HOLLANDS DAGBLAD VOOR Tokio een zee van vlaggen U. VtlksÉnst en Enenn Kruis gaen samen WAARIN OPGENOMEN HELDERSCHE COURANT VAN, 1873 SCHAGER COURANT VAN 185S 86ste JAARGANG No. 11727 DINSDAG 17 FEBRUARI 1942 Morgen viert Japan feest Rangoon een ledige stad Pa embang bezet Convooi voor Malta aanyevai»en Duitschland strijdt voor Europa Plaatselijke actie aan het front in Noord-Afrika Critiek op Churchil neemt toe Italiaansch Weermachtbericht Negen vijandelijke schepen vernietigd VISSCHERIJREGLEMENTEN GEWIJZIGD r- Verduister Werktijden en gaslooze uren Benoemingen bij het Persgilde Bij hetslachten de kwijtgeraakt tel Redactie en administratie SCRAGEN Telef. 444 f2 lijnen) Redactie en administratie DEN HELDER Telef. 2345 (2 üjnen) Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier <c Batavia door vluchtelingen overstroomd. Opperbevel der geallieerden naar Au stralië? TOKIO, 16 Febr. (DNB.) Sinds de vroege ochtenduren zijn Tokio en alle andere Japansche steden veranderd in een zee van vlaggen. nadat de radio gisteravond het be- i richt over de onvoorwaardelijke Britsche capitulatie van Singapore had verspreid. Voor het keizerlijke paleis en op vele pleinen der stad verzamelden zich sinds de vroege ochtenduren tienduizenden geestdriftige Japan ners, die zullen deelnemen aan de georganiseerde optochten. Officieele feesten zullen in heel Japan morgen plaats hebben. In een onafgebroken stroom hebben gezanten en militaire attachés der verbonden staten bezoeken gebracht aan de Japansche hoofdkwartieren van leger en vloot, om hun geluk- wenschen aan te bieden bij den val van Singapore. De ambassadeurs van Duitschland, Italië, Mandsjoe- kwo en Nanking en de gezanten der mogendheden van het pact van drie maakten hun opwachting bij den chef van den staf van hèt leger. Verklaring van Tojo. V De premier, Tojo, heeft in een uitvoerige verklaring van den rijks dag zijn standpunt bepaald omtrent de situatie in Oost-Azië, na "de ca pitulatie van Singapore. De val van Singapore, zoo ver klaarde hij, beteekent de bezetting van alle belangrijke Britsche en Amerikaansche steunpunten in Oost-Azië door de Japansche troe pen. De Japanners zullen voortdu rend de operaties in Bui'ma voort zetten om de Britsche militaire steunpunten te veroveren en om dezen Anglo-Amerikaanschen ravi- tailleeringsweg voor Tsjoengking te blokkeeren. Tojo verzekerde' voorts, dat Ja pan ook de wenschen en de tra ditie der bevolking van Ned.- Indië zal respecteeren, indien deze de bedoelingen van Japan begrijpt en bereid is aan den opbouw van een grooter Oost- Azië mee te werken. Dmtrent het China van Tsjoeng- kmg merkte Tojo op dat dit met het oog op den voortdurenden op- marsch der Japansche troepéh in Burma veroordeeld is binnenkort afgesneden te worden. Het bewind van Tsjang Kai-sjek is geïsoleerd en hulpeloos en Japan is voorne mens dit bewind met alle vastbe radenheid den doodsteek toe te dienen. De staatsman gaf evenwel de ver zekering, dat Japan's standpunt je gens de bevolking van China dus- danig is, dat het streeft naar broe derlijke aaneensluiting' met haar. Want Japan is voornemens den nieuwen opbouw van Oost-Azië in samenwerking met de bevolking van China tot stand te brengen. Batavia door vluchtelingen overstroomd. In een speciaal bericht uit Ba tavia meldt de Daily Mail, dat Ba tavia op het oogenblik door vluch telingen uit Singapore en van het Maleische schiereiland wordt over stroomd. Ten slotte meldt de Daily Mail, dat de militairen in Batavia reeds er van spreken, dat het opperbe\ol van de geallieerden in Oost-Azië spoedig naar Australië zal worden overgeplaatst. Naar Domei meldt, zouden de vijandelijke strijdkrachten, die op de eilandvesting Singapore tot dc Overgave genoodzaakt werden, on geveer 60.000 man sterk zijn, van wie ongeveer 15.000 Ëngelschen en 15.000 Australiërs, de overige 30.000 Indiërs. Voorts wordt bekend, dat Japansche marine in opleiding. Een marinesoldaat oefent met den schaarverrekijker, om de positie van een vijandelijk machinegeweer nest vast te stellen. (Orbis-Holland). 