PROBLEMEN VAN DEN DAG Stads nieuws KLEIN JOURNAAL Naspel uit de Meidagen te Alkmaar De dorpentochteo vao Zondag a.s. Marktberichten Zaterdag 24 Januari 1942 DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tweede blad IJshockey-demonstratie Uitslagen MULO-ijswedstrijden Gerrit Duinker rijdt volgende week De goede tijding Iets voor spaarzame menschen H.R.C.-nieuws Predikbeurten Predikbeurten Dc vrederechter straft In verband met het feit, dat er voor de ijshockeywedstrijden van J.l. Zondag zooveel belangstelling be stond, zal er door de plaatselijke hockeyvereeniging „Hermes" heden middag, op veler verzoek van ver schillende Sportliefhebbers, een ijs- hockeydemonstratie plaatsvinden op het Heldersche kanaal, tegenover het Raadhuis. Deze demonstratie zal aanvangen te 4.30 uur. De baan zal voor deze gelegenheid, behoudens goedkeuring van B. en W. extra geveegd worden. Van de beide zestallen, die tegen over elkaar zullen staan, zal er een bestaan uit spelers van het eerste elftal van „Hermes". Dit zestal be haalde jl. het Heimes-ijshockey-kam- piognschap. Het andere zestal zal bestaan uit een combinatie van spelers uit het tweede, derde en vierde elftal. Ook hierin bevinden zich verscheidene goede ijshockyers, zoodat een span nende partij verzekerd Is. Het eerste team zal vermoedelijk als volgt worden samengesteld: v. d. Haagen G. Bakker Tompot V. Straaten Verfaille Ottervanger Mogen wij het publiek er op wij len, dat men tenminste een ruimte van acht meter achter de doelen moet open laten, daar bij ijshockey achter de doelen omgespeeld mag worden. Meisjes van 1517 jaar. 1. L. v. d. Mast, 2. S. Bootsman, 8. R. London. Meisjes van 1214 jaar. 1. T. Krigée, 2. S. Groenemetjer, 8. A. Krijnen. Jongens van 1517 jaar. 1. H. Kwast, 2. Chr. Mlnnebo, 3. A. Boogaard, 4. A. de Groot, 5. A. Kruik, 6. L. Conyn (de 3 laatste na loting). Jongens van 1214 jaar. 1. P. Parlevliet, 2. T. Dat, 3. H. Prosper, 4. P. de Graaf. De prijsuitreiking vond plaats In het gymnastieklokaal van de school, door het hoofd, den heer R. Datema, die eenige waardeerende woorden sprak over de geleverde prestaties en een aardige vergelijking maakte met z'n geboortestreek, Groningen. Men verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen dat de bekende hardrijder Gerrit Duinker, thans werkzaam op de Rijkswerf alhier, wegens zijn werkzaamheden deze week niet in de gelegenheid ge weest is mee te rijden in de wed strijden, die zoowel in als buiten Den Helder verreden zijn. IJs en weder dienende hoopt Duin ker echter volgende week ln enkele wedstrijden uit e komen. Gerrit Duinker is, zooals men weet, elfstedentocht-rijder, kam pioen van 't Noorden, en kampioen korte- en lange baan. Morgen rijdt hjj mee in de 130 km dorpentocht vanuit Alkmaar. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER. van 21 en 22 Januari. Bevallen: D. Buikesvan der Reijden (d.). Gehuwd: M. A. Kolster en N. Ran; J. Nierop en C. Wal; G. Jan sen en G. Kater. Overleden: A. Veenstra, (v.), 43 j., echtg. N. A. Snel. Een goéde tijding... dat was het bericht in de krant inzake de brand stofvoorziening aan de Jutters. Een goed bericht en tevens een bericht, dat heel wat bange zorgen in de huisgezinnen uitbande. Zorgen... om dat de kolenkisten en kolenhokken angstig leeg raken en omdat de tijd niet meer verre scheen, dat men in derdaad op den bodem zou moeten neerzien. Maar góed... men heeft dat in de hoogere regionen blijkbaar begre pen en het besluit genomen de in de stad aanwezige brandstoffen recht- vaardiglijk ponds pondsgewijs over allen te verdeelen. Wie bonnen heeft, krijgt kolen. En als