HOLLANDS Verduistsr i DAGBLAD VOOR Soerabaja gebombardeerd SCHAGER COURANT VAN 1855 De luchtaanval op Rotterdam 86ste JAARGANG No. 11716 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1942 Oost-Ja va op- verschillende punten aangevallen Singapore brandt Positie der eilandvesting wanhopig geacht Weer sabotage in Zuid'Afrika De regeeringswisseling in Noorwegen Bfilsche rekening wordt zwaar belast Nederlandsche ambu'ance voor het Oostfront Duitschland strijdt voor Europa V. Plaatselijke successen aan het Oostelijk front Aantal dooden gestegen tot 59 Alleen Nederlanders onder de slachtoffers De regeeringscrisis in Egypte 18 33 uur 2?Feb 9.16 uur v.m. Finland blijft hopen Auto-ongeluk bij Oudesluis Vrachtauto tegen trein Nieuwe benamingen Krijgt Stockholm een sportpaleis? Bijzondere radiouitzending Redactie en administratie SCHAGEN Telef. 444 (2 lijnen) Redactie en administratie DEN {IELDER Telef. 2345 (2 lijnen) Uitgave: - N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier BCHADE AAN MARINE-INSTAL LATIES EN VLIEGVELDEN. SJANGHAI, 3 Febr. (D.N.B.) Het Nederlandsch-Indische vloot- •teunpunt Soerabaja ia Dinsdag ochtend voor den eersten keer door Japansohe bommenwerpers aange vallen, naar officieel te Batavia is medegedeeld. Ook verschillende andere plaat sen in Oost-Java zijn uit de lucht aangevallen. Te Soerabaja is scha de aangericht, bepaaldelijk aan marine-inrichtingen. Ook bestond groote activiteit in de lucht boven de vliegvelden van 'Malang, Madi- oen en Magetan. (Alle plaatsen in Oost-Java). 28 JAPANSCHE MACHINES IN ACTIE. Omtrent,, den Japanschen lucht aanval op Java maakt het te Ba tavia gepubliceerde legerbericht be kend, dat 26 Japansche bommen werpers, "geëscorteërd door tal van jagers, de vliegvelden in de omge ving van Soerabaja hebben gebom bardeerd ,en wel Malang en Madi- oen benevens verscheiden hndere, kleinere vliegvelden. Daarbij is aanzienlijke materieele schade aan gericht. Te Soerabaja hebben bo vendien de marine-instalaties eeni- ge schade geleden. Ook talrijke watervliegtuigen zijn beschadigd. Naar de zender van Tokio meldt Is bijna het geheele eiland Borneo thans in Japansche handen. Alle vliegvelden staan reeds onder Ja pansche contröle. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, hebben de Japanners een be langrijke havenstad in het Zuidoos ten van Nieuw-Guinea aangeval len. Voorts zouden aanvallen zijn gedaan op het Nederlandsche ge deelte van Timor. Volgens den Britschen berichten dienst heeft de gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië in een ra diorede toegegeven, dat iedere ver binding met het eiland Ambon verbroken is en verder verklaard, dat reeds vijf gebiedsdeelen in handen vaii den vijand zijn geval len. Garnizoen wordt murw ge maakt door herhaalde zwa re luchtaanvallen. TOKIO, 3 Febr. (D.N.B.) Sin gapore staat op verscheidene plaat sen in brand, zoo meldde heden-- ochtend de oorlogscorrespondent van de Tokio Asahi Sjimiboen. Ver kenningsvliegers hebben waargeno men, zoo gaat de correspondent voort, dat de verbindingsweg tus- echen Johore Bahroe en Singapore steeds zwaardere beschadigingen vertoont. In de oorlogshaven van Singapore liggen geen oorlogssche pen meer. Wel echter ten zuiden van de eilandvesting, waar een uit 20 tot 25 oorlogsbodems en trans- portschejidh bestaande vloot is ge concentreerd. Positie wanhopig. De meeste deskundigen zijn het er thans bver eens, dat de positie van'Singapore thans wanhopig is, aldus schrijft de Londensche corres pondent van de „Chicago Daily News". Algemeen is men thans van meening, dat Singapore tegen lucht aanvallen niet voldoende beschermd kan worden. Men gelooft, zoo merkt de Cor respondent op, dat het doel der Ja pansche strategie is, het zeer ster ke militaire garnizoen op het eiland Singapore murw te maken, alvo rens de algemeene aanval wordt be gonnen. De kwetsbaarheid van Sin gapore voor luchtaanvallen is voor al een gevolg van gebrek aan vol doende bescherming door jachtvlieg tuigen. Lt.