HOLLANDS Verduister DAGBLAD VOOR Solo in Japansche handen Thans 700 dooden in Parijs HELDERSCHE COURANT VAN 1873 SCHAGER COURANT VAN 1855 Bolsjewisten lijden bloedige verliezen Japan voor een moeilijke keuze WAARIN OPGENOMEN 86ste AARGANG No. 11742 li VRIJDAG 6 MAART 1942 Centrum van Java bereikt Beslissende slag om Rangoon Ooggetoigeverslag over de vreeselijke slachting onder de burgerbevolking Duitschland strijdt voor Europa Britsch-Iadische troepen weigeren gehoorzaamheid Groote overstrooming in Bulgarije Het versche cadefjc Sneeuw- en ijstoeslag Brieven naar Duitschland Avontuur van kostbaar collier Redactie- en administratie-adressen: SCHAGEN Telef. 444 (2 lijnen) DEN HELDER Telef. 2345 (2 lijnen) ALKMAAR Telef. 3332 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier wartier NIEUWE LANDINGEN OP WEST- JAVA. - VICE-ADMIRAAL VAN STAVEREN NEEMT OPPERBE VEL OP ZICH. STOCKHOLM, 5 Maart, (A.N. P.) De Japanners hebben, volgens den Britschen nieuws dienst, het wegen- en spoor wegknooppunt Solo en daarme de het centrum van Java be reikt Zij trachten, aldus de nieuws dienst, door te stooten naar de Zui delijke kust, teneinde Soerabaja af te snijden en een tangbeweging uit te voeren om Batavia en Bandoeng af te scheiden. De toestand op Ja- ,va wordt door den correspondent ïvan den Britsche nieuwsdienst „zeer ernstig" genoemd, aangezien van de Westkust van Java ondanks feilen tegenstand nieuwe Japan sche troepenlandingen gemeld wor den. Bandoeng heeft gisteren 4, vandaag 7 maal luchtalarm gehad zoo meldt Londen ten slotte. In het door den Britschen be richtendienst bekend gemaakte be richt van het Ned. Indische hoofd kwartier op Java van Donderdag wordt verklaard, dat de Japansche opmarscih ononderbroken voort gaat. Over het geheel genomen, al dus het bericht verder, hebben de Japanners de numerieke meerder heid en rukken zij onophoudelijk Verder op. Verder wordt in het be richt gesproken van de .ybesliste superioriteit in de lucht". Nieuwe landingen op West- Java. Naar Reuter ln een aantal extra- berichten uit Bandoeng meldt, heb ben de Japanners op West-Java nieuwe troepen aan land gezet, waar hevige gevechten aan den gang zijn. De Nederlanders onder namen krachtige tegenaanvallen. Zij zijn echter numeriek in de min derheid. Naar Reuter verder meldt, is van Ned..-Indisehe zijde het ver lies van Krawang, Poerwakar-' ta en Tangerang op West-Java, "alsmede het verlies van Solo en Bodjónegoro op Oost-Java toegegeven. Verder hebben de Japanners het vliegveld van Kalidjati in de nabijheid van Bandoeng veroverd. Zij gebrui- STRATEGISCH PUNT OP DE PHILIPPIJNEN BEZET. DE BUIT TE SINGAPORE. STOCKHOLM, 5 Maart (D.N.B.) Honderd kilometer ten Noord oosten van Rangoon wordt de voor deze stad beslissende slag gestre den, zoo meldt United Press uit Mandalay volgens Nya Dagligt Al- lehanda. De Japanners hebben Wa.w verovred, dat op ongeveer 22 kilometer van den weg door Birma ligt. Japansche patrouilles hebben den spoorweg en wegen tusschen Rangoon en Mandalay op minstens twee plaatsen afgesneden. De Ja panners richten hun opmarsch naar het Westen, teneinde de beide belangrijke van Rangoon uitgaande wegen af te snijden. De voornaam ste weg van Mandolav naar Ran goon is niet meer te gebruiken. Het Japansche hoofdkwartier maakt bekend: Afdeelingen der Japansche marine, die bij de Philip pijnen opereerden, zijn Maandag succesvol geland bij Zamboanga, een belangrijk strategisch punt in het Westen van het eiland Min- danao, en hebben dit punt geheel bezet De buit te Singapore. Het Japansche opperbevel op Malakka heeft gisteren het aantal gevangenen en de oorlogsbuit op gegeven, welke bij de bezetting van het eiland Singapore zijn ge maakt. Het aantal gevangenen be draagt 90.000, onder wie 48.000 Britten en 42.000 Indiërs. Dagelijks worden 5000 gevangenen door den arbeidsdienst te werk gesteld. Aan oorlogsbuit werd behaald: 300 stukken veld en berggeschut. 