Dr. Posthuma over één jaar productieslag Plotselinge dood en ongevallen van booge functionarissen Geldige bonnen voor voedingsmiddelen N BEWAAR UW LEDIGE KRUSCHEN-FLACONS i kÜ Officieele LandbouwmedcdeeHogen voor dc provincie Noord-Holland Loisterende laodgeoooten I O.m. stierven: Hassan Sa- bri, Joenoes Saleh, Koritzis, Metaxas, Chiappe, Huntzi- gei, gen. Berenschot en Pa- rlnganx. In het laatste ge val werd per ongeluk de Engelsehe sluier opgelicht WEL „SECRET", MAAR GEEN „SERVICE" Wij lezen in het Alg. Handels blad: OP 14 November 1940 had in Kaïro een dramatische zitting yan het Egyptisch parlement plaats. De twintigjarige koning Faroek zou de nieuwe zittingsperiode ope nen. Volgens de gebruiken van het land zou de troonrede door'den mi nister-president Hassan Sabri Pasja worden uitgesproken, doch deze bieef in de eerste woorden- steken en zakte toen levenloos ineen. De ontsteltenis in het land was zeer groot. Hassan Sabri stond nog in den vollen bloei van zijn leven en niemand uit zijn naaste omgeving wist, dat hij niet gezond was. Twee weken later. De jonge ko ning zou een waterleiding in Fa- joem openen. In zijn gezelschap be vond zich Joenoes Saleh Pasja, mi nister van Defensie in h^t kabinet Hoessein Sirri, dat na den plotselin- gen en geheimzinnigen dood van Hassan Sabri Pasja aan het be wind was gekomen. Juist voor het vertrek van den trein, die het ge zelschap naar Fajoem moest bren gen, zakte de minister aan 'sko- nings zijde levenloos ineen. Twee zeer merkwaardige sterfge vallen in zeer korten tijd! Beide ma len betrof het ministers, die als sterke figuren bekend stonden en in hun politiek beleid het duidelijk ste streven aan den dag legden, zich meer en meer van Engeland af te willen wenden. Beide ministers be kleedden belangrijke sleutelposities en beiden werden opgevolgd door politici, die den koers plotseling wijzigden en zich meer naar Enge- lands wenschen voegden. De Egyp tische afzijdigheid van de Britsche oorlogsplannen.die beiden met klem hadden verdedigd, werd door hun opvolgers opgegeven. In Griekenland. IET minder opzienbarend wa ren de plotselinge sterfgevallen van den Griekschen premier Me taxas en zijn opvolger dr. Alexan- der Koritzis, die in het afgeloopen voorjaar plotseling kort na elkaar stierven. Beiden waren de politiek van onderworpenheid aan Enge land moe, want die politiek had hun land door wijdvertakte kapi- taal-investeeringen tot den oorlog Tot nu toe kon de verpakking van Kruschen hier te lande nog regelmatig voortgang vinden. Schaarschte aan verpakkingsma teriaal bemoeilijkt thans de levering van Uw geneesmiddelen. Daarom kan voorta&n Uw apotheker of drogist slechts Kruschen afleveren, indien U hem een onbeschadigde ledige Kruschen-flacon met deksel inlevert van gelijke grootte. Hl] vergoedt U daarvoor 5, 3 of 2 ets., naar grootte. tegen Italië en Duitschland ge dwongen en zij verweten Engeland bij verschillende gelegenheden het uitblijveh van de nadrukkelijk be loofde hulp. Hun dood viel in beide gevallen op een tijdstip, dat Grie kenland het nuttelooze van zijn strijd inzag. Zonder dat beiden ziek waren geweest, verdwenen zij on verwacht van het tooneel. In Frankrijk. Daarop volgden in Frankrijk enkele opvallende en plotselinge eterfgëvallen. In dezelfde maand, dat beide Egyptische ministers stierven, kwam dé vroegere politië- prefect van Parijs, Jean Chiappe, met zijn vliegtuig om het leven. Hij stond bekend om zijn afkeer van al wat Britsoh was en bevond zich op weg naar Syrië, om daar de functie van Hoogen Commissaris" te