Akkertje GORT Geestelijk leven Alle visschers lid van één bond TUINH0EKIE DE LANGEDIJKER GROENTEN VEILINGEN Stadsnieuws Nu de visschery onder den „Landstand" ressorteert Belangrijke mededeelhigen op Jaarvergadering^ van „bamenwerking" Neem* De treinenloop Denkt II hieraan TEXËL en GORTPRODUCTEN Engeland erkentt Romoiel's initiatief niet alleen verkenning Korenmolen „De Hoop" te Wervershoof behouden De Heldersche laschersvereeni- ging „Samenwerkvfig" heeft haar jaarvergadering in, „Musis Sacrum" gehouden. Na de opening Verkreeg de secre taris gelegenheid tot het voorlezen van het jaarverslag; daarna volgde het financieel overzicht. De Vcyörzitter, de heer Joh. W. #tevens'An, ving zijn rede aan met er aan te, herinneren, dat we sinds Mei 1940 ieven in een bezet gebied. We moeten 0ns hierbij neerleggen. Maai* het leven gaat door en stelt zijn «ifythen. Ook de visscherij moest wor den uitgeoefend, zoo goed en zoo kwaad als het mogelijk was. Vooral nu blijkt de visch een waardevol voedsel. En ondanks vele moeilijkheden, heeft de visscherij dit jaar een loo- nend bestaan opgeleverd. Helaas moeten we op deze Vergadering Memoreeren het verlies van een tweetal leden, die tengevolge van een Vijjnexplosie t Schevenlngen het leven lieten. Onze gedachten gaan uit naar de nagelaten betrekkingen, die nog steeds he' verlies van hun man, hun vader, hun zonen betreuren. De tijd, waarin we thans leven met »jn geweldige worsteling om de macht, zal niet nalaten een stempel te zetten op onze samenleving. Dit wereldgebeuren zal ons niet onbe roerd laten, maar we zullen de ver anderingen, die tengevolge van dit alles zullen komen, moeten 'mede leven. In het onzekere van hetgeen j komen zou, werd er erleden jaar géén jaarvergr lering gehouden, evenmin als voor den Nederlandschen Viaschersbond. De besturen bleven echter actief en waar noodig, werd op de bres gestaan vóór de belangen der visschers. Het „Nederland voedt zich zelf" werd parool en het behoeft daarom niet te verwonderen, dat juist voor di bedrijven, die medewerken aan de voedselvoorziening er verordenin gen zouden komen, die bindend voor schrijven, waaraan men zich te hou den heeft. Alle niet-commercieele vereeni- ginger. moeten zich aanmelden, /dus ook onze Heldersche vereeniging en de Ned. Visschersbond. Juist eenige weken geleden ontving men bericht, dat men w s ingeschre ven onder een bepaald registratie nummer. Dat wil dus zeggeh, dat deze beide kunnen blijven bestaan, zoolang er geen termen gevonden worden om tot hun opheffing te be sluiten. Ingrijpender v as de oprichting van den Nederlandschen Landstand bij verordening van den Rijkscommissa ris. x Tot den Nederlandschen Landstand behooren allen, die medewerken aan de voedselvoorziening van Nederland. Dus alle boeren en alle v sseher3 en hun huisgenooten. Vai af 23 October J.I., zijn alle vis schers lid van den Nederlandschen Landstand, benevens hun gezinnen. Het is den visscher onmogelijk om te zeggen: „Ja, maar daarvan bén ik geen lid!" Als gevolg van deze instelling werd een vergadering te Utrecht ge houden, waar de bedrijfsgroepleider van den vakgroep Visscherij van den Landstari uiteenzette doel en werk wijze vi.r deze organisatie. Bij dezen vakgroep Visscherij komen 4 af deelingen, te weten: 1. Zeeuwsche visscherijen. 2. Kust- en Waddenzee visscherij. 3. IJsselmeervisscherij. 