PROBLEMEN VAN DEN DAG Marktberichten Stadsnieuws Zaterdag 28 Februari 1942 DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tweede blad Crematie R. Kastelijn Voorjaar is gekomen Zorgelijke periode voor „Centraal Genootschap" Geduldt dc beloofde thee komt! Een kwart eeuw bij de Reiniging Officieele Landbouwmededeelingen voor dc provincie Noord-Holland Veertig jaar aan den weg getimmerd Tn de winterzon ligt de begraaf plaats Westerveld. Van de wit-be- sneeuwde heuvels rijzen de donke re dennen- en beukenstammen om hoog De slagschaduwen over de fel beschenen sneeuw temperen het licht. Het is stil en alles werkt er toe mede een sfeer van groote rust te scheppen. Op de» top van een der heuvels rijzen de gebouwen van het Crema torium, verscholen tusschen het bosch, ten hemel. Het is het „ou de" gebouw met de moderne neven gebouwen. Hier zal wijlen de heer R. Kastelijn de laatste eer ontvan gen van hen, die bij zijn leven tot zijn familie, kennissen of medewer kers behoorden. Na aankomst van den trein 13.46 iVereenigen zich familie, en belang stellenden in hét öntvanggebouw [van het crematorium om zich daar na te begeven naar de zaal, waar de baar reeds in gereedheid ge bracht is. Hier is het, dat wij de grienden en kennissen van den heer Kastelijn ontmoetén. Wij mer ken o.a. op de heeren Delgorge, ,Witsenfourg, Van Loo, Rijkes, Vis ser, Jaring, Gratama, Dekker en Vele andere medebestuurders van Vereenigingen, kennissen en per soonlijke vrienden. Achter de door 10 dragers gevoer de baar volgen allen den weg naar de crematie-zaal. Hier wekken reeds de orgelklanken een stem mingsvolle sfeer voor de plechtig heid. JJet is hier dat tevens het woord gevoerd wordt door enkele der aan wezigen. De heer Van Loc. De heer Van Loo, sprekende na mens het gemeentebestuur, neemt als eerste het woord. Burgemeester Ritmeester was helaas verhinderd hier aanwezig te zijn, doch het doet mij goed persoonlijk afscheid van U te kunnen nemen. U stond bij de gemeente bekend als een hoofdamb tenaar van uiterste plichtsbetrach ting, onkreukbaar. En dat wil heel wat zeggen. U hebt Uw beste krachten voor de gemeenschap ge geven, in het bijzonder op Uw post ivan Gemeentewerken. Een gedeelte lijk resultaat van Uw werk hebt U in de uitbreiding onzer stad mo gen aanschouwen. Toen U in 1924 de Gemeentedienst verliet, bleef U een trouw inwoner der stad. U zat verder niet stil, doch nam deel aan vereenigingsleven op velerlei gebied U gaf U tot het uiterste. 14 Mei 1940 ontsnapte Üw familie aan den dood en als zoovelen verliet ook U toen Den Helder. U wenschte ech ter terug te komen, waarom U als ingezetene ingeschreven bleef in de bevolkingsregisters. Helaas is de hoop op terugkeer niet vervuld. U hebt het niet mogen beleven. Als een plichtsgetrouw ambte naar staat Uw naam gegrift in de gemeente-annalen. Wij zullen U niet vergeten. Tot de weduwe supreekt de heer Van Loo nog eenige woorden .van troost De heer 8. Jaring: Wij zijn hier gekomen met enkele Vrienden om U dank te betuigen Dank, die U zeer verdiend hebt want veel hebt U gedaan voor het algemeen belang. Ik memoreer Uw' werk voor de Ambachtsschool, voor de Nutsspaartmnk en voor de 'Ver v. Facultatieve Lijkverbranding .Van de Vereeniging Ambachts school waart gij vanaf de oprichting lid, later penningmeester en ten slotte voorzitter. Eveneens waart gij voorzitter van de Nutsspaarbank en mede door uw groote activiteit kwam het nieu we gebouw tot stand. Wij zullen u niet licht vergeten. Rust in vrede! De heer Rijkes: Zoo zijn wij hier, aeste vriend Kastelijn, om li de Uatste eer te bewijzen en afswieid Vm U te ne men. Het doet mij persoonlijk ge noegen tot uw vriendenkring te hebben mogen behooren. "oen