dagblad voor hollands De Landstand in Noord-Holland Boerenleider .Jan Saai in zijn ambt bevestigd SCHAGER COURANT VAN 1855 De verantwoordelijkheid der boerenraden* 86ste JAARGANG No. 11724 VRIJDAG 13 FEBRUARI 1942 Gistermorgen waren de voorloopige dorps- en streekboerenraden van den Nederland- schen Landstand in de provincie Noord^ Holland bijeengekomen om in tegenwoor digheid van een groot aantal Nederland- sche, zoowel als Duitsche autoriteiten getui ge te zijn van de officieele installatie van het gewest Noord-Holland van den Neder- landschen Landstand. Vlucht In de coöpera. ties gehekeld. Nationa le coöperatieve raad aangekondigd. In dén Landstand opgenomen Voor productie en distributie* Noord-Holland heeft zijn boerenleider Levensloop van den Heer mm, m Commando der ABCD-vloot ver-oren ruim Bruten 8.500 vliegtuigen r— Verduister -n ek 9.00 uur l.k. Normale rantsoen van aardappelen hersteld Gasverstikking Duitschland strijdt voor Europa Bolsjewieken verder teruggeworpen Redactie en administratie SCHAGEN Telef. 444 (2 lijnen) Redactie en administratie DEN HELDER Telef. 2345 (2 lijnen) Uitgave: N.V. Uitg. My. Hollands Noorderkwartier De Installatie van den provin cialen boerenleider, den heer Jan Seal van Kolhorn, door den boerenleider den heer Roskam, alaohts enkele uren nadat de statnten van den Nederland- scfaen Landstand rijn goed ge kaard, Is tot een ontroerend mg&snt geworden. De woorden ▼an den boerenleider maakten op de aanwezigen diepen in- druk, en de handdruk waarme de de beschikking, waarbij Saai benoemd werd tot boerenleider in NoordhoUand, werd over- handigd, zei nog meer dan die Saai antwoordde kort en krach tig met een: „U kunt op mij 9 V HET was reeds vroeg druk in de saai van de Harmonie te Alk maar, welke door den eigen verga- deringsdienst van den Landstand buitengewoon smaakvol was ver sierd. - De Landstand-emblemen en -kleu ren h4dfien de overhand. Het too- neel werd geheel beslagen door het speciale decor, dat een prachtigen indruk maakte. Groen en bloemen en dundoek versierden het geheel. Na een kort begroetingswoord Van den plaatsvervangend boeren leider der provincie Noord-Holland den heer C. Koeman uit Blokker, sprak de boerenleider, de heer Ros kam een rede uit EéN STUK GEZOND BOERENLEVEN. De Landstand, aldus de heer Roskam, is niet een van boven af opgelegde organisatie, die met allerlei ongehoord krasse maatregelen zijn macht doet gel den. De Landstapd is één stuk gezcnd boerenleven, hij is geen verlengstuk van het staatsappa raat, ook niet een voortzetting of een aanhangsel van het mi nisterie van landbouw of het apparaat van de voedselvoor ziening. De Landstand is het tot zelfbewustzijn gekomen boe rendom, dat zijn eigen recht en zijn eigen eer handhaaft en dat in stoere zelfbewuste rechtlij nigheid zijn weg wil gaan in dézen tijd van crisis en nood. Het beginpunt ligt niet in den Haag, maar bij den beer op zijn erf. De dorpsboerenraad is het hart van den Nederlandschen Landstand want op het dorp zal het recht van den boer tot uiting komen. Alvorens de werkzaamheden voor de dorpsboerenraden verder te be spreken, ging boerenleider Roskam nader in cp de oude landbouworga nisaties, die alle zijn opgelost of aangesloten bij den Nederlandschen Landstand, hierbij de verkeerde geest, waaruit deze organisaties ademdën. hekelend en opmerkend, dat, al zijn deze organisaties nu ook aangesloten of opgelost, deze geestelijke gesteldheid nog lang niet dcod is. VLUCHT IN DE COÖPERATIES. De boerenleider noemde o.m. het vluchten van de tegenstanders in de coöperaties, om daarvan een machtsapparaat te maken tegen den Landstand en vóór de kapita listische landbouwpolitiek. Spr. he- toogde met klem, dat de Land stand alles, wat