Mislukt de schaatssport Uit het oog, maar niet uit het hart, De week in Feiten en Fantasieën KLEIN JOURNAAL Stadsnieuws Hondsch avontuur IJshockey wedstrijden 1 Zoo is het met het prachtige zelfwerkend waschmiddei Persil, maar de andere schitterende Persil-producten Henco, Ata, iMi en Sil bren- gen nu uitkomst voor de huisvrouw, meer dan ooit. De vraag wordt echter steeds grooter, zoodat hieraan niet steeds door Uw winkelier kan worden voldaan. De Persil- fabriek doet haar uiterste best, zooveel mogelijk en regelmatig te leveren. Predikbeurten Vestzakslobkoussloffen en wat dies meer zij Tjtecdag 17 Jannari KHZ. DAGBLADVOORHOLLA NDg NOO«m^ftx\yARTIER Tweede Wal Het vriest al een week. Het vriest al een paar dagen hard en het tijdstip is weer aangebroken, dat het ijs houdt. Behoudens nog hier en daar de zwakke plekken zal men zich na deze strenge vorst en de noodige oplettendheid zonder ge vaar op de gladde vloer kunnen wa gen. Wij hadden vurig gewenscht, dat ons ditmaal deze gelegenheid ont houden zou worden. Hoe wij andere jaren steeds naar ijs verlangden, hoe wjj vroeger met nijdige woorden af gaven op die kwakkelwintertjes, dit maal hadden wij toch maar liever zoo'n kwakkelwintertje gehad. Edoch, Koning Winter heeft het anders beschikt en noodgedwongen schikken wij er ons in. Nu is het in den aard van den mensch om van een dwang- of nood toestand te maken wat er van te maken valt. De pessimisten of fut- loozen zijn in dit geval misschien uitzonderingen, doch in het alge meen laat het levensinstinct ook hier zijn invloed niet achterwege. En nu er toch ijs is, meenden we dan ook te mogen verwachten, dat „Men" er dan maar van zou maken wat er van te maken viel en dat is in casu: Schaatsenrijden. We zijn er op uit geweest om den stand van het ijsvermaak op te nemen, doch we kwamen teleurgesteld thuis. Tot nu toe mag het ijsvermaak geen naam hebben. Wel wordt er hier en daar een baantje gemaakt, doch dan is het voornamelijk door de jeugd. De echte schaats- en ijssfeer is nog niet te bekennen. Er zijn enkele banen waar het goed rijden is. Echter zijn dit kleine „eindjes", die den waren schaatsliefhebber niet be koren kunnen. Bovendien kwamen er hier al heel spoedig zeer veel barsten in het ijs, zoodat de aardig heid er wat af raakte. Al met al echter genoeg gelegenheid om het weer eens op de gladde ijzers te probeeren. Dat dit laatste maar sporadisch gebeurt, kunnen wij wijten aan de strenge koude, die feitelijk een be letsel is om echt van deze winter sport te genieten. Er is echter nóg iets: de koek-en- roopies zijn er niet en zullen er niet komen ook. We geven direct toe, dat een echte schaatsenrijder niet voor koek-enzoopies naar het ijs gaat. Dat neemt evenwel niet weg, dat honderden ijsliefhebbers een koek-en-zoopie onmisbaar achten om de gezelligheid en het vermaak ter plaatse te vervolmaken. En van dien kant bekeken is er inderdaad veel voor te zeggen. Mogelijk, dat enkele dagen met zachter winterweer in dit geval nog veel „goed" maken. Veel hoop heb ben we er echter niet op. We spra ken enkele rasechte schaatsers, die ons te kennen gaven, dat het hun dit jaar „gestolen" kon worden. Ze taalden niet naar hun rondrijders of Noren. Daaruit volgt weer het verlangen, dat deze koude spoedig tot het ver leden mag behooren. Vroeger speet het ons voor de menschen, die door de koude hun plagen zagen verdub belen of vermenigvuldigen. Toen echter gunden we ook de schaatsen- Hce koud het te... en hoe ver! Hoe vaak hebben we het niet tegen elkaar gezegd in de voorbije maanden: „de winte schiet al weer lekker op, en we rollen er, zonder al te erge kou, aardig door!" Dat was ook onze vurigste wensch dat ons tenslotte dat ^éne be spaard zou blijven; dat we bij a die andere ellende van de -vacuatie tenminste een milden winter zou den hebben. 