Geestelijk leven Stadsnieuws Veldslag in het oerwoud Jubileum bij Gemeentewerken U&et&ot Geflatteerde overwinning voor H.B.C TEXEL Polder Anna Paulowna Hockey. Drie rijwieldieven gesnapt Nieuwe prijzen voor groenten en fruit Boekbespreking De heer L. Bruin 40 jaar straabmaker. Vrijwel alle ambtenaren en werk lieden van den dienst van Gemeente werken waren in de groote loods op de centrale opslagplaats van de Ge meente aan de Ambonstraat veree- mga, om den jubileerenden straat- maker den heer L. Bruin, hun geluk- wenschen aan t© bi6d©n. Zooals wij reeds berichtten, her dacht de heer Bruin den dag, dat hij vóór 40 jaren als jongmaatje bij Gemeentewerken in dienst kwam. Deneer Dokter: Nadat de jubilaris, diens echtge- noote en familie door zrjn oudsten collega, den heer J. Trap, naar hun plaatsen waren geleid, nam de Di recteur, de heer A. Dokter, het woord. Mede namens den Burge meester en de ambtenaren van den iaar- dienst feliciteerde de Directeur den jubilaris met dezen gedenkwaardi ger! dag. Hij stelde daarbij in het licht, het voorrecht om gedurende zoo lange jaren de gemeenschap te mogen dienen en roemde de wijze waarop Bruin zich aan zijn werk had gegeven. Ik heb je zien op groeien en ouder worden, aldus de Directeur en ip al die jaren ben je een kracht geweest waar op we konden rekenen en een goed kameraad voor je collega's. Binnen enkele maanden ga je nu den dienst met pensioen ver laten en ik wensch je nog vele gelukkige jaren toe. Hierna werd namens het Gemeen tebestuur, als stoffelijk blijk van waardeering, de gebruikelijke enve loppe met inhoud overhandigd. De heer Noë. Ook de techn. ambtenaar, de heer Noë, als zijn onmiddellijke chef, sprak den jubilaris in waardeerende woorden toe. Deze verheelde daarbij niet, dat er wel eens verschil van meening was geweest, doch dat het daarbij altijd ging om het belang van den dienst en er nooit persoon lijke kwesties in het spel waren, zoo dat men elkaar altijd recht in de oogen kon zien. Als herinnering aan dezen dag biedt spreker als geschenk van de ambtenaren en werklieden van den dienst een fraaie hangklok en aan mevr. Bruin bloemen aan. De heer Helder: Tenslotte spreekt de heer Helder, voorzitter van de plaatselijke afdee- ling van den bond van overheids personeel, de heer Bruin als bonds- makker toe. Bij zijn felicitatie merk te deze spreker met genoegen op, dat Bruin door den Directeur en ambtenaren wordt gewaardeerd, het geen hem niet verwondert, daar de jubilaris ook altijd een goed en trouw bondslid is geweest. Deze spreker, die buiten den dienst van Gemeentewerken staat, laat nog uit komen, dat een .straatmaker echter niet uitsluitend de straathamer han teert, doch dat de dienst van Ge meentewerken bij velerlei gelegen heden hulp verleent, hetgeen vooral de laatste jaren duidelijk is gebleken. Uit de gemeenschappelijke hulpver leening spreekt duidelijk de. goede verstandhouding onder het geheele personeel. Hij brengt daarbij een woord van dank aan den Directeur voor de prettige en humane wijze waarop deze met het personeel om gaat, hetgeen slechts den dienst ten goede komt. Na den laatsten spreker danl^de jubilaris voor alle gelukwenscheif en inzonderheid den Directeur voor de waardeerende woorden en het ge meentebestuur en de schenkers voor de aangeboden cadeaux. Onder het genot van een kopje