T.E.S.O. in 1941 de ftcudgaAe, tieceóAe eAt. Stadsnieuws KLEIN IQURNAAL C. van Sombere perspectieven voor IJsselmeervisscherij iP'cAeiiett oU. 'I )3uiienu-etd i De frauduleuze hond Nieuws uit Urk Wegvangen van onder- maatscbe visch zal zich wreken SCHAGEN ECHTPAAR RUIL 15 JAAR GETROUWD. wSS^a her,dacht het echtpaar Buil den da*, dat het 45 jaar gele den was dat zij in het huwelijk tra den. De heer Buil is het bekende bestuurslid van de Heldersche red- 7e[Sf8n,R1"J? "Moed- Volharding «dlT - wiens borst reeds Jafen d00r diverse me dailles gesierd wordt. Buil was in zwnjonge jaren verbonden aan den Hydrografischen dienst van de ma rine en zoowel in dezen dienst als •lders verrichtte hij vescheidene daden van bijzonder moedig menschhevend hulpbetoon De heer Buil is een stille, beschei den baas, en zoo zou het mogelijk geweest zijn, dat dezen feestdag on gemerkt voorbij ware gegaan. Van Bevriende zijde vernamen wij er echter van en met hijzonder genoe gen maken wij van het bovenstaan de melding. De familie Buil is geëvacueerd en woont tijdelijk te Sbanibroek (Dorps straat 51 A). In normale omstandigheden zou menig zeeridder beiden wezen ko men feliciteeren Nu is de dag waarschijnlijk rust- tig voorbijgegaan. Zoo zii zijn wij Uitgerekend 14 maanden zitten we nu bij den boer; den boer, nog niet zoo lang geleden op deze plaats be schreven als een goedlachs en hu maan man; en de boerin... deze gulle Westfriezin, d»e niet ophield ons te br 1-gen, ons te bemoederen en ons vol te stoppen met d_ overvloed van Moeder Aarde, waaraan toen nog geen gebrek was. 't Is anders ge worden. Ganschelijk anders! 't -B langzaam aan gegaan, maar lederen dag daalde de stand van het kwik in de sympa' ,e thermometer ectiige fazen. lederen dag bleek meer dat we geen gasten, doch feitelijk Indringers waren. lederen dag meer toracht men on' aan 't verstand, dat we misbruik m akten van eene aan geboden gastvrijheid en dat het hoog tijd werd, dat we onze biez n pakten en ergens anders een onderdak zoch ten. Waar dan „ok. En zoo werd de ""eer gespannen en zoo volgden daar maanden van uitkrjlren en dagen tellen. Dagen, waarop i uur na uur de oogen van den boer op orze ruggen voelden branden. En vooral de Zondagen Waren sombere intermezzi ir. treu rige series van dagen. Tenslotte liep de maat over en be grepen wij dat er een einde moest komen. „Vluchtelingenzorg", 't Bu reau dat reeds zooveel misère en twist heeft weten uit te bannen werd in den arm genomen en het was Vluchtelingenhulp", dat naarstig aan het werk sloeg en binnen een paar maal vier en twintig uur reeds de heugelijke tijding gaf dat er een nieuwe woonstee voor ons in den maak was. Een kippenboet, die aan alle eischen des tijds zou voldoen en waarin wij rustig het einde van den oorlog zouden kunnen afwachten. Ergens tusschen Schagen en. Nieuwe diep woont een echtpaar, verkeerend reeds op vrjj gevorder den leeftijd. 't Echtpaar is zeer aan Nieuwe- diep gehecht; men zou beter kunnen schrijven: het is er zeer aan ver- ikluisterd. Zoo zeer zelfs, dat men sedert anderhalf jaar nog geen dag verzuim d heeft Helder-waarts te reizen, daarvoor gebruik makend van de diensten der Nederlandsche Spoorwegen. - Spreekt men echter van een echt paar, dan maakt men zich schuldig aan een vrij grove onvolledigheid. Het is namelijk zoo, dat bij genoemd echtpaar ook nog een kleine hond behoort, die eveneens dag-in, dag- uit de reis van Zuid naar Noord vice versa meemaakt. Vanwege de algemeene aanpas sing en bezuiniging reisden man en vr'uw behoorlijk op een week-kaart, doch Fik werd meegenomen, zonder dat voor hem een retourtje Nieuwe- diep gekocht werd. En