-kol. Hotta van de persafdee- Jing van het leger heeft in een commentaar op de Japansche plan nen voor een offensief op Singapore verklaArd, dat er thans nog onge veer 14.000 mari Britsehe troepen in Singapore zijn. Offensief tal Burma voortge zet De laatste berichten uit Burma melden, dat de Japansche troepen na de verovering van Moelmein op verschillende punten tegelijkertijd over de Salwién getrokken zijn en een onmiddellijken aanval op de havehstad Martaban hebben inge zet. De Engelsehen legden daar na hun terugtocht uit Moelmein een nieuwe stelling aan, zoodat heftige gevechten verwacht kunnen wor den, alvorens Martaban zal worden genomen.' Luchtpost van Australië Ge staakt. Volgens berichten uit Sydney heeft de Australische directeur-generaal der posterijen medegedeeld, dat alle luchtpost van Australië tot nader order is gestaakt. Redenen werden niet opgegeven. De mededeeling heeft groote verontrusting Jn Au stralië veroorzaakt, daar thans ie dere verbinding met de Australi sche soldaten in Singapore en in het nabije Oosten verbroken is. HET BESLUIT VAN HET HOOG GERECHTSHOF. vernielt igbladbureau. STOCKHOLM, 3 Febr. (D.N.B.) Volgens een bericht van United Press uit Kaapstad, dat gepubli ceerd is in Dagens Nyheter, zijn in Zuid-Afrika nieuwe daden van sa botage gepleegd. Volgens genoemd bericht zijn de bureaux van het blad „Bantu Worlds" te Johannes- burg door een zware dynamietont- ploffing j.1. Zondag vernield. De telefoon en telegraafverbindingen met Bloémfontein en Kimberley zijn als gevolg van sabotage op verscheidene plaatsen verbroken. Jij met je 80° F. stoken! 05° F. is ook genoeg! Nu zitten we al zonder kolen! (Polygoon-Leemker). Dr. Schouten aangewezen als leider. Naar wij vernemen is de Hilver- sumsche chirurg D. E. Schopten aangewezen als leiider van de Ne derlandsche ambulance naar het Oostfront. VIDKUN QUISLING. 1 (Foto Recla) Het Noorsche Telegraaf-agent- schap publiceert den tekst van het genomen besluit krachtens het welk alle Noorsche ministers af treden en waarbij zij tegelijkertijd Vidkun Quisling verzochten de functie van minister-president van Noorwegen*pp zich te nemen. Deze beslissing geschiedde uit de navol gende in zeven punten opgenomen overwegingen. 1) Omdat de vroegere koning en' zijn rëgeering, die verantwoordelijk moeten werden gesteld voor den ongelukkïgen oorlogstoestand in Noorwegen, sedert langen tijd het land verlaten hebben en geenerlei invloed meer oefenen op den Noor- schen staat; 2) Omdat het Noorsche parlement niet meer bestaat en ook alle poli tieke partijen met uitzondering van Nasjonal Samling niet meer fun- geeren; 3) Omdat de grondwettelijke or ganen buiten werking zijn, 4) omdat Nasjonal Samling als eenige politiek^, organisatie en we) als de krachtigste, die ooit in Noor wegen heeft bestaan, de belangen van het Noorsche volk kan behar tigen; 5) omdat de eenige weg naar vrij heid en zelfstandigheid via Nasjo nal Samling leidt; 6) omdat de Noorsche ministers, die indertijd als ware Noorscjie patriotten-de taak op zich geno men hebben de belangen van het land te behartigen niet Boor een Noorsche staatghandeling benoemd werden en ook geen regeeringscol- lege vormden; 7) omdat de zelfstandigheid en welvaart van het land een natio nale regeering behoeven. BOMMENREGEN OP MALTA DUURT VOORT! HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 3 Febr. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In verscheidene sectoren yan het Oostelijk front, in het bij zonder ten N.O. van Taganrog, zijn aanvallen der bolsjewisten met groote verliezen voor. den vijand afgeslagen. Op andere plaatsen leidden eigen aanvallen ondanks taai verzet van den vijand en moeilijkheden tengevolge van den sneeuwval tot plaatselijke successen. De bolsjewistische luchtstrijdkrachten ver loren in luchtgevechten en door aanvallen op vliegvelden 23 vliegtuigen, zonder dat aan onze zijde verliezen werden geleden. Voor de Britsche Z.O.