9 zich in de stad Singapore op het oogenblik van de bezetting nog ongeveer een miljioen menschen be vond, onder wié 120 Engelsche vrouwen en kinderen. Onmiddellijk na de capitulatie van Singapore hebben Japansche vlootstrijd krach ten, .naar Domei meldt, de vestingen 6p en om het eiland Singapore in bezit genomen en tegelijkertijd een aanvang ge maakt met het opruimen der mij nen in de wateren in de omgeving. Intusschen hebben schepen der Ja pansche vloot hun aanvallen op schepen voortgezet, die uit Singa pore waren gevlucht. Singapore binnengerukt. Gisteravond om 8 uur (Japansche tijd) zijn de eerste gesloten Japan sche colonnes, de tankformatie Ki- tajama aan des pits, de stad Sin gapore binnengerukt. Op het vroe gere paleis van den Britschen gou verneur en op talrijke andere pe- langrijke gebouwen wappert reeds de Japansche vlag. Het Japansche opperbevel te Sin gapore is door de Ëngelschen in gelicht over de mijnversperringen voor de haven. Voorts is een- over eenkomst tot stand gekomen over het gebruik van in de haven lig gende Britsche oorlogsschepen. Toestand in Birma zeer ernstig. V BANGKOK, 16 Febr (DNB.) Radio Rangoon heeft hedenmiddag den toestand in Birma uiterst ern stig genoemd. Door het vertrek der burgerbevolking is Rangoon reeds een ledige stad geworden. De Ja pansche troepen 'hebben de omge ving van Thaton bereikt, dat 60 km. ten noorden van Martaban ligt en men verwacht in Rangoon een spopdigen aanval der Japanners op de stad. De afstand van Thaton naar den weg en de spoorlijn, die van Rangoen naar Mandalay leidt, en het eerste deel vormt van cfe beroemde Birmaroute bedraagt slechts 130 km. Admiraal Hart gesneuveld. STOCKHOLM, 16 Febr. (ANP.) De Londensche nieuwsdienst beves tigt, dat de Japanners Palembang hebben bezet. Admiraal Thomas Hart, die den 7en Febr naar men zeide wegens ziekte het opperbevel over de ge allieerde vloot in den Stillen Oce aan aan den Nederlandsch-Indi- schen vice-admiraal Helfrich moest overgeven, is volgens bericht uit Soerabaja aan boord van den Ame- rikaanschen kruiser „Houston' ge sneuveld. De kruiser „Houston werd den 4en Febr. in den zeeslag bij Java met twee Nederlandsch-In dische kruisers tot zinken gebracht. Verschillende Britsche sche pen onbruikbaar gemaakt BERLIJN, 16 Febr. (D.N.B.) In aanvulling op het weermaohtbe- richt wordt aan het D.N.B. gemeld: In samenwerking met formaties Italiaansche torpedovliegtuigen is de Duitsche luchtmacht er in ge slaagd de verliezen der Britsche marine en koopvaardijvloot te ver- grooten. Sedert den lien Febr. zijn in het Oostelijk deel der Middel- landsche Zee een lichte Britsche kruiser, een patrouillevaartuig en twee koopvaardijschepen van teza tnen 19.000 brt. tot zinken gebracht. Verder werden twee lichte Brit sche kruisers, twee torpedojagers en twee groote koopvaardijschepen van tezamen 15.000 brt,. zoo zwaar getroffen, dat zij waarschijnlijk verloren zullen zijn. Door Duitsche verkenningen is zonder twijfel ko men vast te staan, dat deze sche pen behoord hebben tot een voor M^Jta bestemd convooi. Door dezen su'ccesvollen aanval werd het con vooi verhinderd Malta aan te doen en zijn de overige schepen tot om- keeren gedwongen. In het kader van den „Dag der Duitsche Politie", onthaalde de Ordnungspolizei te Den Haag 3000 kinderen op een eenpansmaaltijd. Obersturmführer Rauter (rechts), en (Jen. Schumann brachten de en thousiaste kinderschaar tijdens den maaltijd een bezoek. (Stapf-Mol). Kinderspelen zijn op rijbaan verboden! Art 37. Wegenverkeers- (Polygoon-Seym). fegellng. TALRIJKE GEVANGENEN AAN HET OOSTELIJK FRONT. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 16 Feibr. Het opper bevel der weermacht maakt bekend: In den centralen sector van het Oostelijk front werd een der ingesloten vijandelijke formaties vernietigd. Achthonderd gevan genen en 42 kanonnen vielen ons in handen. Ook in de andere frontsectoren leed de vijand nieuwe zware verliezen. In den strijd tegen de bolsjewistische luchtstrijdkrachten werden gisteren bij twee eigen verliezen 46 vijandelijke vliegtuigen vernield. In het Kanaalgebied plaatste een blokkadebreker in een kort gevecht met vijandelijke motortorpedobooten verscheidene treffers. De ondergang van een Britsche motortorpedoboot is waarschijn lijk. In Noord-Afrika hadden plaatselijke aanvallen van Duitscli- Italiaansche strijdkrachten een geslaagd verloop. Op Malta werden door bomtreffers van Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen aanzienlijke vernielingen onder de militaire installaties en kade-inrichtingen van de haven van La Valetta aangericht. Bij luchtaanvallen op vliegvelden van het eiland wer- den drie op den grond staande Britsche bommenwerpers vernield en benzine-depots in brand geworpen. In luchtgevechten boven Malta en in het Oostelijk deel van Cyrenaica schoten Duitsche jagers zonder eigen verliezen 15 Britsche vliegtuigen neer. In het slagen van den doorbraak onzer zeestrijdkrachten door het Kanaal hebben de onder bevel van kapitein-ter-zee en commo dore Ruge staande mijnvegers alsmede escorte-vaartuigën een groot aandeel gehad. Een warm maal voor tien cent Dank zij het initiatief van den Ne- derlandschen Volksdienst is te Pnrmerend een centrale kenken in hot leven geroepen, waar een heerlijk warm maal voor den luttelen prijs van een dubbeltje kan worden afgehaald. (Pax-Holland-De Haan-m) Scherpe aanvallen in het Lagerhuis verwacht. Zijn laatste rede hoogst onbe vredigend. STOCKHOLM, 16 Febr. (D.N.B De Londensche correspondent der .Goeteborgs Handels och Sjoefarts Tidningen" maakt melding van (oenemende politieke spanning in Engeland, die van rechts en links tegen Churehill merkbaar wordt. De binnentandsehe politieke crisis in Engeland ontwikkelt zich snel en zou nog erger kunnen worden, dan indertijd de Noorsche crisis. Ook in linksche kringen, zoo con stateert de corresfwndent verder, neemt de critiek toe. Bij de eerstvolgende parlement»- drhaltén zal Churehill hard aange pakt worden. Zoo meldt de Londen sche correspondent van Nva Dag- ligt Allehanda. Churehill moet ein (lelijk, zoo wordt verder gezegd, zijn geheele kracht wijden aan hèt minister-presidentschap en strate gische problemen overlaten aan een man, die van zijn kant al zijn tijd aan deze taak kan wijden. United Press noemt de stemming in Engeland een politieke crisis. Men meent te Londen, dat de ern stige kwestie, die zich heeft voor gedaan, niet kan worden geregeld door handige redevoeringen of door het prestige van Churehill. Sommi gen gelooven zelfs, dat Churchills positie als premier in gevaar ver keert. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft: de radio rede v,an Churehill is meer dan een bewust pastoraal gehouden overzicht van den toestand. Dit overzicht is een mea culpa en een bekentenis van de va banque spe ler, die, gewaarschuwd als hij is voor den chaos, die na hem komt, zich nog een laatste kans verschaft en door het dreigen met drastische in Bijbelsche woorden vervatte maatregelen de oppositie in eigen huis den mond wil snoeren. Ook boven deze laatste rede van Churehill staat het motto: „De doodgraver van het Imperium". ROME, 16 Febr. Het Italiaan sche weenmachubericht luidt als volgt: Lucht- en zeestrijdkrachten der as hebben in succesvolle welbe rekende samenwerking een schitte rend succes behaald door op te tre den vanuit de verschillende steun punten in de Middellandsche Zee. Het groote vijandelijke convooi, dat gesignaleerd werd door onze verkenning bij zijn poging om, ver deeld in verscheidene groepen en onder sterk escorte van Alexandrië uit Malta tg bereiken, werd weer herhaaldelijk aangevallen. Een deel van het convooi werd vernietigd, een ander deel gedwongen rechts omkeert te maken. Tijdens de gevechtshandelingen van .13 tot 15 dezen zijn in totaal, naar is geconstateerd, zeven koop vaarders, een torpedojager en een klein escorteschip in den grond ge boord. Acht koopvaarders, vijf krui sers en twee torpedojagers werden beschadigd, twee vliegtuigen ver nietigd. Ook in Cyrenaica heeft de Duit sche en Italiaansche luchtmacht bijzonder levendige bedrijvigheid ontplooid. Zij bestookte in scheer- I IJsselmeervisschers moeten de vangst op zee sorteeren. 'S-GRAVENHAGE, 16 Febr. In de Nederlandsche Staatscourant van 16 Febr. is een besluit van den Secr.-Gen. van het Dep. van Land bouw en Visscherij verschenen, waarbij eenige visscherij reglemen ten worden gewijzigd. De bedoeling van de eerste wijzi ging is het verminken van visch- soorten, waarvoor een minimum- maat is vastigeseld—om zoodoende het bepalen van de juiste maat onmogelijk te maken, te bestrijden. Daarom wórdt opzettelijk vermink te visch als onderniaatsche be schouwd. De bedoeling van één ander arti kel is, om overtreders van een voorwaarde, welke door het districtshoofd in eene verleende schriftelijke vergunning is opgeko men, strafbaar te stellen. Verder is het niet langer toege laten, wanneer in het IJsselmeer met een wdarskuil, een kwakkuil, of een gamalenkor wordt gevisc' t, de vangst ongesorteerd naar de ha ven te vervoeren en eerst daarna de ondermaatsche exemplaren vrij te laten. Thans moet dadelijk worden ge sorteerd en alleen gedurende den nacht is eene uitzondering toegela ten. Een zeer belangrijke wijziging is nog, dat .voortaan voor het visschen met alle visohtuigen in het IJssel meer een schriftelijke vergunning van het districtshoofd is vereischt. Slechts het visschen met één^hen- gel is uitgezondead. Maan Straatnamen in Amsterdam gewij zigd. Op gron'd van het besluit van den commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie van 3 Januari j.1., heeft de burgemeester bepaald, dat de namen Wilhelminastraat, Julianapark, Julianaplein, Prins Bernhardpark, Prins Bemhard- plein en Beatrixpark worden gewij zigd in resp.: Wester-Gasthuis- straat, Pauwenpark, Amstelstati- onsplein, Frankendaelpark, Gooi- plein en Diepenbrockpark. Verder heeft de burgemeester bepaald, dat de naam Wibautstraat zal worden vervangen door Wees- perpoortstraat. vlucht op stoutmoedige wijze au to's, artilleriestellingen en troepen concentraties van den tegenstander met niitrailleui'vuur en 'bracht hem zeer zware verliezen toe. Escadrilles van onze jagers heb ben in den strijd met een groot aantal Curtiss-toestellen vier tegen standers neergeschoten en vele an dere getroffen. Een onzer toestellen is niet teruggekeerd. Duitsche en Italiaansche forma ties hebben herhaalde malen de doelen op Malta met zichtbaar suc ces met bommen bestookt. Omvang rijke branden werden nog op groo- ten afstand van het eiland tijdens den terugtocht door de vliegers waargenomen. Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. De vijand heeft zonder succes aanvallen gedaan op Tripolis en Bengazi. Talrijke bommen, die in de eerste ochtenduren van gisteren werden uitgeworpen boven Au- gusta, Cyracuse en Florida, bescha digden enkele gehouwen zwaar. Deze aanvalleyi eischten enkele doo- den en gekwetsten onder de bur gerbevolking. Maan op vanavond om onder 9.47 i o ff ff 21 33 23 Feb 18*55 UUr lOMrt. E K. tot morgenochtend L.K. 3 Mrt. q 17 Mrt. VM o.5Z uur N.M. Naar 't Nat. Dagblad verneemt ln ln de naaste toekomst een sa mangaan te verwachten van den Nederlandschen Volksdienst en de Nederlandsche Vereen. „Het Groene Kruis." Bij verschuiving van den werktijd SVa uur onafgebro ken arbeid toegestaan. 's-GRAVENHAGE, 16 Febr. De Secr.-gen. van het Dep. van Sociale Zaken heeft bepaeld, dat in fabrie ken of werkplaatsen, waar gebruik wordt gemaakt van de door hem, in verband met de gaslooze uren, geopende mogelijkheid tot werk tijd verschuiving, de arbeidstijd niet na 4% uur arbeid behoeft te worden afgewisseld door een half uur rust Echter zal dan na 51/?, uur arbeid een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur moeten plaats vinden. Mocht tengevolge van be paalde verordeningen niet tot 9 u. des nam. kunnen worden gewerkt, dan is het geoorloofd met een on afgebroken rusttijd van een kwar tier te volstaan. 's-GRAVENHAGE, 16 Febr. Naar het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten 'hekend maakt bijn bij 't Persgilde van de Nederlandsche Kultuurkamer benoemd: Met ingang van '28 Jan. 1942 tot gildeleider Max Blokzijl te Wasse naar; met ingang van 5 Febr. 1942 tot plv. gildeleider mr. J. Huyts te Rotterdam; tot leider van den vak groep de Nederl. Dagbladpers C. E. W. Krediet te 's-Gravenhage; tot leider van den vakgroep de Pro vinciale en Periodieke Pers H. J. Kerkmeester te Bussum, tot bestuur der van den vakgroep de Nederl. Dagbladpers A. J. van Dijk te Am sterdam en tot bestuurder van den vakgroep de Provinvialé en Perio dieke Pers J. van Nes te Utrecht. Als leider, resp. bestuurder van den vakgsoep het Verbond van Ne derlandsche Journalisten treden op P. J. van Megchelen, algemeen voor. zitter-en J. Learbuch, zakelijk lei der van dat verbond, beiden te 's-Gravenhage. Frauduleuze slachters een jaar veroordeeld. tot H. Kroes en J. Rigterink, arbei ders uit Noord- en Zuid-Schermer, waren aangeklaagd wegens het slachten van 1 of 2 schapen. De dagvaarding was blijkbaar voor zichtig gesteld, want gevraagd naar het aantal dieren, dat door hen was geslacht, gaven ze voor den economischen rechter te Alkmaar toe, dat het er „een stuk of vijf" waren geweest. Het juiste aantal konden ze niet precies opgeven en toen de officier vroeg of pe de tel misschien waren kwijt geraakt, knikten ze gretig van ja. Ze maak ten niet den indruk, dat ze zelf op een zoo snugger antwoord hadden kunnen komen. Intusschen bleek Rigterink de aanstichter van de onderneming. Hij had zich daarbij de diensten weten te verzekeren van den stunteligen en geestelijk onvol waard igen Kroes. Het zwakke zenuwgestelvan den laatste werd in aanmerking eenomen en Kroes zag zirh veroordeeld tot den mini mumstraf van 6 maanden. Rigte rink echter kreeg, met het oog. op het aantal geslachte dieren, een iaar, overeenkomstig den eisch. Kind aan brandwonden overleden. '-Een vierjarig dorhtertje van den heer P. van der Wal te Langerak kreeg Zaterdae in dp ouderlijke woning den inhoud van een ketel heet water, die van de kachel viel, over het lichaam. Met ernstige brandwonden overdekt is het kind naar een ziekenhuis te Utrécht overgebracht. Daar is het aan de gevolgen overleden.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1