isur- KLEIN 10URNAAL Last van Uw zmiiwtii Marktberichten Stadsnieuws Bij het heengaan van den heer Kastelijn Lessen in aardrijkskunde In „Formosa"**» Nieuws uit Urk Van alles wat uit dorp en stad Tuinhoekje 65 K.M« op de schaad Boekbespreking DE SCHAGER MARKT 4 ï«n werk voor de Am- ^pht«school en Nutsspaar- Booals wij in ons nummer van fisteren reeds berichtten is Woena- Zeist' de Plaats waar hij zich reeds geruimen tijd bevond over leden de heer R. Kastelijn De heer Kasteljjn behoorde tot de bekende figuren van Den Helder: hij zelf kende praktisch iedereen in onze stad, terwijl hijzelf eveneens door iedereen gekend werd. Hij was •en persoon, die zeer gezien was en wtens oordeel nog voor tal van zanten, het algemeen belang raken- de, gevraagd werd. De heer Kastelijn kwam 1 Octo- ber 1892 in dienst van de gemeente Den Helder en wel in de functie van opzichter btj de bouwwerken. Per 1 Februari 1904 volgde zijn aanstel- 'i&^eente-bouwmeester". In 1920 werdt de naam van deze functie gewijzigd in directeur Ge meentewerken. Per 30 December 1924 werd de heer Kastelijn gepensionneerd. De vorige generatie zal beter op de hoogte z*jn van het vele en be langrijke werk, door den heer Kas telijn verricht, dan de huidige. Wie weet thans nog, dat hij het geweest is, die de stoot gaf aan den bouw van tal van groote en grootere ge bouwen, die onze stad rijk is? Zoo is het de heer Kastelijn ge weest, die het gebouw van de Ma rineclub aan de Hoofdgracht bouw de, hij was het eveneens, die den bouw verzorgde van de R.H.B.S., van het schoolgebouw aan de Hoofdgracht, van de ULO-school aan de Molenstraat en diverse an dere scholen. Eveneens op zijn naam staat de bouw van de complexen der gemeente-reiniging aan den Rijksweg, die daarvoor op het Tuin- dorp gevestigd waren. Uit dat alles bleek niet alleen de voortvarend heid van den heer Kastelijn, doch tevens diens uitnemende kennis en Inzicht in het bouwbedrijf. Dit wet de werkzaamheden aan de Gemeente betreft. In diverse andere openbare functies h^eft wijlen de heer Kastelijn even eens van zich doen spreken. En dan noemen wij in de eerste plaats zijn werk als bestuurslid van de Am bachtsschool voor Den Helder en omstreken. In het jaar 1905 ijverde hij reeds voor de school, die... nog niet eens bestond in die jareneHij toonde ech- 1 ter de noodzakelijkheid van de op richting aan, en deed dit ondanks veel tegenwerping van enkele zij den. In 1907 werd de school geopend en in het jaar 1910 zien wij den heer Kastelijn benoemd tot penningmees ter. Dat bleef hij tot 1933, waarna zijn benoerrting volgde tot voorzitter der vereeniging, welke functie hij trft aan zrjn dood, dat is dus tot 80- jarigen leeftijd, heeft blijven vervul len. De heer Kastelijn heeft veel, zeer veel voor de Ambachtsschool ge daan en men overdrijft zeker niet als men er op wijst, dat deze onder wijsinrichting in onze stad voor een niet gering gedeelte aan zijn werk haar prominente plaats, te danken Ik kan mij nog als den dag van gisteren herinneren, dat ik post zegels verzamelde. Hoe ik op alle mogelijke geoorloofde (en een en kele maal ook on-geoorloofde...) wijzen de gekleurde papiertjes in bezit trachtte te krijgen teneinde deze in blinde verzamelwoede rust te gunnen in een volumineus album, dat vandaag den dag nog in mijn boekenkast prijkt