Stadsnieuws Winterhulp-actie £cAijnw-eAM Helder's oudste zeeheld begraven Vader en zoon Snoerwang ter ruste gebracht 6 en 7 Februari TEXEL Jaarvergadering „V*LO-D/' Premiefaeogst aangekocht „Tgmbouwbelangbespreekt tuiflbouwbelanpen LANGS DE VELDEN Gistermiddag heeft op de Alge- meene Begraafplaats te 's-Graven- hage de ter-aarde-bestelling plaats gevonden van den vermaarden zee held Piet Rensmaag, het oudste lid van de reddersvereeniging „Moed, Volharding, Zelfopoffering uit Den Helder. Zooals wij reeds eerder schreven, betreft het hier een der bekendste zeehelden uit Nieuwediep. Rens maag, een zeeridder bij uitnemend heid, heeft in de vele jaren van zijn leven talooze schipbreukelin- genv an den dood gered en hij deed dit met het slechtst denkbare ma teriaal. Sedert een tiental jaren woonde Rensmaag niet meer in den Ouden Helder, doch in Den Haag. Het was hier, vanuit de Zusterstraat, dat hij thans naar zijn laatste rust plaats is vervoerd. Het bleek niet mogelijk dat be sturen en afgevaardigden uit Den Helder tijdig ter plaatse aanwezig konden zijn. Dat was jammer, want met Rensmaag ging er we derom een symbool heen van de roemruchte garde der menschen- redders, die zoo'n groot aandeel ge had hebben in 't tot stand brengen van den eerenaam, die het Neder- landsche reddingwezen terecht ge niet. Slechts de naaste familie en en kele vrienden waren aanwezig. Er was een schriftelijke condoleantie van de reddersvereeniging. Het deed sympathiek aan te be merken, dat er toch een afgevaar digde van „Moed, Volharding, Zelf opoffering" aanwezig was. En wel Coen Bot uit Haarlem. Deze riep Rensmaag 'n laatst vaarwel toe en wees er op dat de vereeniging met hem een vermaard lid verliest. Hij zeide er van overtuigd te zijn te zijn, dat men Piet Rensmaag niet spoedig zou vergeten. Met een „rust zacht" besloot Bot zijn spon tane woorden. Nog werd het woord gevoerd door iemand, die sprak namens de Hel- dersche gemeenschap en er op wees, hoe jammer het was, dat Rensmaag niet in Heldersche aar de mocht rusten. Daar, bij Den Helder, werden zijn dappere daden volbracht en daar was het. dat zijn naam klank kreeg voor ieder die met de zee te maken had. De spre ker zeide het tevens te betreuren, dat met Rensmaag'de oudste der garde-leden heengegaan is. Het is echter aan geen twijfel onderhevig, of nog langen tijd zal men gewa gen van de grootsche daden van dezen echten Helderschen blauwen zeeridder, die waarlijk een over winnaar van de zee was. Het witbesneeuvde kerkhof ligt verblindend te glanzen in de winter zon. De graven zijn niet of nauwe lijks zichtbaar. Alles is bedekt met het leed-verzachtende witte kleed. Uit de hooper sneeuw rijzen de steenen en zerken opihoog. De treur wilg ongeveer in het midden van den doodenakker heft de witberijpte tak ken omhoog, t:rwijl de twijgen roer loos in de windstille lucht ter neer hangen. Het is een beeld van groote rust, waaraan de zon en sneeuw de anders zoo bijzondere kerkhofsfeer ontnomen hebben. Ergens staat een groep menschen geschaard om een nieuw gedolven graf. Enkele tientallen brandwachts vormen als het ware een eere-wacht rondom de donkere diepte van het graf, dat op zich zelf reeds een schrijnende wonde is in de effen witte, alles overdekkende meeuw huid. Rondom de brandwachts staan Vele andere belangstellenden