thee bleven allen nog eenigen tijd bjjeen en werd nog menige hand druk gewisseld. Voor den heer Bruin en zijn fami- lie zal deze 'dag ongetwijfeld in prettige herinnering blijven. BIJ DE OUDEN VAN DAGEN IN HET WEESHUIS. Men schrijft ons: Zaterdagavond werd door een meisjeskoor, een geselecteerde at- deeling van de Schager Operette- vereeniging, onder leiding van den heer Arie Krijgsman, een aantal liederen gezongen in het Ned. Herv. Weeshuis te Schagen. Het koortje was versterkt door een kwartet van een dergelijke vereen., die in. Den Helder onder dezelfde leiding staat Om 7 uur opende de heer man dit intieme samenzijn met de Heldersche oudjes, die aldaar tij delijk zijn ondergebracht, met een hartelijk speechje, waannhij alle aanwezigen een gelukkig 1942toe- wenschte en de hoop »P ee" *p<*~ digen vrede en als gevolg den te rugkeer naar Den Helder uitsprak. We zullen niet alle nummers ver melden, die werden gezongen, maar alleen constateeren, dat d« zoowel de. koorwerken als dei soli en enkele kwartetten zuiver en zeer muzikaal hebben ten f?ehoore ge bracht. Vooral het slotnummer „Het Lied der Klokken", een leuke com- oositie van den heer Krijgstnan. oogstte een dankbaar applaus. Men kon aan de glunderende fzichten^ der oudjes bemerken, datJl, jk0(fn recht gegoten van den heerlijken zang Doch ook de piano-soli \an - den heer Krijgsman, welke deze op dirictrice, mevr. v. d Oost, en hare helpsters hadden gezorgd voor een heerlijk kopje thee en eenige ver snaperingen. Aan het slot, ongeveer 9 uur, sprak de directrice een hartelijk dankwoord aan den directeur en de zangeresjes en' hoopte dat dit niet de laatste keer zou zijn, want zij was overtuigd, dat alle oudjes ge noten hadden. Des Zondagsmgldags wandelde 't gezelschap naar Barsingerhorn, met het doel eenzelfde zangmiddag te brengen aan de ouden van dagen van de Kerkgracht, die aldaar zijn ondergebracht. Door de beide operette-vereeni- gingen te Schagen en Den Helder zal gecombineerd te Schagen en waarschijnlijk later te Den Helder een uitvoering worden gegeven van de operette „Goudsterretje", ope rette in 4 bedr. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 2 Januari 1941. Bevallen: H. Laagland Winder Geus (d.); P.-de MaatPost (d.). Overleden: D. de Ruiter (m.), 76 Uitstekende eerste helft van H.R.C. Hoewel H.R.C. van H.B.C. verlo ren heeft hadden de Heldersche roodjakken dezen wedstrijd kunnen winnen. Niemand vermoedde, dat H.R.C.. gezien 't uitstekende spel in de eerste helft, de overwinning nog aan de tegenpartij zou moeten laten. Dat het wel gebeurde was eenerzijds de schuil van H.R.C. zelf, dat, nadat de stand na de rust gelijk gemaakt werd. het elftal door elkaar ging gooien, zoodat geen voorhoedespeler er nog een vaste plaats op na hield en de aanvals- kracht aanmerkelijk minder werd Anderzijds was het te wijten aan den uiterst zwak fluitenden scheids rechter Schilperoord, die den wed strijd na de rust „dood" floot, waarvan H.R.C. tenslotte de dupe werd. De wedstrijd. was voor de rust vol spanning en sensatie en het aanzien ten volle waard. Er .werd goed voetbal te zien gegeven, vooral van den kant van H.R.C., dat direct eenige mooie kansen kreeg Tot driemaal loste de Vries een hard schot op doel, waarvan het laatste via de lat over ging. Er was toen elk oogenhlik een doelpunt te verwachten, en