1/ Castella m Stadsnieuws KLEIN JOURNAAL Amerikaansch scheeve diplomaat rijdt schaats Hoogleeraren kunnen worden overgeplaatst Kooy- en Werftrein Vertrek Den Heldert 17.52 TEXEL Zonderling heerschap op den Balkan De wereld in weinig woorden Naar wij vernemen, is Zaterdag in de oiiicieus vermelde dienst- regeling van den Kooy- en Werftrein (die zooals men weet thans gecombineerd loopen) alsnog een verandering aange bracht. De trein zal namelijk niet te 17.42 des avonds uit Den Hel der vertrekken, doch te 17.52. Aankomst Alkmaar wordt dan 19.20. De tijden, waarop aan de tussohenstations gestopt wordt, rijn eveneens veranderd. Het betreft hier slechts enkele mi nuten. De Zaterdagsche dienst blijft onveranderd. DIENSTREGELING ALKMAAR—DEN HELDER. Ten aanzien van de door ons ge publiceerde dienstregeling Alkmaar Den Helder, dient men rekening te houden met de volgende aanwij zing: De trein van 13.10 uit Alkmaar en 15.40 uit Den Helder, loopt niet op Zon- en Feestdagen. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 9 Januari 1942. Bevallen: P. M. KoopmanKa ter (d.); C. G. MahieuHoebe (z.); C. P. DijkstraHeeres (z.). i Alle kleine holten van het gebit, tot nog toe „onbereikbaar", worden thans gereinigd door de actieve schuimbelle- tjes van „Castella" tandpasta! schuimende TANOPASTA PER TUBE De ttnigt tandpasta met PERLDON Weer zoo'n goed d^bbelm^n-product! Leest U wel eens detective-ver- halen. Niet...? Vindt U ze te flauw...? Te ingewikkeld" of te .fantas tisch" Kom, kom, lezer, er zijn waarlijk goede detective-verhaenl genoeg. Lees maar eens de klassieke ver halen van Conan Doyle, van Poe en van Ste\ enson, met daarnaast die van de mindere goden als Wallace en Biggers. Ik geef U de verzeke ring, dat ge een uur later naar bed gaat, en dat ge menigmaal in de verleiding zult komen onder Uw bed te zien, om toch maar te constatee- ren dat er niets is. Het detective-verhaal had, heeft en zal altijd blijven houden een enor me schare van aanhangers. Het is verbluffend te aanschouwe wie zich niet aan dit genre wijdt. Legio ouden van-dagen, die men eerder met „iets stichtelijks" zou verwachten hebben de detective-koorts en verslinden deze lectuur. Nu stond er gisteren in de krant een geschiedenis van een plaatsge- hadhebbende moord. En die moord v*ae met behulp van ultraviolette stralen opgehelderd. Dat wa3, het stond ook in het bedoelde artikel n keurig stuk politiewerk en den des- betreffenden rechercheur werd mil- delijk eere toegezwaaid. Wat viel er nu echter op? Dit viel op: dat de werkelijkheid toch altijd weer boeiender, merk- waaidiger, gecompliceerder en „spannender" is dan het product v. de rijkste fantasie. Wat menschen als Wallace en Poe in hun brein ge creëerd hebben grenst aan het onge looflijke. Wat de eerste de beste criminalist echter uitdenkt om een andei van het leven te berooven is doorgaans echter nog belangrijk ge raffineerder in uitdenken en opzet. Waarmee bewezen Is da* de stel ling dat de werkelijkheid fantasti scher is dan de meest fantastische fantasie. BURGERLIJKE STAND TEXEL van 3 t/m 9 Januari 1942. Geboren: Guurtje Wilhelmina, d. v. N. Roeper en C. L. Bruijnzeel; Jacoba, d. v. A. Betsema en N. Boon; Cornelis, z. v. P. Bakker en D. F. Kooiman; Hendrik Meiion, z. v. M. Koopman en C. Bakker; Rein- dert Jan, z. v. J. Verhoeve en W. J. Doorn; Margaretha Elisabeth, d. v. C. R. Keijser' en M. E. Beerman; Cornelis Jacobus, z. v. J. van Heer waarden en M. Gieles. Getrouwd: R. Veldman en W. Barhorst. Overleden: D. Bruin, oud 84 jaar, ongehuwd. POLITIE. Gevonden: een kinde-handschoen tje, een stofbril, een zwarte want. BEVOLKING TEXEL Ingekomen: Catharina M., van Rotterdam, naar C °2. L. W. Bamberg, van Doetinchem, naar E 135 a. A. P. C. Eecen en gezin, van Heemstede, naar Den Burg, Wilh.