-kust hebben gevechtsvliegtuigen uit beschermde convooien 3 vrachtschepen van 10.000 brt. in totaal en een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. Een ander vrij groot koopvaardijschip werd zwaar getroffen. In het bestek van de gewapende verkenning heeft de luchtmacht overdag met goed gevolg een fabriek aan de Schotsche oostkust gebombar deerd. Ip Cvrenaica werd de terugtrekkende vijand opnieuw tot den strijd gedwongen en teruggeworpen. Hij leed verliezen aan menschen en materiaal, Bij aanvallen van Duitsche gevechts vliegers op vliegvelden, havenwerken en andere militaire doelen van het eiland Malta, werden bomtreffers van zwaar kaliber ook op een munitie- en torpedo-atelier geplaatst Aan de kust van de bezette gebieden in het Westen heb ben Duitsche jagers gisteren drie Britsche vliegtuigen neerge haald. De strijd tegen de vijandelijke verzorgingescheepvaart is in Januari op verschillende zeeën met goed gevolg voortgezet. Ma rine en luchtmacht brachten 63 koopvaardijschepen, 400.600 brt., in totaal tot zinken. Hiervan hebben alleen duikbooten 56 sche pen van 367.000. brt. vernietigd. De Britsche marine verloor in hetzelfde tijdvak in den strijd met eenheden der Duitsche marine 3 torpedojagers, 1 duikboot en 1 motortorpedoboot. Bovendien werden een kruiser, 4 torpedo- j.%ers, 1 duikboot 1 mijnenveger en een bewakingsvaartuig, als mede 28 koopvaardijschepen door bommen of torpedotreffers be schadigd. De verliezen der bolsjewisten zijn in deze cijfers niet begrepen. 's-GRAVENHAGE, 3 Febr. Naar wij vernemen is het aan tal slachtoffers van den jong- sten luchtaanval op Rotterdam op 28 Jan. j.L gestegen tot 59 dooden, terwijl van de 61 zwaar gewonden er nog 10 in zeer ernstig levensgevaar verkee- ren en bovendien nog steeds eenige personen vermist worden die mogelijk ook tot de dooden gerekend zullen moeten wor den. Dat van Britsche zijde dit Neder landsche bloed vergeten wordt, heeft voor de oorlogsvoering geen enkel nut Het is ook in dit'geval, gelijk reeds vele malen geschied is, met volkomen preciesheid te con- stateeren. Op grond van een gehou den onderzoek kupnen wij mede- d'eelen, pat bij den bevengenoem- den luchtaanval geen enkel mili tair doel is getroffen, dat onder de dooden, gewonden en vermisten geen enkel persoon van Duitsche nationaliteit voorkomt en de slacht offers uitsluitend Nederlaildsche burgers zijn, terwijl Nedèrlandsch cultuurgoed van waarde vernield werd, zoo liep o.a. het museum Bcymans een schade op, die van deskundige zijde op ruim een ton gouds geschat werd. Had n;et de luchtbescherming zoo krachtig ge holpen bij het beperken der schade en het blusschen van branden, dan zou de Nederlandsche schade wij herhalen: uitsluitend Neder- ladösche schh.de nog grooter ge- wefHt zijn. BRITSCHE PIRATEN AAN DE KAAK GESTELD. Het is wel treurig, dat onze „bond genooten" zich nog durven beroe men op deze en soortgelijke ,pres- staties" en den euvelen moéd heb ben de afschuwelijke slachting on der de. Nederlandsche burgerbevol kinj? goed te praten met de uit vlucht, dat hier van militaire nood zaak sprake is, terwijl geen. enkel militair doel, hoe gering ook, getrof fen werd. In stede van dergelijke prestige- en lustmoorden zooal niet te be wonderen, dan tóch goed te praten met allerlei goedkoope uitvluchten, deden de zich „vaderlanders" noe mende landgenooten beter te be seffen, dat, terwijl onze jongens in den Indischen Archipel de kastan jes uit het vuur halen voor de in geen velden of wegen te bekennen Britten, deze bondgenooten achter hun rug om de familieleden van de