De week in Feiten en Fantasieën J ®f r KI „Helders Belang" KLEIN 10URNAAL VOOR DE JEUGD Stads nieuws werkt door! m M m Zaterdag 7 Februari 1942 DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tweede blad De zieke paarden Uitreiking inlegvellen Distributiestamkaarten Nog steeds waterlekken Nieuws uit Urk Predikbeurten Beste jongens en meisjes l Afscheid aan een generatie *t Oog op de toekomst gericht. Nu het niet mogelijk ia, althans zeer moeilijk, om als gevolg van velerlei omstandigheden algemeene jaarvergaderingen te houden, lijkt het gewenscht om van 'de V.V.V. Helder's Belang een en ander te laten hoor en om mogelijke gedachten weg te nemen, dat weinig nieuws naar buiten algeheele stilstand van dit deel onzer plaatselijke vereenigingen zou beteekenen. Begrijpelijk heeft het V.V.V. werk ln Den Helder door de tijdsomstan digheden zich moeten beperken, maar dat wil lang niet zeggen dat de zaken stil staan. In verbinding met de Algemeene Ned. Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer (A.N.V.V.) de federatie van V.V.V.'s in Noord Holland boven het Noordzeekanaal, en de Provin ciale V.V.V. staat Den Helder mid den in het opbouwende werk daar van. De 350 plaatselijke V.V.V.'s in v Nederland zullen door betere samen werking worden verstevigd, en bi veel sterkere mate dan voorheen zullen allerlei zaken, in het bijzon der de propaganda voor „Mooi Ne derland" ter hand worden genomen. Het overleg dat met Overheidsin stanties wordt gepleegd wijst er op dat veel verbetering zal worden aan gebracht, mede ten opzichte der finantiën, die bij een krachtig ge voerde propaganda' zulk een beslis sende rol spelen. Vreemdelingenverkeer wordt »og steeds door sommigen te ondergeschikt beoordeeld, terwijl het toch zooveel invloed uit oefent op vrijwel alle lagen der bevolking. Hotels, pensions, café's, restaurants, vervoerson dernemingen, zij allen varen er wel bij. Wat besteden toeristen wel aan inkoopen, theater en bioscoop bezoek. Hoe bijzonder is speciaal de middenstand ge baat bij het vreemdelingenver keer; ook de Overheid heeft er tenslotte' belang bij, pmdat het welvaartspeil en volksinkomen er door worden verhoogd. Al zullen wjj ons in Den Helder door verschillende oorzaken niet in de voorste gelederen kunnen plaat sen, in de afgeloopen jaren voor den oorlog was wel degelijk het vreem delingenverkeer hier merkbaar, on danks de crisisperiode die toen niet alleen in onze gemeente, maar in geheel Nederland viel waar te nemen. Het V.V.V. werk in het heden, met het oog gericht op de toe- komst, zal een belangrijke bij drage vormen tot den wederop bouw van een gezond econo misch leven in onzen stad. Daar aan moeten we allen medewer ken, vooral een groot aantal leden, en nieuwe leden (s.v.p. opgeven aan het secretariaat). Het is spijtig te moeten meema ken dat er nog al wat ingezete nen opgezegd hebben, juist in deze tijden nu wjj elkander zoo dringend noodig hebben, leden die toch werkelijk hun één gulden bijdrage In het jaar wel moch ten beschikbaar stellen. Het geldelijk beheer wordt voor zichtig gevoerd; met de steun die men ook van Gemeentelijke zijde ont vangt, hoopt men een stevigen on dergrond te verkrijgen, om direct als de geschikte tijd is aangebroken aan te pakken. Het Verkeershuis aan den Kanaal- weg staat geheel ter beschikking Onder ons gezegd en gezwegen, waarde .ezers, bekruipt U ook niet zoo af en toe hei gevoel om thuis te blijven? Om, inplaats van ge doemd te zjjn anderhalf uur in een killen