1 korfbal Stalin „iadianenlioofiiman Moordaanslag te Ims eidam Stadsnieuws Blauwe reigers Mannekes met maskers in Alkmaar IN DIENST VAN ONS VOLK WINTERHULP-COLLECTE 27 EN 28 FEBRUARI SCHAGEN Uit de natuur in winter en voorjaar Jeugdige daders van een szrie inbraken moeien zwaar boelen Voor den ecoromisclieti rechter"' Kleine oorzaken, groote gevolgen.,. Vraagt eens een proefabonnement Nieuws uit Urk Heden begint proces te Riom Jamzw2ïide!aars E^nde der Leidsche „Pantofïefparade" 8-7-6-0-0 Boekbespreking Zwendel in textie'bonnen UI. In een tweetal artkeltjds werd aangetoond op welke wijze liet korf bal wel dient ce worden beoefend de uitwerKing op de dames ea heèren deelnemers en vervolgens ltet groote aantal beoefenaars in den lande. Hoe staat het nu in onz stad 'met bovengenoemde sport. Uit de voor heen bestaande 3 verenigingen werd in Juni 1941 opgericht de korfbalvereniging „Den Helder", kortweg „K.V.H.". Reeds werd gepubliceerd, hoe be stuur en leoen werkzaam waren' om de vereeniging tot grootj; bloei te brengen. Naast de groep oudere leden is ook sprake van een adspi- rantenafdeeling, tevens worden met succes theorie en practinche lessen gegeven aan leerlingen van de oud ste klassen der lagewe school te Julianadorp. Het begin is hiermede gemaakt om Ci schoolgaande jeue-d belangstelling bij te brengen voor het korfbalspel. Dit echter moet nog worden a'tgebreid. Het is toch niet onmogelijk, i,u de liche.melijke ont wikkeling der jeugd in. de volle be langstelling staat, dart van elke school een twaalftal wordt gefor meerd, om eenmaal p<er jaar in een school competitie tegem elkaar uit te komen. De medewerking van het onderwijzend personeet, zal in deze op hoogen prijs wordem gesteld. SCHOORSTEENIJ RANDJE. In de Keizerstraat ontstond een Schoorsteenbrandje. Door tijdig in grijpen van. de brandweer kon erger voorkomen worden. DIE KON HIJ GÏIBRUIKEN. Op de Binnenhaven, werd door een onbekende eep hanflwagen wegge nomen. EEN ROOKERTJE EXTRA. Door de politie werd een persoon aangehouden, die zich schuldig had gemaakt aan d'efsbal van een kistje sigaren. Daar zal hij dus niet lang plezier va beleven. SCHUTTING VERNIELD. Bij de politie werd aangifte ge daan, dat op den Brakkeveldweg een schutting vernield was geworden. GEEN KLEINIGHEID. Door een koleirhandelaar uit de Hartestraat werd bij de politie ken nis gegeven dat hij benadeeld werd voor een hoeveelheid van 10 mud anthraciet, die bij hem ontvreemd werden. Geen kleinigheid om dat ongemerkt te verduisteren. ZWIJNTJESJAGERS GESNAPT. Zondagavond zijn twee damesrij wielen gestolen, welke een oogen- blik waren neergezet voor het café van den heer Baars op de Markt. Het is majoor Misboek gelukt de dieven, zekere A. G. en A. M. uit Schagen spoedig te arresteeren. De fietsen hadden ze met een ver huizing meegegeven naar Den Hel der. De handen hadden- ze er afge- sloopt en achter de woning van een hunner onder de sneeuw ver borgen. BRUTALE DIEFSTALLEN. Gistermiddag heeft een tweetól Heldersche jongens Sier een bezoek gebracht aan een aantal manufac turenwinkel en zich meester «re- maakt van dameslingerie. Reeds spoedig had de politie de daders gepakt. Zij hebben een bekentenis afgelegd. In ons nummer van mor gen komen wij nader op deze zaak terug. W1EBINGEM. TARWE ZONDER VERGUNNING. Te Westerlan'd is door de maré- chaussée aangehouden op Dinsdag j.1. zekere S., die zonder vergun ning 75 K.G. tarwe vervoerde. 