dagblad voor HOLLANDS Singapore geeft zich onvoorwaardelijk over Japansche valschermtroepen op Sumatra HELDERSCHE COURANT VAN-1373 SCHAGER COURANT VAN 185S J WAARIN OPGENOMEN 86ste JAARGANG No. 11726 MAANDAG 16 FEBRUARI 1942 Vijandelijkheden gisteravond om tien uur gestaakt TOKIO, 15 Febr. (D.N.B.) Het hoofdkwartier heeft bekend gemaakt, dat Singapore onvoorwaardelijk heeft gecapituleerd Ook Reuter heeft gisteravond in een extra bericht de overgave gemeld. Lt.-gen. Jamasjita, de opperbevelhebber der Japan- sche strijdkrachten op Malakka, en lt.-gen. Percival, opperbevelhebber der Britsche strijdkrachten aldaar, hebben, volgens een bericht van Domei uit Singapore, gisteravond om zeven uur de documenten ondertee kend, waardoor het stadium Malakka van den oorlog in de Stille Zuidzee wordt beëindigd. De vijandelijkhe den zijn langs het geheele front om tien uur gestaakt. De onderteekening geschiedde voor een fabriek van Ford-motoren aan den voet van den heuvel Boekit Timah. De laatste uren was de stad een laaiende hel Nederlaodsche officieren bij Roosevelt Vliegveld van Palembang bezet Engelsche bommen op Duitsche kioderkÜniek Duitschland strijdt voor Europa Succesvolle aanvallen aan het Oostfront Churchill somber gestemd Weerman Koot herdacht r— Verduister - v.m. o.54 uur n.m. Dragen van uniform en insigne «Dag der Du:tsche politie'* Redactie en administratie SCHAGEN Telef. 444 2 lijnen) Redactie en administratie DEN HELDER Telef. 2345 (2 lijnen) Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier mm Om half drie gistermiddag was een groep van vier Britsche officie ren onder aanvoering van majoor Wilde van den Britschen genera- len staf met een witte vlag het hoofdkwartier van het Japansche leger genaderd en verwittigden de Japansche autoriteiten van de be reidheid der Britten om zich over te geven. De Japanners overhandigden na mens hun opperbevelhebber op Malakka, lt-gen. Jamasjita, deze voorwaarden. De delegatie verliet het Japansche hlofdkwartier om kwart over vier, nadat men de be sprekingen van de aanvoerders der beide legers omtrent de voorwaar den van overgave had bepaald op half zes. Men verneemt, dat onder meer bepaald is, dat ten hoogste 1000 gewapende Britsche soldaten in de stad zullen blijven om de orde te handhaven, tot de Japansche troe pen de bezetting der stad voltooid hebben. De laatste uren een hel. Volgens de verklaringen van ge wonde Britsche soldaten, die ineen niet-genoemde Nederlandsch-Indi- sche haven zijn aangekomen, leek Singapore in zijn laatste uren op een laaiende hel. Terwijl de stad in rook gehuld was, zag men dak- looze burgers op straat en in de parken slapen naast uitgeputte soldaten en officieren. Door een vlucht, die aan Duinkerken deed denken, trachtten de Engelschen aan deze hel te ontkomen, doch Japarftche duikbooten en bommen werpers versperden hun den weg. Slechts enkelen wisten te ontsnap pen. Een klein Australisch oorlogs schip, dat uit Sydney kwam, na.m 7 mijl vanSingapore van een in brand staand transportschip van 20.000 ton 1334 soldaten op en haalde er 200 andere uit het water Een klein gedeelte der Australi sche troepen is op Java aangeko men. Een ander klein transport schip, dat gewoonlijk slechts 50 personen vervoert, bereikte Java met 500 vluchtelingen. Al deze men schen deden opgewonden verhalen over de vreeselijke laatste uren in Singapore. Churchill's commentaar. Volgens den Britschen berichten dienst heeft Churchill gisteravond een radiorede gehouden, waarin hij mededeelde,-dat Singapore was ge vallen. Terwijl hij zich richtte tot „de geheele Britsche wereld, tot onze trouwen vrienden in Britsch- Nederlanders. Ook Uw vaderland is In gevaar Helpt mede, het bolsjewisme te vernietigen, door dienst te nemen bij de Waden SS. Voor aanmelding en Inlichtingen