en bin nen dezen kri* g de familieleden, de chefs en de autoriteiten, die de laat ste eer willen bewijzen aa» de over ledenen. Snoerwang en zijn zoon Kees, ge vallen als oorlogsslachtoffers, zijn zoo even in de duistere diepte neerge laten. Men zou er tegen geprotesteerd willen hebben, maar hier worden geen protesten aangenomen. Hier moet men zich bjj neerleggen en leder mensch, iede belangstellende hij dit graf weet, dat hier slechts berusten mogelijk is. De Burgemeester treedt naar vo ren. Hij spreekt zooals hij al zoovele malen b(j het graf van weerlooze burgers zijner stad, die ten prooi vielen aan de vonken van den we reldbrand, gesproken heeft. Hij zoekt en vindt woorden van troost. Als burgervader leeft hij zich in in het leed van de achtergeblevenen. Na hem komt een collega van Kees, lid van de brandwacht, naar voren. Ook hij getuigt van de ont roering, die hen allen bevangen heeft. Hij gewaag' van de waardee ring voor de persoon van Kees bjj zijn maats. Nog een lid van de brandwacht vertelt daarover. Zijn rijke woorden stroom openbaart een hartelijk me deleven. Hier is een collega van den „jongen Snoerwang", die achter woorden vol beeldingskracht een eenvoud van opvatting ten aanzien van den dood laat spreken. Een der familieleden, gebukt on der den slag, zegt dank voor dit groote medeleven. Hij noemt namen van hen, die hij in het bijzonder zijn dankbaarheid wil toonen. Tenslotte spreekt hij zijn vader en zwager de laatste wenschen voor een zachte rust toe. De teraardebestelling is beëindigd. Allen verlaten onder den indruk het kerkhof. In hen klinkt na het oude gedicht, aangehaald door den twee den brandwacht: Laat Hem besturend waken, 't Is wijsheid wat Hij doet,... A.a Vrijdag en Zaterdag zal „Winterhulp-Nederland" wederom aan uw deur kloppen om een gave voor misdeelde landgenooten. Wij allen kennen nu zoc langza merhand wel de winterhulp-acties en het lijkt ons overbodig om nog maals op de edéle doelstellingen van Winterhulp te wijzen/ Er is steeds weer geld noodig om het werk voort te zetten en de regelmatig terug keerende collectes zijn wel de voornaamste middelen om het be- noodigde bijeen te brengen. Ditmaal zal weer een lijstencol- lecte gehouden worden en behalve tot geven bereid zijnde stadgenooten is er ook groote behoefte aan da mes en heeren, die de gaven aan huis willen inzamelen. Ieder, die óf Vrijdag óf Zaterdag óf beide dagen deze mooie taak op zich wil nemen, wordt verzocht zich aan te melden bij Bureau Winterhulp, Kanaalweg 92, Den Helder. INBRAKEN. Èeu winkelier uit de Spoorstraat deed aangifte, dat uit zijn pakhuis verschillende levensmiddelen ont vreemd waren. Een tabakswinkelier u:Vde Nieuw- straat kwam tot de treurige ont dekking, dat van zjjn toch al kleine, voorraad een deel ontvreemd was. VERNIELINGEN. In de Breewaterstraat werd, ver moedelijk door baldadige jeugd, een ruit ingegooid, terwijl in de Keizer straat eveneens een winkelruit ver nield werd. Op den Kanaalweg werd een spie gelruit vernield en een voordeur in geramd. ONDERDAK VERLEEND. Aan iemand, die geen onderdak had werd een nacht logies verstrekt. ONGELUKKIG GEVALLEN. Een dame, die haar dochter naar den trein bracht, kwam door de gladheid te vallen. Zij brak daarbij haar arm. Door den Geneeskundi gen Dienst werd zij geholpen. SLECHT