dagblad voor hollands Verduister -h Verbinding Java-Sumatra verbroken HELDERSCHE COURANT VAN 1873 SCHAGER COURANT VAN 1355 Zeventien schepen tot zinken gebracht WAAR5N OPGENOMEN 86ste JAARGANG No. 11732 MAANDAG 23 FEBRUARI 1942 NEDERLANDSCHE S.S. EN HAAR TAAK Aanplakbiljetten van S.S. of Jeugdstorm in de school Uitzonderingstoestand in Port Darwin Exfra bericht van het Duitsche opperbevel Duitsche duikbootsuccessen op den Atlantischen Oceaan Duitsch waermachtberiaht EXTRA BERICHT Regeeringscrisis in Uruquay Arme kinderen Kermis in den Bosch Slag om Batavia begonnen 19 06 uur 103^t .40 uur n.m. Van Sittard geeft zich opnieuw bloot Radactie en administratie SCHAGEN Telef. 444 (2 lijnen) Redactie en administratie DEN HELDER Telef. 2345 (2 lijnen) Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier oorderkwartier In een gistermorgen gehouden bijeenkomst, welke o.a. werd bij- gewoond door den Beauftragte van den Rijkscommissaris, Gau-inspec- teur Unger en den Commissaris der provincie Noord Holland, mr. A. J. Backer, heeft de voorman der Ne- -derlandsche S.S., Feldmeyer, een rede gehouden over het wezen en de1 taak der Nederlandsche S.S. Hij verklaarde o.a., dat sinds de oprich ting der S.S. in September 1940 de politieke ontwikkeling zoozeer voortgang beeft gemaakt, dat men een beter begrip heeft voor de grondgedachte der S.S. Wanneer men het wezen der S.S. wil begrij pen, dient men eerst wezen en in houd van dezen tijd te verstaan. Het gaat er thans niet uitsluitend Om. dat oude stelsels vervangen worden door een nationaal-socialis- tlsche orde, want dat is niet de kern der zaak. Wanneer wij verne men, wat. millioenen jonge kerels aan het front moeten doofstaan, dan vragen wij ons af, waardoor worden zij bezield dèt zij dit alles uithouden? En het antwoord luidt: omdat zij gelooveji in een ideaal, in een leven, dat waard is geleefd te worden en omdat zij dat leven wil len verdienen. In ons volk was dat geloof aan het leven niet meer aanwezig. De nationaal socialisten hebben echter het geloof in het leven teruggekre gen en onder gelooven verstaan zij niet afwachten en hopen, maar het afleggen van een positieve gelofte. De Nederlandsche S.S. is klein in aantal, maar alle leden worden ge dragen door het geloof en zijn zich duidelijk bewust van de consequen ties van dit geloof. In dezen tijd wordt de groot Germaansche le vensgemeenschap geboren, want men is gedwongen zich te bezinnen op het gemeenschappelijk bezit van cultuur en aardsche goederen. De Germaansche levensgemeenschap wordt echter niet gemaakt of ge construeerd, hét is een wordings proces, dat zich als een natuurlijk gebeuren voltrekt. Er zijn nog lie den, die zich bezig houden met de vraag, of zij nu voor of tegen dat nieuwe moeten zijn. Aan het front wordt die vraag niet gesteld, daar weet men, dat het gaat om het zijn of het niet zijn. Ook de debaters aan bitter- of salontafel dienen dat in te zien, zij moeten beseffen, dat een discuseie over voor of tegen volkomen onvruchtbaar is, want evenmin als men zich tegen de na tuur kan verzetten, evenmin kan men den nieuwen tijd, die komen gaat, tegenhouden. Een nieuwe ti]*d, waarvan de S.S. de voorhoede en de stoottroep vormt. Na deze rede werd de film „Frie- sennot" vertoond, een indrukwek kend beeld van het leed, "dat de Sovjets over een vreedzaam dorp der Wolga Duitschers brachten. De Secr.