dat kwam na 10 minuten, toen Zymni een goede pass van Roohujijer be nutte, 0—1. Hierna volgde meteen een uiterst snelle doorbraak van Smit op 'den linkervleugel, 'n keu rige voorzet volgde en werd door van Bakel vallende tegen den paal gekopt. De terugspringende bal werd door den r. buiten naast geko geld. De spanning stijft ten top als bij een ongevaarlijken HRC aanval door een back in eigen doel wordt geschoten, 0—2. HljC komt nu ge vaarlijk opzetten en weet na 35 min. den achterstand te verkleinen. Het i^ echter voor korten duur, vijf min. later lost de Vries een harden schuiver en het is 13. De laatste minuten verstrijken onder de groot ste spanning en leveren nog een goal op voor HBC, 23. Ook nu had Dijkshoorn de scherpe voorzet van rechts beter kunnen onderscheppen De eerste 10 minuten na de her vatting wordt er vrijwel gelijk op gespeeld. Maar dan begaat de scheidsrechter eën groote fout, door HBC een penalty toe te-wijzen. En dat terwijl Smit over zijn eigen been viel! Eerst hield Dijkshoorn de penalty van Smit. De bal viel echter uit zijn handen en werd •toen weer door Smit ingeschoten. Een zuivere goal dus. Toch moest hij toen pog tweemaal overgenomen wórden. Dit werd gedaan door een andere speler. Ten slotte werd het 33. HBC speelde hierna beter voetbal en bracht den stand gelei delijk op 8—3. Nabeschouwing Het gebeurt niet vaak dat wij een scheidsrechter aanvallen, maar het is zeker noodig als er gefloten wordt op een manier zooals de heer Schilperoord het in den wedstrijd H.B.C.—H.R.C. deed. Dat ging nl. alle perken te buiten. Wij willen niet zeggen, dat de hr.-Schilperoord partijdig was, dat was hij zeer ze ker niet. Maai? wel was het zijn schuld, dat door zijn slappe hou ding in het veld en dat begon al voor de rust de tweede helft zoo'n onaangenaam en voor H.R.C. nood lottig verloop had. Het begon met de penalty na de rust. die tot drie maal overgenomen moest worden Daarna nam de scheidsrechter zul ke rare beslissingen, dat de houding in het veld gespannen werd. Alles scheen geoorloofd en het regende aan weerskanten vrije schoppen Het werd dan ook een rauwe ver tooning en menigmaal zagen we een vinger van een speler naar een zekere plaats wijzen...1 Op zich zelf 'natuurlijk niet netjes. Maar wat was nu wel netjes in de tweede helft?\ Was het netjes van het op sen satie belustte publiek om de spe Iers nog meer tegen elkaar op te zetten door het uiten, van allerlei onsmakelijke uitroepen? Was het netjes toen een speler Stolk in een halve Nelson te pakken had? Was het netjes toen Roomeijer na een HBC aanval triomfeerend de helft van een HBC-shirt in zijn handen bouwvergunningen. Verlee.-.d aan: M. J. Witte te Den Burg, bouwen van een bergplaats Wilhelminalaan. G. v .d. Vis te Den Burg, verbouw smederij Weverstraat. M. Goenga te Den Hoorn, verbou wen van worstrookerij, pekelruimte en koestal. J. J. v. Deursen,.--bouwen van een schuurtje te Den Burg. A. A. Kant te Den Burg, bouwen van een schuurtje. C. Roeper Pz„ verplaatsen van een varkensstal. Bestuur Polder Waalenburg, bou wen van een bergplaats. BURGERLIJKE STAND TEXEL 'Geboren: Jan, z. v. L. Blom en J. C. Jansen; André Cornelis, Y. v. J. Zoetelief en W. L. Langeveld; Wil lem Jacob, z. v. J. M. Duinker en E. Keijser; Nelly Hildegard, d. v. D. den Braven en G. Kikkert. Ondertrouwd: R. Veldman en W. Barhorst. Overleden: J. A. Henkes, oud 72 ;aren, geh. met N. Boon. POLITIE. Gevonden: een bosje sleutels, een paal, een handtaschje, een paar mo torhandschoenen, een kinderschoen tje. BEVOLKING TEXEL. Ingekomen: S. Wijngaarden, van Tietjerkstra- deel, naar Den Burg, Steenen plaats 2. M. C. Kooij, van Anna Paulowna, naar Den Burg, Koogerstr. 