- laan 106. H. Renes en kind, van Amster dam, naar Oudeschild 33. Th. Emons, van Mill en St. Hu- bert, naar Den Hoorn 6. Ve: trokken: H. J. Collou, van Oudeschild, naar Wijk bij Duurstede, Volderstr. 21. J. Timmer van Den Burg, naar Den Haag, Emmakliniek. Tr. Buis, van Den Burg, naar Den Helder, Julianadorp, Rijksweg 51. K .Weistra, van De Waal, naar A .htkarspelen, Twijzerlaan 153. J. A. Struijf en echtgen., van Den Burg, naar Bergen (N.H.), Berger- weg 88 inw. Cocksdorp. OEFENING REDDINGBOOT „JOAN HODSON". Onder begunstiging van goed weer werd Vrijdagmorgen een oefe ning gehouden met de motor-strand- reddingboot ,,Joan Hodson". De boot, die op een wagen over rails loopt, werd vlot te water gelaten Nu ging de tocht tusschen de ruggen door naar de Westergronden, waar, met het oog op het verloopen hiervan een inspectietocht gehouden werd. Ter hoogte van paal 29 werd de terugtocht anvaard. De secr. van de N.-Z.H.R.M., de heer De Booy, benevens de heeren Lap en Remmers, van plaatse lijk bestuur, maakten den tocht mee. Bij 't boothuis werd tevens het z eklicht nog even gedemonstreerd. Het ophalen van de boot, wat door afname van het trand nogal eens ir oellijkheden oplevert, liep vlot van stapel. ONDERWIJS. Tot tijdelijk hoofd aan de O. L. School alhier is benoemd de heer Boaman, van Den Helder. Urk, 8 Januari. Door 18 vaartuigen werd heden aan den gem. vischafslag aange voerd: 172 kg snoekbaars 68 ct. per kg; 78 kg baars 36 ct. per kg; 104 kg voorn 1420 ctt. per kg; 2500 kg pos prjjs 5 ct. per kg. WIEPINGEN. DIEFSTAL Uit het directiegebouwtje van Dikkerboom's Aannemersbedrijf aan den rijksweg nabij Hippolytus hoef zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag verschillende goede ren ontvreemd. Waar aan de politie in dit geval iedere aanwijzing ontbrak, werd de hulp ingeroepen van Majoor Misbeek uit Schagen. die in den loop van den Zaterdagmiddag met zijn politiehond ter plaatse ver scheen. Deze politiehond, die, ge- ijk bekend, reeds in zoovele ge vallen prachtig werk leverde, had ook hier spoedig een spoor (onge twijfeld het goede) te pakken, dat vanaf het gebouwtje, over den be tonweg, dwars door de weilanden in de richting van het dorp liep. Bij de woningen en tenslotte op de Koningstraat raakte het dier het spoor'echter bijster. Aangezien het pad van den dader hier reeds door te velen was gekruist.. De diefstal kon dus niet tot klaarheid worden gebracht. Gezien de route 'van het spoor moet de dader hier ter plaatse zeer goed bekend zijn geweest. De verrichtingen van den politie hond trokken xuiteraard groote bo langstelling. Vanaf de wegzijde sloegen velen het speurderswerk gade. ONDERWIJS. In afwachting van de benoeming van een vaste 4e leerkracht aan de O. L. School te Westerland, alhier, is tot tijdelijk onderwijzer aan ge noemde school benoemd, de heer J. v. d. Water te Den Helder. OPBRENGST TROUWBUSJE. Het busje voor de armen in de raadzaal alhier, bevatte aan het einde van het jaar fT3.64. Dit bedrag is onder de armbestu ren en diaconiën der diverse kerk genootschappen alhier, gelijkelijk verdeeld. IN 1941 NOG GROOTE BEDRIJVIG HEID IN HET BOUWVAK. In 1941 werden nog 40 bouwver gunningen verleend. 8 daarvan be troffen de oprichting van woonhui zen en 5 de oprichting van dubbele woonhuizen. 