de handelaar soms zonder zit... ook dan is Leiden niet in last, want dan krijgt die niet- bezitter een bewijsje, dat hij de ko len bij een wei-bezitter kan ophalen. En zoo zijn alle partijen dus weer te vreden gesteld en kunnen wij zonder al te veel bangen twijfel de naaste toekomst tegemoet zien. Ja... die brandstof... Wat is er gesjaggerd om toch maar zoovéél mogelijk brandbare materie te vergaren. Ik denk aan m'n vriend, die zich „ziek liet mel den, teneinde ergens in den Noord- kop hout te gaan „rooien". lederen dag bracht lijj een halve boom bin nen, iets wat zeer zeker niet verde digbaar is, doch waarvoor wèl een motief aan te wijzen valt. Andere kennissen van me zochten wekenlang dennenappels, en gebruiken die thans voor de onverzadigbare kachel. Het stinkt en walmt een beetje, maar men heeft zich allang aangepast en let niet meer op dergelijke kleinig heden Onder verwijzing naar de desbe treffende advertentie vestigen wij er de aandacht op, dat hier ter stede gevestigd is de bekende N.V. Bouw- kas „Rohyp". Deze instelling, die een goede re putatie bezit en indertijd/ninisterieel werd goedgekeurd, verstrekt aan spaarders rentelooze hypotheken voor het koopen of doen bouwen van een huis of voor het aflossen van een rente-hypotheek. Inlichtingen omtrent deze instel ling verstrekken de vertegenwoordi gers hier ter- plaatse, wier namen men in genoemde advertentie aan treft. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Onder verwijzing naar de adver tentie vestigen wij er de aandacht op, dat morgenochtend om half 11 ds. P. J. Smidts, van Hengelo, in den dienst in de Doopsgezinde gemeente zal voorgaan. GESLAAGD. Woensdag j.l. slaagde onze stad- genoote, mej. R. te Boekhorst te Alk maar voor het diploma typen-Bur- dorf. STROOMENn WATER. De politie ontdekte een lek in de waterleiding op den hoek Sperwer straatOoievaarstraat en liet de in dergelijke gevallen noodige maat regelen nemen. FTETSENLEED. Bewoners van de Hertzogstraat, Keizerstraat, Boerhaavestraat en Buitenhaven, vermissen hun rijwiel. VREEMDE BUIT. In een leegstaande woning in de Stakman Bossestraat werd ingebro ken. Uit een trapleuning werden de spijlen ontvreemd! NOG GEEN VOETBAL. Er z(jn nog geen teekenen, die er <jp wijzen, dat de vorst ten einde loopt. Een ieder weet dat men elk jaar een paar weken geen voetbal sport kan beoefenen. Men weet echter, dat vele voet ballers ook wel gaarne de ijssport willen beoefenen. De koude was zeker ook de oor zaak van de slechte opkomst bij de training. Men moet, nu er niet ge voetbald wordt, wel bedenken, dat het nu meer dan ooit noodzakelijk is, om te trainen. Dit trainen is té be langrijk dan om haar te verzuimen. Het kan niet anders of dit zou zich wreken, zoodra men straks weder achter het bruinen monster aan loopt ZONDAG 26 JANUARI Westerkerk (Helden der Zeeplein) Vm. 10.30 u. mej. K. van Drimme- len. Geref. Kerk (Bethelkerk) Vm. 10 uur Cand. v. d. Vliet. N.m. 4 uur Cand. Bijleveld. Herst. Ev. Luth. Gein. (Weezenstr.) V.m. 10.30 uur, Ds. Stegenga, van Harlingen. - Chr. Geref. r *erk (Steengracht) V.m. 10 en n.m. 4 uur Leesdienst. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) Vm. 10.30 en n.m. 4 u. samenkomst. N.m. 12." 5 en 2.30 u. Zondagsschool. W oensdag nm. 7.30 u. Bijbelkring. Vrijdag n.m. 7.30 u. Zangdienst. Doopsgezinde Gemeente. V.m. 10.30 uur ds. P. J. Smidts, van Hengelo. Evangelisatie (Palmstraat) V.m. 10.30 u. de Eerw. heer H. Hee- resma van Amsterdam. Herst. Evang. Luth. Gom. Weezenstr aat). Voorm. 10.30 uur, .Ds. C. F. C. Stegenga van Harlingen. Leger des Heils (Zaal Spoorstr. T) V.m. 10 u. Heillgingsdienst. N.m. 7 u. Verlossingsdienst. 