DAGBLAD VOOR HOLLANDS SINGAPORE GEVALLEN In 52 uur de strijd beslist Vsriluister HÉLDERSCHE COURANT VAN 1873 SCHAGER COURANT VAN 1855 Statuut van den Landstand goedgekeurd Plechtige installatie van den Nederlandschen Kultuurraad WAARIN OPGENOMEN 86ste JAARGANG No. 11723 DONDERDAG 12 FEBRUARI 1942 Bezetting van Java verwacht Japansche troepen sinds gistermiddag in de stad Amerikaansch imperialisme BEKENDMAKING .r Duitschland strijdt voor Europa SUCCESVOLLE GEVECHTEN AAN HET DONETZ-FRONT Organisatie thans geheel gereed Vandalisme in de Oekraïne 18.46 uur 3 Mrt uur L.K. 9.02 Laffe overval op twee meisjes Ambtenaar „leverde" vet Belangrijke gebeurtenis te 's Gravenhage. Twee en een halve 1on voor Winterhulp Clandestiene slachterij ontdekt Kedactie en administratie SCHAGEN Telef. 444 (2 lijnen Redactie en administratie DEN HELDER Telef. 2345 (2 lijnen) Uitgave: N V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier GROOTS GEESTDRIFT IN JAPAN TOKIO ééN VLAGGENZEE. v TOKIO, 11 Febr. (DNB.) De Japanaehe troepen zijn vanmid dag om twee nar het Wefteltjk deel der stad Singapore bin nengedrongen, naar zoo jnist verluidt. „In 92 uur hebben onze troepen Singapore veroverd", aldus meldt de vertegenwoordiger van Domei fisteravond uit de stad Singapore, oen wij gisteren vanuit Tagah in Oostelijke richting op Boekit Ti- mah aanrukten, riepen onze solda ten elkander toe: „Morgen moeten wij in Singapore zijn". Met groote geestdrift, aldus de vertegenwoor diger van Domei, doorbraken de Japansche soldaten stelling na stel ling en dreven de vluchtende En- gelschen voor zich uit. Wij mar cheerden in twee afzonderlijke co lonnes, bijzondere stoottroepen met lichte aanvalswapens aan het hoofd die elkander in snelheid trachtten te overtreffen. Toen wij gisteroch tend om zeven uur de eerste hui zen van Singapore aan den West kant naderden, laaide de vijande lijke tegenstand nog eens op, doch werd direct gebroken. Kort na acht uur werd een korte rust gehouden, daar wij buitengewoon uitgeput waren. Doch reeds na enkele mi nuten waren de troepen niet meer te houden. Onder geestdriftig ge roep drongen zij groepsgewijs de straten van Singapore binnen en begonnen onmiddellijk met de op ruimingswerkzaamheden, geholpen door de bewoners der stad. De En- gelsche, Indische en Australische troepen werden ontwapend en in groote groepen weggevoerd. Overal weerklonk „Banzai" geroep voor keizer en volk. Intusschen stroomen steeds nieu we troepen Singapore binnen, die door de Maleiers en Indiërs met kleine Japansche vlaggen worden begroet. Boven ons onze vliegers, waarmede wij geestdriftige groeten wisselen.* Ons werk is geëindigd, zoo besluit de Domei-correspon- en wij denken met trófs aan ons volk, aan ons tehuis, aan Japan. Britsche correspondent moest overhaast vluchten. „Terwijl ik mijn laatste bericht schrijft in deze eens zoo mooie, vreedzame en welvarende stad, is de lucht boven Singapore zwart van den rook van een dozijn brtfaden". Zoo schreef de correspondent van Associated Press uit Singapore kort voordat de stad door de Japanners werd bestormd. „Het dreunen van het geschut vuur en het ontploffen der bom men, waardoor mijn schrijfmachi ne en mijn ffanden trilden zeiden mij", zoo schrijft de correspondent, ,ydat de oorlog in den Stillen Oce aan, die negen weken geleden be- gbn, thans de buitenwijken van dit op zijn grondvesten shuddende bol werk van het Britsche imperium genaderd is. Zoo juist ontving ik de mededeeling, dat ik nog slechts tien minuten heb om - mijn koffers te pakken en reisvaardig te maken. Ik moet thans weg, zelfs op gevaar af niet meer levend uit deze nauw omsingelde vesting te komen." Groote geestdrift in Japan. ^va" bericht van de bestorming de stad Singapore heeft op het geheele Japansche volk een buiten- Sombere stemming in Ned.