VERDUISTERD. Iemand, die slecht verduisterd hgd, werd deswege bekeurd. NOG WAT TEGOED. Een persoon, die nog een straf met den staat te vereffenen had, werd aangehouden en naar Alkmaar overgebracht. GEVONDEN. Aan liet hoofdbureau van Politie te Den Helder zijn als gevonden te rug tev bekomen een!te distributie bescheiden, zijnde algemeene kaar ten, bonboekjes voor personen van 21 jaar en ouder en aardappelkaar- ten. Gevonden: een kinderwant, een jongenspet, een handschoen, twee portemonnaies. De Vereen, tot uitkeering bjj Overlijden „V.t.O.D." hield Vrijdag avond haar jaarvergadering in hotel „De Lindeboom" te Den Burg. De vergadering viel een siecht bezoek ten deel. He. openingswoord werd gespro ken door den voorzitter, den heer Jan. Bakker Adrz., die mededeelde, dat ondanks de zeer gestegen uit gaven 't fonds financieel een goed jaar eef gehad. Sur. meende de slechte opkomst voornamelijk aan het ongunstige weder te moeten toeschrijven. De voorzitter richtte een bizonder woord van welkom tot het eerelid, den heer P. Lieuwen. Hierna volgd. de lezing der notu len door den secretaris, den heer E. Lap; waarna enkele ingekomen stukken in behandeling kwamen, o.a. een candidatenlijst, geteekend door 11 leden, waarop het aftredend bestuurslid, de heer Kelder,- opnieuw candidaat werd gesteld. Daar geen andere candidatenlijsten waren in gekomen, is de heer Kelder herkozen als commissaris der vereeniging. Medegedeeld werd, dat de rente voor nieuwe hvpotheken door het Bestuur weder op 4 is vastge steld, enkele oude hypotheken blij ven nog loopen op AV* Uit de rekening van den penning meester, den heer F. v. Heerwaar den, ontleenen wjj de volgende cijfers. Ontvangsten over 1941: Sr'do 31 Dec. '940 ƒ3524,30 Aan premies 4977,50 Hypotheek renten 2022,00 Renten van effecten 1650,00 e- z. Uitgaven: Aan uitkeeringen 3575,00 Belastingen 1108,43 Nieuwe hypotheken 1500,00 Nieuwe effecten 14543,46 enz. Bezittingen: Totaal op 31 Dec. '41 106.632,43 Op 31 Dec. '4P 103.723,46 Vermeerdering 2.908,97 De rekening wa< nagezien door de heeren J. Hillen, H. J. Smit en D. P. Koorn en in orde bevonden. Medegedeeld werd nog dat weder gelden voor solide hypotheekbeleg ging beschikbaar zijn. Hierna volgde lezing van 't jaar- Felle lichtflitsen van de regelma tig aan en uit springende, pom- peuse reclames, doen de straat lijken op 'n doos vól gele oker. Het natte plaveisel weerkaatst de gevels geel terug, zoodat het schijnt of d!t wondei spel van lichttechni- sche mogelijkheden duizendvoudig op ons in tracht te. werken. Een klein witwollig hondje doet vrijuit iets tegen den gevel en schrikt luid keffend weg bij het aan schouwen van z'n spiegelbeeld in het traag wegglijdend, door hem zélf gevormde, plasje. De goudgegalon' eerde portier loopt bewust van z'n waardigheid met afgemeten passen heen en weer zon der het buiten de voorschriften gaande hondje ook meer één blik waardig te keuren. 