niet bij hem be hoort, en er alleen maar huis op genomen, omdat het in de vroegere organisaties was, zeer geleidelijk weer los zal wikkelen, d^ dan op een tijd, waarop het den Lands.and past. - - De heer Roskam kondigde de de zer dagen verschijnende ordening van den nationalen coöperatieven raad aan, waarvan de voorzitter wordt benoemd op voerslag van den Nederlandschen Landstand, hierbij de garantie gevende, dat hiervoor één van de beste, ver trouwdste en meest zelfbewuste Boe ren is uitgezocht. Van de 20 be stuursleden van de nationale coöpe ratieve raad zullen er 11 van den Landstand komen en ook dit zul len mannen zijn met een boeren- hart. Als gelijke partner met den bur gemeester moet de boerenleider van een dorp de belangen van den boer en de voedselvoorziening op de derpen beschermen. Principieel staat nu reeds vast, datook het voedselapparaat niet door den staqt, maar door den boer zelf moet wórden geleid, met an dere woorden: door den Landstand In de bedrijfsgroepen van het voed selapparaat, dat op,het oogenblik in volkomen reorganisatie is, komen dus mannen van den Landstand In de toekomst versmelt het geheel in afd. III van den Landstand, zoo wel in den kop als op de dprpen. Leveringsplicht Iedere boer krijgt in de toekomst leveringsplicht en leveringsm'oge- lijkheid naar den aard van zijn be drijf. De dorpsboerenraad zal moe ten opmaken hoeveel rogge, tarwe, melk, enz. elk bedrijf in staat is te leveren. Met den zwarten handel moet het uit zijn. De installatie. Zich daarna wendend tot den heer Saai, zeide spr. o.m.: De taak. die ik u opleg, is niet anders dan waken en zorgen, dat wat ik gezegd heb, werkelijkheid kan worden. Niet van bovenaf zult gij de boeren in Noord-Holland dwingen, maar als een moeder zult gij toezien, dat het boerenrecht dat ligt in deze boeren van Noord-Hol land, niet wordt geschopden. Na de installatie beJ ad de beauf- tragte van den rijkscommissaris in de provincie Noord-Holland, Unger, het podium. Hij merkte op, dat deze bijeenkomst een der vooc de provin cie Noord-Holland meest belangrij ke gebeurtenissen was. Spreker zei- de, overtuigd te zijn dat de Land stand van doorslaggevende beteeke- nis voor het Nederlandsche boeren volk is. De Führer immers heeft reeds gezegd. dat de grondslag voor ieder Germaansch volk het' hoeren dom is. Boerendood beteekent voor een Noorsch volk völksdood. Dit is een historische zekerheid, evenals het een vaststaand feit is, dat de volken slechts kunnen leven als zij hun boerenvolk hoog houden. Nadat spr. een opsomming had gegeven van het enorme werk van den Reichsnahrstand in Duitsch- land toonde hij aan dat liberalis me en hoerendom onvereenigbaar zijn, waarvan een op Germaansch recht gegrondveste erfhoevenwet een sprekend bewijs leverde. In het vervolg van zijn betoog wees Beauftragte Unger er op, dat, nu het oorlog is niet alles direct geheel en al naar wensch kan wor den doorgevoerd. De grondslag is er echter door de instelling van den Landstand en niemand, die ver trouwen heeft in de toekomst, zal beweren, dat het Nederlandsche hoerendom de kracht zal missen, deze grondslagen, hun aard ge trouw, uit te werken tot een goed eindresultaat. Commissaris der Provincie spreekt. Vervolgens voerde de Commissa ris der Provincie Noordholland, Mr. A. J. Backer, het woord._ Aller eerst zijn,gelukwensch uitende aan de Noordhollandsche boeren, om dat er op dezen dag een begin ge maakt wordt met de bevrijding van den Nederlandschen Koeren stand. Spreker kende den provinci alen boerenleider als een zelfbe fcust man, dien men, wanneer dit noodig is, zijn nood kan opdragen en zijn hulp kan inroepen. Commissaris Backer zegde toe, Groninger en Utrechtsche maatschappijen. Volgens den