4. Binnen- en Zoetwatervisscherjj. Aan het hoofd van dez afdeelin- gen moet komen een bestuur van 4 k 5 personen aan te wijzen door den Boerenleider. Pit moeten visschers zijn en het is dus zaak, dat daarin de beste en kundigs< e visschers zit ting nemen. Daarboven komen de bedrijfsgroe pen, waarvan er in den Landstand een zestal zullen zijn: Akkerbouw, tuinbouw vee en vleesch, visscherjj, zuivel en grondstoffen. Deze bedrijfsgroepen hebben even zeer een bestuur en een bedrijfs groepleider en boven het geheel staat de Boerenleider. De bedrijfsgroepen krtjgen verordene de bevoegdheid en daarin dienen zitting te nemen de besten onder de besten, omdat van de besluiten door hen genomen het wel en wee voor de visschers af hangt. Nu lag het niet in de bedoeling met één ruk al het oude weg te vagen. Wat goed was, kon blijven bestaan en zich aansluiten bij den Landstand. De Nederlandsche Viaschersbond met haar gewesten en afdeelingen had goed werk verricht in het be lang der visschers en kon tot den N d. randstand toe treden. Wilde men niet, dan zou de organisatie ge- heel opnieuw worden opgezet, maar was er voor de bond en de afdeelin gen geen plaatt meer. Er was dus 'eitelijk geen keus. De Landstand zal het lichaam zijn, waarin de belangen der visschers be handeld worden. Ook de Visscherij Centrale zal slechts in den Land stand worden opgenomen. Het behoeft dan ook niet te ver wonderen, dat de besturen de nood zakelijkheid gevoelden om als bond met zijn afdeelingen tot den Land stand toe te treden. Waar nu alle visschers lid van den Landstand zijn, is het verstandig, dat de visschers lid zijn of worden van de plaateljjke vereenigingen. De contributie moet toch worden betaalö. Voor Den "-"elder moet dus een ieder, die met visschen zijn bestaan verwerft, lid zijn van „Samenwer king". Er wordt ook van ons bestuur een lijst verwacht van de visschers, die lid zijn of worden van de plaatselijke lijst van visschers inzenden, die geen lid zijn. Het wil ons voorkomen, dat we moeten zorgen, dat er één lijst wordt verzonden, waarop alle vis schers van Den Helder als leden van „Samenwerking" voorkomen. Na deze uiteenzetting volgde nog een geanimeerde bespreking, waarna de vergadering door den Voorzitter met een dankwoord werd gesloten. Treinen uitgevallen Dat de weersomstandigheden ten gevolge zouden hebben niet géringe moeilijkheden inzake de treinenloop was begrijpetfjk en dat is ook waar schijnlijk de reden geweest dat de passagiers voor het grootste gedeelte de vertragingen van den vroolijken kant opgenomen hebben en zich niet overgaven- aan jammeren en criti- seeren. De eerste trein die gisteren uit «Den Helder vertrok was nog vrijwél op tijd. Deze was slechts 8 minuten over tija. Minder gunstig was het gesteld met den trein, die te kwajjt over 8 moet aankomen. Deze arri veerde eerst t- half 10, terwijl de Werftrein het record sloeg en eerst te... 11.35 uur binnenreed. Het gevolg was dat de dienst ge deeltelijk in 't honderd liep, zij het dat van de zgde van den Stationschef alles gedaan werd om de treinen zoo normaal mogelijk te laten vertrek ken. Hierin slaagde men ten deele door het doen uitvallen van 2 trei nen (o.a. die van 11.41' uit Alkmaar). Hierdoor kon de trein van 13.40 nor- n aal uit Den Helder vertrekken. Nu Koning Winter zulk een mee- doogenlooze heerschappij begint te voeren is het noodzakelijk, dat wij op enkele dingen de aandacht ves tigen. En dan in de eerste plaats, op het feit, dat men verplicht is rekening te houden met de belangen van hen, die thans verplicht zijn buiten hun brood te verdienen. Wij doelen uiter aard op de melkhandelaren, de bak kers, de fondsboden, de kwitantie- loopers... kortom, op allen, die „aan de deur" plegen te komen.