'Te gen hem is proces-verbaal opge maakt. door W KOK. I De polder, nü. De winter had zijn stempel ge drukt op den polder. Witbestoven was het land en het was koud. Blauwwitte rookpluimen kringelden bijkans recht omhoog en teekenden zich licht tegen de grijze winter luchten. Zwarte kraaien en ook bon te zeilden als donkere spoken over de weide of zaten stil weB te kijken op den top van een scheefgegroeide Noorsche spar, bij den rand van de heide, die nu grauw ziet en waar tusschen de struiken alleen het rendiermos welig tiert Een enkelen keer kon je aa,1 een lichtere plek in de wolkensluiers bemerken, waar ongeveer de zoh noest hangen, maar voor het verdere deel van den dag b eef ze onzichtbaar en liet de aarde daar liggen in een somber licht, in winterlicht. Het land ge kluisterd in de knellende banden van den winter. Donkere boerenbe- doeningen, die sluimerend in het polderland staan Stilte hgerscht rondom die hoeven. De boeren rus ten. Ze behoeven er alleen voor zorg te dragen, dat de met het kostbare vocht gevulde melkbussen op tijd aan den weg staan voor den melk rijder en «de leesten op stal hun voedsel: hooi, voerbieten of kriel- aardappeleh krijgen. Op den bouw- akker zijn de --loene puntjes van de winterrogge warmpjes toegedekt door de sneeuw en tippelen kluitjes langgestaarte fczanteni of huppelt e ondanks alles ooljjke ekster. Zoo is in deze dagen de polder. Honger. Op een van die sombere winter dagen, toen we verscheidene malen een stel wolwitte zwanen in mach tige v-vorm zagen overtrekken met zoevende vleuge'slag en we uit de grijze rietkraag van «en poldervaart een rotgans - mooie vogel met wit ten halsband en borst zagen weg- suizen, hebber we hem gevonden, de blauwe reiger. Ineengedoken zat hg daar tusschen de lange weinig ruischende riethalmen, die het lang gerekte wieltje omzoomden, onge veer op dezelfde plek. waat we van het voorjaar het keurige nest-met eieren van het vete-hoentje ontdek ten Wegvliegen deed hij niet. On- bewee lijk bleef hij zitten, alleen zijn oogen staarden ons met groote angst aan als vroegen ze: Wat wil len jullie van me? Zelfs zrjn scherpe, geelkleurige priemsr.avel ging me open en werd niet als een bajonet ten afweer op on: gericht. e be grepen en namen hem op en mee naar huis. Voor we echter het dorp be-eikten, was de rroote vogel reeds dood. Onze oous zoo fiere blauwe reiger was den hongerdood gestor ven... Van den prachtigen vogel, eens de koning van het waterland, was als het ware niets meer over dan, een verstijfd, met veeren over dekt geraamte... De kolonie. Misschien was bij wel geboren in een der tientallen groote takken- nesten op de Wilgenboschjes en ga- gélstiuiüen, di° in zoo'n groot aan tal rondom de uitgestrekte plassen van het nabije 7 wanenwater groeien. Ik herinner mij nog een stralenden ochtend in het voorjaar, toen de wulpen, riepen de .kieften dartelend de lentelucht doorkliefden, de ko nijnen voor or.s uit renden en de torenvalk boven den duinrug stond te bidden en wij daar het doen en laten van de blauwe visehreigers gadesloegen. Waar je ook keek, overal zag je ir de nog niet in het blad staande bosehjes de kolossale donkere nesten van de reigers. Diep weggedoken ir. de nestkommen de dieren zelf. Als je je dan even be woog, kwamen ook de broedende reigers in beweging. H m lange hal zen rekten zich en daarmee schoten hun gekuifde koppen omhoog en draaiden zich naar alle richtingen, speurend en luisterend naar moge lijk onraad. Kiegen ze ons in het oog, dan geb, .r ,en er twee din gen: of ze doker onzichtbaar diep in het nest alzocdoende struisvogel politiek bedrijvend of richtten zich geheel op, klommen op den rand van de horst, om nog beter de om geving in het vizier t3 kunnen hou den. Een