zoo reisden deze drie lang en gelukkig op en neer, heen en weer en zoo ware het altijd doorgegaan als de eene helft van het echtpaar zich dezer dagen niet uit den mond had laten vallen, hoe dom het is voor een vierpoot _>r een kaartje te nemen. Niets war minder noodig en ten aanschouwe en bewijze werd Fik getoond, die onder de bank de slaap des rechtvaardigen sliep en zich volmaakt onbewust was van de dagelijksche dubbele overtreding, waaraan hij zich schuldig maakte. Helaas... in de coupé schijnt zich een controleur bevonden te hebben, althans iemand, die maatregelen nam, om aan uit frauduleus vervoer een abrupt einde te maken. Den volgenden dag reeds werd het echt paar aangehouden en eischte een beambte het kaartje te zien van den Verborgen can's familiaris. Dat was er niet, en zulks kostte het echtpaar d som ia van 3 gul den, zijnde kosten van een kaartje plus de boete. Benevens het advies nooit meer Fik mee te nemen zonder kaartje, aangezien er anders strengere maat regelen genomen worden. 't Echtpaar is eindeloos bedroefd en beraamt stappen om voortaan thuis te blijven Men is ontroostbaar. En dat alles... omdat men niet gezwegen heeft! Groote vreugde bij ons thuis. Nog grooter bij den boer en diens echtgenoote, die zich de handen wreven en eindelijk de slotfaze za gen aanbreken van deze beproeving. De beproeving om vier vluchte- laren anderhalf jaar lang onder dak te verleenen met alle „onvrij heid" enzoovoorts van dien. En zoo was daar vreugde bij alle partijen. De eene omdat zij ging en de andere omdat er iets komen ging. Helaas; de winter stak een spaak in 't wiel. Nauwelijks was de boet ont-kipt en voor de ontvangst van den mensch in gereedheid gebracht of sneeuw en ij kwamen in onmeet bare hoeveelheden uit den hemel en maakten iedere verhuizing illusoir. Resultaat: cpnieuw een beroep op de gastvrijheid. Opnieuw bedelen om te mogen blijven, 't Mocht... zij het dat 't kennelijk een opoffering was. Want juist had men de tijdelijk tot woonkamer ingerichte stal weer in dienst Willen stellen, juist had men plannen gehad de ruimte daar en daarvoor te benutten. Juist had men... kortom, uit alles bleek zon neklaar, dat we de menschen weer een nassa extra last bezorgden. Toch hadden wij niet gevraagd om die sneeuw en dat ijs. Maar dat deed niets ter zake. De gevolgen waren minstens even erg. Nu zitten we er n o g. Het is een allervervelendste historie en ilk vrees nog dat het vandaag of mor gen tot een handgeneen zal komen... Wij, die liever vandaag dan mor gen weg willen en zij, die ons zoo mogelijk nog een half uur eerder zagen vertrekken. O... verdween de sneeuw en kon- d- i de vrachtwagens weer rijden... Des avonds in de geïmproviseerde bedstede lig ik nog dikwerf na te denken aan de schoone dagen van weleer, de schoone dagen van Aranjuez, waaraan wij nog slechts dë herinnering hebben. De dagen van vriendelijkheid en medeleven. De dagen van hulp en bijstand. De dagen van overvloed en werkelijke naastenliefde. En nu... dat alles. En ziehier de moraal van dit alles: noch de boer, nooh de boerin zijn ongeschikte luyden. Integen deel, ze zijn zeer geschikt. De oor zaak van dit alles is alleen maar: het duurt te lang Want draait men de zaak om, en en waren alle bui ten velders in Den Helder te gast, men zou geen a 'der reageeren aan schouwen. Zoolang de mensch geen idealist is, zoolang zal hij de naastenliefde bedrijven waar en wanneer het hem goeddunk En zoo zal het zijn bij iedere poldersche en bij ieder Helderschman. In dit opzicht mag men elkander dan ook geen verwij ten makgn. De schuld van dit alles is uitsluitend ei alleen de toestand. Hij en hij