misleide Nederlandsch-Indische militairen in het holst van den nacht van het leven berooven. Men wtfKe nu niet op het bom- cardement door de Duitsche lucht macht in de Meidagen: toen waren wij in oorlog met Duitschland, terwijl Engeland beweert onzen bondgenoot te zijn het perfide Albion, dat den mond vol heeft over zijn militaire successen, doch overal in de wereld anderen laat vechten, nochtans smalend durft spreken over den Duitschen soldaat Laten de Britten eens een winter in de Russische steppen vechten, in plaats van als sluip moordenaars in den nacht een vreedzame burgerbevolking naar het leven te staan en zich dan nog op de borst te durven slaan met een air van „hoe heb ik hem dat geleverd". Als Engeland dat weten wil, zou het eens het oor in de Maasstad te luisteren moeten leg gen! MEENINGSVERSCHIL TUSSCHEN KONING EN MINISTERS OP DEN ACHTERGROND. STOCKHOLM, 3 Febr. (A.N.P. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, zal koning Faroek van Egypte in verband met het aftreden van de regeering besprekingen gaan voeren met de voorzitters der beide' kamers en met andere poli tieke leiders, ten einde tot de vort ming van een nieuw kabinet te geraken. Volgens een te Cairo uit- 'gegeven officieel bericht is de Brit sche ambassaduer, sir Miles Lamp son, Maandagmiddag door koning Faroek in audiëntie ontvangen. Te voren had Lampson een onderhoud met den afgetreden premier. Door Reuter verspreide Londen sche persstemmen vermelden, dat achter het aftreden van het Egyp tische kabinet de gésohiedenis van meeningsverschillen ligt tusschen koning Faroek en zijn ministers. Naar de Londensche bladen ver der melden, kan men moeilijk in zien, hoe koning Faroek een nieu we regeéring kan vormen, die het vertrouwen van het parlement be zit. Het bericht van deze regeerings crisis komt in Londen, waar de diensten van den minister-president voor de Engelsch-Egyptische be trekking „zeer gewaardeerd" wor den, zeer ongelegen. OVERSTROOMINGSRAMP IN PERU. 400 slachtoffers. Een groote overstroomingsramp in het gebied van Oeroebamba, m heeft, naar uit Peru wordt gemeld. 400 slachtoffers geëischt. In de oude Inca-stad Cuzco zijn twintig huizen blokken ingestort, waardoor 15.00" gezinnen dakloos zijn geworden. De aan den landbouw toegebrachte schade is buitengewoon groot. Maan vanavond om onder «oio 10.33 tot morgenochtend E.K. A 3 Mrt. Kapitein-luitenant Bigalk, die met zijn onderzeeër o.a. het Britsche vliegtuig-moederschip „Unicorn'' tot zinken bracht en daarvoor het ridderkruis verwierf. (Deut. Verlag-Recla PK. Schulze) PRESIDENT RYTI SPREEKT IN FINSCHE PARLEMENT. HELSINKI, 3 Febr. (D.N.B.) Na een godsdienstoefening heeft president Ryti de eerste werkzit ting van het Finsche parlement in 1942 geopend met een rede, waar in hij zich uitvoerig bezig hield met de buitenlandsche nolitiek. Ryti sprak van den „overval der Sovjet-Unie" op Finland en zeide, dat de Sovjet-Unie ook na den ge- dicteerden vrede van Moskou heeft getracht, Finland als'vazalstaat'te behandelen en zich mengde in de binnenlandsche aangelegenheden. Het Finsche volk moet in dezen toestand zijn kalmte bewaren, al dus vervolgde Ryti, en slechts op feiten bouwen. c Met groote voldoening maakte Ryti melding van de sympathie en de hulpvaardigheid, op economisch gebied betoond vooral door Duitsch land en ook door Zweden, Dene marken, Italië, Zwitserland en Hon garije. De geschiedenis en onze er varing, aldus vervolgde hij, hebben ons geleerd, met welke staten de betrekkingen belangrijk zijn. In den loop van onze historie is er, van Rusland afgezien, geen uijand ge weest, die getracht heeft 'ons land door oorlog te veroveren. Maar Rus land heeft daarvoor ongeveer 25 oorlogen tegen ons gevoerd. Ook in de toekomst behoeven wij van- an dere zijde geen veroveringspogin gen te vreezen. Het bolsjewisme is voor ons