trein te huizen, nog eens extra stijf de dekens over U heen te trekken, de „gestikte" deken nog eens behoorlijk in den rug te stop pen en dan verder weg te zinken in het allesverzaligend niets van een voortreffelijke slaap. Slaap... dierbare vriendin. Slaap... de uren van warme en ongestoorde vergetelheid. Slaap... de uren, ont stolen en ontrukt aan de brute wer kelijkheid van verkilde treinen, toch tige perrons en eer moordende „open deur-politiek". Een goed verstaan der... et cetera. Goed... aangenomen, dat U die aandriften 's morgens tüsschen 5 en 8 of daaromtrent koestert, kunt ge het dan niet billijken en zeer wel motiveeren, waarde lezer, dat ook de paarden va d- Reiniging deze week besloten stuk voor stuk en in vereeniging het bijltje er voor en kele dagen bij neer te leggen en de stal te houden? Ik voor mij, als U het me vraagt, ik geof deze stedelijke vuilophalende mustangs groot gelijk. Tenslotte komen ook hun enkele vrge dagen toe en waar de voorziening van vuil zonder pauze 365 dagen per Jaar doorgang vindt, daar is het begrij pelijk en verstaanbaar dat deze cen tauren zich zelf recht verschaffen en er een halve week tusschen uit knflpen. Hun plichtsbesef noopte hun ech ter kort daarop weder het dagelijk- sche halster om te doen en voort te gaan om energiek te ontvuilen en leege „vullesbakken" te bezorgen. van de V.V.V. zoowel binnen als bui ten de gemeente, ook het secre tariaat. Alle inlichtingen kunt U er bekomen, waarvan trouwens een ge regeld gebruik wordt gemaakt. Veel propaganda materiaal is er voor handen, correspondentie naar bin nen en buiten de stad vindt er steeds plaats, heel wat gegevens worden er verschaft, dit alles geschiedt koste loos, ook voor niet-leden. Binnenkort worden de lld- maatochapkaarten over het jaar 1942 afgegeven. Moge de inning daarvan voor het bestuur, dat voor ons aller belangen op de bres staat, geen teleurstelling worden. Dat lidmaatschap, wjj schreven het reeds hierboven, is niet alleen uit het oogpunt van plaatselijk en algemeen belang noodzakelijk, maar ook voor U persoonlijk van beteekenis. Wij blijven bjj elkander en houden vol, vooral ln moeilijke tijden. Met zooveel meer élan zullen wij, als eenmaal de oorlogstoe stand ten einde is, de eenmaal opgenomen taak verder ter hand nemen. Volgende week op het Distributiekantoor. Zooals men in een officleele mede- deeling in dit nummer leest vindt van Dinsdag tot en met Vrijdag 20 Februari op het Distributiekantoor de uitreiking plaats vaninlegvellen voor de distributiestamkaarten. Uit reiking geschiedt uitsluitend aan personen die ingeschreven staan in het bevolkingsregister van Den .Hel der. De uitreiking geschiedt op ver toon van de distributiestamkaart en tegen inlevering van bon 13 van de bonkaart Reserve. Voor bijzonderheden omtrent deze uitreiking en de dag waarop men dient te verschijnen zie men de des betreffende advertentie. Schreven wij enkele dagen gele den over de niet geringe moeilijk heden, waarmede het personeel van de Water- en Lichtbedrjjven inzake de reparaties aan het buizennet te kampen had, naar wij thans verne men zijn deze moeilijkheden nog steeds niet opgeheven en heeft men ook thans alle lekken niet onder de knie. Weliswaar is men er in geslaagd het groote lek aan den Parallelweg te beteugelen, doch op diverse an dere plaatsen zijn wederom manke menten aan de leidingen ontstaan, zoodat men steeds opnieuw aan het werk moet gaan. Wat dit beteekent in den rotsvast bevroren grond laat zich