alleen kan ons, evacué's, een nieuw en .eter leven bezorgen. Dat dit spoedig moge zijn, daar ver trouwen we op! W1ERINGEN. POLITIE. Verloren: een bruine damesporte- mojmaie met beige rand, inhouden de een gulden. Gevonden: een grij's wollen hee renhandschoen. Inl. gemeentebode. IJSCLUB „VOORWAARTS", DEN OEVER. Uitslagen van den wedstrijd in hardrijden met hindernissen voor mannen: 1. A. de Jong, C. Lont, J. de Jong f 24; 2. Leo Gielis, Ruw. Visser, J. Visser f 15, '3. Nan Plooij, C. Stijgstra, H. Hollander f 9, 4. J. Mulder, J. G. Bos, J. Tijsen f 4.50; 5. E. Muller, P. Wigbout, Jn. Koorn Czn. f 3. Aantal deelnemers was 60. Uitslagen van den wedstrijd hard rijden met hindernissen voor da mes op j.1. Dinsdag: 1. G. Wigbout f 12, 2. Trui Walters f 8, 3. Ida Wiegman f 4. Aantal deelnemers was 22. Een zwarte eb spoelt langs het hoofd, Geen kabbeling weerspiegelt meer De lichten, die er zijn gedoofd. Zij klotst in 't donker op en neer. Hoe keeren onze schepen weer? Wanneer het zeegat is verzand, Hoe keeren dan de schepen weer? Zij drijven langs een duister strand, Met wier begroeid en onbemand, Er is geen kust, geen haven meer. Eens rukt en klimt het vlaggesein En strekt zich in den zonneschijn. Rookstrepen trekken over zee, Achter de kim, een vage lijn. De scheoen, die verloren zijn, Komen voor anker op de ree. Chr. Terpstra. 7&)celich itieuwJ Nog een vrij goed jaar. De jaarvergadering van T.E.S.O. heeft plaats op Donderdag 23 Febr. a.s., i 't Casino te Den Burg. Ba lans en Verlies- en Winstrekening liggen thans voor aandeelhouders ter inzage. Wij geven hieronder een uittreksel hierrit. Ondank^ de oor logsomstandigheden heeft de Ven nootschap nog een vrij goed jaar gemaakt; Er is een winst-saldo over 1941 van 22.268,29, terwgl de af schrijvingen oj 't materiaal onge veer op hetzelfde peil zijn gebleven, als we dat in de laatste jaren ge woon zjjn. Andere vergelijkingen jan wegens de buitengewone om standigheden, bij vprige rekeningen moeilijk te trekken. Balans. Activa: Ongeplaatste aandeelen ƒ23.945,00 Kassa 402,13 Kassiers Rott. Bank „46.150,82 Effecten 30.294,00 S.s. „Marsdiep" 500,00 Sf.s. „Dr. Wagemaker" 500,00 S.s. „Voorwaarts" 38.533,94 Gebouwen 13.552,65 Kantoorinventaris 1,00 Postvervoer 1.250,00 Goederenvervoer 27,73 Vischvervoer 61,76 Interest 687,70 Steenkolen 1.008,00 Mach., en dekbehoeften 620,00 Assurantiepremiën 1.727,12 Premie ongev. en ziekte- verz. 466,00 Dienstkleeding 100,00 Drukwerk en kantoor behoeften 25,00 Landerijen 28,002,29 Postgiro 201,07 Hypotheken 1.600,00 Passiva: Aandeelenkapitaal Reservefonds Crediteuren Dividend Pensioenfonds Winstsaldo 1942 189.p56,20 f 100.000,00 59.657,10 981,32 1.340,90 5.408,60 22.268,29 189.656,20 Verdeeling winstsaldo: Aandeelhouders 5 3.802,75 Tantième Dir. Pers. 1.423,28 Aandeelhouders 1 760 55 Reservefonds 16 281,71 22.268,29 Verlies- en Winstrekening. Steenkolen 14.766,36 Suppl. water 409,00 Machinek. en dekbehoef ten 3.312,03 Qhf erhoudskosten 9.146,21 A rbeidsloonen en salarissen 33.404,33 Assurantiepremiën 3.273,02 Premiën Ongev. en Ziekteverzekering 2.947,99 Belasting- en havengelden 1.166,02 Verv. goederen Den Burg 865,94 Dienstkleeding 1.213,12 Drujtw., cour. en kantoorbeh. 1.068,17 Onkosten 8,518,56 Onkosten brj ijsgang 264,35 Gasolie 1.659,74 Premiën pensioenen 2.637,52 Premiën Ziekenfonds 15,60 Afschrijving op: Gebouwen 2047,75 „Voorwaarts" 2028,31 Gent. pens. 5000,00 Winstsaldo 1941 Effecten Postvervoer Pers. rijw.vcrvo.