'n Straatjoch schreeuwt iets tegen hem, hetgeen, dóór het regelmatig gesis van de schuifelende menschen- voeten, jammer genoeg voor ons ver loren gaat. Van achter de zwaarbronzen deu ren gluren de roode zittingen van horden slanke foyerstoeltjes ons lok kend toe en beijveren ieder voor zich de tijdelijke huisgenooten het zooveel mogelijk naar den zin te maken. Doordringend klinkt 'n helder bel letje tot vér in de natte, smalle straat Het spel gaat beginnen Zoo wés het! Dreigend reizen de silhouetten van het theater uit de vaag te onder scheiden bestrating. Menschen met blauw licht gevende zaklantaarns zoeken voorzichtig hun weg en ver dwijnen stuk voor stuk door den zorgvuldig verduisterden, spookach- tigen ingang. Bij ongeluk perst zich zoo nu en dan 'n vlijmscherpe reep licht naar buiten om 'n oogenblik erra Je straat nog in meerdere duisternis te laten dan zij reeds was. De mensch zoekt vermaak. Juist nu! Even los te zijn van de dage- lijksche» beslommeringen. Medege nomen te worden in de wereld van den schijn. Theater! x Als wij door de alleraardigste juf frouw, „die je naar je plaats brengt", genesteld zijn in 'n makkelijke fau teuil, hebben wi' in de halfduistere zaal n ruime gelegenheid onze medebezoekers onbescheiden op te nemen. Recht voor ons zitten twee jonge menschen, stil en het meeste van elkéAr genietend, met de hoofden tegen elkaar het festijn van kleuren en sprankelende dialoog onvoldoende te ondergaart. 'n Oude dame néAst mij luistert geduldig, zonder zelfs maar even te verzitten, naar deze wereld Van on" wezenlijkheid en toont als eenige emotie bijwijlen 'n zwak applaus met haar voornaam gerimpelde handen. Hoeveel van ons zelf vinden wij terug in dit schouwspel, waarin alles het tegendeel schijnt van wat wjj in ons wereldje geleerd hebben betref fende conventies en fatsoen? Wereldje waarin je niet voor den dag kunt komen met je werkelijke gevoelens zonder de kans te loopen, door je beste kennissen en vrienden nagewezen en beroddeld te worden. Wereldie waar het hart, gekwali ficeerd als gevoelsartikel, de twee de plaats heeft ingenomen, doch niettemin het eenige waardevolle blijkt te zijn. ■Wereldje waarin je tot de ont stellende conclusie komt, dat de wérkelijke wereld van den schijn in feite aan den verkeerden kant van het voetlicht büjkt te bestaan! De wereld is 'n schouwtooneel, ieder speelt z'n rol en krijgt z'n deel. Dus toch!! Wijo. verslag door den secretaris, Waaruit wij ontleenen, dat ondanks de on gunstige tijdsomstandigheden er geen noemenswaardige achterstand is in betaling van premies en renten. Het aantal leden, dat thans 3340 bedraagt, is stationair gebleven. Tot voorzitter is in een bestuursvergade ring herkozen de heer Jac. Bakker itdrz. en tot secretaris de heer E. Lap. Verder werd door den secrtearis nog medegedeeld, dat men eindelijk een gunstige beschikking heeft ver kregen op het voorstel dat 't bestuur (in overleg met den wiskundig ad viseur) heeft gedaan om tot ver hooging van de uitkeeringen te kun nen overgaan. Hiervoor was alleen nog goedkeuring noodig van de algemeene vergadering, die met al gemeene stemmen met het bestuurs voorstel accoord ging. De uitkee ringen werden nu als volgt vastge steld: Ben. 1 jaar was 0, wordt nu 11,50 12 jaar was 15, 17,00 23 25, 28,50 37 35, 40,00 712 58, 66,00 12 jaar en ouder was 87,50 wordt nu 100, 1 mnd. was 6,wordt nu 6.50 Deze wijziging loopt voorlooplg van 1 Aug. 1941 tot 1 Aug. 1942. Bij de rondvraag vestigde de heer H. J. Smit de aandacht op de betrek kelijk geringe jaarlijksche bijdrage, die deze zoo gunstig financieel wer kende vereeniging aan de Tex. Alg. Wijkverpl. geeft. Spr. gaf het be- stum in overweging dat bedrag te