KLEIN JOURNAAL Stadsnieuws Het spuiten van vruchtboomen DE SCHAGER MARKT Een offer gevraagde De school des levens 'tv T^cPmiicA ujinnytfuft ANNA PAULOWNA SCHAGEN Alkmaar* Dit jaar wederom een sportdag „De slu pende crisis'' De verliezen in Oost-Az Ku'skamer voor abattoir Van alles wat uit dorp eo stad i Vandaag: en morgen wordt gecol lecteerd voor „Winterhulp Netfer- fVandaag en morgen zal men U dis collectebussen voorhouden, met Met verzoek daarin een gave voor i,Win terhulp" te willen deponeeren. Een gave voor diegenen, die on dersteuning en geldal ijken bijstand hard van noode hebben. Die' alleen uitkomst van deze instantie te wei-wachten hebben. Moge de opbrengst dezer collecte zoo zijn, dat ook thans velen ge holpen zullen kunnen worden. Dat duizenden Nederlanders in staat ge steld worden een deel van hun zor gen af te wentelen. Laat daarom, lezer, Uw bijdrage een offer worden. Een offer, gebracht aan het gchoone doel dat naastenliefde heet. Practische naastenliefde... Zoo kan het niet anders of ook ln Den Helder zal deze inzameling voor dit gloei een goed en verheu gend resultaat hebben. DOOR DE GLADHEID GEVALLEN In de Keizerstraat is gisteren een paard door de gladheid gevallen. Het kron met eenige moeite weer op de been geholpen worden. In de Breewaterstraat viel een vrouw door de gladheid onder een kolenwagen. Zij werd met lichte kneuzingen door de E.H.B.O. naar huis gebracht. OPGEBRACHT. Zeven jongens, die zich op de spoorbaan bevonden met hét oog merk kolen te stelen, werden door de politie opgebracht. BURGERLIJKE STAND f DEN HELDER van 11 Maart 1942. Bevallen A. TijdemanRougoor (d.); A. Bottervan der Linde, (z.); G. Bakker-Voorthuizen (d.) E. T<- «e'iarKui'boer (z.). Een merkwaardig voorval. Niet lang geleden »vas ik bij een kennis op visite, toen datgene geschiedde wat in de laatstverloopen weken in zoovele woningen plaats gevonden heeft: de leiding van de watertoe voer sprong en op verschillende plaatsen spbet het water naar buiten. Goede raad was inderdaad... duur. En de consternatie was zoo groot, dat geen der drie aanwezige vertegenwoordigers van het sterke geslacht op dat moment wist op welke wijze ze de catasrophe moest worden beteugeld. Evenmin reikte de practische kennis van de dames zoover. De zoon des huizes echter, onge veer 10 jaar oud, bleek reeds bene den in den gang te zijn, morrelde aan kranen en kraantjes, peuterde aan de leidingen, draaide aan knop pen en kranen elders in de woning en na vijf minuten was het lek be zworen en moest met doeken en zwabbers het water weggewerkt werden. Den jongen zoo handig bezig ziende vroeg- ik hem waar hij die kennis van zaken opgedaan had, daarbij denkend jdat ikzelf op dien leeftijd zeker -.iet over een derge lijke vaardigheid beschikt zou heb ben. Het antwoord luidde: op school hebben we dat geleerd, meneer. Op school. Een kleine, maar treffende de monstratie van praktisch onderwijs van de school n kwestie. Het spre kend bewijs van het feit dat men dus toch niet alleen theoretisch op het leven voorbereid wordt. Vroeger was dat anders: vroeger had het schoolleven niet zoo heel veel te maken met actueele vraagstukken van ,het leven van alledag. Men maakte sommen, men kreeg schrijf- lessen, men leerde de namen van de kaart en de jaartallen van de vader- landsche en algemeene geschiede nis. Daar bleef het bij. Het boek van het praktische leven bleef geslo en tot veel later. Nu is dat blikbaar iets anders geworden. Nu weet een schooljongen, alt1 ans deze school jongen hoe je te werk moet gaan bij een gesprongen waterleiding. Daar zit iets goeds in lezer... Daar zit het bewijs in dat er inderdaad contact bestaat tusscnen school en prac.isch leven en... wat zou men meer mogen wenschen Het komt wel eens voor dat ie 11 115?/ 0CSenblik ergens een in gewikkeld apparaat ziet, waar van Je enkt: „ik zou wel eens willen weten hoe dat instrument werkt." 