als laatst bewaard gebleven, bezit van een afgeloopen jeugd-tijdperk. Dezer dagen bladerend in dit al bum, herinnerde ik mij de roman tiek, die er in dien verzameltijd uit ging van al die namen: onze 13- en 14-jarige fantasie werd toomeioos getrokken door de namen dier vreemde landen en steden... Fransch Indo China... Togo... Tschecho-Slo- wakije... Britsch Guiana... Straits Settlements... Martinique... Wét een namen... wat een we reld van romantiek, exotiek en welk een gelegenheid om onze wildste fantasieën vry spel te laten. Aldus dacht ik, bladerend van A tot Z in dat beduimelde jeugd-al- bum, waarfh de wel- en met-gestem pelde zegels eens evenzoovele blijde momenten van ween uitgebreid bezit beteekenden. Ik dacht ook iets anders; ik dacht er ook over dat er iets veranderd is tusschen onze jeugd en die van thans. Mijn buurjongen van bene den, die z'n handen vol heeft aan 10 levensjaren, praat over de we reld-landkaart alsof hij 818 doctor in de geografie geboren is. Hij kent alle landen van Europa m'tsgaders derzelver hoofdsteden. Hij groote Russische steden, hij wee ongelooflijk veel van de Indische tomografie hij praat over Amerika Sof tot naast de deur ligt en over dè eilanden in de MiddeHandsche zee alsof het Schokland en Urk in de voormalige Zuiderzee zyn. Kortom... hij slaat óröe* kundige kennis van v vormt vele neuslengten en, let wel, vormt geenszins een uitzonder g intelligentie op z'n hameradem 't Is alleen maar het gevo g het nlmmer-tanend £esPr*k t den oorlog, en de blik in deJcrant die onze jeugd van vandaag aardrijkskunde leerden. mïtie J^ Ve u:tmuntend adminis- ilr t Zar men dezen voorzit ter telkens weer de school zelf be toon w d°°r de werkplaatsen zaamh'J1 °°g gericht 0p de werk zaamheden van de leerlingen. Er fnuLgeen,Week voorbii °f hu kwam nkele malen en men kan hier aan toevoegen dat zijn verschijning werd .hoogelijk gewaardeerd \oor het uitbreken van den oor log waren er groote plannen met de Ambachtsschool. De mogelvkheid werd ond» het oog gezien, dat de school met een aantal werkplaatsen zou worden uitgebreid. De gewijzig de omstandigheden staken een spaak in het wiel en werden oorzaak, dat deze plannen voor onbepaalden tijd opgeschort moesten worden. Ook in deze plannen had de heer Kastelijn een werkzaam aandeel en het is wel jammer, dat hij de praktische ver wezenlijking daarvan niet meer heeft mogen beleven. Het bestuur der Ambachtsschool zal dezen üverigen, zeer serieuzen en nog vitalen voorzitter missen. Met zijn heengaan verdwijnt er iemand uit dit college, die er sedert vele jaren een bijzonder cachet aan gaf. Voorts was de heer Kastelijn tot op den dag van het overlijden voor zitter van het Bestuur van de Nuts- spaarbank te Den«Kelder. Ook all zoodanig verrichtte hij prima werk en waren zijn kennis van zaken en helder inzicht steeds zeer gewaar deerde factoren voor de overige be stuursleden. Sinds 1904 had hij plaats in het bestuur; in 1922 werd hij benoemd tot praeses. Zij tenslotte nog gememoreerd, dat de heer Kastelijn voorzitter was van de afdeeltng Den Heider der Ver. voor Facultatieve Lijkverbran ding. In 1936 werd hij onderscheiden met het ridderschap van de Orde van Oranje Nassau. Besluiten wij dit ariStel met er ons leedwezen over uit te spreken, dat deze figuur is heengegaan. On danks zijn