-Gen. van het Dep. van Opvoeding, Wetenschap en Kuituur bescherming heeft aan de directeu ren en hoofden vap openbare en bijzondere onderwijsinrichtingen de volgende circulaire doen toekomenr „In den laatsten tijd stelden rec toren, directeuren en hoofden van onderwijs-inrichtingen mij her haaldelijk de^vraag of gevolg moest worden gegeven aan tot hen van de zijde der S.S. of den Na- tionalen Jeugdstorm gerichte ver zoeken om toe te staan, dat aan of in de schoolgebouwen aanplak biljetten van etpi dier organisaties werden aangebracht. Na dienaangaande met de Duit- sche 'autoriteiten in overleg te zijn getreden kan ik die vraag thans bevestigend beantwoorden. Derhalve dienen verzoeken van voren bedoelden aard voortaan te worden ingewilligd." Volledige mobilisatie in Australië in wording. STOCKHOLM, 2Uebr. (D.N.B.) Naar de Britsche nieuwsdienst uit Canberra meldt, heeft de Australi sche minister van binnenlandsche zaken, Collina, heden bekend ge maakt, dat in Port Darwin de uit- zonderings toestand is afgekondigd. Alle personen, die voor evacuatie in aanmerking komen, moeten de stad verlaten. Vqp de vrouwen blij ven alleen- de verpleegsters achter. De Daily Express verneemt van zijn correspondent te Melbourne, dat de Australische minister-preei dent, Curtin, thans de eerste maat regelen getroffen heeft voor een volledige mobilisatie van het Au stralische materiaal aan menschen en bewapening. Levensonderhoud voor een normaal gezfn gedurende eenlge Jaren von den de ambtenaren al« hamstervoorraad bi] een hoofdbeambte van de mtjn „Laura en Vereenlglng" te Sygelshoven. De foto spreekt voor zich zelf. (Het Zuiden-Fonteyn) Duitschland strijdt voor Europa HOOFDKWARTIER VAN FUEHRER, 21 Febr. (D. N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt be kend: Duitsche duikbooten heben op den Atlantischen Oceaan weder 17 schepen van 102.000 brt. in totaal tot zinken gebracht. Daardoor wordt het resutlaat, dat onze duikboo ten tot dusver voor de Amerikaansche kust heb ben behaald, vergroot tot 80 schepen van 532.900 brt. in totaal. N Ter voortzetting van de operaties in de Carbaï- sche Zee is een onzer duikbooten de Golf van Paria ten Westen van Trinidad binnengedrongen en heeft op de reede» van de Britsche haven Port of Spain, 2 schepen, waaronder een tankschip, tot zin ken gebracht. AANVALLEN DER BOLSJEWIS TEN LOOPEN STEEDS TE PLETTER. HOOFDKWARTIER VAN DEN ^üHREg, 22 Febr. (D.N.B. Het opperbevel der weermacht deelt mede: Aan het Oostelijk front zijn tal rijke vijandelijke aanvallen af geslagen. In den centralen sector heeft de luchtmacht alleen gisteren meer dan 200 vijandelijke voertui gen vernield. Andere zware lucht aanvallen waren gericht op spoor wegen, transporttreinen, vliegvel den en garnizoenen der bolsjewis ten. Aan de Oostkust van Engeland hebben gevechtsvliegtuigen over dag zware bom treffers op een fa brieksgebouw geplaatst. In Noord-Afrika wederzij dsche bedrijvigheid van verkenningsaf- deelingen, Stukas' hebben schepen en laad-en losinstallaties in de ha- van van Tobroek gebombardeerd. Jagers deden aAn vallen op Britsche gemotoriseerde colonnes in de streek van"Ain el Gazala. Ten Oosten van Solloem plaatste een Duitsche duikboot twee tref fers op'een stoomschip en een tor pedoboot jager. Een schip van 4.000 ton getorpedeerd bij Ras Azzaz, kapseisde. Op vliegvelden op Malta hebben afdeelingen gevechtsvliegers zes Britsche vliegtuigen en verschillen de militaire installaties vernield. De vijandJieeft in den afgeloopen nacht zonder systeem storingsaan- vallen gedaan op West- en Zuid- We6trDuïtschland. Twee Britsche bommenwerpers werden neergge- schoten. DE BOLSJEWISTISCHE VERLIE ZEN AAN HET OOSTELIJKE FRONT. Overzicht van het opperbe vel der weermacht. Het opperbevel der weermacht deelt mede: Sedert het invallen van den win ter en de daarmede verband hou dende stopzetting van de Duitsche aanvalsoperaties hebben de Bolsje wieken zonder rekening te houden met verliezen aan menschen en materiaal getracht ons front in het Oosten door voortdurende