andere kleine beweging of het droge kraken van een tak onder onze voeten was dan reeds voldoen de om tientalen reigers op de wie ken te doen gaan. Een imposant ge zicht was dat, al die groote vogels in wijde spiralen door elkaar te zien zeilen boven hun horsten, daar bij de vreemdste geluiden uitstoo- tend. Sommige'' wiekten dan weg om in de lange polderslooten achter het duin of in de plassen van het Zwanenwater zelf voedsel te zoe ken. Hielden wjj ons rustig,, dan duurde het meestal niet te lang of het meerende der vogels zette zich weer op de blauwe eieren, ver trouwend op», de enkele mannetjes, die op de nestrftnden of in den top van een boschje de wacht hielden. Het zijn vieze, kale jongen, met 01 behaarde halzen, die tenslotte uit de eierschalen nreken. En het duurt nog langen tijü eer deze reiger- babies hun vleugels na veelvuldig oefenes op den nestrand zich uit slaan en voor het ee^st een korte rondvluch maken in de naaste om geving. Wanneer ze voldoende weg wijs zrjn, vliegen ze voorgoed uit, al TARIEF VOOR RIJWIELDIEVEN VAN EEN JAAR OP EEN JAAR EN DRIE MAANDEN GEBRACHT. John Raffles, bijgenaamd Lord Lister, stal bij de rijken en verdeel de de buit onder de armen. Hadden de gebroeders R. te Alkmaar dezeif de voornemens? Toen ze eindelijk gearresteerd werden na in Alk maar tallooze inbraken te hebben gepleegd, vond men bij de huiszoe- king waardebons v. Winterhulp Ne derland, netjes in enveloppen ver pakt en geadresseerd aan Alkmaar- sche arme gezinnen. Ook het dra gen van een gummistok, een zwart masker, een revolver en munitie, wees nog meer in de richting van onbezonnen kwajongensstreken. - Ariderszins hadden de longelui zich echter vgleerde inbrekers getoond en zelfs de brutaliteit gehad na een inbraak in het gebouw van den Ar menraad op een briefje te schrij ven: „Dank U-" Het dragen van re volver en munitie, welke gestolen was uit een gebouw van de Duit- sche Weermacht, zal den knapen vermoedelijk nog wel zuur opbre ken daar ook van Duitsche zijde een vervolging is ingesteld. De Of ficier had slechts een greep gedaan en ten laste gelegd de inbraak en diefstal bij „Winterhulp" bij den Armenraad, bij den sigarenfabri kant Blommaert, bij den grossier Jacobse en bij den grossier Geus, waar de jongelui tenslotte op hee- terdaad waren betrapt. De buit had bestaan uit contan ten, waardebons, boterolie, sigaren, sigaretten, kaas, stroop, limonade, enz. Toen de jongens waren gesnapt- droegen zij een insigne van de N.S.B., gestolen uit het Kringhuis aan den Koningsweg! Verdachten bekenden grif en vooral de oudste, de twintigjarige kellner Dirk D.. scheen er plezier in te hebben de zaak te vertellen. De Officier zette een domper op de vreugde, door niet minder dan 2 jaar en 3 maan den gevangenisstraf te eischen. Mr. Leesberg pleitte clementie en plaat sing van den jongsten verdachte in een jeugdgevangenis. HUILENDE EN LIEGENDE ZWIJNTJESJAGERS. Drie Januari was voor de rijwiel- dieven die Heerhugowaard onveilig maken, ean zwarte dag, drie zwijn tjesjagers, die, naar werd aangeno men alleen een enkele reis van Krommenie genomen hadden, om dat ze de terugreis wel op een ge stolen fiets zouden maken, werden onschadelijk gemaakt. Wacht meester Smit had daarom van Pre sident en Officier een compliment in ontvangst te nemen. De Presi dent beloofde deze fietsenroovers het spelletje wel af te leeren, en dit had tot gevolg, dat de eerste verdachte, de Krommenieër F,. C. V. bitter begon te huilen, en zoo'n mis baar maakte toen de Officier een jaar en drie maanden had geëischt. dat de verdediger Mr. Windhousen