Waarom zoo weinig vleesch Marktberichten KANTONGERECHT ■i TE ALKMAAR Wit licht.*», kost boete RADIOPROGRAMMA r WEEK ABONNEMENT GEEN ANGST VOOR ONZEN VEESTAPEL. TOESTAND IN HET ALGEMEEN BEVREDIGEND. De vraag, welke vele Nederlan ders thans uiten is deze: Waar om is er zoo weinig vleesch? En een tweede, niet minder brandende vraag is: Hoe staat het met onzen veestapel? Be langrijke vragen, waarop wij thans, dank zij de inlichtingen, welke de directie van de Ned. Veehouderij Centrale de V.P.C. welwillend verstrekte, een con creet antwoord kunnen geven. ET gerucht heeft overigens ook reeds op deze vragen antwoord gegeven. En, zooals het met ge ruchten nu helaas eenmaal gaat, verkeerd en totaal bezijden de waar heid. Het is niet waar, zooals kwa de fluistertongen met groote stel ligheid meenen te beweren, dat on ze veestapel roekeloos is afgeslacht, dat onze koeien en varkens met wa gon- en scheepsladingen vol zijn weggevoerd en dat binnen afzien- baren tijd in Nederland, het land van melk en boter, geen koe meer graast en onze veeboeren geruï neerd zijn. TOESTAND RUNDVEESTAPEL BEVREDIGEND. Wij kunnen beginnen met te ver zekeren, dat de toestand van onzen rundveestapel, de tijdsomstandig heden in aanmerking genomen, zelfs goed te noemen is. Het aan tal koeien in ons land moest, nu de import van veevoeder is uitgeval len, met twintig procent worden verminderd. Maar alles wijst er op, dat het komende jaar het aantal koeien grooter zal zijn, dan eigenlijk is toegestaan. Verschillende be drijven zijn door het afsluiten van contracten met de Ned. Veehouderijcentrale in de gele genheid gesteld enkele beesten meer aan te houden, dan zijn toewijzing bedraagt. Er kan dit voorjaar gerekend worden op een ernstige uitbreiding van den veestapel, vooral wanneer deze winter zoo zacht blijft als zich thans laat aanzien. Wanneer over eenigen tijd alle koeien van oor merken ziin voorzien en een nauw ókeurige registratie mogelijk is, dan zullen de gepubliceerd» cijfers on omstootelijk aantoonen, dat onze veestapel door de oorlogsomstandig heden niet noemenswaard in aantal is afgenomen. Bovendien zal straks, wanneer alle koeien van oormer ken zijn voorzien, de frauduleuze slachting practiseh onmogelijk ge worden zijn. Tot voor kort immers had elke boer een veeboekje, waar in slechts het aantal koeien was op- geteekend. Verwisseling en omrui ling van magere in vette koeien was mogelijk en kwam hier en daar ook voor. Thans worden echter alle koeien van oormerken voorzien en de nummers van deze oormerken zijn aangeteekend is het veeboekje. Ook de veehandelaren moeten in het bezit zijn van een dergelijk boekje en elke aankoop moet wor den genoteerd. De controle is veel doeltreffender geworden en een nauwkeurige registratie van onzen veestapel is daardoor mogelijk ge worden. Bovendien wordt alles in het werk gesteld om de zuivere stamboekveelagen in ons land te beschermen en op peil te houden. De geringe hoeveelheid krachtvoer, die beschikbaar is, wordt voornamelijk aan de stamboekdieren uitgereikt, ter wijl juist door de huidige tijds omstandigheden de selectie van onzen veestapel in de hand wordt gewerkt WAAROM ZOO WEINIG VLEESCH? Men zal zich thans echter en te recht afvragen: Maar als alles dan zoo goed is, waarom is ons vleesch- rantsoen dan zoo klein? Ook deze vraag kan bevredigend beantwoord worden. Door de verhooging der zuivel- prijzen zijn de veehouders ge neigd hun melkveestapel zoo hoog mogelijk op te voeren, ten koste van ht mestvee, hetgeen resulteert in een geringeren aanvoer van goed bevleeschde runderen op de slachtveemark- ten. Bovendien is de m e 1 k- e n b o- tervoorziening die tenge volge van het gemis