36. J. Th. M. A. Gussenhoven, van Amsterdam, naar Den Burg, Molen straat 18. A. Geertsema, van Assen, Violen straat 52, naai Den Burg, Wever straat 33. G. A. van der Ploeg, van Haarlem, naar Den Burg, Molenstraat 62. D. Bakker, van Harenkarspel, naar Den Burg, Gravenstr. 17. T. G. Rijk, van Haarlem, naar Den Burg, WaalderStraat 25. C. Jansen, van Amsterdam, naar De Cocksdorp 5. J. Nicolai, van Achtkarspelen, naar Den Burg, Groeneplaats 7. J. M. van de Werken, van Anna Paulowna, naar Den Burg, Holje- walsweg 14. Vertrokken: J, Seinstra, van Den Burg, naar Delft, Zuideinde 70. - Mr. Mijnlieff nummer één op de aanbeveling voor dijk graaf. Zaterdagmiddag vergaderden de hoofdingelanden van den Anna Paulownapolder onder leiding van den dijkgraaf, den heer Rezelman. De notulen worden voorgelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn eenige goedkeu ringen op eerder genomen beslui ten. Van den commissaris der provin cie is bericht ontvangen, dat de provinciale bijdrage voor het se condair wegenplan f 4647.54, voor 't tertiair wegenplan f 6782.64 zal be dragen. Vervolgens wordt tot stemming overgegaan voor het samenstellen van den voordracht ter benoeming van een dijkgraaf. Reeds na de eerste stemming werd de voordracht, als volgt samenge steld: 1. Mr. Mijnlieff. 2. Lindenberg. 3. v. Balen Blanken. De rondvraag leverde niets op, zoo dat sluiting volgde. W1EEINGEN. ONDERHOUDSWERKEN GEGUND Na aanbesteding j>er 17 Dec. j. waarbij de gunning was aangehou den, is thans voor een bedrag van f 229.700 gegund aan den laagsten inschrijver, den heer J. v. d. Vlies te Sliedrecht het onderhoud gedu rende"1942 van: la. den afsluitdijk van de Zuiderzee tusschen Wierin- gen en de Friesche kust nabij Zu rig met bijbehoorend hoofd, aan sluitende terreinen, havens en ha- ver.dammen te Kornwerderzand, Breezand en Den Oever, en van de aanwezige rijksgebouwen met bij komende werken; lb de kunstwerken in den Afsluit dijk te Den Oever en Kornwerder zand met bijkomende werken; 2. het op den afsluitdijk gelegen gedeelte van rijksweg no. 9. echter voorkomen kunnen worden als er een scheidsrechter gefloten had die met een fluit weet om te gaan. Wij hopen dan ook dat de N.V|B. een strengere controle op de scheidsrechters, zooals het genre den heer Schilj>eroord, zal gaan uitoefenen, waardoor ontmoetingen als j.1. Zondag niet meer voor zul len komen. EEN WETENSCHAPPELIJKE EX PEDITIE DOOR MIEREN BEDREIGD. door Dr. G. Berning. U ET leven der mieren vormt een onuitputte lijke bron van studie voorden natuurliefhebber. De presta ties van deze nietige insecten dwingen ons telkens opnieuw de grootste bewondering af. Hetgeen zij, individueel on machtig, in honderd-, soms duizendvoudige gemeenschap tot stand weten te brengen, grenst schier aan het onge looflijke. De volgende erva ring van een Braziliaansche expeditie, is hiervan een sterk staaltje. IN Augustus vertrok de Brazili- aansche bioloog dr. Fernando Quiquerez met drie assistenten