12 u. Zondagsschool. .*h. Maandag 2.15 u. Vrouwenkrans. As, Dinsdag 7.30 u. Schriftlezing. Ned. Herv. Gemeente JULIAN AIO K P V.m. 10.30 uur, Ds. van Wichen. HUISDUINEN. Geen dienst. DIENSTEN IN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, v.m. 10.30 u., Ds. Nauta, van Wassenaar. V.m. 11.45 Zondagsschool. Schoorl, v.m. 1< u., Ds. Boeke. Vm. 11.15 u. Zondagsschool. Groet, zie Schoorl. Den Oever vm. 10.30 u., Ds. Van Beek. Westerland, n.m 2.30 u., Ds. v. Beek. Anna Paulowna, vm. 10.15 u., Ds. Vorstman. Noordscharwon de, vm. 10.30 u., De. Nell. Nieuwe Niedorp, n.m. 3 u., Ds. Nell. Barsingerhorn, v.m. 10.30., Ds. Van .Biemen. Heerhugowaard, geen - dienst Oude Niedorp, geen dienst. Veenhuizen, v.m. 10.30 u., Ds. De Mooy. Na den dienst Zondags school. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, geen dienst. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Hippolytushoef, n.m .3 u., Ds. Lugt. Geref. Kerk. Schagen, v.m. 10 u. en n.m. 2.30 u., Cand. J. v. d. Mye, Hulpprediker. Kolhorn, v.m. 10.30 en n.m. 3.30 u., Cand. T. H. Kamphuis van Hoorn. Julianadorp, nm. 4.15 u., Ds. Tolle naar. /rina Paulowna, n.m. 4.15 u., Cand. v. d. Vliet. 4 Evangelisatie. Schagen, vm. 10.15 u., Cand. Bene der. V rede-gerechts hof PROCUREUR-GENERAAL EISCHT VIER JAREN GEVANGENISSTRAF. 's-GRAVENHAGE, 23 Jan. Het vredegerechtshof heeft zich heden beziggehouden met de behandeling van dé zaak tegen den 41-jarigen kapitein der artillerie, G. J. Ver- weij, wien ten laste was gelegd, dat hij, door het toenmalige militaire gezag belast zijnde met het doen van nasporingen en huiszoekingen bij nationaal-solialisten, in wonin gen ii^den nacht van 13 op 14 Mei 1940 te Alkmaar door misbruik, al thans door aanmatiging, van gezag achtereenvolgens vier vrouwen of meisjes heeft gedwongen zich in het bijzijn alleen van hem te ont- kleeden, zulks terwijl het niet nood zakelijk was, dat hij genoemde vrouwen op haar lichaam onder zocht. Deze rechtszaak werd met geslo ten deuren behandeld. Als eerste getuige werd de thans 27-jarige mevrouw A. gehoord, die in Mei van het vorige jaar nog als ongehuwde dochter van een der plaatselijke autoriteiten van Alk maar bij haar vader inwoonde. Zij verklaarde, dat toen de kapi tein zich des avonds te haren hui ze aanmeldde, aanvankelijk ook haar moeder en haar broeder in de kamer aanwezig waren, doch die werden door den kapitein wegge stuurd. Daarna had verdachte tot haar gezegd: nu heb ik iets minder prettigs voor U, ik moet U fouil- leeren, dus moet U zich ontkleeden. Op haar vraag of dat beslist noodzakelijk was, had verdachte bevestigend geantwoord, daarbij de hand aan zijn revolver houdend, welk vuurwapen hij later op de tafel legde. Getuige verkeerde derhalve ln de veronderstelling, dat het noodzake lijk was en zij ontkleedde zich, doch mocht schoenen en kousen aanhouden. Toen zij zich grooten- deels van haar kleeding had ont daan, had verdachte gezegd: nu is het genoeg. Hij had daarop om haar heen geloopen en vervolgens erin toegestemd, dat getuige zifch weder aankleedde. Op de vraag van den president, dr. Carp, of verdachte daarbij hand tastelijk was geweest of haar onbe hoorlijke woorden had toegevoegd, antwoordde getuige ontkennend. Ook de gedurende ongeveer een mi nuut afgelegde kleedingstukken had hij niet aangeraakt De andere getuigen legden soort gelijke verklaringen af. Verdachte gaf als motief voor zijn vreemde houding nog te ken nen, dat hij zich had willen over tuigen, dat de betreffende vrou wen haar lidmaatschapskaart van de N.S.B., of andere papieren van belang