hoogen leeftijd beschikte de heer Kastelijn nog over een ge zond oordeel en een opmerkelijke kijk op zaken, twee factoren, die hem zijn plaats in de hierboven ge noemde bestuur-college's deden toe komen. VANDAAG COLLECTEERT „WINTERHULP". Vandaag en morgen zijn in Den Helder de collectanten voor „Win terhulp Nederland" op pad gegaan Beide dagen wordt een beroep ge daan op de naastenliefde van die Nederlanders, die nog iets te mis sen hebben. Iets te missen voor landgenooten, die zich in grooten nood bevinden. Dat ziji? er, let wel lezer, zeer ve len. Vooral nu de winter een extra strenge blijkt te zijn. Nu de. koude aanhoudt en zelfs lieden met wel- voorzienen buidel niet weten hoe zij er zich doorheen moeten slaan. Gedenk vandaag en morgen dat deel van onze landgenooten, voor wie iedere dag loodzwaar is van zorg en moeilijkheden. Het is „Win terhulp Nederland", die voor hen aan het werk is en poogt hun le vensomstandigheden dragelijk te maken. Stelt gij, lezer, „Winterhulp"" daartoe in staat. Zorgt gij dat de bussen der collectanten zwaar, zwaarder dan ooit voorheen wor den. Dan doet ge een goed werk en bewijst ge gemeenschapsmensch te zijn. Er zaten wat menschen tn „For- mosa". Er werd wat gepraat... met verwerkte z'n „kleintje koffie" of consumeerde een glas bier. Ieder naar zijn eigen aard. Toen kwam de lotendebitant v. d. Blom, met z'n trommel loten voor „Winterhulp Nederland" binnen en begon zijn rondgang door de lunch room. Velen kochten een lot en evenzoo deed een Duitsch militair. Deze kocht echter 3 loten. Het bleek dat de fortuin deze man niet jvilde vergeten en toen hij de loten openmaakte mocht de bezitter constateeren dat op een ervan een prijs van 100 gulden gevallen was. Welk bedrag hem prompt uitbe taald werd. diefstallen. Een bewoner van de Laan deed aangifte, dat zijn handschoenen, die hij op het Distributiekantoor onbe heerd" had laten liggen, verdwenen waren. Een bewoner van de Vijzelstraat en een bewoner van de Zandvaart te Breezand deden aangifte dat hun rij wielen, die zij onbeheerd hadden laten Staan, gestolen waren. Van een tankboot In de Binnen haven wordt een hoeveelheid touw vermist. VAN WIE IS DIE FIETS? Een bewoner van de Kanaalweg heeft een damesrijwiel, dat den ge- heelen avond onbeheerd voor zijn woning had gestaan, naar binnen gehaald. NOORDZEEVISSCHERIJ WEER begonnen. Het is op Urk altijd de gewoonte o-eweest om de visscherij vooral op de Noordzee na de biddagweek weer aan te vangen. Ouder gewoonte werd de biddag gehouden op de tweede Woensdag in de maand Februari. Nu zijn velen van de visschers over het ijs naar Enkhulzen gegaan om verder naar de schepen in IJmui- den door te reizen om de Noordzee- visscherjj weer te beginnen. AXNA PAULOWNA JAARVERGADERING B.K.C. Woensdagavond hield B.K.C.. haar jaarvergadering bij den heer Slik ker. De heer C. Kaan, voorzitter, heet te in het bijzonder den trainer, den heer J. Beneker, welkom. Gevolg gevend aan een verzoek van de Vereeniging tot behartiging der belangen der 2e, 3e en 4e klas- sers, besloot de vergadering tegen een contributie van f 3.per jaar toe te treden tot genoemde vereeni ging. Het daarop door den heer De Schipper uitgebrachte jaarverslag gewaagde van een gunstig seizoen 19401941. Wel werd geen kampi oenschap behaald, maar met een tweede