en drie Indianen voor een expeditie naar den 'bovenloop van de Rio Pa ra, om een zeldzame orchideeën soort op te sporen. Den vijfden dag van de reis rees er aan den rand van het oerwoud een donkere mas sa uit den grond op. Toen de zon doorbrak, vertoonde zich egn angst wekkend schouwspel. Zoover het oog reikte, was de grond met mil- lioenen en nog eens millioenen mie ren bedekt. Vele honderden meters in het rond. scheen de aarde te le ven. Heele legers der zwarte insec ten kwamen in lange gelederen aangerukt, door en over elkaar heenkruipend. Een smalle rivier slechts scheidde de zeven mannen van de naderende massa. Duizenden mieren stortten zich in het water om met hun lichamen een brug te vormen, doch de strooming sloeg de brug weg. Toen vormden tien duizenden andere mieren levende bollen, die langzaam in het water rolden. Aan den anderen oever vie len zij uiteen en een sortvloed van insecten verspreidde zich: millioe nen waren verdronken, maar mil lioenen hadden den overtocht vol bracht. De expeditieleden grepen nu de tien zakken benzine, die zij voor hun vrachtauto's meevoerden en begoten met den inhoud den oever. Vlammen laaiden op en een.ont zettende stank verpestte de lucht: honderdduizenden mieren waren verkoold Maar nieuwe scharen van het zwarte leger rukten aan over de verkoolde, rookende, glimmende massa's. Naar rechts en naar links weken zij uit voor het vuur en be gonnen het. kamp van de radelooze menschen van drie kanten tegelijk aan te vallen. Zij sloten de mannen in, sneden hun iederen uitweg af en begonnen reeds tegen de auto op te klimmen. Een koelbloedige Indiaan waagde het., door den le venden muur heen te breken. Hij wilde hulp halen. Doch pas na vijf benarde ureh, waarin de mannen zich voortdurend met benzine in wreven om zich althans eenigszins togen de beten van hun belagers te beschermen, kwam er eindelijk red ding opdagen. Boeren, door de In dianen gealarmeerd, kwamen aan zetten met 300 zakken benzine en vielen de mieren in de flank aan. Een golf van vuur stortte zich over de levende golf van het oerwoud uit en verpletterde twee derde der mieren. De overlevenden weken te rug. De expeditie was op het laat ste nippertje aan den dood ont snapt. UITSLAGEN. De uitslagen voor de 4e klasse F in de damesafdeeling zijn als volgt: heer Krijgsman, weiae J^oTv." ink.l. wrplMjto J» heste gaf, vielen zeer in den sma®*: Het werd een gezelliKeavom hi.eldV Da't-was het zeer zeker niet! afwisseling voor de aanwezigen, i onaangenaamheden hadden Hermes-Strawbemes 3 meer waar in de korte pauzes ic - Kraaien 2—H.B.S. 3 F.LT. 2C.H.C. F.A.H.C. 3—F.A.H.C. afgek 1-3 afgek. 2-1 LANGEDUK Mooi succes van de mare chaussee-brigade Broek op Langendijk. De Marechaussee-brigade Broek op Langendijk is het jaar 1942 wel heel fortuinlijk begonnen. Er wer den den laatsten tijd nogal eens fietsen gestolen. De rijwielen, wel ke bij het station Heerhugowaard werden neergezet, hadden veel aantrekkingskracht voor de zwijn tjesjagers. Er zijn er daar heel wat verdwenen. Zatecdagavond echter slaagden eenige manschappen van de tnare- chaussée-brigade Broek op Lan gendijk er in, twee mannen te ar resteeren, waarvan één op heeter- daad betrapt werd bij het stelen van de fiets van den marechaus- sée v. d. S„ wiens karretje daar was neergezet als „lokkertje". De andere gearresteerde