V r m. Een uniek bedrijf garandeert U het beste! Alkmairsclie Kaasmarkt KANTONGERECHT Productieslag in de praktijk Marktberichten NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN Het lossen van wagens met vaste brandstoffen op Zondag Officieele publicatie van den gevolmaoh'< tigde voor de reorganisatie van de Nederlandsche politie a) Het bezit van de Nederlandsche nationaliteit (per sonen van joodschen bloed zijn uitgesloten). De af stamming, ook van de echtgenoote, moet tot en met de grootouders aangetoond worden door invulling van een daartoe bestemd afstammingsformulier. ?rdl.V«T.»'v"rin S&ïïhSd hft ni.t ,01. 1 Vr voreowmoki. werf.» Officieele Publioatie van hel Departement van Landbouw en Visscherii Juist nu KRUIDENIERSWAREN Geen gevaar voor weidebedrijf Nieuws uit Urk b) c) I a e) d) e) f) e) h) 2) 3) i) Ingaande Zondag 18 Januari 1942 behooren, wegen» groote behoefte aan materieel, de wagen» brandstoffen (steenkool, coke», bri ketten, brandhout, turf en dergelijke) ook des Zondags tujichen 7-18 uur door de geadresseerden te worden gelost. Voor berekening van den 8-urigen vrijen lostermijn en eventueel van het staangeld, zal alsdan de Zondag worden medegeteld. reed» gedane aankondiging, dat gesloten wagen» des Zondags zoowel gelost als beladen behooren te worden, blijft onge wijzigd van kracht De Directie. AANSTELLING BIJ DE NEDERLANDSCHE POLITIE, De Gevolmachtigde voor de Reorganisatie van de Neder landsche Politie maakt het volgende bekend. a) Er bestaat gelegenheid tot aanstelling bij de Nederlandsche politie van personen, die aan de hierna vermelde eischen voldoen. Na de aanneming van gegadigden ontvangen zij hun eerste opleiding in een politie-opleidingsbataljon, om daarna bij een der Nederlandsche politiecorpsen te worden tewerk ge steld. In de voeding, de kleeding, de huisvesting en de genees kundige verzorging van de leerlingen van het politie-oplei dingsbataljon wordt van rijkswege voorzien. Zij ontvangen bovendien een zakgeld van drie gulden per week. De aanstelling tot adspirant-politie-ambtenaar geschiedt voor een proeftijd van een jaar. De proeftijd vangt aan op den dag van indiensttreding bij het politie-opleidingsba taljon. Bij gebleken ongeschiktheid, bij ernstige vergrijpen tegen de discipline en indien valsche mededeelingen omtrent den eigen persoon waren verstrekt, kan te allen tijde op staan- den voet ontslag worden verleend. De aangestelden zullen zich voor een minstens vijfjarigen diensttijd bij de Nederlandsche politie moeten verplichten. Sollicitanten moeten voldoen aan de volgende eischen. I. Adspirant-officieren. b) Onbesproken levensgedrag. e) lichamelijke geschiktheid. Een lichaamslengte van minstens 1.72 m., blootsvoets gemeten. Bij zeer bij zondere geschiktheid kan een lengte van 1.70 m. worden toegelaten. Personen die een bril dragen, kunnen toegelaten worden, indien de gezichtssterkte van het eene oog minstens 2/3, van het andere minstens 5/10 bedraagt. d) Leeftijd: 18—32 jaar. e) Het bezit van het diploma eindexamen H.B.S. 5-ja- rige cursus of gymnasium. Het bezit van een diploma voor inspecteur van poli tie strekt tot aanbeveling. Kennis van de Duitsche taal is gewenscht. f) Volkomen bereidheid tot medewerking aan den op bouw van den Nederlandschen Staat, ook onder de huidige omstandigheden, evenals een