wende men zich tot de Waffen SS, Stadhouderslaan 32, Den Haag Foto Fellinga-Peters Indië en Burma, tot onze bondge nooten in-Rusland en tot onze stam verwanten in de .Vereenigde Sta ten",, zeilde hij: Ik spreek tot u allen in de schaduw van een zware militaire nederlaag van groote be- teekenis. Het is een nederlaag voor Engeland en voor het Britsche rijk. Singapore is gevallen. Het geheele Maleische schiereiland is onder den voet geloopen. Andere gevaren om ringen ons". Militaire en vlootaangele- genheden besproken. WASHINGTON, 15 Febr. (A.N.P.) President Roosevelt heeft Vrij dag in het Witte Huis geconfe reerd met de chefs der Nederland- sche militaire èn marinedelegatie, die hier onlangs uit Londen zijn aangekomen,, waarschijnlijk om nauw contact te onderhouden met den vereenigden BritschAmeri- kaanschen staf en de Australi sche en Nieuw-Zeelandsche officie ren. Generaal Dijxhoorn en schout bij-nacht Termijtelen werden aan Roosevelt voorgesteld door den Ne- derlandschen gezant te Londen. Bij het verlaten van het Witte Huis verklaarden de officieren, dat zij militaire en vlootaangelegenhe- den hadden besproken, maar zij weigerden iets naders mede te deelen AMBON WELDRA GEHEEL INGENOMEN? NEDERLAND MOET DE ROMMEL DER AMERIKANEN OPRUIMEN. TOKIO, 15 Feibr. (D.N.B.) Sterke Japansche valschermtroepen zijn gisteren geland bij Palembang op Sumatra en hebben het vliegveld aldaar bezet. Palembang is het cen trum van het grootste olieveld op Sumatra. Bij een massalen aanval op het vliegveld van Palembang hebben Japansohe legervliegtuigen Vrijdag negen vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. Tijdens la tere luchtgevechten werden acht vijandelijke vliegtuigen 'vernield. Bij een verraseenden aanval op de luchtbasis Pakan Baroe op mid den Sumatra door de luchtmacht van het Japansche leger zijn, naar Domei meldt, met bommen en ma chinegeweer vuur talrijkevijandelij- ke machines, o.m. 4 Blenheim bom menwerpers op den grond vernield. Aan de kust van de Straat van Makassar hebben Japansche vlie gers ten Westen van Balik Papan or Oost-Borneo in de rimboe een zorgvuldig verborgen luchtbasis ontdekt. Met machinegeweervuur vernielden de Japansche vliegers drie juist gelande toestellen. Van drie jagers, die in den strijd tracht ten in te grijpen, werd één neer geschoten, een tweede gedwongen een noodlanding te maken. Voorts wordt gemeld, dat giste ren nog twee vliegtuigbases van den tegenstander zwaar beschadigd zijn. De oorlogscorrespondent van de Yomioeri Sjimboen meldt, dat een sucesvolle landing van Japansche eenheden op Ambon is uitgeveord. De correspondent verwacht, dat het eiland spoedig geheel bezef zal zijn. Dagelijks wordt het aantal gevangenen en overloopers grooter. De verliezen van den tegenstander tot 14 Februari bedroegen 300 doo- den en 2600 gevangenen. Voorts werden o.m. 7 kanonnen, 9 stuk ken afweergeschut, 2 tanks, 3 vliegbooten, 2 motortoroedobooten en veel munitie buitgemaakt. Tien bommenwerpers van het tvpe Lockhead ziin volgens Domei door Japansche marinevliegtuigen hoven het eiland Banka neerge schoten. De Japanners leden geen verliezen. Waarom moet Nederland de «■rommel opruimen? De Japan Times and Advertiser schrijft, dat de Nederlanders wei nig ingencmen zijn met de ver traagde benoeming van vice-admi- raal Helfrich tot opperbevelhebber van de geallieerde vlootstrijdkrach- ten in het Zuidwestelijk deel van den Stillen Oceaan en zegt. dat 't niet te verwonderen js, dat de Ne derlanders niet graag met een ver antwoordelijken post worden be last, nadat hun strijdkrachten door fouten der Amerikanen geleden hebben. Het blad wijst er op, dat toen admiraal Hart naar Java kwam en het commandc over het hoofd van den meer geschikten Ne- deriandschen bevelhebber heen aan vaardde, de