- Laat hen niet noodeloos lang wachten. Stelt U zelf in h u n plaats en behandel hen zoo, als ook gij-zelf graag behandeld zou worden, als ge in hun plaats verkeerde. Er gebeuren legio kleine ongeluk jes in deze dagen: menschen glijden uit,, slippen weg of maken al dan niet pijnlijke vallen. Loop dan niet door en doet alsof ge er niets van gezien hebt. Steek een handje uit en bewijs daarmede Uw gemeen schapszin. Doe ook hier: zooals ge zoudt willen dat men U zelf hielp als ge zoo terecht was gekomen. Tenslotte: denkt U aan de vo gels? Ze hebben het thans zeer moeilijk en kunnen de hulp van den m« isch i.iet ontberen. In deze barre winterdagen in Der Helder wordt van ieder gevraagd: menscheljjkheid en begrip. Wij zijn er van overtuigd, dat men daar in breeden kring aanspraak op mag doen gelden. teso vaart eenmaal per dag v Naar wij vernemen vaart de Texelsche boot voorloopig slechts eenmaal per dag en wel 's morgens te omstreeks half 12 van Den Hel der. De boot legt niet meer aan in de haven van Ouder ?hild, doch vaart naar het Horntje. minderyvaardige sujetten Door de politie is dezer dagen een tweetal personen aangehouden, ver dacht van het plegen van in braak en diefstal in een onbewoond, doch geheel gemeubeld huis aan dë" Fazantenstraat. Na vefhoor legden beiden een be kentenis af. Een van beiden is tei beschikking gesteld van de Justitie te Alkmaar. De ander werd na het verhoor op vrije voeten gesteld. bevolking texel. Ingekomen: W. Th. van Ree, van Heemstede, Dreef 136, naar Den Burg, Park straat 3. t J. Krijnen, van Amsterdam, van Woustraat 134, naar C 22. g. Deutekom, van Alkmaar, Nas- saulaan 4, naar Den Burg, Molen straat 18. M. M. J. Bokkers, van Schoorl Heerenweg A 80, naar Den Burg, Wilhelminalaan 11. C. J. Geerts, v. Rotterdam, Heem raadsingel 79b, naar O 62. Vertrokken: S. W. Dokkum en gezin, v. Oude- schild 372, naar Beverwijk, Populie renlaan 97. A. F. Kamp en gezin, van Den Burg, Weverstraat 101, naar Ber gen (N.H.), Eeuwigelaan 20. burgerlijke stand van texel van 17 t.m. 23 Jan. 1942. GEBOREN: Wouter Justus, z. v. P. Veening en H. M. Gonggrijp; Cor- nelis, z. v. J. H. Bakker en M. C. Boersen; Johannes ReinaVdus, z. v. J. Th. Boom en N. de Graaf. ONDERTROUWD: P. Boersen en M. T. Kooij. OVERLEDEN: Willem van Liere 72 j., geh. m. A. Timmerman; Neel- tje Kooger, 69 j., wed. v. G. Brouwer Gevonden: een handschoen, een zak aardappelen, een ceintuur, een zakje schildersgereedschap. EENIGE RECEPTEN. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft ons: Gort en gortmout zijn bij uitstek geschikt om de rijst te vervangen in soepen en schoteltjes. De berei dingswijze vindt u in onderstaande recepten: Gortmout kookt ongeveer even lang als rijst, maar gort moet lang koken, wel 2V2 uur. Door weeken verkort men echter den kooktijd aanmerkelijk. Geweekte gortmout behoeft b.v. slechts enkele minuten te koken om'gaar te worden. Voor gort, gekookt in water, kan de hooi- kist of hooimand bovendien goede diensten bewijzen. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN. Soep met parelgort. 1% liter water, 50 g. parelgort, 1 groote ui, een kluitje boter, 1 a 2 bouillonblokjes/zout. De gort gedurende 24 uur in ruim water weeVen. De ui fijn snipperen en in wat boter gaar en lichtbruin smoren. Het weekwater der gort aangevuld met water tot de juiste hoeveelheid aan d? ui toevoegen en aan de kook brengen. Vervolgens de geweekte gort toe voegen en de soep gedurende ruim V2 uur zachtjes koken tot ze gaar en gebonden is. De soep op smaak met wat zout en de bouillonblokjes of met gehakte peterselie, selderij of andere tuinkruiden. Grove gort met groenten (als aan vulling van den broodmaaltijd). 