- Indië. Nieuwe landingen op Celebes. BATAVIA, 11 Febr. (A.N.P.) In Nederlandsch-Indië beseft men thans ten volle, dat een verder doordringen van den tegenstander, ook tot het eiland Java, voor de deur staat Het is reeds bekend geworden, dat het verlies aan vliegtuigen aan merkelijk hoogft- is dan de offici- eele communiqué s vermelden. Hier in worden slechts aangegeven de vliegtuigen, welke in de lucht ver loren zijn gegaan, doch niet die, welke op den grond vernield zijn. Dit aantal is, zooals nu algemeen bekend is, zeer groot. Vooral de aanval op Palembang heeft vele vliegtuigen op den grond onbruik baar gemaakt Verder is de hoop dat de vele vliegvelden in de rimboe aange legdvoorloopig voor den tegen stander onbekend zouden blijven, ijdel gebleken. Met groote nauwkeu righeid is de ligging van die Jungle- vliegvelden door de Japansche luchtmacht vastgesteld, daarna 't onbruikbaar maken volgde. Het lcgerbericht van Batavia maakt melding van nieuwe landin gen van Japansche troepen in het zuidwesten van Celebes nabij Ba- langnipa, Djeneponto en Baram- pong in de nabijheid van Makassar. gewoon diepen indruk gemaakt en groote geestdrift veroorzaakt. De plechtigheden, die sedert den vroe gen ochtend plaats vonden naar aanleiding van de stichting van het rijk/> weriien in het - geheele land tot reusachtige demonstraties van vreugde en dank. De klokken van alle tempels in het land meld den de historische overwinning. In de straten van Tokio kwam het steeds weer tot nieuwe spontane demonstraties der bevolking. Hon derdduizenden trokken door de stad/die herschapen was in een vlaggen zee. Afrika op het programma? BERLIJN, 11 Fdbr. (ANP.) Uit Zürich zijn berichten ontvangen, dat van Amerikaansche zijde wordt gepoogd jeugdige Zwitsers aan te werven voor Amerikaanschen staatsdienst in Afrika. Volgens de ze berichten zijn de Amrikanen voornemens geheel centraal Afrika langs de lijn van Leopoldville naar Mombaza te bezetten, dus ook het Congo-gebied. Daar bevinden zich thans reeds 23000 Amerikaansche pioniers, wier aantal snel vermeer derd zou worden. De werfpogingen der Amerikanen hebben evenwel tot dusver weinig succes gehad. Het imperialisme der Ver. Staten zou zich volgens deze berichten dus reeds tot Afrika uitstrekken, een gang van zaken, die voor zekere Europeesche landen met ^koloniaal bezit in Afrika niet van belang ont bloot kan zijn. Helpt moeder en kind. Wordt lid van den NEDERLANDSCKEN V OLKS DIENST. Nederlanders/ Ook Uw vaderland is in gevaar. Helpt mede, het bol sjewisme te vernietigen, door dienst te nemen bij de Wafien SS. Voor aanmelding en inlichtingen wende men zich tot de Watten SS, Stadhonderslaan 32, Den Haag. (Foto Fellinga-Mattes;. 's GRAVEtNHAGE, 11 Febr. - Het bureau van den weer machtsbevelhebber in Neder land deelt mede: „Een laffe overval door vier Nederlanders den tweeden Februari 1942 op een DuLtschen soldaat gepleegd, waarhij de ze laaghartig werd doodgesto ken, vond reeds denzelfden dag door een Dudtsche militai re rechtbank zijn vergelding. Twee der daders werden ter dood veroordeeld, de beide an deren tot langdurige tucht huisstraffen. De doodvonnis sen werden door den kogel voltrokken. Bovendien werd een commu nistische agitator gefusilleerd, die eveneens door een Dqit- sche rechtbank ter dood ver- oordeled was. MBS 1 V -• 5 .y> - VIJANDELIJKE SCHEPEN DOOR DE LUCHTMACHT BESTOOKT. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 11 Febr. Het opper bevel der weermacht maakt bekend: De gevechten in het Oosten gaan bij afnemende vorst voort. Aan het Donetz-front heeft de vijand sinds gisteren alleen al in den sector van één Duitsch legercorps verloren: 1839 ge vangenen, meer dan 7500 dooden, 8 tanks, 19 stukken geschut, 164 machinegeweren en granaatwerpers en omvangrijk ander oor logstuig. Aan onze eigen aanvalssuccessen in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front heeft een formatie Roemeensohe skiërs groot aandeel gehad. Bij leningrad zijn nieuwe uitvalspogingen van den vijand in het afweervuur van het Duitsche orpsingelingsfront bezweken. Aan de Zuidwestkust van Engeland hebben gevechtsvlieg tuigen in den afgeloopen nacht met bommen twee koopvaarders van 7000 ton in totaal tot zinken gebracht. Een derde groote vrachtboot werd waarschijnlijk vernietigd, no£ een schip be sohadigd. Andere gevechtsvliegtuigen, die voor een gewapende verkenning waren vertrokken, plaatsten in scheervlucht bomtref fers van zwaar kaliber op een groote fabriek aan de Oostkust van" Schotland. In Noord-Afrika zijn vrij krachtige verkenningsstrij dkrach ten van den vijand teruggeslagen. Stuka s en torpedovliegtuigen berokkenden den vijand aanzienlijke verliezen aan rollend ma terieel. Ten Noordoosten van Tobroek vertoonde een lichte Brit sche kruiser na een bomaanval van een Duitsch vliegtuig slagzij. Een vrij beperkte formatie Britsche bommenwerpers heeft in den afgeloopen nacht woonwijken in het kustgebied van Noordwest-Du i tsch 1 an d aangevallen. In de afweergevechten der laatste dagen heeft Feldwebel Sohmidt, groepscommandant bij de eerste compagnie van het 119e regiment infanterie, zich door persoonlijke dapperheid bij zonder onderscheiden. De eerste foto van de Japansche twee-persoons duikboot, welk nieu we wapen in den oorlog ter zee veel bekendheid heeft gekregen door de resultaten der jongste krijgsverrichtingen in het Verre Oosten. (Transatlantic-Becla.) Bolsjewisten verbrandden honderdduizend kostbare boeken. KIEF, 11 Febr. (D.N.B.) Na de heropening van de Oekrainische Academie van Wetenschappen is gebleken, dat de bolsjewieken bij het verlaten der stad zeer kostbare verzamelingen zeldzame Oekraini sche handschriften ujt vroegere eeuwen, oude folkloristische werken, cartografisch materiaal en vele ge schriften 'vooral uit de 16e en 17e eeuw hebben weggesleept. Deze ver zamelingen waren reeds in de ja ren tevoren door de bolsjewieken in een z.g. geheime afdeeling der bibliotheek van de academie onder gebracht en weggesloten. De rest van de verzameling dezer geheime afdeeling, omvattende ongeveer 100.000 boekdeelen, werd door de bolsjewieken voor hun aftocht uit de stad verbrand. ENGEI.SCHE WANDAAD IN GRIEKENLAND. ATHENE, 11 Febr. (D.N.B.) - Britsche vliegers hebben 'een vluch telingenkamp bij Athene aangeval !en, dat kilometers van ieder mi litair doel verwijderd ligt. Ook de woningen der aldaar gevestigde arme Grieksche bevolking werden met bommen bestookt. Volgens de rot nog toe ontvangen officieele Grieksche gegevens werden 15 j>er- sonen gedood. 