catastrofale-slag nabij de kust van Java, waarbij een groot deel der geallieerde vloot in de Oost-Indische wateren werd vernie tigd, er het gevolg van was. Nu de geallieerde vloot is uitgeschakeld, wordt een Nederlandsche bevelheb ber met een gezaghebbende positie gekleed. Waarom moeten de Neder landers er toe gedwongen worden den rommel op te ruimen, die de Amerikanen hebben achtergelaten? De. Amerikanen hebben den strijd gehaald naar het gebied, dat de Ne derlanders wenschten te sparen. De Amerikanen hebben den beslissen- den strijd in dat gebied verloren en nu zij de verantwoordelijkheid heb ben afgewenteld op de Nederlan ders, komen er nog meer Amerika nen om er op toe te zien, dat de strijd dat gebied zal blijven teis teren. Geen wonder ctat de Neder landers zich onbehaaglijk gevoelen. Generaal-oberst Rommel helpt mede. De auto van den opperbevel hebber van het Dnitsche Afrlkacorps is in het woestijnzand blijven steken. De legerchef helpt zelf mede om den wagen weer vlot te krijgen. Transatlantic-Recla, PK. Valtingen Roode Kruisteeken niet ont zien. BERLIJN, 14 Febr. (D.N.B.) Bij de vannacht uitgevoerde aan vallen van Britsche bommenwer- pers op West-Duitsche plaatsen, werden acht brisantbommen ge worpen op de kinderkliniek van het-gemeenteziekenhuis te Essen. De kinderkliniek werd zwaar be schadigd. Zes dooden, onder wie vijl kindéren, en elf gewonden, on der wie drie kinderen, ziin de slachtoffers van deze nieuwe be- whste actie der Engelsche lucht macht, aan wie de ligging van het ziekenhuis te Essen bekend is, temeer daar alle' huizen in de omgeving van het ziekenhuis voor zien zijn van groote roodlekruis- têekeijs. Dat deze aanvallen op, -zieken huizen met voorbedachten rade zijn uitgevoerd bewijzen ook de plaatsen, waar de overige bommen te Essen zijn neergekomen. De Britten hebben bovendien nog vijf bommen in de nabijheid der ste delijke ziekenjiuizén laten vallen en de oorenkliniek door een brisant bom verwoest. Naar voorts verluidt, hebben Britsche vliegers in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een kerk te München-Gladbach aangevallen en met bommen zwaar beschadigd. VERSCHILLENDE HEPEN IN DE AFRIKAANSCHE WATE REN ZWAAR BESCHADIGD. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 15 Feibr. (D.N.B. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Oosten zijn ook gisteren de aanvallen van den vijand mislukt, die op enkele plaatsen aan het front steeds weer wer den herhaald. Eigen aanvalsondernemingen verliepen succesvol. Formaties gevechtsvliegtuigen en stuka's van de luchtmacht de den ondanks ongunstige weersomstandigheden doeltreffende aanvallen op vijandelijke troepenbewegingen, vernietigden ver scheiden marcheerende kolcmnes van den vijand volledig ep ver nietigden een groote hoeveelheid ravitailleeringsmateriaal. In het hooge noorden werden installaties van den spoorweg Moer- mansk verwoest. In Noord-Afrika hebben stuka's van de Duitsche luchtmacht gemotoriseerde afdeelingen van den vijand in de omgeving van Ain el Gazala gebombardeerd. In de wateren ten Noorden van Benghazi beschadigden Duitsche gevechtsvliegtuigen van twee geëscorteerde Britsche konvooien nog twee vrachtibooten van 15.000 ton in totaal zoo zwaar, dat ook deze schepen vernietigd, geacht kunnen woeden. Bovendien werden twee liohte kruisers, twee torpedojagers en een groote koopvaardér door bommen getroffen. v Ten Oosten van Malta is een patrouillevaartuig door een luchtaanval vernietigd. Eei duikboot bracht aan de Afrikaansche kust ter hoogte van Mersa Matroe van een konvooi twee schepen tot zinken. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht op enkele plaatsen in Zuidwest-Duitschland storingsaanvaller gedaan, die militair zonder succes bleven. De verliezen der Britsche luchtmacht bij den strijd ter zee en in de lucht, die 12 dezer-in het Kanaal werd geleverd, zijn tot 49 vliegtuigen gestegen. Verwacht mag worden, dat in deze luchtgevechten nog 13 andere vijandelijke toestellen zijn neerge schoten. Bij deze gevechten onderscheidden zich de formaties on der het opperbevel van generaal-veldmaarsohalk Sperrler, aan gevoerd door generaal-vlieger Coeler en kolonel Galland. De Sowjetluehtmacht heeft in de periode van 7 tot 14 Febr 153 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 88 in luchtgevech ten en 38 door luchtdoelartillerie neergeschoten, de rest op dei- grond vernield. In hetzelfde tijdsverloop gingen aan het Oostelij' front 25 eigen toestellen verloren. Bij de gevechten in den Noordelijken sector van 't Oostelijk front heeft wachtmeester Rirchner. stukleider bij een stormbal 'erij, zich hijzondei» onderscheiden door in den loop vari drie da aen 11 aanvallende vijandelijke tanks stuks te schieten, waar onder verscheidene bijzonder zware. „ALSOF WATERMASSA'S ON WEERSTAANBAAR DOOR DE BEDDING RAZEN". In zijn gisteravond gehouden ra diorede heeft Churchill een over zicht van den strijd gegeven en betoogde dat ondanks alle groote verliezen de toestand van Engeland in Augustus 1941 beter was dan in 1940. Churchill sprak vervolgens over den tegenwoordigen toestand, waar bij hij wees op de Amerikaansche deelneming aan den oorlog en trachte de gebeurtenissen in de Sowjet-Unie als een voor Engeland gunstiger factor voor te stellen. Daartegenover echter, zoo zeide hij, staat het feit, dat Japan aan den oorlog ging deelnemen. Engeland zou nooit in staat geweest zijn alleen de Zuidzee en het Verre Oois ten te verdedigen, terwijl het in de Middellandsche Zee en op den At- lantischen Oceaan moest vechten. „Japan triomfeert". Churchill zei de, eigenlijk niet te hebben geloofd dat Japan in den oorlog zou gaan. „Thans echter triomfeert Japan en wij zijn zeer in het nauw gebracht. De slagvloot in den Stillen Oceaan „dit schild der zeemacht", zooals Churchill 't uitdrukte, is „tijdelijk ter aarde geworpen." „Wij staan thans bloot aan den aanval van een krijgshaf tig ras, dat uitstekend" gewapend is. Terwijl wij in Europa onze vloot verkleinden, geschiedde in Japan het tegendeel. Het is of een rivierdam bezweken is en de wa termassa's onweerstaanbaar door de bedding razen. In geen geval mogen wij de Japansche oorlogs machinerie onderschatten. Na lofuitingen voor Tsjoengking en Tsjang-Kai-Sjek vervolgde Churchill: „Ik heb nooit beloofd, dat wij een gemakkelijken tijd te gemoet gingen. Thans moet ik zeg gen, dat een zeer ongunstige en moeilijke tijd voor ons ligt. Dat zal vele maanden zoo voortduren." Niettemin stelde Cchurchill zich op het standpunt, dat de eigen schappen, die Engeland in den zo mer van 1940 gered hadden, het ook door deze beproevingen heen zouden brengen. Er is maar één misdaad, aldus zeide hij, dat den Vereenigden landen en vooral En geland, „van de overwinning zou kunnen berooven", en dat is de misdaad van de zwakheid en de on eenigheid. Onder veel belangstelling heeft de N.S.B. en in bijzonder de W.A. gis teren het feit herdacht, dat de weer man Hendrik Koot een jaar geleden ten gevolge van een aanslag over leed. Om het middaguur verzamelden zich de W.A.-formaties op het ven- delkwartier „Hendrik Koot", aan den Singel, waar later ook de af- marsch begon. Op het Waterlooplein bij het J. D. Meijerplein. d plaats, waar Hen drik Koot was gevallen, stonden twe# W.A.