1 £«kkve i*. dat we dat alleen denken btj heel ingewikkelde toe stellen, en nooit bij alledaagsche ge- weW°°rWer?en- Er 2uUen ™aar weinig^ mensc ien ~ijr die weten waarom een thermometer btj vorst riü LI Stiaat' en no£ ve«' minder i 6 b v- een barometer werkt. En dat zijn nu toch instru menten waar we vrtjwel dagelijks mee omgaan. Zoo gebeurde het dezer dagen op zeker kantoor 'n Den Helder, dat de w.C. defect was geraakt. De ver gaarbak v was ontzet en niet te- gebruiken. De ijlings ontboden lood gieter demonteerde de kapotte en maakte er een n'cuwe voor in de plaats. De oude bak werd door hem achteloos in een duistere hoek van den gang gezet en de man vertrok. Nu geviel het dat één der heeren toevallig zijn teenen tegen de bak stootte en het ding meenam in het volle licht. Hij keerde 't eens om, bekeek de „ingewikkelde" construc tie, en vroeg zich verbaasd af, hoe t in hemelsnaam mogelijk was dat er water uit die bak liep als je aan de trekker tro Hij haalde de heele bak zoowat uit elkaar doch vond geen oplossing. Heftig piekerend ging hij weer aan zn bezigheden, kreeg hoofdpijn van 't zoeken naar een bevredigende op lossing en legde tenslotte het vraag stuk aan z'n collega's voor, die even eens met hun mond vol tanden zaten. Hoe is t mogelijk, hoeveel jaren zul len ze niet, dag in, dag uit ,aan de W.C. trekker getrokken hebben zol der zich af te vragen wat er nu eigenlijk precies gebeurde als er aan de ketting getrokken wferd. Na eenig gedebatteer en ontel bare kladschetjes, wist niemand meer wat er nu eigenlijk precies ge beurde; en vlogen de heeren elkaar in de haven over bijkomstige kleinig heden. Eindelijk gaf één van hen de juiste verklaring, die niet aanvaard werd omdat hij... te eenvoudig was. Ten einde raad trokken alle heeren naar de keuken om de bak anato- m'sch te gaan ontleden en weer in elkaar te passen. Het duurde 'n heel tijdje voordat iedereen wist hoe en wat er allemaal gebeurde, maar ten slotte was iedereen zoover dat hij een verhandeling zou kunnen schrij ven over „Hoe werkt mijn W.C." Nog wat na-debatteerend gingen de eeren weer aan hun werk, er werd nog gegesticuleerd, "van: ,fdan stroomt het water zoo en gaat dan zoo en zoo en dan door 't pijpje, 't geen de sarcastische opmerking ontlokte da e - al heele volksstam men gek van waren geworden en dat je net zoo gc->d kon gaan zoeken naar de werking van een trek- of ritssluiting. Laten er nu waarachtig een paar heeren 't over de werking daarvan aan den stok krijgen... Aan het Marmarica-front. Onafzienbaar zijn de rijen Britsche krijgs gevangenen, die worden binnengebracht Een colonne op weg naar de kampen achter de Dnitsch-Italiaansche stellingen. (Enit-Recla-Pax Holland-m) APOLLO-BIOSCOOP. Breezand. In overeenstemming met het tooneelstuk „Gastspiel in Kopenhagen", heeft de scenario schrijver van „De Zweedsche Nach tegaal" een romantischen band ge legd om episoden uit het leven van de beroemde Zweedsche zangeres Jenny Lind en den Deenschen sprookjesdichter Anderserq® Aan beider kunst wordt in deze films een waardige plaats ingeruimd, want niet alleen is de vertolking der rol van Jenny Lind bij Ilse Wer-ner in goede handen (als men zoo iets van een zangeres mag zeg gen), maar ook en dat is zeker iets bijzonders is als tusschen spel een filmpje-in de-film inge- lascht, een Chineesch sprookje dal een lust voor het oog is en waarin, Jacob Tiedt.ke den keizer uitbeeldt. Maakt Joachim Gottsclthlk een zeer sympathieke figuur van den sprook jesschrijver K. Ludwig. Diehl is in de film de beschermer van Jenny Lind, ^le minister Graaf Rantzau, aan wien zij veel te danken heeft, maar wieii ze, evenmin als aan An- dersen, haar hart kan of mag schen ken. Een kunstenaar en kunstena res moeten alfes, ook hun liefde, weten te offeren voor de kunst. Dat is ook de moraal van het schoone sprookje