loyale hou ding tegenover de bezettende macht. g) Gehuwden kunnen onder bepaalde omstandigheden worden toegelaten. h) Zij die hun diensttijd bij den Nederlandschen Ar beidsdienst hebben volbracht, genieten voorkeur. II. Manschappen. Zie onder Ia. Zie onder Ib. Zie onder Ic. Zie onder ld. Voldoende schoolkennis, In het bijzonder van de Nederlandsche taal, zoowel in woord als in geschrift. Zes klassen lager onderwijs moeten met vrucht zijn gevolgd. Het bezit van een politiediploma strekt tot aanbe veling. Zie onder lf. Zie onder tg. Zie onder Ih. De sollicitatie moet geschieden door het indienen van een eigenhandig schrijven. Bij dit schrijven moet worden overgelegd: 1) Een eigenfhandig geschreven levensloop. Een afschrift van het inspecteurs- of politiediploma zoo men dit bezit, alsmede puntenlijst. Een ingevuld formulier betreffende de afstamming. Een ingevulde vragenlijst waaruit verschillende bij zonderheden van den sollicitant moeten blijken. De formulieren bedoeld onder 3 en 4 zijn verkrijg- baar aan het gemeentehuis in de plaats van inwo- II. Sollicitatiebrieven met de bijlagen, waarbij een foto ten voeten uit, moet worden overgelegd, moeten voor 24 Januari e.k. worden ingezonden aan het Bureau van den Gevolmachtigde voor de Reorganisatie van de Ne derlandsche Politie, postbus 215 te s-Gravenhage Op de sollicitatiebrief moeten bovenaan duidelijk zijn vermeld: naam, voorletters, woonplaats, straat en huis nummer, alsmede provincie waarin de woonplaats is *e- Op6dè enveloppe moet bovenaan zijn vermeld: „Sollici- III Mli6 "reeds eerder ingediende sollicitatie-adressen komen zen, komen niet in aanmerking. „BEZUGSCHEINF" VOOR GROENTEN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Lan - bouw en Visscherij maakt De- kend, dat handelaren, cue groenten hebben afRe'ev tegen inlevering van Bezug scheine voor „Frischgemuese und Kartoffeln" of van de gele Bezugscheine met een rood vlak, welke bescheiden bestemd zijn voor alle levensmiddelen, deze ter herbevoorrading die- nen op te zenden aan de Ne- derlandsche Groenten- en Eruit- centrale, Laan Copes van Cat- tenburch 62 te 's Gravenhage. Zooals bekend, dienen deze Bezugscheine. indien er aard appelen op zijn afgeleverd, te worden gezonden aan het Plaat selijk verkoopkantoor van de V.B.N.A. BH TE ALKMAAR Strafzitting van Vrijdag li Jan. '42. NIET GOED VERDUISTERD, MAAR HET LIEP GOED AF. Den heer J. de G., leeraar aan het lyceum te Helder, geëvacueerd naar Schoorl, wordt ten laste ge legd niet goed te hebben verduis terd, zoodat op 11 Dec. jl. licht naar buiten zou zijn uitgestraald. Beklaagde verweert zich door te zeggen, dat hij van het betreffende perceel slechts enkeTe vertrekken in huur heeft en dat het licht niet uit een van deze afkomstig was. Als getuige treedt op de veldwach ter, die een proces-verbaal heeft op gemaakt, waarin uitdrukkelijk ver meld staat, dat beklaagde door hem is gehoord hetgeen niet het ge val blijkt te zijn geweest. Dit be zorgt hem een ernstige repriman de van den ambtenaar, die zegt er een andere opvatting op na te hou den ten aanzien van het opmaken van proces-verbalen. Beklaagde zelf wordt vrijgesproken, wijl het wettig en overtuigend bewijs niet is geleverd. HET TROTTOIR IS EEN DURE RIJWEG. A. B. te Nieuwe Niedorp heeft met een motorrijwiel gereden op het trottoir. Het