-leden opgesteld met een krans. Hier werd halt gehouden en een minuut stilte in afht geno men. Vervolgens trok de stoet verder naar de begraafplaats „Zorgvlied". Tot de genoodigden behoorden om. de gevolmachtigde voor Am sterdam van den Rijkscommissaris senator dr. Böhmcker. De waarne mend commandant der W.A., opper heerbanleider W. O. van 't Hof. voerde het woord. Maan Maan op vanavond om onder 23 Feb UUr lOMrt. E.K. tot morgenochtend L.K. 3 Mrt. Q f-A l7Mjt' Belemmerende bepalingen opgeheven. Van bevoegde zijde deelt men 't vclgende mede: Nu de N.S.B. de eenige politieke partij is, die in het bezette Neder landsche geüied bestaat, kan het verbod tot het, in dienst of bij ge kleed gaan in uniform, dragen van insignes van de N.S.B., van haar neven-organisaties en van de door den Rijkscommissaris 'erkende li chamen, niet gehandhaafd worden. Ook in dienst dragen van de uni formen van de N.S.B., van haar ne- ven-órganisatiesen van de door den Rijkscommissaris erkende*lichamen dient te worden toegestaan, tenzij voor het verrichten van den dienst (b.v. bij P.T.T. of Spoorwegen), be paalde uniformkleeding voorge schreven is. In verband hiermede hebben de secr.-gen. van 't dep. van Binnen- landsche Zaken en van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming in opdracht van den eomm.-gen. voor Bestuur en Justitie, beschik kingen uitgevaardigd, waarbij in het vervolg insignes en uniformen van de N.S.B., van haar neven-or- ganisaites en van de door den rijkscommissaris erkende lichamen door ambtenaren, hoogleeraren, on derwijzers enz. in dienst mogen worden gedragen. Voorts is dcor den secr.-gen. van het dep, v. Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming bevorderd, dat het aan studenten van univer siteiten en hoogescholen, zoomede aan leerlingen van onderwijsinrich tingen in den uitgebreidsten zin des woords is toegestaan de-even- bedoelde insignes en uniformen te dragen in de gebouwen en cp de terreinen der universiteitxen en hoogescholen en inrichtingen" van onderwijs. Hou op met dat gepraat. Toon meegevoel metterdaad. Giro 5353 WINTERHULP NEDERLAND. Paroolt „Wij offeren om te helpen" In verscheidene plaatsen in ons land is gisteren voor de minder be deelden de aangekondigde „Dag der Duitsche politie" georganiseerd In Amsterdam waren duizenden kin deren in Krasnapolsky te gast en genoten van een overvloedigen maaitijd, voorgezet door de Duit sche politiemannen. Heel den dag duurde dit féést en in den namid dag kwamen ook zij aan de beurt, die niet over een bewijs van toe gang beschikten. Zelfs de thuisge bleven broertjes en zusjes kwamen aan de beurt. Aan dezen maaltijd zaten ver schillende Duitsche autoriteiten aan, evenals de- stedelijke direc teur van „Winterhulp". Des Zater dags was de „Dag der Duitsche politie" reeds ingeluid met een marsch door drie politie-compag- niepn door de binnenstad. In Den Haag werd de dag even eens opgewekt gevierd. Het begon des morgens met een vlaggenpara- de en marschen van muziekcorpsen Het hoogtepunt was hier een erw tensoepmaaltijd aan circa 4000 kin deren in den Dierentuin. Ook hier waren tal van Duitsche autoritei ten aanwezig om de blijde gezich ten der kinderen gade te slaan. Des avonds vond nog in den. Die rentuin een „bonte avod" plaats, die werd bijgewoond door 2500 personen. Vermeld dient nog te worden de in Den Haag georganiseerde ten toonstelling van kinderspeelgoed, vervaardigd door uit oud materi aal door de mannen in hun vrijen tijd. yocr deze tentoonstelling be stond veel belangstelling en ver wacht mag worden dat deze be langstelling nog wel eenigen tijd zal aanhouden. In Rotterdam viel een één-pans- maaltijd niet minder in den smaak 1200 arme kinderen vulden hier hun buikjes en lieten zich den maaltijd opperbest smaken. Vermelden wij tenslotte nog dat ook in Arnhem, in de Coehornka- zerne een gretig gebruik gemaakt is van datgene wat ^De dag der Duit sche politie" booa. En zoc werd deze „dag" in talrij ke plaatsen des lands een succes en zal menig kind reeds nu weer uitzien naar de herhaling daarvan. - S M

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1