bleek een handlanger te ziin. Tijdens het onderzoek kwam echter uit, dat er bij den heer K. dienzelfden avond ook een fiets wsa gestolen, waarvan een derde persoon, die in gezelschap was geweest van de beide gearresteer den, verdacht werd. Bij informatie te Krommenie blee, dat op het station aldaar drie personen een enkele reis naar Heerhugowaard had genomen. Ze waren er ongetwijfeld reeds ze ker van, daar een rijwiel te kun nen bemachtigen om terug te kee- ren. Op verzoek van de maréchaussee alhier werden te Krommenie de noodige maatregelen genomen, op dat, wanneer het vermoeden juist zou zijn, de rijwieldief zou kunnen worden opgevangen, 's Avonds om half elf reed de man op de gesto len fiets in de armen van de Krom meniër politie, zoodat ook de der de van het klaverblad gevat was. De drie mannen zijn m het Huis van Bewaring te Alkmaar opgeslo ten. Voor de marechaussee-briga de een mooi succes! Verdeeling van den aanvoer anders geregeld. Met ingang van Dingdag 6 Jan. zullen weer nieuwe maximum-prij zen gelden voor de verschillende tuinbouwproducten. De prijs van de roode kool is met f 0.50 per 100 kg. verhoogd tot f 6.30, die van de gele kool en Deensche witte kool met f 0.40 tot resp. f 6 en f 4.20 per 100 kg. Savoye kool zal met ingang van dien datum f 6.30 per 100 kg. mogen opbrengen, evenals de boe renkool. Witte uien A zijn verhoogd van f 5.10 tot f 5.30 per 100 kg. Druiven, Alicante en Gros Maror. vAn f' 75 tot f 80 per 100 Kg. De bloemkool is van de exportlijst af gevoerd. Voor het binnenland zijn de prijzen: sort. I van 2025 cm. f 17.50, II van 16—20 cm. f 14, en III van 10—16 cm. f 7 per 100 st Glaskoolrabi van 2—4 cm. notee- ren f 7 per 100 kg. als maximuinpr Sla is van de exportlijst geschrapt. De peenprijzen zijn verhoogd: voor B van f 4.50 tot f 4.80, C van f 3.70 tot f 3.90, en D van f 3.10 tot f 3.30 per 100 kg Gewasschen A- peen mag f 9 per 100 kg. opbrengen De spruitkoolprijzen zijn verhoogd voor ongeschoonde tot f 18, en voor geschoonde tot f 28 per 100 kg. Schorseneeren voor le sort tot 20 st. p kg noteeren nu f 17.50, en II tot 45 st. per kg. f 11.30 per 100 kg Veldsla is verhoogd van f 20 tot f 25 per 100 kg. Prei, voor levering MIG (industrie Duitschland boven 10 mm. I 7.80 p. 100 kg. (was f 7.50). Knolselderie voor hetzelfde doel (boven 8 cm.) f 9 per 100 Kg. Van de binnenlandsche prijzen lijst zijn verscheidene artikelen af gevoerd o.m. de jonge wortelen, bleekselderie, knolselderie met lof, raapstelen, natuur-andijvie, poste lein en kastomaten. Voor prei tot 10 m.m. .is de maxi mumprijs van f 5.30 tot f 5.50 per 100 kg verhoogd. Knolseldij zonder lof van 68 cm. van f 8 "tot f 8.50 per 100 kg. Witlof is verhoogd van f 25 tot f 26 per 100 kg. Bij kroten is de regeling met in gang van Dinsdag: tot V-> Kg. per stuk f 5.30, wan V2 lot 1 kg. per stuk f3.80, van 1—D/2 kg. per stuk f3.10 per 100 kg. Gekookte kroten: 3 stuks of meer per kg. f 11.80; min der dan 3 stuks per kg. 19.70 per 100 kg. Roode uien f6.50 (was f6.—) per 100 kg. Glas-spinazie is verhoogd van f22.— tot f23.— én glas-andij- vie van f 16.— tot f 17.— per 100 kg. Sjalotten zijn op f9.— per 100 kg. gekomen. Ramenas van f 10.— op fl0.50*en oastinaken (industrie) van f3.30 op f 4.50 per 100 kg. D-"i- ven: Muskaat, Westfrisia, Leopold, Golden Champion en Gros Colman f95.en Alicante en Gros Maroc f80.