3% dl. water, 75 g. grove gort, kg. groenten, (b.v. savoyekool. ui, woptel)( peper, zout en wat bo ter. De gort een nacht in het water weeken en met het weekwater ge durende V2 uur koken. De pan snel in de hooikist overbrengen en er 4 uur in laten staan. De ui fijn snipperen en in wat boter licht bruin smoren. De fijngesnipperde groenten en wat kokend water en zout toevoegen en de groenten gaai laten worden. Kooktijd 20 min. De groenten door de gort roeren en wat peper en zou« toevoegen. Dit gerecht is een smakelijke aanvulling van den<broodmaaltijd. Pap van gortgrutten met yoghurt. y2 liter taptemelk, 30 g. gortgrut ten, zout, zy2 a 5 dl. yoghurt. De grutten gedurende "24 uur in water weeken. De taptemelk aan de kook brengen, aan de grutten toe voegen en onder nu en dan roeren zachtjes gaar koken. Kooktijd 30 min. De pap laten afkoelen en de yoghurt er door roeren. Wanneer men meer gesteld is op warme pap dan iets meer grutten nemen en als, deze gaar zijn, van het vuur af de yoghurt toevoegen. VERROEST WATER. Kunt u zich een rivier voorstel len, di? roestig wordt? Inderdaad bestaat er zoo één de Ob, welke door het Noorden van Siberië loop; en uitmondt in de Poolzee. De Ob bevat een groot ijzergehalte. Ieder jaar, als de rivier dicht vriest, is het ijzer van de lucht afgesneden Als resultaat wordt het metaal roestig. De geheele onderkant van het ijs is met dik roest bedekt en zelfs de visschen worden roestig. De heele rivier, 2300 mijl lang wordt daardoor vergiftigd. De men schen, die er bijwonen, drinken na tuurlijk het water niet als het ijs smelt, doch stillen hun dorst met gesmolten sneeuw. De meeste vis schen verlaten de rivier en zoeken hun toevlucht in zee. Ze weten in stinctief wanneer de tijd voor hun jaarlijksche verhuizing nadert. Als liet ijs geheel gesmolten is, maakt da lucht de rivier vrij van vergif. Dan keeren de visschen onmiddel lijk terug. Te Cairo acht men den toe. stand ernstig. Met betrekikng tot den toestand in Lybië, verklaarde de Britsche be richtendienst in de uitzending vari nieuwsberichten van Maandag avond, dat men wel kan zeggen, dat het initiatief thans bij Rommel berust. De aanval van Rommel is klaarblijkelijk meer dan naar v. Rngelsche zijde aanvankelijk werd vermoed alleen maar verken ning. Te Cairo acht neen den* toe stand ernstig. De Herald Tribune schrijft: het was een schok te vernemen, dat Generaal Rommel zich tegen zijn achtervolgers in Lybië heeft ge keerd. Men had in de V. St. een voorgevoel, dat onheil dreigde De algemeene spanning is toegenomen en de.verwachtingen, die men koes terde, zijn in haar vepvezenlijking weer eens uitgesteld Het gevaar blijkt in Lybië nog niet geweken en het is waanzin troepeh aan het nabije Oosten te onttrekken om het Oost-Aziatische front te versterken. De keus tusschen Suez en Singa pore is weer zulk een onmogelijke keus, die men moet doen, alvo rens het aantal troepen voldoende is Het oprukken der troepen in Libyë verschuift de aandacht van Japan naar Duitschlanck Gemoderniseerd volgens systeem Van Bussel. Uitbrtiding exploitatie mogelijkheid. Als eerste korenmolen in N.-Hol- land is ,de molen „De Hoop" van den heer J. -A., de Moei te Wervers hoof volgens het systeem Van Bus sel gemoderniseerd, waardoor het rendement van den molen aanzien lijk is vergroot. Door het aanbren gen vart z.g. stroomlijn aan de mo lenwieken is verkregen, dat de aan wezige windkracht zoo doelmatig mogelijk wordt aangewend. Zuigin gen en werveling, welke bij de ge wone molenwieken voorkwamen zijn door het zuivere profiel, dat aan de wieken wordt gegeven, nu geheel weggewerkt, zoodat de mo len bij zeer weinig wind evengoed kan draaien. Het rendement van de op deze wijze uitgeruste molens wordt minstens verdubbeld. In een tijd als deze. nu andere drijfkracht, voor stoom-, motor- en electrische machines in beperkte mate te verkrijgen is, wordt de aan dacht dubbel gevestigd op metho den om zonder gebruik te maken van de bovengenoemde middelen, de fabriek draaiende te houden. Bij de molens is dit vrij eenvoudig; door toepassing van de nieuwe vin dingen op dit gebied kunnen de molens in plaats van 30 van het jaar wel 60 k 70 