voor het onderzoek, dat hij moest verrichten, niet tusechen haar kleeding verborgen hadden. Zijn gedachte was, dat leden der N.S.B. verraad pleegden of met de oorlogvoerende tegenpartij samen werkten. Hij had wel begrepen, dat het voor de onderzochte vrouwen en meisjes hoogst grievend was, zich voor hem te moeten ontkleeden, doch meende, dat hij op die wijze handelde in 'slands belang. „Een misselijke rol." De procureur generaal, prof. Dr. R. van Genechten, noemde het on derhavige geval het hoogtepunt van de vervolging der nationaal-socia- listen in de dagen van 10 tot 14 Mei 1940. Verdachte heeft z.L een zeer misselijke rol gespeeld. Terwijl dui zenden zich verdedigden in de li nies, ging deze verdachte op zijn manier te werk door misbruik te maken van de omstandigheden, de vrouwen te vernederen en zichzelf waarschijnlijk eenige aangename oogenblikken te beizorgen. Alles wijst er op, dat het dezen ver dachte heelemaal niet om fouillee- Breezand, vjn. 10.30 en n.m. 3.30 U., de heer Boon. Schagerbrug, vjn. geen dienst. N.m. 2.30 u. (in de Ned. Herv. Kerk) de heer F. van Roasum. Nieuwe Niedorp (Ned. Herv. Kerk) v.m. 10' u., samenkomst. Schagerbrug, Dinsdagavond 8 uur, bijeenkomst der Chr. Jongeman nen vereen, in het Evangelisatie- gebouw. EL V. „Maranatha". Berden (E.V. „Maranatha"), v.m. 10.30 u., Ds. J. D. Kletjne, van Alkmaar. Thf Star of Hope Mission. Julianadorp, geen dienst. TEXEL. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10.30 u., Ds. Visser. De Waal, Geen dienst. Oosterend v.m. 10.30 u., Ds. Kok. Den Hoorn, v.m. 11 u. Ds. Wessel- dijk. De Cocksdorp v.m. 11 uur, Ds. Salm. De Koog, n.m. 3 uur. Ds. Salm. (Nieuwe bundel meebrengen). Oudeschild n.m. 10.30 u., Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, 's avonds 7.30 U., Ds. S. Knot. Oosterend, Ds. Knot. Geref. Kerk. Den Burg v.m. 10.30 Cand. Wouda; n.m. 3.30 u. Ds. v. d. Leer. Oosterend v.m. 10.30 u., Ds. v. d. Leer. n.m. 3.30 u., Cand. Wouda. ring te doen was, maar om de be treffende vrouwen zoo diep en kren kend mogelijk te bejegenen, want juist de dingen, waarop het bij een fouilleering aankomt, had hij over het hoofd gezien, zooals onderzoek van de kleedingstukken, terwijl hij in het bijzonder de jongere vrou wen voor bedoelingen bleek te heb ben uitgezocht Spr. eischt vier jaar gevangenis straf, het maximum. Tevens vroeg spreker ten aanzien van dezen ver dachte op grond van art. 23 mil. strafrecht diens ontslag uit den mi litairen dienst met ontzetting van de bevoegdheid bij de eewa pende macht te dienen. De verdediger, mr. van Os. be toogde. dat verdacht rekening moest houden met de mogelijkheid, dat papieren waren verborgen op het iichAam der onderzochte personen Het was oorlogstijd, en verdachte moest zijn orders uitvoeren, al spreekt het vanzelf, dat het onder zoek op vrouwen door vrouwen had behooren te geschieden. Pleiter concludeerde tot vrij spraak. subs. tot oplecginsr van een straf, die de zeventien maanden preventieve hechtenis, welke ver dachte reeds heeft doorgemaakt, niet te boven gaat en dan met af trek van dit voorarrest. Het vredesgerechtshof zal Don derdag 5 Februari uitspraak doen. WIER1NGEN. DE WONINGBOUW VOOR HELDERSCHE VLUCHTELINGEN. Voorziet in zeer dringende behoefte. Ook de boüw van woningen voor Heldersche Vluchtelingen alhier ligt thans nagenoeg stil. Dit is jam mer, want juist den laatsten tijd werden ex snelle vorderingen ge maakt Het tijdstip waarop een d.eel der huizen ter bewoning gereed zou zijn wordt hierdoor andermaal naar lateren datum verschoven. Naar dit gereed komen wordt in-, tussohen door velen met ongeduld