't Mocht wat! Ook in dit opzicht kwamen wij, vluchtelaren, van een kouwe kermis thuis en sedert een week voelen we thans aan den lijve wat het beteekent met strenge vorst „uithuizig" te zijn. De treinen doen denken aan voer tuigen, die zóó uit Siberië komen, zóó dikbebloemd zijn de ruiten. Doet men zoo'n coupé-deur open, waarbij zonder uitzondering zes stemmen tegelijk brullen: „Dicht e deur, we 'zitten hier te ver...... van de kou!!", dan ontdekt men daarin lieden, die herinneringen oproepen aan de prentjes in de jeugdboeken over Heemskerck en Barentsz op Nova Zembla. Men zit met dubbele jassen, dubbele truien en dubbele wanten aan, schouder aan schouder gedrukt. Men blaast op de vingers en trii pelt op den bodem van den wagon. Men foetert op ie Spoor wegen en kettert tegen den oorlog, die van alles schuld te. Men perst zica tegen elkaai aan, teneinde zoo veel mogelijk calorieën warmte te Vergaren... kortom, men is er op Uit om niet bevroren aan te komen. Dat allï.» klinkt nu wel heel aardig, doch is het niet. Het beste bewijs ls dat U zelf, als niet-geëvacueerde, eens een trip meemaakt. Uw haren zouden ten berge rijzen bij 't aan den lijve beleven van zooveel ongemak en verdriet. Deze Dooldagen zijn de siecni dagen voor onze trekkende gemeen schap. Eerst nü voelt deze wat hei zeggen wil van huis en hof verdre ven te zij..! Eerst nü beseft zjj wat het zeggen Wil, evacué te zijn. Men heeft zelf niet geweten, dat het zóó miserabel was rijders een portie vreugde. Waar dit laatste echter nu tóch in duigen schijnt te vallen, belet niets ons om sterk te hopen op een mildere tem peratuur. Juist hebben wij deze regelen be ëindigd of wij kunnen hier reed aan toevoegen, dat „de Kerkgracht de eer redt!" In den namiddag was de 's morgens nog verlaten ijsvlakte dan toch eindelijk druk bezocht door de schaatsenrijders. Wellicht droeg het feit, dat enkele scholen ijsvrij hadden gekregen, hiertoe niet wei nig bij. Het was een bonte menge ling van zwierende rijdsters en rij ders, waarbij de jeugd weer de over hand had. Werkelijk begon het op een ouderwetsche ijsbaan te lijken en wij werden verrast door het ver schil met diezelfde baan des mor gens. Zoodat Bredero, die zei, dat 't kan verkeeren, weer gelijk heeft gekre gen. „Hermes" organisatore. Nu Koning Winter zijn intrede heeft gedaan, is alle sport als voet bal, hockey, korfbal etc. tijdelijk stilgelegd. Zoo zullen dus ook de voor a.s. Zondag vastgestelde wedstrijden HBS VHermes te Bloemendaal en FAHC IHermes (dames) te Am sterdam, welke laatste zoo buiten gewoon belangrijk is t.a.v. de bo venste plaats, niet kunnen plaats vinden. Het Hermes-bestuur zit echter ook thans niet stil en men is direct overgestapt op ijshockeybeoefening. Indien het huidige weer aanhoudt hoopt men Zaterdag en Zondag een ijshockey-tournooi te organiseeren, terwijl het houden van een onder linge hardrijderij op de schaats wordt overwogen. Het is nog niet bekend, waar deze wedstrijden worden gehouden. Voor volgende week heeft Hermes uitstel van wedstrijden gekregen in verband met den feestmiddag, die Hermes dan organiseert in Casino. Binnenkort zullen hierover nadere mededeelingen volgen. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 15 Januari 1942. lehuwd: B. Schoolderman en J. Rensmaag. Uil Hei Hitiiie, lap.fLo.'U SCHAATSEN TERECHT, Het paar meisjesschaatsen, dat in de Javastraat vermist werd, is te recht gekomen. Het medenemen be rustte op een vergissing. GRATIS MUZIEK. Er is proces verbaal opgemaakt tegen een stadgenoot, die clandes tienmuziek genoot. Hij had zich zelf namelijk op het net van de H.R.C.O. aangesloten! LICHTUITSTRALING. Tegen een bewoner van den Ka- naalweg werd wegens uitstraling van licht uit zijn woning proces verbaal opgemaakt. Nog steeds heb ik mij niet af kun nen wennen om 's avonds, voordat ik ga slapen, een eindje te gaan wan delen. Alle muffe gedachten van overdag waaien er eens uit en je kunt dan tenminste met een „frisch" hoofd gaan slapen. Of 't nu stormt of regent, 't kan me niets schelen; hoe wel 't op 't oogenblik, nu de maan zoo laat opkomt, wel eens wat erg moeilijk is om den weg te vinden. Ge lukkig ben ik niet nachtblind, zoodat het me nog niet overkomen is, dat ik een lantaarnpaal omhelsde of den grond met m'n lippen beroerde (af kloppen maar!). Het is dan integendeel wel avon tuurlijk om in het pikkedonker de nachtelijke Jutterstad te doorkruisen. Je komt van alles tegen, bejaarde echtparen,'die zich in hun verlovings tijd terug wanen, gezien de innige omstrengeling, en toekomstige echt paren, die er niet voor onder doen. Steevast op iederen straathoek waar schuwt de mannelijke helft: „Pas op, een stoeppie!", uit vreeselijke be zorgdheid. Maar laatst, op een aarde-donkeren avond, heb ik toch ook m'n avontuur beleefd. Nauwelijks had ik m'n eerste passen in het duistere niets gezet, of ik hoorde aan den anderen kant een nijdig gegrom. Ik schrok er, eerlijk gezegd, 'n beetje van, vooral omdat ik verder geen voetstappen van men schen hoorde, terwijl ik toch ook niet kon aannemen, dat de politie een nachtelijke speur-oefening met hon den hield. Ik bleef een oogenblik stil staan om de situatie te overpeinzen; ik voelde er niets voor om de heele wandeling 'n hond achter me aan te hebben. Ik stond stil en de hond stond blijkbaar ook stil, want het geluid van de hondenstappen hield óók op. 't Leek wel 01 't dier mij als z'n baas beschouwde. Wie begrijpt m'n verba zing, dat ik, zoowel voor en achter als op zij ineens ,'t nijdige gegrom hoorde. Daar snapte ik niets van. Eén hond kan toch niet op drie plaatsen tegelijk brommen. Voorzichtig haalde ik m'n zaklan taarn te voorschijn; ik wilde het mijne er van hebben. Op den laten avond, en dan drie honden alleen op stap, 't leek erg onwaarschijnlijk, 'n Klik, en de blauwe straal van m'n zaklantaarn belichtte rond om mij heen een groep van vijftien twintig honden, of liever hondjes; allemaal dieren van klein formaat, in alle soor ten en kwaliteiten. Er waren rasechte schippertjes (of wel keffertjes) en foxen bij, maar ook een aantal on- défineerbare kruisingen van allerlei hondenrassen. En al deze honden za ten en stonden om mij heen, ietwat verdwaasd knipperend tegen 't licht. Twee van hen herkenden elkaar blijk baar en begonnen een oute veete te beslechten. En ik stond daar, wist