ik in Sept. 1902 als jong ambsnaar in oe gemeente Den Helder kwam, sloten wij vriendschap en feduren- de de 20 jaar, dat ik in Dn Hel der doorbracht, bleef die riend- schap bestaan. Ik zou veel kymen vertellen uit die 20 jaar. Ut ka rakter stemt daar echter niet «ede overeen. U vond het niet pittig om in de hoogte gestoken te tor den. Uw devies was: Werk en pe. Alle franje was U vreemd. Bij mn vertrek bracht ik U reeds n% dank voor den ondervonden stei\. Er was kracht voor noodig toen i den stap moest doen uw pensioei aan te vragen. U kreeg op de mees\ eervolle wijze uw ontslag. Thans heeft de Bouwmeester van het Heelal U de eeuwige rust gege ven. Wij zullen nooit vergeten! Rust zacht- Het orgel valt na deze srrekér in met Bach's: „O, Haupt vollBlut und Wunden". Langzaam zak de baar, bedekt met de bloemen dr in dit vemlag genoemde instellugen, inVden crematorium-kelder. Deian- wezigen staan van hun zetel o en brengen daarmede voor het latst hun groet aan een mbnsch, i. de mooiste beteekenis van het w»>rd, zooals de laatste spreker zeidq Een familielid dankt voor dfoe- ïangstelling en de vïiendake woorden der sprekers. Een vooraanstaand figuur uitoi- ze Heldersche samenleving »er ruste gelegd» Eerste leeuwerik op Texel gesignaleerd. Het Itjkt een contra dictio in terminis... nu te gewagen van de komende lente. Er is feitelijk moed voor noo dig om zooiets te durven neer schrijven, nu het er meer van heeft dat we opnieuw den win ter ingegaan zijn dan dat de lente op komst is. En toch is het zoo! Het be—ijs wordt geleverd door het feit, dat de heer Smit dezer dagen In zijn tuin te Den Burg op Texel de eerste leeuwe rik signaleerde. En of het vriest of ijzelt, sneeuwt of hagelt... zij komt. Niets kan haai- tegenhouden! TIPPELAARS NAAR BREEZAND. Wij vestigen er de aandacht op, dat morgen in de zaal van den heer Jb. Borst te Bréezand een propa- ganda-middag plaats vindt van de Heldersche Wandelsportvereeniging „Door Weer en Wind". Een zeer aantrekkelijk programma staat den bezoekers te wachten, o.m. enkele tooneelschefcsen. Vermeld dient te worden de me dewerking van de Nederl. Spoorwe gen, die voldeden aan 't verzoek den trein, die om 13.40 uit Den Hel der vertrekt, en den trein, die om 20.05 uit Anna Paulowna vertrekt, te doen stoppen te BreezancL Steun dringend noodzakelijk. Donderdagmiddag vond de jaar- lijksche Algemeene Vergadering plaats van de afdeeling Den Helder van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies. Na de opening, het lezen van de notulen en behandeling der ingeko men stukken bracht de juist afge treden secretaris, de heer T. v. Heus- den voor 't laatst zijn jaarverslag uit, nadat hrj (Kt reeds 32 jaren achter een gedaan had. Aan dit verslAg ontleenen wij het volgende: Bracht het vorige jaar ons een zorgelijken tijd, we hebben ons we ten aan te passen, gedwongen door de grootere behoefte onder de schooljeugd aan uitzending, waar van angst wel een van de voorname factoren was. Onze hoop op terug keer van meer normale verhoudin gen is niet in vervulling gegaan. Tengevolge van een en ander is het aantal aanvragen om uitzending sterk toegenomen, maar onze in komsten waren daar niet mee in overeenstemming te brengen. In tegendeel, ze liepen nog meer ach- te- uit. Men heeft schulden moeten ma ken, om velen te helpen, in goed vertrouwen, dat men... (dat ieder zich dat aantrekke!)... ons te hulp zal komen, 't Welk doende, hebben we daarvoor dit jaar al onze vorige records van uitzending geslagen n.1. 