98 stukken luchtdoelgeschut, 45 stukken vestinggeschut, 108 kleine snelvuurkanonnen, 108 miinwèr pers. 63 stukken nantserafweerge schut, 2230 mitrailleurs. 773 auto matische geweren en 56.000 gewe ren. Verder werden 15.POd vracht auto's, 135.000 ton smeerolie en 1050 locomotieven en sboorwegwagons van allerlei aard buitgemaakt. Hot aantal gewonden in de stad Singa pore bedraagt 11.000, waarvan rond 7000 Engelschen. ken dit vliegveld thans, naar Reuter verder meldt, om de ge allieerde troepen van uit de lucht aan te vallen. Vice-admiraal van Staveren opperbevelhebber der vloot. In een bericht uit Bandoeng wordt door radio Mundial volgens het Hdbld. bevestigd, dat het opperbe vel over alle strijdkrachten in Ned.- Indië aan luit.-gen. Ter Poorten is overgedragen. Luit.-gen. Ter Poor ten zal daarbij het bevel voeren over de landstrijdkrachten en de vice-admiraal Stafferen over de zeestrijdkrachten. Daar de naam Stafferen niet voorkomt in het naamboek der Nederlandsche ma rine, moet hier J. A. van Staveren zijn bedoeld, die in 1938 tot kapitein- ter-zee werd benoemd en die dus inmiddels tot vice-admiraal moet zijn opgeklommen. Vice-admiraal Van Staveren is de oud-comman dant van de Java. De correspondent van het Zweed- sche blad Dagens Nyheter te Lon den meldt, omtrent het aftreden van den opperbevelhebber der ge allieerde vlootstrijdkrachten in het Zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan, vice-admiraal Helfrich, dat deze zijn aftreden gemotiveerd heeft met de verklaring dat zijn poging om de Japansche invasie op Java tegen te gaan, alsmede de Ned.-In- dische verliezen van de vorige week hem duidelijk gemaakt hebben, dat „succesvolle geallieerde vlootopera- ties in deze wateren uitgesloten" zijn. Wavell op Ceylon. In uit Batavia ontvangen berich ten wordt met groote voldoening gewag gemaakt van het vertrek van generaal Wavell uit Ned. Indië. Men is in Ned. Indië verheugd, zoo werd in een radio-uitzending ver klaard, dat thans de eigen men- schen de commando's kunnen ge ven. Generaal Wavell heeft zich, naar de Britsche nieuwsdienst meldt, „naar het bedreigde eiland Geylon" begeven. Aan de Paketvaart Maatschappij is toestemming yerleend tot over brenging van haar zetel buiten 'Ned.-Indië. De K.P.M. is voorne mens haar bedrijf vanuit Sydney voort te zetten. Ook aan do Java— ChinaJapan-lijn is een dergelijke machtiging verleend. Onder het vuur der Duitsche artillerie hebben de Sovjets zich terug getrokken. Dekking zoekend bij een voertuig, dat achtergelaten werd, nemen de Dnitsche soldaten de afzonderlijke doelen onder vnur (Transatlantic-Recla P.K. Hacki) VERONTWAARDIGING OVER SCHAAMTELOOZE COMMEN TAREN VAN DE BRITSCHE RADIO. De nieuwe commissaris der provin cie Groningen, de heer C. F. Staar- gaard, inspecteert de eerewacht der W.A. ter gelegenheid van zijn in stallatie. (Polygoon-v. Bilsen). BERLIJN, 5 Maart. De A.N.P.- correspondent meldt: Volgens de laatste opgave bedraagt het aantal slachtoffers van den laffen Brit schen luchtaanval op Parijs 700 dooden en meer dan 1400 gewon den. Dat is, verklaart men hier, meer dan de bombardementen op Rotterdam en Belgrado, die gedu rende oorlogshandelingen bij vijan delijken tegenstand uitgevoerd wer den. Woensdagavond heeft de adju dant van den plaatsvervangenden minister-president, commandant Fontaine een ooggetuigeverslag ge geven over de gevolgen van den Britschen luchtaanval op de weste lijke voorsteden van Parijs. Fontai ne is gisteren in den loop van den middag met admiraal Darlan uit de hoofdstad naar Viohy teruggekeerd. Wanneer beweerd wordt, zoo zei- de Fontaine. dat de door de Brit sche luchtmacht gezochte doelen precies zijn uitgekozen, dan be hoeft men tegenover deze bewering slechts het hooge doodencijfer on der de bevolking