zullen ze als oudere vogels wel weer dezelfde broedplaats opzoeken om èr op hun beurt een eigen gezin te stichten. Mooi zijn de reigers, waar of op welke manier je ze ook waarneemt. Of zij onbeweeglijk staan aan den rand van een plas, terwijl je weet dat haar oogen strak gericht'zijn op het water, er diep in trachten door te dringen, om, als een witvischje of een kikker tracht te passeeren, onmiddeHjk toe te slaan. De lange hals en de groote snavel kunnen ver reiken, zoodat ontkomen niet moge lijk is. Of dat ze op hun breede, gevingerde wieken, die bij eiken slag diep doorslaan, kalm en statig boven den polder zweven, op zoek naar vischwater, Wat zullen ze dan ver weg zien! Bloeiende zomerwei den met dartele schapen en hun wol lige, speelsche kinderen, blauwe wol kenluchten in spiegelende vaarten, nijvere dorpjes langs den horizon en blonde duinen, al die mooie beelden moeten zoo rustig onder hen door gleden... Waar die doode reiger mij al niet aan deed terugdenken! Verwachting. Ofschoon je het nu nog niet zou zeggen, is toch de lente in aantocht, laat je dat een troost zijn. Vol ver wachting gaat 't hart kloppen, als je ziet hoe de knoppen van de kas tanje zwellen en je weet het: daar binnen voltooi' zich het schoone proces van den groei, de mysterieu ze groei, die straks alles en iedereen weer zal vervullen met nieuwe kracht en jonge hoop. Die tjjd komt snel. Beelden: Witte wolken tegen, een blauwen achtergrond boven de groene landen waar aller vernieu wing en jeugd ademt. Ooievaars, die hun oude nest op het zadeldak van de kerk in het dorp aan de rivier weer gaan betrekken. Zwalu wen, die langs den slootkant 'eeao en andere bouwstoften garen voor hun nest. Kluten, prachtige vogels met wit en zwart, de plassen afroo- mend met hun schepsnavïl. Dotter bloemen, goudscbitterend langs de plassen en waterranonkels, als dui zenden witte vlokken driivend op het water. Het zal niet zoo lang meer duren of det kleine grauwe vogeltje, dat de leeuwerik och eigenlijk is, zal haar zangen weer uitstrooien bcAen de landen en ook verwacht ik eBken dag nu weer ue jubelklanken "van den merel te kunnen beluisteren^ Luister je mee?. veel moeite had zijn ontroostbaren cliënt, die zooveel over huis prak- kezeerde te troosten en de mare chaussee ,het miezerige mannetje zachtkens de zaal uit moest leiden. De tweede verdachte C. V., maakt bepaald nog minder kans wat van dezelfde eisch van 1 jaar en 3 mnd. af te krijgen. Wachtmeester Smit en marechaussee v. d. Schaft had den een fiets als „lokkertje" neer gezet en den man gegrepen toen hij met het rijwiel er van door gingv erdachte probeerde er zich op alle manieren uit te liegen, en de ver decjiger Mr. Lesterhuis zag er maar van af één goed woord voor den man te spreken. Het lag er te dik op. De goudsmid en exploitant van automaten A. B. te Bergen, be weerde op 5 Januari van een onbe kende een fiets te hebben gekocht voor f50.welke hij later vooi f 100.— -had verkocht. Diefstal werd aangenomen en ook B. viel onder het pas verhoogde tarief van 1 jaar en 3 maanden. Uitspraak in deze zaken over 8 dagen. Langedtjker slagersknechts staan terecht. Geruimen tijd geleden werd aan den Langedijk een ham gevonden Dat was. een betrekkelijke kleinig heid. Maar de politie ging aan het speuren en ozo speelde zich voor liet gerecht de volgende zaak af. J. Wijnker en C. H. A. Ruiter zijd slagersknechts aan den Langedijk bij Beemsterboer Deze laatste had in Augustus J941 4 schapen gé- kocht, die in het land liepen van C. Over. Beemsterboer verkocht de ze schapen weer aan zijn knechts. Hoewel