massa- aanvallen te doen instorten. Ondanks ontzaglijke, bloedige of fers is het voornemen mislukt. Op de onbuigbare hardheid der Duit sche troepen en de superieure sa menwerking van de formaties van het leger en het luchtwapen zijn talrijke aanvallen van den vijand vóór onze systematisch betrokken winterstallingen gestrand. Waar echter de tegenstander tengevolge van de langgerektë frontsectoren plaatselijk kon binnendringen, is de Duitsche leiding er steeds weer in geslaagd door vastberaden tegen aanvallen de wet der actie aan ziich te trekken en den vijand vernieti gende slagen toe te brengen. In den tijd van 1 Januari tot 20 Februari 1942 werden aan het Oostelijke front 56.806 gevangenen binnengebracht. De bloedige verlie zen van den vijand bedragen een veelvoud van dit aantal gevange nen. In denzelfden tijd werden 960 tanks en 1.789 kanonnen buitge maakt of vernietigd. Talrijke ande re tanks en kanonnen werden door luchtaanvallen "achter het vijande lijke front vernield. Het luchtwa pen vernietigde in den tijd van 1 Januari tot 20 Februari 1942 8.170 voertuigen van allerlei aard, 59 lo comotieven en 43 spoortreinen. Tal rijke spoorwegtrajecten der Sowjets werden door systematische bom aanvallen verbroken. Het Sowjet- luchtwapen verloor in denzelfden tijd: 699 vliegtuigen tijdens luchtge vechten, 159 vliegtuigen door af weergeschut en 331 vliegtuigen door vernieling op den grond. Tegenover dit verlies van 1.189 vijandelijke vliegtuigen staat een verlies van 127 Duitsche vliegtuigen. POLITIEK INCIDENT OP CUBA. Uit Havanna wordt gemeld, heeft de politie dr. Joaquin Martinez Su- arez gearresteerd, den voorzitter der Cubaansche oppositiepartij. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij de tweedracht der volksstam men op Cuba stijft om den aan koop van suiker en saffraan door de V. S. te belemmeren. Congres ontbonden. Presi dent vormt Staatsraad. Be knotting der nationale var- tijen? BUENOS AIRES, 21 Febr. (D.N. B Na stormachtige debatten in den senaat heeft de president van Uruguay Vrijdagavond de bei de huizen van het congres ontbon den. De minister van oorlog, Ro- letti, is afgetreden. Naar de bladen melden, heeft Zaterdag een aantal senatoren en afgevaardigden van de partij van Herrera getracht in het gesloten congresgebouw te Montevideo bin nen te dringen. De politie verhin derde dat. Zij zou van de vuur wapens gebruik gemaakt hebben en een afgevaardigde gewond heb ben. Naar verluidt, zou/ het Uru- guaansche kabinet zijn collectief ontslag hebben aangeboden om de oplossing der crisis te vergemak kelijken. De president zou het ont- slaare geweigerd hebben. Volgens een bericht uit Mon tevideo heeft na pet door den pre sident aanvaarde ontslag van den Uruguaanschen minister van oor- log Rolett.i ook de chef van den generalenv staf, generaal Pedro Si- co, zijn ontslag verzocht, zonder verklaringen te geven omtrent zijn motieven. Het besluit van den pre sident is nog niet genomen. De Uruguaansche president Baldomir, heeft thans last ge geven tot vorming van een staatsraad, die In plaats van het congres de regeering ter zijde zal staan als adviseeren- de instanties. Ten aanzien van de gebeurtenis sen te Montevideo verneemt men, dat de regeering van Uruguay se dert geruimen tijd streefde naar een nieuwe kieswet, welke dên in vloed der nationalistische partij onder Herrera vrijwel moest uit schakelen. Er ontstonden conflic ten, vooral over de samenstelling van het gerechtshof voor de alge- meene verkiezingen, doordat de re- geeringspartijen daarver de con- tole wilden hebben. Het conflict bereikte zijn hoogtepunt in de se naatsvergadering in den nacht van Vrijdag op Zaterdag. Bij een gerechtelijke verkooping, welke