denken en men moet dan ook niet te licht den ken over deze werkzaamheden, die inderdaad onder de zwaarst denk bare omstandigheden uitgevoerd moeten worden. Een ander groot lek ontstond aan den Rijksweg. Ook daar is men thans met man en macht bezig te ontdekken waar zich dit lek bevindt. Het gevolg van een en ander is dat men er niet op kan rekenen steeds over voldoende druk op de leiding te beschikken. Mocht dit ook in de komende dagen aldus zijn, dan weet men dat hier geen schuld ligt bij den desbetreffenden dienst, die, integendeel, alles in het werk stelt om hét ongerief zoo spoedig moge lijk te doen verhelpen. BURGERLIJKE STAND URK. Geboren: Ide Albert, z. v. K. Hak- voort en L. KoifemanJan, z. v. K. Hoefnagel en F. Wakken; Meindert, z. v. G. Kramer en M. Koffeman. Gehuwd: O. Weerstand en R. de Korf. LJ SWEDSTRIJDEN TE URK. Onder leiding van Ir. Klasema is op die werkhaven voor het eerst op Urk een hardrijderij op de lange baan gehouden. Ten aanschouwe van een, ondanks ó- koude, zeer talrijk ZONDAG 8 FEBRUARI. Westerkerk (Helden der Zeeplein) V.m. 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar. Geref. Kerk (Bethelkerk). Vjn. 10 u., Ds. J. v. Bruggen, van Wcrmerveer. N.m. 4 u. Cand. v. d. Vliet. Herst. Ev. Loth. Gen». (Weezenstr.). Vjn. 10.3b u., de heer C. G. Dun, van Alkmaar. Doopsgezinde Gemeente. Vjn. 10.50 u., Prop. E. Daalder, tan Amsterdam. Ohr. Geref. Kerk (Steengracht). V.m. 10 u. en n.m. 4 u. de heer J. Rebel. des v.m. Voorbereid. H. Avon dm. E vangel isat legr bouw (Vijzelstraat). V.m. 10.30 en n.m. 4 u. samenkomst. N.m. 12.30 en 2.30 u., Zondagsschool oensdag nm. 7.30 u. Bijbelkring. Vrijdag n.m. 7.30 u. Zangdienst. Evangelisatie (Palmstraat). V.m. 10.30 uur, Cand. v. Vliet, van Zuilen. Leger des Helle (Zaal Spoorstr. 7). Vjn. 10 u. Inzegening van nieuwe led* ii. V.m. 12 u. Zondagsschool. Nm. 3.30 u. Sol. samenkomst. N.m. 7 u., Verlossingssamenkomst. Leider J. E v. Eeiken, van Am- sterdr n. k JULIANADORP. V.m. 10.30 u., Ds. v. Wichen. HUISDUINEN. Geen dienst. DIENSTEN IN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, vm. 10.30 u., Ds. Kapteynf 's Av. 8 u. Gemeente-avond. Barsingerhorn, geen dienst, geen Zondagsschool. Kolhorn, geen dienst, geen Zondags school. Heerhugowaard, n.m. 2.30 u., Ds. De Mooy. Nieuwe Niedorp, n.m. 3 u., Ds. Nell. Oude Niedorp, geen dienst. Veenhuizen, geen dienst. Oudkarpsel, geen dienst. Schoorl, v.m. 11.15 u., Zondags school. N.m. 4.30 u., Ds. Boeke, Jèugd- dagviering. Hoogwoud, v.m 11 u., Ds. Kreb. Oude-luis, zie Schagerbrug. Schagerbrug, v.m. 10.30 u., De. Witkop. Hippofytushoef, v.m. 10.30 u., Ds. Van Beek. Jeugddag. Anna Paulowna, v.m. 10.15 u., De. Vorstman. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, geen dienst. Broek op Langendijk, v.m. 10.30 u., prop. J. Krijtenberg, van Amster dam. Geref. Kerk. Schagen, v.m. 10 u., en n.m. 2.30 u., Cand. J. v. d. Mye, hulpprediker. Kolhorn, v.m. 10.30 u. en n.m. 3.30 u., Ds. Visch. Julia-- dorp, nm. 4.15 u, Ds. C. v. Nieuwkoop. Anna Paulowna, n.m. 4.15 u., ds. J. v. Bruggen. Evangelisatie. Schagen, v.m. 10.15 u., Cand. Vis ser, van Amsterdam. Breezand, v.m. 10.30 u. en n.m. 3.30 u., de heer Boon. Nieuwe Niedorp (Ned. Herv. £erk), vm. 10 u., samenkomst. Schagerbrug, voorm. geen dienst. publiek, reden 22 Urkers eerst de 500 en daarna de 1500 meter. 500 meter: le prijs, medaille en 15, D. Ras, 63.1 sec.; 2e prijs, me daille en 7.50, J. Hakvoort, 63.3 sec.; 3e prijs, medaille en 5, T. Kaptein, 63.7 sec.; troosprijs M. Schraal. 