69 uitzendingen met een totaal van 4437 verpleegdagen. Tegen 't eind van 't jaar hebben we een veel strengere selectie moe ten toepassen, omdat onze middelen* 'waren uitgeput. Alleen de allernoo- digste hulp kon vecl-end worden door een wissel op de toekomst te trekken. Ieder kan dus begrijpen, hoe het volgend jaar of de volgende jaren de balans spoedig zal door slaan naar den bant der ontmoedi ging, tenzij... Ons werk is er, door de uitste- digheid van zoo velen, en door de minder comfortabele reisgelegen heid niet gemakkelijker op geworden. In tegendeel. Door de hulp van het Hoofdbestuur en de Directrices van onze koloniehuizen hebben we ons er door weten te slaan en deze be- belangrijke uitzending van 't jaar naar genoegen doen plaats hebben. Zooals reeds ipt dit jaarverslag blijkt zijn de fiftanciën ernstig in gevaar gekomen. Dit blijkt ook uit het jaaroverzicht van de penning- meesterresse. Op 1 Januari 1941 bedroeg het batig saldo 1752,41, de ontvangsten belêipen 2587.07, de uitgaven 4394.07, zoodat meer uitgegeven dan ontvangen is 1807.Hierdoor is hans een kas tekort ontstaan van 54.59. Bovendien zijn verschillende sub sidies of vrijwillige bijdragen vooral voor het thans begonnen jaar. 2eer onzeker geworden, zoodat met recht voor de afdeeling Den Helder een moeilijk jaar aanbreekt, waarin ve len teleurgesteld zullen moeten vorden. Bij de verkiezing van bestuurs- iden waren aan de orde van aftre- 9n de heer De Vries en mej. Werk hoven, terwijl in één vacature voor zin moest worden. De beide aftre- c^den werden herkozen, terwijl mvr. Van Zoonen verzocht zal waden een benoeming als bestuurs- iidte aanvaarden. ïi het verdere verloop van de ver- gad«ring komt de wensch tot uiting ondw vrienden en kennissen zooveel moge'ijk leden enrflonateurs te wer ven, gezien de dringende behoefte aan geldelijke steun. Memoreeren wij tenslotte nog, dat de heer Van Heusden na het uit brengen van zijn jaarverslag met een persoonlijk woord ook in deze algemeens vergadering afscheid nam i VAN DANSVERBOD EN BRAND- STOFFEN VOORZIENING NAAR HARING EN THEE. ÜR is een stroom van vragen te beantwoorden, betrekking heb bend op de meest uiteenloopende onderwerpen. Enkele vragen behoo ren eigenlijk in deze rubriek niet thuis, doch om onzen lezers ter wille te zijn, zullen wij ze niette min op deze plaats behandelen. Ze zijn tenslotte interessant genoeg om er aandacht en ruimte aan te be steden. WAAROM EEN DANSVERBOD? Als eerste is vandaag aan de beurt de heer J. Rempt te Lange- reis, wien het bevreemdt, dat het openbare dansen is verboden, ter wijl er wèl uitvoeringen e.d. ge houden mogen worden. ANTWOORD: Oorspronkelijk was er geen enkel ver bod ten aanzien va"n de publieke vermakelijkheden. Het is echter een wrang iets, dat er in het Oosten bloed vloeit voor den vrijheidsstrijd van Europa, terwijl elders op het continent de openbare vermakelijk heden doorgang vonden alsof er geen strijd op leven en dood aan den gang is. Geheel overeenkom stig de menschelijke gevoelens, diende er dus ingegrepen te wor den, juist dóAr waar het begrip vermakelijkheid het sterkste spreekt. Men zou het kunnen ver dedigen als 411e openbare verma kelijkheden stopgezet werden, doch om de bevolking niet alle mogelijk heden voor ontspanning te ontne men, heeft men slechts de onder deze omstandigheden meest stoo- tende uiting het ''openbare dansen, waarbij verschillende „ver- magelijkheden" als het dansen én het drinken betrokken zijn, verbo den Daar uw andere vraag zich op een terrein beweegt, dat niet op deze plaats behandeld kan worden, zullen wij U daarop per brief ant woorden. Ook den heer J. Th. G o v e r s te Den Helder, die eenzelfde vraag toezond, zullen wij per brief in lichten. De heer C. M. te S. legt ons twee_ vragen voor. Wat de eerste betreft" verwijzen wij naar ons antwoord op de vraag van den heer J. Rempt te Langereis. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat het verbod er niet is om één der andere door U genoemde redenen, zooals U trou wens zelf reeds door uw toelich tingen blijkt te begrijpen. Ten aanzien van uw tweede vraag geldt hetzelfde. Ook dit, door U aan gehaalde verbod, is er niet om één der genoemde redenen. Wij kunnen deze vraag hier niet in behandeling nemen, doch wijzen er wel op, dat één der belangrijkste redenen wèl is de taak der politie te verlichten. Wie immers niet in het Èezit is van eeri bewijs dat hem ontheffing is verleend het aantal ontheffingen is gering, zoodat de controle zich slechts tot enkelen behoeft te ■be perken en de overigen onmiddellijk de aandacht trekken heeft ver keerde bedoelingen en .wordt ter stond ingerekend. NOGMAALS DE BRANDSTOFFEN. P EN a b o n n zegt met ver- ■"-'ontwaardiging kennis te heb ben genomen van ons antwoord aan den heer P. Glas te Kampen, betreffende een vraag over de brandstoffenvoorziening (zie ons blad van 14 Febr. 1942). Inzender vraagt dan verder: „Waar blijft onze harde turf op bon 8". In zijn boosheid wil hij ons voorts wel eens even inlichten ov^r de distributie van de brandstoffen". Er zijn hem, zoo zegt hij, gevallen bekend van bevoorrechting, 'waar van hij er één met name noemt en dan de schuld hiervoor geeft aan „Den Haag". ANTWOORD: Wij kunnen den in zender a.v. op zijn op- en aanmerkingën antwoorden: a In ons antwoord van 14 Febr. j.L zijn de oorzaken van de huidi ge kolenschaarschte uiteengezet. Hieraan kan niets worden toege voegd. b. Bij de Aanwijzing van bon 08 voor turf werd er in een persbe richt van 20 Dec. J.L reeds op ge wezen, dat de verbruikers dienden te bedenken, dat de voorradige hoe veelheid turf beperkt was en dat deze brandstof in de eerste plaats verkrijgbaar zou worden gesteld in die streken, waarzij altijd een be langrijke plaats heeft ingenomen. Het is niet mogelijk gebleken turf beschikbaar te stellen in die gebie den, waar zij in normale tijden niet of in kleine hoeveelheden werd af gezet. En wat de bevoorrechting betreft: Wanneer U op goede gronden kan aantoonen, dat sommige perso nen ten aanzien van overige ver bruikers op onrechtmatige wijze worden bevoordeeld, dan kan U zulks melden aan het Rijkskolen- bureau of de betrokken brandstof- fencommissie. Deze instanties kun nen dan zoo noodig een onderzoek instellen. De heer C. Bakker te Oud karspel is niet tevreden over het antwoord dat wij over hetzelfde onderwerp gaven aan den heer K. P. Pfeiffer te Den Haag. Wij stel len uitdrukkelijk voorop, dat wij natuurlijk geen polemiek kunnen toestaan over de antwoorden die in deze rubriek gepubliceerd wprden. Voor ditmaal willen wij echter op de aanmerkingen die ons antwoord uitlokte, ingaan. Inzender zegt dan: Uw antwoord op de vraag van den heer K. P. Pfeiffer te Den Hel der is m.i. geheel onjuist. In verband daarmede deel ik U mede, dat mijn brandstoffenhande- laar voldoende lange turf (z.g.n. Bakkersturf) in voorraad heeft, doch deze op straffe van een hooge boete of sluiting van zijn zaak, vol gens mededeeling van het Rijks- Kolenbureau te Alkmaar, deze niet van de hand mag doen en deze turf uitsluitend en alleen beschikbaar moet blijven voor de bakkerijen. ANTWOORD: Men dient onder scheid te maken tusschen fabrieksturf (ook genoemd bakkersturf) en aanmaakturf. Eerstgenoemde soort, welke zoo wel door de groot- als de klein- industrie wordt aangewend, wordt door de brandstoffencommissies evenredig verdeeld over die bedrij ven die uitsluitend op het gebruik van deze turf zijn aangewezen. Het vermelde geval kan dus juist zijn, doch sluit hetgeen wij in ons vorig antwoord omtrent aanmaakturf schreven, in het geheel niet uit. WAAR BLIJFT DE THEE? \X7ANNEER zullen