een dezer dagen in de Ca- botstraat in Amsterdam West werd gehouden, trof de politie een zeer ernstig geval aan van kinderver- waarloozing en vervuiling. Het ge zin, waarvan de man is gedeti neerd, «bestaat verder uit vrouw en zes kinderen. Toen de politie met den deurwaarder aankwam, waren slechts drie van de kinderen, waar van de oudste zes jaar is, thuis. De kinderen waren slechts half ge kleed, en verkeerden verder in een geheel verwaarloosden en vervuil den toestand. Het spreekt wel vanzelf, dat de kinderpolitie dadelijk ingreep. De kinderen zoowel als de vrouw wer den opgenomen in het nachtasyl voor hulp van onbehuisden, in af wachting van de maatregelen, wel ke de voogdijraad met spoed zal treffen. De burgemeester van den Bosch heeft bepaald, dat dit jaar de ker mis, die sedert een drietal jaren niet is gehouden, wederom als van van ouds doorgang zal vinden en wel gedurende de tweede volle week van September, dus van 13. tot en met 20 Sept. In verband met het dansverbod zal aan danstenten geen plaats worden verleend. De kermis te Orthen zal niet plaats vinden. DE BRITSCHE HULP AAN DE SOVJET-UNIE. In Londen is, naar het Sow- jet-nieuwsagentschap meldt, een tentoonstelling van foto's van het Sowjetfront en van carricatu- ren geopend. Lord Beaverbrook eischte in zijn openingstoespraak van de Engelsche bewapenings industrie, dat zij de Sowjet-Unie meer vliegtuigen zou leveren, ten einde de Sowjets In hun strijd te gen de Duitschers te ondersteunen. Zware betonnen vestingen zijn ge bouwd voor de Duitsche marine. Zij dienen als bomvrije schuilplaat sen voor de onderzeeërs en werden .door de „Organisation Todt" ge construeerd. (Atlantic-Holland-PK. Clemens) TEGENAANVAL DER GEALLI EERDEN VERIJDELD. NIEUWE MASSALE AANVAL OP SOERABAJA. TOKIO, 22 Febr. (D.N.B.) Naar Domei meldt, is een vol- komen verbreking van de ver binding tusschen Java en SA- matra door de Japansche strijdkrachten bereikt. Japan sche formaties, die op 21 Febr. van Palembang naar het Zui den zijn opgerukt, hebben n.1. het belangrijke spoorwegknoop punt Tandjoeng Karang ln de nabijheid van Telok Betong be zet Het Japansche hoofdkwartier be vestigde gisteren, dat Palembang 17 Februari algeheel is bezet: Japansche strijdkrachten hebben gesteund door oorlogsschepen, op 15 Februari bij het aanbreken van den dag een geslaagde landing on dernomen in de nabijheid van Muntok op het eiland Banka On den avond van denzelfden dag had den zij Pangkalpin aan de Oost kust geheel bezet. Het eiland wordt thans van vijandelijke strijdkrach ten gezuiverd. Japansche troepen zijn Vrijdag geland op het eiland Bintan, een Nederlandsche beziting op 45 ki lometer ten Zuidoosten van Singa pore. Het eiland is bezet. Naar gemeld wordt, werden op twee plaatsen van het eiland troe pen aan land gezet, zonder dat verzet werd geboden. Op het eiland Bintan worden groots hoe veelheden bauxiet en tin gevon den. Aanval "op Java verwacht. De slag om Batavia is begonnen zoo meldt Exchange Telegraph. De zeeëngte, die de sterke Japansche contingenten bij Bali van Java scheidt, is slechts 214 km. breed. De invasie van Java, zoo vervolgt het EngeLsche persbureau, wordt van uur tot uur verwacht. Wavell moet er rekening mee houden, dat zij uit vier richtingen kan komen, namelijk van Bali, alsmede van Su matra, Borneo en Celebes. De Ja panners hebben hun landingsvaar tuigen, die zij indertijd on Malsk- ka hebben gebruikt, stelselmatig op Sumatra en Celebes geconcen treerd. Het Keizerlijk hoofdkwartier maakt bekend: Vliegtuigen van de Japansche marine hebben op 18 Februari 'n massalen aanval gedaan op Soera- baia, waarbij 13 Amerikaansche vliegtuigen werden neergeschoten en vijf torpedojgers in