niet hoe van deze schare verlost te raken. Ik voelde er ook niet veel voor om vergezeld van dit hondenescorte weer naar huis te gaan. Er zat dus niet veel anders op dan door te loo- pen. Grommend kwamen de honden met lichte stappen achter mij aan. Tenslotte kreeg ik het idee de dieren op een dwaalspoor te brengen. Daar toe knipte ik m'n zaklantaarn aan en liep gewoon door. Bij een zijstraat sloeg ik af, knipte het licht uit en een paar oogenblikken later weer aan. De hondenschaar, die even in het donker stil was blijven staan, kwam hard hollend aan. Direct knipte ik het licht weer uit en ging in een portiek staan. Alle dieren holden voorbij. Voorzich tig sloop ik terug en ging op den oor- spronkelijken weg weer verder. Ik was ze kwijt! WAVELL KAN DE ZAAK NIET REDDEN... Japan belooft hem tijn zooveelsten nederlaag. TOKIO, 16 Jan. (D.N.B.) De vestiging van een ge rneenschappelijk hoofd kwartier der geallieer den in Soerabaja toont, zoo schrijft de Japan Times and Advertiser, dat men reeds de hoop, Singapore op succesvol le wijze te kunnen ver dedigen, heeft laten va ren. Ook dit gemeenschap pelijk hoofdkwartier echter zal evenmin als de benoeming van Wa- vell tot opperbevelheb ber van de strijdkrach ten in Oost-Azië het verloop van dezen oor log kunnen veranderen. -Het Japansche blad herinnert in dit ver band aan de nederla gen van Wavell in Joe goslavië, Griekenland en Kreta, en schrijft, dat het geen verbazing wekt, wanneer er zich thans zeer eigenaardige voorvallen in het Brit- sche parlement afspe len, waar men twijfelt aan de bekwaamheid van den eigen bevelheb ber en den huidigen chef van de Britsche strijdkrachten in Oost- Azië „een onnoozele bloed" noemt. Dit be wijst tevens de demora lisatie in het vijandelij ke kamp en is niet in de laatste plaats een ge volg van de zware En- gelsche nederlagen in het gebied van Malak- ka. 0 Nederlandsche Persil-Maatschappij N.V„ Amsterdam. Fabrieken te Jutphaas bij Utrecht. ZONDAG 4 JANUARI. Westerkerk (Helden der Zeeplein). Vjn. 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar. Geref. Kerk (Bethelkerk). V.m. 10 uur, Cand. J. v. Eerden, van Alkmaar. N.m. 4 uur Da. Tollenaar. Herat. Ev. Luth. Gem. (Weezenstr.). V.m. 10.30 u., Cand. Oldemans, te Bilthoven. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). V.m. 10 en n.m. 4 u. de Heer J. Rebel Evangelteatiegebouw (Vijzelstraat) V.m. 10.30 en n.m. 4 u. samenkomsten Rest nu de vraag: waar komen die honden vandaan? 'n Paar avonden later liepen mij, in een drukkere straat, weer 'n heele groep honden, weer van die gewone huiskamer hondjes, voorbij. Laten sommige men schen, die evacueeren, hun honden 's avonds los rondzwerven of hebben we in onze stad soms een groep ver wilderde honden gekregen? N.m. 12. 5 en 2.30 u. Zondagsschool. Woensdag, n.m. 7.30 u., Bijbelkring. Vrijdagavond 7.30 u„ Zangdienst. Evangelisatie (Palmstraat). V.m. 10.30 u. Cand. W. v. d. Akker, te Weesp. Leger des Heils (Zaal Spoorstr. 7). V.m. 10 u. Heiligingsdienst. N.m. 7 u., Verlossingsdienst. 