van de nachtegaal, dat Andersen aan Jenny Lind schenkt: een toekomst vol schoonheid, maar met slechts een herinnering aan een reine liefde. ALLEEN SPUITEN WANNEER ER WAT TE BESTRIJDEN IS. MAAR DAN OOK QOED! GOEDE VERVANGINGS MIDDELEN. In normale winters, aldus schrijft ons de heer v. Herwijnen van den Plantenziektekundigen dienst te St. Pancras', is het aantal dagen waarop men met succes de vrucht boomen de zoo noodige winterbe- spuiting kan geven al zeer klein en in dit seizoen ziet het ar naar uit, dat dat aantal nog kleiner dan nor maal zal zijn. Zoodra de vorst achter den rug is moet dus ieder gunstig oogen blik benut worden om te spuiten. De vraag doet zich datf echter voor. waarmede men zal kunnen spuiten. Vruchtboomencarbolineum is niet meer te krijgen. Voor de winterbespuitingen van vruchtboomen moet men dus zijn toevlucht nemen tot andere midde len. Gelukkig zijn er ook andere mid delen al hebben wij nog niet zoo veel ervaringen ermede opgedaan en al zijn ze dan tegen sommige in j1 secten ook minder werkzaam. Reeds eenige jaren hebben wij namelijk gewerkt met zgn. boom kleurstoffen. Deze middelen bevat ten als werkzaam bestanddeel Di nitro-ortho-cresol en ze hebben vooral in Frankrijk nogal opgang gemaakt. Bladluiseieren, waartegen de winterbespuitingen hoofdzake lijk worden uitgevoerd, worden er goed mede gedood. Dejte middelen kunnen nog, vrij laat in het seizoen worden toegepast. Dat is dus in de zen winter wel een voordeel. De meeste dezer middelen worden in een concentratie van 1 pet. verspo t?n. Enkele van deze middelen zijn oa. Jebonol, Nitroleum, Selinou, Elgetol, Etimolos, D.N.C. Krimpen. Kewa en nog vele andere. Naast deze middelen zijn er ook nog an dere, die een meer uitgebreide wer king hebben en die eveneens vrij laat kunnen worden .toegepast. OLIEPRAEPARATEN. Men heeft n.1. wel eens gehoord van de minerale oliepraeparaten, die vobr den oorlog reeds werden gebruikt, vooral als men veel last had van spint, bloedluis en want sen. De bekendste zijn van de N.V. Batnafsche Import Maatschapjuj en worden in den handel gebracht onder den naam Shell. W.U. 117 en Shell.W.E. 103. In ieder speciaal geval wil ik O gaarne inlichtingen geven omtrent de werking van de verschillende middelen. Laat ik er nog even op wijzen, dat de gedachte, dat men altijd zou moeten spuiten in den winter een verkeerde opvatting is. Men iroet alleen spuiten, als er wat te be strijden is, dus als er b'adluiseieren zijn, dus als er bladluisbeschadïging was in het afgelcopen jaar, of a's men last heelt ol had van spint, wintervlinders, of wantsen, enz. Maar dan moet men ook spuiten en ook goed spuiten! Verder moet ik er even op wijzen, dat men, als men in den winter heeft gespoten of heeft laten spui ten, niet moet denken dat men dun al goed fruit zou kunnen verwach- len. Men zal dan evengoed nog aan dacht moeten schenken aan de vol gende bespuitingen in het voorjaar en in den zomer. Na de winterbespuitingen, die uitgevoerd worden zoolang er nog geen bladeren of bloemen aan de boomen zitten moeten er nog an dere bespuitingen volgen, die uitge voerd worden als er wel bladeren aan de boomen zitten. Die volgende bespuitingen wor den uitgevoerd met heel andere middelen en met een heel ander doel-. CALIFORNISCHE PAP. De bedoeling van de volgende be spuitingen is namelijk om zwammen te bestrijden en soms, maar niet hoofdzakelijk, om luizen of andere volwassen insecten te bestrijden. Californische pap, dat vooral bij warrft weer werkzaam is, werd voor den oorlog wel het meeste gebruikt. Ook dezen jonier zal men hiervan zooveel mogelijk gebruik moeten maken. Kan men het niet krijgen, dan kan men trachten solbar te krijgen, dat eveneens zwavel beval (ook Californische pan bevat n.1. als werkzaam bestanddeel zwavel). Voor de bespuitingen i tegen bet opengaan der knoppen, als de tem peratuur dus nog