aan vaarden. Aanvankelijk werd bericht dat het vliegtuig verongelukt was. Uit het ingestelde onderzoek bleek evenwel, dat ziin toestel door een Britsch jachtvliegtuig tusschen Sar dinië en Afrika omlaag was ge schoten. Enkele maanden- later werd te N Parijs een aanslag gepleegd op Pierre Laval en Marcel Déat, beiden overtuigende pleitbezorgers voor een politiek van samenwerking met Duitsahland. Hoewel ernstig ge wond, herstelden bedden. De daders gaven na een langdurig onderzoek toe, dat zij in opdracht van de Secret Service hadden gehandeld. In November van het afgeloopen jaar kwam goneraal Huntziger, mi nister van Oorlog, bij een vliegtuig ongeluk bij Le Vigman om het le ven. Hij had van Fransche zijde het wapenstilstandsverdrag met Duitschland in het Bosch van Com- piègne onderteekend. Varsch staat de dood van Parin- gaux, secr.-gen. van het ministerie van Binnenlandsohe Zaken en in tiem medewerker van minister Pucheux, nog in het geheugen. Hij werd op 5 Januari jj. tusschen Pa rijs en Troyes dood op de rails ge vonden. Daarbij deed zich een merk waardige omstandigheid voor. De Britsche radio verkondigde reeds op een moment, dat men te Parijs nog onkundig van dit feit was, dat minister Pucheux zélf in den betreffenden trein was vermoord I Wanneer men al deze plotselinge sterfgevallen overziet en daarbij moet vaststellen, dat alléén Enge land belang had bij den dood van deze menschen, dan geeft het nog méér te denken, dat de Britten zoo nauwkeurig van de omstandighe den op de hoogte waren. In het geval-Paringaux hadden rij echter een grove misrekening ge maakt en zich daardoor ln de kaart laten kijken. Minister Pucheux n.1. was inder- dóód van plan geweest, zelf de reis van Parijs naar Troyes in den trein te maken. Op het laatste oogenblik was hij echter gedwongen, dit plan op te geven. In zijn plaats liet hij den secr.-gen. Paringaux vertrek ken. De moordenaars van Parin gaux hebben, toen ze hun euvel daad volbrachten, in den waan ver keerd, Pucheux vermoord te heb ben. Dit was dan ook de reden waarom de Britsche omroep zoo snel met een bericht over den moord op „Pucheux kwam- Speciaal bij dit laatste sterfgeval heeft men van Britsche zijde é.1 te overijld het masker laten vallen. Bij den plotselingen dood van de Egyptische ministers is het een ge heim gebleven. In verscheidene uit zendingen van den Britsohen om roep werd openlijk met den moord op „Pucheux" gepronkt. Men ging zelfs zoo ver, ónderen wegens hun pro-Duitsche gezindheid met iets dergelijks te bedreigen. Ned-IndlE. U R is nóg een geheimzinnig '-'sterfgeval in de laatste maan den voorgekomen. In begin Octo- ber van het afgeloopen jaar kwam in Ned.-Indië de commandant van het Indische leger, luitenant-gene raal Berenschot, bij een vliegtuig ongeval om het leven. Direct was er een dioht waas van geheimzin nigheid om dit geval. Het gebeurde in den tijd, dat NecL-Indië met Brit sche legerautoriteiten over de ver dediging van Ned.-Indië onderhan delde. Het was in Indische kringen be kend, dat generaal Berenschot meer dan eens zijn tegenzin tot uiting had gebracht, om voetstoots en on voorwaardelijk aan den Brltschen leiband te loopen. Hij was geenszins geneigd zich aan de Britsche oorlogsdoeleinden te hinden. Met Britsche legerautori teiten in Singapore had hij vrij scherpe uiteenzettingen gehad, waarbij df Nederlandsche generaal hardnekkig aan zijn standpunt vasthield en ten slotte Singapore verliet, zonder dat hij met de Brit ten tot overeenstemming was ge komen. Een vliegtuigongeval van zeer recenten datum