__ Goederenvervoer Veevervoer Vischvervoer Huis- en pakhuishuur Interest Boothuur Schadevergoedingen 9.076,06 22.268,29 116.012,31 797,74 5.000,00 60.323,41 27.775,52 524,15 2.618,32 986,10 2.739,73 14.502,90 744,44 116.012,31 ONDERWIJS. Mej. C. Graaf, die ongeveer 13 jaar als onderwijzeres a. d. R. K. School t en Burg werkzaam is geweest en als een uitstekende leerkracht bekend staat gaat wegens ''huwelijk met April a.s. het onderwijs verlaten. Urk, 9 Febr iri 1942. Door vijf vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan den Gemeentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 41 kg snoekbaars, van 5 tot 12 kg per vaartuig, prijs 68 cent per kg, SÓ kg roodebaars, 36 ct. per kg, 25 kg voorn 20 ct. per kg. De vorige wer'-, 3 tot en met 7 Feb. werd door 3-5 vaartuigen per dag aangevoerd: 110 kg snoekbaars, prijs 68 ct. per kg, 50 kg roodebaars, 36 ct. per kg 40 kg voorn, 20 ct. per kg. BURGERLIJKE STAND. OVERLEDENKlaas Willemszoon, weduwn. van Grietje van Slooten, oud 74 jaren. Dezer dagen wai het 140 jaar ge leden, da' Jan Carel Josephus van Speijk werd geboren. Ruim 29 jaar ou'" is hij geworden; op 5 Februari 1931 stierf hij den heldendood in den strijd va> de Noord-Nederlanders tegen de Belgen. Zooala er kunste naars zijn, wier naam voortleeft in één kun werk, dat de tijden kan trotseeren, zooals Piet Heijns roem te eeuwigen dage zal verbonden blij ven aan de Zilvervloot hoewel hij andere daden van beteekenis heeft verricht zoo is het onmogelijk Van Speijk's naan te noemen, zon der hem te koppelen aan dat ééne grootsche heldenstuk op de Schelde -*ór Antwepren, waarbij hij den dood vond, aldus lezen wij in 't H.bl. 'fan Speijk was een Amsterdam- sche jorgen en de hoofdstad was trotsch op hem; hij was Burgerwees en in de annalen van deze stichting in de Kalverstraat, waarop Vondels regelen: „Hier treurt het weeskind met geduld..." prijken, wordt de naam van den kloeken zee-officier met eere genoemd. De Amsterdamsche Burgerwee zen droegen -nog tot in de twin tigste eeuw hun opvallende klee ding in de stadskleuren: half zwart, ha1" rood. De snit van de pakjes was uitstekend, voor de meisjes zelfs flatteerend, maar niettemin, de kleeding had iets onprettigs. Het is zeker geen schande wees te zijn, maar het is toch ook niet noodig steeds zij burgerlijken staat uiter lijk mee te dragen. Die kleeding was echter de eenige schaduwzijde van de reglementen van het Burger weeshuis. De kinderen genoten en genieten nog een uitstekende verpleging, ai hadden de regentes juist in de dagen van 1811 met groote moeilijkheden te kampen als gevolg van inlijving bij Fr<\nkrijk. De Celles, de prefect van de stad, stelde allerlei zware eisbhen in ver band met de voeding en c"e huisves ting, maar de regenten kwamen voor de rechten van hun pupilen op en zoo kwam het weeshuis, al verloor het veel van zijn inkomsten, er toch nog vrij goed af. In elk geval waren de bronnen van inkomsten niet zoo zeer geslonken, dat weldra, na 1813, ook aan de materieele opvoeding van de weezen weer alle recht kon geschieden; zij konden weer het be roep kiezen, dat bij hun ambitie en aanleg past». De jonge Van Speijk wilde naar zee. En hij ging naar zee! In 1820 ging hij varen als stui-- mansleerling bij de Marine; hij deed spoedig examen voor adelborst er in 1823 was hij „jonker". Een jaar later voer hij als adelborst eerste klasse naar Indië, waar hij deelnam aan de militaire expeditie n Boni. bij welke zjjn naam eervol werd vermeld. In 1827 werd hij buitenge woon luitenant ter zee 2e klasse en in 1829 keerde hij naar het moeder land t'-rug; cfaai volgde na ko"ten tijd zijn benoeming tot gewoon lui tenant ter zee tweede klasse. Hij werd nu belast met het .ommairto over de kanonneerboot no 2; onge tw\jfeld een onderscheiding van den jongen zee-officie, die