verhoogen, vooral omdat de Wijkver pleging door de tijdsomstandigheden met moeilijke financieele omstan digheden heeft te kampen. De Voorz. deelde mede, dat dit voorstel in de eerstvolgende bestuursvergadering in overweging zal worden genomen. De heer F. v. Heerwaarden deelde mede, dat nu de heer Alderlieste. die bode was voor De Cocksdorp ep om streken, is overleden, de fondsgelden tot volle tevredenheid van het be stuur dcor diens weduwe worden geïnd, er bestaat dus geen reden om in dezen toestand verandering te brengen. Hierna volgde sluiting. BURGERLIJKE STAND TEXEL van 24 t/m 30 Januari 1942. Geboren: Maria Johanna, d. v. P. Bakker en A. Verberne; Pieter Jo- hannes, z. v. J. Verberne en A. A. Commandeur: Cornelis, z. v. B. Dros en C. Eelman; Anna Petronella Emma, d. v. W. H. Bakker en C. J. Hin; Edith Leonie, d. v. A. P. Rot tier en M. Neve, Ondertrouwd: A. Keijser en H. Bobeldijk. Getrouwd: G. C. Vlas en J. H. Nieu- wenhuizen; P. Moeton en A. A. Bonne. Overleden: J. Rab, oud 74 j„ geh. m. F. Keijser; M. Kooiman, oud 73 j„ geb. m. H. Mantje. WIERINGEIV IN ANDERE HANDEN. Naar ons ter oore is gekomen, heeft er huisoverdracht nlaats ge had van D. Bakker en en Zoon. wel ke een dubbel woonhuis verkocht hebben aan I'. D. Kaleveld te Den Oever. VERKOOPING. In verband met de verkooping van de familie Hermans te Den Oever, volgen hier de officieele koopers: Perceel 1. A. Cornelissen, Den Oever f4800.—; perc. 2. .lac. Bakker Czn. en Alb. Buma, Den Oever f2801.perca 3. Jan Bakker Jzn. f 668.Totale opbrengst f 8209.—. POLITIE. Gevonden: een grijs wollen hand schoen en een sjaal. Inlichtingen gemeentebode. ALKMAAR DE MAANpAGSCHE VEE. MARKT. Onder de heerschende omstandig heden was geen groote aanvoer te verwachten. Toch was er, vergele ken bij Maandag j.1., eenige verbe tering te constateeren. Er waren 55 koeien, 2 vette kalveren en 40 nuch tere kalveren. Het aantal van deze laatste zal nu successievelijk wel grooter worden, want de tijd van het afkalven is zoetjesaan aange broken. Bovendien waren nog aanwezig 21 schapen. Naar men ons meedeel de, waren geen groote schapen- markten meer te verwachten. Het aantal aangevoerde schapen zal de komende periode weinig de moeite waard zijn en met het oog daarop was de maatregel ingesteld, dat de schapen voortaan te Alkmaar slechts nog om de 14 dagen ter markt- zullen komen. Maandag a.s. zullen er dus in het geheel geen schaj>en zijn. Hoewel dus de aanvoer betrekke lijk gering was, blijft de vleeschpo- sitie onveranderd bevredigend en zal de beschikbaarstelling deze week niet de minste bezwaren op leveren. ZIJPE. STOLPEN. Aanwinst voor de paarden fokkerij. Door de heeren C. Schoen c.s. al hier is aangekocht de premiehengst „Ugoldmann". Deze hengst is ge boren voorjaar 1935 in Oostfries land, een mooi geteekende vos, van goede maat, ingeschreven in het N.S.Tg. Het officieel orgaan van de Nat. Vereeniging tot bevordering van de Paardenfokkerij in Neder land, schreef hierover o.m. het vol gende: Reeds in den zomer van 1936 zagen we op enkele keuringen goe de veulens van hem. Voor de af stammelingenkeuring waren 14 iaarlingen en 11 veulens aangege ven. Van de eerstgenoemde bleven twee, die we van de Zuidholland- sche premiekeuringen kennen en die daar als veulen reeds premie waardig waren bevonden, afwezig. De 