is aan deze reeks nog toe te voegen. In de afgeloopen week stortte het vliegtuig, waarmee de Argentijnsohe minister van Bui- tenlandsohe Zaken en zijn delegatie van de Rio-Conferentie naar zijn land terugkeerde, door onopgehel derde oorzaak plotseling Ln zee. Zooals bekend uit de te Rio gevoer- dd besprekingen was het juist deze minister, die op deze conferentie zoo Scherp tegen het Amerikaan- sche en Britsche standpunt en met succes stelling nam. Voor wie de verhouding van de Britsche Secret Service met kolo nel Donovan en zijn trawanten kent, komt het bericht van het springen van een band tij dens den start en de mededeeiing, dat er geen sabotage in het s<pel was, verdacht voor, wanneer men denkt aap de vliegongevallen van Ghiappe, Huntziger en generaal Berenschot. Al deze doodelijke ongevallen, waaraan nog verscheidene soortge lijke in Syrië, Irak en Britsch-In- dië toe te voegen zijn, vertoonen veel overeenkomst. Telkens is het Engeland, dat er profijt van trok of kon verwachten. Telkens wordt door een plotseling voorval een ont wikkeling geformeerd,- die Enge- Tands belangen ten goede komt. Men behoeft niet over veel fantasie te beschikken, om hier een „sche ma", een „iijn" te zien. Waaneer men dan verneemt, dat de Britsche radio luide pocht om deze dóden en sterker nog, wanneer men van Britsche zijde zelf deze sluipmoor den, zooals in het geval-Paringaux, pralend toegeeft, dan kan men er piet omheen dat al deze voorvallen tót de v/erkzaamheid van één en de- zalfde centrale zijn te herleiden: de Brijish Secret Service. Deze gevolgtrekking wordt wel haast tot zekerheid, wanneer men kennis neemt van de wijze, ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP T KOOPEN VAN 8 Febr. Lm. 14 Febr. 1942. 08A brood 08B brood 08A vleesch 08B vleesch 4 rante brood of y2 rantsoen gebak 1 rantsoen vleesch of Vi rantsoen vl.waren 8 Febr. tm. 21 Febr. 08A aardap. 08B aardap. 212 algem. 250 gram aardappeler aardappeler peulvruchte 25 Jan. Lm. 21 Febr. 1942. 197 algem. 1 Kg. suiker 1 1 1 1 kg 05C of 06 D 50 gram reserve cacao 30 50 gram 198 algem. 500 gram jam 500 500 500 500 grato 199 t.m. 202 1 rantsoen bloem, brd algemeen of gebak 4 4 4 4 rants. 06D07 D 250 gram reserve rijst 500 gram 208 algem. 250 gram havermout of peulvr. 250 250 250 250 gram 200 algem. 250 gram gort 250 250 250 250 gram 210 algem. 100 gram vermicelli of 100 maizena 100 100 100 gram 204 t.m. 208 300 algemeen 100 gram kaas 500 500 300 gram 06A tjn. 09A Melk I 3Vi liter melk 28 14 liter 06B tm. 09B V liter Melk I 1% liter melk J 7 1 Febr. t.m. 9 Febr. 1942*) in tijdvak van 9 dagen 07 boter 4 rants. Boter rants. 07 vefr 4 rants. Boter t. red. óf 1 1 1 4 rants. Margarine Bijzonders rantsoenen 28 Dec. t.m. „c Febr. 1942 193 algem. j 250 gram koffie- 230 250 250 250 gram surrogaat Beschikbaar per persoon 0 t/m 3 jaar 4 t/m 13 jaar 14 t/m 20 jaar vol was senen een heid in tijdvak van één week 9 l'G 18 2'/, 22 2V, 18 2'/, rants. rants In tijdvak van 14 da en l'/4 250 3«/i 250 5'/« 250 3'/, '/a 250 kg kg gram in tijdvak van vier weken GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen 15 petroleum 26 petroleum 07 KF brandst1) 05 tm 07 HK brandst 18 en 17 H.K. Brandst 08 HK brandst 12 tm 20 CV brandst. 