12 u. Zondagsschool1. x. Maandag 2.15 u. Vrouwenkrans. A.s. Dinsdag 7.30 u. Schriftlezing. Ned. Herv. Gemeente. JT"MANADORP. V.m. 10.30 u., Ds. van Wichen. HUISDUINEN. G^en dienst. DIENSTEN IN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, v.m. 10.30 u., Ds. Kapteyn. Ouderluis en Schagerbrug, geen diei st. Callantsoog, v.m. 10.30 u., mej. K. van Drimmelen. Oude Niedorp, v.m. 10.30 u., Ds. De Mooy. Deze tijd is een tijd van aanpassen. Lie den met goede ideeën zijn momenteel hun gewicht in goud waard en derhalve mogen wij te dezer plaatse warme hulde brengen aan een onzer lezers (hij woont liefst in Vriezenveen)die zoo vriendelijk was hieronder een korte uiteenzetting te geven van het allerlaatste laatste nouveauté, na melijk de vastzakslobkousslof. Hier volgt de gebruiksaanwijzing: Een aardig werkje voor de gezellige winteravonden dan, is het vervaardigen van slobkousen of slobkoussloffen. Bijna iedereen heeft nog wel een paar pantoffel- zolen en een oud vest, en wie dit nog heeft, ga als volgt te werk: neem het vest liefst met een even aantal knoopen, zes bijvoorbeeld. Knip het vest horizon tal dat is waterpas middendoor, tusschen den 3en en 4en knoop. Scheur de achterkant (de voering van de rug zijde) eraf, en naai de aldus ontstane zijkanten aan elkaar. Men krijgt dan twee wollen slobkousen, die het bovenste deel van de beide slof slobkousen zullen vor men. Met allerlei uitgeknipte driehoeken uit de schouderbanden van het vest maakt men een stroomlij nvormige verbinding van de slobkous met de pantoffelzooi; van de rugvoering en wat watten of pa- pierkrullen vervaardigt men twee binnen- zooltjes. Men kan nu de beide apparaten aantrekken, en door middel van de reeds aanwezige vestknoopen en -knoopsgaten dichtknoopen. Een aardige versiering vormen de twee paren vestzakjes die on geveer op de enkels vallen en die gebe zigd kunnen worden voor klem geld, dis tributiebescheiden, shag, cigarettenpapier en dergelijke geriefelijkheden. Kunstzin nige lezers en lezeressen kunnen de schoeisels nog een vroolijk tintje verschaf fen door middel van geborduurde teksten of bloemvérsieringen in stemmige kleuren, waardoor een aangenaam geheel wordt verkregen. Vooral in kantoren en scho len, waar het nu door de betrekkelijk lage temperatuur wel eens tamelijk koud kan zijn, bewijzen deze vestzakslobkoussloffen goede diensten. Al is er dan in Den Helder sprake van een groote verstrooiing", dat doet niets af aan het feit, dat er zoo bij tijd en wijle blijkt, dat de lust tot gepast vertier nog niet heelemaal gebluscht is. Dat werd o.a. dezer dagen bewezen ten huize van de familie Wezelman in de Brouwerstraat, die van de week haar 50-jarigen huwe lijksdag mocht herdenken. De Wezelmannen zijn bescheiden lieden en hadden er aanvankelijk niet aan ge dacht tot feestelijk vertoon ovet te gaan. Nietwaar de tijd is er niet naar. Het gouden huwelijkspaar wikte.... doch de verdere familie-aanhang beschik te. En zoo kon het gebeuren, dat op den dag in kwestie de woning aan de Brou werstraat feestelijk versierd werd door den schoonzoon, die dit deed met een verve en fantasie, waardig bij dergelijke gulden gebeurtenissen. Alle Wezellieden waren er. alsmede de buurt, en grand complet. En dat wil wat zeggen. De 73-jarige bruidegom zat er duchtig mee in en niet minder het bruidje, dat op een dergelijken omvang der hul diging niet gerekend had. Zoo was men bijeen en de bruigom ver telde iets van z'n leven, van z'n 20 red dingen, die hij op zee met de botter mee gemaakt heeft en waarvan een Jaarsma's schilderij aan den wand verhaalt. De kroon op den dag vormde het bezoek van den burgemeester, die bij alle drukte van dezen tijd toch steeds even tijd pleegt te hebben voor zijn