plaats in hun afdeeling voor het eerste en tweede elftal mocht men toch zeker tevreden zijn. Het derde eindigde als vijfde. De adspi ranten brachten het er minder goed af, waren op een na laatst. Na het bedanken vafi den heer Zuidema. stond de training eenigen tijd stop. Het optreden van den heer Beneker als'trainer, sinds 17 No vember, leidde, na een zwak begin der elftallen, tot betere resultaten. Zoo maakt het eerste weer een goede kans voor de eerste plaats, het tweede en derde elftal doen het eveneens goed, maar voor de adspi- ranten blijkt de afdeeling waar ze in geplaatst zijn, weer te zwaar. Het ledental groeide tot 46, het aantal adspiranten tot 14. Na 17 jaar secr.-penningmeester der vereeniging te zijn geweest, be dankte de heer Slikker voor deze functies. Zijn verdiensten werden erkend door zijn benoeming tot eere lid. Een zelfde eer viel den heer C. Schenk te beurt. De heer A. Schilderman deed re kening en verantwoording en deel de o.a. mede, dat de ontvangsten in totaal f 1940.92, de uitgaven f 1726,80 bedroegen. Echter was nog niet al les betaald. De tmer C. Slikker van wien de vereeniging in het afgeloopen jaar de tribune overnam, was evenwel bereid een deel van de koopsom te laten staan, en al was er dus eigen lijk nog een kleine schuld (f34.41), mocht men wat de financiën aan gaat, toch tevreden zijn, vooral als men in aanmerking nam, dat de vereeniging nu de tribune in eigen dom had. ft Nadat de heer J. v. d. Burg de lei ding der vergadering had overgeno meii, werden de heeren C. Kaan en A. Schilderman, resp. als voorz. en penningm. herkozen. Beiden aan vaardden hun herbenoeming. Als kascommissielid werd in de plaats van den niet-herkiesbaren heer J de Laat, de heer A. van Zandwijk gekozen, die dit baantje eveneens -accepteerde. Bij de rondvraag klaagde de heei Baltus over het niet aanwezig zijn van balien als de spelers op hei veld kwamen. Degeen, die het ter rein in orde brengt, zal daar voor taan voor zorgen, zegde voorz. toe. De heer Bepeker drong aan op deelneming aan de training, vooral nu het er op aan gaat komen Zaal training is niet mogelijk. Zoodra buiten geoefend kan worderi, wor den allen' venvacht! BREEZAND. VORSTENTRAGEDIE. „Das Herz der Königin", of zoo als de Nederlandsche titel luidt „Vorstentragedie". is de film die de tragische geschiedenis behandelt der ongelukkige koningi^i van Schotland, Maria Stuart. Zeer moeilijk wordt haar het re- geeren gemaakt door de intriges van koningin Elisabeth van Enge land en de ongehoorzaamheid van haar edelen. Maar ook in haar per soonlijk leven ondervindt zij groote teleurstellingen. Bothwell. den op- standigen edelman, moet zij gevan gen zetten, terwijl zij hem in haar hart toch bewondert om z'n flink heid en als zij hem later wil «hu wen. moet ze hooren, dat hij reeds getrouwd is met Johanna Gordon. een telg uit het geslacht dat al la ren met de Stuarts in vijandschap leeft. Bij den slappen Darnley, die door Elisabeth gezonden was om de Schotsche edelen tegen hun konin gin op te stoken, vindt ze in haar huwelijk weinig steun. Slechts met hulp van haar Italiaanschen secre taris Riccio kan ze zich handhaven, maar, beschuldigd van ontrouw moet ze ook dezen raadsman verlie zen, want Riccio wordt vermoord Bothwell wil dan de macht overne men en bevrijdt zich al vast van Darnley, Maria's gemaal, door hef slot waar deze vertoeft, in de lucht te laten vliegen. Dan echter lijkt even het geluk tegen de vervolgde koningin te willen glimlachen; zij huwt toch nog met den man, dien ze vereert: Bothwell. 