1 Vergunning werd verleend voor de oprichting van een woon-winkelhuis. De woningvoor raad nam dus met 19 woningen toe. Bovendien werd vergunning ver leend voor 98 huizen voor de Hel- dersche vluchtelingen. 13 woonhui zen zijn verbouwd. Voorts werd ver gunning verleend voor het oprich ten van een veestalling, 1 land- bouwschuur, 3 bergplaatsen, 1 schuurtje, 1 serre, 1 garage en een vischconservenfabriek: 2 vergun ningen betroffen den verbouw van werkplaatsen, 1 de verbouw van een stal. BURGERLIJKE STAND. (27 Dec. 1941 t.m. 9 Jan. 1942): Geboren: Reinier Adriaan, z. v. M. Slabbekoorn en C. C. Dijt, Hen- drikje, d .v. E. Stubbe en J. Wes- terbeke, Jhohny Cyril, z. v. C. de Schipper en C. Bos, Otto Heinrich, z. v. D. Baijs en E. H. Hippler; Reijer, Simon, z. v. J. Lont en T. Lont; Geertje, d. v. P. Groet en A. Zeeman; Nelis Bertus, z. v. J. Ei- singa en L. Heres; Pieter Paulus, z .v. C. Willeboordse en J. P. van Keulen; Geertje, d. v. P. Nieman en V. Baas. Ondertrouwd: G. Dragtsma en P. C B&kkcr, Gehuwd: G. Hannema en E. Spren keling. Overleden: A. Glim, 76 jaar, echtg. van N. Kindt; Koster, Bauke, 1 jr., z. v. S. Koster en R. v. d. Veen; Hensen, B„ 71 jaar, weduwn. van S. Kuiper, te Alkmaar: P. Kok, 50 jr echtg. van G. Zeeman. Als leven loos aangegeven een kind van J. Aikema en T. Zandstra. KOEQRAS. JULIANADORP. IJSCLUB VRAAGT RUIM BAAN! Vrijdagavond hield de ijsclub „Julianadorp" haar algemeene ver gadering ten huize van den heer H. Veul. Aanwezig waren slechts 9 leden. De voorzitter J. Kossen opende met een gepast woord de bijeen komst. De secretaris L. Tigchelaar las de notulen, welke werden goed gekeurd, en vervolgens het jaarver slag der vereeniging over 1940-41. Hieruit valt te constateeren, dat het ledental van 25 tot 67 is geste gen. Den samensteller wordt dank gezegd. De heeren H. Kuit Pz. en S. Min nes werden belast met het nazien der rekening van den penningmees ter en bevonden alles in volmaakte orde. De totale ontvangsten bedroe gen f 151.32, de uitgaven f 95.91, met een voordeelig saldo van f55.41. Toch is de kas in dit seizoen f8.66 achteruit gegaan. Voor gehouden beheer en controle wordt dank ge zegd. Bij de bestuursverkiezing wordt het aftredende üd J. Kossen her kozen. Het aanleggen van een ijsbaan wordt, gezien de abnormale om standigheden in petto gehouden. Wel zal een verzoek aan het Pol derbestuur gericht worden om de vaartkanten van het gedeelte Lan- gevliet tusschen de Schoolbrug en de Loopbrug weg te nemen, zoodat een ruime baan ontstaat. Overigens zal men naar omstandigheden han delen en laat dat aan het bestuur over. Daarna onder dank sluiting. „VEEVERLOSKUNDE" NOODLIJDEND. De Vereeniging „Veeverloskunde" te Koegras, hield Zaterdagmorgen in het café ,,'t Centrum" van den heer H. Veul hare algemeene ver gadering. Aanwezig waren 17 leden. De secretaris de heer A. Schoorl Jz. leest de notulen, welke onveran derd vastgesteld worden. Uit het jaarverslag over 1941 ne men we over, dat de vereeniging 98 leden telt met 1678 koeien, dat is 215 koeien minder dan het vorige jaar. De verloskundige werd 56 maal gehaald. Aan contributie werd ontvangen f671.20, met het saldo vorig jaar is er in kas f749.08. Over het le halfjaar is betaald f 489.05. Er moet nog betaald worden f 520. Er is beschikbaar in totaal f 325.55, alzoo een tekort van f 194.45. Nu wordt dit te kort weer omgezet in een overschot, daar de subsidie van de gemeente Den Helder over 1940 en 1941 nog on* angen moet wor