1500 meter: le prijs J. Hakvoort, 3 min. 42 sec.; 2e prijs T. Kaptein, 3 min. 44.5 sec.; 3e prijs D. Ras, 3 min. 47.4 sec.; troostprijs M. Schraal 3 min. 49.7 sec. Beste jongens en meisjes, Zoals jullie zien worden ditmaal ahe brieven beantwoord, die er nog lagen. Dat zijn er heel wat, maar mi maken we dan ook meteen schoon schip. En de volgende maal kunnen jullie dus allemaal weer schrijven. Indien mogelijk, moeten de brieven uiterlijk Dinsdagmorgen op 't kantoor zijn. Dan maak je de beste kans dat de brief diezelfde week nog beantwoord wordt. De gelukkige winnaar van de prijs is: SIENTJE BOUTHOORN, Rurjem. Houwingsingel 55, Den Helder. Hoor tt- even of 't een taart of een boek moet zjjn? En nu de briefjes: Chlazien Vorst, Zijpe. Dat zou nog- eens leuk wezen als je op je verjaardag een taart won Maar ja, dat kun je nooit vooruit weten. Hoe oud wordt je? Nellie Lont, Wieringen, Dat is jammer, dat je het raadsel niet kende. Volgende keer maar beter. Leuk is dat hè, met de slee van de dijk af. Maar paf. maar op, dat je geen ongeluk krijgt. Henk Korbee, Schagerb -ng. Ja Henk, ik hoop ok dat de sneeuw en het fls gauw weg gaan. Jij vindt het zeker ook niet prettig om in de kou te zitten. Zoek jij maar goed houtjes voor je moeder. Verlang je erg naar Den Helder? Bepple Korbee, Schagerbrug. Je moeder en j» zusje mogen je b- t helpen hoor. Alleen moet Je het eerst zelf proberen of het gaat. Want daa- leer je van. Houd je van voorlezen? Gezellig is dat hè. Dag Beppy. Leni Korbee, Schagerbrug. Houd je erg van lezen, Leni? En als Je zusje voorleest, hebben jullie er allemaal wat aan. Wat heeft het verschrikkelijk gesneeuwd hè. Sientje Korbee, Schagerbrug. Wat vind ik dat leuk, dat jullie alle vier meedoen. Er zijn veel kinderen vrij van school. Nu, als de wind niet zo koud is, kun je fijn buiten spelen in de sneeuw. Of help je je moeder? Dag. "uiy Leen, Dirkshom. Alle kinderen vinden het jammer, dat er zo veel sneeuw is gevallen. De jjs- pret was daardoor meteen afgelo pen. Ket is anders wel een mooi ge zicht zo'n witte wereld. Dag Tiny. Kika Hartman, Den Helder. Wel ja, Kika, noem jjj me maar Oom hoor. Wat heb jij een leuke naam. Die heb ik nog nooit gehoord. Maar je vond je andere naam vroe ger zeker zo moeilijk om te zeggen, dat je er maar Kika van maakte. Ik vind het leuk als je ook met de raadsels meedoet. Ca-! Jacoba Sohaafsma, Hoogwoud. Zo, was het gedichtjte naar je zin? Dat is naar Jacoba, dat je last van winterbenen hebt. En pijnlijk ook. Het is maar te hopen, dat het weer gauw omslaat Want als je er door moet, valt het lang niet niet mee. Schrijf je me weer z'n fijne, lange brief N.m. 2.30 u., (in het gebouw)1 de heer F. van Rossum. Schagerbrug, Dinsdagavond 8 uur, bijeenkomst Chr. Jongemannen- vereen. in het Evangelisatiegeb. E.V. „Maranatha". Bergen (EAJ. „Maranatha"), v.m. 10.30, Dr. E. Emmen, v. Haarlem. Vrije Evang. Geref. Gem. Alkmaar (Doelenstraat 15), v.m. 10.-.5 en n.m 5 u„ Ds. Ruys. Maandagavond 7 uur Vrouwen bond, St. Jacohetr. 