't Is slechts schijn, want steeds heviger slagen van het nood!«t volgen. Het volk keert zich van haar af; haar half broer. Jacob Stuart, komt als werk tuig van Elisabeth met troepen Door 4 vaartuigen werd heden aan den Vischafslag aangevoerd: 9 kg snoekbaars, 68 ct. per kg; 10 kg baars, 36 ct. per kg; 15 kg voorn, 20 ct. per kg. BURGERLIJKE STAND OVERLEDENJohannes Stoke brand, 57 jarenechtg. van Iske Baarssen. EXAMEN VISSCHERIJSCHOOL. Voor het examen Binnenvaart slaagden aan de Visscherijschool de heeren: J. v. d. Berg, T. Wakker, F. Bakker, T. Korf, J. Woord, D. van Urk en J. Hakvoort. Spoedig weer opgewekt en gekal meerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten naar Schotland. Bothwell wordt overmeesterd: op verzoek van Enge- lands koningin en om verdere on rust te voorkomen, gaat Maria naar Londen. Door een Engelsche recht bank wordt zij ter dood veroordeeld en met de woorden: „Koningen overwinnen in het leven, harten voor de eeuwigheid" betreedt zij het schatvot Het i^Zarah Leander, die in dit historisch drama de rol van Maria Stuart speelt en daarin de liederen „Wo ist dein Herz" en „Schlafe ein" zingt. Willy Birgel, die men in zoo'n „vorstelijke" film noode zou missen, maakt van „Bothwell" een pracht creatie en Carl Fröhlich de regisseur, heeft met rijke mon teering en kostelijke trekjes deze film, die ook door knappe fotografie uitmunt, tot een schoon schouwspel gemaakt. CA LLASlTSOOa HOUTDIEFSTAL. De daders zijn reeds opge spoord. Donderdagmorgen kwam men tot de ontdekking, dat van een partij in het Kooibosch gehakt hout, dat 'reeds aan derden verkocht was, 4n den vooraf gaanden nacht eenige stamen hout waren weggenomen. De politie werd van een en ander in kennis gesteld. Het onderzoek leidde langs sporen in de sneeuw naar de schuur van den arbeider B.. waar hout afkomstig van boven genoemde partij gedeeltelijk reeds gezaagd werd aangetroffen. Bij het verhoor bleken meer personen aan den gepleegden diefstal debet te zijn. t.w. K. t. B„ G. t. B.. P. t. B. P. K J. de W. en C. B. Allen heb ben ten slotte bekend het hout in den nacht van Woensdag op Don derdag gezamenlijk weggehaald te hebben, legen hen is thans proces- vèrbaal opgemaakt, terwijl het ge- stolene in beslag is genomen De da der^ verweerden zich, door zich op het gebrek aan brandstoffen te be roepen, maar dit geeft hen nog niet het recht, het goed van anderen ten eigen bate te gaan wegnemen. WIERINGEN HARDRIJDEN VOOR DAMES. Woensdag j.1. werden door de IJsclub „Westerland" wedstrijden georganiseerd in het hardrijden v. dames. Het aantal deelnemers be droeg 24. Uitslagen: Klasse A: le prijs f 10, Tr. Kooij, Westerland; 2e prijs f 7 Ida v. d. Lev, Harsingerhorn; 3e prijs f 4 Tr Walters, Hippolytushoef. Klasse B; le prijs f 6 J. Wieg man. Den Oever; 2e prijs f 4 T. Ho- man, Wieringermeer; 3e prijs f 2 J Broekert, Hippolytushoef. Ia „zwart" IJmuiden. De politie van Velsen heeft een aantal perso nen op heeterdaad betcapt bij het frauduleus slachten van twee koeien in een schuur te IJmuiden. een lokaliteit geenszins geschikt om als