te stellen Voorts gaf spr. een uitvoerige schildering van den vreeselijkm toestand, wel ke hij in de voorstad Boulogne ge zien heeft: vernielde huizen van zes verdiepingen hoog over een lengte van 300 tot 400 meter en tal rijke branden. In het stadhuis van Boulogne, dat eveneens door een bom getroffen werd, heeft de bevol king onderdak gezocht en daar heen heeft men ook de eerste nog niet geïdentificeerde lijken en stuk ken van lijken gebracht. Toen ik aankwam, zag ik een verschrikkelijk schouwspel: wee- nende en hulpelooze vrouwen en kinderen, overal sporen van bloed en andere gruwelijke getuigen van het bombardement. Bijzonder tra gisch is, dat geheele gezinnen on der de puinhoopen van de verniel de huizen om het leven zijn geko men. Commandant Fontaine gaf verder een opsomming van de ove rige gebombardeerde Parijsche voor steden, waar, naar hij verklaarde geen fabrieken zijn. 1 KROONSTAD DOOR ZWARE ARTILLERIE BESCHOTEN. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 5 Maart. - Het opper bevel der weermacht maakt bekend: In het Donetzgebied werden nieuwe, met pantserwagen on dernomen aanvallen van den vijand in verbitterde gevechten af- ges agen. Tezamen met Duitsche troepen onderscheiden zich in de gevechten der laatste dagen ook Waalsche vrijwilligers-regi- menten in de overige sectoren van het Oostelijke front leed de vijand bij talrijke vergeefsche aanvallen hooge bloedige verlie- ze,1j. an 'iet omsingelingsfront van Leningrad beschoot zware aitiiierie van het leger militaire werken in Kroonstad met goede uitwerking. 'i'6 luchtvloten aan t Oostelijke -frondersteunden met sterke stijd- \iaci en de gevechten van het leger en zetten de vernietiging van de bolsjewistische spoorwegverbindingen voort. jevechtsvliegtuigen, die voor gewapende zeeverkenning rond i nianwar.en oogestegen, bombardeerden havenwerken aan de /.O. kust en de Westkust van het eiland. \lieg\elden en vlootsteunpunten op het eiland Malta werden opnieuw overdag en des nachts met bommen bestookt. „Het toppunt van schaam teloosheid". „Het toppunt van schaamteloos heid" zoo werd in Duitsche politie ke kringen de volgende Londensche uitzending in de Fransche taal ge noemd: „De regeering van Zijne Majesteit betreurt den dood van diegenen, die het slachtoffer ge worden zijn van het bombarde ment van Villancourt en betuigt den gezinnen haar diepste mede lijden, die zoo wreed getroffen zijn. Evenals hen, welke gemeenschap pelijk met onze soldaten op het veld van eer zijn gevallen, groeten wij de dooden in de gebieden van Parijs met ontbloot hoofd." De wereld weet thans, zoo ver klaarde men in de Wilhelmstrasse, volkomen duidelijk, wat de bom aanval op Parijs beteekent. Niet vliegtuigen van den voormaligen Duitschen vijand, doch die van den vroegeren bondgenoot hebben Pa rijs aangevallen en onschuldige mannen, vrouwen en kinderen ver moord. Men staat, zoo wordt ver klaard, vol ontzetting voor het feit dat Engelsche politici thans zonder eenig militair doel bommenwerpers naar de hoofdstad van hun vroege ren bondgenoot zenden, die daar een bloedbad aanrichten, vervol gens nog pamfletten neerwerpen, waarin den Franschen arbeiders verzekerd wordt, dat men niet komt om hen te dooden, doch om hen te bevrijden. De Engelsche lucht macht vergrijpt zich, zoo werd in de Wilhelmstrasse verder verklaard aan de weerlooze Fransche bevol king, terwijl zij geen neiging ver toont zich in den strijd te werpen aan de werkelijke fronten. Deze actie tegen Parijs zal in de geschie denis als een bijzonder groote mis daad worden opgeteekend. Zwitsersche persstemmen. Het bombardement op Parijs door Britsche vliegtuigen heeft in Zwit serland groot opzien gebaard en aanleiding gegeven tot het leveren van critiek op de Engelsche metho den. De Tribune de Lausanne geeft een beeld van de reactie van den Britschen aanval in de neutrale landen en verklaart, dat daar door deze Britsche daad een ontstem ming is veroorzaakt, Het blad Suisse ziet in den En gelsehen aanval op Parijs een be wijs, dat de oorlog voor de weste lijke mogendheden in een kritiek stadium is gekomen. Engeland, zoo verklaart het blad tenslotte, heeft met het bombardeeren van Parijs alle .