van het jaar draaien. Het is ge.n wonder, dat de Vereeniging „De Hollandscbe Molen", die zich beijvert voor het behoud van de Hollandsche mo lens hierin een middel ziet, om de nog bestaande molens te behouden. Door het verhoogen van het rende ment der molens, door middel van de toepassing van de z.g, stroom- lijnwieken en de moderniseering van de inrichting der molens, wordt er voor de molenaars weer een be- stansmogelijkheid geboden, welke totg evolg zal hebbem dat de mo lens in bedrijf blijven Dank zij de bemoeiingen van de vereniging „De Hollandsche molen" welker bestuurslid Jhr. mr. Van» Rijckevorssel zich hiervoor zeer beijverd heeft, is de korenmolen „De Hoop" te Wervershoof de eer ste molen in Westfriesland en te vens in N.-Holland welke volgens het systeem Van Bussel is verbe terd. Ook de heer M. Galis, secreta ris van de cgmmissie voor Lande- het planten van aal- en kruisbessen, aardbeien en frambozen. Een algemeen bekende struik, waarvan men ruimschoots oogst is de aalbes. Op hoekj,es, die men als verloren kan beschouwen, bijv. on der -ri'chtboomen, is de aalbes nog wel op haar plaats. Zij is uitnemend geschikt voor onderbepla ïting van vruchtboomen. In tijden, die wij nu beleven, is de teelt zeer aan te be velen. Van d>. bessen maakt men immers jam ei bessensap, terwijl ze rauw ook lekker en gezond zjjn. Men heeft reode, witte en zwarte aalbessen. Aanbevelenswaardig soorten zijn: Black Giant. Een rijkdragende zwartbf s. Chapis noir. Geeft zeer groote zwarte bessen. Rijke opbrengst en dus zeer aan t- bevelen. Fai's New ?rolifit. Groote roode bessen, ö.f zeer goed van smaak zijn. Hoornsche Witte. De naam zegt al, dat dit een witte bes is. De kruisbessen vragen meer licht dan de aalbessen. Er rijn rcode en w^tte kruisbessen. Voor jam is de kruisbes buiter gewoon geschikt. Ze wordt daarvoor onrijp geplukt En kele soorten hebben veel last van meeldauw. Dit is een lastige ziekte. Dc Diaderen blijver klein en worden gekroesd. De scheuten groeien niet door. De besmette bessen blijven klein en zijn - 'ooglijk. Meeldauw is een wit zwamweefsel, dat op de bla deren en vruebten voorkomt. Aan de onderzijde van de balderen pro duceert zij sporen, die nieuwe be smetting veroorzaken. De ziekte wordt bestreden door de aangetaste scheuten in den winter kort te snoeier, en de afgesneden takjes te verbianden. Blijken in het voorjaar nog takken aangetast te zf'n, dan moet. 1 deze ook weer wor den verwijderd. Met het bespuiten der struiken heeft men ook goede resultaten verkregen. Dit doet men met alkalische Boergondische pap. Di' wordt gemaakt door 1.5 kg so- dex en 1.5 kg kopervitriool op te lossen in 100 liter water. Deze be spuiting heeft plaats voor of vlak na het optreden der ziekte. Een zeer g«ëde struik is de En- gelsche witte, die zeer goed voldoet. Aardbeien. Dit zijn planten, die laag bjj den grond blijven. Ze vra gen een losgemaakte grond en een flinke bemest'ng. Op de rijen wor den de planten 20 cm uit elkaar ge zet en de afstand -der rijen ir onge veer 50 cm. Wie er tijd en moeite voor over heeft, kan de aardbeien in den bak vervroegen. De Deutsche Evern is de vroegste aardbei. Ze draagt rijk. Een tweede 'aanbevelenswaardige vrucht is Sieger. Zij is vroeg, rijk- dragend De vrucht is vast en sap pig en wordt "eel gébruikt voor den inmaak. Wie aardbeien wil planten, doet er goed aan soorten te planten, die na elkaar rijpen. Men kan bijv. ne men Deutsche Evern, Abenstein en Jucunda. t Frambozen. Ze zijn bekend om hun heerlijke geur en smaak. Ze zijn ook uitmuntend voor de gezondheid. Voor hen, die planten willen aan schaffen, volgen hier nog enkele soorten. Lloyd George. Ze draagt best en geeft groote donkerroode vruchten. Ze doet het ook goed op