de twee verdachten Wijn ker en Ruiter bij de politie hadden verklaard, alle schapen te hebben geslacht, n.1. twee in een schuur op het land van Over en twee aan den Waarddijk, hielden ze mu stijf en strak vol, dat slechts één van de schapen door hen was geslacht. Ze hadden destijds de verklaring bij de politie onderteekend, omdat ze bang waren geweest. Aan wie ze drie andere schapen ha'dden ver kocht en aan wie ze vleesch had den afgeleverd, ziedaar twee pun tjes, waar hun geheugen hen vol komen in de steek liet. De eisch luidde 6 maanden. Waar een en ander was geschied voordat de minimumstraf van 6 maanden werd ingevoerd en wdar verdachten /verigens gunstig bekend stonden, veroordeelde de economische rech ter beiden tot 3 maanden, terwijl hij teruggave gelastte van het in beslag genomeh slagersgereedschap wijl niet vaststond, dat dit voor de frauduleuze slachting was ge bruikt. Tenslotte stond C. Over terecht, die er van werd beschuldigd zijn medewerking te hebben verleend door zijn schuur op het land be schikbaar te stellen. Hij had er niets voor gehad, doch de officier vorderde 1 maand gevangenisstraf. De economische rechter veroordeel de verd. tot f 15'0 Of 30 dagen, E. Oroet, Anna Paulowna, had circa 6 K.G. peulvruchten uit eigen teelt doen vervoeren. Vonnis f 25. 'of 5 dagen. W. K^etman, Schagen, bevond zich in bezit "an een onvebzegeld karn- werktuig en had daarin koelioter gemaakt. Vonnis: f75.of 15 da gen. P. Mosk en K. Venema, Oude- schild, Texel, waren niet versche nen. De oorzaak lag in de moeilijke verkeersomstandigheden. Hun za ken werden aangehouden tot 11 Maart. In de zaak tegen G. Oosterman te St. Maartensbrug, die terecht stond wegens slachting van een schaap, gelastte de economischerechter hervatting op 16 Maart efe Als ge tuigen zullen dan worden gedag vaard de heeren P de Boer. rijks veearts te Schagen <>n H Ooster man, veehouder te St. Maartens brug. Het geheele Noorden van NOQRD-HOLLAND leest het Dagblad voor Hollands NOORDERKWARTIER Fcisch, actueel en met een eigen meening URK. Door 4 vaartuigen werd aan den gem. vischafslag aangevoerd: 16 kg snoekbaars 68 et. per kg; 20 kg baars 36 et. per kg; 24 kg voorn 20 et. per kg. BURGERLIJKE STAND URK. Geboren: Tijmen, z. v. A. Post en D. Bakker; Henrik, z. v. F. F. W. Bode en G., Brouwer. Overleden: Johanna Keuter, 52 j„ echtg. van J. M. Gerssen. STOCKHOLM, 17 Febr. (DXB.) Naar de Amerikaansche zen der Shenectady meldt, is Sta lin in een bijeenkomst van aRp Indianenstammen tot Indianen hoofdman van de stammen uit de Ver. Statei], Mexico, Canada en Midden Amerika benoemd. Hij wordt door de Indianen er kend als „voortreffelijk krij ger." Ook een functie! VICHY, 18 Febr. (D.N.B.) Daar morgen het „proces tegen de éooi de nederlaag verantwoordelijke per sqnen" begint, heeft de politie in de stad Riom uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen. De politie is aanzienlijk versterkt en op de we gen en in de treinen wordt gecon troleerd. teneinde een toestrooming van ongewenschte elementen te verhinderen. Te Riom zelf is de laatste dagen door de politie een uitgebreide zuiveringsactie utge- voerd. Daarbij werden buitenlan ders en Joden, die niet in het bezil van een geldige verblijfsvergun ning waren, binnen enkele uren weggeleid. o Gisterochtend om 6 uur zag een politieagent op de Oostenburger gracht te Amsterdam twee Lnanneri loopen, die klaarblijkelijk enkele zeer zware zakken vervoerden. Hij hield hen aan en onderzocht de zakken, die met potten en kistjes jam gevuld bleken te zijn. Vermoe dende, dat deze van diefstal