16 zwaar gewond en talrijke licht. Door de verwoesting zijn meer dan zestig gezinnen dak loos geworden. DE UITVAARTPLECHTIGHEID VOOR ATTOLICO. ROME, 11 Febr. (D.N.B.) In de Jesuskerk te Rome is vandaag de uitvaartplechtigheid gehouden voor den overleden Italiaanschen am bassadeur bij het Vaticaan, Attoli- co. Talrijke ministers en leidende persoonlijkheden van staat, partij weermacht en diplomatie woonden de plechtigheid bij. De paus werd vertegenwoordigd door kardinaal- staatssecretaris Maglione. De secretaris-generaal van het Dep. van Landbouw en Visscherij heeft op grond van artikel 2 van hét eerste uitvoeringsbesluit Neder- lnadschen Landstand zijn goedkeu ring verleend aan het besluit van 6 Februari j.L van den boerenlei- leider betreffende de inwendige or ganisatie van den Ned. Landstand. Dit z.g. „statuut van den Nederl. Landstand", zooals het in de staats courant van 11 dezer is bekend ge maakt, bevat in hoofdzaak de vol gende bepalingen: De boerenleider, of diens vervan ger, de voorman, wordt bij de lei ding van den Ned. Landstand bij gestaan door een boerenraad. De boerenraad, welke wordt geraad pleegd over alle onderwerpen, om trent welke d« boerenleider het oordeel v. d. raad wenscht, wordt geleid door den boerenleider of na mens dezen door den voorman, ter wijl de boerenleiders der provincies daarin ambtshalve zijn opgenomen. Bovendien kan de boerenleider bij zondere leden aan den boerenraad toevoegen en tot zijn advies en bij stand bijzondere commissies instel len. Algemeen bestuur en be heer van den Nederland- schen Landstand. Aan den boerenleider is toege voegd een hoofdstafleider, die be last is met de dagelijksche leiding van het bestuur en beheer van den Nederlandschen Landstand. De boe renleider bestuurt en beheert den Nederlandschen Landstand door middel van het algemeen bestuur dat vier hoofdafdeelingen omvat, t.w. hoofdafdeeling 1: „Volk en Bo dem". Deze heeft tot taak de belan gen van de landelijke bevolking te behartigen en te waken over de eer van de standgenooten. Hoofdafdeeling 2: „Voortbren ging". Haar taak is om in het ka der der door den staat te geven richtlijnen de bedrijfs-economische aangelegenheden der landelijke be volking te regelen en daarover te waken. Hoofdafdeeling 3: „Voedselvoor ziening". Deze heeft tot taak aan de voedselvoorziening van het Neder- landsche volk mede te werken. Hoofdafdeeling 4: „Beheer, Voor lichting en Statistiek". Haar is tot laak gesteld de organisatorische aangelegenheden van den Neder landschen Landstand te regelen het financieele beheer van den Landstand te voeren, het Neder- landsche volk en de leden .over de doelstellingen en den arbeid van den Landstand vóór te lichten en de voor de taak van den Land stand benoodigde statistische gege vens te verzamelen en te bewerken. Aan elk van de hoofden van de bovengenoemde hoofdafdeelingen is een stafleider toegevoegd, die be last is met de dagelijksche leiding van de hoofdafdeeling. (Zie verder pag. 2). Maan op 6.42 15 Feb N.M. 23 Feb E.K. iMaan vanavond om onder i o A c 15.38 V.M. 10 Mrt. tot morgenochtend Te Gorkum is Maandagavond een laffe aanslag gepleegd cp twee jeugdige meisjes, de veertienjarige Tina van Dijk en haar twaalfjarig zusje. De meisjes, die te omstreeks acht uur op weg waren naar Da lem, werden op den donkeren dijk ingehaald door een man, die hen onverhoeds aanviel en beiden met messteken verwondde. De jongste werd in den rug getroffen en Tina in de arm. De slachtoffers stort ten op den weg neer, waar de heer V. uit Gorkum hen vond en naar Dalem bracht. Zij werden daar bin nen gebracht bij het hoofd der school, waar een /geneesheer de eerste hulp verleende, waarna zij naar het Ziekengasthuis te Gorkum werden overgebracht.