23 tm 28 CV brandst. le tm 8e per. brandst 08 KF brandst.1) 0 211 algemeen G zeep G toiletzeep L textiel (mannen) geeft recht op 't koo- pen van van 2 L. petro leum 1 eenheid brandst 2 eenh. brandst I 1 rantsoen zeep I 75 gr. toi letzeep 80% 50 gram scheerzeep 28 Dec. 1941 4 Jan. 1942 div. data 1 Feb. 1942 1 Feb. '42 1 Feb. '42 tot en mei 31 Mrt 1942 31 Mrt. 1942 31 Jan. 1942 31 Jan. 1912 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 31 Jan. 1942 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 28 Feb. '42 28 Feb. '42 1) 21 Hierop Hierop 1 Jan. 1942 30 Apr. 1942 geen anthraciet verkrijgbaar uitsluitend turf verkrijgbaar DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG Na Zaterdag 7 Februari: 07 brood, vleesch. Bon 195 Algemeen (Peulvruchten) blijft geldig tm. 21 Febr. 1942. De levensmiddelen, welker geldigheidsduur op Zondag aanvangt, mogen reeds worden gebruikt op Zaterdag daaraan voorafgaande, met uitzondering van den bon voor vleesch en vleeschwaren. NEDERLANDS TOEKOMST IN EUROPEESCH VERBAND BEZIEN 'S-GRAVENHAGE, 6 Febr. Nu binnenkort een jaar produc tieslag achter den rug zal zijn, had de Landstandspersdienst een belangwekkend onderhond met Dr. Posthuma, den leider van den productieslag, die een terugblik wierp op het afge loopen jaar en voor de toekomst de groote lijnen gaf niet alleen in Nederlandsch, maar ook in Europeesch verband. Dr. Posthuma sprak dan in de allereerste plaats het sprookje te gen, dat Europa zichzelf niet zou kunnen voeden. Heden en in de toe komst zal dit zeer zeker het geval zijn. Want de productieslag geldt niet alleen voor.Nederland, maar voor ons geheele vasteland. Ook als deze oorlog tot het verleden zal be- hooren. Alle ander gepraat hierover is een fabel. Bewijs hiervoor is, dat Europa, het Europeesch Rusland inbegrepen, 47 van de wereldpro ductie aan Landbouwvoortbrengse- len bezit, terwijl de Europeesche bevolking, Rusland wederom inbe grepen, 27 van de wereldbevol king uitmaakt Goed jaar. Om tot ons eigen land terug te keeren, waar nu een jaar lang pro ductieslag geleverd werd, meende de generaal-adviseur van den Ned. Landstand, dat er zeker geen slecht productiejaar achter ons ligt waar bij hij denkt aan hét feit, dat de waarop de Engelsehe radio-pro- paganda in alle talen en in alle toonaarden tot in het zeer lage en platvloersahe ophitst tot verzet en dreigt met moord en doodslag op hun te genstanders na „de overwin ning". Zie ook Max Blokzijl's woorde lijke citaten uit de Engelsehe radio: „Bijltjesdag", in one bind ven 23 Jan. (Red. Noorderkw.) sleg om de voedselvoorziening voor ons volk eerst begin Maart 1941 aanving, waardoor alleen nog maar invloed kon worden uitgeoefend op de zomergewassen, omdat immers het wintergewas reeds lang was uitgezaaid. „Bij heit beschouwen van het resultaat, aldus Dr. Pos thuma, moet in eerste plaats ons volksvoedsel bij uitnemendheid, de aardappel, worden bezien, omdat deze de hoogste consumptie-op- hrengts per h.a levert De hiervoor gevoerde propaganda heeft resulta ten opgeleverd, evenals die voor scheuren van grasland. Een en an der houdt trouwens met elkaar ten nauwste verband." Hoezeer onze voedselvoorziening van het buitenland afhankelijk is, moge blijken uit de cijfers van 1938. Ruim 600.000 ton tarwe werd er toen ingevoerd, alsmede 1.800.000 ton krachtvoer voor het vee. Na de invoering van de volledi ge Engelsehe blokkade was Neder land op zichzelf aangewezen. SCHEURACTIE. De actie voor meer scheuren en grooteren aardappelverbouw mag geslaagd heeten. 