den. Toch is de vereeniging nood lijdend geworden en zal de grootst mogelijke zuinigheid teboden zijn, want door de abnormale tijdsom standigheden zijn er tal van moei lijkheden het hoofd te bieden. Het verslag wordt met dank aan den secretaris onveranderd aanvaard. Dc heeren P. Pluister Jr. en C. Maters hadden de rekening over 1941 nagezien en alles in orde be vonden. Omslag gehandhaafd. De rekening wordt vastgesteld en dank gezegd aan den penningm., voor 't accuraat beheer. Bij de bestuursverkiezing zijn af tredend en herkiesbaar de heeren P. Pluister Sr. en D. J. de Graaf Pz. Beiden worden herkozen. Volgt het punt vaststelling om slag der koeien en salaris voor den verloskundige. Enkele voorstellen en mogelijkheden werden bespro ken, mede in verband met de finan ciën en het mindere aantal koeien. Tenslotte stelt men voor het salaris te bepalen op f 700 en de duurte- toeslag op f 75 en dan kan de om slag op 40 cent per koe gehand haafd blijven, al is het maar net aan. Aldus wordt besloten. Tot verloskundige wordt benoemd de heer A. de Hoop. Tot lid voor het nazien van de rekening 1942 wegens aftreden van den heer C. Maters, die niet her kiesbaar is, wordt gekozen de heer D. de Graaf Jacz., die dat aanneemt Hierna sluiting. Earle en zijn harem arri- veeren te Istanboel. In een luxueus hotel in 't Europee- sche gedeelte van Istanboel hebben zich enkele dagen geleden toonee- len afgespeeld, die zelfs in de ge schiedenis van dezen Oorlog hun weerga zoeken. Een der grootste oplichters en lichtmissen, tevens een der kwalijk ste oorlogshitsers en intiemste ver trouwelingen van president Roose- velt, kwam uit Sofia aan den Bos- porus. Dit was niemand anders dan de beruchte gewezen Amerikaansche gezant te Sofia, Earle. Reeds dagen te voren was aan de directie van het hotel medegedeeld dat Earle met buitengewoon om vangrijke bagage reipde. De journa listen. die zich spoorslags naar het station hadden begeven, konden evenwel hun oogen niet gelooven, toen zij Earle en zijn gezantschaps staf zagen stappen uit een extra- trein, die speciaal voor dit doel was gerequireerd en vele wagens telde. In het gevolg van den Ameri- kaanschen diplomaat bevonden zich niet alleen drie kostbare ras honden, maar ook een reeks lichte en nog lichter juffertjes uit de de- mi-monde van Sofia. 38 Koffers. Uit een grooten goederenwagen met het opschrift „particulier eigen dom van menere Earle". kwamen niet minder dan 38 relsachtige hut koffers. De heer Earle was licht zinnig. Met volstrekte zekerheid is bekend wat er onder meer in die koffers zat, te weten voor 120000 dollar juweelen, 100000 dollar gou- Beschadigde Britsche schepen. De havenmeester van Dublin heeft volgens de Daily Mail verklaard- dat op het oogenblik alleen op één werf in één haven ruim 200 sche pen liggen, die hersteld moeten worden. Het betreft hier de Liffley- docks, die, na verscheidene jaren buiten gebruik te zijn geweest, een jaar geleden het werk hervat heb ben. Ontploffing in Britsch bewapenings bedrijf. Uit Londen wordt ge meld: het Britsche ministerie voor de munitie heeft bekend gemaakt, dat Donderdag in een bewapenings- fabriek in West Engeland een ont ploffing is ontstaan. Twee personen zijn gedood, drie gewond. Tegen vrijmetselaars in Frankrijk. —De Fransche staatscourant bevat te een decreet, op grond waarvan de divisiegeneraal Matter en de brigadegeneraal Duperthuis wegens lidmaatschap van een vrijmetse laarsloge op staanden voet worden gepensionneerd. Von Ribbentrop weer In Berlijn. De