uitgezien, want er is veel liefheb berij voor de woningen. Geen won der trouwens, want zij zijn licht, ruim, bieden groot comfort en kun nen zeker onder de beste arbeiders woningen worden geklassificeerd. Het staat immers wel vast dat de woningen in de toekomst door ar beidersgezinnen zullen worden be volkt. De algemeen geopperde veronder stelling dat bij terugkeer van nor male tijden, wanneer de vele Hel dersche vluchtelingen weer repa trieerden, het moeilijk zal zijn hier ter plaatse voldoende liefhebbers te vinden, kunnen we dan ook niet onderschrijven. Eerder verwachten wij het omge keerde en we gelooven stellig dat de toekomst ons in het gelijk zal stellen. Onder de arbeiders-klassen valt nog steeds een streven naar niveau verheffing te onderkennen, waartoe de betere woning, zooals de prak tijk heeft uitgewezen, één der voor naamste stimulansen is. Men vergete vooral niet dat Wie ringen een groote achterstand heeft in te halen, daar hier nog woontoestanden heerschen die aan het erbarmelijke grenzen. De bouw van 20 woningen door „Beter Wonen" was nog slechts een bescheiden stap ln de goede richting, doch met den bouw van thans Is feitelijk Ineens de groote klove der contrasten overbrugd. Wieringen mag zich gelukkig prijzen met de totstandkoming de zer woningen, waarmede inderdaad in een lang gevoelde behoefte wordt voorzien. POLITIE. Verloren: Een paar kinderschaat- sen. Gevonden: Een huissleutel. Inlichtingen gemeent^joda, MOOI SUCCES. Op de Woensdag 21 Januari te Oostzaan gehouden hardrijderij, won onze plaatsgenoot J. Kreijger den eersten prijs van f 100. Een mooi succes! EEN SPECIALE «SCHAGER TOCHT". Van de zijde van den IJ.H.N. wordt ons aangaande de dorpen- tochten van Zondag a.s. het volgen de meegedeeld: Er zullen in het geheel vijf toch ten worden gehouden, waarbij één, getiteld „de Schager Tocht", zich zonder twijfel in een groote belang stelling van deze omg. zal mogen verheugen. Deze tocht gaat over een afstand van 60 K.M., de route luidt als volgt: SchagenSchagerbrug— Oudkarspel j— Langereis Aarts woud Kolhorn Schagen. Voor deze tocht zijn controlepun ten ingesteld te Warmenhuizen en te Aartswoud, De start heeft plaats in het Noordhollandsch Koffiehuis te Schagen, des morgens van 912 uur. Ook de finish is in dit café. VOOR deze rubriek, die zoo als reeds eerder uitvoerig meegedeeld ingestéld is om onzen lezers gelegenheid te bieden, zich nader te oriënteeren op de ve le problemen, waarvoor men zich in dezen tijd gesteld ziet, ontvingen wij wederom een aantal vragen, waarvan wij de eerste hieronder beantwoorden. De plaatsruimte, waaraan deze rubriek gebonden is, staat niet toe alle binnenkomende vragen'tegelij kertijd te beantwoorden, doch wij hopen in den vervolge eenige ma len per week aandacht aan de „Problemen van den dag" onzer le zers te besteden. Wij wachten op hetgeen onze lezers te vragen heb ben. VOORWAARDEN VOOR INZEN DING VAN VRAGEN. Men weet het; om U te helpen uit den doolhof Uwer gedachten te komen, hebben wij deze rubriek geopend. En om iedereen ge legenheid te fepven zich oïftbevan- gen uit te spreken, mogen deze vra gen onder pseudoniem of met ini tialen aan ons ingezonden worden. Wij stellen, teneinde deze ru briek niet door onzinnige uitlatin gen te laten vertroebelen den eisch, dat de ons toegezonden vra gen geen persoonlijk karakter dra gen, de inhoud blijk geeft van de eerlijke bedoeling van inzend (st) er zich een objectieve voorlichting te verschaffen. Vragen, die niet op rustigen toon gesteld zijn, zullen uiteraard ter zijde worden gelegd. Inzending der vragen dient te geschieden aan: „Redactie Noorderkwartier" te Schagen. Op enveloppe vermelden: „P. v. d. D." En nu de beantwoording: J. R. te S. schrijft ons het vol gende: Wij hebben ons altijd kunnen redden met wisselgeld, n.1. zilver geld, en nu de laatste maanden zit elke zakenman zoo goed als zonder. In enkele zaken moet men uit sluitend met gepast geld betalen, wat natuurlijk voor de menschen een ernstig bezwaar is. Mijn vraag is nu: Waar blijven onze dubbel tjes en kwartjes. Worden ze verza meld en onttrokken aan de circu latie, en zoo ja, met welk doel?. ANTWOORD: Enkele berichten in de dagbladen hebben ten dee- le al een antwoord gegeven op de ze vraag. Men herinnert zich o.m. het bericht van den Amsterdam- schen winkelier, die het zilvergeld in haringvaatjes oppotte. En dit op potten beperkt zich niet tot dit en kele gepubliceerde geval. In Am sterdam zijn tal van dergelijke ge vallen achterhaald: het geld werd in beslag genomen en tegen de pot ters proces-verbaal opgemaakt we gens „economische sabotage". Het is zelfs gebleken dat sommige lie den voordeelige zaken deden door kleingeld te verkoopen: voor tien gulden kon men 8% gulden klein geld krijgen. Het is als met de bontmantels eri de gouden ringen: eerst het gerucht „menschen, past op, overal worden onze bontmantels, resp. gouden rin gen in beslag genomen" en als het goed doorgewerkt heeft, gaan en kele vaderlanders er op uit om de ze artikelen voor een zachten prijs op te koopen! Dat het niet om kleine bedragen gaat, met dit oppotten, blijkt uit de verklaring van den president der Ned. Bank, dat door de bovenaan gehaalde lieden bijna de helft van ons zilvergeld en onze pasmunt aan de circulatie is onttrokken. Met welk doel dit gebeurt? Het bleek reeds uit wat wij hierover zeiden: het is voor sommigen een goed handelsobject, anderen heb ben zich angstig laten maken en meenen veilig te zijn indien ze ons zilvergeld achterhouden. Wisten ze de werkelijke waarde er maar van, dan zouden ze het wel gauw weer van de hand doen. Die waarde is immers niet veel grooter dan van de nieuwe munten, die thans in omloop zijn en worden gebracht, om het gebrek aan kleingeld te verhelpen. En achter alles zit de bedoeling het economische leven in ons land te benadeelen in de hoop daarmede den bezetter last te bezorgen een en ander bp instigatie van de over zijde. Wie, er werkelijk last van heb ben? Dat zijn wijzelf en niet de be zetter. Intusschen is het euvel door de jongste maatregelen verholpen en loopen thans nog selchts de pot ters het risico tegen de lamp te loopen. Aan de start zijn startkaarten verkrijgbaar A fl.— per stuk voor niet-leden en k f0.50 per stuk voor leden van den IJ.H.N. Aan hen die den tocht in goede or de volbrengen, zal later een herin neringsmedaille worden toegezon den. De verdere tochten zijn: Een Zaansche tocht, die in de plaats komt van de vroegere Molen tocht De afstand is 55 K.M. en de start heeft plaats te Uitgeest Een groote tocht over 130 K.M. Ook hiervoor wordt te Uitgeest gestart De route loopt dan verder: Westzaan Spijkerboor Scher- merhorn Rustenburg Aarts woud Kolhorn v. Ewijcksluis Oudesluis Schagerbrug Zij- persluis Warmenhuizen Alk maar. Te Alkmaar is de finish. Eventueel te Uitgeest achtergela ten schoeisel, enz., wordt door den IJ.H.N. overgebracht naar Alkmaar. Een kleine Alkmaarsche tocht over 65 K.M. De route luidt: Alkmaar Rus tenburg Aartswoud Kolhorn Schagen Schagerbrug Zij- persluis Warmenhuizen Alk maar. Een groote Alkmaarsche tocht over 90 KJfl. Da route ia: Alkmaar Oterleek Rustenburg Aartswoud Kolhorn v. Ewijcksluis Oude sluis Schagerbrug Zijpersluis Warmenhuizen