in T.idië reeds had getoond initiatief te be zitten. In België was de revolutie uitge broken. Van Speijk kwam met zijn kanonne- rboot bij de scheepsmacht voor Antwerpen, welke onder bevel stond van kapitein ter zee J. C Koop man. Opnieuw gaf Van Speijk blijk van zijn doortastendheid en na het bombardement van de Scheldestad in October 1830, werd de jonge officier benoemd tot ridder vierde klasse van de Militaire WPemsorde. Op 20 December 1830 werd de afscheiding van België een feit, maar de rust was daarmee niet her steld, zooals weldra zou blijken uit de historische gebeurtenis, op 5 Fe bruari 1831 aan de kade te Ant werpen. Van Speijk's kanonneerboot, die ten Noorden var de stad voor ani.er lag, geraakte los en werd door een stormwind naar de kade gedreven. Dadelijk bespeurden ge wapende Belgen het vaartuig; zij eischten de boot op en poogden de Nederlandsche vlag neer te halen. Van Speijk, die inzag, dat tegen de groote overmacht niets viel uit te richten, besloot liever zijn schip en zijn leven te offeren, dan de eer van de v!ag te laten bezoedelen. Of hjj de woorden: „Dat nooit, dan liever de lucht In" ooit heeft gesproken, is tenminste zeer twij felachtig, maar zeker is het, dat hij na eenige op»r -enden te hebben aangeraden over boord te springen naar beneden ging, zoogenaamd om eenige papleren te halen in zijn hut. Teg n de hut lag de kruitkamer. Van Speijk opende haar, gooide er, koelbloedig en vastbesloten, de lont (of, volgens een andere lezing, een brandende sigaar) in; het schip ging met vriend en vijand de lucht in; de eer van c'e vlag was ongeschonden. Van- Speijk's fiere heldendaad maakte, zoowel hier te lande als in h'. 'r. Itenland een overweldigenden i:.druk; de verflauwde geestdrift van de vrijwilligers laaide op. Ne derlands aanzien in de wereld was in hooge maté vergroot, zoodat de daad van den jongen officier ook voor de positie van ons land na 1831 van groote beteekenis is geweest. Van Speijk's stoffelijke resten zijn bijgezet in de Nieuwe Kerk te Am sterdam, de mast van de boot, het eenige overgebleven onderdeel van het vaartuig, Is in 1842 opgericht voor het Instituut voor de Marine te Willemsoord, als herinnering aan den Amsterdamsehen weesjongen, die stierf voor zfln vlag en ztjn land. KORTZICHTIGHEID EN GELD ZUCHT HEBBEN WERK VAN JAREN ACHTERUIT GEZET. Het schijnt, aldus schrijft ons de Landstandpersdienst, dat de pessi mistische voorspellingen ten aan zien van den vischstand in het IJs- selmeer bewaarheid zullen worden. Vorig jaar is er op schandelijke wijze naar oridermaatsche paling gevischt, snoekbaars werd^in elke maat clandestien verkocht en het scheen, dat over de visschers van de voormalige Zuiderzee de goe den niet te na gesproken de men taliteit was gekomen van „na ons de zondvloed". Volendammers werden betrapt, terwijl er in hun pofbroeken de „lange dunen" om de beenen kron kelden. Op Urk kreeg menig on- dermaatsch vischie beenen als het alziend oog van de politie niet in de buurt was. Ja, waar werd niét clandestien in ondermaatsche visch gedaan rond de oude binnenzee? Gerafineerde smokkelmethoden wer den toegepast. Hoe scherper werd toegezien, hoe vindingrijker de vis schers werden, opgestookt door den zwarten handel, die beste prijzen bood voor teder zoodje. die alles af nam. ongesorteerd, en zonder recla me contant betaalde. Het was een makkelijke weg, goed geld verdienen door de wetsontduiking, een weg, die des te gemakkelijker bewan deld werd, omdat de IJssel- meervisscher menig zwaar jaar gekend had en illusies van den vorigen obrlog honderdmaal na verteld. en opgesierd nog leef den in zijn herinnering. Daarbij