aan krachtvoe der ook achteruitgeloopen is be langrijker dan de vleeschvoorzie- ning. Korter gezegd. De vleesch- koeien zijn mager, de melkkoeien geven minder, daarom is er minder vet en vleesch. Zouden wij echter méér vleesch willen krijgen, dan zouden er wél veel koeien afgeslacht moeten wor den en dan zou onze veestapel zeer zeker gevaar loopen. Wat voor de vleeschkoeien gold, geldt ook voor de varkens. In nor male tijden worden groote hoeveel heden mais, rogge, diermeel, onder- melk en aardappelen omgezet in varkensvleesch en spek. Dit is thans niet meer mogelijk. Graan is voor den mensch noodzakelijker dan var kensvleesch. Vandaar, dat er geen krachtvoer meer voor mestvarkens beschikbaar kan worden gesteld, en dus ook practiseh geen varkens vleesch meer aan de markt komt. Dat er echter nog wel varkens in ons land zijn, bewijst het aantal huisslachtingen, dat in het afgeloo- pen ja^r ongeveer 500.000 bedroeg. Bovendien wordt het aanhouden van een in verhouding tot den var kensstapel groot aantal fokzeugen krachtig gestimuleerd, o.a. door het verstrekken van krachtvoer, om, zoodra de omstandigheden beter worden, direct met den opbouw van onzen varkensstapel te beginnen. Zoo is dus, in korte trekken ge schetst, de positie van onzen veestapel. Het gerucht is weer legd, de werkelijkheid verteld. Wij krijgen weinig vleesch, om dat het nu eenmaal niet anders kan en het dwaasheid zou zijn om de kip met de gouden eie ren, onzen rundveestapel, te slachten. En varkensvleesch moeten wij ons ontzeggen, om dat de mensch wel van aardap pelen, tarwe en rogge kan le ven, maar niet van varkens vleesch alleen. De troost is, dat deze toestanden niet altijd zoo zullen blijven en dat, wanneer er weer voldoende veevoeder be schikbaar is, Nederland in be trekkelijk korten tijd weer het land van melk, kaas en boter zal zijn. Daarvoor is het offer, dat wij thans moeten brengen, zeer zeker niet te groot. Eer aan de dames. Korting voor contante betaling ge vraagd. Van de ruim honderd koffiegasten die bij den kantonrechter waren uitgenoodigd, was een dertigtal aanwezig. Zonder aan de waardig heid van het recht tekort te doen, kreeg, onder de beproefde leiding van Mr. Boerrigter en Mr. De Groot, die de koek versneed, in recordtem po ieder zijn deel. De meeste da mes en heeren waren het alziend oog van de Alkmaarsche politie niet ontsnapt en stonden terecht voor onvoldoende verduisteren van de ramen of voor het gebruiken van een voetgangerslantaarn met wit licht. De door de zondaren aan Ju stitie te betalen poene varieerde van twee kwartjes tot drie gulden, al naar gelang het jasje kaal of ka ler was en het gezicht lang of lan ger werd, als mijnheer de kanton rechter vroeg of de verdachte wat had aan te merken op de eisch van mijnheer den ambtenaar. De da mes kregen nog een kleine reduc tie, dien werd door deurwaarder en marechaussee minzaam een ze tel aangeboden, de heeren mochten achter de balie hun beurt afwach ten. Het blijft geraden, ook als men in zijn huis lampjes van blauw glas gebruikt, zijn gordijnen te slui ten, want met de nieuwe bepalin gen mag geen licht zichtbaar zijn en dat is nog wat anders dan uit stralen. Verliefd was er niet bij. De timmerman H. V. uit Alk maar had glad vergeten richting aan te geven, hij dacht juist aan wat anders. „Was je verliefd", informeerde Mr. de Groot heel belangstellend. „Ik ben al getrouwd, hoor", zei verdachte. „Dari kan je toch wel verliefd zijn op je eigen vrouw", vond de kan tonrechter. „'t Is er niet bij", verklaarde de vergeetachtige timmerman, en verdween naar de griffie om z'n twee gulden boete te betalen. Braafheid beloond. A. M. uit Schagen had een auto binnenband