— per 100 kg. Appelen: Groep Cox Oranje Pippin enz. IA A B l f65.— f47.— f 28.— Groep II. Goud einetten, enz. f47.- f34.— f22.- Groep III. Brab. Bellefleur f41.- f31.— f 19. Groep IV. Jacques Lebel f28.— f 19. Groep IV. Overige appelen f25.- f 16. Val van goud- en sterreinetten f 12. Van van alle overige soorten f 10- Kroetappelen, (zuur) f 8.— Kroetappelen (zoet) f 5.— Peren: Groep I: Beurre d'Anjou f59.— f41.— f 22. Groep II. Beurre Hardy f47.- f34— f 16. Groep III. Beurre de Merode 1 f31.— f ia- Groep IV. Overige soorten f22,— f 16.— Kroetperen f 5.— alles per 100 kg. In de verdeeling van den aanvoer is een belangrijke wijziging geko men. Het percentage voor het bin nenland van twee koolsoorten is van 35 op 50 gebracht. Van de witte kool moet 50 voor export, 10 voor binnenlandsche con sumptie en 40 plus alle afwij kende kwaliteit voor de zuurkoolfa- brieken worden beschikbaar ge steld. LUCHTGEVAAR. Het nieuwe nummer van het tijd schrift „Luchtgevaar" opent niet een zeer mooie kerstfoto van Merir.o Huizinga, die veel fotografisch werk voor deze uitgave doet. Een gedicht van J. W. F. Werumeus Buning: „Aan Hollandsch Water' (met welwillende toestemming van den A.N.W.B.) volgt. Daarna: een oefening voor blokhoofden. an A. d. H. een mooie Kerstvertelling: „De Wach'er op den Toren Hier op wordt, bij karakteristieke foto s, de vraag gesteld: „Kent gij de,i weg in Uw blok?". Medicus levert een bijdrage over dorst. Zeer nuttig is voorts de rijk geillustreei de handleiding voor de bestrijding van brandbommen. Tot slot de kautsel- rubriek. Gloriant In de „Kleine Dietse Keur" van de Uitgevers Mij. Servire in Den Haag verscheen „Gloriant", een r.bel spel ende een edel dinc van den -ler- t ,ghe van Brayswyc, hoe hi wert minnende des Roode Lioens doch ter van Aebelant", ingeleid en van aanteekeningen voorzien door H. Godthelp en mej. J. Verjaal. De „Kleine Dietse Keur", onder redac tie van H. Godthelp en A. J. Schnei- ders, beoogt het geven van schoon heden der Groot-Nederlandsche lite ratuur, waaiwan „Gloriant" onge twijfeld een specimen is. Speciaal de apart opgenomen tekstverklaring za1 voor de lezers een nuttig vade mecum vormen. De 7e Dag door Leonard -iui :inga. Roman van een verscho peling Uitgave PN. van Kampen tin. te Amsterdam. Nederland kent den ndam Huizin ga. Zelfs niet al te zeer belezenen ht bber. destijds het groteske „Adriaan en Hivier" gelezen, welk boek, deze moderne lof der zotheid, ok thans nog steeds furore maakt. Hoe anders 1an „Adriaan en Oli- vier" i nu dit laatste werk van Huizinga. In di„ boek, inderdaad de roman ven ee" verschoppeling, leest men over de aatste zeven dagen, die een moordenaar meemaakt, al- voren- zich de gerechtigheid over hem ontfermt. Een boek met onge twijfeld zeer bijzondere kwaliteiten en dat blauzijden bezit, waarin de schrijver op indrukwekkende w'jze telt van de schoonheid van het lanl, van de nee en van de tropen. Daarbij demonstreert Huizinga een opmerkelijk beeldend vermogen. Ook de tot een climax, een obsessie groeiende angst van den man die, ondanks zich zelf, de moorden be ging, is met c m groote mate van deskundig sohrijversscnap beschre ven en zal ook dit boek een grooten lezf rskring be^rgen. Het terug grepen op reeds plaats gehae heb bende gebeurtenissen werkt echter enkele