komt nog iets, dat de houding van de visschers verklaarbaar- maakt, doch verre van goed -praat: hun oude Zuiderzee, dat voelen ze allen, is nu voorgoed ten doode opgeschreven. Onher roepelijk zal hun nog altijd wij de, vrije gebied land worden en nog steeds voelen zij dit als iets. dat hun ontnomen wordt. De Zuiderzee, van geslacht op geslacht het onbetwiste domein wordt niet verkwanseld voor een steunwet of werk aan den wal. „Als de zee roept dan moet je gaan varen". Hieraan is niet te ontko men. Verschillenden hebben zich daaraan ontworsteld, een deel der jeugd verliet het oud-vaderlandsch bedrijf, maar nog altijd hielden wij een visschersgeslacht, dat niet an ders kon en niet anders wilde. Zwart krijt. En nijk? Het staat te vreezen, dat het vischjaar 1941, dat zulke fraaie al of niet clandestiene besom mingen bracht, met zwart krijt zal worden opgeteekend. Hoe de zwarte handel werkte? Met bootjes begaf men zich op het water en nam de vangst midden op zee over. Het eenige risico was, dat de boel weer overboord gezet moest worden als een politieboot naderde. En als de visch dan in zakken verpakt was, met een kurk eraan, had je altijd kans er achteraf nog Iets van te redden. Een andere methode was een zak of net met ondermaatschen achter het schip aan te trekken. In de ha ven werd een gunstig oogenblik af gewacht en dah haast-je-rep-je den wal op. Een moeilijk te achterhalen truc was het afspreken van een be paalde plaats aan den langgerek- ten Zuiderzeedijk. waar bij een on diepte de zakken met visch gelost werden. Een argelooze zwemmer begaf zich dan daarheen en sleep te den buit naar den kant. waar „toevallig" een voertuig passeerde, dat voor verder transport zorgde. Zoo kon het gebeuren, dat in de winkels der groote steden onder maatsche snoekbaars en aal open lijk in de étalages te bezichtigen was! Controle was moeilijk of on mogelijk door de verschillende mi- nimummaten, welke golden. De N. O. Polder en het Urkerland, een rijk vischgebied, waarop de vis schers ut de Lemmer en van den Üost bijzonder goed thuis waren, ging onherroepelijk verloren. De Z.W. Polder staat een feit te wor den. Dit alles werkt samen met de hooge prijzen om def mentaliteit te voeden van ..halen wat er te ha len is". De nieuwe palingmaat, Daarbij kwam nog de overigens verstandige en noodzakelijke, ver hooging van de palingmaat van 25 op 28 cm. De helft van de vangst was doorgaans tusschen deze bei de maten in. Dit weer de vrijheid schenken beteekende een verlies, dat zich onmiddellijk in goed geld liet uitdrukken. Dus kozen de zwak ke broeders dra het goede geld va de volksvijandige opkoopers. NVapt volksvijandig en misdadig was ten slotte al dit frauduleus gedoe. Wel vielen er straffen, maar ze bleken niet zwaar genoeg om den schrik erin te brengen, ofze konden gemakkelijk betaald worden uit de overwinst. Wij leven nu in 1942 en meer en meer zullen <je gevolgen blijken van het wegvisschen van al wat er In het IJsselmeerwafer leeft Dui zenden en nog eens duizenden kilo's ondermaatsehe aal en snoekbaars zijn verdwenen. Dit moet zich wreken in de komende jaren! De vischstand stond er zoo mooi voor, dank zij het systematisch uitzetten van broed door de Ned. Heide Maatschappij, maar tegen de me thode van vorig jaar is geen kruid gewassen. Van officieele zijde werd alles ge daan. om aan het euvel een eind té maken. De controle werd ver scherpt. wellicht nog niet genoeg, maar het is ook ondoenlijk om met iedere schuit een politieman mee te geven of met de inspectiebooten overal tegelijk te zijn. Veel hebben de waarschuwingen, of deze nu van de Nederlandsche Visscherij-Cen- trale dan wei