23 voorgebrachte vormden een zeer mooie collectie, waaronder 11 vossen, 7 bruine en 5 zwarte. Ovei 't algemeen mooie rompen, goede halzen, lieve hoofden, goede beenen en goede, meermalen zeer goede gangen. Voor de paardenfokkerij in deze omgeving is deze aankoop dus stel lig een aanwinst. LANGEDIJK NOORDSCHARWOUDE. POTERS IN DE BEWAARPLAATS NOG IN PRIMA CONDITIE. De jaarvergadering van de tuin bouwvereeniging „Tuinbouwbe lang", welke Zaterdagmiddag in „Concordia" werd gehouden, was goed bezocht. De voorzitter, de heer K. van Dijk opende de vergadering met woor uen van welkom, waarna hij niet waardeerende woorden den overle den oud-rijkstuinbouwconsulent ir Hazeloop, heeft herdacht. Spr. wierp vervolgens een terugfdik over het afgeloopen jaar. dat niet onbe vredigend is geweest, al heeft men met verscheidene artikelen tegen slagen gehad. Hoewel de producten welke worden aangewend voor den wisselbouw, doordat ze aan den Zondagmiddag. Deze week ge tuige geweest van een bijzonderen wed strijd. die door haar karakter niet uit m'n gedachten wil. Ik moge U er hierbij iets van vertellen. Ik kende haar al heel lang. Telkens als ik in de volle zaal met oude mensch- jes kwam moest ik haar even in t bijzonder groeten, aangetrokken door dat onverklaarbare tusschen twee men schen die elkaar nog nimmer zagen en die direct een merkwaardige overeen stemming bij elkaar ontdekken, zonder dat er zelfs woorden zijn gewisseld. Evenals zoo velen waren ook de be woners van het tehuis waarin zij was opgenomen, geëvacueerd naar een van de omliggende dorpen. Deze evacuatie was voor haar niet belangrijk omdat ze al heel oud was en vanwege haar slechte oogen bijna nimmer uit de zaal kwam. Deze week kwam het groote evene ment in haar leven. Het huis waarin de oudjes leefden werden door de over heid gevorderd en het bestuur raadde den bewoners onmiddellijk aan kinderen of familie te schrijven en tijdelijk onder dak te vragen. M'n oude vriendin, die zelf niet bij machte was te schrijven, vond een van de anderen bereid dit te doen en had daarbij haar keus voor huisvesting laten vallen op het kind dat haar 't meest aan 't hart lag, haar dochter. Toevallig leidde mijn weg mij een dezer dagen naar het tehuis dat de oud jes op dat moment binnen een dag zou den moeten ontruimd hebben. Velen waren reeds weg en men pakte de weinige bezittingen van de laatsten zorgvuldig in voor verzending naar alle windstreken. De zaal die immer een properen en gezelligen indruk maakte was bijna niet te herkennen. Allen waren nerveus en gejaagd. In een hoekje met de handen in den schoot ontwaarde ik Opoe. Ze zat stil voor zich uit te staren en haar glimlach was verdwenen. Eerst toen ik haar over het haar streek en vroeg: Waar gaat U heen? Opoe, ont dekte ze mij. Het duurde enkele oogen- blikken. Toen zei ze eemgszins veront schuldigend: „Ze kunnen me niet heb ben, m'n dochter is zelf niet goed in orde." Ik wist dat zij deze poging gedaan had met de stellige overtuiging op een overwinning. Deze nederlaag van haar vertrouwen had haar totaal „out and down" gemaakt. Hoewel men haar het antwoord op haar brief al enkele malen had voorgelezen, kon zij het innerlijk niet verklaren. Ik heb niet getracht haar dit alles uit een te zetten, wij hebben elkaar enkel, zij 't dan iets langer dan gewoonlijk, de