slachtplaats te dienen. Het vleesch van de beide koeien werd in beslag genomen. Ze wilden sigaren. Door verbre king van een ruit hebben inbreker» zich toegang weten te verschaffen tot het magazijn van een tabaks grossier, gevestigd aan den Kome tensihgel. Zij namen voor ongeveer f2500 aan rookartikelen mee. Ook een sigarenfabriek aan den O.Z. Aeherburgwal krfeeg ongenoode be zoekers, die met 5000 sigaren, plus het geld uit den electriciteitsmeter verdwenen. Damesmantels gestolen. Gisteren nacht is een zeer geraffineerde in braak gepleegd bij een dames- en heerenconfectiezaak te Oss. Een der groote vitrines wist men te openen, waaruit een groot aantal dames mantels tot een waarde van ca. 7 a 8 honderd gulden ontvreemd werd. Tot op heden ontbreek^ elk spooi van de daders. Opgepast. Dezer dagen is op de Amsterriamsche Lijnbaansgracht oen transportrijwiel ontvreemd waarop 47 pakjes geneesmiddelen werden vervoerd. Hierbij waren ver -cheidene geneesmiddelen, welke iiij gebruik gevaar kunnen opleve ren. Kermis te Breda! Breda zal dit ïaar vier maal kerinisvieren. Zoo wel de beroemde Bredasche Octo 1 er-kermis als de ^Paaschkermis vinden plaats. Door koude omgekomen. Een Vö-Jarige venter te Etten is tenge volge van de koude omgekomen Men vond hem dood in het veld liggen Dood door schuld. De rechtbank |p Groningen veroordeelde den overwegwachter der Ned. Spoor wegen H. D., aan wiens schuld hd te wijten was. dat de chauffeui van een vrachtauto op den be waakten overweg aan den Pijzer weg te Groningen, door een trein werd gegrepen en gedood, doordal hij den overweg te laat had ge sloten, tot honderd gulden boete, suhs. vijftig dngpn hechtenis, "ortefen'lle met I 1500 gestoten. Ren tot op heden onbekende dader heeft in hef Liefdesgesjicht St. Jo- seph te Oud-Gastel een portefeuil le gestolen met f 1500. OVER HET VERVROEGEN VAN BLOEM- EN BLADTAKKEN IN DEN «VINTER OF IN HET VROEGE VOORJAAR. Wanneer in Januari de koude ons vaak doet huiveren, zien wij met blijde verrassing, dat in de bloemen winkels prachtige witte seringen worden aangeboden. Enkele takken in een passende vaas op eén kastje of tafeltje gezet geven een uiterst smaakvol cachet aan de huiskamer. Met deze resultaten voor oogen krijgt men wel respect voor onze kweekers, die in 't barre jaargetijde toch zulke schitterende resultaten kunnen tereik n. De liefhebber wil er vaak meer van weten en koestert de stille hoop, dat hem misschien ook zoo iets kan gelukken. Laat ons dadelijk opmerken, dat deze ver vroeging in kassen plaatst heeft. Het geregeld vochtig houden der planten en knoppen, gevoegd bij een vrij hooge temperatuur zijn twee be langrijke voor-va -"den om het te doen gelukken. Er zijn echter ook nog andere kv. csties, waar men om moet denken. Het is voor een ge wone liefhebber aan te raden er niet mee te beginnen. Toch zij er wel heesters, waarmee hij iets soortge lijks kan bereiken. In onze tuinen komt veelvuldig een heester voor, die reeds begin April met mooie gele bloempjes prijkt. Deze verschijnen voor de blader°n. Het is Forsythia Viridissima of het Chlneesch klokje. Men heeft ze met groote en met kleine bloemc. In het laatst van Januari of begin Februari zijn de knoppen reeds aardig gezwollen. Van deze heester kan men dan en kele takken afsnijden, tlie bloem knoppen dragen