tamelijk laag kan zijn, gebruikt men vee'al koperbe vattende middelen. Voor den oorlog kon men gebruik maken van Bor deauxsche oap, maar dat is niet meer te maken omdat kopersulfnat een van de samenstellende micldc len, niet meer in den handel is. Er zijn echter veel andere koperhon dende middelen in den handel, die wel verkocht mogen worden, b.v. Bayer Waoker, Fusikrimn en vele andere middelen, die onder een fabrieksnaam in den handel worden gebracht. Ze bevatten min der koper dan de ouderwetsche OUDSTE INWONER OVERLEDEN. Woensdagmiddag is Schagens oudste inwoner, Leendert Bakker in het Liefdesgesticht everleden. Opa Bakker, zooals hij in wande ling genoemd werd, zou op 2 April a.s. 98 jaren oud geworden zijn. DRUKKE AANVOER. Op de markt van gister was het een heele drukte. Er was veel aan gevoerd voor de Centrale, o.a. 402 koeien, 81 graskalveren, 832 nucb terekalveren, 65 schapen en 39 stuks gebruiksvee, dus zoo'n 1419 stuks. De handel in gebruiksvee was matig. De tijrlkoeien konden gelden tot f 350; dezelfde notee ring was er ook voor de gelde- koeien. De handel in melkkoeien was goed te noemen, hoogste no teering f 440. Het Itezoek was groot. Voor de vrije handel was er aardig wat overhouders aange voerd, handel matig. De gewone overhouders golden 40—55 gld., de dikke (ooien) 75—85 gld. In bok- ke*n en geiten liepen de prijzen tot f 55; een klein partijtje biggen, er gold er één f 30. Op*de konijnen markt was weer heel wat vertier, konijnen zeer gewild, duur, greote aanvoer. Op de stailenmarkt be gint het ook weer te leven. ALGEMSENE VERGADERING VAN DE ALKMAARSCHE VER EENIGINGSRAAD. De kunstavonden leverden een belangrijk nadeeL finantieel In zijn openingswoord tot de ver gadering van den Vereenigingsraad herinnert voorzitter er aan,1 hoe gedurende het afgeloopen jaar één sportdag en twee kunstavonden zijn gehouden, waaraan vrijwel al le aangesloten vereenigingen heb ben meegewerkt. Op deze eerste jaarvergadering zullen de ervarin gen over de afgeloopen periode uit den aard der zaak ter sprake ko men en uit deze discussie zal moe ten blijken óf en .hoe men verder zal moeten gaan. De notulen van de oprichtings vergadering worden goedgekeurd Uit het jaarverslag van den secre taris biijkt, dat de vereeniging werd begonnen met 18 sport- en 10 kunst- vereenigingen, totaal 28 Thans bedraagt het ledental 20 en 11. to taal 31. De sportdag was een groot succes, de beide kunstav onden wa rer echter een tegenvaller, zoodat het bestuur het risico voor een verder evenement op het. gehipd der wielersport niet aandurfde. De sportdag bracht in kas f 772.20. gaf aan onkosten f 576.13, de beide kunstavonden bracht als ontvang middelen, doch geven ook minder kans op bladbeschadiging. Eenige kans op bladbeschadiging loopt men bij het gebruik van ko perbevpttende middelen altijd. De sterkte van de te gebruiken oplossing hangt geheel en al af van het kopergehalte (en soms van an dere factoren) zoodat ik hier niet kan zeggen, hoe hoog d e moet zijn. Het beste kan men afgaan op de voorschriften, die de leverancier L' altijd wel wil geven. Voor ieder middel afzonderlijk wil ooi: Jk ra tuurlijk gaarne de concentratie otv geven als men het per brief vraagt. Voor bet bestrijden van rupsen heeft men in den zomer loodarse naat of een ander maaggif noodig Pat is nog wol te krijgen. Voor het bestrijden van bladlui zen en van bloedluizen heeft men nicotine noodig, dat eyhter nie; meer te krijgen is ten^|j men een speciale machtiging tor aankoop heeft, die voor ieder geval afzonder lijk door ons wordt afgegeven. Wie goed fruit wil telen, zonde* harsten of vlekken, moet er we! aan denken, dat de kost voor de baat uitgaat, vooral in den tuin bouw! Spuiten is dan het parool. pen f 197.40 en kostten f 359.86. Er is tenslotte een kleint ekort. Een kloof. Bij een ep ander komt reeds de kloof tusschen muziek- en