was slechts ge weest over een korten afstand, cir ca 5 M„ Hij weet. dat het niet mag en het trof slecht, dat de veldwach ter het juist zag. Nu kost het hem f2 of 1 dag hechtenis. Weinig, maar de kantonrechter, zoowel als de Ambtenaar wilden rekening hou den met zijn volmondig bekennen en met zijn finantieele omstandig heden. EEN WAARSCHUWING VOOR VELEN! Klim niet op de gasgenera tor van de autobusl L. G. te Egmond a. Zee heeft zich schuldig gemaakt aan een veel voorkomend vergrijp van de jeugd, nl. het achter op een bus van de Naco klimmen en daar zoodanige manipulaties te verrichten, dat de generator lek wordt en de bus op onthoud en last heeft. De ambte naar vindt het ergerlijk en zegt thans nog clementie te willen laten gelden, doch dat 'n volgende maal stellig principale hechtenis zal vol gen. Hij vraagt f 25 of 14 dagen hechtenis. De kantonrechter laat clementie gelden wegens de moei lijke finantieele omstandigheden van beklaagde, die zich veroordeeld ziet tot f8 of 4 dagen. Een waar schuwing voor velen! ALLEEN MET BLAUW AFGE SCHERMDE LANTAARNS OP STRAATI J. H. v. R. uit Schagen heeft in de Langestraat te Alkmaar een lantaarn gebruikt, die wit licht uit straalde. Hij is bij de P.T.T. en be toogde vrij welsprekend en in tech nische termen, hoe voor het fabri kaat van lamp. dat hij bezit, het aanbrengen van een blauw scherm heel moeilijk is. De ambtenaar en de kantonrechter waren het er niet geheel mee eens, maar hij kwam er met f2 redelijk af. Bovendien kreeg hij de lantaarn terug. MEN MAG NIET VRIJ OVERAL HOUTSPROKKELEN. J. Keuris te Alkmaar had te Ber- mM'. aÉ&se' "<3St V Iedere Albert Heijn-winkelier is de laatste schakel in een langen keten van voedingsmiddelen-experts. Wat U in een Albert Heijn-winkel koopt, dat is van begin tot eind tot stand gekomen onder de leiding yan vakmenschen, die het woord „kwaliteit" in hun blazoen voeren. Deze garantie heeft Albert Heijn van een kleine winkelzaak gemaakt tot een wijdvertakt bedrijf, dat de Nederlandsche voedselvoorziening op een onmiskenbaar hoog plan bracht. De oude Albert Heijn-principes regeeren nog in volle kracht. Ook onder de huidige omstandig heden ontvangt U in een Albert Heijn-winkel het beste, dat thans bij mogelijkheid te leveren is. Z-l VOOR UW gen hout gesprokkeld, toebehoorend aan de N.V. Bouw-Exploitatie Maat schappij. Hij meende, dat dit wel mocht en had zich dus de vrijheid veroorloofd een kistje er van te ver zamelen. Het werd echter erger, omdat hij niet slechts dood. maar ook gekapt levend hout in zijn be zit bleek te hebben. De ambtenaar noemt het vergrijp ernstig, men doet en men rooft maar. Hij vraagt f8. Beklaagde toont zich beleedigd. hij wil wegloo- pen, ziet er van af nog iets te zeg gen. want het zal toch niet geven. Inderdaad blijkt dit juist, want de kantortrephter veroordeelt hem con form den eisch. 