we de be- loofde r o z ij n e n en de thee, waarvoor de bonnen reeds zijn afgegeven, ontvangen?" zoo vraagt de heer P. de Geus Cz. te Sint Maarten: ANTWOORD: Wanneer de op bon „168" verkrijgbaar gestelde hoeveelheid thee kan worden afgeleverd, is thans nog niet te zeggen. Daar de winkeliers en grossiers nog slechts over be perkte voorraden beschikten, was het, teneinde alle verbruikers tege lijkertijd tevreden te stellen, noodig deze aan te vullen vóórdat de aL levering wordt vrijgegeven. Met een en ander is, in verband met tech nische moeilijkheden geruimen tijd gemoeid. De r o z ij n e n zijn onder de grossiers en winkeliers verdeeld naar verhouding van hun inkoopen aan zuidvruchten in vorige jaren. Daar de betreffende partij van ge ringen omvang ,wa% kon slechts 1 a 2 van deze inkoopen worden toegewezen; terwijl sommige détail- listen op grond van hun geringe afname in de basisjaren in het ge heel geen toewijzing ontvingen. De heer W. Kraay te Den Helder vraagt: Waar blijft de haring, het volksvoedsel bij uitne mendheid? ANTWOORD: De in het afgeloo- pen seizoen gevan gen haring is voor een groot ge deelte reeds aan de markt gebracht Een zekere hoeveelheid wordt door de Visscherijcentrale voor speciale doeleinden ingehouden. Het is derhalve juist, dat haring thans bijna niet meer verkrijgbaar is. Voor het overige verwijzen wij naar enkele publicaties, die juist dezer dagen in ons blad verschenen. als secretaris. Zooals wellicht be kend is, is thans tot secretaris be noemd de heer H. J. Marinus, wiens adres luidt: Ruyghweg 21. In een der bestuursvergaderingen had de Voorzitter reeds gelegenheid gehad den heer Van Heusden zjjn grooten dank te betuigen voor het vele en uitst< .ende werk, dat de scheidende secrtearis voor de afdee ling verricht heeft. Ook nu wordt dit nogmaals onderstreept en den heer Van Heusden den dank daar voor niet onthouden. Het wordt ge waardeerd, dat hij als bestuurslid zit ting houdt, zoodat nog menigmaal van z(jn advies gebruik zal kunnen worden gemaakt. OP HEETERDAAD BETRAPT. Een achttiental personen werden betrapt op het weghalen van kolen. Jubileum H. de Jonge. Het oude Raadhuis op het Dijkje begint langzaam maar zeker weer populair te worden in onze ge meente. Werden er reeds eerder ver- eenigingsvergaderingen gehouden, nu heeft men de goede gedachte gehad aldaar de jubilea te vieren. En zoo jubileerde daar H. de Jonge, die in de vrjf-en-twintig jaar, dat hij bij de Gemeente-Reiniging is, bekend en populair ls geworden in heel Den Helder, terwijl hjj toch zeker ieder huis van onze stad ten- miriste éénmaal heeft betreden om er het „zinkputje", o bron van veel ergernis, te ledigen. DE TEELT VAN ZAAI-UIEN. Zooals bekend kan worden geacht, moet voor de teelt van zaai-uien voor het teeltjaar 1942 door alle te lers een nieuwe teeltvergunning worden verzocht, ongeacht het feit, of zij reeds in de voorafgaande ja ren uien teelden. Ook degenen, die voorheen geen zaai-uien teelden, kunnen thans voor een teeltvergunning in aanmer king komen. Bedoelde aanvragen moesten .worden ingediend bij de Landibouw-Crisis-Organisatie, Afd. Tuinbouw vóór 28 Januari 194& Zij, die voor dien datum geen aan vrage. indienden en die alsnog tot de teelt van zaai-uien willen over gaan. wordt aangeraden thans ten spoedigste zich met een desbetref fend schriftelijk verzoek tot boven gemelde organisatie te wenden. Vanzelfsprekend zullen ook in deze gevallen de telers, die op tijd hebben aangevraagd, voorgaan. BESTELBONNEN ZAAIZADEN VOOR DEN UITZAAI 1942. Wij maken hiermede belangheb benden er nogmaals op attent, dat bij de aanvrage van een bestelbon voor het benoodigde zaaizaad voor den uitzaai 1942, niet meer zaaizaad mag