sportver- eenigingen tot openbaring, aange zien de directeuren van kunstver- eenigingen bij iedere opvoering ho norarium berekenen, wat bij sport- vereenigingen blijkbaar nimmer ge schiedt. Overigens schijnt bij een en ander de.Postfanfare zich niet van haar beste zijde te hebben doen kennen. De heer Bonsema (Alcmaria V.). is niet tevreden over de wijze waar op men in het bijzonder het voet tal, dat zulk een belangrijk aandeel in het welslagen van den sportdag heeft gehad, heeft behandeld. De heer Jupijn (A.S.V. Victrix) be treurt, dat geen wielersportdag is georganiseerd. De voorzitter deelt mede. dat het bestuur eerst deze vergadering heeft willen afwachten. Het bestuur hordt aangevuld met de heeren Jansen (Jong-Holland). Jupijn (A.S.V. Victrix) en Schatz (S.S.S.) Werkprogram 1942. Uit den aard der zaak zal een werkprogram in zooverre op losse schroeven staan, dat men niet weet in hoeverre eventueele plannen kunnen doorgaan, met het oog op de thans bestaande beperkende be palingen. De vereenigingen dienen bij een en ander te bedenken, dat het hoofd doel van den Vereenigingsraad is het contact brengen tusschen de ver eenigingen en het oplossen van moeilijkheden, als daar zijn,het vin den van verenigingslokalen, enz. Hef werkprogram wordt overgela ten aan het bestuur waarbij wel de gedachte tot uitdrukking wordt ge bracht, dat de soortdag. gelijk die verleden jaar heeft plaats gehad wederom zal worden gehouden. De kunstavonden blijken niet de alge- heele bevrediging weg te dragen doorihet nadeelig saldo. Het bestuur zal overleggen, wat kan geschieden. DR. GOEBBELS OVER HET PRO CES DER> VERNIETIGING VAN DE BRITSCHE WERELD MACHT. BERLIJN, 12 Maart (D.N.B.) - Onder het opschrift „De sluipende crisis" houdt rijksminister Dr. Goebbels zich in Das Reich bezig met het voortschrijdende proces van vernietiging der Britsche we reldmacht en de crisisverschijnse len. die tegenwoordig in den boezem der leidende persoonlijkheden in Londenvvallen waar te nemen. Men heeft geen scherp opmer kingsvermogen noodig, aldus dr. Goebbels, om te zien. dat Groot- Brittannië op het oogenblik een zoowel naar binnen als naar buiten gerichte beslissende crisis in zijn historisch bestaan doormaakt. Ten aanzien van de opname in het Britsche kabinet van sir Staf ford Cripps, die naar men zegt, het contact met de( arbeidersklassen weer moet herstellen, schrijft de minister: Als vroeger. „Wij Duitschers kennen een der gelijk experiment uit den wereld oorlog, toen men ook bij ons poog de het langzaam san 't wankelen gerakende burgerlijke front door opnpming van marxistisch-bolsie- wistische krachten te steunen. Het Duitsche volk heeft toen die poging zeer duur moeten bekoopen. en wanneer thans de Brilsche pluto- catie het Duitsche volk het bolsje wisme op den hals wenscht te schuiven, dan moge zij oppassen, dat zij niet zelf door den geest ver slonden worden. dien zij over Duitscbland poogt op te roepen. Het door Chruchill opgeroepen noodlot neemt thans zijn loop. Ook historische tijdperken hebbgn hun begin en einde. Zij die ze 'meema ken kunnen vaak moeilijk vaststel len, wanneer ze beginnen en hoe zij zullen eindigen. In Septem ber 1930 zi.in wij den opmarsch naar de donkere onzekerheden begonnen Toen wist nog niemand waarheen de reis ging. Thans zien wij reeds aan den horizon licht. De ziekte van onze vijanden is onze eigen ge nezing. Wat zij ons hadden toege dacht, daaraan zullen zij zelf ten gronde gaan. SJIMADA GEEFT OVERZICHT. TOKIO, 12 Mrt. (D.N.B.) De Ja- pansche minister van marine Sji- mada heeft voor den rijksdag een samenvattend overzicht gegeven van de tot dusver door de Japan- sche marine ondernomen acties. Tegen het einde zijner rede maak te minister Sjimada de totale ver liezen van den tegenstander sedert het uitbreken van den oorlog be kend. Tot zinken werden gebracht 7 slagschepen, 3 vliegkampschepen, 12 kruisers. 