Duitsche minister van buiten- landsche zaken, von Ribbentrop, is Zaterdagavond uit Boedapest in Berlijn teruggekeerd, waar hij op het station door den Hongaarschen zaakgelastigde, dr. Hoffmann, werd verwelkomd. Massaexecuties op de Krim. Naar uit Istanboel gemeld wordt, zijn in Turkije een groot aantal vluchtelin gen van het schiereiland de Krim aangekomen. Zij maken melding van totaal ongemotiveerde massa terechtstellingen zonder eenig sys teem, van burgers van het schier eiland. Rantsoenverlaging in Engeland. Het EngeLsche ministerie voor de voedselvoorziening heeft, volgens den Britschèn berichtendienst me degedeeld, dat de rantsoenen suiker, boter, vet en kaas vanaf 12 Jan. ver laagd zullen worden. Het ministe rie verklaart, dat deze maatregelen genomen moeten worden om de voorraden in het land met het oog op den veranderden toestand in de scheepvaart als gevolg van den oor log in den Stillen Oceaan te waar borgen. Sneeuw in Spanje Tusschen So- ria én Torralba ligt een trein se dert drie dagen ingesneeuwd. Meer dan honderd man werken aan de bevrijding van den trein. In de pro vincie Valencia zijn vele plaatsen door sneeuwstormen geisoleerd. De levensmiddelenpositie van Ier land. Uit Londen wordt gemeld: De leider der labourparty in den Ierschen Dail, Norton, heeft vol gens de Daily Mail verklaard, dat slechts een wonder duizenden Ier- sche gezinnen in de eerstvolgende 12 maanden kan behoeden voor ont beringen. De Iersche regeering moet minstens 120.000 ton tarwe uit het buitenland invoeren Wanneer brood eenmaal in Eire wordt gerantsoe neerd, beteekent dat voor vele lie den een stelligen hongerdood. Geschrapt uit legioen van eer. Twee en twintig personen zijn op grond van een in de staatscourant verschenen wet geschrapt uit het Fransche legioen van eer, o.m. de vroegere perschef van den Quav d'Orsay, Comert, die naar Engeland is geëmigreerd en met de Gaulle in contact is getreden. den en met edelsteenen bezette zil veren sigarettenkokers, 350000 dol lar oude en nieuwe gouden mun ten en voor 85000 dollar Bulgaar- sche kerkelijke beelden en andere voorwerpen van goud en zilver.- Earle en zijn secretarissen had den de laatste maanden in Bulga rije alles wat los en vast was bij el kaar gekocht en zij maakten mis bruik van de diplomatieke voor rechten om deze onrechtmatig bij- eengegoochelde voorwerpen over de grens te smokkelen. Bont. Bovendien halade Earle voor 620000 dollar kostbaar bont uit Bul garije weg. Voor het grootste deel waren deze bontmantels op zijn re kening gekocht door de Joodsche danseres Adrienne. zijn liefje te Sofia, die hem in het belang der democratie naar de Ver. Staten zal volgen. In gezelschap van deze dame en van andere vertegenwoordigsters van nachtelijk Sofia vierde Earle op Kerstavond met den Sovjet-ge- zant op diens gezantschap een orgie Bij deze gelegenheid verdeelden de ze diplomaten tal van kostbare ge schenken onder de demi-monde en betuigden daarmee hun dank voor de bewezen diensten. Earle's vertrek uit Sofia was niet minder zonderling dan zijn aan komst te Istanboel. Toen de Bul- gaarsche oorlogsverklaring aan de Vereenigde Staten hem werd over handigd en hij moest erkennen, dat zij en Roosevelts plannen schip breuk hadden geleden, greep zinne- looze woede hem aan, naar hijzelf verklaart in een rapport, dat is uit gelekt. Hij liep naar zijn geweer stander, snelde naar het open raam en wilde met zijn jachtgeweer en kele schoten op voorbijgangers los sen. Alleen de inmenging van een Bulgaarschen bediende belette den gezant der Vereenigde Staten op de ze wijze amok te maken. ONTSLAG EN BENOEMING BIJ HOOGER EN LAGER ONDER WIJS. Belangrijke maatregelen. 