worden aangevraagd dan voor een bepaalde oppervlakte noodig is en deze oppervlakte bij de aan vrage moet worden opgegeven. Bij de te houden Mei-inventarisatie 1942 zal een intensieve corjtróle worden gehouden op het aange vraagde aantal «kg. zaaizaad en de inderdaad uitgezaaide oppervlakte, teneinde te kunnen nagaan of het aangevraagde aantal kg. zaaizaad inderdaad ten volle voor zaaidoel- einden werd benut. GROEjPVOEDERGE WASSEN. Met ingang,van 16 Februari 1942 is het koopen, verkoopen, vervoe ren en afleveren van alle zaden ge noemd in het inleveringsbesluit 1(141 zaden van groenvoedergewas- sen, gepubliceerd in de Staatscou rant d.d. 28 November 1941 weder om toegestaan. De handel is dus van teler recht streeks aan verbruiker, van teler aan handelaar en van dezen aan verbruiker., toegestaan. Voor alle genoemde zaden uitge zonderd Wikken en Lupinen be hoeft geen vervoerbewijs en bestel-) bon uitgeschreven te worden. Wikken en Lupinen mogen alléén afgeleverd en vervoerd worden voor zaaidoeleinden tegen inname van een door of namens de P.I.C.A. afgegeven bestelbon en vervoerbe wijs, met dien verstande, dat maxi maal de onderstaande hoeveelhe den voor zaaidoeleinden vrij ver handeld mogen worden, nl. Wikken 10 kg. en Lupinen 9 kg. Verhandeld mag slechts worden tegen den voor de onderscheidene zaden vastgestelden prijs. DE VERPLICHTE RUNDVEE LEVERING 1942. De nieuwe veelevering over het tijdvak 1 December 1941 tot 1 De cember 1942, zal bestaan uit een aanslag van 'n aantal kilogrammen levend gewicht .terwijl tevens is be paald, dat een deel van dezen aan slag geleverd moet worden in den vorm van. koeien, welke minstens éénmaal gekalfd hebben. Voor deze koeien wordt geen ge- wichtsgrens gesteld. De totale aan slag in kilogrammen zal per vee houder in twee gedeelten worden bepaald, namelijk: I. een aanslag gebaseerd op het jongvee en mestvee beneden 1 jaar en het gust jongvee van 1 tot 2 jaar; II. een aanslag gebaseerd op de melk- en kalfkoeien, het .drachtig jongvee en het mestvee ouder dan één jaar. Als basis wordt genomen het aantal der genoemde dieren dat op gegeven is bij de inventarisatie van December 1941. De grondslag voor het aantal te lederen koeien welke minstens één maal gekalfd hebben, wordt ge vormd door het opgegeven aantal melk- en kalfkoeien plus drachtig- jongvee. Aan veehouders, wier aantal bij de Decemher-inventarisatié opgege ven melk- en kalfkoeien plus drach tig jongvee gezamenlijk minder dan vijf stuks bedroeg, zal geen aanslag voor levering van een koe worden opgelegd, doch alleen een aantal kg. vleesch, welke aanslag naar ver houding lichter is dan boven 5 stuks, terwijl 1-houders geen aan slag zullen ontvangen. Voor het overige kan men aan zijn aanslag voldoen door het le veren van nuchtere kalveren, gras kalveren, pinken, vaarzen, stieren enz. In nood geslachte en wrakke run deren en gedestrueerd rundvee tel len ook mede, doch slechts voor een bepaald aantal koligrammen. Verdere mededeelingen waaruit de veehouder zou kunnen afleiden hoe groot zijn aanslag in kilogram men ongeveer zal zijn, kunnen op deze plaatsen niet worden gedaan; een uiteenzetting van de toe te pas sen berekeningen zou ons te ver voeren, tervVijl ook nog niet bekend is hoeveel kg. per dier zal worden aangeslagen. Mogelijk dat later nog een korte uiteenzetting hiervan kan worden gegeven. LEVERING VAN NUCHTERE KALVEREN. Hierbij wordt erop gewezen, dat door de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch, dat voor Noordihol- land behalve op de normale slaoht- veemarkten nuchtere kalveren ter levering kunnen worden aangebo den op de volgende bedrijven. N.V. Uithoornsche Baconfabrieken te Uithoorn; J. Folkerts te