- Geconsta teerd werd, dat bij het jongste meisje, vermoedelijk een long werd geraakt. De steek, die haar zusje werd toegebracht, heeft haar arm geheel doorboord. De meisjes konden geen enkele mededeeling doen, die de politie aanwijzing geeft omtrent den dader. Een 36-jarige klerk bij het kan tongerecht te Amsterdam, die, ora zijn inkomsten te verhoogen, zich in verbinding had gesteld met een „zwarten handelaar" en' zijn be middeling aanbood bij het clan destien leveren van vet, is door de rechtbank te Amsterdam vrijge sproken van de hem ten laste ge legde oplichting. De man had gere geld waarborgsommen van f 10. tot f 25 in ontvangst genomen en nooit vet geleverd. Het geld had hij gedeeltelijk gehouden, gedeeltelijk afgedragen aan den handelaar. De rechtliank achtte de oplichting •niet bewezen. De off. van justitie had tien maandefi gevangenisstraf geëischt. De „zwarte handelaar", een 50- jarige instrumentmaker uit Am sterdam, werd conform den eisch tot een jaar gevangenisstraf ver- oprdeeld. Met de uitreiking der inlegvellen voor de distributiestamkaarten is deze week een aanvang gemaakt. Reeds hebben vele duizenden dit waardevolle document afgehaald. (Pax-Holland-De Haan-m) EERSTE BOSPEEN AANGEVOERD Het Westland heeft weer een uit breiding ondergaan in zijn voor jaarsproducten. Aan de veiling te Honselersdijk is de eerste bospeen aangevoerd, waarvoor 30 cent per bos werd betaald. Gistermiddag had de plechtige installatie plaats van den Neder landschen Kultuurraad. Een uitge lezen gezelschap was in Pulchri Studio vereenigd. Een groot aantal Duitsche en Nederlandsche autori teiten was bij de plechtigheid aan wezig, van Duitsche zijde onder anderen de comm.-gen. voor bij zondere aangelegenheden, Ober- dienstleiter F. Schmidt, de comm.- gen. voor Bestuur en Justitie. Staatssecretaris dr. F. Wimrner. gezant Otto Bene. de gevolmach tigde van den Rijkscommissaris voor Zuid-Holland Rittmeister dr. Schwebel en de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor Utrecht, Sommer; van Nederland sche zijde onder anderen prof. dr. T. Goedewaagen, secr.-gen. Van het Dep. van Volksvoorlichting en Kun sten. prof. J. van Dam, secr.-gen. van het Dep. van Opvoeding, We tenschap en Kultuurbeseherminp. en luitenant-generaal H. E. Sevf fardt. De bijeenkomst werd opgeluisterd door muziek van het Zeoparoni kwartet, dat werken van Schaefei en Rchubert Den gehoor e bracht De redevoeringen van den Riiks eommisaris en van prof. Snijder werden met groeten bijval ontvan gen. Na afloop was er een ontvangst in de zalen van Pulchri Studio. De tekst der redevoeringen van den Rijkscommissaris en van prof Snijder vindt men or>genomen in ons nummer van morgen. 's GRAVENHAGE, 11 Febr. - Dezer dagen konden wij op nieuw enkele groote bédragen melden, welke de Winterhulp Nederland ter beschikking wa ren gesteld. ©ok de Upilever heeft een dergelijke vermeldenswaardige daad van gemeenschapszin verricht. Zij deed de Winter hulp éen bedrag van f250.000 roekomen. Ook door deze som zal de W.H.N. weer in de gelegen heid zijn in vele gezinnen een lichtstraaltje te brengen. De Amersfoortscjie politie heeft een inval gedaan in een perceel in de Muurhuizen en daarbij een com plete slachterij ontdekt. Een hoe veelheid rundvleesch en runder- beenderen werd in beslag genomen Tevens vond de politie een com pleet stel slagerswerktuigen en een bascule. Alles wees er op, dat men hier met een clandestiene slachterij te doen had. In verband met deze ontdekking werden twee personen, een uit Amersfoort en een uit Zeist, aangehouden. De peftoon uit Zeist hopft een beken tenis afgelegd.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1