de haven zeer zware schade omliepen. Een- Maan op 12.25 2? Feb EK 3 Mrt. V.M. Maan vanavond om onder tot morgenochtend L.K. 8/4 i\ ^7 Mrt. HET ANTWOORD HIEROP VAN DUITSCHE ZIJDE. BERLIJN, 21 Febr. (A.v.P.) Lord Robert van Sittard, de vroege re onderstaatssecretaris .van het Foreign Office, thans diplomatiek adviseur van het" Britsche kabinet, sinds tientallen jaren de man, die de voornaamste hand heeft gehad in de Britsche buitenlandsche poli tiek, heeft onlangs een redevoering gehouden, waarin hij zijn denkbeel den verkondigd heeft, wat Groot- Brittannië, „wanneer Het eenmaal de overwinning zal hebben be haald" met Duitschland denkt te zullen doen. Naar zijn meening moet Duitsch land voor den dunr van min stens een generatie volkomen ontwapend worden. De opvoe ding van de Duitsche jeugd zal door Groot-Brittannië en zijn bond genoot en, d.w.z. de bolsje wieken en de Amerikanen, go- leid moeten worden, het grond gebied van het Duitsche rtjk zal voor geruimen tijd moeten worden bezet en de Duitsche industrie zal met den grond moet worden gelijk gemaakt. De Deutsche Diploqjatisch-Politi- sche Korre^pondenz antwoordt hier op het volgende: Uit den mond van Van Sittard zijn dergelijke uitlatingen niets nieuws. Zij vormen de opvatting van een wijdvertakte kliek in En geland, die van -den vorigen oorjog en van de ontwikkeling van dezen oorlog niets geleerd heeft, en die Britsche nederlagen als die van Singapore blijkbaar een geschikte aanleiding acht, om weer eens van haar onverdraagzame arrogantie te demonstreeren. (Vervolg op pag. 2). heden van de marineluchtmacht vernielden op 17 Febr. bij een aan val op Koepang (Timor) twintig militaire gebouwen. Een koopvaar dijschip van 3.000 ton werd tot zinken gebracht, Japansche vloot- eenheden brachten bij operaties in de wateren om Sumatra een vij andelijk marinevaartuig tot zinken en maakten een Engelschen duik bootjager 'n mijnenveger, alsmede een Eigelsch en een Nederlandsche koopvaardijschip buit. Geallieerd tegenoffensief ver ijdeld. Naar Domei meldt, hebben Japan sche vliegtuigen een beoogd groot tegenoffensief der gecombineerde EngelschAmerikaansch—>Nedea-l.- Indische vloot tegen de Japansche vloot op 19 dezer verijdeld. De Ja pansche vliegtuigen opereerden ten Zuiden van de Marshall-eilanden. Het' bovenstaande blijkt uit de verklaringen van een Ned.-Indi- schen zeeofficier, die in straat Lom bok door een Japansch oorlogs schip aan boord genomen werd als gevangene. Zijn schip was bij een gevecht met een Japanschen torpe dojager in den nacht yan Vrijdag op Zaterdag in de Javazee tot zin ken gebracht. Deze zeeofficier verklaarde, dat de geallieerde vloot in actie was gekomen voor een aanval op de Japansche vloot en koers zette naar de Marshall-eilanden. De Ameri kaansche marinestrategie beoogde een verrassenden aanval, die nog moest worden gedaan, alvorens Roosevelt den 23sten zijn voorgeno men „praatje bij den haard" zou houden. Den 19den werd de gealli eerde vloot volgens den officier evenwel ontdekt en door hevige bomaanvallen tot den terugtocht gedwongen. Terstond.na ontvangst van het bericht over dezen Japan schen aanval werd de Ameri- kaansch-Ned. Indische vloot in de Javazee den 20sten door een Japan schen nachtelijken aanval eveneens vernietigd, aldus de gevangen ge nomen zeeofficier. Een ander bericht uit Tokio zegt, dat Vrijdagnacht twee Ned.-Indi- sche torpedojagers tot zinken ge bracht zijn en een andere zwaar beschadigd is bij een gevecht tus schen twee Japansche torpedoja gers en een Ned.-Indische vloot- macht, bestaande uit 2 kruisers en 3 torpedojagers in stranf Lombok tusschen de eilanden Ba'i on Lom bok. t

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1