lichtere zandgronden. De wormpjes, die vaak in de ruchten voorkomen, z'jn bij deze -oort nog niet aange troffen. Preussen is een nieuwe soort met groote lichtroode smakelijke vruch ten. Superlative geeft mooie, zuivei-e vruchten. De struik is rijkdragend. A. v. d. LIJN. lijk Schoon uit het Historisch Ge nootschap Oud Westfriesland heeft een werkzaam aandeel' gehad in deze zaak. Zaterdagmiddag werd met eenig jfficieel vertoon de gemoderniseer de molen in bedrijf gesteld. Hoewel er niet veel wind stond, draaide de molen zonder eenig zeil met flinke snelheid en zeer tot tevredenheid des deskundigen. Er kwam deze week weer eenige wijziging in de regeling van den af zet, en wel in de eerste plaats een verhooging van de prijzen van pro ducten, die tot voorraden van de Langedijkerbouwers behooren. Dat v/as ook wsl noodig, daar de tuin ders heel wat meer hebben uij te geven dan vroeger. Niet alleen dat de loonen der arbeiders hooger (we zouden lieveV zeggen minder laag) zijn dan een paar jaar geleden, maar tal van andere bedrijfsuit^a- ven zijn ook gestegen. VoOr onder houd van. gereedschappen, werktui gen en bedrijfsgebouwen, waar de laatste jaren niet zooveel aan ge daan was, is tegenwoordig ook een tamelijk bedrag uit te trekken. Ie dereen weet er tegenwoordig wel van mee- te praten, hoe duur de huishouding is, dus ook de bou wers. En al mogen velen dan vaste prijzen verkiezen boven wisselen de, toch zullen die vaste< prijzen dan op een zoodanig peil' moeten worden gebracht, dat de tuinder goed rond komt. Geen wonder dan ook, dat hij met ongeduld naar een verhooging uitziet, die hem in staat stelt aan zijn verplichtingen te vol doen. Ten aanzien van "de verdeeling van den aanvoer werd weer be paald, dat, indien de aanvoer vol doende groot is, om levering voor export en/of M.I.G. mogelijk te ma ken, er 60 pet. van de uien voor dat doel moet worden bestemd en 50 pet. van roode, gele en witte kool. Van deze laatste is 10 pet. voor de versche consumptie be stemd. De zuurkoolfabrikanten hebben tegenwoordig ook nog wat noodig. Zij krijgen 40 pet. en alle afwijkende witte kool. Tot nu toe hebben zij dit aandeel ook inder daad kunnen gebruike^, want de vraag naar zuurkool, waarvan de fabricage vooral aan Langedijk ge schiedt, is de laatste weken buiten gewoon groot geweest. Nimmer hebben we op de terreinen van en in de fabrieken zulk een'levendig heid en beweging aanschouwd als dit seizoen. Ook werd weer be paald, dat de binnenlandsclie maxi mumprijzen zullen overeenstemmen met die voor export naar Duitsch- land. Afwijkende kwaliteit of die, welke niet voor export geschikt is, wordt met 80 pet. van den prijs van het goedgekeurde product be taald. Het is duidelijk, dat het met den aanvoer aan de veilingen niet vlot Doopsbediening te Utrecht. Volgens een besluit van den Ker- keraad der Ned. Herv. gemeente te Utrecht, werden bij de Doopsbedie- ning aldaar een paar wijzigingen aangebracht, waardoor in het ver- volg de dienstdoende ouderling bij de. bediening naast den predikant zal staan en de doopouders, zoowel de vader als de moeder, gelegenheid krijgen om samen hun kind bij het doopvont te brengen. Vacatures in de Ned. Herv. Kerk. Op 1 Januari bedroeg het aantal vacante predikantsplaatsen in de Ned. Hervé Kerk in totaal 187, naar „Doetinchemsch Werk" meldt. Op 1 Juli 1941 was het 202 en op 1 Jan. 141 207. Het aantal predikants plaatsen bedraagt 1680. In 1941 overleden 50 dienstdoende en emiriti Hervormd^ predikanten. 