er in een vaas met water zetten. Ze vindt dan een rus tig plaatsje in de huiskamer, waar dus gestookt wordt. Na verloop van een week ziet men reeds de knöpjes zwellen en als gele puntjes te voor schijn komen. Is het zoo ver dan DOEPENTOCHT VANUIT ALKMAAR EN PURMEREND. De Provinciale Noord-Holland- sche IJsvereeniging voor het Toe risme op de Schaats, voorheen IJs- bond Hollandsch Noorderkwartier heeft thans voor a.s. Zondag een dorpentocht over 65 km. vastgesteld. Startplaats te Purmerend, hotel „De Doelen", en te Alkmaar, café „De Boer". Frieschehrug. De start geschiedt van 9 tot 12 uur. De route loopt van Purmerend over Spijkerboor. Oost- en West- Graftdi.ik, Driehuizen, Groot-Scher mer. Schermerhorn. Ursem, Alk maar. Akersloot, en terug over Spijkerboor naar Purmerend. Ook bestaat de mogelijkheid voor de bewoners uit die omgeving om te starten te Ursem en te Spijkerboor De opgave voor deelneming kan ge schieden bii J Werkman, Alkmaar tel. 2191. J. Trouw, Abcoude, tel. 205. en J. Boot, Purmerend. tel. 112 Wezen van het Calvinisme, door Prof. Dr. S. Greydanus, hoogleeraar aan de fheologishe Hoogeschool te Kampen. Prg's 1.20. Bij inteekening jp de serie van aofat 'deeltjes 1.05. Uitg. T. Wever N.V., Franeker. Dit werkje is het eerste deelte va een serie van acht deeltjes over het Calvinisme. In deze serie zullen verschijnen: Het Calvinisme en de Paedagogiek. Het Calvinisme en de Wijsbegeerte. Het Calvinisme en de Kerk. Het Calvinisme en de Weten schap. Het Calvinisme en de Cul tuur. Het Calvinisme en Loomsch- Katholicisme en Het Calvinisme In Nederland. In dit eerste deeltje van Prof. Greydanus wordt aan de hand van tal van citaten uit de belijdenisge schriften en de werken van voor aanstaande theologen, het wezen van het Calvinisme op heldere en degelijke wijze Siteengezet. Ongetwijfeld zullen er ook bulten de Calvinistische kringen velen zijn, d'_ zich op deze serie zullen abon- neeren om zich een inzicht te ver werven in het wezen en doel van eei van de machtigste geestelijke bewegingen in ons Nederlandsche volksleven. C. F. Bijlsma. Peter Puik's wereldreis. De avon turen van een edel dier, door A. D. Hildebrand. Uitgave C. A. Spin en Zn., Amsterdam. Prijs, ingen. 2.60, geb. 3.25. Peter Puik ir een gezellige, dikke pad, „symbool van den braven staatsburger, die jarenlang in het gareel loopt, tot de lust om te zwer ven bij nem opkomt", zoo zegt de schijver op de omslagpagina van het boek. En als de zwerflust over Pe ter vaardig wp'dt, dan pakj hij «ie •zaak flink aan. Hij bouwt een boot, dient als kok op een turfschip, komt in het land der muizen, wordt gevangen genomen door „blafpad den" en weet natuurlijk weer te ontsnappen, ariërs zou de aardig heid er te gauw af zijn. Kortom, hef leven van Peter Puik is een leven vol avontuur en het is aan Hildebrand toevertrouwd zijn jeug dige lezers daarvan te doen genie ten. Nancy Schotel verluchtte het met een aantal a' ergezelligste teeke- ningen. E. J. Verfaille. De heer Roskam tijdens zijn rede bij de installatie van den heer E. J. Zijlma tot boerenleider in de provincie Gro ningen, welke plechtigheid in tegen woordigheid van vele autoriteiten t« Groningen plaats had Landstandpersdienst-I. P. en R. S.