om z'n fietsband ge daan, mair 't wieltje van zijn dina- mo had dat doorgesleten en de bui tenband dreigde ook kapot te gaan. M. had toen het licht maar uitge daan in het belang van de rubber positie van ons land, maar dat kostte hem een bon. want zonder licht rijden mag nu eenimaal niet. De kantonrechter beloonde zoo veel deugd door slechts één gul den boete op te leggen. Anders kost J het minstens drie. Wat een misère. IJs K. uit Heerhugowaard was boekje zoek, weinig verdienste, een zieke vrouw, vleesch schaarsch IJs wist niet beter dan op een ba#rs je uit te gaan in de ringvaart. Hij had een acte. Vlug, de pachter van 't water zou 't wel goed vinden Maar... IJs had er geen briefje van, en 't kostte hem een bon en zijn hengels. De kantonrechter vroeg maar twee gulden, IJs kon z'n hengels meteen halen en van Vlug krijgt hij een briefje. Gevaarlijke toeren. Wij zich rijdend op een fiets aan een auto vasthoudt en bekend wordt, is op het kantongerecht niet gelukkig Ernstig en gevaarlijk vin den de heeren dat spelletje. De ar beider J. B. uit St. Pancras kon niet zulke mooie buigingen voor de hee ren maken, of hij zag zich tot f 4 boete veroordeeld. V Korting voor contant. De aannemer W. v. D. uit Alk maar had z'n linkerhand aan het stuur, bracht zijn rechterhand, waar in hij een bosje latten vasthield, voor zijn borst, en gaf zoo richting aan naar links. Zoo mag dat niet. De menschen zouden ook kunnen denken, dat je pijn in je buik had of aan je kin wou krabben, oordeelde Mr. de Groot en vroeg f 3. Verdachte: Ik had gedacht een paar kwartjes. Toilet-maken tijdens een gevechts pauze aan het front in Lybië. Ook hier is reinheid een belangrijke factor. (Deutscher-Verlag-Recia-P.K. Dressler) VERLIES VAN KRUISER TOEGEGEVEN. LISSABON, 9 Jan. (A.N.P.) Volgens den Britschen berichten dienst is officieel medegedeeld, dat de „Galatea" door een duikoot is getorpedeerd en tot zinken ge bracht. Deze kruiser mat 5220 ton. INFLATIE IN DE VER. STATEN? STOCKHOLM, 9 Jan. (ANP.) Dagens- Nyheter meldt uit New York, dat sinds de bekendmaking van het geweldige productieprogram der Amerikaansche regeering, in de Ver. Staten een zekere vrees tot uiting komt voor inflatie. Van ve le zijden worden maatregelen ge- eischt om een devaluatie van den dollar te verhinderen. ONDERSCHEIDINGEN. ROME, 9 Jan. (Stefani). De op perbevelhebber der Italiaansche strijdkrachten in Noord-Afrika, ge neraal Bastico, en zijn stafchef, ge neraal Gambara, zijn door den Führer onderscheiden met het ijze ren kruis eerste klasse, dat hun in het operatieterrein is uitgereikt door generaal Rommel. Kantonrechter: Twee gulden. Verdachte. Als ik direct betaal kan er dan wat af? Kantonrechter: Probeer maar op de griffie, 't zal wel niet lukken, je moet hier den vollen prijs betalen, hoorl, MAANDAG 12 JANUARI. Hilversum n». 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtend gymnastiek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8 45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuterz. 11.20 Ensemble „De Kwintslag." 12.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en eco nomische berichten. 13.00 Eerst raet dan baet. 13.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 14.00 Orkest Malando, solist en orgelspel. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Musette-orkest en soliste. 18.00 Land- mans Lust. 18.30 Orgelconcert en „De Hawaiian Serenaders". 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Residentie-orkest, solist en gramofoon muziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B N.O.: Engelsche uitzending: „Things worth knowlng about Holland" óf Gramofoonmuziek. 22.15 Amusementsorkest en solist (opn.). 