gouden stedelingen. Het was voor de Brouwerstraat en om geving een plesante dag en het bleek, dat de goede geest van onze populaire Visch- buurt nog lang niet dood is. Integendeel, die leeft en belooft nog wat voor de toe komst. En nu nog iets anders: Wist U, dat pakjes shag tegenwoordig zoo zeldzaam geworden zijn, dat men er het 10- en 15- voudige van den oorspronkelijken prijs voor neertelt? Zoo niet, dan is 11 een ge zegend mensch, en is er voor U geen ge vaar, dat ge door lieden „genept" wordt, die met een vriendelijk gezicht een gulden of desnoods 2 gulden voor een pakje tabak vragen. Tot welke ongewenschte, en weinig faire, praktijken deze tabak-windhandel soms kan leiden, bewijst het geval van een stadgenoot, die op het schoone idee kwam een pakje shag „Amerikaansch" te verkoopen. Dat willen zeggen: hij maakte 50 loten a raison van 10 cent en verlootte zoo dit pakje van een kwartje. Het bracht hem, welgeteld, 5 gulden op. Overigensmen krijgt een raar ge voel in z'n maag als men van dergelijke gevallen van medeburgers verneemt. Maar dat zal wel aan ons liggen, Heerhugowaard, n.m. 2.30 u., Ds. De Mooy. Veenhuizen, geen dienst. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Oudkarspel, v.m. 10.30 Ds. NelL Noordscharwoude, geen dienst. Anna Paulowna, v.m. 10.15 u., Ds. Vorstman. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, v.m. 10.45 u., Ds. Oosterbaan. Nieuwe Miedorp, v.m. 10.20 u., Mej, T. Rothfusz, Propente, Amster dam. Geref. Kerk. Julianadorp, n.m. 4.15 u.( Cand. J. v. Eerden. Anna Paulowna, n.m. 4.15 u., Cand. Bijleveld. Schagen, v.m. 10 u. en n.m. 2.30 u., Cand. J. v. d. Mye, hulpprediker. Kolhorn, v.m. 10.30 u., Ds. Visch. N.m. 3.30 u., Ds. Visch. Evangelisatie. Schagen, v.m. 10.15 u., Cand. Be neder. Breezand, v.m. 10.30 u. en n.m. 3.30 u., de heer Boon. Schagerbrug, v.m. 10.30 en n.m. 2.30 u., (in het gebouw) de heer F. van Rossum. Nieuwe Niedorp (gebouw Ned. Herv. Kerk v.m. 10 u., samen komst. Schagerbrug, Dinsdagavond 8 u., bij eenkomst Chr. Jongemannenver- een. in het Evangelisatiegeb. E.V. „Maranatha". Bergen (E V. „Maranatha"), v.m. 10.3Q u., Ds. H. Bakker, van Am sterdam. Vrjje Evang. Geref. Gem. Alkmaar (Doelenstraat 15), v.m. 10.15 en n.m. 5 u., Ds. Ruijs. The Star of Hope Mtesion. Julianadorp, v.m. 10 u. en n.m. 4 u., de heer A. Besselaar, van Amster dam. TEXEL. ONGEVAL OP DE IJSBAAN. Op de ijsbaan „De Ielemert", na bij Den Burg, is Donderdagmiddag een jongedame zoo ernstig gevallen, dat ze een hevige hersenschudding heeft bekomen en per ziekenauto naar huis moest worden vervoerd. ZONDAG 18 JAN. 1942. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10.30 u., Ds. Visser. Oosterend v.m. 10.30 u. Ds. Kok. De Waal n.m. 3 u., Ds. Salm. Den Hoorn v.m. 11 u., Ds. Wessel- dijk. De Cocksdorp v.m. 11 u., Ds. Salm. De Koog n.m. 3 u„ Ds. Wesseldijk. Oudeschild v.m. 10.30 u. Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg v.m. 10.30, Ds. Knot. Oosterend v.m. 10.30, Ds. Gorter. Geref. Kerk. Den Burg (Gebouw Fanfare) v.m. 10.30 u. Cand. Wouda; n.m. 3.30 u. Ds. v. d. Leer. Oosterend v.m. 10.30 u., Ds. <J. Leer; n.m. 3.30 u. Cand. Wouda Geref. Kerk H.V. Oosterend v.m. 10.30 u. en n.m. 3.30 u., Ds. v. d. Plas WIEHINGEN. POLITIE. Verloren: Een gouden zegelring met initialen J.K. Gevonden: Een boek. Inlichtingen gemeentebode.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 5