malen rtorend op het ver loop van het verhaal, ter-wijl o.i. aan de gebeurtenissen op de „Zesdaag- sche" wat al te veel aandacht be steed werd. Hetgeen echter niets aan het feit af ioet, dat „De 7e dag" een boek is, gekenmerkt door tal var. ontroerende momenten en waar lijk beleefde gevoelens. De Tegels van de Haard door Theun de Vries. Uitgave van Van Loghum Slaterus Uitg. Mij. te Arnhem. Een nieuw boek van Theun de Vries is doorgaans een verrassing en zonder twijfel vormen deze haardtegels een al bijster prettige verrassing, omdat ieder dezer twaalf novellen (die tezamen toch weer één geheel zijn) een bewijs is voor het meesterschap van De Vries, omdat uit ieder ervan het onmiskenbaar talent van dezen geborer verteller spreekt. Deze twaalf verhalen ver- t Hen van een jeugd, en nu eens doet het verhaal' aan als „Dichtung und Wahrheit", dan weer is het een fel-realistische kijk op toestanden en gebeurtenissen, zooals die door jonge oogen gezien en door een jong hart gevoeld worden. Zooals de jeugd is, zoo is dit boek: beurtelings uitbundig en ingetogen, nu eens juichend-overmoedig, dan weer weemoedig om dat wat ver loren ging. Een door en door „menschelijk" boek ook, een boek dat inderdaad iets te zeggen heeft en dat men on getwijfeld tot het beste werk van De Vries mag rekenen. ïn het bij zonder geldt dit voor mkele bijzon der geslaagde „tegels", o.a. die van de „Vrijers om Fokje" en het aan grijpende „Jufferstate". Een boek om te bezitten, al was het maar alleen om later nog eens na te kunnen genieten van de vele facetten, die deze „tegels" bezitten en wier fleur en glans in een lange r\j van jaren niet zal verminderen. A. C. van Kampen. MOERMANSK. De thans zoo vaak genoemde naam Moermanskspoorweg stamt van den predikant J. B. Moerman, die onder de visschers hij de Noor delijke IJszee werkte. Geboren in 1830 in Finland ging hij in 1887 naar het hooge noorden, waar hij zijn dood in 1892 werkte. Dat hij dit zeer intensief deed blijkt uit het feit, dat het heele gebied aldaar Moermangebied genoemd werd. DE ONTDEKKER VAN DÉ OEKRAÏNE. De ontdekker van de Oekraïne is de in 1629 te Stettin geboien theo loog C. J. Hitlebrandt, die in 1656 niet een Zweedschen gezant naar Sevenburgen reisde en toen verder trok de Oekraïne in. Hij gaf de eer ste beschrijving van dit gebied en maakte de Oekraïne voor het eerst aan Europa hekend. NIEUWE UITGAVEN. 's GRAVENHAGE, 2 Jan. (V.P.B.) De secretarissen-generaal van de Departementen van Opvoeding, We tenschap en Kuituurbescherming en van Volksvoorlichting en Kun sten "deelen mede. dat het in ver band met de papierschaarschte noodzakelijk is, dat elke uitgeverij van de bij haar op 1 October 1941 of nadien in voorbereiding zijnde uitgaven in boek-, brochure- of an deren vorm (periodieke uitgaven als jaarboeken, kalenders., letter kundige cahiers, enz zoowel van nieuwe uitgaven als van herdruk- ken (in Rewijzigden of ongewijzig- den vorm) de handschriften of de .drukproeven inzendt aan de afdee- ling Boekwezen van het Denarte- ment van Volksvoorlichtingen en Kunsten, mot opgave van alle ge. aevons: staat van voorbereiding bc- noodigde hoeveelheid papier en'pa piersoort. zoomede of het benoodig- de papier reeds in eigen bezit is of van den papierhandel moet worden betrokken.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3