27 predikanten verkregen emeritaat, zes gingen tot een anderen werk kring over of hebben het ambt ver laten, vijf traden na korter of lan ger tijd ambteloos geweest te z'jn, weder in het ambt. Vier predikaiits- plaatsen werden gecombineerd of opgeheven en vijf nieuwe predi- «kantsplaatsen werden gesticht. Over de verschillende provincies verdeeld, verhouden de vacatures zich aldus: Gelderland 24, Zuid- Holland 27; Noord-Holland 43; Zee land 9; Friesland 34; Overijssel 5; Groningen 23; Noord-Grabant 7; Limburg 2 en Drente vijf plaatsen, Dr. J. Haantjes. Dr. J. Haantjes, sedert 1933 direc teur van „Ruimzicht", het infji' it voor de alumni der Doetinch r«- ~-3 Inrichtingen te Doetinchem,. tvei'.a aldaar de gymnasiale opleiding ge nieten, heeft tegen 1 April eervol ontslag als zsodanig gevraagd en verkregen wegens zijn benoeming tot leeraar in de Nederlandsche taal aan het Christelijk Lyceum te Zutfen. Jeugdraad. De kerkeraad der Nederlandsche Hervormde gemeente te Jfiuwerd heeft een jeugdraad ingesteld. Adoptie. Het hulpbureau voor de Protes- tantsche kerken te Kopenhagen (ds. Sparring Petersen) heeft een sym pathieke hulpactie voor de Finsche kerken geopend. Het bureau ver zoekt elke gemeente om een kind te adopteeren van vaders, die in den oorlog gevallen zijn en voor dit kind jaarlijks 420 kronen t)èr be schikking te stellen. In iedere ge meente zal een man of vrouw aan gewezen worden, die regelmatig de bijdragen bijeenbrengt. Er zijn reeds gemeenten die twee kinderen adop teerden. In totaal is er reeds adop tie voor 1400 kinderen geregeld. Ook in Zweden ise en dergelijke actie begonnen. Men denkt daar op dezelfde wijze 2500 kinderen te kun nen adopteeren. ging, al kwam er wat meer dan de vorige week. Toen leefde men in de hoop en verwachting, dat de weers omstandigheden deze week wat gunstiger zouden zijn, doch dit is anders uitgekomen. De tuindei'3 hielden de schuurdeuren maar liefst dicht, ten einde geen kachel- warmte te verliezen, die zoo moei zaam was verzameld, en die de kool tegen al te erg bevriezen moest be schermen. Dat dit niet altijd ge lukte, hebben we bij sommige aan voeren bij de fabrieken wel kunnen opmerken; een deel moest soms weer terug meegenomen worden als onbruikbaar voor de fabricage. Niet alleen brengt intusschen de aanvoer naar de veilingen zijn on gemakken mee, doch ook het ver dere vervoer. In Noordscharwoude kwam nog het meeste: in Broek kwam er maar heel weinig. De slooten en grachten worden niet opengehouden, zoodat de toevoer per as moet geschieden. De aan-' voer voor de Broeker veiling is voor verreweg het grootste gedeel te aangewezen op de vaartuigen, te Noordscharwoude komt er ook heel wat per as. Dit is ongetwijfeld de reden, dat er in Noordscharwou de heel wat meer ter markt kwam dan aan de Broeker veiling. Aan deze veiling kwamen ongeveer 6 spoorwagens roode kool, te Noord scharwoude ongeveer 20. De prijs was voor deze week op f 6.80 be paald, wat dus een verhooging van twee kwartjes per 100 Kg. betee- kende. I11 de overeenkomstige week van het vorige jaar werd f 6.50 be taald, een klein verschil alzoo. Nog slechter ging het met het aanbod van gele kool, waaronder nog een beetje savoye. „De Zuid" teelt wat meer van deze koolsoort, ruimt gewoonlijk ook gauwer op, zoodat in Broek iets meer van die kool werd aangevoerd, maar aan béide veilingen slechts een 5-tal spoorwagens. Gele kool deed f 6.40, of f 1.20 meer dan het vorige jaar en savoye f 6 70. -Van Deensche witte kool was de aanvoer nog het minst gering. Nog ruim 30 spoorwagens aan beide veilingen werden hiervan afgele verd voor f 4.60 of 40 cent meer dan de vorige week, d.i. een dubbeltje minder dan verleden jaar. Voorts hebben een aantal bou wers het gewaagd wat uien te le veren van f 5.50 voor A en f 4.40 voor B, terwijl'anderen nog wat wortelen aanboden en daarvoor f 4 voor ongewasschen, kleine sortee ring maakten en f 5 voor de klein ste soort

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3