hand gedrukt. Toch, lezer, geloof ik dat voor dit alles een verklaring te vinden is. Vroeger in m'n schooljaren hadden velen van m'n vriendjes een Opa of Opoe in huis. Tegenwoordig, nu wij in 't algemeen beter dan onze ouders destijds, bij machte zijn iets in te lossen van de groote schuld die wij allen bezitten ten aanzien van onze ouders, zien we juist een af name van het nakomen van dezen eer sten plicht. Te midden van deze wereld van nieuwe ideeën en gedachten hoorde ik onlangs ook de bewering dat welvaart meermalen naar den ondergang voert. Zou dat dan toch waar zijn? Toean Tik-Tik. Helpt moeder en kind. Wordt lid van den NEDERLANDS*: HEN VOLKS DIENST. landbouw verbonden zijn, te lage prijzen opbrengen, wees de voorzit ter op de noodzakelijke handhaving van den wisselbouw in 't belang van de opbrengst van de kool. Helpt elkander. Spr. deed een beroep op de leden, om, wanneer men plantenmateriaal over heeft, dit beschikbaar te stel len voor degenen, die te weinig hebben. t In tegenstelling met in omloop zijnde geruchten, deelde de voorzitter mede, dat de poot- aardappelen in de poterbewaar plaats in uitstekenden staat verkeeren. Den heer Keppel, den bewaarder, werd hulde gebracht voor zijn uit stekende verzorging van de aardap pelen. Naar aanleiding van de notulen deelde de secretaris mede, dat vooi de koolschuren electriciteit gebruikt mag worden, gelijk aan het ver bruik van '1937 en 1938. Meststof zonder bon. De nieuwe meststof Almag is blij kens de analyse beter dan stalmest. Er zit meer stikstof en fosforzuur en kalk in, doch minder kali. Men zal dus iets kali moeten bijstrooien. De kustmest heeft iets ongunsti ger analyse. De prijs is ook iets la ger. Practische resultaten zijn hier nog niet bekend. Aan den kring van Corresponden ten van den Plantenziektenkundi- ge^i Dienst wérd een subsidie van f5.— verleend. Omtrent de regeling Voor de zetkool voor het Geestmerambacht deed de heer Mallekote eenige nie- deelingen. Sommige vereen, willen medewerking verleenen, anderen niet. Binnenkort wordt een verga dering over dit onderwerp gehou den. De voorzitter zeide, dat hier over veel misverstand bestaat. Het is niet de bedoeling, dat het G.A. opnieuw in blokken wordt verdeeld, doch dat overleg gepleegd wordt tusschen de verschillende vereeni gingen, om verbastering te voorko men. Verbouwverbod bepaalde aardappelsoorten. De secretaris deelde mede, dat alle vereenigingen op één na mede werking willen verleenen om een verbouwverbod van voor virus be smettelijke aardappelrassen aan te vragen. Broek op Langendijk was wel van goeden wil om mede te SPORT. KOLVEN. Langedijk. De uitslagen van de in ,,'t Huis de Brederode' gehouden kol (wedstrijden van de Langedij- ker Kolfver. luidden: Korpswedstrijd: Eerste klasse: Gezellig Samenzijn. Zuidscharwou- de: Th. Rijper, Sr. 151 p„ G. Mettes 145 p, Th. Rijper Jr. 136 p„ totaal 432 p Volharding: P Langedijk 134 p. P. Gelder, 132 p., C. Vlug 120 p„ to taal 386 p. Tweede klasse: Gez. Samenzijn, Zuidscharwoude: F. Muileboom 129 p., P. Bergen 115 p., N. Spaans 127 ptotaal 362 p. Ons Gencegen, Noordscharwoude P Jes 106 p., A. Moetjes 110 p„ C. Hopman, 103 p., totaal 319 p. Volharding, Oudkarspel: J. Deu- tekom 104 p.; K Kat 103 p„ C Plak- man 114 p„ totaal 321 p. Derde klasse Gez. Samenzijn, Zuidscharwoude: W. Kuin 120 pt., J. Buiter 97 pnt., J. v. d. Ham 91 pnt,., totaal 307 pnt. Ons Genoegen, Noordscharwoude: F. Baauw (ng D. Bakker 107 p., R Blom 122 p., totaal 229 p. Persocnliike wedstrijd:, le klasse: N Rijperi Gez. Samenzijn 111 pnt., tweede klasse: VV Bergen, Gez. Sa menzijn, 123 p.; 3e klasse: Gez Sa menzijn* Jo Schuit 81 p., A. Schil der 64 p„ K Schuit 106 p., J. Groot jes 89 p„ J. Sneekes 68 p Volhar ding, Oudkarspel: K. Dekker 63 p werken aan de verbetering van het product, maar men wil niet alle macht uit handen geven. Het ver zoek zal echter wel worden inge diend. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heeren C. Keeman Cz. en A. Glas herkozen. De heer K. van Dijk werd her kozen als bestuurslid van den Noordermarktbond. De rekening van den penningmeester den he^r C. Keeman, sloot op een totaal van f2194.74, met een saldo van f453,75. Het beginsaldo was f391.80. Aan 1/10 van de omzet der leden was f314.67 ontvangen; zij hebben dus een omzet gehad van f314670.—. Het Jaarverslag van den secretaris, den heer J. Klif fen, gaf een uitvoerig gedocumen teerd overzicht van den gang van zaken in het afgeloopen jaar en het prijsverloop van de verschillende producten. De vereeniging heeft weer verschillende cursussen en praatmiddagen gehouden met veel succes.- De poterbewaarplaats doet goede diensten voor de aardappelen en bloembollen. De schuld hierop is van f 14000.teruggebracht tot f 5600.—. Het ledental is vermeerderd met één tot 157. De secretaris wekte de leden op, trouw achter het bestuur te staan, opdat men ook a *.n komende moei lijkheden 't hoofd :*al kunnen wor den geboden. Commissies brengen verslag uit. De heer H. Swager bracht verslag uit van de ijsbocrier. Het batig sal do was f372.65. Het batig saldo van de botlenbewaarplaats was f276.80. Er zijn 4043 bakken ingebracht. - De kunstmestcommissie heeft in totaal 1069*25 K.G. kunstmest ter waarde van f 6592,69 aangekocht. Er is maar één levering doorgegaan.. Het ligt in de bedoeling van de via den heer Zijp van Timmerman te betrekken kunstmest ook monsters te nemen. Ook bij andere leveran ciers zullen monsters gestoken wor den. De rattenbestrijding, welke zeer noodzakelijk wordt geoordeeld, zal weer ter hand worden genomen. Aan een event. te houden rattendag in den polder zal men medewerking verleenen. Andere sorteering voor breek- peen gewenscht. Voor de alg. verg. van den Noor dermarktbond wilde het bestuur een voorstel indienen om de peen- sorteering zoo te wijzigen, dat niet in 4, maar in 3 soorten moet worden gesorteerd, met dien verstande, dat B en C door elkaar worden gelaten. Aldus besloten. Aangedrongen zal worden dat er voor nep van uien een aparte, hoo- gere prijs wordt vastgesteld. De boete-regeling bij de inventarisatie was een punt van breedvoerige discussie. Er wa ren nogal bezwaren tegen de hef fing van deze boete, omdat het al leen bij den N.M.B. gebeurd is. Ook werd betwijfeld of daarvoor een rechtsgrond bestond. Van bestuurs zijde werd medegedeeld, dat het ei genlijk een afspraak van den Vier bond was, welke alleen de N.M.B. is nagekomen. De heer IJ. Kaan besprak de event. in de kool voorkomende „bokken". De voorzitter meende dat daarvoor ongetwijfeld een regeling getroffen zal worden.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3