persdienst van defj Ned. Landstand zijn zoowel het- Utrechtsch Landbouwgenootschap als de Groninger Mij. van- Land bouw in den Landstand oggegaan. dat het provinciaal bestuur, dat ook in het verleden een open oog had voor de in Noord-Holland wo nende boeren, ook in de toekomst met de belangen van deze bevol kingsgroep terdege rekening zal houden, omdat het erkent, dat een één geworden boerenvolk een kracht is, die rechtstreeks stamt uit de goddelijke natuur. Vervolgens wees spreker op de vele moeilijkheden, die voor zullen komen, doch als de-j gewestelijke boerenleider naar den commissaris moet gaan om te vertellen, dat er hier of daar iets ryet in orde is, dan zal hij bij hem een open oor vinden. Oberregierungsrat Wense, die ver volgens het-woord voerde, stelde de vraag, waarom nu in dezen oor logstijd de organisatie van den Landstand zich moest voltrekken. Spreker onderwierp in het licht van de nationaal-socialistische we reldbeschouwing de boerenorgani- saties van het verleden -aan een beschouwing en stelde hiertegen over de organisatie, geschoeid op volkschen grondslag. Onder de aanwezigen zagen wij o.m. den Beauftragte van den rijkscommissaris, Unger, dr. G. Grünwald van den Reichsnaehr- stand, Oberregierungsrat v. d. Wen- se. Beauftragte bij den Nederland-^ schen Landstand, mr. A. J. Backer. Commissaris van de provincie Noord-Holland, mr. W. M. Veld hoen Kraal, mr. W. H. M. Nien- huys Ruys, bestuursraden der pro vincie Noord-Holland, J. W. de Rui ter, districtsleider der N.S.B. in Noord-Holland, Landwirtschaftsrat, Aufer, dr. M. D. Dijt, C. H. C. Spreng directeur van het geweste ifik arbeidsbureau en de voorloo- oige boerenleiders der provincies Limburg, Utrecht, Zuid-Holland en Noord-Bra bant. Boerenleider van Noord- Holland dringt op nauwe samenwerking met da bur gemeesters aan. De plaats van den dorpsboeren leider, aldus de heer j. Saai na zijn installatie als boerenleider der provincie Noordholland, is een ge heel andere dan een bestuurstaak in de vroegere landbouworganisa ties, waarvan spreker evenwel de bestuurders zijn erkentelijkheid be- van Saai. De heer J. Saai werd in 1900 te Nieuwe Niedorp geboren en stamt uit een Westfriesch boe rengeslacht. Na de lagere en ULO-school bezocht te hebben, fffl kwam hij op 15-jarigen leeftijd hij zijn vader op de boerderij Op 16- en 17-jarigen leeftijd be- zocht hij de Rijkslandbouwwin- terschool te Schagen. Inmiddels f verhuisd naar de Wieringer- twaard bleef J. Saai tot 1924 bij zijn vader op de boerderij, wajfc- na hij trouwde en landarbeider werd op een akkerbouwbedrijf, hetgeen hij 4 jaar bleef, waar op hij de leiding over deze boerderij verkreeg. Daarna stichi te hij in verband met de slech te uitkomsten van het akkei bouwbedrijf, een bloembollenbe drijf. Het 30 H.A. groote bedrijf werd in 1935 uitgebreid tot on geveer 70 H.A., door pacht van een stuk land in de Wieringer- meer, waardoor een prachtig be drijf verkregen werd, waar nu uitsluitend zaaizaad en pootgoed geteeld wordt. In den bond van „Landbouw en Maatschappij" was hij een geducht voorvechter van de hernieuwing van het platteland. In 1934 werd hij provinciaal bestuurslid voor dezen bond en was hij voorzitter van de afd. Wieringerwaard. Voorts geeft hij zijn capaciteiten als bestuurslid van de zaaizaadteelersvereeniging „Waard en Gsoet". Op politiek gebied trad hij sedert 1935 op den voorgrond als lid van de Provinciale Stalen van Noord-Holland, nadat hij in 1933 lid geworden was van de N.S.B. Vanaf het begin was hij raadsman van de afd. agrarische zaken dier beweging, medeoprichter van het „boerenfront" en later gouwleider van het Nederlandsch agrarisch front in Noord Holland. Tot zijn benoe ming als lid van Ged Staten