-Koper gaat het proces langzaam verder. Wil men lang van de bloemen genie ten, zoo zet men de takken nu op een koelere plek, Af en toe wordt het water net nieuw lauw water ververscht. Men moet het vervroe gen niet probeeren te forceeren door de takken te dicht bij de kachel of de centrale verwarming te plaatsen. De kans is dan groot, dat de knop pen verdrogen en alle moeite was vruchteloos. Het is eigenaardig, dat het Chi- neesch klokje tot dezelfde familie tehoort als de ering. Enkele andere heesters bloeien reeds in Februari miten. Dit zijn de Hamameiis of de Tooverhazelaar en Daphne Meze «um of het Peper boompje. Deze bloei kan op dezelfde wijze vervroegd worden als die van het Chineesch klokje. De Tooverha- zelaar heeft fijn, grillig gevormde, bruinachtige bloempjes. Enkele tak jes in een vaasje hebben een groote bekoring voor ".et ocg. Deze heester groeit zeer langzaam. Het is dus niet aar te raden er groote takken af te snijden. Dit zou het heestertje misvormen. Bovendien geven een paar takjes de wonderlijk gevormde bloempjes en ook meer het idee van het heestertje weer. Dit geldt ook voor het Peperboompje. Het draagt lilakleurige of witte bloemen, ejie een doordringende geur verspreiden. Wat later in den tijd kunnen allerlei takken vervroegd worden. Kastanje, Magnolia en Wilg leenen zich hier zeer goed voor. A. v. d. LIJN. VEEL AANVOER, DRUK BEZOEK. tijd- Stugqe handel in geldekoeien. en Er was veel drukte op de markt en veel aanvoer. Voor de Centrale 340 koeien, 88 graskalveren, 317 nuchtere kalveren en 16 schapen. 38 Paarden voor de taxatiemarkt en 47 stuks gebruiksvee, dus teza men 792 stuks runderen. Paar den voor de taxatie liepen van 550 tot 1350 gld. In tijdkoeien was het een zeer stuggen handel, haast on verkoopbaar, tot f335.— De handel in geldekoeien was ook stug, de hoogste noteering was f325.—. De kalfkoeien golden minder dan de vorige week, het waren dan ook niet zulke zware dieren. Nu tot f 500.Handel stug. In overhou- ders prijshoudend, weer van f40 f 60.Dikke ooien van f 70f 90. Ook aan den 'stuggen kant. Biggenhandel matig, prijshou dend, tot f25.— de hoogste notee ring. Schrammen tot f36.handel matig. Op de konijnenmarkt was het een vlugge handel, de voedsters bren gen hooge prijzen op.* De slachtko- nijnen moeten voor de vastgestelde prijzen verkocht worden per kilo levend gewicht. Van kippen valt weinig te noteeren. Het is le begrijpen, dat er bij de huidige omstandigheden van een voorjaarsstemming op de gebruiks- veemarkt nog geen sprake kan zijn SCHAGEN, 26 Febr. Aanvoer: 38 Paarden f 5501350, 4 tijdkoeien f 300335, 28 gelde koeien (magere) f 275 - 325, 340 id. (vette) voor de Centrale, 15 kalf koeien f 380—500, 88 graskalvcren voor de Centrale, 317 nuchtere kal veren voor de Centrale, 16 ve.tte schapen voor de Centrale, 41 over- houdors f 4060. 8 magere varkens f 28—36. 10 biggen f 16-25, 124 ko nijnen f 26, 10 kippen f 2—3.50. BR. OP LANGENDIJK, 26 Febr. (Officieele noteering). Aanvoer 31-800 Kg. roode kool f 7.80. 17500 Kg. gele kool f 7.20, 116200 Kg. D. witte kool f 5.40, 500 Kg. uien f6.10, 3600 Kg peen f 3.50—5.40, 2000 Kg. bieten f 6. BR. OP LANGENDIJK. 27 Febr. Aanvoer: 500A Kg. uien f 6.10, <1800 Kg. peen f 3.50—5.40, 1,300 Kg. kroten f 6. 26000 Kg. roode kool f 7.80, .30.000 Kg. gele kool f 7.20, 103.000 Kg. D. witte kool f 5.40.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3