120.000 h.a, gescheurd Te Leeuwarden waren dezer da gen, naar de Landstandspersdienst meldt, alle functionarissen van de „Commissie dr. Posthuma" in Fries land in vergadering bijeen. Na een inleidend woord door den heer W. H. Oostenburg, voorzitter van de Commissie, sprak ir. W. F. Gerhardt, landelijk secretaris der Commissie over: „DE BETEEKEN1S VAN DEN PRODUCTIESLAG". „Waarom werd de productieslag uitgeroepen?" vroeg spr zich aller eerst af. Het antwoord op deze vraag werd gegeven in het eerste manifest, dat eind Febr. 1941 als bijlage van de „Agrarische Post" verscheen. Hierin werd uiteengezet, dat de productieslag beoogt het streven van alle boeren om door eensgezinde inspanning van alle krachten een zoo hoog mogelijke opbrengst van de gewenschte pro ducten te krijgen. Duidelijk en recht op den man af werd onzen boeren medege deeld, dat het van hen, en van hen alléén, zou afhangen, of 't Nederlandsche volk in dé toe komst voor hongersnood be waard zou blijven. Dit is ze ker niet overdreven. In Neder land werd in 1938 bij een brood graanbehoefte van 900.000 ton, niet minder dan 641.000 ton tar we ingevoerd, terwijl daarnaast nog 925 ton mais, 200.000 ton gerst en 109.000 ton rijst werden geimporteerd. „Nederland voedt .^zichzelf", was dus geen schoon devies zonder meer ontleend aan het principe, dat al leen een volk, dat zichzelf kan voe den, een onafhankelijk en dus een sterk volk is. „Nederland voedt zichzelf" was harde noodzaak ge worden. De productieslag is vóór alles harde werkelijkheid en wel de wer kelijkheid, dat de boer de voeder is van zijn volk en dat het welzijn van dit volk voor een zeer belang rijk deel van den boer afhankelijk is. Deze waarheid staat of valt niet met bepaalde omstandigheden, zij was er altijd en zal er ook altijd blijven. Aardappelverbouw. Nadat spr. een overzicht had ge geven van de Engelsche honger- blokkade en de wijze, waarop de Duitsche productieslag deze bestre den heeft, zeide hij, dat de produc tieslag in Nedprland er in de eerste plaats op gericht dient te zijn een voldoende ophrengst. van de eerste noodzakelijke levensmiddelen te verkrijgen. In de eerste plaats diende daar om de aardappelverbouw bij be houd van minstens dezelfde opper vlakte broodgraan uitgebreid te worden. Het resultaat hiervan, een vermeerdering van de beteelde op pervlakte aardappelen van 129.000 ha. tot 160.000 ha. of van rond 24 pet-, mag niet onbevredigend ge noemd worden. Koolzaad. Behalve de aardappelverbouw diende vooral ook de verbouw van koolzaad bevorderd te worden. De uitbreiding van dit gewas was dit jaar reeds zeer belangrijk, doch had nog veel grooter kunnen zijn, indien wij meer medewerking van het weer hadden gehad. Voor het komende jéar zal er alles op gezet moeten worden om er nog een be langrijke oppervlakte koolzaad bij te krijgen. Dit zal bij gunstige weersomstandigheden ongetwijfeld gelukken. Uitbreiding van dit en uitbreiding van dat, het is alles goed en wel, maar het beteekent per saldo, dat de oppervlakte bouwland vermeer derd dient te worden. Vandaar, dat reeds bij het begin van de produc tieslag het scheuren van grasland één der belangrijkste punten was. In het voorjaar van 1941 werd reeds 22.000 bunder grasland in bouwland omgezet, terwijl hieraan in deze maanden nog een 100.000 ha. zijn toegevoegd. Een totaal dus van 120.000 ha., welke als zoodanig een belangrijke versteviging van onze voedselpositie beteekenen. Geen gevaar voor weidebe- drijf. Ir. Gerhardt betoogde in het vervolg van zijn rede met klem, dat, ook al is de oppervlakte grasland met ruim 100.000 h.a. verminderd, het weidebedrijf in de toekomst de eerste plaats zal blijven innemen. Een goed deel van de Nederlandsche cul tuurgrond immers is uitsluitend als weiland te benutten, ter wijl de 120.000 h.a. gescheurd