22.55— 24.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 801.5 m. 7.158.45 Zie programma Hilversum L 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 „Rijwielbanden- distributie". 10.50 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 11.30 Reportage. 11.40 Orgelconcert. 12.00 Amabile-sextet. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.05 De Melodisten, solist en gramofoon muziek. 14.00 Fluit, cello en piano. 15.00 Salonorkest. 15.45 Voordracht. 16.00 De Ro- mancer». 16.45 De Ramblers. 17.16 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Pianovoordracht. 18.00 Het groote Omroep orkest en solisten. 19.00 B.N.O.: Friesch praatje over actueele vragen. 19.10 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.20 Roemeensch orkest Gregor Serban. 19.45 Politiek weekpraatje. 20.00 Roemeensch orkest Gregor Serban. Van af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio be schikken. 20.15 Gramofoonmuziek. 20.45 Muzi kale actualiteiten van de week. 21.00 Otto Hendriks en z(Jn orkest. 21.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 22.00 Geestelijke liederen (gr. pl.). 22.1022.15 Avondwyding, BR. OP LANGENDIJK, 9 Jan. Aanvoer: 65600 Kg .roode kool f 6.30, 87700 Kg. gele kool f 6.—, 106000 Kg. Deensche witte kool f 4.20, 1200 Kg. Savoye kool f 6.30, 4200 Kg peen f 2.70—4.80, 500 Kg. ramenas f 6,106.60, 300 Kg. wit lof f 22—22.80, 250 Kg. prei f 7.80. ALKMAAR, 9 Jan. Bloemendaler kool f 5, boeren kool f 6.20, bieten f 4.20, gele kool f 5, groene kool f 6 20, knolselderie f 4.10—8.50, prei f 4.40—7.80 per 100 Kg., peterselie f 1.50—2.80 per 100 bos. Roode kool f 6.30 per Kg., sel derie f 1—2.80 per 100 bos, spruiten f 7.2014, witlof 1 f 13, II f 4—8 50 per 100 pond, wite kool f 4.30, wor telen breek f 3.30—4.80 per 100 kg. witlof 1 f 13, idem II f 4—8.50. NOORDSCHARWOUDE, 9 Jan. 103400 kg. roode kool f 6.30, 62500 kg. gele kool f 6, 244100 kg. D. witte kool f 4.20,1400 kg. groene kool f 6.30 3300 kg. uien a f 5.30, 11200 kg. peen b f 4.80, c f 3.90, d f 3.30, 30 kg. spruitjes f 22.40. ooit f» er een tijd geweest, dal U het ONMOGELIJKE van de radio kon ver wachten. Zoo'n tijd is er ook NU niet. Maar U moogl wèl verwachten, dat de Omroep den beschikbaren zendtijd nilbuit om jong en oud zooveel en zoo goed mogelijk te geven wal zij van de radio verlangen. Als U niet behoort tot de enkelingen, die voor alles hun ooren dicht sloppen en zich dus buiten het volle leven plaatsen (hoe dwaas is dal!), dan be hoort U tot de 1.500.000 luisteraars, die vooral NU „de Radio" als gezelligen, ontspannenden en voorlichtenden "vriend des huizes in eere zullen houden» Die daarbij niet zullen verzuimen om den nieuwen „Luistergids", programmablad van den Nederlandschen Omroep, steeds bij de hand te hebben als baken in de eetherzee. Oude bekenden uit radioland zult U e» in ontmoeten en het blad zal U een onmisbare wegwijzer blijken te zijn die het bezit van Uw radio ééns zoo waarde vol maakt Bovendien is de „Luistergids" zóó goed koop, dat werkelijk iedereen er zich op zal kunnen abonneeren. «Ben strwttldit past op dt dem pan de wereld" noemt Dr. J. Smit den nieuwen m Luistergids". Dat Is het blad ook inderdaad Zonder „Luistergids" Is de aether-wereld een gesloten huis poot U. Als ge niet buiten wilt blijven staan, benut dan de radio ten poIk: mét den ^Luistergids"! Luistergids' wilt kennismaken, koop dan een los nummer A 10 ct. aan een kiosk of bij Uw boekhandelaar Een abonnement is echte* goedkooptef 2 p. halfjaar of 8 ct. p. week.1 Abonnementen op te geven aam Adm v d ..Luistergids" Keiiera» gracht I07s, Amsterdam

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 8