22. The S ar of Hope. Julia.,adorp, geen dienst, wegens ongunstige weersgesteldheid. Theo de Kok, Schagen. Kun- je konijnen dan niet ergens zetteii, waar ze niet zoo'n last van de keu hebben. Dat was niet zoo mooi, dat Je door het ijs zakte. Gretha Bregman, Burgerbrug. Met koude tenen is het zeker niet makkelijk lopen. Dan is bet fijn, als je ze eens le'iker kunt warmen. Maar gaan ze dan niet erg tintelen Dirk Zuyderland, Burgerbrug. Verlang je erg naar Den Helder, Dirk? Of kun Je nogal wennen in Burgerbrug? Doe Je voortaan iedere week mee Luitje Kuiper, Hensbroek. Dat was fijn, zo maar drie dagen vrij van school. Of ga Je graag naar school? Wat heeft het verschrikke lijk gesneeuwd, hè? Bij ons was bo ven alles vol gesneeuwd. Dat was een heel werk om dat weer op te ruimen. Jacob Bregman, Burgerbrug. Nou Jacob, bij on- ligt er ook zo'n boel sneeuw hoor, ik vind het wel leuk, maar als 't .gaat doeien is 't een vieze boel, vind je niet. Dat zal wel pijn gedarn hebben, zo'n harde sneeuwbal tegen je oog. Nu is je briefje net op tijd gekomen hoor, Jacob. Henk Bregman, Burgerbrug. Dat zal wel leuk geweest zijn, die poppenkast hè. Dus jij hebt ook meegedaan aan de wedstrijden. Ja, je moet niet bang zijn, zooals die jon gen, waar jij mee schaatste. Mis schien win je by een volgende wed strijd wel een prijs. Johanrtee Visser, Burgerbrug. Nee, dat zal niet veel geven, met die sneeuwstorm. Hij doet het dan net voor niets, maar sneeuwballen gooien kan je genoeg, hè. Nel Hazebelt, Burgerbrug. Veertien dagen vrij, dat is fijn, Nel. Maar vind Je moeder dat ook zo fijn? Dikkle en Silphla Dompelaar, Wieringermeer. Hartelijk gefeli citeerd nog Dikkie met jé verjaar dag. Ja hoor, Jj, mag ook een briefje schrijven. Je schrijft, dal je zusje wil, dat ik eens bi) haar kom, maar dat kan niet.. Ansje Vethman, Anna Paulowna. Jtj mag latuurlijk ook meedoen met de raadsels. Doe 't maar goed, Ansje, missshien win je spoedig de prijs. Tot de volgende week. Annle Wildeboer, Schoorldam. De eerste prijs nog wel gewonnen Annie. Wat een boffer ben jij! Maar op een paar kunstschaatsen kun je het ook wel goed. Tom Zulderland, Burgervlotbrug. Natuurlijk mag je ook meedoen met de puzzles. En een plaatsje is er altijd wel voor je Tom. Ja, was dat maar waar, da er gauw vrede is. Trientje Pranger, Den Helder. D' dooi was van korte iuur. Het vrjest nu tenminste weer aardig en dan die sneeuw. Nee hoor ,ik wou maar, dat het weer omsloeg. En jij Brechtje de Vries, Nieuwe Nie- d rp. Als Je zo lang op het ijs bent geweest, dan heb je zeker wel reuze honger, hè. Wat fijn dat je de eerste prij.- hebt gewonnen. Je kunt het zeker wel goed. Schrijf je me volgende week weer zo'n lange brief? Daag! Sjoeri Sluiter, Den Helder. Dat was zeker jammer, dat je ziek was, toen de school vrij kreeg. Het was zeker erg koud? Ik 'al tenminste blij zijn als het weer omslaat en alle straten weer schoon worden. Maar eer dat alle sneeuw weg is, zal toch wel een poosje duren. Annie Veereechild, Obdam. Wat lag de sneeuw op sommige punten hoog hè? Vooral waar veel wind was. Die sneeuw had maar weg moeten blijven, hè? Mientjjp Frink- Den Helder. Een mooi boek is dat hè Mientje. Houd je van lezen Heb je nog meer boeken Koud is het, hè Dag Mientje. Martha Briars, Den Helder. Ben je al weer beter, Martha? Weet je al wanneer je naar het ziekenhuis moet? Dat is niet zoo prettig, maar ach, een weekje is zoo gauw om. Doe ook mijn groeten aan Tonia en Dientje. Dag Martha, het beste hoor. Riek Delver, Schagerbrug. Dat was even fijn om Zx heerlijk in de sneeuw te spelen. Wat word je daar lekker warm van hè Riek. Ja, de wind was erg koud, hè. Klaas Sluiter, 1 Wil je voortaan op je briefje schrijven, waar je woont, Klaas? Zo, wil je broertje ook al meedoen? Nu, hij mag me wel eens een briefje schrijven. Maar met de raadsels kan hij nog niet mee doen, hè Reier Sluiter, Den Helder. Zo, nu lees ik in het briefje van Reier, dat jullie in