22 torpedoiagers. 44 duikbooten en 42 andere oorlogs schepen, in totaal 130 eenheden. Zwaar of vrij zwaar beschadigd werden 4 slagschepen en 27 andere oorlogsschepen. Voorts werden 128 koopvaardijschepen, tezamen rond 680.000 brt. tut zinken gebracht en. 92 koopvaarders, tezamen rond 300.000 ton zwaar beschadigd. Bo vendien werden 502 schepen, teza men 210.000 ton, buitgemaakt. Ver der werden 1554 vijandelijke vlieg tuigen vernield. Daartegenover bedragen de totale Japansche verliezen, naar minister Sjimada verklaarde, 4 torpedojagers 4 duikbooten, 5 speciale duikbooten, 1 speciaal vaartuig, 5 mijnenvegers en 27 trahsportschepen. die alle ge zonken zijn. Beschadigd werden een groote en een kleine kruiser, die beide reeds gerepareerd zijn. JAPANSCHE BURGEMEESTER VAN SJONAN BENOEMD. TOKIO, 12 Maart (DNB.) Het Japansche militaire bestuur in Sjonan (Singapore) heeft heden den vroegeren president van politie van Tokio, S'igeo Otate, benoemd tot eersten burgemeester der stad Sjonan. In een kamer van een Haagsch woonhuis hebben ambtenaren van den C.C.C.D. onlangs een ontdek king gedaan, die weer eens be wijst tot welke onfrissche metho den clandestiene slachters durven over te gaan om hun „bedrijf" uit te oefenen. In het cnedrahavige geval had men een gat midden in den vloer van de kamer gezaagd en er een trapleer overheen gezet. Daarop werden de varkens geslacht en de baren met een giletteapparaafje verwijderd Al het vuil en afval met bloed kwamen in Ijet gat te recht. Van eenigen afvoer was <;epn snrake, zoodat na verloop van tijd, waarin steeds weer frau duleuze slachtingen werden ver richt, een ontzettende stank ont stond, die zóó erg was, dat de controleurs het hij hun onverwach te bezoek aan de woning nauwe l'ijks konden uithouden. De slach ter zelf was er al aan gewend en had er geen last meer van De controleurs ontdekten, dat kort tevoren zeven biggen geslacht waren. Tegen d'»n slaehter, twee medeplichtigen, acht koopers en verkoopers is proces-verhaal opge maakt. .Stuurboord achteruit rookpluim". De uitkijkpost van een Duitschen onder zeeër heeft een vijandelijk geleide-schip ontdekt. Het gesignaleerde convooi wordt door de kijkers gadegeslagen Scherl-Fellinga-P. K. Buchheim- Pax Holland m Ongeval op Staatsmijn Manrits. Gisternacht is er een sleeper in de ondergrondsche werken van de staatsmijn Maurits te Heerlen, van de kooi van een voor personenver voer ingerichte ophaak gevallen en zoo ernstig gewond, dat hij na kor ten tijd is overleden. Oudste inwoonster van Leeuwarden overleden. In liet rusthuis der Ned.-Herv. gemeente is te Leeuwar den overleden de weduwe N. Srae- desBaas, die 15 Augustus vat het vorig jaar onder zeer groote belang stelling haar honderdsten verjaar dag vierde. Zij was de oudste in woonster van de Fijiesche hoofdstad. Denneappels geprijsd. De ge machtigde voor de prijzen deelt mede, dat voor denne- en sparre- appels, die bestemd zijn voor ge bruik als aanmaakmateriaal, met ingang van 13 Maart'1942 een maxi mumprijs is vastgesteld. Door auto overreden en gedood. Gisterochtend te ongeveer elf uur is op de N.Z.-Voorburgwal een 52- jarige voetgangster door een auto overreden. Haar hoofd werd door den wagen verbrijzeld, zoodat zij op slag werd gedood. Even tijd voor een Caravellis..„ Gisternacht zijn dieven een sigaren makerswerkplaats aan de Linden- gracht te Amsterdam binnengedron gen. Zij stalen er ongeveer 200 kg. ruwe tabak. De sigarettenfabriek Turmac aan de Stadhouderskade kreeg eveneens ongenood bezoek, dat niet 60.000 sigaretten verdween. Doodelijk arbeidsongeval. In een kalkgroeve te Oud-Valkenburg raakte eén arbeider onder vallend gesteente. Met een ^ware hersen schudding en gebroken ledematen werd hij naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij is overleden.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3