grasland slechts een betrekke lijk klein deel van de totale oppervlakte weiland uitmaken. In het kader van de Neder landsche bodembewerking is en blijft er dus een vooraan staande plaats voor het weide bedrijf ingeruimd. Voor dit weidebedrijf kan in den pro ductieslag nog zoo buitenge woon t veel worden gedaan. Juist uit de weide is immers in het verleden lang niet ge haaid, wat er uit te halen viel. „Ik hoop", alzoo besloot ir. Ger hardt, „dat u uw taak thans dui delijker dan ooit voor oogen staat. Ik hoop echter bovenal, dat ik u heb kunnen overtuigen van het feit, dat de productieslag als voor waarden stelt: bereidheid tot die nen en eensgezindheid. Mijn wensch is, dat deze bereidheid tot dienen en deze eensgezindheid meer en meer ingang in het Nederland sche hoerendom mogen vinden. Tot heil van het geheele Nederlandsche volk." VISSCHERIJ. URK. Door 25 vaartuigen werd aan den gem. vischafslag aangevoerd: 2000 kg pos, prijs 5 ct. per kg, BURGERLIJKE STAND URK. Geboren: Willemina, d. v. J. Hak- voort en L. Romkes. AANBESTEDING. Het onderhoudswerk van sluizen en dijken, gemalen en gebouwen in 1942 is aanbesteed. Laagste in- schrijf'ter N V. Daalder's Aan nemingsbedrijf te Alkmaar' voor 287.000. Niettegenstaande de tijdsomstan digheden en vooral niettegenstaan de de koude was de markt van daag toch niet geheel zonder kaas. Het was de fabriek te Callantsoog, die met 1 stapel 20 plus ad circa 750 Kg. de eer voor de kaasmarkt redde en die daarmee den maxi mumprijs van f 43.50 aan het bord bracht. Men mag echter wel reke nen, dat de vorst voor enkelen een bezwaar is geweest om te verschij nen, zoodat we voor de volgende week wat meer meenen te mogen verwachten. Intusschen blijft de productie minimaal. De consumptievoorzie ning blijft beslag leggen op zoo goed als alle melk. Hoezeer in ver gelijking met verleden jaar de toe stand hier meer precair is gewor den, moge blijken uit het feit, dat een jaar geleden in de maanden Januari en Februari nog boter in. het koelhuis kon worden gezet. Op het oogenblik is daarvan geen spra ke. De moeilijkheden, die de afgeloo- pen week hier en daar bleken te bestaan bij de aflevering van bo ter, waren intuschen niet van ern stiger) aard. Ze schijnen te hebben gelegen in vertraging, ontstaan door de feestdagen en in vervoers- puzzles. Intusschen heeft dit alles zich blijkbaar ook reeds weer op gelost en op het oogenblik is alles weer in de beste orde. De beschikbare melk in Noord- Holland overigens wordt practisch geheel in consumptie gebracht, in andere nrnvincies wordt ze, bui ten wat in consumptie komt, groo- tendeels verpoederd op mager melk poeder en boter, benevens 20 plus kaas. ALKMAAR. 16 Jan. Boerenkool f 6.30 per 100 Kg., gele kool f 6 per 100 Kg., groene kool f 6.30 per per 100 Kg, knol- selderie f 6.90—10 per 100 Kg., prei f 4.407.80 per 100 Kg., roode kool f 56.30 per 100 Kg., spruiten f 8.50 —14.10. uien f 5.30. witte kool f 3.36 —4.20 per 100 Kg., wortelen f 4.S0 |>er 100 Kg., witlof I f 13, idem II f 10.40 per 100 pond. BR. OP LANGENDI.JK. 16 Jan. Aanvoer: 750 Kor. uien f 5.30 stek f 3.50. witlof f 14.90-17. NOORDSCHARWOUDE. 15 Jan. Aanvoer: 1600 Kg. roode kool f 6.30, 4500 Kg. gele kool f 4.20, 1000 Kg. groene kool f 6.30, 4200 Kg. uien A I 5.30, B f 4.20.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3