1941 gaf b.v. een 24 hoogere opbrengst op een met 31.000 ha. vergroote oppervlakte. Wat dit beteekent, behoeft niet na der uiteengezet te worden. Niet alle grasland kan gescheurd worden, een groot deel loont zich hiertoe niet door de bodemgesteldheid en mede daardoor is een zoo doelmatig mogelijk gebruik van het grasland één der belangrijkste onderdeden van den productieslag. De propa ganda voor rationeele beweiding, juiste conserveering en deugdelijke mest- en gierbewaring heeft op dit gebied prachtige resultaten afge worpen, evenals de actie voor den verbouw van meer stoppelgewassen, om niet te vergeten die, welke voor uitbreiding van den verbouw van koolzaad is gevoerd.. „Nu de Nederlandsche Landstand is opgericht, zoo besloot Dr. Pos thuma het gesprea, zal het diens voornaamste taak zijn te zorgen voor de voeding van het Nederland sche volk.. Per 1 April a.s. zal, zoo als bekend, de Landstand de lei ding van den productieslag overne men van de „commissie ter onder steuning van de maatregelen, ge- TOEWIJZING RUNDEREN BOVEN 1 JAAR. Bij enkele veehandelaren schijnt de meening te heerschen, dat zij voor handelsvee geen toegewezen aantal behoeven. Dit is inderdaad wel het geval. Voor de ons bekende marktveehandelaren zijn deze toe wijzingen, welke zijn bepaald naar een gemiddelde van de opgaven van de registratiekaarten van Oc- tober. November en December 1940. toegezonden. Mochten er erkende rundveehan delaren zijn, welke recht meenen te hebben op een zoodanige toewij zing en hiervoor geen kaart hebben ontvangen, kunnen zij zich alsnog wenden tot de L.C.0. v. Noordhol land, Afdeeling Veelevering. Kerk plein 13 te Alkmaar. Wanneer meer vee aanwezig is, dan is toegewez .1, ook al is dit handelsvee, is men in overtreding. Wanneer dus een handelaar een toewijzing heeft van 20 stuks vee, zal bij hem ook niet meer dan 20 koeien aanwezig mogen zijn, ook al is dit vee geheel of gedeeltelijk han delsvee. ZAKBOEKJE VOOR VEE HANDELAREN. Wij willen er nogmals de aan dacht op vestigen, dat de veehande laar verplicht is van al zijn aan- en verkoopen, hetzij voor eigen reke ning. hetzij in opdracht van derden, aanteekeningen te houden in een zakboekje, hetwelk moet worden aangevraagd aan de Bedrijfsorgani satie voor Vee en Vleesch, Laan van Meerdervoort 53 te 's-Gravenhage. De kostprijs van het zakboekje bedraagt f0.50, welk bedrag kan worden gestort of overgeschreven op postrekening Nr. 446800 van bo vengenoemde organisatie. VEEVOEDERDIS TH IBUTTE. De veehouders worden er op ge wezen, dat ze in de gelegenheid worden gesteld Alkalische minera len (koekjes) te betrekken. Dit koekje bestaat uit de volgenr de samenstelling: 54 gedroogde pulp 10 melasse en/of gedroogde pulp 24 geslibt krijt 12 sodex of geslibt krijt hetgeen uitsluitend is te voederen bij Finsch kuilvoer. Bij normale giften kuilvoer is een koekje (ca. 175 gram) per dier per dag voldoende. Bovenstaand .Alkalisch minera- lenkoekje" kan geleverd worden in gedeeltelijke vermindering op de rundveevoedertoewijzing. Daartoe kunnen de veehouders de gewone bonnen bij hun plaatselijken Bu reauhouder laten splitsen in een bij zondere toewijzingsbon voor Akali- sche mineralenkoek en een voor ge woon rundveevoeder, waarbij zal geldein, dat 1 kg. rundveevoeder gelijk is aan 2 kg. Alkalisch mine- ralenkoekje. HUISSLACHTING. In de laatste week van Januari 1942 moesten er nog vele huisslach- tingen van varkens plaats vinden Door de weersomstandigheden, gaat het vervoer met zoodanige moeilijk, heden gepaard, dat de huisslachtin- gen niet vóór 1 Februari 1942 K#. eindigd kunnen zijn. Er is daarom besloten, om de termijn waarin huisslachtingen kunnen plaats heb ben, te verlengen van 1 Februari— 15 Februari 1942. Wij verwachten, dat de georganl-, seerden zullen zorgen, dat hun var ken voor dien datum geslacht is. STIERKALVEREN Zooals reeds werd medegedeeld kwamen