en geheel Europa nog steeds het groot ste gevaar. De Britsche minister van buiten landsche zaken, aldus vervolgde de president, heeft blijkbaar geen en kel bezwaar tegen het programma van Stalin, zooals ook blijft'uit de laatste besprekingen tusschen Sta lin en Eden. Uit de Sovjet-Britsche formuleering van de regeling der Europeesdhe aangelegenheden is gebleken, waarnaar de bolsjewisten streven en waartoe Engeland be reid is, zijn toestemming ten koste an anderen te geven. Ryti sprak vervolgens over de be trekktngen met Zweden en Duitsch- Geen persoonlijke ongeluk ken. Locomotief ontspoord. Gistermiddag, half drie, is een zware vrachtauto, beladen met kunstmest, van de N.V. Dekker s veevoeder en kunstmesthandel te St. Maartensbrug, gegrepen door een uit Schagen komenden goede rentrein. De auto had moeite om over de helling te komen van de spoorbrug aan de Grootesloot na bij Oudesluis. De chauffeur zag den trein niet aankomen, waardoor de vrachtauto midden op de spoorlijn werd gegrepen. De auto werd vernield. De cabine bleef aan de locomotief hangen. In de cabine bevend zich de chauffeur de 23-jarige H. Pool uit St. Maar tensbrug. Door de sterke remming derailleerde de locomotief. Wonder boven wonder mankeerde de chauf feur practisch niets. De cabine, waarin zich de chauffeur bevond, is, hangend aan de locomotief, on geveer driehonderd meter meege sleept en zelfs nog over een spoor brug gegaan! Verbod van die der levende leden van het huis Oranje- Nassau. Van bevoegde zijde vernemen wij het Volgende: De commissaris-generaal voor be stuur en justitie heeft onder ver wijzing naar de verordening van den commissaris-generaal voor de veiligheid, resp. naar het verbod van het gebruik van namen van levende leden van het huis Oranje- Nassau van 17 Sept. 1941, per 3 Januari 1942 door het afkondigen van een besluit aan de secretarissen generaal in de Nederlandsche mi nisteries verordend, dat straten, pleinen, parken en waterwegen, alsmede publiekrechtelijke licha men, privaatrechtelijke lichamen, waaraan een publiekrechtelijk li chaam verbonden is, of inrichtingen dienende voor openbare doeleinden als scholen, ziekenhuizen, tehuizen voor ouden van dagen enz., voor welker kenmerking de namen van levende leden van het Koninklijke Huis gebruikt zijn, een nieuwe be naming moeten krijgen. Ter uitvoering van deze verorde ning zullen de bevoegde Nederland sche instanties in den allernaasten tijd tot de noodige naamsverande ringen overgaan. STOCKHOLM, 3 Febr. (A.N.P.) De plannen, in Stockholm een groot Sportpaleis te stichten, waar 12.000 toeschouwers van de sportgebeurte nissen getuige zullen kunnen zijn, schijnen thans vaste vormen aan te nemen. Naar verluidt, zal de op richting van dit sportcentrum, waar ale takken van sport zullen worden beoefend, ongeveer twee millioen kronen kosten. Optimisten hopen, dat het geböuw het volgend jaar zal kunnen worden geopend. NIEUW NEDERLAND IN N NIEUW EUROPA. Mr. M. M. Rost van Tonningen spreekt hedenavond om 17.46 uur te Rotterdam, over Nieuw Nederland in Nieuw Europa. Deze redevoering, welke van zeer bijzondere actualiteit zal zijn, wordt over den zender Hilversum II uitgezonden. land Duitschland is de eenige groo te mogendheid, die in oostelijke richting dezelfde belangen als Fin land heeft. Tevens kan het in het oosten -op doelmatige wijze voor Finland optreden. Aan het eind van zijn rede zeide Ryti, dat de voorwaarden van 'het verdrag van Versailleè door haat en wraakgevoelens gedicteerd zijn, Finland moet hopen, dat' de man nen, die na dezen oorlog over de vredesvoorwaarden zullen beslis sen. erin zullen slagen, zonder haat en wraakzucht een blijvende rechts toestand te scheppeh. onder welks V"scherming ook kleine volken zon der vrees en ellende kunnen leven en werken. 1

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1