Alkmaar. De starttijden, inleggelden, em., zijn gelijk aan die, opgegeven voor de Schagertocht. De startplaats te Alkmaar is café de Boer, Friesche- brug. ALKMAAR. BETREURENSWAARDIGE DADEN ONDER GELOOFSGENOOTEN. „Het ie bedroevend", aldus sprak de vrederechter, die gistermiddag te Alkmaar zitting hield, en ik ver zoek de pers er goede nota van te nemen, dat de vergadering van vre derechters te Den Haag heeft uit gemaakt, dat de meeste verdach ten van politieke delicten practi- zeerende Roonisch-Katholieken zijn. Het is verontrustend, dat lidmaten van dit kerkgenootschap andere lidmaten beleedigen, oihdat ze een andere, de nationaal-socialistische opvatting hebben. Het is de groote vraag of de Katholieke overheid haar menschen wel genoeg zelfbe- heersching oplegt. De vrederechter zeidê dit, toen hij vonnis wees in de zaak van den jeugdigen Span- broeker Nic. Appel, die twee vrou wen, geloofsgenooten, doch N.S.B.- ers, had verweten „vuile rotzooi" te zijn. Het was den vrederechter niet geheel duidelijk geworden of de kerk dan wel de ouders den knaap zoo opvoedde, daarom ver minderde hij de strafeisch van den officier van drie tot twee weken tuchtschool. Een dergelijk geval, doch nog veel ernstiger, omdat ver dachte reeds een man op leeftijd is, was dat van J. Houtenbos te Castri- cum. Zijn dorps- en geloofsgenoot G. Twisk, lid van de N.S.B., had tijdens de mis op een Zondagmor gen in de kerk naast hem plaats genomen. Houtenbos zou toen ge zegd hebben: „Vuile N.S.B.er, jij hoort niet thuis in de kerk, maar bij Mussert of in 't varkenshok". Houtenbos vertelde alleen maar ge zegd te hebben: „N.S.B.ers hooren hier niet," uit Katholiek principe. Een andere kerkganger geen N.S.B.er, had beslist gehoord, dat Houtenbos aan het woord N.S.B.er „vuil" of „smerig" toevoegde, ter wijl een getuige a decharge slechts kon verklaren, dat hij niet zeker wist, of Houtenbos zoo beleedigend had gesproken. De officier wees er op, dat de kerk ook een plaats is, waar men vrede zoekt en komt om gesticht te worden. Men is daar als schep selen Gods tezamen, iemand die zijn medeschepsel op zoo'n plaats zoo grof beleedigt, is wel zeer diep gezonken. Spr. toonde aan, dat de bisschoppen alleen Verboden heb ben bJ.S.B.ers de sacramenten toe te dienen, niet is bepaald dat N.S. B.ers niet in de R.K. kerk mogen komen. De officier eischte vier maanden gevangenisstraf. De vrederechter,, hoewel ook hij het feit zeer ernstig vond, oordeel de dat het besluit der bisschoppen onder Katholieken een opvatting heeft doen postvatten, dat men N.S. B.ers uit de keik moet weren. De verdachte heeft daarom niet ge heel zelfstandig gehandeld. Daar mee rekening houdend, veroordeel de. de vrederechter, met een scher pe waarschuwing aan anderen, Houtenbos voor dezen keer nog tot f 300.boete of 60 dagen hechtenis. URK. Door 6 vaartuigen werd aan den gem. vischa^slag aange voerd: 218% kg snoekbaars 68 ct. per kg; 19% kg baars 36 ct. per kg; 7 kg voorn 20 ct. per kg. NOORDSCHARWOUDE, 23 Jan. 62500 Kg. roode kool f 6.80, 78200 kg. gele kool f 4.60. BR. OP LANGENDIJK, 23 Jan. 16600 Kg. roode kool f 6.80, 6500 Kg. gele kool f 6.40, 17200 Kg. D. witte kool f 4.60, 6400 Kg. uien f 5.50, 1000 Kg. peen t 45. ALKMAAR, 23 Jan. Groenteveiling. Boerenkool f 6.80, gele kool f 6.40, groene kool f 6.70, EOode kool f 6.80 per 100 Kg., knol- selderie f 8.5011 per 100 stuks, spruiten f 9.50—14.50, wit lof I f 15, II f 12 per 100 pond. KAASMARKT, ALKMAAR, 23 Jan. Aangevoerd 3 stapels, zijnde 786 kg. Fabriekskaas kleiqe 20 plus f 43.50. Handel vlug.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 5