égards jegens zijn vroegeren bondgenoot overboord geworpen. Ook de Belgische pers spreekt in strenge bewoordingen haar veront waardiging uit over den Britschen luchtaanval op de voorsteden van Parijs. De bladen vestigen de aandacht op de „tragische balans" van „deze vreeselijke slachting" en besluiten: „Nu moet Frankrijk antwoorden". De begrafenis der slachtof fers. De begrafenis der slachtoffers van den Engelschen luchtaanval op de Parijsche voorsteden zal Zaterdag plaats vinden te Issy, Villejuif en Boulogne. Gisteren en in den afge- loopen nacht zijn te Boulogne nog dertig dooden onder de puinhoopen gevonden. BESPREKINGEN TUSSCHEN WAVEL EN TSJANG-KAI-SJEK. SJANGHAI, 5 Maart (D.N.B.) De opperbevelhebber in Britsch- Indië, generaal Wavell, en Tsjang- Kai-sjek hebben naar Radio- Tsjoengking meldt, onlangs te Koenming elkander ontmoet en militaire kwesties besproken. TOKIO, 5 Maart (D.N.B.) Ten aanzien van de Fransche koloniale bezittingen in de Zuidzee verklaart de Asahi Sjimboen, dat zoowel Nieuw Caledonië als de andere Fransche eilanden in dit gebied door Britsche en Australische troe pen bezet zijn. De benoeming van den Gouverneur-Generaal van Fransch Indo-China, Decoux, tot gouverneur-generaal van alle Fran sche bezittingen in de Zuidzee is slechts een gebaar van Vichy. Betreffende de verdedigingsover eenkomst tusschen de Vereenig- de Staten en de Gaulle, welke be trekking heeft op alle Fransche be zittingen in den Stillen Oceaan ver klaart het blad, dat de Fransche eilanden ongetwijfeld van groote strategische beteekenis zijn. Zij vor men een belangrijken schakel in de handhaving van het verkeer tus schen de Vereenigde Staten, Au stralië en Nieuw-Zeeland. Voor Ja pan zal het moeilijk zijn, deze ei landen te blijven erkennen als be zit van Vichy, daar zij bezet zijn door mogendheden, welke de vij anden van Japan zijn. Veeleer is het Japan's taak, met alle middelen op te treden tegen de intriges van de Gaulle. Volgens berichten uit Caïro heb ben Br.-Indische troepenafdeelingen ter sterkte van ongeveer een batal jon, die in de Libysche woestijn waren opgesteld, gehoorzaamheid geweigerd aan hun officieren en zijn zij aan het muiten geslagen. Bij de muitende troepen werd om de tien manschappen één doodge schoten. De troepen werden ontwa pend, uit het front weggehaald en moesten strafarbeid verrichten ach ter het front, ten deele aan de ves tingwerken langs de SyrischTurk sche grens. Volgens Zweedsche berichten uit Londen publiceert de News Chroni- cle een verklaring van den Britsch Indischen congresleider, Pandit Nehru, over de samenwerking tus schen Indië en China, welke in Engelsche politieke kringen groot opzien gebaard heeft. Pandit Nehru eischt daarin n.1. niets minder dan de onafhankelijkheid van Britsch- Indië. De verklaring is in de twee de plaats opmerkelijk, omdat er met geen woord in gesproken wordt over Tsjang-Kai-sjek. SOFIA 5 Maart (D.N.B.) De stad Vidin aan de Donau is tenge volge van het dooiende ijs door een overstrooming getroffen, zooals Bulgarije sinds lang niet heeft be leefd. 3000 huizen worden door het water omringd. Duizenden men- schen wachten op hulp. De minister van Binnenlandsche Zaken, die ter plaatse maatregelen wilde nemen, heeft door 't hooge water niet naar Vidin kunnen komen. De minister van Oorlog heeft pioniers en pon tons uitgezonden om de stad te kunnen naderen. Treinen met bed den en levensmiddelen zijn onder weg. Uit vliegtuigen worden de ijs- damraen in de Donau gebombar deerd om het water doortocht te verschaffen, tot dusver echter zon der succes. Men houdt er rekening mede, dat een groot aantal men- schen het slachtoffer is geworden. Maan —Maan op vanavond om onder 2356 10 97 .int. 958 9 Mrt. 1"'^' lllir 25 Mrt. L.K. tot morgenochtend E.K. 17 Mrt. Q iA 1 Apr N.M. O.l^t UUr V.M. De secr.