d. Plas. W1ER1NGEN Gevonden: Een br^in wollen want, een damesarmband en een boodschappentasch, inhoudende een dweil. - Verloren: een bruin glacé hand schoen. Komen aanloopen een schaap. Inlichtingen gemèentebode. Het siddert, schudt: het kreunt met horten Reeds vallen d'eerste brokken neer: Het oude jaar staat in te storten, Nog evenweer een puinhoop meer Spijt het U, dat tragisch sterven? Doet 't U leed, dat 't is gebeurd? Ja, 't is waar: de hoop aan scherven, Het verwachten wreed verscheurd. y t Maar dat zagen we geschieden: Maandenlang kwam 't naderbij En terwijl de dagen vliedden Gleed dat allengs meer terzij. Eer het oude was vergangen Richtten wij op 't nieuwe jaar Onze hope en t verlangen. Daarmee schraagden wij elkaar. 't Oude staat ons weer voor oogen Wat verwacht werd is nu feit, Weinig worden wij bewogen Bij dit wisselen van tijd. Matig lokt ons 't memoreeren, „Voorwaarts!" past ons beter thans. Liever ■w.eer met moed probeeren: 't Nieuwe jaar biedt beetre kans! Dus: Omhoog de moede hoofden! Niet meer door den last gedrukt. Aan wie werkten en geloofden Is nog nimmer iets mislukt. Twee en veertig ingetreden Met onwrikbaar, vast besluit, Dat, ondanks de moeilijkheden, Niets ons in ons willen stuit. En al zijn er vele „maar-en" Dat belet het goede niet: Immer 't goed humeur bewaren Reeds ontwaar 'k een licht verschiet! Theo Verbeij. ZONDAG 4 JANUARI. Westerkerk (Helden der Zeeplein). 10.30 u. Da. H. A. Enklaan Geref. Kerk (Bethelkerk). V.m. 0 u., Cand. S. Wouda, van Den Burg (I.). N.m. 4 u. Da. Tollenaar. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezensrtr.). V.m. 10.30 Da. Blasé van Gorkum. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). V.m. 10 en n.m. 3 uur de Heer J. Rebel. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat). V.m. 10.30 en n.m. 4 u. samenkomsten N.m. 12.30 en 2.30 u., Zondagsschool. Woensdagavond 7.30 u. Bijbellezing. Vrijdagavond 7.30 u., Zangdienst. Evangelisatie (Palmstraat). V.m. 10.30 Cand. V. A. Versteeg, hulppred. te Haarlem. Dat deed me 't harte deugd, al die Nieuwedieper vereenigingert tegen te komen in de Oudejaarsavondkrant. Groo te parade van onze rederijkers, muzikale kunstenaars en kunstemakers, speeltuinen en operettevereenigingen, sportievelingen, vakvereenigingslieden, jazzbandmaniak- ken, wandelende Helderlingen, blauwe zeeriddersbestuurderen, hockeymannen en -vrouwenkorfballers, en nog diverse andere meer. Wij waren, laat ons 't eer lijk opbiechten, prettig verrast te mogen constateeren dat het verenigingsleven blijkbaar nog niet dood-en-begraven s zooals sommige super-pessimisten het wel eens pogen voor te stellen. Integendeel, de vereenigingen léven en ze, (we weten hetl) popelen van ongeduld om aan den slag te gaan en den verloren tijd weer in te halen. Om opnieuw triomfen te vieren in 't goede en oude ,.Cas dat ook van zich deed hooren en spontaan mededeelde het aangenaam te vinden zoo snel moge lijk het contact weer te herstellen. Bij de vele nieuwjaarswenschen in de krant waren déze vereenigingswenschen zeker niet de minst verheugende en den besturen komt een woord van waardeering toe voor het initiatief op deze manier, via de krant, een handdruk rond te zenden. Ook in dit opzicht kan men zeggen dat de cost voor den baet uitgingl Vandaag leest men dat Ab van Weelde het tijdelijke met het eeuwige verwisseld heeft en wij willen niet nalaten op deze plaats enkele woorden aan dezen popu- lairen stadgenoot te wijden. Populairja, dat was Ab in hooge mate en dat wel voornamelijk door zijn vocale gaven, die twee generaties lang een critisch publiek niet alleen wisten te boeien, doch. dat tot