Breukelen; Firma A. Booy te Alkmaar. Wat betreft het laatste adres moeten de kalveren niet aan de vee markt worden aangevoerd; doch rechtstreeks aan het abattoir te Allernaar worden geleverd. DE PROVINCIALE VOEDSEL* COMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. Het geheele personeel van den Reinigingsdienst was bijeen. Aan een apart tafeltje zat aan het hoofd van het gezelschap de jubilaris en zijn familie. De heer J. Klaver, heette alle aanwezigen har telijk welkom en gaf vervolgens "net woord aan den wethouder, den heer Van Loo. Wethouder van Loo. De Jonge, zoo zeide spr., is nu vijf en twintig jaar in dienst bij de Ge meente, en hij viert dit jubileum in een abnormalen tijd. Als lid van den Raad en later als Wethouder is het voor spr. steeds een genoegen ge weest om deze jubilea bij te wonen. Immers, vroeger werd op het perso neel dat in overheidsdienst was neer gekeken; men beschouwde het als een „noodzakelijk kwaad"; de be ambten en ambtenaren waren slechts bijloopers, en het heeft lang geduurd voordat deze meening geen ingang meer vond. En nu zijn we hier te zamen met alle collega's en kame raden om met zijn allen dezen dag tot een feest voor U en ons allen te maken. En dat is ook wat waard. Iemand die in overheidsdienst ls behoort dag en nacht op zijn post te zijn, men moet steeds een beroep op hem kunnen doen als zijn hulp noodig is. De voor bijgegane maanden hebben des te meer bewezen dat het over heidspersoneel zijn taak beseft. Vervolgens feliciteerde wethouder van Loo, ook namens den burge meester, die niet aanwezig kon zijn, den jubilaris en zijn familie, en over handigde namen s het gemeentebe stuur een enveloppe, daar men niet wist er op het oogenblik een passend cadeau voor te koopen. De heer J- Klaver. Daar de directeur van de Reini ging ziek was, en dus tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn, sprak namens de directie de wnd. direc teur, de heer J. Klaver, den jubila ris toe. Hij memoreerde o.m. dat het altijd de Jonge was, die op allerlei karweitjes werd uitgestuurd bij weer of geen weer, of midden in den nacht, en altijd werden de opgedra gen werkzaamheden prima uitge voerd. Tot slot sprak nog de heer J. J. Amiabel namens het personeel. Hij schetste de jubilaris als een trouw en toegewijd kameraad, die altijd klaar stond om bij moeilijkheden de helpende hand te bieden. Namens personeel en directie bood hij mevr. de Jonge een boeket aan en den jubilaris, bij gebrek aan een passend cadeau, een enveloppe, die hij naar eigen goeddunken kon besteden. Met enkele woorden dankte de ju bilaris voor alles wat hem gezegd was. Hij was te ontroerd door al deze blijken van belangstelling om veel woorden te spreken. Na afloop bleven de aanwezigen nog eenigen tijd bijeen. De heeren R. van Brederode en L. Bruin zijn gisteren met pensioen gegaan, na beiden 40 jaren in dienst der gemeente werkzaam te zijn ge weest. URK. Door 4 vaartuigen werd aan den Vischafslag aangevoerd: 10 kg snoekbaars, 68 ct. per kg; 9 kg baars, 36 ct. per kg; 10 kg voorn, 20 ct. per kg. BR. OP LANGENDIJK, 27 Refcr. Officieele noteering) Aanvoer: 32000 Kg. roode kool f 7.80, 32000 Kg. gele kool f 7.20, 100.000 Kg. D. witte kool f 5.40, 4900 Kg. uien 6.10, 6800 Kg. peen f 3.50—5.40, 1300 Kg. bieten f 6. BR. OP LANGENDIJK, 28 Febr. Aan de veiling van de Langedij- ker Groentencentrale wa's heden geen aanvoer. NOORDSCHARWOUDE, 27 Febr. Aanvoer: 600 Kg. roode kool f 7.80 20.000 Kg. Deensche witte kool f 5.40, 14600 Ke. peen B f 5.40, be vroren peen f 3.50. WARMENHUIEN, 27 Febr. Aanvoer: 15.000 Kor. roode kool f 7.80, 5300 Kg. gele kool f 7.20, 5100 Kg. Deensche witte kool 5.40.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 5