-gen. van het dep. van Sociale Zaken heeft de tot en met 7 Maart door hem toegestane afwij king voor de arbeidswet voor wat betreft het vervoer en den verkoop van brood, opnieuw verlehgd. Het zal tot en met Zaterdag 21 Maart geoorloofd zijn, brood, dat na acht uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opge warmd is, van ztwen uur 's morgens af uit het gebouw waarin zich de broodibakkerij bevindt, te vervoe ren. Dit brood mag van half acht af worden vervoerd of afgeleverd. Eenige weken geleden werd voor bepaalde vervoeren langs den weg een tijdelijke verhooging toege staan in verband met de aanwezig heid van sneeuw en ijs op de we gen. De toestand op de wegen is thans zoodanig verbeterd, dat de toegestane verhooging kan worden verminderd. De gemachtigde voor de prijzen brengt ter kennis, dat de tijdelijke toeslag op de vervoerprijzen met ingang van vijf Maart, hoogstens nog slechts 20 pet. mag bedragen. De tijdelijke toeslag op het .tarief van den autobevrachtingsddenst zal in het algemeen eveneens op 26 pet. worden teruggebracht. BESCHERMHEERSCHAPPEN, DIE NIET IN OVEREENSTEMMING MET DEN TUD ZIJN. 'S-GRAVENHAGE, 5 Maart. Op grond van een onlangs uitgevaar digde beschikking van den Comm.- Gen. voor Bestuur en JVoutie dra gen, naar men weet, de Aeaerland- sche straten, bruggen, enz. geen na men meer van levende leden van het huis van Oranje Nassau. Van bevoegde zijde worden wij er op opmerkzaam gemaakt, dat het in overeenstemming daarmede ook niet in den tijd past, wanneer vereenigingen op het gebied van het openbare leven, inrichtingen on het gebied van wetenschap en kunst enz. zich thans nog op het beschermheerschap van leden van het Huis van Oranje beroepen en dit in het openbaar vermelden. De verwachting wordt uitgespro ken, dat de vermelding van derge lijke banden, die met de feiten in geenerlei opzicht meer in overeen stemming is, in den loop van het jaar ook uit de jaarboeken en an dere publicaties verdwijnt. Een deel van het Nederlandscha publiek blijkt de berichten over verlaging van sommige posttarie- ven in het verkeer met Duitsch land misverstaan te hebben, veel vuldig worden brieven, bestemd voor dit land te laag gefrankeerd. Tot en met 20 gram bedraagt het port voor brieven naar Duitschland 10 cent en niet 7% cent Zou het nog ooit lente worden? Winter-overpeinzing in de roofdie rengalerij van „Artis" te Amster dam. (Pax Holland-De Haan m) In April van het vorig jaar vond een klein meisje te Zwolle op straat in de goot een onooglijk colliertje met hangertje. De oom van het kind, een aannemer, liet het klei nood aan een antiquair zien. Deze bood aanvankelijk f 25 voor het collier, doch toen men elkaar des avonds in een café weer ontmoette verhoogde hij zijn bod tot f 75. Volgens den antiquair zou door dit bedrag de koop gesloten zijn. Hij verkocht later het sieraad dat van platine 'bleek te zijn en voorzien van een brillanten hanger aan een Zwolschen juwelier voor f 1000. Deze verkocht het naar Amsterdam met f 200 winst, terwijl het nadien naar Venlo is doorver kocht voor een nog hooger bedrag. De Zwolsche rechtbank heeft den antiquair wegens verduistering ver oordeeld tot 4 maanden gevange nisstraf. Titans diende deze zaak voor het Arnhemsche gerechtshof. De aannemer verklaarde, dat hij het collier alleen maar ter taxatie aan v.d. K. had meegegeven, ter wijl deze laatste volhield dat hij het kleinood gekocht had. De adv.-gen. eischte bevestiging van het vonnis. Uitspraak volgt 19 Maart. 4

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1