afkom stig waren, wilde hij de mannen meenemen naar het bureau, doch beiden verzetten zich hevig, zoodat tenslotte de agent zijn pistool trok eh een schot loste. Hoewel waarschijnlijk een hun ner in een heen werd getroffen, ge lukte het den mannen in het duis ter te ontkomeh, zij het ook, dat zij hun transport moesten achter laten. Gisteravond heeft een 17-jarig jongmensch, wonende op de Am stelkade, een moordaanslag ge pleegd op een 40-jarige vrouw, die alleen een benedenhuis in de Frans Halsstraat te Amsterdam bewoont. Tegen 8 uur vervoegde de jon gen zich met een naar later bleek geffingeerd briefje aan de woning, waar de vrouw, niets kwaads vermoedend, hem binnen liet. Nauwelijks was de buitendeur achter hem gesloten, of hij haalde achter zijn rug een bijl te veerschijn en voordat de vrouw besefte, wat zijn bedoeling was, bracht de jeug* dige misdadiger haar eenige slagen op het hoofd toe. Hoewel de vrouw zware wonden bekwam, zag zij nog kans een kamer binnen te vluchten en daar de politie te bellen. De da der had onmiddellijk na zijn mis drijf de woning verlaten. De vrouw, die veel bloedverlies had geleden, werd door den G.G. en G.D. naar het Westèrgasthuis gebracht. Dank zij het feit, dat het slacht Offer den jongen eenigszins kende, kon de politie er reeds spoedig in skigen hem te arresteeren. Eveneens werd een 15-jarige jon gen aangehouden, wonende in de Uiterwaardenstraat, die het gefin geerde, briefje waarin verzocht werd wat suiker voor zijn moeder te leenen had geschreven. Verder heeft de politie nog een man gearresteerd/in wiens woning de jongen na zijn misdaad de bij! zou hebben gereinigd. Omtrent het motief van den da der tast de politie nog in het duister. De Burgemeester van Leiden, Mr R. N. de Ruyter van Steveninck Leeft een aantdl bepalingen afge kondigd ter bestrijding van de cri minaliteiten ter bevordering van de tucht, orde en zedelijkheid on der jeugdige personen. Krachtens deze bepalingen is het voortaah aan personen beneden den leeftijd van achttien jaar verboden zich des avonds tusschen acht en twaalf u. op den openbaren weg te bevinden, tenzij in gezelschap van ten minste een der ouders of een andere(n) meerderjarige, die dart in het bezit moet zijn van een door de ouders onderteekende verklaring, dat bij of zij tot dit geleide gemachtigd is. Jongelui, die zich in dit tijdvak noodzakelijkerwijze op straat moe ten bevinden^ ten einde zich te be,- geven naar eert avondschool, bij eenkomst van een vereeniging, ca techisatie, dansles of anderszins, moeten in het bezit zijn van een door de politie verstrekt en door de ouders onderteekend formulier, waaruit die noodzaak blijkt. Voorts is aan meisjes beneden den leeftijd van 18 jaaï* zonder geleide de toe gang verboden tot café's met ver gunning of verlof A. en 's avonds na zevpn uur bovendien,aan bios copen of lokaliteiten met verlof B. Tevens zijn algemeene verbódsbe palingen afgekondigd om zich op Het kan er niet genoeg in ge hamerd worden. 87600, het gironummer van de Nederlandsche Ambulance. Het is het belangrijkste getal en ook het meest gebruikte getal van dezen tijd. Immers dagelijks wordt het door honderden Nederlanders gebruikt, die hun bijdrage voor de Nederlandsche hulpexpeditie in het Oosten hierop storten om nog niet te spreken van de verjaardagsstor tingen. Maakt U ook reeds gebruik van dit getal? 8—76-00 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, Ben Haag. Stel je voor dat ik den dominee trouwde! 