stierkalveren, welke niet voorzien werden van een identi teitsbewijs, en welke geleverd zou. den worden na 1 Februari 1942, niet in mindering van de verplichte le- vering. Daar het niet mogelijk zal zijn, al deze kalveren voor 1 Februa- te leveren, tengevolge van de ver keersmoeilijkheden, kunnen deze kalveren nog ongeschetst, in min dering van den aanslag, geleverd worden tot en met 1 4Februarl 1942. Dit is vanzelfsprekend niet van toepassing op de nuchtere stierkal- veren. Deze kunnen ten allen tijde vrij geleverd worden. STROOPRUZEN. Wij herinneren de telers van stroo aan de halfmaandelijksche verhoo ging met f 0.12/4 per 1000 kg. vanaf 1 December 1941 tm. 31 Maart 1942, Voor binnenstroo (graan en kana. riestroo) b.v. wordt dus de prijs per einde Januari 1942, f20.20 per 1000 kg. plus 4 X f 0.12% f20.70 per 1(100 kg. in draad geperst franco boord of wagon binnen 6 km. van het bedrijf van den verkooper. HOOI VOOR PARTICULIERE PAARDENHOUDERS. Het is misschien nog niet vol doende bekend, dat voor particulie re paardenhouders een bepaalde hoeveelheid hooi uit de vordering beschikbaar is gesteld. Zij die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, dienen zich, onder opgave van het aantal paar den en de nog aanwezige voorraad hooi. te wenden tot de P.I.C.A„ Kerkplein 13 te Alkmaar, met ver melding van welken erkenden handelaar zij het hooi wenschen te betrekken, dan wel rechtstreeks tot dien erkenden handelaar, welke zich dan weer met de P.I.C.A. in verbinding moet stellen. Door deze laatste wordt daarna een toewijzing verstrekt Met het oog op de schaarschte aan hooi, meenen wij te mogen adviseeren, de aanvragen zoo spoedig mogelijk in te zenden. Overigens is de handel in hooi geheel vrij en mag tot elke hoeveel heid, tegen de vastgestelde maxi mumprijzen gekocht worden. troffen voor de landbouwproductie", waarvan ik voorzitter was. Dit houdt uiteraard in, dat ieder, die tot nu toe meewerkte, dit ook in de toekomst blijft doen. Het gaat hier bij in de eerste plaats om het wel zijn van het Nederlandsche volk. Alles wat méér uit den bodem ge haald wordt, komt de voedselvoor ziening, met andere woorden: den welstand van ons eigen volk ten goede. Geen waaraohtige vaderlan der zal zich aan het medewerken aan deze taak willen onttrekken, dat is mijn vaste overtuiging O ja, wij begrijpen elkaar. In ge dachten zie ik reeds uw glimlach en hoor ik U al mompelen over „bekende stemmen" enz., want U luistert Immers zoo ijverig, tenmin ste wanneer U iets te hooren krijgt dat U joost mag weten waarom zoo gaarne hoort. Maar hoort u ook dat nieuwe geluid, dien dreunenden stap van de legioenen die oprukken om ook ons land en volk te bevrijden van de gevaren waarvan wij bijna het slachtoffer werden? Luister daarnaar, landgenoot Luister goed. Handel er naar. En gij jongeman, doe uw plicht Ruk mede'op, laat hooren uw pas. Meldt U aan bij het 1 Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22, Den Haag. 1000 vluchten naar den vijand. Een verkenningsafdeeling van de Duit* sche luchtmacht heelt haar dui zendste tocht naar vijandelijk ge bied volbracht. Na behouden terug keer worden de manschappen dool hnn kameraden hartelijk ontvan gen. (Atlantic-Holland-Luftwaffe)- 156. De omstanders begrepen niets van wat er gesproken werd en trokken geleidelijk af, in «de mee ning, dat het over een vliegmachine ging. Maar de koopvrouw trok een der vliegeniers aan den arm en maakte een veelzeggend gebaar van betalen, wees op Piet en op den grond

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 6