Den Helder wonen. Zo Reier, je hebt dus meteen maar een br.ef je gesclm ven. Dag hoor. Jacob Graaff, Schoorl. Wat ffln, dat je een c'oos kleurkrijtjee hebt gewonnen. Houd je van schaat senrijden? Annie Vos, St. Maarten. Wel kom, nieuwe vriendin. Wat een ge luk, dat je zusje er nog zo goed is afgekomen, toen ze in die eenden- bijt viel. Heeft ze helemaal geen nadelige gevolgen gehad? Schrijf je me volgende week weer zo'n gezel lige b lef? Nico Breeker, Den Helder. Je mag het oök wel Woensdag bren gen. Maar liever toch Dinsdag. Nou, óf het koud is! De bloemen staan dik op de ruiten. Brrr. Ik hoop, dat het jauw afgelopen is. Jan Zegere, Den Helder. - Ik ben blij, dat je me nu weer eens schrijft. Zo, heb je zo genoten van het ijs. Had je het niet koud? Maar je zult toch ook wel blij zijn als alle stra ten weer schoon zijn. Jannie Buter. Anna Paulowna. Dat begrijp ik niet, Jannie, dat je niet bij de goede oplossingen stond. Maar je heb toch wel mee geloot hoor. Ja, de ijspret was ineens af gelopen met d e sneeuw. Je kan er h ast niet doorkomen, zoveel ligt er hier op de straat. Brechtje van der Wed, Nieuwe Niedorp. Vind je het jammer, dat je niet naar school kan? Fijn hè, sneeuwballen gooien. Gerrie van der Wal, Nieuwe Nie dorp. Gelukkig hebben wtj ook nog wat kolen. Maar we moeten nu toch erg zuinig zijn, anders zie ik er nog van komen, dat we ook in de kou zullen zitten. ïeke van de» Wal, Nieuwe Nie dorp. En heb je goed hout ge hakt voor je moeder. Pas maar op, dat je niet dikwijls natte benen krijgt, want dan kun je wel eens ziek worden. Henny Nusselder, Den Helder. Natuurlijk Henny, mag je meedoen. Hoe meer kinderen er mee doen, hoe leuker ik het vind. Schrijf je volgende week een grote brief? Nellie Lont, Wieringen. Wees ijj maar goed voor de vogels, Nellie. Ze hebben het nu zoo koud en kun nen haast geen voedsel vinden. Mooi gezicht hè, zo'n witte wereld. Annie Kuiper, Camperduin. Wat een gezellige lange brief heb jfl geschreven, Annie. En wat was je prijs wel, die je hebt gewonnen? Dat was jammer, dat je Opoe de krant had verbrand. Voortaan maar beter oppassen. Ato Vader, Callantsoog. Zo Ato, ga jjj je Tonie noemen. Waar om? Vind je Ato dan niet leuk? Je vraagt of ik kan schaatsenrij den? Nou en of. Ik vind het een leuke sport. Jjj ook? Beppie Kole, Anna Paulowna. Nou Beppie, jij had een mooi rap port hoor. In welke klas zit je Krijg ik volgende week eens een grotere brief van Je? Annie Spruit, Camperduin. Nog hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag, Annie. Natuurlijk mag je meedoen met de raadsels. Wat heb je een mooi postpapier. Wees er maar zuinig op. B. Kok, Zijpe. Natuurlijk mag je meedoen. Maar wat ben je? Een jongen of een meisje Schrijf je dat eens? Ja, dat is wel naar, dat er zoveel sneeuw ir gevallen. Rieki Buning, Anna Paulowna. Nee, Rieki, nu is j« briefje niet zoek geraakt. Wat jammer, dat je ziek bent geweest. Ben je nu weer helemaal beter? OPLOSSING RAADSEL VORIGE WEEK. 1. Bergketens. 2. Een school vissen. 3. Een sigaar. 4. Zeeziekte. 