was hij nog hoofdingeland van den polder „Waard en Groet". De kwaliteiten van den heer Saai als boer en organisator zijn in deze streken voldoende bekend, door zijn openhartigheid en eenvoud wordt hij door zijn vrienden ge ëerd en door zijn eerlijke politieke tegenstanders geacht. (Foto archief). tuigt over hetgeen ze in 't verleden onder de gegeven omstandigheden konden doen. Ze zijn nog in de ge legenheid aan de nieuwe boeren- orde mede te werken, maar moeten spoedig een keuze doeu, daar de tijd niet ver meer is, dat over de L.C.O.'s gesproken zal worden als over wijlen de L.C.O.'s! Nadrukkelijk stelt spr. het ver schil tusschen de oude landbouw organisaties en den Landstand vast en noemt de afdeelingen van den Landstand en hun speciale zorgen De taak van de dorpsboerenraden is werkölijken arbeid verriöfiten, om de o-verheid van adviezen en in lichtingen te dienen, opdat men in Den Haag op de hoogte is van de noodên en weoschen van ons boe renvolk. Spr. dringt dan aan op een hechte samenwerking met den productiecommissaris en den voed- selcommissaris met de rijksconsu lenten, directeuren van land- en tuinbouwscholen in Noordholland. Samenwerken met de over heid. Straks zullen in ieder dorp de boerenraden verantwoordelijk zijn voor de richlige uitvoering van productie en distributie. Aan smokkelen en frauduleus slachten zal een einde gemaakt worden. Als dorpsboerenleider zal men veel met zijn burge meester moeten samenwerken. Het is sprekers uitdrukkelijke wensch. dat de autoriteit van den burgemeester tegenover de dorpsbewoners wordt hoogge houden, ook al is de burgemees ter een andere meening toege daan. De benoeming geeft geen gelegen heid tot rancune over vroeger ge leden onrecht. Wordt dit toch gecon stateerd, dan zullen de schuldigen ter verantwoording geroepen en zoo noodig verwijderd worden. Tenslotte wijst de heer Saai op de moeilijke taak, die den dorpsboe renleider wachtende is, er niet aan twijfelende of de Landstand zal de medewerking van alle goede ele menten verkrijgen, want de boer. de landarbeider en de middenstan der op het dorp willen allen het goede, wanneer zij eerst slechts zul len zien, dat wat wij gezegd hebben wordt verwezenlijkt. Het grootsche werk gaat nu pas beginnen: Nooit in de geschiedenis heeft het boerenvolk de kans gehad zich uit de knellende banden van het kapitalisme te wringen. Wan neer wij onze taak begrij pen en den tijd verstaan, wordt hieraan thans Op 14 en 15 Februari wordt de „Dag van de Duitsche Politie" gevierd. Dat de Duitsche Politie pok een bijzondere taak in de gemeenschap heeft te vervullen, bewees zij het vorig Jaar, toen zij allerwegen voor de jeugd maaltijden organiseerde. Hierboven een overzicht tijdens den maaltijd, welke in het Koloniaal Instituut te Amsterdam was aan gericht (Pax-Holland-De Haan-M) VICE-ADMIRAAL HELFRICH BENOEMD. STOCKHOLM, 12 Febr. (A.N.P.) Reuter meldt, dat in Londen of ficieel bekend is gemaakt, dat de comandant der gecombineerde A.B. C.D.-marinestrijdkrachten (d.w.z. de vlootstrijdkrachten van Enge land, Amerika, Nederlandscr-Indië, Australië en Nieuw-Zeeland), de Amerikaansche admiraal Hart, om gezondheidsredenen van zijn com mando is ontheven. Tot zijn opvolger is benoemd de commandant van de zeemacht in" Nederlandsch-Indië, vice-admiraal C. E. L. Helfrich. Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft de woordvoerder der Amerikaansche marine verklaard, dat vice-admi raal Helfrich op grond van dfe over eenkomsten, die ge,leid hebben tot zijn benoeming, waarschijnlijk de operaties Van een plaats te land zal leiden, terwijl schout-bij-nacht Glassford, de commandant der Amerikaansche vlootstrijdkrachten in het Zuidwesten van den Stillen Oceaan ,de operaties ter zee zal leiden. BERLIJN, 12 Febr. (D.N.B.) - Naar van militaire zijde wordt me degedeeld, zijn door de Duitsche wapens sedert het begin van den oorlog tot den 31sten December 1941 8.593 Britsche vliegtuigen ver nietigd. In hetzelfde tijdvak verloor de Duitsche luchtmacht in den strijd tegen Groot-Brittannië slechts 1786 vliegtuigen. Maan Maan op vanavond om onder 7.33 ia sta 16.47 15 Feb 18.48 uur 3 Mrt N.M. tot morgenochtend V.M. 2? Feb n f\r\ 10 Mrt. De vorige week werd bepaald dat de thans geldige bon van de aardappelkaart niet één, doch twee weken geldig zou zijn. Het door de tijdelijke halveering van het rant soen veroorzaakte tekort zou wor den gecompenseerd door het be schikbaar stellen van 750 gram peulvruchten op ©en bon van de aardappelkaart. Het Rijksbureau voor de Voed- selvoorziening in Oorlogstijd is thans echter in staat de ver. heugende mededeeling te doen, dat de aanvoeren weer zooda nig zijn, dat het normale rant soen aardappelen kan worden verstrekt. Er zal heden op de gebruikelijke wijze een bon van de aardappel kaart worden aangewezen, waar op het normale weekrantsoen ver krijgbaar zal zijn. Daar men op de thans geldige bon du» het normale rantsoen van 3y2 kg. per week kan verkrijgen en derhalve de tijdelijke h'alveering van het aardappelen rantsoen geen doorgang zal vin den, zal dé aangekondigde extra bon voor 750 gram peulvruchten deze week nog niet worden aange wezen. een einde gemaakt. Dan zal niet alleen ons geslacht, doeh zullen ook onze kinderen en kindskinderen ons dankbaar zijn voor wat er op Februari is geschied. De Landstand in Noordholland zal marcheeren en weest er'van overtuigd, aldus ein digt de boerenleider van Noord- Holland, wat er ook moge gebeuren, ik zal met u marcheeren in 't voor ste gelid! Bejaarde da,_e omgekomen. Gistermorgen werd de Hilversum- sche politie verwittigd, dat de 59-ja- rige mevrouw G. H.v. d. P., wo nende aan de Gouden Regenlaan, aldaar, het slachtoffer was gewor^ den van gasverstikking. Bij het op zetten van enkele ketels water op het gas is zij waarschijnlijk door uitstroomend gas bedwelmd, voor dat zij de gasstellen kon ontiteken. Een ijlings gewaarschuwd' arts kon slechts den dood constateeren. In den centralen sector van het front werd een sinds da- bevel van de weermacht maakt bekencl: In het Oosten werden nieuwe, talrijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Aan het Donetzfront wierpen Duitsche, Roe meensche en Kroatische troepen tijdens de voortzetting van hun aanval den vijand in weerwil van den taaien tegenstand verder terug. In den centralen sector van het front werd een sinds da gen ingesloten vijandelijke groep na hevige gevechten nog nau wer ingesloten. In Noord-Afrika aan beide zijden levendige activiteit van verkenners. Duitsche formaties jachtvliegtuigen en gevechtsvlieg tuigen bestookten doeltreffend gemotoriseerde colonnes van den vijand. In het zeegebied rondom Malta werd een kruiser van de Dido-klasse door bommen van Duitsche gevechtsvliegtuigen ge troffen. Aanvallen van de luchtmacht overdag en des nacht waren gericht op vliegvelden, havenwerken en benzineopslag plaatsen van het eiland. Aanvallen van Britsche bommenwerpers op het Zuidweste lijke Duitsche gebied veroorzaakten in den afgeloopen nacht geringe verliezen onder de burgerbevolking. In de periode van 31 Jan. tot 10 Febr. verloor de Britsche luchtmacht 76 vlieg tuigen, waarvan 38 boven de Middellandsche Zee en in Noord- Afrika. In dezelfde periode gingen in den strijd tegen Groot- Brittanniël3 eigen vliegtuigen verloren. Kapitein Baer, „Staffelkapitaen" van een jachteskader, be haalde zijn 89e en 90e overwinning in de lucht.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1