1 kortgeleden is er een bijzonder boek verschenen. Een boek, waar van niet alleen de titel curieus is, Joch in nog meerdere mate de in houd. Het is geschreven door Ester Linden m door Marie W. Vos uit het Zweedse li vertaald.- riet behoort niet tot de ree traditioneel gewer den Scandinavische lec.tuur, waar van men zoo langzamerhand lichte lijk 'oververzadigd begint te gera ken. Integendeel, hier klinkt écn nieuw en fcisci. geluid en men be luistert van pagina tot pagina een oorspronkelijk en zeer speciaal talent. Een kleurig relaas, boeiend van begin tot einde en keer op keer een o. 'ginaliteit en durf verradend, die bewijzen dat hier inderdaad sprake ié van een „vndst", een literaire trouvaille. Ean boek. beurtelings eerlijk en naief. Soms teecer en in tens romantisch, dan weer felrea listisch en geladen met me'npchelijke hartstocht. Dit boek is hei verhaal van een eenzame onderwijzeres en van wat zij beleeft daar in dat kleine ,2weed- sche dórp. Eer, boek met. een na vrant probleem, en waarin de din gen goeddeels bij hun waren naam genoemd worden. Zeker niet zonder fouten en enkele psychologische dé raillementen, welke echter geens zins het boek degradeeren tot een goed soort amusementslectuur. In tegendeel, de chrijfster stelt proble men en schroomt niet deze openlijk aan de orde te stellen. Uiteraard geen boek v >or de kinderkamer, doch waarlijk curieus genoeg om er van kennis te nemen. In ieder geval: een opmerkelijk gelu,d van een uit gesproken talent. C. van Kampen. „Stel je voor dat ik den dominee trouwde!" door Ester LinSen. Ver schenen bjj de N.V. A. J. G. Streng- holt's Uitgevers Mij. te Amsterdam. Ingen. 4.50, geb. 5.90. De Kater en de Viool. Bij de uitgevers Van Loghum Slaterus N.V. te Arnhem verscheen „een kleine roman" van de hand van Caroline BosEverts, getiteld „De Kater en de viool". Een inder daad klein boek, doe waarin men enkele passages leest, die het ken nisnemen ervan zeker waard zijn. Het verhaal vertelt (aanvankelijk in den ik-vorm) van iemand die vast zit in tal van geestelijke en maat schappelijke problemen en geen kans ziet zich daaruit te bevrijden. In zijn kater aanschouwt hij de eigen psyche en zoo ontstaat de be vrijding van den ban. Teven het opheffen van „den geestelijken ka ter" en het zich verheffen tot een hooger en bewuster niveau. Een boek, in *"ine> r aangevan gen. doch eindigend met de bevrij ding van een mensch, die een op rechte poging deed om los te komm van een geestelijke beklemming en daar,n Jlaagd^. Een merkwaard'» •xeltske. A. C. van Kampen. Zaterdag- en Zondagavond op de Steenstraat en den Stationsweg lan ger op te houden dan voor het ge bruiken van deze wegen als ver keersweg noodig is, terwijl een aan tal met name genoemde wégen is aangewezen als wegen, waarop het verboden is tusschen zonsonder gang en zonsopgang op den grond te zitten of te liggen met iemand van de andere kunne. Het Duitsche Gerechtshof heeft 12 dezer twee ambtenaren van een distributiekantoor veroordeeld tot 12 en 8 jaar tuchthuis, omdat zij groote hoeveelheden reeds gebruik te levensmiddelen- en kolenkaarten van hun bureau ontvreemd en met groote winst nogmaals in circulatie hebben gebracht. In een andere zaak kreeg een ambtenaar wegens verduistering en uitdeeling van textielpunten 5 jaar tuchthuis. Ook tegen de vervaardiging en het in omloop brengen van vpr- valsrhtp vethonnen werd met zwa re straffen opgetreden. Zgp werden 'n twee processen tetren verschei den personen wegens", den afzet van ^rvalschte vethonnen de hoofdda ders veroordepld tot 7 en 6 iear tuchthuis. Tevens werden de afne mers van deze bonnen gevoelig ge straft.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3