5. De slak. En zoo zijn er wéér twee bekende, en eens veelbesproken, oud-]utters heenge gaan. Een heengaan, dat men moet be treuren, omdat zij mét zich nemen iets van de glorie van een voorbij tijdperk, iets van de romantiek, die aan een vorig tijdsge wricht kleur, gestalte en zin verleende. In de eerste plaats doelen wij hier op 't heengaan van ouden Piet Rensmaag. Ouwe Oom Piet uit Nieuwediep. Een der tallooze Rensmagen, die den Ouden Hel der bewonen, maar in dit geval de pater familias, de oudste van allen. In Den Haag is Rensmaag begraven, 't Werd geen begrafenis in majeur. Daar waren geen kransen van aronskelken en schoone lelies. Er was geen beiaardier, die op een carillon een afscheidshymne speelde. Er waren geen afgevaardigden van vereenigingen. Het was, in trouwe, 'n kil en nuchter afscheid van een groot rid der en een machtig zeevechter. Men zal vragen: Waar was dan „Moed Volharding Zelfopoffering"? en de vraag is begrijpelijk. Maar hier rust geen schuld. Door diverse omstandigheden. waarbij het w eer de grootste rol speelde, was het bestuur niet instaat contact met elkaar te krijgen. En zoo kon het gebeu ren, dat de kleuren van M.V.Z. de baar van den grooten Pieter Rensmaag niet dekten. Niemand zal zulks me$r spijten dan het bestuur van onze sympathieke red- dersvereeniging. Overigens: moge Pieter Rensmaag in de Haagsche aarde rustig zijn eeuwige slaap genieten. Hij heeft dit, na zijn 92 jaren, wel verdiend. En dan is heengegaanSimon Meijers Een naam, die weinigen van deze gene ratie iets te zeggen heeft, maar velen van de vorige des te meer. Want Simon Meijers was in zijn tijd voorzitter van ons prominent rederijkers-gezelschap, te lyeten TAVENU. Dat was een gróóte tijd de tijd, dat Simon Meijers ook zelf ten tooneele verscheen en zijn rollen gaf met alle verve en alle élan die in hem als door gefourneerde tooneelrot scholen. Dat wa ren TAVENU's glorie jaren, de jaren met Frans Schellinger, met Cohen, met van der Lee en Meijers. Zijn regisseeren was boven alle lof ver heven en nog weten oude Helderschen er van mee te praten hoe voor Meijers feite lijk iedere repetitie even belangrijk was als de uitvoering zelve. Hoe hij steeds weer aandrong op levend spel en hoe TAVENU in die dagen reeds een reputa tie wist op te bouwen, waarop de latere bestuurderen verder konden werken. TAVENU bestaat nog. 't Is goed dat de nog ingeschreven staande leden besef fen dat er ook voor dezen tijd een glorie tijd geweest is en dat men zeer speciaal Simon Meijers daarvoor dankbaar heeft te zijn. Ook hem wenschen wij, rustend in Zeis ter aarde, een rust zacht toe. Zoo ■Zoo gaat de oude garde heen, lezers Zoo gaat de een na den ander. Zoo sterft een generatie weg en gaat een brok tijd ten onder. En zoo gaan wij zeiven beseffen dat we ouder worden en dat we staan in een an deren tijd. 't Is echter goed, dat wij de groote man nen, de persoonlijkheden vap weleer, niet vergeten en hun die waardeering deelach tig doen zijn, waarop zij rechtens aan spraak mogen laten gelden. Zoo was het met Rensmaag en zoo met Simon Meijers. Goede oplossingcr ontvangen van: Sientje B., Den Helder; Kika H., Den Helder; Wim N., Den Helder; Annie v. B., Den Helder; Corrie v. B., Den Helder: Fresia, Den Helder; Tiny v. B., Den Helder; Nellie S., Anna Paulowna; Clazien V., Zijpe; Henk, Jacob en Gretha B., Burger brug; Guurtje Burgerbrug; Nel H., Burgerbrug; Johannes V., Bur gerbrug; Sientje K., Schagerbrug; Henk K., Schagerbrug; Leni K., Schagerbrug; Beppie K., Schager brug; Jan de O., Schoorl; Annie W., Schoorldam; Marijke W., Schoorl dam; Rens en Annie de J., Schagen. NIEUW RAADSEL. 1 2 3 4 7 Horizontaal. 1. Helder vocht. 4. Reeds. 5. Niet erbij. 7. Knecht leerjongen (uit de tijd der .gilden") Verilcaal. 1. Zuur, bitter. 2. eisjesnaam. 3. Zie jt b.v. >an een afgedragen kleedingstuk. 6. De eerste en de laatste letter van het alphabet.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 5