van de visscherij-in- spectie kwamen, gegeven in het eigen belang van dc visschers en van hun toekomst, niet geholpen. Wat 1942 nu voor de IJsselmeer visscherij brengen zal als straks de ijskorst verdwenen is? Wij ho pen er nog steeds het beste van. Steeds blijven er onberekenbare factoren die alles ten goede kunnen keeren. Maar mocht het misloopen, dan is hier bij voorbaat de schuld reeds vastgesteld. Kortzichtigheid en geldzucht hebber dan samen gewerkt om een werk van jaren opbouw even zooveel jaren weer achteruit te zetten! GERUCHT TEGENGESPROKEN. Loojiende geruchten dat de Hel dersche evacué's die hier huizen hebben gehuurd, terwijl zij nog een woning in Den Helder bezitten, ge noodzaakt zouden worden naar Den Helder terug te gaan, worden ter bevoegder plaatse tegengespro ken. Het laat zich niet aanzien, dat dit het geval zal zijn of worden. Het gemeentebestuur van Schagen heeft slechts enquête-formulieren rondge zonden om eindelijk eens een be hoorlijk overzicht te krijgen over de tijdelijke bevolking welke lang zamerhand permanent gaat wor den. Teneinde zoo goed mogelijk ge ïnformeerd te zijn, is op het en quête-formulier vanzelfsprekend ook een vraag geseld met betrek king tot de woonruimte welke wordt gebruikt. ANNA PAULOWNA ONDERWIJSNIEUWS. Voor de betrekking van onder wijzeres aan school I (Kleinesluis) hebben zich acht sollicitanten aan gemeld. KOEGRAS. JULIANADORP. UITREIKING INLEGVELLEN VOOR DISTRIBUTIESTAM KAARTEN. Op Dinsdag 24 Februari a.s zal er voor de bewoners van Kcegras en Julianadorp in het café van den heer A. Doorn gelegenheid zijn tot het in ontvangst nemen van de in legvellen voor distributiestamkaar ten. Voorwaarde is dat men opge nomen is in het bevolkingsregister van de gemeente Den Helder, en de uitreiking zal plaats hebben op vertoon van de distributiestam kaart en tegen inlevering van ben dertien van de bonkaart reserve. Aan houders van boterkaarten en van vetkaarten zullen verschillen de inlegvellen worden uitgereikt, terwijl deze hoofdgroepen wederom onderverdeeld worden naar den leeftijd: Personen houd. v. houd. v. Tegen geboren boterk. vetk? inl v.bon inlegv. inlegv. vóór 2 Jan. '21 K 1 LI res. 13A na 1 Jan. "21 doch voor 2 Jan. 1928 K2 12 res. I3B na 1 Jan. "28, doch voor K 3 L 3 res. 13C 2 Jan. 1938 na 1 Jan. '38 K 4 L i res. 13D De uitreiking zal plaats vinden op de bekende uren, terwijl het voor belanghebbenden, die onmogelijk de inlegvellen zelf kunnen afhalen het beste is hun distributiestam kaart aangeteekend aan den leider van den distributiedienst te Den Helder cp te zenden, welke dan voor toezending der inlegvellen zorgdraagt. TOT VOORZITTER BENOEMD. In de bestuursvergadering van de Muziekver. „Kunstzin" werd tot voorz. benoemd de heer P. Con stant. ALKMAAR. VOORZICHTIG MET METHAAN- GAS! Maandagmiddag kreeg de chauf feur v. d. M„ op de Paardenmarkt alhier, bij het verwisselen van een flesch methaangas, een hoeveelheid van dit gas in zijn oogen. ten gevol ge waarvan hij zich onder dokters behandeling moest stellen. De uiter ste voorzichtigheid met dit gas is geboden. OUD EN NIEUW. Het Jaarboek van het West- Frlesch Genootschap. Er zijn eenige moeilijkheden ge weest, die er aan hebben doen twij felen of de uitgave van het beken de jaarboekje dit jaar zou kunnen plaats hebben. Papierschaarschte scheen oorzaak te zijn van een eventueel uitblijven. Gelukkig is het meegevallen. De secretaris, de beer Wortel, archi varis van Alkmaar, deelde ons me de, dat de moeilijkheden wqren opgelost en dat de uitgave naar alle waarschijnlijkheid spoedig zou kunnen plaats hebben.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3