's-GRAVENHAGE, 10 Jan. Op grond van de bepalingen der ver ordening nr. 137/40 heeft de Rijks commissaris bepalingen uitgevaar digd, waardoor de rechtspositie van zekere leerkrachten en ambtenaren van het toezicht op het onderwijs wordt geregeld in afwijking van het tot dusves geldende recht. De beschikkingen van den Rijks commissaris zijn in deel 2 van het verordeningenblad afgekondigd en op 10 Januari 1942 van kracht ge worden. Beschikking nr. 3/42 bepaalt, dat hoogleeraren en pricaat docenten aan universiteiten en hoogescholen waar de cursussen gestaakt zijn. men denke aan de rijksuniversiteit te Leiden in dezelfde functie kunnen worden overgeplaatst naar andere universiteiten en hooge scholen. Deze overplaatsing wordt voorge schreven door den Secretaris-Gene raal van het Departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuur bescherming. De reis- en verhuis kosten worden den betrokkenen vergoed volgens de geldende rechts voorschriften. Bovendien kan de secretaris-generaal speciale verblijf kosten vergoeden. De beschikking heeft ten doel een doelmatig ge bruik van de universitaire leer krachten, die voorhanden zijn. en vooral een logische verdeeling over de hoogescholen in het land. Secretaris-generaal benoemt. Beschikking nr. 4/12 sluit aan met de beschikking nr. 73/41, vol gens hetwelk de benoeming van leerkrachten aan gemeentelijke of particuliere onderwijsinstellingen afhankelijk is van de toestemming van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming of van een door hem aangewezen in stantie. Deze toestemming kan wor den geweigerd, in dat geval moet een nieuw benoemingsvoorstel ter goedkeuring worden voorgelegd. In aansluiting op deze bepalingen wordt thans bepaald, dat in de ge vallen. waarin ook dit tweede voor stel niet kan worden goedgekeurd, hte recht van benoeming overgaat op den Secretaris-GeneraaL Hij kan dit recht aan andere in stanties overdragen, voor zoover het scholen voor lager onderwijs of voor uitgebreid lager onderwijs be treft. Dit bestuursvoors^hrift heeft ten doel, de bezetting van vacatu res aan gemeentelijke en particu liere scholen te waarborgen ook dan, wanneer de schoolinstantie, die daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komt, daartoe niet in staat is. Voorwaarden voor ontslag. Beschikking nr. 5'42 opent de mogelijkheid tot het verleenen van ontslag aan docenten, hoofden van Van alles wat uit dorp en stad Te water geraakt en verdronken. Zaterdagavond geraakte te Bre da-een 28-jarige jongen in de duis ternis den weg kwijt. Hij sloeg over de leuning van de brug, wel ke zich nabij de Regentesselaan over het water van het Leike be vindt. Door een toevallig passee- renden burger werd de drenke ling dood uit het water gehaald. Onveilig Hilversum. Inbrekers hebben in de afgeloopen week herhaaldelijk hun slag geslagen in Hilversum. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn zij bin nengedrongen in een perceel aan de Kerkstraat waar o.m. een por tefeuille met f 175.