groot enthousiasme konden opvoeren. Ab van Weelde bezat een orgaan, zoo als geen tweede in Den Helder. Hij be schikte over een „oer-geluid", waarmee hij in de beoefening van het bel canto vooral in vroeger jaren, resultaten wist te bereiken, die n u nog van vader op zoon worden oververteld. De laatste jaren zong Ab van Weelde niet zooveel meer. Dat speet zanglievend Den Helder, maar het zal hemzelf waar schijnlijk meer gespeten hebben. Omdat hij een aangeboren liefde had voor het lied, omdat hij zijn licht niet onder een korenmaat pleegde te zetten en omdat hijkortom, omdat hij graag en veel zong. De laatste maal dat wij hem mochten beluisteren was niet op een der officieele „Mannenkoor"-concerten, doch in den trein. Dat was omtrent October, Novem ber 1940, toen ook Ab van Weelde zuid waarts getogen was en menigmaal niet alleen zijn coupe, doch een geheel trein stel tot zwijgen bracht bij de vertolking van 't een of ander populair lied. Vergis sen wij ons niet, dan was dit lied de laatste maal Scheiden doet leiden". Wie had kunnen bevroeden, dat dit lied een der mate symbolische beteekenis zou hebben en dat de oudejaarsdag van het jaar 1942 niet meer door Ab van Weelde beleefd zou worden? Besluiten wij ditmaal met een soberen wensch aan onze lezers. De wensch dat het hun goed moge gaan in de komende twaalf maanden, zóó goed, als men het in deze benarde dagen redelijkerwijze mag verlangen. De schrijver dezer croniek hoopt ook dit jaar de gelegenheid te hebben zich tot zijn lezer schaar te wenden. Ook dit jaar zul len er wellicht noten gekraakt worden en een enkele maal een reputatie geweld aan gedaan. Ook dit jaar zal men den schrijver van woede schuimbekkend verwenschen en hem den olijftak der warmste hulde offreeren. Moge Uw dienaar in dit op zicht veel olijftakken en weinig verwijten deelachtig worden Leger des Heils (Zaal Spoorstr. 7). V.m. 10 u. Heiligingsdienst. N.m. 7 u., ,Verlossingsdienst. 12 u. Zondagsschool. m. Maandag 2.15 u. Vrouwenkrans. A.s. Dinsdag 7.30 u. Schriftlezing. Ned. Herv. Gesneen te. JULIANADORP. V.m. 10.30 u., Ds. van Wichen. HUISDUINEN. Geen dienst. DIENSTEN IN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, v.m. 10.30 u., Ds. Kapteyn. Oudesluis, v.m. 10.30 u., Ds. Witkop. Schagerbrug, zie Oudesluis. Oude Niedorp, vjn. 10.30 u., Ds. de Mooy. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Heerhugowaard, geen dienst. Veenhuizen, geen dienst. Anna Paulowna, v.m. 10.15 u., Ds. Vorstman. Groet, v.m. 10.30 u., Ds. Boeke. Schoorl, zie Groet. Dirkshorn, n.m. 3 u., Ds. Boeke. Noordscharwoude, geen dienst. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, geen dienst. Broek op Langendijk, geen dienst. Geref. Kerk. Julianadorp, n.m, 4.15 u., Cand. Bij- leveld. Anna Paulowna, n.m. 4.15 u., Cand. Wouda. Kolhorn, v.m. 10.30 u., Ds. Visch. N.m .3.30 u., Ds. D. Roest, van Opperdoes. Evanglisatie. Schagen, v.m. 10.15 u., Cand. Be neder. Breezand, v.m. 10.30 en n.m. 3.30 u., de heei Boon. Schagerbrug n.m. 2.30 u. (in de Ned. Herv. Kerk) de heer J. van den Hoek, te Wormerveer. Nieuwe Niedorp (gebouw Ned. Herv. Kerk) v.m. 10 u., samenkomst. Schagerbrug, Dinsdagavond 8 u., bij eenkomst Chr. Jongemannenvereen. in het Evangelisatiegeb. E.V. „Maranatha". Bergen, v.m. 3 0.30 u., mevr. G. C. Dun, van Alkmaar. v ALKMAAR. De Overheid zond bericht, dat de vrije Jïvangelische Gereformeerde gemeente tot Verbreiding der Waarheid voor Alkmaar en Om streken predikant I. J Ruyg als Kerkgenootschap hij haar be kend is Als hij-afdeelingen dient Ds. Ruys ook de gemeente te Am sterdam, Dordrecht en Zeist.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 5