— en een cheque aan toonder ad f 100.werden buitgemaakt. Voorts werd een be zoek gebracht aan het pakhuis \an een Coöperatie aan de St. Anna- straat, waar zeven balen suiker en een baal captscijners verdwenen. Geheime disteleerderij. De politie van de Warmoesstraat was er achter gekomen dat er in de Keizersstraat te Amsterdam in een woonhjiis een beheime distil leerderij gevestigd was. Bij onder zoek bieek de installatie in de keuken opgesteld te zijn. De in stallatie met toebehooren en de bewoner zijn ter beschikking ge steld van de Douanerecherche. f 34 voor 'n pond koffie. De marechausse van Winschoten heeft dezer dagen mej. F. W. uit es- terlee aangehouden wegens dief stal van distributiekaarten. Dit leidde tot het opsporen van een uitgebreiden handel in deze kaar-1 ten door de aangehoudene. Zij be kende deze kaarten voor dertig gulden te hebben verkocht aan S. te Groningen, die ze op zijn beurt aan twee andere Groningers had overgedaan. Hier kwam nog een clandestiene hafidel in koffie en thee aan het licht Voor f 20.50 en f 34— per pond werd deze drank verkocht. De Haagsche moerd. De 27-jarige mej. P. H. J., d'0 Woensdagmorgen haar 62-jarige moeder op gruwelijke wijze heeft vermoord, heeft gisteren verschil lende zenuwtoevallen gekregen. Op advies van een psychiater van den geneeskundigen dienst is zij naar een inrichting voor geesteszieken overgebracht. Gevolgen van duizeligheid. Gistermorgen om negen uur is de 28-jarige mej. G. W. uit de Volta straat ten gevolge van een opko mende duizeligheid in de Archime- desstraat met haar fiets gevallen. Zij liep daarbij een schedelbasis- fractuur op en is overgebracht naar het Roode Kruisziekenhuis. Op schoenen, en kousen jacht In den afgeloopen nacht hebben dieven hun slag geslagen in een fi liaal van een groote schoenenfirma aan de Havenstraat te Bussum. De dieven hebben zich toegang ver schaft door een raam in het dak, Een groote hoeveelheid schoenen, alsmede vele paren kousen werden tot goeden buit verklaard. Ook een fiets werd gestolen. Slager verdwenen. De 49-jarige slager A. H. Harle- man te Apeldoorn, is sinds 23 De cember spoorloos verdwenen. Hij was dien avond op bezoek geweest bij een jarigen collega en om tien over half twaalf per fiets huis waarts gekeerd. Bij de familie heeft de overtui ging post gevat, dat hier een mis drijf in het spel is. Het was bekend dat de heer Harleman vaak veel geld bij zich had, aangezien hij aan gewezen was voor de Veehouderij Centrale vee aan te koopen en te betaen. Dien avond had hij echter geen groot geldbedrag bij zich. onderwijsinstellingen, innspecteurs en hoofdinspecteurs, die hun func tie uitoefenen op aen wijze, welke in strijd is met een vruchtbare ont wikkeling van het Nederlandsche onderwijs. Het ontslag wordt ver leend door een byzonderen gevol machtigde van den Secretaris Ge neraal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur bescherming, die daarbij terzijde wordt gestaan door een adviseur, benoemd door den Secretaris Ge- neraaL Tegelijk wordt beslist, of, en zoo ja, in welke mate de ontslagene wachtgeld ontvangt. Hierbij moe ten de bepalingen van beschikking nr. 124/'41 over de verzorging van ontslagen ambtenaren worden toe gepast. De ontslagene mag zijn beroep niet uitoefenen, zoolang de Secretaris Generaal niet vaststelt, dat de voorwaarden voor het ont slag zijn vervallen. Wie in strijd met deze bepaling het beroep van docent uitoefent, met ontduiking van het verleende ontslag door een ander laat uitoe fenen, wie dit verboden onderwijs uitlokt, mogelijk maakt, zijn hulp toezegt of verleent of als leerlmg daaruit voordeel trekt, wordt krach 'tens artikel 6 der verordening nr. 138/'41 over de bescherming van de orde gestraft met gevangenis straf tot twee jaar of met een boe te van onbeperkte hoogte of met beide straffen.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3